uid-Eierland luchtig naar met zure bijsmaak k „Wij zijn niet verplicht toeristen te behandelen" Itadse kakkers op Texelse akkers" „Schreeuwend behoefte aan Koger huurhuizen" Als Texelse artsen het hoog willen spelen: Kuip Texels Belang) breekt lans: ijwilligers komen imen op speciale dag eparatie boot: eerdienst bijna wee uur gestaakt Brandpreventie op Radio Texel Verhuiskosten Kramer opnieuw bekeken Handtas gestolen Kleding gestolen Nazaten Jacob Zijm houden reünie Wereldgebedsdag (DAG 26 FEBRUARI 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 5 I Arabische oliesjeik, handjeklap met een werkloze augurken- ierder over diens vrouw, en een heilsoldate naast een overja- hippie. Het waren de krenten in de pap van de zoetsappige 'it „Zilveruitjes en augurken" die toneelvereniging Zuid- •nd in de bomvolle Bethel-zaal opvoerde. Dat het publiek niet meer bijkwam, was dan ook niet te wijten aan de rende hitte in het intieme zaaltje. roept de hulp in van haar zus. Nadat dit op geld beluste sekreet de finan ciële positie heeft doorgelicht smeedt ze, samen met haar onderdanige echtgenoot Gradus Bakgraag, een complot om de stadse schone het le ven zuur te maken. Dolkomische verwikkelingen volgden elkaar binnen kort tijdsbestek op, waarbij het maar al te gemakkelijk kon gebeuren dat kijkers verstrikt raakten in het verhaal. Erg was dit niet, want bij een klucht als deze staat oppervlakkigheid voor op. Mensen die opheldering bij hun buren vroegen kregen dan ook de kous op de kop. Spreekwoorden De verwarring werd nog groter door niet aflatend gebruik van spreekwoor den en plattelandsgezegdes. Aanvan kelijk verhoogden deze soms zeer vindingrijke spreuken („een zittend gat verzint altijd wat") de stemming, maar gaandeweg werden de aan dachtige toeschouwers door de inge wikkeldheid van de teksten -soms zelfs bijbels- meer op een dwaalspoor gezet. Desondanks genoot het pu bliek met volle teugen van de grap pen en grollen en waardeerde het voortreffelijke spel van de spelers, die door regisseur Kees Oosterhof waren klaargestoomd, leder jaar weer kijken bewoners van het buurtschap reikhal zend uit naar de uitvoering. Zuinig Een prominente rol speelde Mientje Visser, voor het eerst in Zuid-Eierland op de planken. De ontspannen wijze waarop zij de zuinige huishoudster Trui Alebes neerzette, waarbij grote lappen tekst haar deel waren, dwingt respect af. Derol leek haar op het lijf geschreven. Routinier Kees Wetsteen bleef als kampeerboer ietwat bescheiden. Hoe wel de teksten zelfverzekerd klonken, had dit karakter door een meer en thousiaste aanpak beter uit de verf :ot camping omgetoverd boeren- ijf vormt plaats van handeling in ■ie bedrijven tellende, door D.J. ngoor bedachte plattelands- it. Weduwnaar Jeremia Zwane- gespeeld door Kees Wetsteen, •net zijn nieuwe melkkoetje de grond onder de voeten te heb- t/erloren. Méér en méér schaart ch onder zijn feestvierende •n in de tot discotheek herscha- boerenschuur, waar stampmuziek „Ei en de klutsers" uit de ver- ers buldert. Hij heeft zelfs zijn |e hart verloren aan een mondaine onheid en dat is in dit stuk de Jpel die de emmer voor zijn toe- tjde huishoudster doet overlopen, jt deze stadse lichtekooi ziet het ferige typetje de eeuwigdurende Baamheid voor zich opdoemen en Stichting Welzijn Ouderen, de inebloem, de Welfare en de vrij- ligers van het Groene Kruis heb- het initiatief genomen tot een jpiale vrijwilligersdag voor alle jwilligers van het eiland. Zij doen l oproep aan vrijwilligers van an il organisaties, om te helpen bij organisatie van deze dag. dag zijn er ook op Texel vrijwilli- rs actief in vele, uiteenlopende vor- ;n. Zij bezoeken zieken en ouderen, jcwganiseren middagen en reizen, Bengen maaltijden rond, zij waken Wtervenden en zij verlenen as- ffintie in vezorgingstehuizen en het lleegtehuis. Deze opsomming is lange na niet compleet, maar het ig duidelijk zijn dat vele tientallen isen zich op vrijwillige basis inzet- Ivoor hun medemens. 