Cjrocn <2warL~ cJexels in het hart Probleemgroep moet weten: op Texel moet je niet wezen" Raadszaal puilt uit voor hoorzitting over leefbaarheid Luchtvaartmaatschappij wil Texel-arrangement „Vanavond niet met elkaar op de vuist" „Pelagia" feestelijk wf. helling Oudleerlingen maakten reputatie waar s» Reacties op nota leefbaarheid sm B-junioren wonnen alles sm Rotonde doet intrede op Texel Gloeikopmotor uit 1924 weer als „nieuw" Sport voor ouderen afgelast Bromfietser gewond naar ziekenhuis RSG-jeugd vindt minder strandafval Veel reacties na voorbarige publiciteit Ontsnapte gevangene op Texel aangehouden Galaconcert KMK gaat niet door )PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.551 DINSDAG 29 JANUARI 1991 foor advertenties, abonnementen, etc. ngeveld De Rooy BV, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, elefoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881 Telefax 02220 - 14111 ledactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon >2220-12741. luiten werktijd deze week tot en met dinsdag a s. ierard Timmerman, De Rede 23a, Den Hoorn, telefoon 02220-19746 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr 46.99.17.636 Rabobank nr. 36 25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60 398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs f43,95 per half jaar; Los f 1.20 Op de vraag van de burgemeester welke maatregelen de horecain Den Burg zou kunnen nemen om verbete ring van de situatie te bewerkstelli gen, schreef Horeca Nederland eind juli een brief met een aantal voorstel len. „Tot op heden hebben we op ons schrijven nog geen reactie ontvan gen", aldus een bitter klinkende Segers. Half oktober schreef het bestuur van Horeca Nederland een eigen nota over de leefbaarheid, waarin een groot aantal punten werd aangedra gen om problemen rond sluitingstij den en openbare ordeverstoringen daadwerkelijk te verbeteren. „Het schetst onze verbazing dat het colle ge in haar nota bijna geen enkele suggestie van ons heeft overgeno men." Volgens Segers is in de nota van Ho reca Nederland gepleit voor een vrij sluitingsuur, omdat veel problemen daarmee kunnen worden opgelost. „Als daar tenminste iets aan toege voegd kan worden." Minder vandalisme In het verleden is de horeca op ver zoek van het gemeentebestuur en op basis van een vrij sluitingsuur, ge vraagd op oudejaarsavond na 24.00 uur haar deuren open te stellen. Daarmee zou een bijdrage worden geleverd aan de leefbaarheid in de nacht; door het publiek van de straat te houden, zou minder vandalisme kunnen plaatshebben. Een dergelijk verzoek kreeg de horeca ook tijdens Lees verder pagina 7 Tijdens de hoorzitting over de nota leefbaarheid kregen de in dieners indien zij dat wensten, vier minuten de tijd om hun schriftelijke reacties toe te lichten. Het feit dat de reac ties op de nota niet openbaar waren gemaakt, werd door een aantal aanwezigen niet op prijs gesteld. „Het zou de kwaliteit van de avond ten goede zijn gekomen als we kennis hadden kunnen nemen van de ingediende reacties van de andere aanwezigen," aldus enkele „bezwaarmakers". Het voeren van een heftige dis cussie wilde burgemeester Schipper gisteravond echter tot elke prijs voorkomen. „We kun nen later wel met elkaar op de vuist gaan, dat kan altijd nog." De burgemeester zei voorts te hopen op een vruchtbare avond, die voldoende stof zal opleveren om tot een goed af gewogen besluit te komen. Als alle reacties, zowel schriftelijk als mondeling, zijn verzameld, gaat het college een definitief standpunt innemen. Dit stand punt wordt, waarschijnlijk in maart, in een openbare verga dering aan de commissie alge meen en organisatorisch beleid voorgelegd. Een raadsvergade ring moet uiteindelijk het defini tieve standpunt van de gemeente bepalen. Een 64-jarige man uit Den Burg moest met een gebroken rechter on derbeen naar het Gemini-ziekenhuis worden gebracht, nadat hij op zijn brommer door een auto was ge schept. Het ongeval gebeurde vrijdag op de Hoofdweg, ten noorden van de krui sing met de Muyweg. De bromfietser kwam uit de richting van De Cocks- dorp en wilde linksaf slaan om een erf op te rijden. De man zag echter een tegemoetkomende auto over het hoofd. De bestuurster, een 30-jarige vrouw uit Eierland, kon de bromfiet ser onmogelijk nog ontwijken, hoewel ze nog hard remde. De bromfietser sloeg vermoedelijk met zijn helm te gen de voorruit en brak wonder bo ven wonder slechts een been. Met de ambulance werd hij naar Den Hel der vervoerd. Zijn brommer was total loss. De auto had een kapotte voor ruit en ook motorkap, bumper en sierstrip waren