Nota over leefbaarheid maakt veel reacties los „Stap-publiek neemt geen genoegen met maatregelen" Vo0s - Nieuwe noodcamping onevenredig duur" (,06-11 in kleine aan' ^gunning tonica S^dhaving openbare I ook hier een probleem^ C/e/} 9 en Hoorzitting leefbaarheid „Meer winkels in buitendorpen is tegendraads" Woolstock op Texel Bij hel eersie nummer namen twint«g schapen geschrokken de benen maar de rest van de opgetrommelde schapen- schaar hoorde het concert van begin tot eind aan Hoewel, sommige Weven wel iswaar op hun plaats maar gaven zch spontaan over aan andere bezigheden Op 7 augustus vond op Te«el een merk waardige concert plaats Het Ricoorti Ensemble speelde composities van Pur ceT, Haydn. Sjostakovitsj, Bntten. Mey- enng en Van der Ven voor een geboo- van 1.000 schapen Mensen waren met welkom inmatielnemer van het concert was de Ni|meegse musicustflosoot Clemens van der Ven. Hg had eens op een boerden, ontdekt dat schapen gevoelig waren voor (zqn) muziek ze Weven rmmers doodstil staan aanhief TcV las dat ml werden atge be van vtees 1 der Ven hel tt 1 Als schaapjes sche popspek. Van der Ven Teiel een boe avondje te» t Ricooti Ense 1 staand "straat i om de muzie* I Omdat toen fl kers met ge /Alk^. VERVOLG VAN PAGINA 1 INSDAG 29 JANUARI 1991 TEXELSE COURANTPAGINA 7 nf 06 mm Het is momenieel vrij rustig 's nachts op straat, aldus constatcon de Texel se politic. Dc overlast blijft veelal be- I de luiklaknacht. ,,Ons is medegedeeld dat het resultaat heeft gehad", aldus Segers. De door de horeca in het leven ge roepen Koger SUS-ploeg heeft vol gens hem een belangrijke bijdrage geleverd aan de situatie in de Dorpsstaat. „Een vrij sluitingsuur hoeft niet te betekenen dat de tap- ranen niet meer dichtgaan, wij kun- en daar een bodem inbouwen." Hij stelde voorts het aantal klachten en de verschillende klachten in zijn ilgemeenheid in de nota te missen. ,Het moet toch ook heel simpel zijn pm het aantal proces-verbalen van openbare-ordeverstoringen van de af- jelopen jaren hierin te betrekken." Dp de in de nota gestelde vraag of ïoreca-gelegenheden in woongebie den nog wel toelaatbaar zijn, ant woordde Segers dat loreca-gelegenheden juist zo dicht mogelijk bij de bevolking, goed op lun plaats zijn. „Het is één van de weinige gelegenheden waar je geen uitnodiging voor nodig hebt om bin nen te komen." Voor uitgaanscentra lunnen volgens hem echter andere egels gelden. SUS-ploeg Serard Schuiling (exploitant van De ieerekuil en Het Galjoen in De Koog) ei dat de drie jaar geleden ingestel- !e SUS-ploeg tot op heden zeer suc cesvol is gebleken bij het voorkomen an het verstoren van de openbare rde. „In de Dorpsstraat zijn op dit unt niet of nauwelijks klachten." lij vertelde het gemeentebestuur een oorstel te hebben gedaan om ook p De Brink en de Ruyslaan een oog- in het zeil te houden. „Helaas irerd mij dat niet toegestaan, omdat r afspraken met de politie lagen om e controle in deze straten te ver- cherpen." ichuiling zei het politie-apparaat |een verwijt te willen maken, maar telde dat door personeelsgebrek en iekte van controle bitter weinig te- ïcht is gekomen. „Terwijl de klach- sn voornamelijk nog dit gebied ehelzen." De SUS-ploeg heeft de af- elopen drie jaren volgens Schuiling en kleine f 50.000,- gekost. Hij zei r uit eigen middelen f30.000,- aan 5 hebben bijgedragen. „Het is voor tij dan ook een bijzonder wrang ver- iaal dat er - na jarenlange inspannin- len - nu een voorstel ligt om het oortbestaan van de nachtbedrijven er discussie te stellen." Ingang