Vrijwilligers herstellen eilandjes in De Petten Ter verbetering nestgelegenheid vogels: SLOT gaat onderhandelen over reclame op radio m Voorlichtingsavond begeleiding dieren Timmerman vindt Poolse brieven uit de oorlog Historische Vereniging hield jaarvergadering Bromfiets uit verkeer Koffie-inloopochtend bij Groene Kruis „Energieweek is een gouden kans" DONDERDAG 31 JANUARI 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 7 uit diverse geledingen de handen uit de mouwen. Een vrij unieke samen werking, met leden van het IVN (In stituut voor Natuureducatie), de Vogelwerkgroep Texel, Natuurmonu menten en de Werkgroep Land- schapszorg. Ook hielpen een paar mensen op persoonlijke titel, zoals de naburig woonachtige „natuurboer" Kees Kikkert van boerderij „De drie kroontjes". Kikkert was met zijn trac tor een belangrijke hulp. Daarnaast had de gemeente een vrachtwagen met snoeihout beschikbaar gesteld, leende Staatsbosbeheer een landro ver uit voor het vervoer van materia len en werd gewerkt met gereedschap van de Stichting Vrijwil lig Natuur en Landschapsbeheer (SVNL). Zwaar werk Gepland was acht eilandjes te her stellen en twee nieuwe te maken. Dat bleek iets te hoog gegrepen: alle acht eilandjes werden aangepast, maar er werd één nieuw eilandje aangelegd. „Ik heb het een beetje overschat", aldus Milder. „Het blijkt toch zwaar werk." Vooral het schep pen van prut uit de bodem bleek za terdag een aanslag op de armspieren. Om de eilandjes goed te kunnen be reiken, werd een sluisje open gezet zodat het waterpeil een halve meter lager was dan normaal. Het eerste stadium van eilandjes maken is het slaan van palen, die de broedgebied- jes markeren. Vervolgens worden tus sen de palen wiepen (gebundeld snoeihout) ingelegd, zodat de eiland jes rondom worden verstevigd. Dan volgt de afwerking met klei (ter op vulling) en hooi of stro (om uitspoe len tegen te gaan). Van de oude eilandjes werden de beschermende schotten vervangen door wiepen. Te steil „Die schotten waren eigenlijk te steil. Jongen die uit het nest waren geval len, konden daardoor moeilijk terug omhoog klauteren. Aan de wiepen hebben ze méér houvast." Er wordt niets aangeplant. Mogelijk zal zich hooguit sprake zijn van „zil te" vegetatie, zoals engels gras. Evenmin is het de bedoeling het ka rakter van het gebied zodanig aan te passen, dat nieuwe soorten zich er zullen vestigen. Hannes Milder: „We hopen slechts dat De Petten aantrek kelijker worden voor de vogelsoorten die er al broeden. Als we dit niet hadden gedaan, zouden die soorten veel minder nestgelegenheid op Texel hebben gehad." terecht komen. Eén dag zou dan méér kosten, dan dat we nu voor een hele week kwijt zijn." De meeste commissieleden gaven vervolgens een positief advies. Texels Belang hield nog een slag om de arm. In manege Akenburg wordt woens dag a s een voorlichtingsavond ge houden, die interessant kan zijn voor bezitters van zowel vee als huisdie ren. Centraal staat welke begeleiding een dier nodig heeft. De aanvang is 20.00 uur en de toegang is gratis. De begeleiding van een dier is afhan kelijk van de prestaties die van het betreffende dier worden verlangd. Dat geldt voor hobby- en gebruiks- vee, zoals paarden en koeien, maar Radio Texel zet binnenkort de eerste stap op weg naar het uitzenden van reclameboodschappen. B en w heb ben de omroep toestemming gege ven onrte onderhandelen met Langeveld de Rooy. uitgever van de Texelse Courant. Volgens wettelij ke bepalingen zijn lokale omroepen verplicht een samenwerkingsverband aan te gaan met de plaatselijke schrijvende pers inzake de advertentie-inkomsten. Op Texel is de Texelse Courant de enige die aan de criteria voldoet, zodat de aanwij zing door b en w logisch was. Martin de Weijer, voorzitter van de Stichting Lokale Omroep Texel (SLOT), deelde dit nieuws mee in de jongstleden vergadering van de raadscommissie voor financieel, eco nomisch en technisch beleid. Volgens De Weijer "kunnen de onderhandelin gen binnen twee weken beginnen. Zodra een contract is getekend, zal dit worden voorgelegd aan het Com missariaat van de Media, waarna het nog circa drie maanden zal duren voordat de weg naar radioreclame vrij is. „We hopen uit onze reclame activiteiten een zodanig bedrag te verwerven, dat