Verdeeldheid over SBD voor de Vrije School Geldprijs Noordijkfonds naar radioprogramma „Kinderen zijn kinderen" H van 23 en 24 februari Verblinde chauffeur rijdt in op auto Kerkdiensten 24 februari Geslaagd Lelieproject Bolwerk krijgt toch vervolg Zangdienst in Den Hoorn met blazers en organiste PAGINA 2 TEXELSE COURANT DONDERDAG 21 FEBRUARI „Kinderen zijn kinderen. Eventuele gedragsproblemen verschillen niet. De schoolbegeleidingsdienst van Den Helder is goed genoeg om ook de leerlingen van de Vrije School op te vangen." Gerbrand Poster van Texel Belang steunde met deze mening het standpunt van het college van b en w over het geven van subsidie voor een speciale Vrije School-SBD. Tegengas werd gegeven door het CDA en Groen Links. De Texelse Vrije School maakt ge bruik van de „randvoorzieningen" (schooltandverzorging, zwemles enz.) die aan de basisscholen op het eiland Doordat het laagstaande middagzon netje hem het zicht ontnam, botste een 66-jarige automobilist uit Den Burg dinsdag op de Keesomlaan te gen een stilstaande auto. die hier door het trottoir opschoot en pas tegen het hek tot stilstand kwam. Hoewel de bestuurder ongedeerd bleef was de schade aanzienlijk. De Mercedes van de onfortuinlijke bestuurder raakte aan de rechtervoor- zijde flink gehavend door de klap Het getroffen voertuig, eigendom van een 30-jarige inwoner van Den Burg, liep zowel aan de linkervoorzijde als aan de achterzijde forse schade op. Een takelwagen moest er aan te pas ko men om de wagen uit het hek los te trekken. worden geboden. Maar voor speciale begeleiding wil de schoolleiding zich wenden tot de landelijke SBD voor het Vrije School onderwijs in Drieber gen. De gemeente Texel geeft echter al subsidie voor het gebruik van de diensten van de regionale SBD, die in Den Helder is gevestigd. Geen specialist Nel Eelman ICDA) noemde het tij dens de vergadering van de raads commissie voor welzijnsbeleid begrijpelijk dat de Vrije School wil te rugvallen op een eigen SBD die uit gaat van hun visie op onderwijs. „De SBD van Den Helder heeft nou een maal geen specialist op dat gebied, die kinderen met problemen kan hel pen op de manier die past bij dat specifieke type onderwijs." Wethou der Tine Krijnen vroeg zich af of het perse nodig is om bijvoorbeeld reken problemen van een kind op de „Vrije School-manier" op te lossen. „Als we hiermee instemmen moeten we eigenlijk voor alle scholen een aparte SBD toestaan." Nel Eelman zei vooral te doelen op gedragsproblemen. Vol gens haar is het helemaal niet nodig is om gebruik te maken van meerde re SBD's. „In Den Helder hebben ze praktisch voor iedere sqhoolrichting iemand voor handen. Alleen voor de Vrije School hebben ze niemand." Te simpel Ook Jaap Vlaming van Groen Links vond dat de wethouder het te simpel stelde. „De Vrije School heeft een bepaalde gedachte over onderwijs. SBD Den Helder kan niet voldoen HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Knipscheer, gezamenlijke dienst met de Doops gezinden. Uitzending Lichtboei. De Waal 9.30 u. mevr. Grafhorst De Koog 9.30 uur ds. J. Kok. Den Hoorn 11.00 uur ds. J. Kok 19.30 uur zangdienst. Oosterend 9.30 uur dhr. Kuiper, Uitzending Radio Texel. Oudeschild 11.00 uur ds. Grafhorst De Cocksdorp 11.00 uur dhr. Kuiper GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 en 17.00 uur ds. mw. Hibma, Krabbedam. 19 00 u. Uitzending Lichtboei. Oosterend 10.00 en 19.00 uur ds. Wilmink. GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat 10.00 en 16.00 uur dienst. Woensdag 27 februari: Biddag 15.15 uur en 19.00 uur, ds. M. J. van Gelder. