Plan voor permanente uitgifte slaapplaatsen Scholieren-keten teken van moed" Gedetailleerde visie volgt in februari Gamma ronde verder in NH bekerstrijd Basketballers Tasiel heten nu Time-Out Winst voor Mareis in basketball duel Regen van records in zevende boscross Bowlingteam terug op eerste plaats Damclub neemt koppositie over Uitslagen zaal voetbal: (DINSDAG 22 JANUARI 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 9 ,Er is moed voor nodig om te laten zien dat je het niet eens bent met wat elders in de wereld gebeurt. Jul lie denken na over de onderdrukking van een volk in het Midden-Oosten, en denken niet dat het te ver van jul lie bed is. Saddam Hussein zal zich naar aanleiding van dit protest niet uit Koeweit terugtrekken, maar toch heeft demonstreren zin. Het is een middel voor gewone mensen om hun ongerustheid te laten blijken." Be moedigende woorden van burge meester Ton Schipper, donderdagochtend voor een gehoor van ongeveer honderd RSG- leerlingen. De scholieren hadden hand in hand een keten gevormd en waren -onder politiebegeleiding- naar het centrum van Den Burg getrokken. Hun actie was bedoeld als protest te gen het uitbreken van oorlog in de Perzische Golf. De demonstratie kwam luttele uren nadat de eerste geallieerde jachtvliegers hun bommen op Bagdad hadden gedropt. Volgens de jeugdige organisatoren Ide Havo scholieren Bas van Atteveldt, Maar ten Elzinga en Robin Verduynwas het hieraan te wijten dat de deelna me aan de demonstratie minder groot was dan de 200 waarop ze hadden gerekend. Tientallen scholie ren haakten op het laatste moment af, omdat de demonstratie volgens hen geen zin meer had. De scholie ren die wel de straat op gingen, von den dat er wel degelijk nog steeds aanleiding was om te protesteren te gen militair geweld. „De onderhande lingen zijn te vroeg gestaakt", was de mening van veel deelnemers. Bur gemeester Schipper stak hen een hart onder de riem: „De Texelse jeugd komt de laatste tijd wel eens negatief in het nieuws, maar nu to nen jullie je van de positieve kant. Als dit voorbeeld navolging krijgt zal er vrede komen, daar ben ik van overtuigd." Op basis van tellingen en nog aan wezige rechten zou de magische" grens van 47.000 toeristische slaap plaatsen reeds zijn overschreden, zo dat er in principe geen ruimte meer is voor recreatie-ondernemers om te kunnen uitbreiden. B en w willen nu een reservebestand opbouwen („her verdeling"), waardoor zowel op kor te als op lange termijn slaapplaatsen beschikbaar zijn. De raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid adviseerde positief over de door het college voorgestelde strategie. De college-strategie werd in de com missievergadering toegelicht door wethouder Barendregt. „Het gaat er om", aldus Barendregt, „dat we een continue stroom van slaapplaatsen creëren. Eerst moeten we op de kor te termijn slaapplaatsen zien vrij te maken, vervolgens op de middellange en lange termijn." Een permanent reservoir van „vrije" slaapplaatsen zal vooral bedoeld zijn voor ondernemers die een noodzake lijke kwaliteitsverbetering willen aan brengen. Bijvoorbeeld verbouwing van een hotel, gekoppeld aan uitbrei ding van het aantal kamers. Op de (middel)lange termijn kan de reserve nuttig zijn als zich omstandigheden voordoen, die op dit moment niet zijn te voorzien. Het middel om op korte termijn een reservoir tot stand te brengen is sanering van bestaande rechten. De slaapplaatsen van uitbrei dingsplannen die al jaren niet zijn ge realiseerd en waarvoor geen concrete plannen bestaan, komen dan te