V Statuten Stichting Texels Museum eindelijk gewijzigd Maij-Weggen in het bestuur van 16 en 17 februari Tunnelstal mag in lammertijd „De Bol'' ziet af van stacaravans Ogb wordt lager Kerkdiensten 17 februari EcoMare presenteert video over zeehonden Brandweer Texel zoekt vrijwilligers voor afdeling De Cocksdorp Sterk spel Tetak Binnenkort toch optreden van de militaire kapel Extra geld voor woningen Achterom Vernielde bumper PAGINA 2 TEXELSE COURANT DONDERDAG 14 FEBRUARI Met vier stemmen tegen (Poster, Kuip, Van Asselt en Eelman-Van der Kooi) is de wijziging van de statuten van Stichting Texels Museum er ein delijk door. De nieuwe statuten zijn de afronding van de verzelfstandi ging van Stichting Texels Museum. Aan de versie die dinsdag door de raad werd besproken was toege voegd dat vier van de zeven bestuursleden van STM op Texel woonachtig dienen te zijn en dat personeelsleden vrij in hun keuze zijn om één van hen tot bestuurslid te benoemen. STM spreekt de twijfels tegen die in de vorige vergadering zijn uitgespro ken over de bevoegdheden van het Op de valreep heeft de firma J.H. van der Berg Zn. de aanvraag om een tentkampeerterrein om te zetten in een terrein voor stacaravans inge trokken. Kort voordat in de raadsver gadering van dinsdag een voorbereidingsbesluit voor een artikel 19-procedure zou worden genomen, kregen b en w een brief van Van der Berg met het verzoek van de proce dure af te zien. De campinghouder wil zich eerst opnieuw beraden over het beleid voor de komende tien jaar. Van der Berg wilde de stacaravans plaatsen om het rendement van „De Bol" te verbeteren en om plaats te bieden aan twaalf stacaravans die op de naastgelegen camping „Gor tersmient" moeten plaatsmaken voor zomerhuizen. Wethouder Barendregt kon in de raadsvergadering geen ant woord geven op de vraag van Gerard van der Kooi (PvdA) waar de stacara vans nu heen moeten. Barendregt be loofde in de commissie voor ruimtelijk beleid op deze kwestie te zullen terugkomen. bestuur om in de toekomst zelf sta tuten te wijzigen. Hiervoor is namelijk een advies van de contactraad van STM nodig en daarin is de gemeente vertegenwoordigd. Het CDA en de PvdA gingen akkoord met de statuten met de toegevoegde bepalingen. Gerbrand Poster van Texels Belang echter niet. „STM heeft water bij de wijn gedaan, maar het mengsel is nog steeds onbevredi gend." Hij vond dat èlle bestuursle den op Texel woonachtig moeten zijn en uit verschillende geledingen van de Texelse maatschappij moeten komen. Vertrouwen Wethouder Tine Krijnen noemde STM een goede organisatie die te vertrou wen is. Ze betreurde de houding van Poster. „EcoMare wordt een landelijk informatiecentrum op gebied van de Noordzee. Waarom zou je voor het bestuur geen deskundigen kunnen aantrekken? Dat zijn heus niet alle maal mensen die met hun hoofd in de wolken lopen." Jan van Asselt verklaarde tegen te Zonder discussie heeft de gemeente raad dinsdagavond ingestemd met verlaging van de onroerend- goedbelasting (ogb). Het tarief voor eigenaars komt van f3,01 op f2,41 en voor gebruikers van f2,29 op f 1,83. De tariefsverlaging is nodig omdat volgens een hertaxatie het on roerend goed op Texel een waar destijging van 26 procent heeft ondergaan in vergelijking met vijf |aar geleden. Handhaving van de bestaan de tarieven zou een verkapte be lastingverhoging betekenen, die de gemeente circa f475.000,- méér in het laatje zou brengen. De gemeente raad wijst verhoging van de ogb ech ter af. HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Ter Haar. Uitzending Lichtboei De Waal 19.00 u. ds. J. Kok, m.m.v. Tex. Christelijk Mannenkoor. De Koog 9.30 uur mevr. C. Vlaming Den Hoorn 11.00 uur ds. J. Kok Oosterend 9.30 uur ds. Fibbe Oudeschild 11.00 uur mevr. Vlaming De Cocksdorp 19.00 uur ds. Fibbe GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 en 17.00 uur ds. Blauw, Wierden. 