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg, 9.30 uur Gezamenlijke kerkdienst met Hervormden in de Herv. Kerk, ds. Knipscheer. Uitzen ding via De Lichtboei. Kerkbusje Den Hoorn. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg 16.15 uur dienst. BAPTISTENGEMEENTE In Eben Haëzer, Julianastraat 11, Den Burg 10.00 uur voorganger ds. Meeuwsen uit Den Helder Kinderoppas ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg zaterdag 19.30 uur The Gospeltrain, Themaviering, Uitzending Lichtboei Zondag 10.45 uur, Herenkoor kindercrèche De Cocksdorp 9.30 uur, Woord- Communiedienst. Oosterend 9.30 uur. JEHOVAH'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend. 10.30-11.20 uur Openbare lezing: „Wat word door de genezing van de natiën tot stand gebracht?" 11.20-12.30 uur Wachttorenstudie: „Onderwijs in het openbaar en van huis tot huis" Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur ingeleverd worden. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdag 18.00 uur tot maan dag 8.00 uur: Dokter R. Coutinho W. Vos Schilderend 40, Den Burg, tel "12023. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundi ge hulp: raadpleeg de ingesproken boodschap op de praktijknummers 12270, 14727, 14669 of 13086. Gezinsverzorging In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.00 uur gebeld worden met mevr. B. Dijkstra, telefoon 18832. Nuttige adressen: 'Brand/ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulance vervoer bellen: 06-11. 'Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht): 12222. 'Dierenartsen Praktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. Dag en nacht bereikbaar via tele foon 12527. 'Kruisvereniging Texel Van vrijdag 18.00 uur tot maan dag 8.00 uur: tel. 02230-23024. 'Kustwacht: Voor meldingen van schepen of zwemmers in nood: tel. 16270. 'Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. 'Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222. 'Kunstgebitreparatie: Tandtech- niek Van Kralingen (samenwerkend met het Tandheelkundig centrum: vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R. van Oosten (parti culiere praktijk), tel. 16441. 'Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd al leen voor spoedeisende gevallen. gers uit Slootdorp. Voorganger dominee Hibma. Om 19.30 uur begint in de Her vormde kerk van Den Hoorn eer® zangdienst met medewerking een blaasgroep van DEK en orgj nist Nel Koorn-Kikkert. Maandag 25 februari: De CNV-bond CFO, afdeling Te* houdt ledenvergadering in De Poort, naast de Gereformeerde kerk in Den Burg. Districts bestuurder Tj. Faber zal spreken over de financiële situatie van gepensioneerden en de vierdaag se werkweek. Niet alleen leden a van de bond, maar ook andere belangstellenden zijn welkom. D| vergadering begint om 19.30 uu In het Leerhuis spreekt H. Vree-, kamp uit Ede. Het Leerhuis worg gehouden in het zaaltje naast dt Doopsgezinde kerk in Den Burg, vanaf 20.00 uur. Dinsdag 26 februari: Om 19.00 uur begint in het Eier landse Huis in De Cocksdorp eer feestavond van de Overkoepelinj van Vrouwenorganisaties in ver band met het 25-jarig bestaan. Om 19.30 begint in dorpshuis d'Ouwe Ulo in Den Burg een bi bliotheekavond van de Histori sche Vereniging. Deze avond is alleen toegankelijk voor leden van de vereniging. Woensdag 27 februari: De hoofdingelanden van het Wa terschap vergaderen vanaf 20.M uur in de raadszaal. Verder deze week: Donderdag: Galaconcert Konink lijke Militaire Kapel. Zaterdag: