„Programma maken dat op ruine vloot is afgestemd" „Kwaliteitsaspect steeds in het vizier houden" VV wil situatie verbeteren r ,Sport en spel kan jitlaatklep zijn" „Rozendijk niet altijd rozengeur" „Zonnewijzerpad moet goed worden verlicht" „Terrassen op openbare weg niet meer toelaten" l_ NEE, IK MERKTE HELEMAAL NIETS. BLEEK IK NOTABENE GONORROE TE HEBBEN.' ONDERDAG 31 JANUARI 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 5 Dekker: ..De VVV betreurt het dat een \etspad naar paal 9 niet meer op de begro ting voorkomt" Je Stichting WV Texel Promotie leeft de ondernemers in Oudeschild suggestie gedaan om in overleg iet de reders van Zeilvaart Enkhui- Bn" en de directie van het laritiem- en Juttersmuseum, tot en programma voor de „bruine loot'' te komen. „Een programma at niet alleen is afgestemd op de ard van veel van deze reizen schoolreizen), maar ook bijdraagt tot een verbetering van de relatie jssen de bruine vloot en het Oude- ihilder bedrijfsleven. e VVV stelde de problematiek rond e vloot in een bespreking met de Jndernemersvereniging aan de orde. it gesprekken met een woordvoer- van „Zeilvaart Enkhuizen" is ge ileken dat men daar graag wil eewerken aan een verantwoorde pvang van de passagiers van deze chepen. „Temeer omdat men in toe- emende mate wordt geconfronteerd iet berichten over een drankpro- leem, waardoor er een negatief eeld over deze reizen groeiende is." eagerend op de nota leefbaarheid telt de VVV dat de vraag of Texel i/el geschikt is om grote aantallen erblijfs- en dagrecreanten op te van en, weinig relevant is. „Overeen- omstig de uitgangspunten van het icreatiebesisplan heeft het toerisme ich naar en op Texel ontwikkeld." oals bekend wordt door de VVV en groei van de opnamecapaciteit oven de 47.000 bedden niet wense- let in stand houden van de leefbaar- eid op Texel kan niet door één orga- isatie afzonderlijk ter hand worden lenomen, maar moet een gezamenlij- e inspanning zijn. Aldus concludeert e Texelse sportraad in een binnen- ort uit te brengen rapport, waarin de i/erkterreinen van de sportraad op- ieuw worden bekeken. Het rapport iaat ook in op de mogelijkheden om mddels een doelgerichte aanpak de leine criminaliteit tegen te gaan. )e sportraad wil dit bereiken door port en spel direct aan te laten slui- en op de belevingswereld van de loelgroep. Het meedoen aan en orga- iseren en beleven van sport- en spe- sctiviteiten kan volgens de sportraad en uitlaatklep zijn. „Er voor zorgen lat men niet wordt afgewezen, maar neetelt." Ie sportraad is van mening met dit itgangspunt in de toekomst een bij rage te kunnen leveren aan de leef- aarheid. lijk geacht. Tegen de opvatting dat dit aantal al is bereikt, verzet de VVV zich. De Promotiestichting baseert zich hierbij op Teso-cijfers over het aantal gelijktijdig aanwezige auto's. Op 21 juli 1990 was een hoogste stand van 10.543 vri)wel gelijk aan de hoogste stand op 19 juli 1975. Volgens de VVV werd destijds, op basis van een door Teso berekend gemiddeld aantal personen per auto (3.2), vastgesteld dat op dat moment 32.000 personen op Texel waren. Daaraan werd een verondersteld percentage (20) voor personen per openbaar vervoer, fiets en dergelijke, toegevoegd, waardoor het totaal aantal op Texel aanwezige toeristen op 38.400 werd gesteld. Gelet op haar boekingsgegevens heeft de VVV redenen om aan te ne men dat door de verminderende ge middelde gezinsgrootte, dit gemiddeld aantal personen per auto nu beneden de 3.2 ligt. „Het aandeel openbaar vervoer zal niet wezenlijk veranderd zijn. Hierdoor komen wij tot de con