10.00 u. Uitzending Radio Texel en 19.00 u Uitzending Lichtboei. Oosterend 10.00 en 19.00 uur ds. G. J. van Kamp uit Heiloo GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat 10.00 en 16.00 uur dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg, 10.00 uur Kerkdienst ds. Knipscheer. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg 16.15 uur dienst. BAPTISTENGEMEENTE In Eben Haëzer, Julianastraat 11, Den Burg 10.00 uur voorganger ds. Zijlstra uit Blokker. Kinderoppas ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg zaterdag 19.30 uur Dameskoor. Uitzending Lichtboei Zondag 10.45 uur, Gospeltrain, kindernevendienst St. Jan. zondag 9.30 uur. Oudeschild zondag 9.30 uur. JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend. 10.30-11.20 uur Openbare lezing: „Hoe wij ons tegen Satans strik ken kunnen beschermen." 11.20-12.30 uur Wachttorenstudie: „Weest vervuld met vreugde." Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend' moeten dinsdags vóór 12.00 uur ingeleverd worden. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdag 18.00 uur tot maan dag 8.00 uur: Dokter A. Waverijn/ Th. van Hat- tem, Kogerstraat 87, DenBurg, tel. (02220) 12016. Consult uitsluitend na telefonische afspraak. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundi ge hulp: raadpleeg de ingesproken boodschap op de praktijknummers 12270, 14727, 14669 of 13086. Gezinsverzorging In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. N. Schuijl, telefoon 1146. Nuttige adressen: "Brand/ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulance vervoer bellen: 06-11 •Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht) 12222. •Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Dag en nacht bereikbaar via tele foon 12527. •Kruisvereniging Texel Van vrijdag 18.00 uur tot maan dag 8.00 uur: tel. 02230-23024. •Kustwacht: Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: tel. 16270. •Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. •Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222. •Kunstgebitreparatie: Tandtech- niek Van Kralingen (samenwerkend met het Tandheelkundig centrum: vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R. van Oosten (parti culiere praktijk), tel. 16441. •Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd al leen voor spoedeisende gevallen. zijn, omdat Texel een minimale in vloed krijgt in deze zeer belangrijke stichting. Jaap Vlaming van Groen Links had moeite met de achterdocht van enkele raadsleden tegen de stich ting. „Minister Maij-Weggen zou een uitstekend bestuurslid zijn, omdat ze de wegen in Den Haag en Brussel goed kent. Zoiets moet je gebruiken, We moeten juist blij zijn dat STM Texel overal zo bekend maakt." Poster haakte hierop meteen in: vol gens hem is Maij juist de slechtste minister van Nederland is en dus geen goed voorbeeld.... Erna Eelman van de VVD vond dat een belangrijke zaak als deze niet op basis van vertrouwen kan worden ge regeld. „Het gaat om zakelijke belan gen, geen emotionele. Ik ben van mening dat de stichting aan het handje van de gemeente moet blij ven. Ze vragen ons toch ook altijd als ze geld nodig hebben?" Peter Bakker merkte op dat dat ook geldt voor de woningbouwvereniging. „En daar vraagt u ook geen statuten van." Waarop mevrouw Eelman repli ceerde dat de WBV jaarlijks niet zo veel subsidie van de gemeente krijgt. Zeehondjes kijken kan voortaan niet alleen een opvangcentrum zoals Eco Mare, maar ook op video. Maandag wordt de videoband in EcoMare ge presenteerd. De band gaat vergezeld van lesmateriaal, bestemd voor de midden- en bovenbouw van de ba sisschool en de brugklas van het voorgezet onderwijs. De