Kogerstrand /let de ingang én het jongerenterrein an camping Kogerstrand werd door Ie verschillende aanwezigen gescho- 'en als ware het pionnen in een chaakspel. In het kort een willekeu- ige greep. M. Deege, bewoner van Ie Ruyslaan, zei het jeugdterrein |raag zo dicht mogelijk aan de Bad- veg te willen hebben. „De aanvoer- oute van de Badweg naar de dorpstraat is kort, goed controleer laar en leidt niet door een bewoonde vijk." Kees Maas. ..Eén of twee slechte zomers en je hebt nog maar een paar tenten op de noodcamping Noodcampingbeheerder Cees Maas vindt de inrichting van een nieuw terrein aan bijvoorbeeld het Mol- werk, een onevenredig dure aangele genheid. „Waarom dure structurele oplossingen bedenken voor zaken die niet structureel zijn. Eén of twee minder goede zomers en het feno meen noodcamping is volledig van de baan." Tussen 1970 en 1989 zijn er maar een paar drukke jaren ge weest. „Als de weersomstandighe den omslaan zit je als noodcampingbeheerder zo met slechts drie tenten op je terrein." Verplaatsing naar 't Horntje vindt hij wel een schitterende gedachte voor het ontmoedigingsbeleid. „Als je de hele dag hebt rondgereden voor een plaatsje en je moet terug naar het Molwerk, kan de gedachte om naar de vaste wal terug te gaan, postvat ten." Opheffing van de noodcamping moet volgens Maas op termijn worden be zien. „Dat moet stapsgewijs worden doorgevoerd. Voorlopig zijn we nog een verlengstuk van de VVV, met een grote verwijsfunctie." Het sturen van jeugd naar reguliere campings vindt Maas een mooie ge dachte, maar niet haalbaar. „De meeste campings moeten dan aan passingen plegen en zullen een heel andere „politiestaat-achtige" struc tuur krijgen: dag- en nachtbewaking, vandalisme-bestendige materialen en politie op het terrein om ruzies te beslechten. Een verandering die de vaste kampeerders niet zal aan staan." Wild kamperen Volgens Maas is de jeugd ook hele maal niet bereid om naar gezinscam pings te verhuizen. „Als je de reguliere campings verplicht, krijgt de politie er een zware taak bij." Hij verwacht ook dat in dat geval een toename van „wild"kamperen in de vrije natuur volgt. „Als de jeugd niet meer op de noodcamping terecht kan, duikt ze de bossen of duinen weer in. Met alle gevaren, zoals het maken van kampvuren, vandien." Maas vreest dat verplaatsing van de noodcamping een gerace van auto's tussen het Molwerk naar Den Burg en De Koog tot gevolg zal hebben, „De jeugd deinst er niet voor terug een taxi te bellen. In het kader van het terugdringen van het autoverkeer een heel verkeerde stap." Maas is van mening dat niet alle pro blemen op de jeugd mogen worden geschoven. „Als je wat meer begelei ding biedt en op straat een „Bromsnor-achtige" agent neerzet, ben je beter bezig. De jeugd mag met de dupe van het probleem leefbaar heid worden. Wie de jeugd heeft, heeft de toekomst en de jongeren van nu zijn de gezinnen van over tien jaar. Het is een kwestie van geven en nemen." Vrij sluitingsuur Ook Renske van IJsseldijk (FNV) stel de het middelste gedeelte graag aan de jongeren beschikbaar. Frits Agter, woordvoerder van de Ko ger Dorpscommissie, zou de hoofdin gang van Kogerstrand graag aan de zuidzijde van de totale camping gesi tueerd willen zien, „Het autoverkeer in het dorp zal hierdoor drastisch af nemen. Plaatsing aan de noordzijde keuren wij af. Dat bevordert ons in ziens de sluiproutes, waardoor de Boodtlaan extra wordt belast en er op de Ruyslaan en de Nikadel geen auto minder rijdt," Volgens Agter heeft plaatsing van de ingang aan