s >neeuw bezorgt Texel kortstondig overlast orde gebaat „Openbare orde gebaat bij instelling eilandwachten" raaiboek werkt goed: wegen blijven open Kamerlid: Texel mag geen Renesse worden ips brandpreventie p Texelse radio I ietster gewond I ia val op ijs Politiek theater met lijsttrekkers DINSDAG 12 FEBRUARI 1991 'GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.555 De Zeeuwse plaats Renesse heeft geen FC Den Burg iof advertenties, abonnementen, etc naeveld De Rooy B.V, Postbus 11, 1790 AA Den Burg. I efoon 02220-12741, n. 18.00 uur 14881. Telelax 02220 - 14111 1 1 1 J. Ban, 46.99.17.036 I dactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon A*/t i I /~1 >**T I /7 V P 'ff 1/\&T i/i Rabobank nr 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 I 220-12741 yJfTvCJl Wil J T IVXCV J At/W VJLII Verschijn, dinsdags en donderdags ,d,g?èe, Berndsen,r Wi^ielminalaan 58. Den Borg, telefoon 02220-14896 kJ Abonnementsprgs 74 3.96 per half jaar; U>s 71.20 Schaatswedstrijden op Texel: gebrek aan vers bloed Sportieve Marjet van der Vis uit Den Burg kon verse sneeuw voor een langlauf-tocht voor het zware materieel onbereikba re plekken sneeuwvrij, zoals de tra- popgangen op de veerhaven. Overigens zat de kotter TX 48 ,,Alida Catharina" van J. Vlaming gisteroch tend enige tijd vast in het ijs ten zuiden van de havenmond van Oude- schild. Het sneeuwschuiven op de hoofdwe gen had tot gevolg dat zijwegen als pak sneeuw wel waarderen Zij benutte de het ware werden dichtgeschoven. Gemeentwerken zette daarom een tractor in die de afslagen van de Pontweg bij Den Burg van de ergste sneeuwhopen ontdeed Telefoontjes Veel mensen belden de gemeente en de politie met vragen over de berijd- Lees verder pagina 2 Met zwaar materieel werd de haven van Oudeschild sneeuwvrij gemaakt. terstaat. Toen de sneeuwval in de Ondanks deze voortvarende aanpak gleden tenminste vier auto's van de weg en belandden in de sloot. In geen der gevallen was sprake van lersoonlijk letsel of noemenswaardi ge materiële schade. Slechts één juto liep lichte blikschade op. De jetrokken automobilisten konden, dat hun auto door Robert Aris van oven uit de sloot was getrokken, un weg weer normaal vervolgen, e slippartijen vonden plaats op de oornderweg, Schilderweg en Post weg (twee keer). De AOT-bussen leven de hele dag dienst doen, zij et dat de reizigers enige vertraging Dor lief moesten nemen. Even dreigde de situatie uit de hand lopen", aldus chef buitendienst iet Bolier van gemeentewerken. „Bij hevigste sneeuwval kun je nu nmaal niet overal tegelijk zijn. Maar •rt na de middag hadden we de oei onder controle." [I gisterochtend vroeg was gemeen fwerken begonnen met gladheid- estrijding. In De Cocksdorp en om- breken had het, in tegenstelling tot rest van het eiland, al gesneeuwd, Ddat daar een vrachtwagen werd eengestuurd om zout te strooien, pen de truck een uur later in Den urg terugkeerde, begonnen ook el- ers op het eiland de witte vlokken eer te dalen. Omstreeks half tien pngen drie auto's op pad: twee van emeentewerken en één van rijkswa- et Radio Texel-programma ,,'t Alle- aartje" staat donderdagavond in het liken van brandpreventie. Tussen |9.00 en 20.00 uur zal brandweer- jommandant Henk Groote in de stu- l'o te gast zijn. Behalve algemene ■formatie over de Texelse brandweer |al Groote tips geven voor maatrege len m de winter, bijvoorbeeld inzake jeilig stoken. Het programma is te jntvangen via de vaste Radio Texel- lolflengte (106.1 FM). I :n 17-jarige meisje uit Den Hoorn is I ijdagavond met haar fiets op het ijs I sast de weg beland. Zij liep door I sar val verwondingen aan het hoofd en is via het Geminiziekenhuis orgebracht naar Medisch Centrum Ikmaar Ter hoogte van Wezenspyk de Hoornderweg werd zij om '.45 uur verblind door een tege- loetkomende auto, waardoor zij van weg raakte. loop van de ochtend serieuze vormen aannam, werd alle beschikbare voer tuigen en manschappen ingezet. Ook werd van taktiek veranderd: schuiven in plaats van strooien, omdat het gestrooide zoutmengsel steeds dieper zou ondersneeuwen. „Alle wagens waren snel op de Havens Rijkswaterstaat had tot taak het vrij houden van de havens (Oudeschild en 't Horntje). Tot halverwege de middag was de veerhaven met moei te bereikbaar. Op het met ver keerslichten beveiligde kruispunt was voorzichtigheid ten zeerste geboden. Medewerkers