ver vallen. Hiertoe zullen bestem mingsplannen {„postzegelplannetjes") worden voorbereid voor gebieden waar deze theoretische slaapplaatsen zijn te „halen". Op middellange termijn moet worden gedacht aan de omzetting van tenten in vakantiehuizen, waarbij in ruil voor kwaliteitsverbetering slaapplaatsen komen te vervallen. Telling Barendregt vroeg de commissieleden of zij zich in de strategie kunnen vin den. Cor Kuip (Texels Belang) maakte bezwaar tegen de gehanteerde tel ling. Ambtenaren van de gemeentelij ke afdeling ruimtelijke ordening kwamen op een totaal van 42.896 (waarvan 35.368 in het buitengebied en 7528 in de dorpen). Beleidsmede werker Albert Hut lichtte toe dat is uitgegaan van vijf slaapplaatsen per zomerhuis of appartement, vier per stacaravan, drie per toercaravan en twee per hotelkamer. In antwoord op een vraag van Kuip zei Hut dat de telling is verricht aan de hand van (bouw)vergunningen, dus niet op ba sis van het toeristenbelasting-register. Daar is pas later een koppeling mee gemaakt; het bleek dat de cijfers niet overeen kwamen. De telling is volgens de gemeen teambtenaar ook een kwestie van in terpretatie van wat wel en niet als toeristische accommodatie moet worden gerekend (bijv. garages die in het hoogseizoen worden verhuurd, worden niet meegeteld). De raming van slaapplaatsen in de jachthaven is inmiddels bijgesteld. In plaats van 1000 slaapplaatsen wordt nu uitge gaan van een reëel aantal van 800. Wilde plannen? Jaap Vlaming (Groen Links) stelde zich aanvankelijk kritisch op. „Eigen lijk is mijn enige constatering: we zit ten over de grens. De meeste Texelaars beseffen dat ook. Uit de telling blijkt dat er nog maar een zeer kleine marge is om aan nieuwe slaapplaatsen te komen. Ik vrees voor 'wilde' plannen, waarmee wordt geprobeerd om toch ruimte te krij gen. Bijvoorbeeld door zomerhuisjes in de dorpen tot tweede woning te verklaren." Ook meende Vlaming dat dit herverdelingsplan op den duur de nekslag voor logies en ontbijt zal zijn. Chef-ambtenaar Le Roux wilde dit niet ontkennen, maar wethouder Ba rendregt weigerde Vlamings visie te delen. „Ik spreek niet over het even tueel om zeep helpen van iets, maar over hoe we de slaapplaatsen zó kunnen herverdelen, dat het draag vlak op Texel zo groot mogelijk is." Barendregt zei zich te willen richten op de categorieën die in elk geval in stand moeten worden gehouden. Hij stelde voor om in eerste instantie de kleinschalige recreatieondernemers aan bod te laten komen. Binnenkort zullen b en w een aparte notitie uit brengen waarin gedetailleerd wordt ingegaan op de criteria die zullen worden gehanteerd bij de verdeling van de resterende slaapplaatsen. Aan het eind van de vergadering ging Vla ming toch akkoord met de uit gangspunten, in afwachting van genoemde notitie. Dorpen Gelein Jansen (CDA) en Erna Eelman-van der Kooi (VVD) schaar den zich achter het college. Erna Eel- man drong aan op een snelle aanpak van de niet gerealiseerde slaapplaat sen in de dorpen, evenals Cor Kuip Voor het eerst sinds jaren bereikte zaalvoetbalvereniging Gamma de vol gende ronde in de strijd om de Noordhollandse beker door met 3-1 te winnen van het Helderse Ka belkrant. In de hoofdklasse van het Texelse zaalvoetbal was er het unieke feit dat een hele ronde op zondagmiddag werd afgewerkt. Gezien het in grote getale opgekomen publiek verdient dit volgend jaar zeker een herhaling. Alle teams bovenin de ranglijst bleven zondagmiddag aan de voordelige kant van de score. Gamma won met 4-2 van Jelleboog, terwijl Klif met 4-1 Mantje