Cjrocn cZwartsJ~exeh in het hart „Lichtreclame mag op abri's in de dorpen" Als 't nu gaat staan mijn koffers klaar ijf wil nieuwe wachthokjes plaatsen Eindelijk suppletie voor De Koog Bistro De Taveerne Wij zijn vanaf vrijdag 8 februari weer dagelijks geopend vanaf 16.30 uur. Maandags gesloten! „Paspoort? Eén momentje graag" Sloopauto en dak garage in brand Auto belandde in sloot door ijslaagje op de weg DONDERDAG 7 FEBRUARI 1991 OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.554 'SSStó&OB Deze abri aan de Bernhardlaan behoort tot de serie die in 1986 nieuw werd geplaatst en nu mogelijk naar het buitengebied verkast. Momenteel is het eiland negentien (AOT). In de kosten daarvan heeft c De Koog, tel. 17585 Mogelijk zal de uitgifte van paspoorten en soortgelijke reis documenten aanzienlijk worden versneld. B en w willen een speciaal ontwikkeld computer programma aanschaffen, waar door „klaar-terwijl-u-wacht" aan de balie van het bureau burgerzaken in het raadhuis straks normaal zal zijn. Alleen stempel en pasfoto zullen nog met de hand moeten worden aangebracht. Momenteel is het verlengen van oude en uitge ven van nieuwe paspoorten nogal arbeidsintensief. Sommi ge handelingen gebeuren dub bel en documenten moeten met de hand worden geschre ven. Met het nieuwe computer programma van L&T gebeuren deze handelingen automatisch. Het programma wordt gekop peld aan het geautomatiseerde bevolkingssysteem. De netto investering bedraagt naar schatting f24.400,-. B en w willen de extra service in reke ning brengen aan degenen die een reisdocument komen afha len Omdat de gemeenteraad geen tussentijdse verhoging van leges wil, zullen de extra kosten dit jaar nog worden ge dekt uit de post onvoorzien. Pas daarna zullen paspoorten f4,- méér kosten dan nu. De raad moet zich nog over het voorstel uitspreken. s» Gespreksgroep over dementie voor familieleden en partners Vluchtelingenwerk kreeg eigen kantoor sw De voors en tegens van sluitingstijd w Zaterdag eerste Texelse schaatskampioenschappen /oor advertenties, abonnementen, etc. angeveld De Rooy BV, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, elefoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 ledactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 02220-12741 Juiten werktijd deze week tot en met dinsdag a.s. argreet Berndsen, Wilhelminalaan 58, Den Burg, telefoon 02220-14896 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46 99.17 636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs f43,95 per half jaar; Los f1,20 Vanochtend omstreeks twintig over zeven rukte de brandweer uit voor een brand bij garagebedrijf Den Burg aan de Spinbaan. Een sloopauto op het terrein naast de garage had vlamgevat, terwijl een hoek van het garagedak eveneens in brand stond. De brandweer wist de autobrand snel te blussen. Wegens de harde wind was de situatie op het dak moeilijker onder controle te krijgen. Een voor deel was dat de dakplaten van brandwerend materiaal waren. Later op de ochtend moest een brandweer wagen zelfs nog even terugkeren om de laatste vuurresten te doven. Garage-eigenaar Willem Hoogendijk, die was gealarmeerd door het lawaai van een kachelpijp en rookwolken, kon geen verklaring geven voor het ontstaan van de brand. Mogelijk zullen in de loop van dit jaar zestien bus-wachthokjes (abri's) worden geplaatst. Dat gebeurt binnen de bebouwde kom op of nabij bestaande halteplaatsen. Negen, nog in goede staat verkerende, houten abri's zullen uit de dorpen naar het buitenge bied worden verplaatst. Het bedrijf Alrecon