Minder „overlast''klachten door extra politie-inzet „Dreigroschenoper" blee nèt iets te beschaafd Durft schaatstalent competitie niet aan? Politie voert gesprekken met raddraaiers Week lang wedstrijden op natuurijs Sneeuwoverlast CDA-statenlid bezoekt Texel PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 12 FEBRUARI m In De Koog wordt weer een wed strijd geschaatst voor het Texels kampioenschap. Voor alle catego rieën staat een korte- baanwedstrijd (140 meter) op het programma. Aanvang 19.00 uur. Elke tweede woensdag van de maand komen gelovigen om 19.30 uur in de NHkerk van Den Burg bijeen voor een maandelijks avondgebed. Het is een moment van overdenking, bezinning en stilte. Het samenzijn is niet kerk- gebonden, iedereen is van harte welkom. De avond staat deze keer in het teken van aswoens- dag, het begin van de „lij- denstijd" voor pasen. Thema is: „In zak en as zitten." Donderdag 14 februari Van 14.00 tot 17.30 uur en van 19.30 tot 24.00 uur wordt in ho tel De Lindeboom voor de twee de dag gespeeld om het Texels kampioenschap biljarten. In manege Akenburg begint om 20.00 uur de ledenvergadering van rijvereniging De Waddenrui- ters en ponyclub De Kleppertjes. In De Turkse Tent aan de Bos- randweg wordt een Amsterdam se avond gehouden met als titel „Artiestenparade", aanvang 20.30 uur. Verschillende zangers en zangeressen zullen een optre den verzorgen. De toegang is gratis, iedereen is welkom. Vrijdag 15 februari In Hotel de Lindeboom is van 14.00 tot 17.30 uur en van 19.30 tot 24.00 uur de derde speeldag voor de Texelse biljart kampioenschappen. Op het Wagejot nabij Oosterend wordt een schaatsmarathon ge houden, aanvang 19.00 uur. De wedstrijd telt mee voor het Texels kampioenschap. In het weekend: Vierde en vijfde dag biljartkampi oenschappen, winteruitvoering fanfare DEK in Den Hoorn, sport viswedstrijd, menwedstrijd en fe deratiemiddag doopsgezinde zusterkring. Zaterdag: prestatie-toertocht schaatsen. Zondag: Texels schaatskampioen schap lange baan. Hoogwater Oudeschild Dl. 12 Wo. 13 Do. 14 Vr. Za. Zo. Ma. Di. 15 16 17 18 19 6.20 en 19.05 7.35 en 20.06 8.05 en 7.35 8.45 en 21.05 9.27 en 21.44 9.50 en 22.25 9.38 en 22.55 10.10 en 23.14 Aan het strand is het een uur eerder hoog. water. Laagwater valt gemiddeld 6.1 5 uur na hoogwater. De zon komt 17 februari om 7.52 en gaat onder om, 17.56 uur. 14 februari nieuwe maan, 15 februari springtij. waar de nieuwe suppletie zal ge schieden in ogenschouw worden ge nomen. Het bezoek wordt besloten in het strandpaviljoen van Paal 28. Wie meer inlichtingen wil hebben over dit bezoek kan bellen naar Cees Maas, telefoon 12788 of Nel Eelman-van 't Veer, telefoon 13038. "Geslaagd. Irma Witte is geslaagd! aan de Hogeschool van de Kunstef in Arnhem. Ze studeerde af in de richting Vrije Kunst (fothgrafie). De opvoering van „die Dreigrosche noper'' trok zondagmiddag ondanks het mooie schaatsweer veel mensen naar de burgemeester De Koninghal. De wereldberoemde opera werd uit gevoerd door Triade uit Den Helder en beleefde zondagmiddag op Texel de laatste opvoering. Wie de opera ooit in het Duits heeft zien uitvoe ren. miste zondagmiddag het echte „rauwe", het „snijdende" en het „ordinaire De acteurs bleven té be schaafd in spraak en zang, zodat de vroeger beleefde sensatie uitbleef. Het orkest maakte echter veel goed, de muziek was uitstekend. Wellicht dat het inboeten aan kracht veroorzaakt is door het gebruik van de Nederlandse taal, die zich voor deze Duitse opera misschien minder goed leent. Hoewel de geroutineerde amateurtoneelspelers zichtbaar hun best deden, kwamen de maatschappij-kritische teksten vanfï Bertholt Brecht in ieder geval niet volledig uit de verf. De beroepsmu kanten slaagden er wél in het „krachtige" van componist Kurt Vtj, tot uitdrukking te brengen. Onder ;s orkestleden bevonden zich de Texel Coja van Arkel (fluit) en Muziek- 1 schooldocent Jan Kühne (saxofoon Volgens Coja van Arkel toonde hel Texelse publiek zich, na eerdere op voeringen van de opera