Cjrocn <2wartsjexels in het hart_ instens twee ton voor /loer onder schoon puin oogste punt overslagstation bereikt Plan voor nieuwbouw in west-Oudeschild Texelse redders pikten verdwaald schip op Aparte wijk met 54 woningen ioorloos na litie-inval Oefening werd onverwacht praktijk: 'GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.552 DONDERDAG 31 JANUARI 1991 TEXELSE^COURANT >r advertenties, abonnementen, etc igeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, jfoon 02220-12741, na 18 00 uur 14881 Telefax 02220 - 14111 «actie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon .2220-12741. ■ten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. iar.ird Timmerman, De Rede 23a, Den Hoorn, telefoon 02220-19746. Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr 46.9917.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67 34 60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags Abonnementsprijs f43,95 per half jaar; Los f1,20 van Engelenburg'' en het op sleeptouw genomen Poolse jacht ..Akka" na aankomst in de haven van Oudeschild. (Foto Bert Koning Knielende autobus voor Texel de mogelijkheden. De gemeente heeft in deze zaak echter te maken met de afvalstoffenwetgeving, terwijl het Waterschap alleen maar puin no dig heeft in het kader van onder houd. Steenis: „Wij zijn met verplicht om puin van de bevolking op te ha len, maar we doen het wel. Het is makkelijk voor de mensen en wij ko men goedkoop aan het puin." Extra lasten? Een vloeistofdichte vloer kost minstens twee ton. De raad moet er nog over praten waar dat geld van daan moet komen. Wethouder Terpstra is er voorstander van het be drag via verhoging van het stortgeld te dekken. „Het is niet fair om het naar het huisvuil toe te rekenen. We moeten er nog over in discissie, maar naar mijn mening moet geen lasten verzwaring voor de burgers plaatsvin den." i- - De bouw van het overslagstation verloopt voorspoedig. et hoogste punt van het overslagstation (13,5 meter) is be- ikt. De bouw vordert volgens schema, zodat mag worden aan- ïnomen dat de lokatie per 1 april in gebruik wordt genomen, is wel een andere tegenvaller: er moet een speciale vloeistof- chte vloer komen voor het storten van schoon puin. Kosten: instens twee ton. Aan de westkant van Oudeschild, di rect grenzend aan de ijsbaan en de De Wittstraat, is een wijk met 54 nieuwe woningen gepland. B en w hebben dinsdag ingestemd met de planopzet. Wel moet het plan nog worden getoetst op de financieel- economische haalbaarheid. Bewo ners en andere betrokkenen krijgen de gelegenheid tot inspraak, voordat het plan definitief wordt vastgesteld. pen, hebben we van boord gehaald en naar Harlingen getransporteerd,' waar vandaan hij naar een ziekenhuis in Leeuwarden werd gebracht. Net toen we de dokter naar Terschelling hadden teruggebracht en richting Texel zouden koersen - waar een an der deel van onze ploeg aan de kant stond te trappelen om ons af te los sen - hoorden we ter hoogte van Vlieland dat er een Pools jacht in ne telige omstandigheden verkeerde." „De man vroeg ter hoogte van Den Helder, op een 15 meter lang jacht uit Gdansk, zijn positie op. Hij wist absoluut niet meer waar hij zich be vond. Bovendien was hij alleen aan boord, brandstof voor de motor had hij niet meer. De Pool vertelde de kustwacht via de marifoon dat hij van plan was op Den Helder aan te zeilen, maar dat is in je eentje, in zo'n dichte mist, onmogelijk. Boven dien was hij, na 48 uur dwalen op de Haaksgronden, dodelijk vermoeid." Met behulp van eigen peilingen en peilingen uit Den Helder zocht de Jan van Engelenburg het jacht op. „Peter den Braven en Charles Douma zijn bij de Pool aan boord gestapt om te as sisteren. Hoewel het de bedoeling was de „Akka" in samenwerking met de Suzanna naar Den Helder te bren gen, hebben we, omdat we in tijd nood zaten, toch maar besloten het jacht in Oudeschild af te leveren." Tevreden De Texelse redders zijn bijzonder goed te spreken over de kwaliteiten van de straks aan te schaffen red dingboot. „Het is een schip met 1300 pk. Als de navigator en de schipper goed op elkaar zijn in gespeeld, kun je zelfs bij mist en in het donker probleemloos 30 tot 32 mijlen per uur lopen. We hebben dinsdag ervaren dat je in een paar uur tijd zo 100 mijl aflegt. Daar doe je met de Siegfried Egmundis 24 uur over. Omdat deze boot veel sneller gaat, vergt het tijdens het varen - vooral als je geen zicht hebt - alleen wel meer concentratie." Maandag vertrekt nog een deel van de Texelse ploeg naar Ameland, voor oefeningen op een soortgelijke boot. In februari vertrekken er zeven redders voor een afsluitende cursus naar Schotland. De rest van de Texelse brigade volgt volgend jaar. betekent dat totaal 117 woningen. Mede omdat de vestiging van bedrij ven op het industrieterrein bij Oude schild zal worden gestimuleerd, is de verwachting dat door de stijging van werkgelegenheid ook de belangstel ling voor een huis in Oudeschild zal toenemen. Echter, mede als gevolg van een klein vertrekoverschot heeft Texel te maken met een verminderd aantal toegewezen bouwcontingenten voor de komende jaren. De bouw- prognose voor de gehele gemeente tot het jaar 2000 moest hierdoor worden bijgesteld. Voor