videoband wordt uitgebracht ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de zeehondenopvang in EcoMare. Texel heeft daarmee de oudste zee- houndenopvang in Europa (en wel licht ter wereld....). EcoMare heeft met het bedrijf Video Education Pro ductions (VEP) het initiatief geno men. Ook de CTL-Video Group was bij de produktie betrokken. De pro- duktie werd mede mogelijk door sub sidie van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij. Het lesmateriaal wordt uitgegeven door Meulenhoff Educatief. Verteld wordt waar de zeehonden leven, hoe ze eruit zien, wat hun gedrag is, hoe ze bedreigd en bescherd worden en welk onderzoek gaande is. De band is de eerste in een reeks van educa tieve video's die VEP voor het onder wijs ontwikkelt. EcoMare zal ook aan één van de volgende video's meewer ken (over vogels die het slachtoffer zijn van stookolie). De zeehondenvi deo zal voor het eerst in het open baar te zien zijn op de Nederlandse Onderwijs Tentoonstelling van 19 tot en met 23 februari in de Jaarbeurs hal in Utrecht. De Texelse vrijwillige brandweer heeft in de directe omgeving van De Cocksdorp 125 mensen aangeschre ven in de hoop de bestaande bezet ting van de afdeling De Cocksdorp uit te breiden met zes vrouwen of mannen. Maandag wordt een infor matieve bijeenkomst gehouden in het kantinegebouw van De Krim. Aanvang: 19.30 uur. Hoewel de meeste brandweerwagens in Den Burg staan, is in verband met de grote rijafstand naar De Cocks dorp in het verleden besloten ook één wagen daar te huisvesten In de toekomst zal dit zo moeten blijven. Deze wagen wordt bemand door Cocksdorper vrijwilligers. Op het ogenblik kampt de afdeling echter met een tekort aan spuit gasten, de bestaande bezetting is ge daald tot zes vrijwilligers. Om goed te kunnen functioneren moeten er nog zes brandweerlieden bij (in de leeftijd van 18 tot en met 30 jaar). Van vrijwillig(st)ers wordt verwacht dat zij daadwerkelijk aan het werk van de brandweer deelnemen en in de directe omgeving van De Cocks dorp woonachtig of werkzaam zijn. Tijdens de bijeenkomst op De Krim wordt een video getoond over het werk van de brandweer en wordt voorlichting gegeven over basis opleiding, keuring en rechtspositie. Er is ruime gelegenheid tot het stellen van vragen. Het is voor het eerst dat de Texelse brandweer een dergelijke- wervingsactie onderneemt. Tafeltennisteam Tetak heeft een on verwachte maar verdiende 10-0 zege geboekt op Turnlust 1 in Den Helder. De Tetak-spelers hadden een zware match verwacht, omdat de Helderse tegenstander in de vorige competitie was gedegradeerd uit de vierde klas se. Dat pakte dus anders uit. Tetak gaat nu met 24 punten uit drie wedstrijden aan kop. De volgende te genstander is Puinhoop United 1 uit Heerhugowaard, dat momenteel tweede staat met 21 punten. De wedstrijd is zaterdag in zaal De Ferre- ver, aanvang 14.30 uur. Donderdag 14 februari De Texelse biljartkampioenschap pen beleven vandaag de tweede dag. 's Middags wordt gespeeld tot 17.30 uur, 's avonds van 19.30 tot 24.00 uur. Speelzaal: De Lindeboom. De Waddenruiters en De Klep- pertjes houden een ledenvergade ring in manege Akenburg, aanvang 20.00 uur. In de Turkse Tent is een „ar tiestenparade" met diverse ar tiesten. Radio Texel verleent medewerking. Aanvang: 20.30 Vrijdag 15 februari Derde speeldag biljartkampioen schappen in De Lindeboom 's Middags van 14.00-17.30 uur en 's avonds van 19.30-24.00 uur. Als de weersomstandigheden meewerken wordt op de ijsbaan in Oudeschild een shorttrack wedstrijd gehouden, die meetelt voor het Texels schaatskampioen schap. Aanvang 19.00 uur. In Cinema Texel draait „Ghost", één van de aardigste films die de laatste tijd is uitgebracht. De o.a. uit „Dirty Dancing" bekende Pa trick Swayze speelt de mannelij ke