Media uit Bunnik wil de abri's plaatsen en onderhouden in ruil voor de mogelijkheid om de hokjes van reclame te voorzien. B en w willen dit aanbod annemen. Onder meer zal lichtreclame zijn toegestaan, maar itsluitend binnen de bebouwde kom. reau dat zijn inkomsten verwerft uit reclame-uitingen die op de abri's zijn aangebracht. Het betreffende bureau plaatst de abri's gratis en neemt te vens de kosten van onderhoud op zich. Overigens is de NZH-directie van mening dat plaatsen van abri's een verantwoordelijkheid is van de gemeente, niet van de busonderne ming. Grondwerk Naar aanleiding van deze suggestie heeft de gemeente contact opgeno men met het bedrijf Alrecon Media. Alrecon verklaarde bereid te zijn alle abri's op Texel te vervangen. De hok jes zullen dan éénmaal per twee we ken worden gereinigd en voorzien van nieuwe posters/lichtbakken. Ook zal Alrecon eventuele schade herstel len. De kosten van het grondwerk (aanleg zandbed, bestrating, kabel voor ver lichting) zijn voor rekening van de ge meente. Deze worden geraamd op f1000,- per abri. Voor zestien nieuwe abri's, zoals b en w willen, betekent dat dus een investering van f16.000,-. De kosten van het ver plaatsen van negen houten abri's naar het buitengebied bedragen on- Lees verder pagina 3 ning gehouden met enkele onwerkbare dagen, maar niet met eventuele stormen." De vorig jaar ge houden suppletie in het noorden van het eiland, liep door het slechte weer aanzienlijke vertraging op. Voor de opspuiting bij De Koog is iets minder zand nodig dan bij De Cocksdorp. Gerekend wordt op twee miljoen kubieke meter. „Tussen paal 23 en 24 zit nog een restant van de vorige suppletie", verklaart Zijm. Rijkswaterstaat heeft als eis gesteld dat hetzelfde zand wordt gebruikt als bij de onlangs afgeronde suppletie ten noorden van de Slufter. Dat past qua kleur goed bij de rest van het strand. De structuur is iets grover, waardoor het beter blijft liggen. Zijm: Lees verder pagina 2 Doordat zijn auto op dinsdagmorgen in alle vroegte als gevolg van het op vriezen van de weg slipte, vloog een 21-jarige bestuurder uit Den Burg met zijn Ford op de Hoornderweg uit de bocht en belandde in de sloot rechts van de weg. De man kon na het ongeval, dat ter hoogte van boerderij „De Ouwe Kamp" plaatsvond, de wagen onge deerd verlaten. Een kraanwagen van Robert Aris van Boven takelde het voertuig even later weer op het dro ge, waarna bleek dat de materiële schade beperkt was gebleven tot een ingedeukt voorscherm zodat de chauffeur zijn weg weer kon ver volgen. mogelijk naar het buitengebied verkast. Momenteel is het eiland negentien abri's rijk, waarvan dertien binnen de bebouwde kom. Veel abri's verkeren in slechte staat van onderhoud. Som mige (betonnen) wachthokjes dateren nog uit de tijd dat de busdienst on der de vleugels van Teso opereerde Deze hokjes zijn aan vervanging toe, aldus b en w. In 1986 zijn voor het laatst abri's geplaatst op initiatief van de Autobus Onderneming Texel Gerrit Verhoeven op het smalste stukje duin dat camping Kogerstrand behoedt voor overstroming: ..De suppletie komt eigenlijk te laat Twijfels Hoewel hij blij is met de zandopspui- ting die gaat plaatsvinden, heeft Ver hoeven ook zijn twijfels over de maatregel. „Tja, de ervaring leert ons dat hè. De laatste suppletie van 1984 was volgens deskundigen ge noeg voor zeven jaar. Maar al na vijf jaar begon de zee aan de oorspronke lijke duinen te knagen. Deze noodsprong komt drie jaar te laat. Er is zoveel schade die niet meer is te herstellen." De eerste kampeerders worden