)DA-gedeputeerde Van Gelder: rBeslissing over stroomkabel war de toekomst verschuiven" Vergiftigde ganzen bij hoeve Zeeburg Weer storing op „Molengat" Inbrekers slaan toe in twee woningen trengere eisen oor verbranden fval en ruigte Politiek theater Problemen met Molengat College vindt nieuwe slaapplaatsen Volendammers zingen in kerk Toch stiltegebieden? Kakkers op akkers DINSDAG 26 FEBRUARI 1991 ITEXELSE^COliRANT I advertenties, abonnementen, etc lieveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, loon 02220-12741, na 18 00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 -m -w Postgiro 652 a M Ma Bankrelaties Amro Bank nr 46.9917 636 Lctie Parkstraat 10 of Warmoesstraal 45, Den Burg, telefoon /ft S\ I /-» -#•»"ƒ" 1* 111 l/\0T i/ï /Tf /t*T Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. n,. 67.34.60.398 20'12'4J „ktllH C~Jl V V l ft/ t Z__J f t\ f J lil F IS ff l Verschijnt dinsdags en donderdags greet Berndsen, Wilhelminalaan 58, Den Burg, telefoon 02220-14896 J t Abonnementsprijs 743.95 per half ]aar; Lbs 71,20 Provinciale en gemeentelijke CDA-kopstukken. v.l.n.r. Cees Hin, Wim van Gelder. Simon Steltenpool en Nel Eelman ÏERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.559 „Ziet u Texel als een verlengstuk ach ter een diepe sloot, dat u zo snel mogelijk via tunnels, buizen en brug gen met de vaste wal wilt verbinden? Of voert u voor Texel een eigen be leid om het specifieke karakter van het eiland te waarborgen?" Van Gelder voelde zich uitgedaagd door Schipper. „Ons bezoek hier il lustreert al de extra aandacht die we voor het eiland hebben." Hij legde uit dat de provincie Texel behoorlijk wat te bieden heeft. „We denken mee over kwaliteitsverbeteringen voor de toeristische sector, we helpen met de ontwikkeling en het behoud van na tuur en landschap. De landbouw moet voor het eiland behouden blij ven en met vrijwillige medewerking van de agrariërs kan er meer worden gedaan met relatienotagebieden. Daarnaast benaderen we initiatieven zoals uitbreiding van de Texelse Wol onderneming positief." De gedeputeerde wilde weten of de komst van windmolens bij de PEN veel positief effect heeft op de ener giecapaciteit van de centrale. Ook vroeg hij of er andere mogelijkheden zijn om het energieverbruik op het eiland naar beneden te krijgen. „De effecten van een besparingscampag ne zijn in een afgesloten gebied als een eiland goed meetbaar. De vraag naar stroom neemt snel toe, maar als we die kunnen temperen kan een beslissing over de aanleg van een ka bel naar de toekomst worden ver schoven." Bubbelbaden Bedrijfsleider Ten Have legde uit dat de grootste diesel van de centrale 4,6 megaWatt levert. Als die uitvalt op een moment dat juist veel electri- citeit wordt gevraagd, zal een nood voorziening moeten worden ingeschakeld. Maar het duurt één a twee uur eer die op gang is. „Door kwaliteitsverbetering in het toerisme, waar u voor pleit, krijg je er allerlei stroomvretende grappen bij. Bubbel baden, sauna's, magnetrons....noem maar op. Uitbreiding van vermogen valt te verdedigen." Ten Have vertel de dat de vier windmolens ongeveer een megaWatt zullen opleveren en dat in augustus exacte gegevens be kend zullen zijn over de windenergie en de snelheid waarmee de machines van de Texelse centrale kunnen rea geren op windvlagen. „Ik denk per soonlijk dat er ruimte is voor meer windmolens." Een andere vorm van bezuiniging is warmtekrachtkoppeling. In zwembad Calluna is bijvoorbeeld een warmte krachtinstallatie in gebruik. Probleem is dat de provincie pas over zulke ap paratuur wil praten