Wheelerkampioen- schappen en de uitvoering van Amateurtje. Hoogwater Oudeschild 2.00 en 15.0 3.17 en 16.0 4.40 en 18.1 6.20 en 19.0 7.37 en 20.0 8.05 en 20.4 8.45 en 21.0 9.27 en 21.4 een uur eerder hooj water. Laagwater valt gemiddeld 6.1 5 u na hoogwater. De zon komt 10 februari om 8.05 en gaat onder om, 17.43 uur 14 februari nieuwe maan; 15 februi springtij. Za. 9 Zo. 10 Ma. 11 Di. 12 Wo. 13 Do. 14 Vr. 15 Za. 16 Aan het strand idee Piet Blom als derde man aal trekken. „Nu presenteren we bij) beurt en hebben meer tijd de prei gramma's goed voor te bereiden] aldus Keesom. Prijs' Vast onderdeel van het radioprogl ma vormt de prijsvraag, waarbij luisteraars aan de hand van bepaji aanwijzingen wordt gevraagd de naam van een boerderij te raden, tweewekelijkse verloting die daar verbonden is wordt gesponderd i Texelse bedrijven. „De telefoon in de studio staat e half uur lang roodgloeiend, twee fonistes hebben dan druk werk <t mensen te woord te staan", aldu- Keesom. Nadat de naam is gerad houdt één van de presentatoren i| vraaggesprek met de bewoner vs boerderij. Dit vergt veel voorberei ding. Keesom: „Ik neem al ruim r te voren poolshoogte en praat ge me tijd met de agrariërs over van les en nog wat." Uit dat gesprek destilleert Keesom de vragen die' stelt tijdens de rechtstreekse uitzr ding. Niet alleen de boerenbevolking sti' af op het programma. „Integende^ we krijgen veel positieve reaktiesjf uiteenlopende luisteraars", verzefc Keesom. Naast het item „De boerderij" besteedt het programma ook aan dacht aan actuele agrarische zake Betrokken! Net als landbouwvoorlichter Jan Koolhof, Klaas Modder van de KJ. vereniging en enkele veeartsen zip ook agrariërs zelf bij dit vaste onö deel betrokken. „We hebben daan een viertal personen, afkomstig u' de akkerbouw, melkveehouderij, bloembollenteelt en schapenhoudi bereid gevonden als aanspreekpui te dienen voor ons. Voor een vrai gesprek, toegespitst op een bep3' landbouwsector, verwijzen zij ons naar een terzake kundige gesprek r partner", aldus Keesom, die in He' j, dagelijks leven chef-expeditie is bi Aancoopcentrale in Den Burg en t dagelijks contact onderhoudt mei agrariërs. e Voor het Hoger Uniediploma Milie beheer is Jan Steenis onlangs geslaagd. Hij is werkzaam bij de technische dienst van Waterschap Texel. aan de vraag van de Vrije School. Ze willen begeleiding in de lijn van de school. Dit heeft niets te maken met andere randvoorzieningen, want die gaan niet inhoudelijk in op de onder wijsmethode." Tine Krijnen vertelde dat de SBD van Den Helder wel heeft aangegeven zich in de specifie ke Vrije Schoolmaterie te willen ver diepen, waarop Vlaming opmerkte dat hij het best vindt als van hun diensten gebruik wordt gemaakt, mits ze een specialist aantrekken. Erna Eelman van de VVD achtte het niet nodig een speciale SBD in te schakelen. „Ze hebben in Den Helder voldoende ervaring, mogelijkheden en capaciteit om gedragsproblemen op de juiste manier aan te pakken. Kin deren zijn kinderen hoor." Gré Zegers van de PvdA ging ook akkoord met het collegestandpunt. Luttel bedrag Gerbrand Poster vroeg hoe zijn CDA- en Groen Links-collega's de extra kosten voor een speciale SBD dach ten te financieren. Nel Eelman: „Het gaat maar om iets meer dan ƒ800,-. Dat kan wel uit de post onvoorzien. Meneer Poster, u gooit zo vaak met de kreet: dat komt wel goed. Ik denk dat dit wel goed komt...." Vlaming voegde eraan toe dat „zolang er nog sluiproutes worden veranderd voor ƒ40.000,- dit luttele bedrag ook wel kan worden