Mini-rotonde maakt kruispunt veiliger KORT TEXELS Terugkeer Van Exel helpt Texel aan goals 1\lieu wJanderweg/Ruigendijk krijgt primeur Degredatieduel Texel-West Frisia: 2-2 Voorjaarscompetitie tafeltennis van start „Vragen staat vrij" was „Open huis II" Sterrenkundige De Jager verhaalt over planeten Zaalvoetbal programma Uitslagen zaalvoetbal Reddingbrigade oefent met nieuwe reddingboot DINSDAG 29 JANUARI 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 9 KNZHRM Radio. De Ned. Hervormde kerk en Gereformeerde kerk van Oosterend gaan met ingang van heden mee draaien in de kerkdienstuitzendingen van Radio Texel op zondagmorgen. Wisselgeld. Vrienden van de Zee hondenopvang Texel zitten overal. Dat bleek vrijdag j.l. maar weer eens, toen John Mensink uit Wierden (Overijssel) een bedrag van ƒ185,- kwam overhandigen voor het goede doel. De Tukker, een fervent Texel- ganger, had bij een tennistoernooi in zijn woonplaats actie gevoerd voor de Texelse zeehonden. Al het wissel geld ging in een pot, met genoemd bedrag als resultaat. Hulde! Fratsen. „Dit jaar moet De Waal worden heringericht. Alsjeblieft geen fratsen uithalen, zoals kleine paaltjes waar iedereen de auto tegenaan rijdt." Wethouder Dirk Terpstra nam de bezorgdheid van raadslid Gerbrand Poster (en zijn „zegslieden"....) weg door aan te kondigen dat er eerst een hoorzitting komt waar alle bewo ners hun zegje kunnen doen. Oesters. Volgens de raadsleden Poster en Eelman-van der Kooi moet achter de kweek van oesters in het PEN-koelwaterbassin een groot vraagteken worden gezet. „De elec- triciteitscentrale staat hier geen vijf jaar meer", meent Poster. „Er gaan heel sterke geruchten dat binnen een half jaar de beslissing valt." Gemeentesecretaris. Mevrouw G.A.M. (Gerty) van Oene, hoofd on derwijszaken van de gemeente Texel, maakt een opmerkelijke promotie. Zij treedt per 1 mei a.s. in dienst als ge meentesecretaris bij de gemeente Diever (Drente). Molenlaan. De bomen langs de Molenlaan geven de entree van De Cocksdorp een geheel eigen karakter. Dat moet zo blijven, vindt raadslid Peter Bakker. Uitval van een aantal bomen had hem verontrust. Zijn de bomen ziek of te oud? Chef buiten dienst Piet Bolier van gemeentewer ken erkent dat de bomen oud zijn, maar heeft niet de indruk dat hun gezondheid slecht is. Vorig jaar is de helft geïnjecteerd tegen iepeziekte, dit jaar komt de rest aan de beurt. Repen. Chocolade, wie vindt dat nou niet om de vingers bij af te lik ken? Vijf jongens uit Den Burg van 10 tot 12 jaar konden er in een su permarkt niet vanaf blijven, maar smokkelden de repen stiekem naar buiten. En dat mag niet. De winkel chef vatte twee diefjes in de kraag, de andere drie waren er even later „bij". Politie en ouders werden inge licht. ^Gedeputeerde. Gedeputeerde W. van Gelder (CDA) komt zaterdag 23 februari naar Texel om kennis te ne men van diverse bedrijven en instel lingen. Waar hij precies bezoeken aflegt, is nog niet bekend. Opgevoerd. Twee 16-jarige Ooste- renders hebben hun brommer bij de politie moeten inleveren. De jongens hadden hun rijwiel opgevoerd, wat bleek toen ze onderweg werden aan gehouden. Hondebeet. Tijdens een fietstochtje over de Laagwaalderweg werd een 65-jarige vrouw uit Oudeschild aan gevallen door twee honden van een omwonende. De honden zetten hun tanden in haar regenjas. Hun baasje heeft beloofd de schade te zullen vergoeden. Bloedproef. Een 50-jarige automo bilist uit Oudeschild, die zondagavond op het Molwerk door de politie werd aangehouden, bleek te diep in het glaasje te hebben gekeken. Omdat de ademtest op het bureau geen resul taat gaf te zien, werd hem de bloed proef afgenomen. De man kreeg een rijverbod van zes uur