hoofdrol als Sam Wheat. Met Molly Jensen (gespeeld door De mi Moore) vormt hij het geluk kigste paar dat bestaat. Hun liefde lijkt eindeloos, maar daar aan komt abrupt een einde als Sam op straat wordt neerge schoten en in Molly's armen sterft. In de hieropvolgende tijd, waarin zij haar verdriet probeert te verwerken, is Molly niet al leen. Wat zij niet weet, is dat Sam voortleeft in haar nabijheid. Sam probeert met Molly in con tact te komen, maar helaas ziet en hoort zij hem niet. Als hij merkt dat Molly's leven gevaar loopt, wordt de noodzaak om contact te krijgen van levensbe lang. Een toevallige ontmoeting tussen Sam en charlatan Oda Mae Brown (Whoopi Goldberg) die als medium door het leven gaat, biedt hem uiteindelijk de mogelijkheid Molly te waarschu wen. „Ghost" is te zien vanaf 20.00 uur. Zaterdag 16 februari De biljartkampioenschappen gaan de vierde dag in. De eerste wed strijd begint 's ochtends om 9.30 uur. Van 12,00 tot 14.00 uur is het middagpauze en ook wordt tussen 17.30 en 20.00 uur niet gespeeld. Om ongeveer midder nacht is de laatste partij ten ein de. Als het weer het toelaat, houdt ijsclub Oost het clubkampioen schap op het Wagejot. Om 10.30 uur start de jeugd, om 14.00 uur de heren en om 15.00 uur de da mes. In het zwembad van De Krim houdt zwem- en poloclub TX '71 de jaarlijkse feestavond, aanvang 18.30 uur. SV Oosterend houdt in de kanti ne een feestavond, aanvang 20.00 uur. Fanfare en drumband van DEK geven de winteruitvoering in De Waldhoorn, aanvang 20.00 uur. Toegang ƒ2,50, bal na. In Cinema Texel draait „Ghost", aanvang 20.00 uur. Zondag 17 februari De sportvissersclub houdt de ze vende wedstrijd van de winterse- rie. Van 8.30 tot 10.00 uur kunnen de deelnemers terecht aan de dijk tegenover het Anker park in Oudeschild. Finaledag van de Texelse biljart kampioenschappen in De Linde boom. 's Morgens zijn de wedstrijden van 10.00 tot 12.00 uur en 's middags 14.00 tot 17.30 uur. In manege Akenburg is weer een menwedstrijd om de Jaap de Graaf-bokaal. De start is om 10.30 uur, toegang gratis. Onder voorbehoud: Texels schaatskampioenschap lange- baan op de Roggesloot nabij De Cocksdorp. Informatie bij Wieb van de Berg of Martin Visser. Tussen 13.00 en 14.00 uur kan bij kiosk Turfveld in de Dennen worden gestart voor de laatste wandeltocht in de winterserie van Het Gouden Boltje (5 en 10 km). In Cinema Texel draait „Ghost", aanvang 20.00 uur. Maandag 18 februari De overkoepeling van vrouwenor ganisaties vergadert in het zaaltje bij de Doopsgezinde kerk in Den Burg, aanvang 13.30 uur. In de kantine van De Krim houdt de Texelse brandweer een infor matieavond, aanvang 19.30 uur. In het raadhuis vergadert de raadscommissie voor algemeen en organisatorisch beleid, aan vang 19.30 uur. Openbaar toe gankelijk. Voor de plattelandsvrouwen van De Cocksdorp en Eier land is in het Eierlandsche Huis een lezing over flora en fauna, aanvang 20.00 uur. In het zaaltje bij de Doopsgezin de kerk van Den Burg is een Leerhuis-bijeenkomst, aanvang 20.00 uur. Elke belangstellende is welkom. Dr. R van Boxel uit Werkhoven zal een inleiding hou den over het onderwerp „De ver schillende toekomstverwachtingen ten aan zien van Jerusalem, na het jaar 70" „Ghost" draait weer in Cinema Texel, aanvang 20.00 uur. Dinsdag 19 februari Om 14.30 uur begint de federa tiemiddag van de Doopsgezinde zusterkring, met medewerking van dominee Knipscheer, die ver telt over de bouw van kathedra len. De raadscommissie voor wel zijnsbeleid heeft een openbaar toegankelijke vergadering in het gemeentehuis, aanvang 19.30 In d'Ouwe Ulo komt de afdeling dialect van de historische vereni ging bijeen, aanvang 20.00 uur. Ook niet-leden welkom. In Cinema Texel draait „Ghost", met in de hoofrol Patrick Sway ze. Aanvang 20.00 uur. Verder komende week Woensdag: koffie-inloopochtend over kinderziektes, concert in ka der van wereldvluchtelingenwee) vergadering waterschap, vergade ring raadscommissie ruimtelijke ordening. Donderdag: lezing Cor Veld en Cees Swennen in Eco Mare, vergadering raadscommis sie financiën. Vrijdag: politiek theater in Klif 12, toneel Zuid- Eierland, avond stichting Delphi. Hoogwater Oudeschild Do. 14 Vr. 15 Za. 16 Zo. 17 Ma. 18 Di. 19 Wo. 20 Do. 21 8.05 en 20.4I 8.45 en 21.Oi 9.27 en 21.44 9.50 en 22.2S 9.38 en 22.5! 