van rijkswaterstaat maakten daarnaast met de hand de „Er zijn problemen in het hoogsei zoen, maar we moeten ervoor op passen niet te overdrijven. Texel mag geen Renesse (Zeeland) van het noorden worden. Laten we ervoor waken dat de associatie Texel- openbare orde niet kan ontstaan." PvdA-kamerlid Gerrit Valk hield za terdagmiddag in d'Ouwe Ulo een spreekbeurt over openbare orde. Het instellen van eilandwachten en een meldkamer voor vandalisme kan vol gens Valk positief aan de handha ving van de openbare orde bijdragen. De belangstelling voor de bijeenkomst was niet bijster groot en bestond naast leden van de PvdA onder meer uit groepscommandant J. Moeskops, gemeenteambtenaar W. Stam, H. Wuis (hotelwezen) en H. Zijm (Beveiligingsservice Texel). Halverwege de 80-er jaren heeft de criminoloog Baker opverzoek van de departementen van Justitie en Bin nenlandse Zaken onderzoek gedaan naar de oorzaak van vakantiecrimina- liteit. De conclusie van het onderzoek luidde dat vakantiecriminaliteit hoofd zakelijk voortkomt uit drankmisbruik. Volgens de criminoloog is een alco- holontmoedigingsbeleid een absolute voorwaarde om excessen tegen te gaan. Hiervoor is samenwerking tus sen alle betrokken partijen nodig. Niet alleen overleg en samenwerking tussen openbaar ministerie, politie en gemeente, maar ook bijvoorbeeld met de (natte) horeca, VVV, huisartsen, middenstand en campingexploitanten. Valk toonde zich geen voorstander van een vrij sluitingsuur van de kroe gen. „Al heeft dit wel het voordeel dat je niet in één klap een hele horde mensen op straat krijgt." De nadelen zijn volgens hem echter groter. „Het gedonder blijft de hele nacht door gaan en het staat haaks op een alcohol-ontmoedigingsbeleid wat ge vaar voor de volksgezondheid ople vert. Geen oplossing om als bestuurder te omarmen, vooral niet omdat je van zo'n beslissing heel moeilijk weer afkomt." Valk noemde een aantal andere mo gelijkheden om de openbare orde te handhaven, waaronder het „lik-op- stukbeleid" dat de afgelopen jaren op de andere Waddeneilanden is ge voerd. „Het schijnt goed te werken. Van gelijk betalen gaat een afschri kwekkende werking uit." Eilandwacht Bij maatregelen in de preventieve sfeer denkt hij aan het instellen van een eilandwacht, te vergelijken met stadswachten die in grote steden als Amsterdam en Den Haag opereren. „Deze mensen hebben tot taak ver loedering tegen te gaan en doen heel belangrijk en nuttig werk. Zij zouden hier op Texel tijdens het hoogseizoen goed kunnen functioneren." Volgens Valk wordt in de grote ste den voor dit werk gebruik gemaakt van jongens en meisjes die dezelfde leeftijd als de toeristen hebben, wat wellicht op het gedrag van de toe risten een goede uitwerking heeft. Op de vraag waar je deze mensen vandaan kunt halen, denkt Valk in twee richtingen. „In het kader van de sociale vernieuwing zijn banenpools opgericht, om werklozen weer aan de slag te krijgen." Omdat het hoogsei zoen maar twee maanden duurt en het niet de bedoeling is de mensen na acht weken weer naar huis te stu ren, stelt Valk voor op dit gebied sa men te werken met de gemeente Den Helder, waar de eilandwachten de rest van het jaar zouden kunnen worden ingezet. De andere richting waar Valk moge lijkheden in ziet is het jeugdwerkga rantieplan, vorige week nog druk bediscussieerd in de Tweede Kamer Meldkamer Omdat volgens Valk maar een deel van de klachten bij de politie terecht komt, stelde het kamerlid voor een meldkamer voor vandalisme in te stellen. „Hier zouden tips, klachten en opmerkingen van burgers en toe risten binnen kunnen komen. Op de Friese Waddeneilanden heeft het werk van zo'n „vandalisme- registrator" heel goed gewerkt.Het zou dus een rol kunnen spelen in het opzetten van een beleid tegen ge weld en vandalisme." Ten aanzien van de sociale vernieu wing denkt Valk dat het een goede zaak is als Texel zich aansluit bij ge meenten die zich al hebben aange meld voor het project „sociale vernieuwing". Het kamerlid verwacht dat bepaalde vormen van criminali teitsbestrijding in dat project voor vergoeding in aanmerking gaan komen. Politie De sterkte van het politiekorps moet volgens Valk worden uitgebreid in het hoogseizoen. „Een deel van de Ne derlandse bevolking verhuist in de zo mermaanden naar Texel, maar de politie van het vasteland verhuist niet in dezelfde mate mee." Hij