Cjrocn cZwartsJ~exeh in het harL, Mogelijk oesterkwekerij in koelwaterbassin PEN IMieuw VVV-kantoor wordt visitekaartje RIVO-onderzoek naar haalbaarheid Bouw nog afhankelijk van financiën mmm 1IAGG moet overtocht }sychiater regelen Opnieuw kritiek op maten zomerhuizen Verkiezingspraat VVD'er Piet Zoon Keesomlaan/Elemert kruispunt herstraat Aanmelden kan nog voor hoorzitting over leefbaarheid 0PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 10.550 DONDERDAG 24 JANUARI 1991 /oor advertenties, abonnementen, etc. „angeveld De Rooy BV, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, elefoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881 Telefax 02220 - 14111 tedactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon >2220-12741. uiten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. rans Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, telefoon 02220-15472 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags Abonnementsprijs /43,95 per half jaar; Los A1.20 Als oesterteelt in het koelwaterbassin van de PEN-centrale in Dudeschild zowel technisch als commercieel haalbaar is, het geen een onderzoek wellicht zal aantonen, betekent dat zowel oor de Texelse werkgelegenheid als de economie een behoorlij ke opsteker. B en w gaan medewerking verlenen aan het initia- ief dat werd gelanceerd door de werkgroep visserij, die onder /oorzitterschap staat van burgemeester Schipper. Je werkgroep visserij werd ingesteld n het kader van „Koppen bij elkaar", ren regionaal project ter bevordering van de economie in de kop van Noordholland. Het Rijks Instituut voor (isserij Onderzoek (RIVO) zal in op- Iracht van b en w een onderzoek in- itellen naar de haalbaarheid van het lesterproject. Zowel technische als ledrijfseconomische deskundigen zul- ;n zich over de materie buigen, folgens werkgroep-secretaris Th. lonsen beïnvloedt een aantal facto- en het rendement van deze vorm an viskwekerij. „Voor de oesterteelt i het verwarmde water van het bas- n willen deskundigen een Japanse ester gaan gebruiken. Deze soort is linder gevoelig voor de virusziekten ie in het veleden enkele malen mas- ale sterfte veroorzaakten onder de eeuwse oesterpopulatie, maar niet eheel virusresistent", aldus Bonsen. De platte Japanse oestersoort gedijt het best bij een bepaalde constante watertemperatuur. Het is echter nog onzeker hoe lang de PEN-centrale in de toekomst nog in bedrijf zal zijn. JVanneer de PEN over pakweg vijf jaar besluit stroom via een kabel van de vaste wal te betrekken, zal de centrale sluiten. Dit betekent dat de temperatuur van het koelwater, dat nu kunstmatig op de gewenste hoog te wordt gehouden, zal dalen. Bon sen: „Een onzekere factor dus bij het gebruik van Japanse oesters." flet PEN-bedrijf reageerde overigens |- et RIAGG In Den Helder moet bin nen zes weken afspraken maken met een vervoerder over de nachtelijke otovertocht van een psychiater •or psychiatrische patiënten die op xel worden opgevangen en even- eel nog dezelfde nacht naar een richting op het vasteland moeten orden gebracht. B en w zullen dit RIAGG-directie verzoeken, nu so definitief geen medewerking wil rlenen aan dit nachtelijk vervoer. •rder maakten wij melding van de izwaren van Teso-directeur Hooger- iide tegen de weliswaar sporadisch 'orkomende, maar tijdrovende over- ïchten. Ook na een gesprek met rethouder Krijnen-Baijs veranderde loogerheide met van mening. Teso's efinitieve „nee" werd per brief aan en w bevestigd. Eerder had de ge- leente al contact opgenomen met 5 marine. Majoor der mariniers Ter elde liet weten dat de marine echts wil varen als de Teso- Jerboten door overmacht in de ha- in moeten blijven. en w willen het RIAGG niet zonder eer het vervoersprobleem in de aag splitsen, maar vinden wel dat et de verantwoordelijkheid van deze gionale instelling is. De RIAGG- rectie zal daarom op korte termijn in vervoerder moeten vinden. Vol- !ns de gemeente is de RIAGG- rectie inmiddels in onderhandeling et een particuliere rederij. B en w jaan ervan uit dat de huidige rege- ing van tijdelijke opvang zonder te- Ifnbericht na zes weken zal worden leëindigd. De artsen zullen van de 'erandering worden ingelicht en de jijlui-contracten" met het team van exelse B-verpleegkundigen zullen na termijn eveneens worden beëin- jd. •Igens de gemeente is de wijze van irvoer niet van invloed op vergoe- hg van de gemaakte kosten door it ziekenfonds. De betreffende toe- '99ing van het ziekenfonds was niet pliciet gekoppeld aan vervoer door positief op het initiatief, waarvoor het bassmgebied zo goed als zeker een bestemmingswijziging zal