de zuidzijde tot voordeel dat het parkeerprobleem aan de Ruyslaan ook gelijk is opgelost. De RST vindt dat het opvangen van personen die geen kampeerplaats hebben, in principle een taak van de gemeente is. „Het uiteindelijke doel van een noodcamping is dat hij ge bruikt moet worden waar hij voor is. Hij moet zo leeg mogelijk zijn." Volgens de RST wordt het nu gew raakte (jeugd)weekendtoerisme ver oorzaakt door het feit dat wanneer men in het seizoen komt, en alles vol vindt op vrijdagavond, dit tot maan dag zo blijft. „Dan komt er meer ruimte, maar dan gaat ook de grote groep weer weg. In het verleden gold een maximaal verblijf van drie dagen op de noodcamping. Dat dient weer keihard te worden gehandhaafd. In het weekeinde dient dit tot één nacht te worden beperkt." De RST is voorstander van handha ving van de noodcamping op de hui dige plaats. Dicht bij Den Burg en de VVV. „Wanneer de nieuwe behuizing aan de Elemert kan worden betrok ken, kan de VVV nog beter haar ver wijsfunctie hanteren dan nu." fl ALARM n ALS ELKE SECONDE TELT In de onlangs uitgebrachte notitie „Openbare Orde en Leefbaarheid" pleitte Horeca Nederland uitvoerig voor een vrij sluitingsuur, eventueel met een toegangsverbod voor uit- Volgens Horeca Nederland verhógen evenementen juist de leefbaarheid voor Texelaar en toerist „De toeristen die in en rond De Koog verblijven, gaan minstens drie maal per week naar Den Burg. Win kelen is tegenwoordig geen kwestie van in je behoefte voorzien, maar een vorm van recreatie." Harry Wuis, voorzitter van De Koog Promo tion, noemde het gisteravond een il lusie dat het publiek voortaan alleen in De Koog zal winkelen als het win kelbestand in de badplaats wordt vergroot (zoals b en w voorstellen), mede wegens de mobiliteit van de moderne toerist. „Niettemin is het goed te streven naar een fijn winkelklimaat in De Koog. We zijn van plan hiernaar een distributie-planologisch onderzoek te laten houden", aldus Wuis. Hij haakte hiermee in op opmerkingen van zijn collega uit Den Burg, voorzitter Bob Loos van de plaatselijke onderne mersvereniging. Loos verwees naar een dergelijk onderzoek uit 1985, dat zich richtte op de aantrekkingskracht van Den Burg op ondernemers uit de buitendorpen. „Waar sprake was van een tegengestelde richting, bijvoor beeld de vestiging van ondernemers in De Cocksdorp, was dat geen suc ces. Je kunt dus wel planologisch voorbereidingen treffen voor winkels in de buitendorpen, maar dat bete kent nog niet dat ondernemers er graag zullen gaan zitten. Dat is te gendraads ontwikkelen", aldus Loos. Ook als het stimuleren van detailhan del in de buitendorpen gepaard zou gaan met het afremmen van winkels in het centrum van Den Burg, levert dat geen positief resultaat op, vol gens Loos. „Dat leidt slechts tot af name van winkels op héél Texel." Frits Agter van de Koger dorpscom missie zei te vrezen dat de geplande realisatie van winkels aan de Nikadel (Stappeland) een bedreiging vormt voor de winkels aan de Dorpsstraat. „Qat kan de doodssteek zijn. In ons dorp lopen 's zomers wel veel men sen, maar de gemiddelde besteding is niet hoog. Ik ben bang dat de win kels aan de Nikadel drie maanden in het seizoen open gaan en vervolgens de deuren weer sluiten, en eventueel plaatsmaken voor een ander. De Koog is daarmee met gediend." Woolstock, het concert voor schapen dat in augustus werd gehouden door het Ricciotti-ensemble uit Amster dam, werd door uitgeverij Het Spec trum bijzonder genoeg gevonden om het op te nemen in het jaarboek „Het aanzien