zei moge lijkheden tot uitbreiding van de sterk te in het kader van de nieuwe regio-indeling te zien, waarbij rijks- en gemeentepolitie worden geïntegreerd. Mensen van de gemeentepolitie, in dienst bij gebieden waar het zomers niet zo druk is, zouden dan op Texel kunnen worden ingezet. Ook ziet hij uitbreiding van de reservepolitie als mogelijkheid om de druk van de ketel te halen. Groepscommandant Moes- koRS zei echter van de nieuwe regio- Minder overlast door gesprekken met raddraaiers? Teso-directeur is „not amused" over plan politie Openbare orde niet gediend met opheffing nachtcafe's Foto-impressie sneeuw op Texel Vandalisme kost aannemers kapitalen In Klif 12 wordt vrijdag 22 februari om 20.00 uur een „politiek theater" gehouden, met Texelse en overkant- se politici. Theatergroep Klif opent het program ma. Daarna volgen vier politieke „blokken" van elk vijftien minuten, waarin Texelse kandidaten voor Pro vinciale Staten en lijsttrekkers zich voorstellen, leder blok wordt afgeslo ten met vijf minuten theater, toege spitst op de partij die aan bod is. Hierna volgt een pauze, waarin schriftelijk vragen kunnen worden in gediend bij gespreksleider Andrew Al- bers. Een forum bestaande uit Wim van Gelder en Nel Eelman (CDA), Margreet de Boer en Hans Roeper (PvdA), Frans Tielrooy en Piet Zoon (VVD) en Marius Emsing en Jaap Vlaming (Groen Links) zal deze beantwoorden. Voor het publiek is een microfoon beschikbaar, zodat discussie mogelijk is. De onderwer pen die aan bod komen zijn ruimtelij ke ordening en recreatie, verkeer en vervoer, milieu, bestuurlijke organisa tie en rol van de provincie. indeling op dit punt weinig heil te verwachten. „Er zit niet veel ruimte meer in." Ten aanzien van overtreding van de geluidhinder door horeca gelegenheden heeft Valk weinig scru pules. Als twee waarschuwingen niet hebben geholpen, wil hij zonder par don de muziekvergunning intrekken. Wethouder D. Terpstra deelde mee dat de normen in de hinderwet voor geluidoverlast binnenkort behoorlijk worden aangetrokken. „De waarschu wingen zijn de deur al uit." volgens Valk een goed voorbeeld ge geven om het autoverkeer terug te dringen. Met campinghouders aldaar is afgesproken dat degene die gedu rende zijn verblijf zijn autosleuteltjes inlevert, korting krijgt op het staan geld en gratis fietsen ter beschikking krijgt. Het kamerlid eindigde zijn spreek beurt nogmaals met de waarschu wing de problemen rond de openbare orde niet te „stigmatiseren." „Na tuurlijk hebben we hier problemen, maar gelukkig heet FC Den Haag PvdA-kamerlid Gerrit Valk Gelukkig heet FC Den Haag geen FC Den Burg weg", constateert Bolier tevreden. Hij verwijst naar het draaiboek dat de drie wegenbeheerders op Texel sa men hebben opgesteld. Jaarlijks wor den de gemaakte afspraken doorgenomen en zonodig aangepast aan de nieuwe werkroosters. Ge meente, waterschap en rijkswa terstaat maken in principe de eigen wegen sneeuwvrij, maar vullen elkaar aan waar dat praktisch de beste oplossing is. Doel is de dorpen be reikbaar te houden. De hoofdverbin dingswegen en busroutes worden daarom het eerst onder handen ge nomen. Gisteren bleek het draaiboek te kloppen. De sneeuwploegen be schikten over vrachtwagens met sneeuwploegen (schuifbladen), sho vels, landrovers, kleine en grote trac toren. Het eigen materieel bleek voldoende; hulp van derden (aanne mers) was niet nodig. Bolier: „Pas als het heel hard en langdurig sneeuwt en zich onder invloed van wind dijk jes stuifsneeuw gaan vormen, zullen extra machines nodig zijn." Overigens was de hulp van een shovel gister middag wel even nodig om de Krim- weg open te houden. In de noordkop viel gisteren een iets dikker pak sneeuw dan op de rest van het eiland, zodat daar extra inzet gebo den was. neeuwval heeft gisteren op Texel voor veel ongemak gezorgd, laar leidde nergens tot ernstige overlast. Gemeentewerken, wa- «rschap en rijkswaterstaat zetten al vroeg in de ochtend alle eschikbare materieel in. Samenwerkend volgens een bekend raaiboek wisten zij de hoofdverbindingswegen tussen de dor- ien redelijk berijdbaar te houden. Tot en met gisteravond werd iet schuiven en strooien voortgezet. Als er geen nieuwe neeuw valt, zullen vandaag ook de overige wegen in het bui- engebied en de dorpskernen weer begaanbaar worden gemaakt.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1