in Den Hel der, Heiloo, Schagen, Hoorn en Purmerend, het meest enthousiast. „Er werd zeer alert gereageerd en lachen om grappen waarvan we 01 bij eerdere opvoeringen afvroegen waarom er niet op werd gereageen Zondagmiddag hebben we ook voo het eerst de finale herhaald. Er blei zo'n enthousiast applaus opklinken De Texelse hoopt nóg eens in een dergelijke formatie mee te mogen spelen. „Ik ben er trots op dat ze r als enige met-beroeps hebben bem derd en heb het enorm leuk gevon den. Maar ik heb van plannen om nog eens zoiets te doen, niets verr men." Voor de eerste wedstrijd om het Texels schaatschaatskampioenschap. zaterdag op de puike Roggesloot- baan, was de animo teleurstellend. De categorieën jeugd, meisjes en da mes waren onderbezet en bij de heren-senioren was vooral het ge brek aan ..vers bloed" opvallend. Driekwart van deze categorie be stond uit oud gedienden. Niet toeval lig greep de inmiddels 37-jarige regerend Texels kampioen Kees Kik kert uit de Westen de hoofdprijs. Beste dame was Ingrid van Lubek. „De jongeren laten het afweten", was ook de conclusie van mede organisator Wiep van de Berg van de Texelse Ijsbond. „Het lijkt wel of ze niet durven. Maar het is toch juist leuk om mee te doen en je eens met anderen te meten. Je hoeft niet per se met de besten mee te strijden, maar je kunt gewoon proberen een zo goed mogelijke tijd te realiseren. Kijk maar naar vijftigers als Jan Beer- ling en Jan Koorn, die nu weer mee deden. Dertig jaar geleden dederrzij VERVOLG VAN PAGINA 1 ook al aan schaatswedstrijden mee. Op de Texelse ijsbanen rijdt ook nu genoeg talent rond, dus...." Wie alsnog eens een echte schaats wedstrijd wil rijden, krijgt de komen de week volop de kans. Tenminste, als de weergoden geen roet in het eten gooien. Sneeuw en dooi vormen de grootste bedreigingen voor het programma dat de Texelse Ijsbond in samenwerking met verscheidene ijsc- lubs heeft opgesteld. Programma Vanavond wordt in Oudeschild de tweede wedstrijd meetellend voor het Texels kampioenschap gehouden Om 19.00 uur begint een afvalwedstrijd voor viertallen op een shorttrack- baan. Het inschrijfgeld bedraagt, net als bij de andere wedstrijden f5,- voor senioren en f 2,50 voor jeugd. Woensdagavond is De Koog aan de beurt met een korte-baanwedstrijd over 140 meter voor alle categorieën, aanvang 19.00 uur. Iedere schaatser met veel lef kan hier zijn kans wa gen. Op het Wagejot bij Oosterend wordt vrijdagavond een marathon ge houden, aanvang 19.00 uur. De heren-senioren schaatsen dan een half uur plus tien ronden, de dames een kwartier plus tien ronden en de jeugd een kwartier. Zondag is het Texels kampioenschap langebaan. Plaats van handeling wederom de Roggesloot bij gastheer ijsclub Eier- land. Geschaatst wordt op de afstan den 500, 1500 en 3000 meter. De jeugd komt uit op aangepaste afstan den, afhankelijk van het weer. De reeks wordt besloten op de ijsbaan in Den Burg met een rondenwedstrijd op maandagavond. Verder heeft de ijsbond plannen voor een prestatie toertocht op zaterdag, maar die telt niet mee voor het Texels kampioen schap. Jong talent Op de Roggesloot toonde Richard Bousma zaterdag aan dat het met de doorstroming van jong talent niet he lemaal droevig is gesteld. Overtui gend won de junior uit Den Burg de wedstrijden bij de jongens. Femmie Saai toonde zich op twee afstanden het sterkste meisje, vóór Maartje Duin. Ingrid van Lubek was duidelijk de beste van de drie opgekomen da mes. Routinier Kees Kikkert had het bij de heren-senioren aan de stok met krachtpatser Jan Jacob de Jong. De 21-jarige Oudeschilder verloor op de 500 meter te veel, maar maakte het Kikkert op de 1500 meter in een rechtstreeks duel bijzonder lastig. Kikkert won tenauwernood. Derde in het totaalklassement werd de nog maar 17-jarige Stefan Bousma uit Den Burg. Uitslagen Heren: 1 Kees Kikkert (500 m in 48.92, 1500 m in 2.37.20, totaal 101.25 pt); 2.Jan Jacob de Jong (51 58. 2.38.55. 