we in de toekomst niet meer van subsidies afhankelijk zijn", vertelde De Weijer de commis sieleden, die zich bezorgd toonden over de financiële situatie bij Radio Texel. Al in een andere vergaderingen had den leden van de gemeenteraad zich kritisch uitgelaten over de wijze waarop jaarrekening en begroting zijn samengesteld. Op poten zetten Chef financiën Henk Pennings van de gemeente opperde dat het verstandig zou zijn de financiële administratie één keer door een deskundige te la ten opzetten. De penningmeester hoeft dan niet per se veel verstand van zaken te hebben, om toch op adequate wijze de boekhouding te ook voor kleine dieren als honden, katten en pluimvee. Woensdagavond zal de heer H.H Pothoven van dierge- neesmiddelenfabrikant Hofman uit Wierden op deskundige wijze toelich ting geven op uiteenlopende vragen die over dit onderwerp. Vragen staat vrij en ook een discussie met het pu bliek wordt niet uit de weg gegaan. De heer Pothoven zal voorlichting ge ven over o.m. training, voeding en voerschema's, medische begeleiding en onderhoud van dieren. In het bij zonder zal hij een toelichting geven op de toepassing van homeopatische kuren. Een voorbeeld hiervan is ziek tebestrijding bij koeien, zonder dat de melkleverantie in gevaar komt. kunnen doen. Peter Bakker (Groen Links) haakte daarop in. „Ik wil wel geld beschikbaar stellen om de zaak financieel eens goed op poten te zet ten. Liever nu iets méér subsidie, dan dat deze kwestie blijft voortslepen." In Gerard van der Kooi (PvdA) trof hij een medestander. In voorgaande ja ren was van de jaarlijkse subsidie van ƒ20.000,- tot tweemaal toe een fors bedrag niet gebruikt door de omroep (totaal ƒ18.500,-) Dit bedrag zou nu wel zinvol kunnen worden gebruikt. De Weijer deelde mee dat de omroep wederom zonder penningmeester was komen te zitten. Zijn vertrek heeft echter niets te maken met de door de gemeente gestelde eisen in zake de inzichtelijkheid van jaarreke ning en begroting, zoals tijdens de vergadering werd gesuggereerd. Ontvangst De Cocksdorp Erna Eelman-van der Kooi (VVD) in formeerde of het SLOT-bestuur pogin gen onderneemt om de ontvangst in De Cocksdorp te verbeteren. De Wei jer legde uit dat dit inderdaad het ge val is. De SLOT heeft inmiddels toestemming om op de graansilo van de Aankoopcentrale in De Waal (het voormalige Keijser&Co-gebouw) een zender te plaatsen. Die lokatie is cen traler op het eiland dan de huidige zenderopstelling in Den Burg. De (te lefoonverbinding met de studio moet dan echter ook worden verlegd. „Fi nancieel onhaalbaar", aldus De Wei jer. Alternatief nummer twee is op schroeven van het zendervermogen tot 100 Watt. Dat zou echter tot on aanvaardbare overlast voor de buurt bewoners leiden. De SLOT heeft nu de PTT verzocht een technisch on derzoek te houden naar de opstelling van een hulpzender in De Cocksdorp. Volgens De Weijer zal het wellicht nog anderhalf jaar duren, voordat zo'n hulpzender kan worden gereali seerd. Plotseling fladderde er een stuk pa pier voor mijn neus langs...." Jan Ja cob de Jong uit Oudeschild, timmerman bij Maarco Bouw, vertelt hoe hij vorige week bij sloopwerk aan hotel Brinkzicht in De Koog twee in prima staat verkerende brieven uit 1942 ontdekte. Ze waren geschreven in de Poolse taal, door verschillende afzenders, maar beide met de aanhef „Lieve broer". Waar de brieven pre cies verborgen hebben gezeten, kon niet worden vastgesteld. Waarschijn lijk tussen het dakbeschot. De brie ven waaiden er zomaar uit. Ééntje zag ik voorbij fladderen, de ander viel op de steiger. Helaas kon ik geen bij behorende enveloppen ontdekken", aldus de 21-jarige timmerman. Het briefpapier was vergeeld, maar het schrift nog helder leesbaar. Uit de plaatsnaam „Katowicse" kon wor den afgeleid dat de taal waarin de brieven waren gesteld. Pools moest zijn. Nieuwsgierig geworden probeer de Jan Jacob de herkomst te achter halen. Mevrouw Van 't Noordende uit De Cocksdorp vertaalde beide brieven voor hem. De ene brief is gedateerd 13 april 1942 en is geschreven in Heydebrek. De brief is ondertekend door ene Aloiz. Die schrijft onder meer: „Lieve broer, als je in de gele genheid bent, moet je een foto in je legeruniform laten maken en je foto naar huis sturen, zodat wij