clusie dat het aantal (gelijktijdig) op Texel aanwezige toeristen in het top jaar 1990, gedurende één dag, maxi maal 40.000 kan hebben bedragen. Een verschil van 1600 personen in een tijdsbestek van 15 jaar, wat nau welijks van enige invloed kan zijn op het druktebeeld", aldus de VVV. Volgens de Promotiestichting spelen verlaging van de tolerantiegrens en het elkaar aanpraten van een (kortdu rend) druktebeeld een rol in de constatering dat hetin Den Burg te druk is om te winkelen. „De duizen den die een gezellige drukte op prijs stellen, worden echter niet gehoord." Gezellig Een andere factor is dat de ontwik keling van het centrum van Den Burg tot gezellig wandel-winkelcentrum, volgens de VVV door de gemeente zélf is gestimuleerd. „Winkelen is méér dan boodschappen doen." Voor de primaire levensbehoeften komt men niet specifiek naar Den Burg. Ook speelt de andere opbouw van het gastenbestand mee. Vroeger ver bleef men gemiddeld 2 tot 3 weken op Texel en bezocht men Den Burg in die periode misschien 1 tot drie keer. Nu is de gemiddelde verblijfsduur veel korter, waardoor er een sterker Op deze pagina nog een greep uit de reacties op de nota leef baarheid op Texel, die in de krant van dinsdag niet aan bod zijn gekomen. wisselend gastenbestand is geduren de een langere periode. Volgens de VVV is ook de gezinsopbouw sterk gewijzigd en daarmee het vakantiepa troon. „Bovendien is het strandbe- zoek vaak niet meer primair. Er bestaan andere interessen, als fietsen en genieten van natuur en landschap, waartoe ook de dorpen behoren." Het gaat de VVV te ver om zonder enig onderzoek te stellen dat de aan dacht van het winkelend publiek af geleid moet worden in de richting van andere centra, door uitbreiding van het winkelbestand in die plaat sen. De promotiestichting vraagt zich af of de bedrijven in die plaatsen daardoor wel rendabel blijven. Onleefbaar Wat wordt nu precies onder „evene menten" verstaan, vraagt de VVV zich af. „Het is heel goed mogelijk dat er op bepaalde groepen van de bevolking een zekere druk wordt ge legd. Maar ook hier is weer niet on derzocht hoe groot die groep is, welke evenementen het betreft en hoe groot het aantal mensen is dat juist veel plezier aan sommige evene menten beleeft. Er moet voor worden gewaakt dat het eiland niet onleef baar wordt omdat er niets meer te beleven valt op dit gebied." De VVV vindt een verdere uitbreiding van het fietspadennet een dringende zaak en betreurt het dat het fietspad naar Paal 9 niet meer op de begro ting voorkomt. Volgens de stichting ligt dit strandslag te ver van de dor pen en toeristische accomodaties, om het te kunnen stellen zonder een weg met autoverkeer. De combinatie auto's en fietsen wordt onaanvaard baar gevonden. „Wij dringen daarom aan op herziening van het eerder ge noemde besluit. Daarbij ontgaat ons de noodzaak tot uitbreiding van de parkeervoorzieningen aan 't Horntje. Men verwacht toch niet, dat toe- amstel DOILAAR»:;-" Zomerse uitgeensdrukte in de Kentoorstreat. gezelligheid o1 overlast? risten de auto naar Texel meenemen om dze vervolgens op 't Horntje te parkeren?" Forse boetes De VVV zegt aan te nemen dat het op de openbare weg deponeren van vuil (patatzakjes en dergelijk) straf baar is. „Het uitdelen van forse boe tes werkt leerzaam." Ten aanzien van de noodcamping stelt de VVV dat het dringend nood zakelijk is deze voorziening daadwer kelijk als noodoplossing te gebruiken. „Voor maximaal één overnachting, waar stricte regels gelden en waar men er consequent op toeziet dat deze worden nageleefd. Te denken- valt