opgelegd. De ..gevaarlijke fietsoversteek op de Nieuwlanderweg Zowel links als rechts is het uitzicht voor fietsers slecht Automobilisten zien de fietsers pas op het laatste moment, omdat het fietspad van de weg af buigt. Toch valt het aantal ongevallen mee In de laatste vijf jaar werd op deze plaats slechts één ongeval geregistreerd. Vóór 1985 vond er tenminste één dodelijk ongeval plaats. In Sporthal de Ferrever in Den Burg trad Tafeltennisvereniging Tetak aan tegen titelverdediger De Stolp 1 uit Julianadorp. Het werd een gelijk op gaande strijd. Zes partijen werden in drie sets beslist, waarvan er vijf verloren gin gen voor Tetak. De eindstand werd 5-5. Lieuwe van der Veen won één partij, evenals Martin Janssen. Alex Bakker was de beste met twee winstpartijen. Samen met Van der Veen won Bakker óók het dubbelspel. Met wat meer geluk had er voor Te tak een beter resultaat in gezeten. De volgende wedstrijd is zaterdag 2 fe bruari in Schoorl. Tegenstander is dan Duintreffers 4. aarschijnlijk wordt het Texelse wegennet dit jaar verrijkt met iets nieuws: een rotonde. Hiermee wordt getracht een einde te maken aan de verkeersonveilige situatie in de bocht van de Nieuwlanderweg ter hoogte van de afslag Ruigendijk. Bovendien zullen zowel de Nieuwlanderweg als het naastgelegen fietspad ingrijpend worden aangepast. Het is niet de bedoeling een groot schalig verkeersknooppunt met stop lichten en dergelijke te creëren. Waar het hier om gaat is een zg. „mini-rotonde", een fenomeen dat in den lande al behoorlijk populair schijnt te zijn. Het verkeer op de mini-rotonde heeft voorrang, zodat de weggebruikers eerst moeten stoppen voordat ze het verkeersplein aprijden. Dat werkt snelheidsrem- mend en bevordert dus de verkeers veiligheid. De eerste Texelse mini-rotonde heeft een diameter van 30 meter. i/oor de reconstructie is ƒ850.000,- aeschikbaar, waarvan ƒ225.000,- /oor rekening van de gemeente. In de ïuidige situatie zijn er twee knelpun- :en de fietsoversteek op de Nieuw- anderweg en de afslag Ruigendijk. Dp beide punten is het uitzicht slecht in, door de flauwte van de bocht, can de snelheid hoog zijn. „Ons stre- ren is dan ook een oplossing waarbij iet uitzicht wordt verbeterd en de snelheid wordt geremd", aldus tech- Bsch medewerker Bert Dennenberg 'an de afdeling weg- en waterbouw, lie verschillende ontwerpen vervaar- ligde. )e meest simpele oplossing is de jptsoversteek een klein stukje verleg- |en, zodat aankomende automobi- isten de gebruikers van het fietspad lerder in de gaten hebben, in combi- iatie met een linksafvlak voorsorteer-vak) op de kruising. Na- leel hiervan is dat de snelheid niet Wordt geremd Oversteek verplaatsen lat geldt ook voor het alternatief waarbij de fietsoversteek wordt ver- luim honderd Texelaars maakten ge- fuik van „vragen staat vrij" bij de (emeente. Precies 109 personen pas eerden vrijdagmiddag en -avond de Balie in de entreehal. Een deel combi- perde het bezoek met het regelen 'an zaken die men toch al van plan was, anderen hadden vooral belang- telling voor de videofilm over de andsuppletie, maar de meerderheid reep de gelegenheid aan om het erbouwde en nieuw ingerichte raad- uis eens te komen bekijken. „Open pis, deel II", oordeelde gemeentese- etaris Piet Zoon. Van de mogelijk- ïid om met het college van b en w s geheel te spreken, maakten vijf prsonen gebruik. Vier hadden zich ïvoren aangemeld, nummer vijf leidde zich spontaan. Doorgaans f'jgt men, op het wekelijkse spreek- ur, burgemeesters en wethouders al ien afzonderlijk te spreken Dat deze 3ns door slechts een handvol werd 3ngegrepen, bracht Zoon tot de bnclusie dat „de drempel van het iadhuis kennelijk laag is. De ge- ieente heeft