104.43), 3 Stefan Sinds oktober 1990 heeft de politie zaterdagnacht twee extra politiemensen in burger door het centrum van Den Burg lopen. Nachtbedrijfexploitanten Langeveld, Schuiling en Stiekema stel len in hun nota „Beleid in de nacht" dat het positieve resultaat hiervan „alreeds ultimo heden gelijk duidelijk merkbaar is". Hoe wel het effect in cijfers niet is weer te geven, is het volgens po litiewoordvoerder Muus Smit wel zo dat de klachten afnemen. Met een aantal raddraaiers heeft de politie de afgelopen tijd gesprekken gevoerd. De politie is van mening dat het met de overlast in het centrum, afgezien van enkele incidenten, in grote lijnen wel meevalt. baarheid van de wegen. Menig beller wilde bovendien weten of de bus diensten waren gestaakt. Aan het eind van de middag waren de verbindingswegen redelijk goed begaanbaar, en ook de meeste fietspaden konden weer worden be reden. Gisteravond ging een deel van de sneeuwploegen door met sneeuw- schuiven op de „snelle routes", waarna nog werd gestrooid. Bij nor male weersomstandigheden komen vandaag ook de kleinere wegen dorpskernen aan de beurt. De dorpen waren gisteren moeilijk begaanbaar. Maar toen het 's middags ophield met sneeuwen, gingen de meeste in woners ogenblikkelijk aan de slag met bezem of sneeuwschuif. Niet naar school Hoewel de overlast binnen de perken bleef, ontregelde de sneeuwval het dagelijks leven Sommige scholen, waaronder de Rijksscholengemeen schap, staakten de lessen. Andere scholen lieten de leerlingen uit het buitengebied rond het middaguur naar huis gaan, omdat het steeds harder ging sneeuwen en op dat mo ment onduidelijk was hoe het weer zich zou ontwikkelen. Zo gaf de Drij- verschool in Den Hoorn een twintig tal kinderen uit 't Horntje vrijaf. „Dinsdag heeft iedereen weer school, want het valt wel mee", aldus direc teur Gijs Afman gistermiddag. „Of we ijsvrij mogen geven? Nee, dat is officieel niet meer toegestaan. Het enige dat nog mag is het houden van schaatswedstrijden voor alle leerlin gen." De leerlingen van het Durper- honk (De Cocksdorp) kwamen vrijwel allemaal op school. De meesten wer den wel per auto afgehaald. Behalve voor enig ongemak, zorgde de sneêuw ook voor het nodige ple zier. Vooral de jeugd wist zich goed te vermaken met sneeuwbalgevech ten, sleetje rijden en spelen in de sneeuw. Voor sommigen was het voor het eerst in hun leven dat ze zó'n witte wereld meemaakten. Waarschijnlijk mag wat hen betreft deze winter nog lang duren. „Als de politie in één nacht tijd zeer geringe onregelmatigheden bespeurt, terwijl er rond de 500 mensen lopen, valt dat mee", aldus Smit. „Geringe overlast houd je altijd." „Kijk, als je in het centrum van Den Burg woont, is één keer lawaaiover last al vervelend. Als politie hebben we echter niet de indruk dat het erg verkeerd is, wat er allemaal gebeurt. Het probleem is niet zo groot. Maar als je daar wóónt, wordt elk klein voorval een groot voorval. Maar nog maals, ik woon er niet. Het accepta tievermogen en de tolerantiegrens van de mensen moet verminderd zijn." Het afgelopen najaar heeft de politie zaterdagnacht twee extra politiemen sen (in burger) opdracht gegeven constant in het centrum van Den Burg te blijven. Dat heeft volgens Smit geleid tot gesprekken met men sen op straat en met de horeca. „Ook zijn er processen-verbaal uitge deeld. Dat deden we altijd al, maar nu zijn het er waarschijnlijk méér ge weest, omdat we extra aanwezig wa ren." De opmerking in de nota van de drie nachtbedrijfexploitanten dat de politie „nu eindelijk duidelijk zichtbaar is op getreden" is volgens Smit niet cor rect. „We zijn 's zomers altijd al aanwezig, maar kunnen dan niet constant op één plek zijn." De aanwezigheid kan volgens Smit wel hebben geleid tot het voorkómen van overlast. „Als er tien man lui druchtig de kroeg uitkomen en we vragen ze wat rustiger te doen om dat het midden in de nacht is, heeft dat natuurlijk ook effect." Doeltreffend Het patrouilleren in burger is volgens hem doeltreffender dan een uniform- ploeg. „Als die met de auto we grijdt,beginnen ze