hem kun nen bewonderen." Ook schrijft hij: „Vreselijke momenten die voor mijn ogen staan. Die momenten zijn moei lijk, omdat het gebeurd is en het moest gebeuren. Lieve broer, het zou onwaarschijnlijk zijn als een van ons een half jaar geleden had kunnen vermoeden wat ons is overkomen." Volgens de brief werkt deze Aloiz in Heydebrek en schrijft hij dat hij bin nenkort een onderscheiding kan ver wachten. Dat zou erop duiden dat ook hij in het (Duitse) leger zat. De andere brief is geschreven in Ka towicse op 13 maart of juni 1942, ondertekend door Malgorzata, een zus van degene aan wie de brief is gericht. Zij noemt hem bij naam: Fe- lek. Het lijkt logisch dat deze Felek op Texel zat, zijn zuster Malgorzata thuis bij haar ouders in Katowicse en broer Aloiz in de plaats Heydebrek (Duitsland?). Zeker is dit echter niet. Wie meent méér gegevens te kunnen verschaffen, kan contact opnemen met de redactie van deze krant. Jan Jacob de Jong (m) toont één van de brieven die hij vond bij de verbouwing van hotel Brinkzicht. Rechts van hem laat hotelier Henk Kraot de andere brief zien. Links aannemer Marco Witte. uc Met hulp van tractor en oplegger en vele handen die licht werk maken, ging het opvullen van dit yisdiefjes, kluten en Noorse sterns zullen komend broedseizoen blij zijn met vogelreservaat De Petten aan het Molwerk. De om standigheden om te nestelen zijn sterk verbeterd, want de bij de 'ogels favoriete //eilandjes/, in het watergebied hebben een gron dige opknapbeurt ondergaan. Vrijwilligers van diverse organisaties bundelden de krachten en konden na een koude zaterdag tevre den zijn over het resultaat. De opknapbeurt ligt in de lijn van eerder op Texel gehouden vrijwilli- gersprojecten in De Schorren (geulen graven) en de Zandkuil (geschikt ma ken voor graafwespen). Het initiatief ging uit van Hannes Milder uit Oude schild, districtscommissielid van Na tuurmonumenten voor Texel. Milder wilde een karwei aanpakken, waar aan de opzichters Kees en Gerrit Boot in werktijd niet aan toe kwa men, maar wat eigenlijk wel noodza kelijk was. „Bij voorkeur een karwei waarbij men veel handenarbeid moest verrichten en met een directe relatie met vogels." Het oog viel op nieuwe eilandje voortvarend het Natuurmonumenten-reservaat De Petten. De aldaar verblijvende vogel soorten broeden het liefst op een enigszins afgezonderde plek. Dus niet open en bloot langs de waterkant, maar op de speciaal voor de vogels aangelegde eilandjes her en der in de plas. Milder: „Kluten en visdiefjes ge dragen zich half kolonie-achtig. Ze zitten graag bij elkaar. Op die eiland jes kan dat." Wind en water ondermijnden de on- derhoudstoestand van de eilandjes echter dusdanig, dat herstel gewenst was. Milder benaderde verscheidene (mi- lieu/natuur-)organisaties voor hulp. Zaterdag staken zeventien mensen Maandag werd in d'Ouwe ULO de jaarvergadering van de Historische Vereniging gehouden. Naast de ge bruikelijke verenigingsonderwerpen werden enkele zaken speciaal belicht. in 1990 is de Verzamelaarsclub (ook bekend als de oude ansichtkaarten- sn muntenclub) opgegaan in de vere nging. Het bedrag dat de club in kas iad werd in dank aangenomen onder /oorwaarde dat hiervoor iets gekocht ■Ou worden ter bevordering van ex posities. De Historische Vereniging tal hiervan een aantal zogenaamde ^wissellijsten" aanschaffen. Deze zul- en onder andere worden gebruikt bij iet 25-jarig jubileum van de Neder- andse Genealogische Vereniging af- Jeling Den Helder op 21 september idere zaterdagochtend haalt Scouting exel oud papier op. De mensen wor- en verzocht deze spullen vóór 10.00 ur aan de straat te zetten, zodat ze lot kunnen worden ingeladen. Bij de ud papoer-wagen kunt u ook gereed- chap voor de derde wereld kwijt. Ko- ïende zaterdag wordt het oude papier tc. opgehaald in de volgende straten: Burdetstraat, Mr. Kraaistraat, Julia- astraat. Zwaanstraat, Warmoes traat, De Mars. e Cocksdorp aterdag wordt in De Cocksdorp en mgeving oud papier opgehaald door e ouders van leerlingen van o.b.s. Dur- srhonk. Men wordt verzocht het pa- ier uiterlijk 8.30 uur aan de weg te ïtten. Middags wordt in de rest van de pol ar papier opgehaald door de Strijbos- :hool van 13.00 tot 15.00 uur. aanstaande, waarvoor de vereniging