op Texel een open ructuur." Opmerkelijk was dat rela- sf veel ouderen een kijkje kwamen ïmen. Binnenkort volgt een open 3g voor de Texelse jeugd plaatst in noordelijke richting. Het fietspad blijft dan, vanaf Den Burg gezien, doorlopen aan de oostzijde van de Nieuwlanderweg tot voorbij het kruispunt Ruigendijk. Pas daér is de oversteek. Dat betekent een ge weldige verbetering van het uitzicht voor fietsers, maar ook nu blijft de snelheid op het kruispunt hoog. Ver leggen van de bocht zou wat dat be treft een goede oplossing zijn, maar is schreeuwend duur (ca. ƒ1,5 mil joen). Het maken van T-aansluitingen (van Ruigendijk-Postweg of Nieuwlanderweg-Ruigendijk een rechtdoorgaande weg maken, waarop resp. de Nieuwlanderweg en Postweg aansluiten) is onlogisch, omdat dit haaks staat op het verkeerspatroon. Uit tellingen blijkt dat sprake is van twee hoofdverkeersstromen: Den Burg-De Cocksdorp vice versa en De Koog-De Cocksdorp v.v. Tot slot de mini-rotonde met drie T-aansluitingen (Ruigendijk, Nieuwlanderweg, Post weg). Deze voldoet aan de criteria: overal goed zicht, snelheid verlagend en de fietsoversteek kan worden ver legd tot voorbij de rotonde (oversteek op Postweg). Het zó situeren van het fietspad maakt bovendien een goede aansluiting mogelijk op het fietspad aan de Limietweg, dat op het wen- senlijstje van b en w prijkt. Het colle ge toonde zich dan ook erg gecharmeerd van deze oplossing. Geen grondverwerving Ook de leden van de raadscommissie voor financieel, economisch en tech nisch beleid, die het voorstel donder dag onder ogen kregen, waren positief. Gerbrand Poster (Texels Be lang) glom, want in de voorgaande commissievergadering was hij degene die dit voorstel had gelanceerd. Poster had in het oosten des lands goede ervaringen met mini-rotondes opgedaan, zei hij. Gelein Jansen (CDA) vroeg of er nog kosten voor grondverwerving zijn te verwachten. Het antwoord van wethouder Dirk Terpstra was ontkennend. Weliswaar komt het fietspad in de nieuwe situa tie oostelijk van de Nieuwlanderweg te liggen, maar de weg schuift op in westelijke richting! Oftewel: de weg komt op de plaats van het fietspad en het fietspad op de plaats van de weg. Over de financiering was de commis sie het verrassend snel eens, hoewel het budget voor 1991 te klein is om alle wensen op verkeersgebied te kunnen uitvoeren. In het kader van de Wet Uitkering Wegen zullen name lijk ook de kruispunten Aken- buurt/Pontweg, Kogerweg/Nieuwlanderweg en Ooste- renderweg/Koningsweg worden aan gepast. Totale kosten voor de gemeente ƒ240.000,-. Gevoegd bij de ƒ225.000,- voor de mini-rotonde maakt dat ƒ465.000,-, ƒ177.500,- méér dan beschikbaar Doorbraak Mulderstraat B en w stelden daarom voor de door braak naar de Mulderstraat in Ooster end voor dit jaar te schrappen (geraamde kosten ƒ175.000,-). Peter Bakker zei dat de Groen Links-fractie in elk geval één van de twee re constructies (Ruigendijk of Mul derstraat) wil laten vervallen. „Méér dan drie ton voor twee aanpassingen staat niet in verhouding tot het be oogde resultaat", betoogde Bakker. Gerard van der Kooi (PvdA) vond ook de afbraak van enkele huisjes een ar gument om de doorbraak voorlopig te laten vervallen. Gelein Jansen zei op dezelfde lijn te zitten, evenals Ger brand Poster. Erna Eelman-van der Kooi (VVD) wil de eveneens de doorbraak schrappen. Zij waarschuwde dat het knelpunt Postweg ter hoogte van het vliegveld nu niet in de verdrukking mag raken. B en w willen proberen geld voor de ze reconstructie zien te krijgen van het ministerie van Economische Za ken. Vliegveld en omgeving zullen na melijk als onderdeel worden opgenomen van het totaalplan ter verbetering van de toeristische in