bij gevraagd ver mogen van zo'n 160 kiloWatt. Er zijn echter maar weinig bedrijven op Texel die daarvoor in aanmerking komen. Gedeputeerde Van Gelder beloofde dit aan te kaarten. Waterwinning Het bezoek aan het Mokslootgebied dreigde even mis te lopen. Het CDA- gezelschap begaf zich namelijk naar de Mokweg, terwijl de Staatsbosbe- heerafgevaardigden zich op het Hoornderslag bevonden. Toen men el kaar had gevonden werd een korte wandeling gemaakt. Momenteel wordt onderzoek gedaan door ver- SBB-opzichter Piet Postma heeft zondagmorgen ongeveer 40 dode rotganzen gevonden op een stuk land bij Zeeburg. Later trof hij op een verder gelegen weiland in de Ei- erlandse polder nog meer dode vo gels aan: zes kauwen, drie smienten en nog zeven rotganzen. Postma, die beheerder van de gan zenhoeve is, was zaterdagmiddag ook op Zeeburg. Toen was er nog niets loos. De politie vermoedt dat de dieren door vergiftiging om het leven zijn gekomen. Volgens Postma heeft de plotselinge sterfte in ieder geval niets met een door de winterse omstandigheden verslechterde conditie te maken. Aan het gewicht te oordelen hebben de dieren hiervan op geen enkele wijze te lijden gehad. Gisteren heeft Postma een aantal vo gels opgestuurd naar het Centraal Dierkundig Instituut in Lelystad, waar de dood van de dieren wordt onder zocht. De uitslag wordt niet eerder dan eind deze week verwacht. Afhankelijk van dit resultaat komt dan ook de Algemene Inspectie Dienst in actie. In 1983 stierven ongeveer 20 rotgan zen aan de gevolgen van parathion- vergiftiging. De politie heeft de dader nooit kunnen achterhalen. nog steeds toe. Ten Have: „We zitten bijna aan onze piek. Natuurlijk heb ben we onze reserve-eenheden die kunnen worden ingezet als er een noodsituatie is, maar 85 procent van de energie die je daar insteekt, ver dwijnt in de lucht of het water. Uit milieutechnische overwegingen kun je die dus niet standaard bijschakelen." Nogmaals uitbreiden van de centrale zou de problemen oplossen, maar het is de vraag of een kabel niet renda beler is. Boter op hoofd Burgemeester Schipper was naar de PEN-centrale gekomen voor een dis cussie met de provinciale CDA- politici. Hij wees Van Gelder erop dat deze enige jaren geleden verwachtin gen had gewekt ten aanzien van het behoud van werkgelegenheid voor de PEN-medewerkers. „Als dit bedrijf wordt gesloten, staat u onder span ning. Als het de melkfabriek had be troffen had ik gezegd dat u boter op uw hoofd heeft." De burgemeester legde uit dat het behouden van werkgelegenheid voor het eiland belangrijker is dan elders. „Wij moeten het hebben van wat het eiland zelf te bieden heeft. Er komen geen bedrijven naar Texel om hier iets te verwerken en het vervolgens weer af te voeren." Schipper zei dat een gevarieerd wer kaanbod voor Texel noodzakelijk is, om niet te veel afhankelijk te raken van het toerisme. „We hebben al zo veel losgelaten: de melkfabriek, de waterfabriek, de gasfabriek....Onze andere economische pijlers, de land bouw en visserij, staan hevig onder druk. De provincie heeft, samen met de gemeente, in de PEN-centrale een unieke kans om zo'n zestig ar beidsplaatsen te behouden. Ik doe een beroep op u om daarvoor te vechten." Maar de gedeputeerde liet zich deze keer niet verleiden tot het doen van toezeggingen. Tunnels De burgemeester had ook een alge mene vraag aan de gedeputeerde. Hij wilde weten wat het provinciale be leid ten opzichte van het enige be woonde eiland van Noordholland is. september '89 trad de gemeente- te brandbeveiligingsverordening in erking. Deze moet nu, wegens het 