gemist." Ondanks dat meningen over het functioneren van „Bolwerk", het project voor personeelsvoorziening voor de lelieteelt, uiteenliepen heeft het gewestelijk arbeidsbureau in Alk maar toch besloten door te gaan met deze wijze van arbeidsbemidde ling in de bloembollenteelt. Directeur Theo Zijm van het arbeids bureau op Texel maakte dit bekend bij het presenteren van de werkloos heidscijfers over de maand januari. „Het regionaal bestuur wil een ver volg, omdat toch tevredenheid heerst over de bereikte resultaten. We be schouwden dit als een aanloopjaar, waaruit we de nodige lering kunnen trekken", aldus Zijm. Baanzoekend Op Texel is het aantal mensen op zoek naar een baan deze maand gestegen met 103 van 639 naar 736. Dit wordt grotendeels veroor zaakt door beïndiging van het lelie- en horecaseizoen. Bij deze cijfers moet bedacht worden dat een kleine 200 daarvan wel werk hebben, maar via een andere baan hun positie wil len verbeteren. Zorgelijk noemt Zijm de stijging van het aantal langdurig werklozen met 20 personen. „Een aspect wat extra aandacht vraagt", aldus Zijm. Radiopresentator Jan Keesom (links) luistert aandachtig naar Klaas Eelman. Donderdag 21 februari: Om 19.30 begint in het Stoom bootkoffiehuis in Oudeschild een vergadering voor deelnemers aan de Open Dag Waterrecreatie die op 25 mei zal worden gehouden. Nieuwe belangstellenden zijn nog welkom, voor meer informatie kan contact worden opgenomen de VVV. De raadscommissie voor Fina- cieel, Economisch en Technisch Beleid vergadert om 19.30 uur in het raadhuis. Op de agenda staan onder meer: de herstrating van de Pelikaanweg, de herinrich ting van de Vliestraat, de woon- forensenbelasting en het medisch centrum De Koog. In het kader van de lezingenserie worden in Ecomare twee lezin gen gehouden: Cor Veld van Rijkswaterstaat zal vertellen hoe bij de aanleg van de deltadijk re kening werd gehouden met natuur- en recreatiebelangen en Adriaan Dijksen van Ecomare zal ingaan op het vogelleven langs de Waddendijk. De lezingen be ginnen om 20.00 uur, de toe gang bedraagt f 5,=. Vrijdag 22 februari: De Stichting Delphi houdt in De Witte Burcht een bijeenkomst. Spreker zal zijn dominee M.J. Meiners, die zal vertellen over „De diepere achtergronden van sprookjes". De toegang bedraagt ƒ7,50, donateurs van de stich ting betalen 5, Om 20.00 uur begint in thea ter/restaurant Klif 12 in Den Hoorn een politieke avond, waar aan zal worden meegewerkt door de Texelse kan didaten voor Pro vinciale Staten en hun lijsttrek kers. De avond zal worden doorspekt met politiek getint theater van de vaste bespelers van Klif 12. Toneelvereniging Zuid-Eierland brengt het blijspel „Zilveruitjes en augurken". In de Bethel-kapel aan de Muyweg, aanvang 20.00 uur. De regie is in handen van Kees Oosterhof. Zaterdag 23 februari: Gedeputeerde W. van Gelder brengt een werkbezoek aan het eiland. Hij zal ondermeer de TWO en het PEN bezoeken. Ook de Moksloot en de zandsuppletie bij de Slufter staan op het pro gramma. Om 13.30 uur begint in sporthal De Ferrever een jazz-dansmiddag voor de jeugd van 7 tot 12 jaar. Er wordt gedanst, er worden kostuums gemaakt en de kinde ren kunnen worden geschminkt. Van 14.00 tot 18.00 uur verzorgt A. Knol in manege Akenburg een instructiemiddag over het om gaan met en het beleren van jon ge paarden. Om 20.00 uur is in de foyer gelegenheid tot het stel len van vragen. Leden en dona teurs van menvereniging Tussen Wad en Duin hebben gratis toe gang, andere geïnteresseerden betalen f 5, Om 20.00 uur brengt