Oudeschild resulteerde dat in maximaal 58 nieu we woningen tot 2000. Woongenot Het nieuwe plan soupeert vrijwel dit gehele aantal op. De wijk zal diverse categorieën woningen herbergen: woningwet-woningen, premie koopwoningen en vrije sector wonin gen. De woningen die in een blok worden gebouwd, zijn centraal gesi tueerd. Aan de randen van het plan gebied komen de vrijstaande Lees verder pagina 2 Het plan voorziet in de opvang van de woningbehoefte in Oudeschild voor de komende tien jaar. Volgens het geldende, uit 1977 daterende bestemmingsplan is alle beschikbare bouwgrond in Oudeschild volge bouwd. Vandaar dat nu een bestem mingsplan zal worden voorbereid op grond waarvan het nieuwe bouwplan kan worden verwezenlijkt. Momenteel heeft het gebied waarin de nieuwe wijk is gepland de bestemming „agrarisch gebied van landschappelij ke, cultuurhistorische en natuurlijke waarde". Volgens het zg. „kleine kernenplan" van de provincie mogen vanaf 1987 jaarlijks negen woningen worden bij gebouwd in Oudeschild. Tot 2000 provincie heeft in de afvalstoffen- rgunnmg geëist dat een speciale jer wordt gelegd voor het schone uin. Piet Plug, directeur van ge- feentewerken vindt het maar onzin. ,,Het gaat toch om schoon puin, niet li verontreinigd materiaal?" K gemeente tekende uiteraard be- *oep aan tegen de provinciale eis, ■naar zonder succes. Anton Wilkens Hn de milieu-afdeling: „De provincie s er heilig van overtuigd dat het loodzakelijk is. Het lijkt mij wat over- In. Maar het is natuurlijk niet ilijk dat voor Texel uitzonderin- vorden gemaakt. Deze eis geldt alles en iedereen." ns de milieuman hebben verde- roepsmogelijkheden geen zin xploitanten van pizzeria „Risto- aan de Weverstraat zijn al iden spoorloos. Als zij uiterlijk en niet komen opdagen, zal g worden gelegd op alle aanwe- e bezittingen van de 34-jarige Ita- anse pachter en zijn 29-jarige endin. De rechter heeft dit be- ald, nadat een schuldeiser een ak tegen de exploitanten had aan spannen. Aanstaande dinsdag zal en deurwaarder uit Den Helder het :hterlijk bevel uitvoeren. De -jarige restauranthouder was al rdwenen vóór de politie-inval op 1 vember j.l. in een woning achter t restaurant, waarbij een bankover- ller werd gearresteerd. Zijn vriendin :ld de pizzeria nog ongeveer tien agen open, maar is sindsdien ook et meer gesignaleerd. In een inter- ew m de Texelse Courant van 8 no- mber vorig jaar vertelde de liaanse dat zij noch haar zaken- rtner iets met de opgepakte crimi- el had te maken. Ze zou half vember met haar broer, 11-jarig ontje en drie maanden oude baby or een week of drie naar haar ge- orteland vertrekken. Na terugkomst uden ze proberen restaurant- ventaris en goodwill te verkopen, n Koomen uit Den Burg, de eige- ar van het pand, zegt desgevraagd JSt hij niet van plan is opnieuw een "achter aan te trekken. Koomen wil pit pand via een plaatselijke make- aar verkopen. ,,We gingen weg voor theorie oefeningen, maar het werd onver wacht praktijk", vertelt schipper Jaap Groen van de Texelse Redding brigade. Tijdens een oefening met de Terschellinger reddingboot „Jan van Engelenburg" - Texel krijgt in het na jaar een soortgelijk schip - bracht de trainende bemanning een gewonde mosselvisser naar de wal en werd en passant ook een verdwaalde Poolse tweemaster naar de haven van Oudeschild gesleept. Tijdens de oefentocht bevonden zich leden van de Terschellingse, Vlieland- se en Texelse reddingsbrigade aan boord. Terwijl de ploeg zich met de manoeuvre-mogelijkheden van de „Jan van Engelenburg" bezighield, kwam via de kustwacht een melding binnen over een gewonde mosselvis ser. „We hebben een dokter aan boord genomen en zijn er naar toe gekoerst. Het was werkelijk potdikke mist. De mosselvisser, die een ver wonding aan zijn been had opgelo- omdat de Raad van State in zulke gevallen de provincie altijd in het ge lijk stelt. „De enige manier om onder deze maatregel uit te komen is dat wij kunnen aantonen dat het puin echt schoon is. Maar dat is natuurlijk geen haalbare kaart." De komst van een vloeistofdichte vloer heeft ook een voordeel. Er kan voor korte tijd verontreinigd materiaal worden opgeslagen. Wilkens: „Daar hebben we weliswaar geen vergun ning voor, maar in zo'n geval kan er wel wat tijdelijk worden geregeld." Milieu-eisen Waterschap Texel heeft ook een pui- nopslag, bij de oostkaap. De gemeen te is ervan overtuigd dat de maatregelen van de provincie op ter mijn ook voor het waterschap zullen gelden. J. Steenis heeft daar van of ficiële zijde nog niets van gehoord. „De milieu-eisen worden steeds zwaarder. Vroeger mocht je alles zo maar neergooien, dat is nu wel voor bij. Maar ik vind deze maatregel wel wat ver gaan." Hij acht het niet logisch dat het Wa terschap ook een speciale vloer gaat aanleggen. „We hebben er nog hele maal niet over gepraat, laat staan een beslissing genomen. Als we door de provincie worden gesommeerd aan de normen te voldoen zien we wel verder." Volgens Steenis behoort een gesprek met de gemeente om tot samenwerking te komen wel tot Vervolg reacties nota leefbaarheid s» Vrijwilligers maken eilandjes voor vogels sw Binnenkort reclame op lokale radio?

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1