versloeg. Texel won met 4-3 van Oosterend. De Krim is door een 5-4 nederlaag tegen ZDH afgezakt naar de voorlaatste plaats en ruilde van plaats met Casino dat met 6-5 van De Koog won. Dat in de reserve hoofdklasse het krachtsverschil ge ring is, blijkt wel uit de uitslagen. Zo wel Texel 2 tegen Gamma 2 als Casino 3 tegen Klif 2 eindigden in 3-3, terwijl Klif 3 en Oosterend 2 het op 4-4 hielden. In de eerste klasse verloor koploper RAB met 4-2 van Albert Heijn. Oosterend 4, dat zelf niet speelde, heeft nu minder ver- liespunten dan RAB. Vrijdag a.s. is er een volledig hoofdklasseprogramma waarin alle koplopers moeten kunnen winnen. Zondag wordt weer het be langrijkste zaalboetbaltoernooi van Texel gehouden: het open Noordhol lands zaalvoetbalkampioenschap voor B- junioren. De meest opvallende deel nemers zijn de zaalvoetbalselecties uit Den Haag en Drente. Voorts spe len mee: Haarlem en de Noordhol landse rayons Alkmaar, Den Helder, West Friesland en Texel. Het toernooi begint om 10.00 uur en de finale vindt plaats om 16.15 uur. Programma: Woensdag 23 januari: 17.15 u. Oosterend 2-Casmo 1 (J) 18.00 u. Gempo-Oosterend 5 18.50 u. De Krim 2-Casino 1 (D) 19.40 u. De Krim 1-Mantje (D) 20.30 u. Gamma 5-Mantje 3 21.20 u. De Muij-Klif 5 22.10 u. Rab-De Koog 3 Zaaldienst: Texel Donderdag 24 januari: 17.15 u. Texel 4-Casmo 5 (J) 18.00 u. Jelleboog 4-Texel 4 18.50 u. Casino 2-0osterend 2 19.40 u. Casino 3 Texel 2 20.30 u. Oosterend 4-NIOZ 21.20 u. ZDH 2-Oosterend 7 22.10 u. Mantje 2-Attent Zaaldienst: De Krim Vrijdag 25 januari: 17.00 u. Texel 3-Oosterend 3 (J) 17.45 u. Oosterend 3-Gamma 4 18.35 u. De Krim 2-Nioz 19.35 u. Jelleboog-Casino 20.15 u. ZDH-Klif 21.05 u. De Koog-Texel 21.55 u. De Krim-Gamma 22.45 u. Oosterend-Mantje Zaaldienst: De Koog Zondag 27 januari: Noordhollands kampioenschap voor B-junioren Aanvang 10.00 uur. Maandag 28 januari: 17.15 u. Texel 2-Casino 2 (J) 18.05 u. De Koog-Casino 3 (J) en Gelein Jansen. De CDA'er zei te vrezen dat de ondernemers de ko mende tijd massaal slaapplaatsen gaan uitnutten. „Zullen degenen die nu nog niet aan uitbreiding toe zijn, over enkele jaren voor de vaste deur komen te staan?", vroeg Jansen zich bezorgd af. Wethouder Barendregt legde uit dat de herverdeling juist is bedoeld om zo'n situatie te voorko men. Onder redelijk publieke belangstelling werden afgelopen vrijdag weer drie wedstrijden voor de eilandcompetitie basketball afgewerkt. De avond met de onmoeting tussen Veenbaas bouw en het in een geheel nieuwe outfit spelende Time-Out, voorheen Tasiel. Alhoewel de eindstand 30-8 anders doet vermoeden, had Time- Out toch moeite de geschapen kan sen te benutten. Na vier weken rust ontbrak de over tuiging nog in het spel maar gelukkig voor Time-Out wist Veenbaas bouw hiervan niet te profiteren. Hierna volgde de wedstrijd tussen de teams van Hema en SE-Gollards dat op een keurige derde plaats staat liet lang op haar scores wachtten maar eenmaal begonnen was er voor Hema geen houden meer aan. Na een 19-4 russtand werd het uiteindelijk 35-8 in het voordeel van SE-Gollards. De spannendste partij was die tussen Sportshop Texel en Vespertina. Dit keer speelde Sportshop Texel met een compleet team, echter zonder wisselspelers. Heel knap wist Sports hop Texel bij rust een 12-6 voor sprong te nemen tegen Vespertina dat notebene over vijf bankzitters be schikte. De tweede helft kwam Vespertina flink terug en met nog een paar minuten te spelen stond het nog met één punt achter: (16-17). Het was echter Jan Wiering die met twee perfecte scores de wedstrijd