krijgen. Het voorbestaan van de stroomcentrale is ook een onzekere factor voor de commerciële uitbater van de kweke rij. De investeringen in oesterteelt zijn omvangrijk, bedrijfseconomisch wordt veel risico genomen. Subsidie Oesters zijn echter schaars en teelt daarvan biedt perspectief voor de Texelse economie, zo vindt de werk groep visserij, die vanavond weer bij eenkomt. Voor b en w voldoende aanleiding om het initiatief te steu nen, en éénderde van de onderzoeks kosten te willen financieren. Een ander deel van dit f 22.515,- kosten de onderzoek, zal zo goed als zeker door de stichting „Koppen bij elkaar" beschikbaar worden gesteld. Daar naast wil de gemeente voor een bij drage aankloppen bij de provincie. Het rijk en EG (Europese Gemeen schap) zouden eveneens gezamenlijk subsidie kunnen toekennen. ,,Dit is discriminerend beleid." Aldus Gerard Zoetelief uit De Koog over het onderscheid dat de provincie maakt tussen kleinschalige recreatie ondernemers en grote vakantiepar ken. Op terreinen mag de oppervlakte van zomerhuizen 70m2 beslaan, bij particulieren maximaal 45 m2. Zoetelief zag zich vorige week gesteund door TVL-voorzitter Harry Wuis, die tijdens de VVV- promotieavond hierop ernstige kritiek uitte. Wuis vindt dat kleine zomer huizen tegenstrijdig zijn met het streven naar kwaliteitsverbetering. Zoetelief plaatste zijn opmerking tij dens de jongstleden vergadering van de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid, waarin een plan voor de bouw van appartementen bij Een nieuw Texels produktOnderzoek moet uitwijzen of kweken van oesters in het koelwaterbassin van de PEN-centrale een haalbare kaart is. zijn woning en bedrijf aan de Mien- terglop werd besproken. Na enige discussie stemden de aanwezige commissieleden (twee waren afwe zig) in met één van de ter tafel lig gende tekeningen. In een vorige vergadering had de commissie een ander plan afgekeurd, omdat de ap partementen de grenzen van het bouwblok overschreden. Ook nu was dat het geval, maar de bouw sluit thans mooi aan op de stolp elders op het terrein. De voorkeur ging uit naar de bouw van zes geschakeerde zo merhuizen, met een oppervlakte van 48 m2 elk. De opmerkingen van Zoe telief, die op de publieke tribune aan wezig was, vormden voor de commissie geen aanleiding voor een alternatief plan te kiezen (minder, maar grotere zomerhuizen). Mogelijk kan volgend jaar aan de Emmalaan. bij het binnenrijden van Den Burg, een nieuw VVV-kantoor worden geopend. Het huidige kan toor aan de Groeneplaats is uit z'n jasje gegroeid: sinds de oprichting van de promotiestichting is het per soneelsbestand uitgebreid van 11 tot 23 medewerkers. Volgens een onder zoek van het GAK voldoet het kan toor niet meer aan de eisen inzake arbeidsomstandigheden. Los daarvan wordt al jaren uitgekeken naar een lokatie die voor toeristen beter be reikbaar is. Voornaamste hindernis voor realisering van de nieuwbouw is nu de financiering. Circa tien jaar geleden had de VVV al plannen voor nieuwbouw op onge veer dezelfde lokatie. „Achteraf zijn we blij dat het toenmalige plan niet is doorgegaan. Het nieuwe kantoor had nu waarschijnlijk al veel te klein geweest", aldus directeur Jaap Dek ker. Het nieuwe kantoor zoals dat nu door architectenbureau Alkema uit De Koog is getekend, is dan ook ruim van opzet. De totale bebouwde op pervlakte inclusief bovenverdieping is 932 vierkante meter. Hierbij is reke ning gehouden met verdere groei van het aantal personeelsleden tot onge veer dertig personen. Vooralsnog wordt namelijk een verdere toename van werkzaamheden verwacht. Postaanvragen, reserveringen, balie- werk en telefoonverkeer zijn handelin gen die de afgelopen jaren explosief zijn toegenomen. In 1990 kregen de informatrices alleen al 195.000 inko mende telefoontjes te verwerken. „Eens moet de grens in de groei zijn bereikt, want de opnamecapaciteit van Texel heeft een plafond. Dat punt is nog niet bereikt en ook in de sei zoenverbreding zit nog rek." Het kantoor aan de Groeneplaats vol doet qua werkruimte niet meer aan de wettelijke minimumeisen. Niet al leen zijn de werkplekken te krap, ook is de ventilatie onvoldoende. Dat blijkt uit een onderzoek van het GAK, dat de VVV-leiding heeft laten ver richten. Het GAK heeft geadviseerd om tijdelijke voorzieningen te treffen ter verbetering van de werkomstan digheden. Zeker 's zomers kan het behoorlijk benauwd zijn in het VVV- kantoor. De directie onderzoekt nog welke maatregelen worden gerTomen. Maquette van het nieuwe VVV-kantoor. gezien vanaf de Emmalaan. naar een ontwerp van architectenbureau Alkema Bezoekers kunnen behalve