gevraagd is zich te presenteren. Te vens werd afscheid genomen van bestuurslid K. Uitgeest, die twee pe rioden van drie jaar (sinds de oprich ting) deel uitmaakte van het bestuur. In verband met een bestaande vaca ture werd het bestuur nu aangevuld met twee nieuwe leden, J. van der Pijl en W.P. van der Vis. Mevrouw M. Bakker-Zijm was aftredend en her kiesbaar en werd met algemene stemmen herkozen. Door deze volle dige bezetting hoopt het bestuur de verschillende taken te verlichten. Het ledenbetand heeft ook het afgelopen jaar een stijgende lijn laten zien, op dit moment zijn 415 Texelaars en oud-Texelaars (±70) lid van de vereni ging. Op het verzoek van de vereni ging aan de heer Dijt, schrijver van het Texelse Geslachtenboek, om een heruitgave te laten verschijnen, is ne gatief gereageerd. Een noodzakelijke aanvulling op het werk zou teveel tijd vergen. In zijn antwoord toonde Dijt zich wel bereid om geïnteresseerden via zijn archief te helpen. In overleg met de redaktie van Radio Texel wordt bekeken een wekelijkse bijdra ge te leveren in de vorm van een ra dioprogramma rond de veschillende onderwerpen waarmee de vereniging zich bezig houdt. Tot slot verzorgde de zangroep onder leiding van W. Kikkert een liedjesprogramma van ruim een uur. Na herhaaldelijke waarschuwingen heeft de politie de bromfiets van een 15-jarige jongen uit Den Burg afgeno men. Hoewel hij niet de gerechtigde leeftijd had om op de brommer te rij den, deed hij dat wel. Daarnaast droeg hij geen helm, was het ver voermiddel onverzekerd en technisch niet in orde. Op de maandelijkse koffie- inloopochtend van het Groene Kruis wordt ditmaal het thema „scholen" behandeld. Om duidelijkheid te geven in het aanbod van basisscholen op het eiland en de verschillende richtin gen die zij uitwerken, werd aan een aantal scholen dezelfde serie vragen gesteld. Tijdens de bijeenkomst wor den de verschillende antwoorden naast elkaar gelegd, om op deze ma nier de specifieke verschillen tussen de scholen te ontdekken. De bijeen komst begint om 9.30 uur en zal tot ongeveer 11.15 uur duren. De toegang kost f2,—, voor kinderen tot 4 jaar is opvang aanwezig. „Ondernemers weten zelf toch maar al te goed hoe ze energie kunnen besparen." Erna Eelman-van der Kooi (VVD) en Gerbrand Poster (Texels Be- Hang) zagen het nut niet in van een „energieweek", die de Novem in no vember op Texel wil houden. In de jongstleden vergadering van de raadscommissie voor financieel, eco nomisch en technisch beleid probeer de wethouder Dirk Terpstra hen van het tegendeel te overtuigen. „Het mi nisterie van Economische Zaken heeft vastgesteld dat er juist een zeer forse hiaat in kennis van ener giebesparing is. Dit gebrek is de re den om deze campagne op te starten." De Novem wil een week uittrekken om met vijf bussen alle dorpen langs te gaan, waarbij ook bedrijfsbezoeken worden afgelegd. Texel zal als proefgebied fungeren voor een later te houden landelijke voorlichtingscampagne. „De toeristi sche sector kan hiervan profiteren", betoogde Terpstra. „Bij veel zomer huizen zullen de stookkosten stijgen als gevolg van de seizoenverbreding. De betreffende recreatie-ondernemers kunnen nu gratis advies krijgen over hoe ze die kosten kunnen drukken. Geen wonder dat het Texels Verbond van Ondernemers enthousiast heeft gereageerd." Poster bleef sceptisch: „Op recreatie terreinen zijn de huurders verant woordelijk voor het beheer. De beheerder zal heus niet 's avonds alle huisjes langs gaan om de ther mostaat omlaag te zetten." Wethouder Terpstra vond de kosten voor de gemeente (ƒ20.000,-, terwijl de Novem er het twintigvoudige voor uittrekt) erg meevallen. „Als we zelf voorlichting zouden willen geven, zouden we automatisch bij de Novem Alarm. Omwonenden waarschuw den in het weekend de politie omdat het alarm van een stacaravan bij De Koog af ging. De politie stelde een onderzoek in, maar trof niets ver dachts aan. Vuurwerk. De politie heeft vuur werk afgepakt van een 13-jarige jon gen uit Oudeschild. Hij was het in Den Burg aan het afsteken. Mercedesster. Ze zijn nog steeds in trek. dë Mercedes-sterren. De auto van een bewoner van de Botterstraat in Oosterend mist het kleinood sinds het weekend.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 7