10.10 en 23.14 10.34 en 23.5E 11.20 Aan het strand Is het een uur eerder hoog water Laagwater valt gemiddeld 6.1 5 uur na hoogwater. De zon komt 1 7 februari opl om 7.52 en gaat onder om, 17.56 uur H 14 februari nieuwe maan; 15 februari springtij; 21 februari eerste kwartier. Binnenkort vindt het afgelaste gala concert van de Koninklijke Militaire Kapel alsnog plaats. Het concert, dat wordt gehouden ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van het Koninklijk Texels Fanfare, is nu gepland op donderdag 28 februari. Het optreden is in de Burgemeester De Koninghal en begint om 20.00 uur. De kapel zal niet worden gediri geerd door Johan de Meij, zoals aan vankelijk de bedoeling was, maar door Inspecteur Militaire Muziek J.J. Koops. De reeds gekochte kaarten voor het concert blijven geldig. Wie op deze nieuwe datum niet kan, wordt ver zocht de kaarten in te leveren bij G. Mooien-Waaijer, Beatrixlaan 68 (tel. 13082). Men krijgt dan uiteraard het entreegeld terug. Andere geïnteres seerden die eerder geen plaatsbewijs meer konden bemachtigen, kunnen op ditzelfde adres informeren of er nog plaatsen vrij zijn. Schapenhouder Piet Bakker van Westergeest mag van de gemeente raad een zg. „tunnelstal" plaatsen in de lammertijd. De stal mag alleen in de periode 15 maart tot 1 mei wor den gebruikt en moet nadien weer worden afgebroken. Eerst is echter nog een artikel 19-procedure nodig en vervolgens goedkeuring van Gede puteerde Staten. Volgens het huidige bestemmingsplan geldt een verbod voor tijdelijke bouwwerken, maar het nieuwe bestemmingsplan buitenge bied dat in de maak is, bevat een vrijstellingsregeling voor boogkassen voor bollen- en schapenteelt. B en w stelden als voorwaarde dat vrijstelling alleen kan worden verkregen als een bedrijf voor minstens 50 procent af hankelijk is van schapenteelt. Onder druk van de raadsleden Vlaming, Bakker (beide Groen Links) en Jansen (CDA) lieten b en w deze voorwaarde in de raadsvergadering van dinsdag avond vervallen. Om de bouw van twee geplande be jaardenwoningen aan het Achterom in Den Burg toch door te laten gaan, heeft het college besloten ƒ5000,- per woning extra uit te trekken. Zoals bekend keurde de welstandscommis sie onlangs de daken af. Met behulp van het extra bedrag kunnen de da ken „welstandshalve" acceptabel worden gemaakt. Een vrachtwagen heeft maandag achterbumper van een auto totaa' vernield. Het ongeval vond plaats een parkeerterrein aan de Nikadel De Koog. De vrachtwagenbestuui een 49-jarige inwoner van Heiloo, raakte in verband met slecht zich bumper van een 30-jarige toerist Dortmund. Laatstgenoemde wage stond op het moment van de aar ding stil. Iedere zaterdagochtend haalt Scot Texel oud papier op. De mensen den verzocht deze spullen vóór 1' uur aan de straat te zetten, zode vlot kunnen worden ingeladen. B oud papoer-wagen kunt u ook ger schap voor de derde wereld kwijt mende zaterdag wordt het oude p etc. opgehaald in de volgende str* 2. Beatrixlaan, Noordwester. Advertentie IM Kapitein luitenant ter zee J.J. Koops zal de Koninklijke Militaire Kapel dirigeren Het nieuwe Beosystem 2500 Bang&Olllfsen te zien en te horen bij- Jan Brouwer Spinbaar» 15. Tel 02220-15130

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 2