beschadigd. Naar aanleiding van een onderzoek dat zich uitstrekt langs de gehele Europese westkust ging klas H2B van de RSG op inspectie langs het strand. De conclusie van deze „co- astwatch" luidde dat er vergeleken met vorig jaar minder rommel op het strand lag. De leerlingen kijken elk jaar of ze ver anderingen waarnemen. Door de aan houdende oostenwind van de afgelopen dagen vonden ze veel over blijfselen van zeeëgels langs het ge hele strand. Ze signaleerden daarnaast veel meeuwen, maar die waren nog springlevend, aldus onder zoeksters Marleen, Nancy, Saskia, Mathilde, Xenia en Natalja. Opvallend vond het zestal de vele aangespoelde turf en het meeste op zien baarde wel een gascomfort. Per halve kilometer viel er overigens wei nig verschil te ontdekken langs de kust, zo laten de milieubewakers tenslotte weten. De Rotterdamse luchtvaartmaat schappij Flexair bestudeert de haal baarheid van een dienst naar Texel vanaf luchthaven Zestienhoven. Volgens een voorbarig artikel in De Reiskrant in de zaterdageditie van De Telegraaf kunnen gegadigden voor de tocht (met daaraan gekop peld een speurtocht over het eiland) zich telefonisch melden. „Een lek binnen onze organisatie", al dus Flexair-directeur C.C.L. Englebert „We zijn echter nog lang niet zeker van onze zaak. Er wordt in het artikel de suggestie gewekt dat verregaande contacten met de VVV Texel be staan, maar wij hebben zelf nog geen woord gewisseld met mensen van de stichting." Het artikel suggereert dat het Rotter damse bedrijf komende zomer vlieg- diensten naar Texel organiseert, met een compleet dagarrangement. „We zijn overstelpt met reacties en vra gen. Dit betekent dat we met ver hoogd enthousiasme verder gaan werken aan dit project", aldus de luchtvaartondernemer. In totaal bie den de Dornier-toestellen die voor de twintig minuten durende vlucht in aanmerking komen plaats aan zestien passagiers. Volgens het artikel kun nen deze mensen tijdens het wee kendverblijf fietsend over Texel een speurtocht ondernemen. Flexair verwacht over twee weken de financiële haalbaarheid te kunnen be oordelen. Bij voldoende enthousiasme zullen eventueel ook door de week dagtours worden georganiseerd. Han het eind van de zeer drukbe- rochte maar tam verlopen hoorzit- :ing over de leefbaarheid, gisteravond in het raadhuis, sloeg Vlartin Warnaar de spijker op de kop. 3e Recron-voorzitter wees erop dat Je meeste overlast slechts door een ilein deel van de jeugd wordt ver- rorzaakt. „Die groep weet precies waar je in Nederland rotzooi kan rappen. We moeten zorgen dat de- :e groep weet, dat ze op Texel niet noeten wezen. Als we dat met zijn ilien goed duidelijk maken, is dat len positieve reclame voor Texel." Beeld van de bomvolle raadszaal. Naar schatting kracht het knelpunt is, moeten we méér politie naar het eiland halen." Volgens Moeskops maakt dat weinig uit. „Het blijft een kwestie van keu zes maken. Letten op illegaal kampe ren kan ten koste gaan van bijvoorbeeld de orde handhaving in De Koog. Het hangt er ook vanaf op welke schaal men stiekem de tent opzet in bos en duin." Warnaar was niet voor één gat te vangen. „Akkoord. Maar waar het om gaat is dat er méér duidelijkheid moet zijn richting de groep die de problemen veroorzaakt." Maar dat ligt niet zo simpel, aldus Moeskops. „De burgemeester vraagt al tien jaar om versterking. Op grond van onze status zouden we er veertien man bij moeten krijgen, maar we mogen blij zijn als dat er twee zijn...." Ook voorzitter Ko Vinke van het Texels Verbond van Ondernemers pleitte voor een hardere aanpak. „Er zijn regels, en die moeten worden na geleefd. Met sancties lukt dat beter. We hebben de indruk dat de huidige aanpak te soft is, het mag best wat harder." Sluitingstijd Over het naleven van regels voelde burgemeester Schipper, die de hoor zitting leidde, ook interim-voorzitter honderd mensen woonden de hoorzitting bij, een Mans Segers van Horeca Texel aan de tand. „Stel, er wordt een slui tingstijd van twee uur gehanteerd met een entreeverbod vanaf dat tijdstip. Kunt u dan garanderen dat alle leden van uw organisatie deze regel naleven? Hoe valt dit te contro leren?" Segers antwoordde met een weder vraag. „Vergelijk het met de verkeers regels. ledereen weet dat je je hand moet uitsteken als je wilt afslaan, maar dat is geen garantie dat ieder een dat ook zal doen. Als horeca durven wij nu een richting aan te ge ven, waaraan wij ons zullen houden. Maar overtredingen zijn niet uitgeslo ten. De politie kan daar tegen optre den door de betreffende exploitant te verbaliseren. Maar er zijn ook hardere sancties denkbaar. Stel, dat