frastructuur, dat momenteel door een Texelse stuurgroep wordt ontwikkeld en in september moet zijn afgerond „We moeten uitkijken dat we straks niet lege handen staan", aldus Erna Eelman. Professor C. de Jager, vermaard om zijn grote kennis als sterrenkundige, houdt vrijdagavond 8 februari in Eco- Mare een lezing over planeten en al het andere wat nu aan de sterrenhe mel zichtbaar is. De avond, die voor iedere geïnteresseerde toegankelijk is, begint om 20.00 uur. Op zijn kenmerkende wijze weet de sterrenkundige zelfs helderheid te verschaffen over de duistere wereld van het heelal, aafo hen die volslagen onbekend zijn met de materie. Hij richt zich, onderste und door dia's en een overhead-projector, op gebeurte nissen in het heelal, die nu actueel zijn. De lezing is een initiatief van het Instituut Voor Natuurbeschermingse ducatie (IVN). De toegang bedraagt ƒ5,-. De koffie of thee die de toe hoorders geserveerd krijgen is bij de prijs inbegrepen. West Frisia, Kees Dekkers, de man van het eerste doelpunt, had het aan de stok met Simon Brand. West Frisa nam bijna de leiding toen één van de spitsen onhoudbaar voor Heerschap op de paal schoot. Texel had de bete re kansen, zoals een prachtige vrije trap van Klaas Dirk Koorn die met de grootste moeite door de West Frisia- doelman tot hoekschop werd ver werkt. Even later had Texel de westrijd kunnen beslissen toen Sjoerd Postma weer een prima voor zet van zijn schoen liet vertrekken. Paul van Exel bij de tweede paal leek ongestoord in te koppen. Zijn kopbal had echter te weinig kracht en de West Frisia-doelman hield de bal, wel of niet achter de lijn, uit zijn doel. Ook Ralph Koning leek een voor sprong voor Texel op het hoofd te hebben. Tot ieders verbazing kopte hij echter tegen een West Frisia-speler aan en was ook deze kans voor Texel vervlogen. Aan het eind van de wed strijd beging Dekkers van West Frisia opnieuw een vervelende overtreding op Simon Brand. Dekkers liet zich door Brand uit de tent lokken en trapte na. Mede op advies van de Texelse grensrechter stuurde de scheidsrechter Dekkers van het veld. Kort hierna was de wedstrijd afgelo pen en konden beide teams zich min of meer op gaan maken voor een verblijf in de vierde klasse van de K.N.V.B., want beide concurrenten de gradanten Alcmaria Victrix en Scha- gen hadden gewonnen. Met nog zeven wedstrijden te gaan, staat Texel nu acht punten achter op Scha- gen en dat lijkt te veel. Lichtpunt voor Texel was dan ook dat afgelo pen zondag het optreden van Paul van Exel en de beide A-junioren Jan Willem Kraaij en Sjoerd Postma. Wan neer binnenkort de blessures voorbij zijn kan trainer Vaars gaan bouwen aan het team voor het volgend sei zoen. Hoop op het behoud van het derde klasserschap had afgelopen zondag vrijwel niemand meer op het S.V. Texel complex, alhoewel in het voetbal natuurlijk niets onmogelijk is. Zondag speelt Texel tegen EVC. Woensdag 30 januari 1991: 17.15 u. Oosterend 3-De Koog 2 (J) 18.00 u. Jelleboog 2-Gamma 4 18.50 u. Casino 2-De Krim 2 19.40 u. Mantje-Casino 1 20.30 u. ZDH 3-ZDH 2 21.20 u. Oosterend 5-Gamma 6 22.10 u. De Muij-Jelleboog 3 Zaaldienst: Gamma Donderdag 31 januari 1991 17.15 u. Oosterend 2-Texel 1 18.00 u. Mantje 3-Klif 5 18.50 u. Oosterend 6-Jelleboog 4 19.40 u. Casino 2-Gamma 2 20.30 u. Klif 6-De Koog 4 21.20 u. Gempo-Gamma 5 22.10 u. Casino 6-Oosterend 7 Zaaldienst: Oosterend Vrijdag 1 februari 1991: 17.00 u. Casino 1-Oosterend 1 (J) 17.45 u. Oosterend 3-Albert Heijn 18.35 u. Mantje-Casino 19.25 u. De Koog-ZDH 20.15 u. Gamma-Texel 21.05 u. Gamma 4-De Krim 2 21.55 u. De Krim-Klif 22.45 u. Attent-Klif 4 Zaaldienst: Jelleboog Maandag 4 februari 1991: 17.15 u. Texel 4-De Krim (J) 18.05 u. De