van 1990". Wat betreft vervuiling en onhygiëni sche toestanden is Horeca Nederland het in grote lijnen met de aanpak van het college eens. „Wij pleitten al eer der voor urinoirs in de uitgaanscen tra." Urineren en dergelijke op straat kan worden aangepakt middels een lik-op-stuk beleid. „Een consequent lik-op-stuk beleid van de politie zal ook effectief en preventief kunnen werken op de (over)last van de Texelse jeugd in de weekeinden. Ons al jaren een doorn in het oog." Om in verband met het alcohol-matigingsbeleid geen sterke drank in sportlokaliteiten en dorpshui zen meer te schenken, vindt Horeca Nederland hypocriet: „Jeugdigendrin- ken nagenoeg alleen bier." Als voor geluidsoverlast van horeca bedrijven een goede normstelling wordt gehanteerd, krijgt het college- beleid ondersteuning. „We wensen echter geen heksenjacht, maar con trole op basis van gegronde klach ten." „Wij voorspellen het college op voor hand dat het uitgaande publiek met de voorgestelde maatregelen geen genoegen zal nemen, waardoor wij ons veel moeite zullen moeten ge troosten om de bedrijven ontruimd te krijgen," aldus Horeca Nederland, afdeling Texel. „Om van ons tevens te verlangen verantwoordelijkheid te nemen voor rust in de straat lijkt ons tamelijk absurd. Tot nu toe heb ben wij nooit rugdekking gehad van de politie (susploegl): het kalmeren van massa's ontevreden uitgaanders is een onbegonnen taak." De Texelse afdeling is van mening dat de verantwoordelijkheid voor de openbare orde op straat niet toege dicht kan worden aan een handjevol bedrijven, die hun eigen zaakjes goed voor elkaar wil hebben. „Het college doet voorkomen alsof flinke aantallen personen overlast hebben van de problemen die in de nota leefbaarheid worden gesigna leerd. Met respect voor de gegronde klachten, hebben wij tóch de indruk dat het met de aantallen klagers zo'n vaart niet loopt. Bij hoorzittingen in het verleden was de opkomst van klagers in De Koog laag te noemen, in Den Burg zelfs zéér laag," Horeca Nederland stelt dat ook haar bedrijfstak vindt dat met overlast moeilijk te Teven valt. „Dat we alle maal een bepaalde mate van overlast ondervinden van het toerisme - en ook van uitgaande Texelaars - is on vermijdelijk. Waar last echter over gaat in overlast, is subjectief." De Texelse afdeling tekent hierbij aan dat de acceptatie van last door de bewo ners geleidelijk aan minder is ge worden. gaand publiek vanaf een bepaald tijdstip. „Nu spreken wij slechts onze verbazing uit dat het college als oplossing van een capaciteitstekort om 02.00 uur, deze capaciteit nog verder verkleint, dat wil zeggen tot nul terugbrengt." Het streven naar een buslijndienst in de kleine uurtjes tussen Den Burg en De Koog heeft de volledige instem ming van Horeca Nederland. „Wei- licht valt hierbij ook te denken aan taxibusjes, als de NZH er niets in ziet." Evenementen Met de stelling dat evenementen de druk op de toch al geplaagde bewo ners verhogen, is zij het oneens. „Nagenoeg alle evenementen verho gen juist de leefbaarheid voor toerist én Texelaar. De negatieve randver schijnselen kunnen met de bestaande regelgeving voldoende worden be heerst." Het streven om het politie-apparaat uit te breiden wordt van harte on dersteund. „Al menen wij dat het niet de (harde) criminaliteit op ons eiland wel meevalt. Openbare orde handhaving lijkt ons een belangrijker poltietaak. Tegen alcoholgebruik op de openbare weg moet hard worden opgetreden, niet alleen tegen exces sen."

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 7