voor Vespertina naar zich toe trok. Eindstand 22-17 voor Vespertina, dat Zaterdagavond speelden de dames van de Mareis een basketbal wedstrijd tegen Break-Out uit Den Oever. Break-Out staat één plaats boven de Mareis met een gelijk aan tal winstpunten maar met een hoger puntensaldo. De Mareis wist wat hen te doen stond, maar heeft vaak moeite met lager of gelijk geklas seerde teams. Tegen hoger ge plaatste teams spelen ze daarentegen de sterren van de hemel. De eerste helft kwamen beide teams niet goed op gang. De spelers weten dit aan een te hoge temperatuur in de sporthal. De vele tast-breaks die Break-Out had werden niet in punten omgezet, omdat slordig werd gescho ten. Daardoor kwamen de Mareis goed weg. Toch kwam Break-Out met een kleine voorsprong na de hal ve speeltijd van het veld: 13-10. Een terechte stand derhalve De Mareis, met maar één wisselspeler, tegen Break-Out vier, kwamen in de twee de helft goed op gang. De verdedi ging zat potdicht en Break-Out kreeg niet eens meer kansen om een doel poging te ondernemen. De sco- ringsmachine van Karin Zegers en Jacqueline Wilner kwam goed op gang en snel keek Break-out tegen een 15-27 achterstand aan. Pas in de laatste minuten kon Break-Out nog iets terug doen, omdat de Mareis iets nonchalanter werden, maar de over winning kwam toen niet meer in ge vaar. Eindstand: Break-Out-De Mareis 21-27. Scores Karin Zegers 10; Jac queline Wilner 9; Marjo van Heer waarden 4; Gatske Ykema 2 en Mirjam van Velzen 2. daarmee wat meer oprukt naar de middenmoot. Programma voor vrijdag 24 januari: 20.30 u. Hema-Vespertina Sportsh. 21.00 u. Sportsh.-Veenbaas b. Vesper, 21.30 u. Dikke M.-Time-OutVeenbaas Stand t/m 18 januari: 1. Datamarkt 9-18-474; 2. Dikke Mik 10-17-347; 3 SE-Gollards 11-16-257; 4. Time- Out 10-14-290, 5. Vespertina 10-8-201; 6 Sportshop Texel 11-7-293; 7 Twaalf Balcken 9-4-154; 8. Hema 10-4-140; 9. Veenbaas Bouw 10-2-137 Vijfentwintig persoonlijke records en vijf ronderecords, dat was de oogst van de zevende boscross van deze winter. Bij de heren-senioren was John Boogaard de eerste die het parcours in minder dan een half uur volbracht. In een sterk veld deden zondag 51 lopers mee. Maarten Dogger bracht het record op de 1110 m. naar 4.59. Tweede werd Michael Novak in 5.02 en derde Rob- bin Oosterhof 5.15; Bij de meisjes over 1110 m. werd Judith van Vliet eerste met een persoonlijk record van 5.26, tweede werd Debby Sangers (5.35) en derde Lia Visser met een persoonlijk record van 5.48. Nancy Sieling verbeterde weer het record bij de meisjes t/m 16 jaar: 19.34. Bij de dames veteranen (4320 m) liep Tilly Eelman naar een nieuw record: 19.35. Opmerkelijke persoonlijke re cords werden op de 4320 m. gelo pen door Rob Schraag (17.30) Henk Schraag (19.15), Sjaak Randsdorp (18.31), Mare Riteco (16.34), Jeanette ter Steege (20.42), Ina Gerritsen (22.49), Ria Bakker (24.07), Ina van Sambeek (21.26), Natascha van der Vis (21.11) en Angeline Smit (20.38). Dirk Eelman en Thijs Witte ontliepen elkaar niet veel op de 4320 m. Debu terend op deze afstand lieten ze de klok op respectievelijk 18.38 en 18.39 staan. Albert Hoven vestigde een nieuw veteranenrecord op de 8640 m.: 32.33, tweede werd Piet Bakelaar met een persoonlijk record van 33.51, derde werd Simon Appel in 36.47. Bij de heren over 8640 m. dook John Boogaard voor het eerst onder de 30 minuten grens (29.49), tweede werd Jan Zijm met een per soonlijk record van 30.17 en derde werd Rien Brouwer in 31.17. Opmer kelijke verbeteringen over de 8640 m. werden geleverd door Erna Kuip (40.30), Alexander