eind maart (paasvakantie) op het Ko gerstrand verwacht. De overlast die zij zullen ondervinden van de supple tie, is volgens Verhoeven een noodza kelijk kwaad. „Waar wordt gewerkt, zijn machines. Onze vaste gasten weten het, die lezen bijna allemaal de Texelse Courant. En die zijn er net zo blij mee als wij. Anderen zullen we uitleggen dat we geen keus hebben. We gaan ondertussen gewoon door met reserveren." Stormen Rijkswaterstaat Texel kreeg zo'n tien dagen geleden bericht dat de supple tie doorgaat. Mart Zijm van RWS ver telt dat voor het eigenlijke spuitwerk veertien weken staat en dat de aan nemer daarna nog een paar weken de tijd heeft voor het opruimen van materiaal en het plaatsen van riet- schermen. „We hebben hierbij reke- Dat een suppletie voor de camping een zaak van „leven en dood" is mag blijken uit het feit dat de zeewe- rende duinenrij op sommige plaatsen maar twintig meter breed is. Verhoe ven: „Bij flinke stormen, zoals we af gelopen jaar meerdere malen hebben gehad, is dat absoluut niet genoeg. Je praat maar net over veiligheid als je duinenrijen van honderd tot hon derdvijftig meter breed hebt!" De bedrijfsleider vindt dat de zand- suppletie voor het Kogerstrand eigen lijk te laat komt. Het hoge deel van de duinen is door Rijkswaterstaat naar binnen geschoven. Op deze kunstmatige wijze is de zeewering verbreed. „Het mooie is eraf. De na tuurlijke begroeiing is onder het zand geschoven, alle glooiing en kleur is verdwenen. Er staat nu alleen nog een dorre gele massa helm op een vlak stuk." „Hoe dringend het is? Nou, als het nu nog gaat stormen, sta ik met mijrl koffers klaar." Gerrit Verhoeven van camping Ko gerstrand is dolblij met het nieuws dat er definitief groen licht is gegeven door het ministerie van Verkeer en Waterstaat voor een zandsuppletie tussen paal 18 en 23. De aanbesteding vindt plaats op 28 maart. Op zijn vroegst half april kan worden be gonnen met de werkzaamheden. De Recreatie Stichting Texel (RST) is eigenaar van camping Kogerstrand. Er bestaan al enige tijd plannen voor vernieuwing van de riolering op het kampeerterrein, maar voorwaarde voor het uitwerken daarvan was een toezegging dat er zand word't gesup pleerd om de zeewering bij de cam ping te versterken. „Maar eigenlijk gaat het ons om een permanente oplossing voor de kustverdediging. Een eenmalige suppletie is dat na tuurlijk niet", aldus bedrijfsleider Ver hoeven. De RST bekijkt of ook andere in vesteringen nodig zijn, zoals vervan ging van het waterleidingnet en verplaatsing van de ingang en de re ceptie. „Het nader uitwerken van plannen kost tienduizenden guldens, dus daarmee hebben we even ge wacht. Nu er zekerheid is over de suppletie, kunnen we ermee door gaan. Hoeveel de totale investering gaat bedragen is onmogelijk te zeg gen. Miljoenen, is wel eens gezegd, maar dat weet je pas zeker als de plannen zijn onderzocht." (AOT). In de kosten daarvan heeft de gemeente een flink deel bijgedragen. Zes nieuwe Uit een inventarisatie blijkt dat op zes plaatsen op Texel abri's gewenst zijn: bij de Jacob Daalderschool in Ooster end, aan de Oosterweg in Oost, aan de Postweg ter hoogte van de afslag naar vakantiecentrum De Krim, bij het watergemaal in De Cocksdorp (binnen de kom), aan de Postweg na bij Zuid-Eierland (vliegveld) en aan de Nikadel in De Koog. Tijdens een recentelijk overleg met de directie van busonderneming NZH, het moederbedrijf van'de AOT, werd gewezen op de mogelijkheid abri's te laten plaatsen door een speciaal bu-

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1