hierbij aan een vastgestelde ope ningstijd van de noodcamping (bijvoorbeeld van 19.00 tot 10.00 uur)." Tellingen In de nota leefbaarheid wordt gesteld dat De Koog in het seizoen 15.00 gasten herbergt, maar volgens de VVV is enige correctie van dit aantal op zijn plaats. „Mogelijk is de accom modatie in het buitengebied van De Koog (Californiëweg, Boschrandweg) in de tellingen opgenomen. De bewo ners van deze accommodaties bevin den zich echter bepaald niet op De Texelse Hotelvereniging (voor heen Horecaf) is goed te spreken over de nota leefbaarheid. „De nota kan vernieuwend werken en biedt gelegenheid om bepaalde zaken op nieuw te bezien," aldus voorzitter Harry Wuis. De hotelvereniging is daarentegen wél van mening dat niet de gevolgen opgelost of aange past moeten worden, maar de oorza ken. „Vooral op langere termijn moet het aspect kwaliteit voortdurend in het oog worden gehouden", aldus Wuis. Bij kwaliteit denkt de hotelvereniging voornamelijk aan de nachtrust, de veiligheid en het veiligheidsgevoel. „Elementen die belangrijk zijn voor de keuzebepaling van de gast. Ook al zal menigeen zeggen dat verstoring van de nachtrust maar van korte duur is, juist daardoor wordt het beeld gevormd van een eiland dat niet meer dat gevoel van geborgen heid en gevoeligheid in zich draagt." Wuis stelt dat als wordt uitgegaan van het gegeven dat zich rond De Koog zo'n 15.000 toeristen ophouden (met een gemiddelde verblijfsduur van 110 dagen en een gemiddelde verblijfsbesteding per dag) dit inhoudt dat ongeveer 74 miljoen gulden om zet in De Koog en omstreken wordt gemaakt. „Wanneer we door kwali teitsverbetering in accomodatie tien dagen langer bezet zouden kunnen zijn, betekent dit dat we 81 miljoen gulden omzet kunnen maken. En als we door kwaliteitsbevordering in de stijl van rust en veiligheid - de prijs met 75,- kunnen verhogen, kan de omzet tot ongeveer 90 mil|oen stij gen." Overnachtingen In een reactie op de RST-verklaring dat verplaatsing of integratie van de jeugdcamping ongeveer 50.000 over nachtingen kost, zegt Wuis (op per soonlijke titel) het volgende. „Dat scheelt, ruim berekend, twee miljoen. Ten opzichte van het totaal aantal overnachtingen, dat in belangrijkheid mijns inziens de 50.000 van de RST verre overtreft, is dat niet zo veel." Over het feit dat in de RST-reactie op de leefbaarheidsnota staat vermeld dat „zelfs" de nachtportier van hotel Opduin de mening zou zijn toegedaan dat de problemen steeds minder wor den, stelt Wuis dat de woorden van de portier voor tweeérlei uitleg vat baar moeten zijn geweest. „Het is juist opvallend dat steeds meer gasten de laatste tijd reageren op de overlast die zij ondervinden. Zowel schriftelijk als mondeling is echt van een toename sprake. Een aantal van hen kan ook niet begrijpen dat dit zo maar wordt getolereerd." De RST-stelling „wie langs de spoor lijn woont, weet dat er een trein langskomt", acht Wuis nonsens. „In den lande wordt van alles gedaan om overlast van bijvoorbeeld autowegen en vliegvelden zo veel mogelijk te be perken. Er worden miljoenen gesto ken in het opwerpen van geluidswallen, om maar iets te noe men. Alleen het feit dat de overlast hier niet structureel is, geeft nog niet het recht dan maar niets te doen. Als er geen structurele oplossing moge lijk is, moet er naar andere mogelijk heden worden gezocht." loopafstand van De Koog. Dit bete kent dat er sowieso verkeersbewegin gen zullen zijn, onafhankelijk van het feit of de winkels in Den Burg of in De Koog zijn gevestigd." Volgens de VVV zal het welslagen om tot verbetering