Boks (34.45), Ed dy Zegers (35.53), Ron van der Slik- ke (35.45) en Jan Dogger (38.13) De volgende cross wordt gehouden op 3 februari. Start jeugd 11.30 uur, ande ren 12.00 uur. Minicontainer. Eerst wilden we 'm niet, en nu is ie zo gewild dat er exemplaren worden gestolen.... Sinds donderdag is een minicontainer van een verzamelplaats aan de Lieuwstraat vermist. Waarde: ƒ125,-. Ongeren. Voor de bouw van een tweede dienstwoning nabij het agra risch bedrijf van de familie Keyser in Ongeren zal een artikel 19-procedure in gang worden gezet. Dit is nodig omdat de nieuwe woning verder dan de toegestane 60 meter van de eer ste dienstwoning is verwijderd. Ge zien de bestaande terreinindeling is de bouwlokatie echter volstrekt lo gisch. Buslijn. De AOT gaat in 1991 op de vorig jaar ingeslagen weg voort. De nieuwe route langs de campings in de Dennen die in 1990 als proef werd ingevoerd, is een succes geble ken. „De fusie met de NZH is een goede stap geweest", concludeerde wethouder Barendregt tevreden. De Bol. Camping De Bol wil staca ravans plaatsen op een terrein dat momenteel voor groepskamperen is bestemd. Doel is de exploitatie van het terrein te verberen. Gunstig voor de gemeente is dat tevens het aantal slaapplaatsen zal verminderen. Ook voor dit plan zal een artikel 19-procedure worden gestart. Achterom. Het bouwplan voor be jaardenwoningen aan de Achterom zal „welstandelijk worden aange past". Oftewel: de architect zal de tekeningen hier en daar veranderen, totdat er een gebouw ontstaat dat mooi genoeg is. Dit kost echter enke le duizenden guldens méér dan het oorspronkelijke plan. Bij wijze van ho ge uitzondering is de gemeente be reid deze kosten te subsidiëren. Bremakker, 'n Populair stekkie. Dat is camping De Bremakker al vele zo mers. Eigenlijk is het terrein aan de Tempeliersweg te vol, vandaar dat gebiedsuitbreiding wordt onderzocht. Nu lijkt het te gaan lukken. Met in stemming van Staatsbosbeheer is het mogelijk om in een gebiedje ten wes ten van de camping een terrein voor „natuurgericht kamperen" in te rich ten. Binnenkort zal een artikel 19-procedure worden gevoerd. Vriendenkring. „Ik voel nattigheid". Een toneelstuk met zo'n titel moet een klucht zijn, dat voelen we aan ons water. Toneelvereniging De Vrien denkring uit Den Hoorn heeft het vrolijke, door Berend Heemskerk ge schreven stuk in studie genomen. Re gisseur Bert Bruin heeft de taak de spelers klaar te stomen vóór de uit voering op zaterdag 9 maart. Rookoverlast. Bewoners van de Postweg en de Oorsprongweg waren vrijdag gehuld in dikke rookwolken. De politie nam poolshoogte en ont dekte dat een agrariër ruigte aan het verbranden was. Deze beloofde het brandje wegens de overlast uit te maken. Het afgelopen weekend heeft het Texelse bowlingteam in Hoorn de eerste plaats teruggepakt in de lan delijke competitie. De bowling in Hoorn is onlangs ge heel opgeknapt en van nieuwe banen voorzien met computer-telling voor de omgegooide pins. Alles zag er pri ma uit om een goed resultaat te be halen, maar op deze dag zat niet alles mee. Er werden (door alle bow lers) ontzettend veel splits gegooid. Kwam dat nu door de nieuwe banen of door de spanning? Hoe dan ook. Een uitwedstrijd tegen de Enkhuizer damclub EDC staat meestal garant voor het nodige spektakel. De ont moeting van afgelopen zaterdag was hier geen uitzondering op. Na dik vier uur spelen bleven beide partijen steken op 8-8. Oosterend kwam goedkoop op een voorsprong. Na nog geen half uur spelen strafte vierde-bordspeler Jaap van Heerwaarden een blunder