hun auto ook caravans voor het gebouw parkeren. In de vleugel links van de hoofdingang bevindt zich de reserveringscentrale, rechts de informa tiebalie Het magazijn aan de achterzijde is bereikbaar via het huidige doodlopende deel van de Molenstraat. (Foto Pieter de Vries) Nog onbekend is hoeveel geld hier mee zal zijn gemoeid. Het GAK- rapport is volgens Dekker geen aan leiding geweest voor de nieuwbouw- plannen of het in een stroomversnelling brengen daarvan. Bereikbaarheid Een andere reden voor nieuwbouw is de ligging van het huidige VVV- kantoor. De VVV is per auto moeilijk bereikbaar. Sinds de herinrichting van de Groeneplaats is de parkeergele genheid in de nabije omgeving drastisch verminderd. In de nieuwe situatie fungeert het VVV-kantoor dankzij een opvallende vormgeving als visitekaartje van het eiland. Dui delijk herkenbaar vanaf de Pontweg voor de stroom toeristen die juist op het eiland is gearriveerd. Verwacht wordt dat het nieuwe VVV-kantoor meer dan nu als eerste opvang centrum zal dienen. Zwerven over het eiland op zoek naar accommoda tie wordt op deze manier tegenge gaan. Gescheiden In het nieuwe kantoor bevinden de informatiebalie en de reserveringscen trale zich in gescheiden ruimten (elk 99 m2), aan weerszijden van de roy ale ontvangsthal. Publiek kan in de hal rondneuzen in tientallen aldaar uitgestalde brochures. Ook bestaat in de hal de mogelijkheid tot het inrich ten van een tijdelijke expositie. De hal is een zg. „vide", wat wil zeggen dat een plafond ontbreekt, maar de ruim te doorloopt tot het dak van de bo venverdieping. Op deze etage is onder meer het directievertrek ge vestigd. De administratie zit beneden, waar tevens vergader- en spreekruim- ten zijn gepland. Een belangrijke uit breiding is de 140 m2 grote opslagruimte. In het bestaande kan toor is voor opslag van folders nau welijks ruimte. De VVV heeft in Oudeschild een hoeveelheid vierkante meters bedrijfsruimte gehuurd voor drukwerk-opslag. Een magazijn dicht bij huis is echter wenselijk. Financieel Wanneer met de realisatie wordt gestart is nog niet duidelijk. De ge meente wil planologisch medewer king te verlenen, maar de bouwtekeningen moeten nog door de welstandscommissie worden beoor deeld. Daarnaast is de financiële haalbaarheid nog onzeker. Directeur Dekker zegt geen beeld te hebben van de hoogte van de benodigde in vestering. „We hebben uiteraard eigep kapitaal door het pand aan de Groeneplaats, maar dat is volstrekt onvoldoende voor de nieuwbouw. Momenteel verdiepen we ons in de subsidiemogelijkheden. In elk geval zie ik ons dit jaar nog niet verhuizen, maar ik hóóp komend jaar in het nieuwe gebouw te zitten." sw Plannen voor „natuurgericht kamperen" op Bremakker Kabeltex op weg naar betere tijden w Open dag over recreatie mogelijkheden op het water s-r Vraag naar goed geschoold personeel neemt toe Kandidaat Piet Zoon (WD) voor Provinciale Staten Noordholland, houdt woensdagavond 30 januari tij dens de jaarvergadering van de WD- afdeling Texel een spreekbeurt in ho tel Rebecca in De Waal. De toespraak begint om 21.30 aanslui tend op het huishoudelijk gedeelte van de vergadering, waarbij onder meer bestuursverkiezingen op pro gramma staan. Zoon, als gemeente secretaris werkzaam op het raadhuis, houdt de toespraak in het kader van de verkiezingscampagne. Belangstel lenden zijn welkom. Het kruispunt Keesomlaan/Elemert wordt dinsdag 29 en woensdag 30 januari opnieuw bestraat. In verband met deze werkzaamheden kan het kruispunt niet worden gebruikt. Het verkeer kan het centrum bereiken via de Gasthuisstraat, Gravenstraat en de Warmoesstraat. Omleidingen wor den met pijlen en borden aangege ven. Mensen die maandagavond het woord willen voeren in de hoorzitting over de leefbaarheid op Texel, kunnen zich nog tot en met morgen aanmel den. Opgave dient te geschieden bij de afdeling algemene zaken van de gemeente. Totaal zijn op de discus sienota van burgemeester Schipper bij de gemeente 24 schriftelijke reac ties binnengekomen. Zeven reacties zijn van particulieren, de overige ko men uit het bedrijfsleven, van belan genorganisaties en dorpscommissies. Tot dusver hebben lang niet alle in zenders ook spreektijd gereserveerd. De hoorzitting wordt gehouden in het raadhuis en begint om 19.30 uur. De raadscommissie voor algemeen en organisatorisch beleid zal aanwe zig zijn, terwijl ook groepscomman dant J. Moeskops van de rijkspolitie Texel is uitgenodigd. Om organisatori sche redenen is het denkbaar dat de spreektijd aan een bepaald aantal mi nuten moet worden gebonden.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1