toneelver eniging Zuid-Eierland in de Bethel-kapel aan de Muyweg het blijspel „Zilveruitjes en augur ken". De regie is in handen van Kees Oosterhof. Zondag 24 februari: In manege Akenburg worden van 9.30 tot 13.30 uur oefen- spring\Jvedstrij den gehouden door leden van De Kleppertjes en De Waddenruiters. Toeschouwers hebben gratis toegang. Aan de Monnikenweg gaat de laatste boscross van het seizoen van start. De jeugd tot en met 12 jaar vertrekt om 11.30 uur, de ouderen om 12.00 uur. Om 12.00 uur begint in jongeren- sociëteit Time Out aan de Wilhel- minalaan een optreden van de groep „Swingstream". Deze groep, bestaande uit Art Marshal (klarinet), Hans Lamboo (gitaar en zang), Peter den Boer (slag werk) en Alex de Leeuw (bas saxofoon) brengt op een professionele wijze oude jazz- klassiekers opnieuw tot leven. De toegang tot het optreden is gra tis, maar elke bijdrage wordt op prijs gesteld. Om 19.00 uur begint in de Gere formeerde kerk in Den Burg een dienst voor belangstellenden met medewerking van de Credo Sin- De blazersgroep van DEK en orga niste Nel Koorn-Kikkert verlenen me dewerking aan de zangdienst die zondag 24 februari in de Nederlands Hervormde kerk te Den Hoorn wordt gehouden. De dienst begint om 19.30 uur. Bekende liederen uit de bundel van Joh. de Heer zullen worden gezon gen, net als andere psalmen en ge zangen. Daarnaast zijn suggesties voor liederen nog tijdens de dienst welkom, net als iedere be langstellende. Iedere zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier op. De mensen wor den verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Bij de oud papoer-wagen kunt u ook gereed schap voor de derde wereld kwijt. Ko mende zaterdag wordt het oude papier etc. opgehaald in de volgende straten: 3. Schilderend, Keesomlaan, Emma- laan, Haffelderweg, Ada van Hol landstraat, pieter van Cuyckstraat, Elemert. De Waal: In De Waal wordt zaterdag oud papier opgehaald. Leerlingen, ouders en leer krachten van de Redmer IJskaschool komen tussen 9.30 en 10.30 uur langs de huizen. Oud papier kan ook worden afgeleverd bij de schapenboet in De Mars te Den Burg, naast het Kotex- gebouw (vóór 9.30 uur). Jan Keesom, medewerker van het veelbeluisterde radioprogramma „Rond de boerderij", ontving gister morgen in hotel „Bosch en Zee" dui zend gulden uit handen van de voorzitter van het Noordijkfonds Klaas Eelman. Met de geldprijs bracht het fonds haar waardering voor het werk van Radio Texel naar buiten. Zij vinden dat dit positief bij draagt aan het imago van agrarisch Texel. De goedlachse presentator was zeer ingenomen met het geldbedrag, dat ieder jaar door het fonds aan een persoon of organisatie wordt uitge reikt die zich op landbouwkundig ge bied verdienstelijk maakt. „Ik zou zo snel geen bestemming voor het geld weten, maar," zo bekende de ver raste Keesom „na overleg met het bestuur van Radio Texel vinden we vast en zeker wel een gaatje." Zo'n anderhalf jaar terug daagde het bestuur hem uit een uur radiozendtijd in te vullen. Dat werd het „boeren- hoekkie", zoals hij het radioprogram ma „Rond de boerderij" noemt. Iedere maandagavond tussen zeven en acht uur wordt dit uitgezonden op Radio Texel (106.1 mhz. FM). Zo'n ne gen maanden produceerde en presen teerde hij het uur in samenwerking met technicus Jeroen Nauta, totdat het radiowerk toch teveel tijd van hem in beslag nam. Mede presentatrice Renske van den Tempel kwam vervolgens de gelederen ver sterken. Tenslotte lanceerde zij het

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 2