waarschijnlijk onmiddellijk weer te schreeuwen. De politie in burger blijft de hele nacht in het centrum rondlopen. Als ze iemand om 00.30 uur hebben ge waarschuwd en ze betrappen hem om 02.00 uur weer, kunnen de la waaimakers een pin op de neus krij gen. Dat is het voordeel als je er constant bent." Deze extra inzet acht Smit echter in principe niet haalbaar, omdat er an dere zaken door blijven liggen. „We hebben er prioriteit aan gegeven, wat ons betreft het hele jaar door, maar we kunnen het niet altijd aan. Als er mensen van ons 's winters op Schip hol zitten, op cursus zijn of vakantie hebben, zit je met weekeinden die volledig zijn uitgehold. Dat we met vijf man de zaak moeten runnen. Ook financieel gaat die extra inzet natuurlijk aardig in de papieren lo pen." Volgens Smit is de belasting zwaar. Politiemensen draaien om de week weekenddienst. „Maar er zijn mensen die 's winters extra weekenddiensten hebben, terwijl ze die 's zomers ook al vaak hebben gedraaid." Raddraaiers De politie heeft de afgelopen maan den een aantal gesprekken gehad met echte „raddraaiers", zowel op straat als op het bureau. Of dit merk baar effect heeft gesorteerd, is vol gens hem moeilijk aan te tonen. „Dat is natte vingerwerk. We weten alleen dat de klachten afnemen." Smit is het met de stelling van de nachtbedrijfexploitanten, dat een klein deel van de Texelse jongeren de boel „verziekt", eens. „Inderdaad bestaat een groot deel van de jonge ren die de overlast veroorzaakt, uit Texelse jeugd. Met name in de win terperiode. Iemand uit Anna Paulow- na, die hier één zaterdagavond is, durft echt niets te doen. Maar we moeten er voor waken die groep Texelaars gepaste aandacht te geven. Ze moeten zich niet belangrijk gaan voelen." Dinsdag 12 februari In de raadszaal begint om 19 30 uur een openbare vergadering van de Texelse gemeenteraad. De afdeling stambomen van de Historische Vereniging houdt om 20.00 uur een bijeenkomst in d'Ouwe Ulo, waarbij ook niet le den welkom zijn. De film „Rocky V" wordt ver toond om 20.00 uur in Cinema Texel. Om 19.00 uur begint op de ijs baan in Oudeschild een afval wedstrijd voor viertallen, meetellend voor het Texels schaatskampioenschap. Woensdag 13 februari In hotel De Lindeboom beginnen de biljartkampioenschappen van Texel. Deze duren tot en met zondag. Vandaag wordt gespeeld van 14.00 tot 17.30 uur en van 19.30 tot 24.00 uur. Van 19.30 tot 20.30 uur is in d'Ouwe Ulo een voorspeeluur van de Texelse Muziek- en Dans school Aan bod komen de vol gende instrumenten: gitaar, saxofoon, koperen blaasinstru menten, piano, viool en dwarsfluit. Het CDA-statenlid Wim van Gelder brengt zaterdag 23 februari een be zoek aan Texel. Om 10.00 uur gaat hij naar de Texelse Wol Onderneming. Om 11.00 uur wordt een kijkje geno men in de PEN-centrale, waar Van Gelder tevens vragen van burge meester Schipper zal beantwoorden. Na de lunch maakt de politicus een rondleiding bij de Moksloot onder lei ding van Staatsbosbeheer. Per jeep van Rijkswaterstaat wordt Van Gelder naar de zandsuppletie van De Slufter gereden. Onderweg zal de plaats Bousma <52.00. 2 46.77, 107.59), 4.Dirk Bakker (53.05, 2 46.34, 108 50); 5.Jeroen op de Kelder (56 66. 3 09 35, 119.78); 6.Wil van Rossum; 7.Robert Visser, 8 Dirk Barends; 9 Dirk Eelman, 10 Nico Boon; 11.Jan Beerling; 12 Jan Koorn; 13.Erik Boogaard; 14 Jan Boon; 15.Teun de Wit Dames: 1 Ingrid van Lubek (1.08 20, 3.42.03, 1.42.30); 2 Carla Schrama (115 00, 3.56.60, 1.53 80); 3.Margriet Meijer (1.22.69, 4.19 10. 169.06) Jongens: 1.Richard Bousma; 2.Koen Broes; 3 Thijs de Boer, 4 Pieter Duin Meisjes. I.Femmy Saai; 2.Maartje Duin, 3.Sandy Boon. Clubkampioenschap IJsclub Eierland: 1 .Wil van Rossum; 2.Nico Boon; 3.Jan Boon Het erepodium van de eerste schaatswedstrijd. Winnaar Kees Kikkert wordt geflankeerd door nummer twee Jan Jacob de Jong Irechtsen num mer drie Stefan Bousma. Polly Peachum (Joke de Bruyn) en Mackie Messer (Hans Huikeshoven) in duet bijeen.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 2