5gvallen van een rijks- andveiligheidsbesluit bijzondere ge- luwen, op enkele punten worden iwijzigd en tevens worden aan- ivuld. brandstof LPG is alleen toege- aan voor voortbeweging van motor- ertuigen. Op campings en soms 'k op markten wordt echter nog ïl gebruik gemaakt van LPG voor oktoestellen en verwarming. In de rordening zal een verbod hierop arden opgenomen. De brandweer I hier extra aandacht aan besteden met name op kampeerterreinen orlichting geven. st aanleggen van open vuren in en 1 bos-, heide-, veen- en duinterrei- n wordt verboden. Ook in de direc- omgeving van dergelijke gebieden 5gen geen vuurtjes worden aange- Jd. Op het strand zijn kampvuren Jt toegestaan. Open vuur binnen big meter van gebouwen en slag van oogstproducten is even- ns verboden. Daarnaast behoudt brandweer zich het recht voor om bijzondere omstandigheden, bij- orbeeld langdurige droogte, open ur volledig te verbieden, or werkzaamheden aan bepaalde bouwen waarbij verhoogd brandge- ar bestaat (lassen, solderen, verfaf- inden enz.) moet een vergunning ïrden aangevraagd. Er zal een lijst >rden gemaakt van de gebouwen iarvoor dit geldt. Deze zal worden publiceerd. schillende instanties, waaronder de provincie, naar een goede beheers vorm voor het gebied nadat met wa terwinning wordt gestopt. Van Gelder: „We kunnen niet zomaar morgen de kraan dichtdraaien. Er moet worden onderzocht of we het waterpeil kunstmatig op één niveau moeten houden of dat het grote ver schillen mag vertonen. Ook wordt be keken waarheen eventueel overtollig water kan worden afgevoerd. Ik vind dat het moet worden aangewend voor de landbouw of voor de natuur. In 1994 moet alles zijn geregeld. Het moet hier echt een bijzonder fraai stukje natuur worden, waarop de rest van het land jaloers is." De spectacu laire tocht met Rijkswaterstaat langs het strand onder ruige omstandighe den (harde wind) werd besloten met een bezoek aan strandpaviljoen paal 28. De Tesodubbeldekker „Molengat" heeft gisteren weer enige malen te kampen gehad met storing in de electronica. Door snel over te gaan op noodbesturing kon de dienstrege ling worden gehandhaafd. „We vechten al een tijdje met de electronica", aldus Tesodirecteur Theo Hoogerheide. Het technische personeel, bijgestaan door deskundi gen van Siemens, heeft nog niet kun nen lokaliseren waar de problemen precies zitten. Na de storing van vori ge week, waarbij de boot twee uur uit de vaart was, dacht men de oplossing te hebben gevonden. Nu blijkt dat dat niet het geval is. De problemen zijn geen reden om de nieuwe dubbeldekker „Schulpengat" eerder in de vaart te brengen. Hoogerheide: „We zijn nog met klaar met het trainen van alle vaarploegen en er zijn tijdens de proefvaart enige zaken aan het licht gekomen die eerst moeten worden veranderd Daarnaast moeten we bij de „Molen gat" al varende ontdekken waar de fout zit, want die doet zich niet voor tijdens het stilliggen." Het afgelopen weekeinde is in Oosterend en Den Burg ingebroken. In Oosterend werd in de nacht van zaterdag op zondag een kluis met (nog onbekende) inhoud ontvreemd. De bewoners van het pand waren op dat moment nog op vakantie, maar keerden in de loop van de zondag terug. De buren ontdekten een totaal ver nield raam, waar de inbrekers zich toegang mee verschaften. Behalve de kluis, die op de bovenverdieping stond, wordt niets vermist. De daders hebben de woning verder wel door zocht. De technische recherche heeft een sporenonderzoek verricht, de politie heeft buurtonderzoek gedaan. In Den Burg deed een 39-jarige Texe laar aangifte van diefstal