Koog-Casino 1 (J) Jelleboog-Casmo 3-2; ZDH-Klif 2-1; De Koog- Texel 2 2; De Krim-Gamma 2-14; Oosterend- Mantje 1-2; Gamma 3-Klif 2 3-2, De Koog 2-Klif 3 3-4; Casino 2-Oosterend 2 1-3; Albert Heijn-Klif 4 2-4, Rab-De Koog 3 11-2; Casino 3-Texel 2 2-2, Oosterend 4-Nioz 8-6; Mantje 2-Attentf 2-1; Oosterend 3-Gamma 4 1-1; De Krim 2-Nioz 3-1; Gempo-Oosterend 5 6-2, Gamma 5-Mantje 3 5-3; De Muy-Klif 5 2-2, Oosterend 6-Klif 6 1-0; Rab 2-Casino 6 3-4; Jelleboog 4-Texel 4 0-6; ZDH 2-Oosterend 7 5-4; De Krim 2-Casino 1 5-0; De Krim 1-Mantje 4-6, Oosterend 2-Casino 1 0-9; Ca sino 4-De Krim 9-3; Texel 4-Casino 5 2-3; Texel 3-Oosterend 3 0-4; De vrijwillige reddingbrigade van KNZHRM-station Eierland stapte gistermorgen in de haven van Oude schild voor een oefentocht op de van Terschelling afkomstige Jan van En gelenburg. Op dit razendsnelle red dingvaartuig kunnen de Texelaars, onder begeleiding van hun Terschel- linger collega's, kennis maken met de eigenschappen van de toekomstige reddingbootdie komend najaar de Siegfried Egmundis zal opvolgen, (fo to Bert Koning) Voor toch weer talrijke S.V. Texel- supporters was het zondag een ver ademing om Paul van Exel weer eens aan het werk te zien. In de voorbereiding op de competitie raak te de spits ernstig aan de knie ge blesseerd en kon pas afgelopen zondag zijn rentree maken. Van Exel had een groot aandeel in de beide Texelse doelpunten, al vergat hij in de tweede helft de wedstrijd in het voordeel van Texel af te maken toen hij zacht inkopte. Vanaf het begin bleek jdat beide ploe gen wilde werken aan een overwin ning. Bij een gelijkspel was niemand gebaat. Texel startte in de vólgende opstelling: doel: Dik Heerschap, ach ter: Jan Willem Kraaij, Simon Brand, Koos Tjepkema en Ruud Beerling, midden: Kees van Heerwaarden, John List en Klaas Dirk Koorn, voor: Paul van Exel, Ralph Koning en Sjoerd Postma. Trainer Vaars had dus twee A-junioren opgesteld. Over en weer kregen beide teams wat kansen maar het was toch West Frisia dat na ongeveer twintig minuten een voorsprong nam. Kees Dekkers speel de zich op links vrij en haalde met rechts vernietigend uit. Van zo'n der tig meter plofte de bal, onhoudbaar voor keeper Heerschap, in de linker bovenhoek: 0-1. Texel liet het er niet bij zitten. Simon Brand schoof regel matig door naar het middenveld en zette de beide vleugelspitsen Van Exel en Postma veelvuldig aan het werk. Uit één van de goede voorzet ten van Sjoerd Postma kwam de bal, na ongeveer dertig minuten, bij Paul van Exel terecht. Hij ging het straf schopgebied binnen, kapte zijn tegen stander goed uit en wilde met rechts uithalen. Juist op dat moment werd hij onderuit gehaald en scheidsrech ter Van Ingen gaf een strafschop, die uitstekend door John List werd be nut: 1-1. Texel nam even later een verdiende voorsprong. Simon Brand gaf een uitstekende dieptepass op Van Exel die zijn directe tegenstander uitspeelde en uitstekend voorzette. De meegekomen Ralph Koning benut te de hem geboden kans uitstekend en bracht Texel met 2-1 aan de lei ding. Lang plezier had Texel niet van deze voorsprong, want nog voor de rust werd het gelijk. Uit een afgesla gen aanval van West Frisia omzeilde laatste man Bierhaalder de bui- tenspelval en kon alleen op keeper Dik Heerschap afgaan. Deze kon, na dat hij bijna was gepasseerd, niets anders doen dan Bierhaalder onderuit halen. Bierhaalder benutte zelf de hem toegekende strafschop en be paalde daarmee de ruststand op 2-2. Grimmiger Na de pauze twee ongewijzigde ploe gen voor wie nog steeds alleen de winst telde. Het voetbal werd er niet beter op en de duels werden ook grimmiger. Vooral nummer 11 van

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 9