van z'n tegenstander genadeloos af, waarop deze de partij dan ook on- middelijk opgaf. Het duurde dik 2 Vi uur voor de tweede partij af was. Een bord lager zag Harry van Wete ring een doorbraak naar dam (voor z'n tegenstander) over het hoofd en verloor en vlak daarna ging ook Frans Bos aan het laatste bord ten onder. Adriaan Bruin speelde aan bord zes een remise, maar dat had anders kunnen lopen. Ten eerste nam z'n opponent een damslag die later wegens slagkeus hem de dam ont nam door een paar schijven te offe ren, maar hier bleek dat de tegenstander één steen meer had moeten slaan en zo z'n dam had kunnen behouden! Twee keer het ver schil tussen winst en verlies voor zo wel spelers als clubs. Aan bord twee versloeg Piet Bakelaar door middel van een slagzet naar dam H. van der Veen en één bord lager behaalde Vic tor Voskuil een keurige remise tegen P. Singer. Ook het eerste bord was een verhaal apart; het begon al met het ambtshalve later verschijnen van Enkhuizer C. Westerveld waardoor Ri- nus Vittali met een tijdsvoordeel van zo'n drie kwartier begon. Maar on danks dat was hij het wiens vlag viel, één zet voor de tijdscontrole. Verlies van de partij betekende dat, terwijl remise niet ver weg was. Ge lukkig won Frans Kuiper keurig zijn partij aan bord zeven. Met dit resul taat passeerde Oosterend het tot dan toe leidende Damlust 2 op de rang lijst. Op 9 februari wordt de laatste ronde gespeeld, als Oosterend dan thuis gelijk speelt tegen Damlust 2, is promotie vrijwel zeker; alleen een 16-0 of 15-1 overwinning van EDC op SNA 2 kan dan nog roet in het eten gooien. Stand: 1. Oosterend 5-6 +14 bordsaldo); 2. Damlust 2 5-6 +10; 3. EDC 5-5 4. SNA 2 5-3 -24; het Texelse team, bestaande uit: Cees Kooiman, Ton Witte, Rob Beum- kes. Joop van Hove en Klaas Veld man, ging er goed gemotiveerd tegenaan Al in de eerste game zette Joop van Hove met een serie van 226 een begin voor het uiteindelijk goede resultaat. De bowlers vingen elkaar goed op als het bij één van de spelers minder goed liep. In de slot- series van de dag werd nog eens door Ton Witte een game van 204 en door Joop van Hove een game van 205 neergezet. In totaal werden zes wedstrijdpunten behaald. Het team moet voor deze bowlingsport zeven steden in Noord Holland bezoeken en per keer tegen drie teams spelen. Te gen elk team moeten twee games worden gegooid. Om dit alles moge lijk te maken heeft het team sponso ring noldig. Het Texelse team heeft zijn sponsors Opel Rentenaar en Pa racentrum Texel weer volop in de be langstelling gezet. Het bowlingteam staat op de eerste plaats met 26 punten. Er is nu in vier steden gespeeld, dus nog drie te gaan. Het reizen gaat per auto. De bootkosten, het inschrijfgeld, de bondsbijdrage, de uitrusting, de kleding en de speciale schoenen maken dat deze sport in landelijke competitie alleen mogelijk is met sponsors, daarom is dit team bijzonder gelukkig met z'n twee geld schieters. Gamma-Kabelkrant 3-1-; Casino-De Koog 6-5; ZDH-De Krim 5-4; Jelleboog-Gamma 2-4, Klif- Mantje 4-1; Oosterend-Texel 3-4; Casino 1-De Krim 1 0-7; Mantje-Casmo 2 22-2; De Koog- Casino 2 5-3; Texel2-Gamma 2 3-3; Casino 3-Klif 2 3-3; Gamma 4-Casino 4 7-1; De Koog 3-Attent 1-3; Jelleboog 2-NIOZ 5-4; Rab- Albert Heijn 2-4; Klif 4-De Krim 2 4-1; Gam ma 6-Gamma 5 8-3; Klif 4-De Krim 4-1; Mantje 3-Jelleboog 3 5-2, ZDH 2-Jelleboog 4 5-3; Casino 6-Texel 4 2-11; Oosterend 7 -Klif 6 0-6, Koog 4-Rab 2 9-4; Texel 2-Texel 1 5-8; Oosterend 1-Casino 3 9-0; Casino 5-Texel 3 0-2

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 9