we de avond tot vier uur mogen afbouwen. Dat betekent een algemene onthef fing tot vier uur in de nacht. Een ca fé dat de regels overtreedt, kan dan worden bestraft met het intrekken van de ontheffing." Samen aanpakken Segers stelde verder voor zo spoedig mogelijk een commissie bestaande uit politie, horeca en gemeente bestuur in te stellen, om punt voor punt de in de nota leefbaarheid door opkomst die in jaren niet is voorgekomen. te lopen en te kijken wat er aan te doen is. „Wij zijn ten volle bereid me dewerking te verlenen aan oplossing van dit probleem" aldus Segers. „Maar we kunnen niet accepteren dat het college nu al maatregelen voorstelt die de exploitatie van onze bedrijven ernstig in gevaar brengt of zelfs helemaal onmogelijk maakt." Segers merkte op dat het gemeente bestuur bij de ter visielegging van het bestemmingsplan Centrum Den Burg, eigenlijk al bezig is met de uitvoering van wat in de nota leefbaarheid is gesteld. „Voor ons een onacceptabele zaak, waar we geen enkele verant woording voor willen nemen." Volgens Segers heeft de horeca zich altijd al beziggehouden met de leef baarheid en daaraan een bijdrage ge leverd. Hij zei dat er de afgelopen jaren steeds contact is geweest tussen po litie, Horeca Nederland en het ge meentebestuur. „Ik kan me enige jaren geleden nog de bezorgdheid herinneren van het gemeentebestuur over de ontwikkelingen in De Koog. In gezamenlijk overleg zijn we in staat geweest hier iets aan te doen, tot tevredenheid van politie, gemeen te en horeca." Gisteren heeft de Texelse politie een man aangehouden, die in Duitsland als voortvluchtig te boek stond. De man was ontsnapt uit de gevangenis. Voor welk delict hij was veroordeeld, was gisteren niet bekend. De Duitser verbleef in gezelschap van een land genoot op een adres in Den Burg. De politie wist de man nog juist aan te houden voordat hij van het eiland zou vertrekken. In de loop van gistermid dag werd de crimineel overgedragen aan de Duitse politie. Het galaconcert dat de Koninklijk Mi litaire Kapel in het kader van het 100-jarig bestaan van het Koninklijk Texels Fanfare op vrijdag 8 februari a.s. zou geven, is afgelast. De toestand in het Golfgebied is hieraan debet. De legerleiding heeft besloten tot nader order alle concerten van de militaire orkesten af te gelasten. Het Texelse concert wordt verschoven naar een nader te bepalen datum. De plaatskaarten voor het concert blijven geldig. Wanneer men op de nieuwe datum verhinderd is, kunnen de kaarten tezijnertijd worden ingele verd. Het KTF-bestuur raadt de bezit ters van plaatskaarten aan deze zorgvuldig te bewaren. )e Recron, de organisatie waarbij de neeste campinghouders zijn aan- jesloten, bereidt momenteel een plan /oor om het jongerenprobleem te hel len oplossen, verklapte Warnaar. Af- lelopen zomer verbleven de meeste .probleemjongeren" op de noodcam- ling, mede omdat ze op andere cam- nngs werden geweigerd. B en w lebben in de nota leefbaarheid laten loorschemeren de andere campings e verplichten ook kampeerders uit 4leze groep op te nemen. Warnaar zei dat de Recron niet alleen bezig is om hierop in te spelen, maar tevens werkt aan een oplossing voor het ge- lele probleem. „Op alle campings lelden regels, maar een normaal nens hoeft die niet te lezen. De klei- ïe groep jongeren die de problemen reroorzaakt, heeft daarentegen wel Juidelijke regels nodig." Hard Warnaar pleitte voor een hard beleid, vant dat schept de meeste duidelijk- leid. „Eén of twee waarschuwingen in daarna vertrekken, legitimatie- ilicht en gevallen van verwijdering loorgeven aan andere campings en Ie politie. Vervolgens moet de politie ip dezelfde manier met die groep imgaan. Dus hard en duidelijk, bij voorbeeld door middel van lik-op- :tuk." IDA-raadslid Ate Rienstra vroeg zich if of de politie dit beleid afdoende al kunnen controleren. Zo niet, dan aidt dit tot een toename van clan- lestien kamperen, vreest Rienstra. ,Geen idee. Het is een kwestie van irioriteiten stellen. Het is best moge- ijk dat we de komende zomer niets lan clandestien kamperen doen", uidde het ontmoedigende antwoord van groepscommandant J. Moeskops van de rijkspolitie Texel. Mankracht leden voor Warnaar om de kennelijke inderbezetting van het politiecorps lan de kaak te stellen. „Als man- 9rs. interim-voorzitter van Horeca Nederland, afd. Texel, hield een vurig pleidooi tijdens de hoorzitting gisteravond. Rechts naast hem van de dorpscommissie De Koog. links Peter Bakker (winkeliers Weverstraat) en Bob Loos (Ondernemersvereniging Den Burg).

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1