van een vi deorecorder en videocamera. Ook deze diefstal werd in de nacht van zaterdag op zondag gepleegd, terwijl de bewoners van het huis een nacht je elders sliepen. De achterdeur bleek geforceerd. De politie deed een soortgelijk onderzoek als bij de in braak in Oosterend. Is blijkt dat een eigen stroomvoorziening op Texel maar een in beetje duurder is dan een kabel, kies ik met het oog op irkgelegenheid voor het eerste", aldus CDA-gedeputeerde Wim i Gelder. Hij werd zaterdag door de Texelse CDA-afdeling het ind rondgeleid en bracht bezoeken aan de Texelse Wolonder- ming en de PEN-centrale. 's Middags werd door Staatsbosbe- »r een rondleiding bij de Moksloot verzorgd, waar de twateringsproblematiek werd besproken. Rijkswaterstaat ver- jrde het gezelschap ter afsluiting van het werkbezoek per p langs het strand naar de plaatsen waar binnenkort een idsuppletie wordt gehouden en waar kort geleden een zand- ipletie is afgerond. el is belangrijk voor provinciale Huurders. Om dat te onderstrepen ren ook CDA-statenlid Simon Itenpool en de voorzitter van de A-statenfractie Jan Lagrand naar eiland gekomen. Roel Klaassen van Staatsbosbeheer kijkt samen met de gedeputeerde uit over het Moksloot gebied. Gedeputeerde Van Gelder en statenfractievoorzitter Jan Lagrand luistereh aandachtig naar de uitleg van Martin Groot van de Texelse Wolonderneming. im ten Have, bedrijfsleider van het lelse PEN-bedrijf, schetste de elec- liteitsproblematiek voor de politie- Itoehoorders. In 1976 werd al praat over de aanleg van een fcomkabel van de vaste wal naar it eiland, omdat de vraag naar elec- iteit toenam. Door uitbreiding van centrale werd dit dreigende gevaar ewend. Gedeputeerde Van Gelder Ide zelf in 1987 drie nieuwe Finse jelmotoren in bedrijf, die volgens gnoses minstens tot het jaar )0 voor voldoende stroomproduc- zouden kunnen zorgen. Door veel et van de medewerkers en effi- nte werkmethoden wordt gepro- ird de kosten van de Texelse Jtrale in de hand te houden. Zo froeg de exploitatiebegroting zeven Ir geleden nog f22 miljoen, terwijl nu nog maar zo'n 712 miljoen is. :h moet er nog steeds geld bij. Wie is baas? ee jaar geleden werd gediscus- erd over de vraag wie verantwoor- [gelopen zomer is het meerdere Blen voorgekomen dat het verbran- in van afval en ruigte uit de hand p en de brandweer in actie moest imen. Het gaat de brandweer te ir om in reactie hierop het stoken in open vuren geheel te verbieden, aar er worden wel extra beperken- i bepalingen in de brandbeveili- ngsverordening opgenomen. Van Gelder: ...niet zomaar de kraan dicht.... delijk is voor de Texelse electriciteitscentrale: het produktiebe- drijf UNA of de provinciale PEN. De angst bestond dat het grootschalige UNA weinig begrip zou hebben voor het specifieke belang van een kleine centrale op het eiland, in tegenstel ling tot de provincie, die de Texelse werkgelegenheid beter zou kunnen verdedigen. Maar de minister van Economische Zaken dacht er anders over. Er werd een constructie be dacht waarbij de werknemers wel zijn ondergebracht bij de PEN, maar de dienstverlening wordt gedaan voor UNA. Prijzenslag De Texelse energiecentrale moet con curreren met landelijke produktiebe- drijven. Er was berekend dat het tot het jaar 2000 voordeliger zou zijn om stroom te produceren op het eiland zelf. Maar aan de overkant is een prijzenslag aan de gang, waardoor deze berekening in het geding komt. Daarnaast kampt de Texelse centrale met een ander probleem: de vraag naar electriciteit op het eiland neemt

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1