van de leefbaar heid te komen niet alleen afhangen „Op de Rozendijk is het beslist niet altijd „rozengeur en maneschijn", meldt mevrouw K. Loos in een reac tie op de nota leefbaarheid. Als be woonster van de Rozendijk vraagt zij zich af of de overgang van de ver lichte Pontweg naar de donkere Ro zendijk wellicht angstinboezemt en daardoor oorzaak is van de luidruch tigheid. „Graag extra surveillance van de rijkspolitie." Mevrouw Loos zegt tijdens de vakan tieperioden last te hebben van dron ken jongeren (tussen 01.00 en 04.00 uur) en van opgevoerde bromfietsen zonder uitlaat. Haar geparkeerde auto werd driemaal beschadigd. Het feit dat groepen scholieren met veel lawaai en te weinig begeleiding hard fietsend néést elkaar op het fietspad rijden, vindt ze levensgevaar lijk. „Ook worden kleine kinderen 's avonds „gedropt" en zonder begelei ding op weg gestuurd. Rond midder nacht zijn er meerdere malen verdwaalde kinderen aan de deur ge weest." Mevrouw Loos doet de sug gestie om bij aankomst op de boot of bij de logeeradressen folders met gedragscodes uit te reiken aan lera ren of andere begeleiders. van de positieve instelling van het betreffende bedrijfsleven. „De over last speelt zich voor een belangrijk deel af bulten de bedrijven en daar mee buiten de directe invloed van de ondernemers." Wanneer de door het college beoog de concentratie van horecabedrijven kan worden gerealiseerd, is het vol gens de VVV misschien eenvoudiger om, in samenwerking met die bedrij ven, tot een betere controle van het gedrag te komen. „Wellicht is dit te bereiken door de zogenaamde SUS- ploegen een officiële status te ge ven." Strandexploitant Mart Nouwen uit De Koog heeft het college in verband met de leefbaarheid verzocht op het „Zonnewijzerpad" vandaal-bestendige verlichting aan te brengen. „Uit tellin gen die we hebben verricht, blijkt dat er in het hoogseizoen gemiddeld 4500 mensen per dag van dit pad gebruik maken Het pad, dat vanaf de jeugdcamping naar de Ruyslaan loopt, is totaal niet verlicht. Volgens Nouwen heeft dit 's nachts flinke overlast voor de bewo ners tot gevolg. Nouwen wil het nijpende parkeerpro bleem in het gebied Ruyslaan oplos sen door het braak liggende terrein tussen de laatste woning aan de zuidzijde en het Maartenhuis in te richten als parkeerruimte. „Eventueel te combineren met een zuidelijke in gang van camping Kogerstrand. Een ingang alleen aan de noordzijde is niet voldoende voor een camping van 3,5 kilometer lengte", aldus Nouwen. De FNV heeft in een reactie op de nota leefbaarheid een aantal stand punten geformuleerd, waar we in het kort een willekeurige greep uit doen. Zo wil de vakbeweging een combinatie van evenementen, die nog extra gasten naar Texel trekken, niet meer toestaan. Terrassen op de openbare weg (dus ook gemeentelij ke stoepen) wil de FNV ook niet meer toelaten. De FNV is het er mee eens de We verstraat een voetgangersstatus toe te kennen op bepaalde dagen en uren. Woordvoerdster Renske van IJsseldijk opperde dit te realiseren van maandag tot en met zaterdag tussen 09.30 uur en 18.00 uur. „Ook stellen wij voor om in het seizoen de Parkstraat vanaf 09.30 uur voor ge motoriseerd verkeer af te sluiten. Voor de bevoorrading valt te denken aan een distributiecentrum aan de rand van Den Burg, waar de onderne mers terecht kunnen." Evenementen waarbij veel geluid wordt geproduceerd, wil de FNV bui ten de dorpen laten plaatsvinden. „Het verplaatsen van disco's zal niet eenvoudig en kostbaar zijn." De vak beweging stelt voor om verplaatsing van disco's naar gebieden buiten het dorp te stimuleren en doet de sug gestie hiervoor al jaarlijks gelden te reserveren. Voor een disco binnen de bebouwde kom mag geen vergunning meer worden afgegeven. Alcoholgebruik door kinderen bene den de 16 jaar wil het FNVstrenger controleren en de verstrekkers zo mogelijk nog harder aanpakken. „Bij voorbeeld door hoge boetes en even tueel één of meerdere dagen dicht." ^Vorstverlet/werkonderbreking: R. ran IJsseldijk-Smith, Gasthuisstraat >0, Den Burg. Meldingen vorstverlet in werkonderbreking van werkne mers in de agrarische sector en >ouwnijverheid: maandag, woensdag, londerdag en vrijdag van 17.15-18.00 Bibliotheek: Openbare bibliotheek, Drijverstraat 7, Den Burg. Open: Imaandag 10.30-12.30 uur; dinsdag 14.30-20.30 uur: woensdag 14.30-17.00 uur; donderdag gesloten; {Vrijdag 14.30-20.30 uur; zaterdag 10.30-12.30 uur. Bibliobus: Elke dinsdag op Texel. Randplaatsen en openingstijden: 0.00-10.30 uur 't Horntje, De Dage- aad; 10.35-11.50 uur Oudeschild, ba sisschool; 12.30-13.15 uur De ^ocksdorp, Eierlandsche Huis; 3.20-13.50 uur Midden-Eierland, ba- isschool; 13.55-14.10 uur Zuid- Eierland, Postweg; 14.20-15.35 uur Den Hoorn, basisschool; 15.45-16.30 uur De Koog, Nikadel; 16.45-18.00 en 18.30-19.45 uur Oosterend, De Bijen korf. 'Opvang gevonden huisdieren: Die- renpension „Slufterweg", Slufterweg 216, Eierland, tel. 11477. Van ge meentewege aangewezen als opvan- gadres van onbeheerd aangetroffen katten en honden. Mensen die hun huisdier kwijt zijn, kunnen hier in formeren. 'Milieuklachten: Afdeling milieube heer, gemeente Texel, tel. 13041, tij dens kantooruren op werkdagen. Ook (24 uur per dag): provinciale klach tentelefoon, tel. 023-310200. Privacy gegarandeerd. 'Begeleidingsgroep borstkankerpa- tiënten: Groene Kruisgebouw, Witte Kruislaan 19, Den Burg. Inlichtingen: tel. 13241, op werkdagen van i 16.30-17.30 uur. 'Spreekuur Buureton: Woensdag, donderdag en vrijdag van 14.00-15.00 uur. Praten over allerlei vragen en problemen m.b.t. ouder worden. 'Info-team FNV: Renske van IJssel dijk (13397), Ben Starink (18868), Jan Brandenburg (14162), Theo van der Berg (13513), Wietse Boonstra (13860, speciaal voor rechtshulp), se cretariaat Jaap Huisman, (12621). 'Spreekuur raadsfracties: CDA, PvdA, VVD en PSP iedere donderdag vóór de raadsvergadering (tweede dinsdag van de maand); raadhuis 19.30-ca. 20.15 uur. Texels Belang iedere maandag in de week vóór de raadsvergadering. Kruisvereniging Kop van Noordhol land, afdeling Texel (voorheen Groe ne Kruis): Witte Kruislaan 19, Den Burg. Voor het lenen van verpleegar- tikelen, incontinentie spreekuur en voor informatie: op werkdagen van 16.30-17.30 uur. Telefoon 13241. Dit nummer ook voor spoedgevallen. (Ingezonden mededeling) Een geslachtsziekte kun je hebben zonder er iets van te merken. Dat klinkt verontrustenderdan het is, want je kunt erweldegehjkiets aan doen. Als je vermoedt, dat je iets opgelopen hebt, moet je je laten contro leren door de dokter. Hij is de enige die je kan helpen. Je voorkomt ermee dat je in een laat stadium door geslachtsziekte wordt verrast. Verdere informatie, adressen en telefoonnummers vind je in de uitgebreide folder over geslachts ziekten. Deze is gratis verkrijgbaar. Je kunt onderstaande bon - in voldoende gefrankeerde envelop - opsturen naar de SOA Stichting, Wittevrouwensingel 74,3572 CD Utrecht Sluit een postzegel voor antwoord bij. GESLACHTSZIEKTE GENEZEN BEGINT BIJ JEZELF. Stuur mij de gratis folder over geslachtsziekten. Naam: Adres:- Postcode/Plaats:-

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 5