3r al deze vrijwilligers willen de genoemde instanties een dag or- seren met tweeledig doel. De is een gelegenheid bij uitstek een gezellig sa'menzijn met alle iga-vrijwilligers, maar ook is het uitstekende gelegenheid voor het en van informatie. Hierbij wordt I name gedacht aan organisaties vrijwilligers en organisaties die bezighouden met het ontwikke- van hulpmiddelen voor ouderen jehandicapten. isen die willen helpen een derge- i dag te organiseren, kunnen tot 9 art via telefoonnummer 12696 tact opnemen met Henk Snijders de Stichting Welzijn Ouderen. tel heeft donderdag bijna uur zon- bootverbinding gezeten. Reden j) dit oponthoud was een reparatie fï Teso-veerboot Molengat", die ird uitgevoerd terwijl het schip in havenfuik van 't Horntje lag. geruime tijd kampte de Molengat t een storing in de voortstuwing- •tallatie. Toén de oorzaak donder- ochtend tijdens het varen was )kaliseerd, is besloten om terstond reparatie over te gaan. De storing te hinderlijk, we wilden niet tot avond wachten en het risico ne- i dat de boot zou uitvallen", aldus o-woordvoerder Jan Bloem. Om storing te verhelpen, was het no- een onderdeel van de voortstu- gsinstallatie te vervangen. Naar wachting een klus die ruim een in beslag zou nemen (inclusief in- ïlen). Vandaar dat werd besloten n reserveboot in de vaart te bren- „Bewust hebben we in de fuik ïmeerd om de technici aan boord aten", aldus Bloem, eerste afvaart die uitviel was de t van 11.05 uur vanaf Texel. De igers die zich inmiddels aan boord den begeven, werden door Teso het oponthoud op de hoogte teld. Sommigen maakten recht- ikeert, maar de meesten bleven boord. Passagiers die later kwa- L moesten met een noodtrap aan hjkant het schip beklimmen. Kort 13.00 uur hervatte de „Molengat" veerdienst, 's Avonds viel de boot ter nog een uur uit. kunnen komen. Roel van der Heide schitterde als nooit tevoren. In de rol van de aalgladde textielverkoper Sa lomon van Gelder kon hij zich dan ook volledig uitleven. Met een vlotte vertegenwoordigersbabbel was de bo dem van de meegebrachte koffer da mesondergoed binnen de kortste keren in zicht. Het was jammer dat voor deze komische noot geen grote re rol in het stuk was weggelegd. De wijze waarop hij sjeik Ali Ben loesoe neerzette, compleet met harem en bijpassend arabisch accent, viel bij zonder goed in de smaak. Debutanten Mina Bakgraag, een haaibaai van de bovenste plank die voordurend tekeer ging tegen haar onbeholpen echtge noot Gradus, werd op treffende wijze neergezet door Cisca Bakker. Ver kleed als de zakenman Grootebroek viel ze toch snel door de mand. Chris Meijer verplaatste zich uitstekend in de rol van ex-augurkensorteerder Gra dus die zich onder onder het echtelijk juk vandaan probeert te wringen. Zijn vermomming als zuster Annie van het Leger des Heils, waarbij iedereen zich afvroeg hoe hij toch aan zijn ho ge piepstemmetje kwam, deed de zaal in lachen uitbarsten. Debutante Willy Prins bleef serieus in haar rol als de stadse Adèle Piët, die door werkster Trui steevast „Piet met de puntjes" werd genoemd. Van iets minder kaliber was het acteerwerk van Joke Smidt, die gestalte gaf aan Hermien Kweldons. Als alleenstaande vrouw was zij niet vies van de avan ces van de opvallend behulpzame Gradus Bakgraag. Hippie Een bijrol was weggelegd voor debu tant Kees Hooijschuur, die als In het Radio-Texel programma ,,'t Alle gaartje" van aanstaande donderdag (19.00-20.00 uur op 106.1 FM) wordt gepraat over brandpreventie. Wie vra gen over dit onderwerp heeft of over brandverzekering kan tijdens de uit zending bellen naar de studio, tele foon 12199. De vragen worden in de uitzending beantwoord door brand weercommandant H. Groote. Kolderiek taferelen waren troef in Zilveruitjes en augurken'' Een schrijven van de Stichting On dersteuning Welzijnswerk is voor het college onder meer aanleiding de verhuiskosten van de ontslagen jeugdwerker Jan Kramer opnieuw te bekijken. Peter Bakker (Groen Links) zei tijdens de raadscommissie voor financieel, economisch en technisch beleid dat het college de gevolgen van het intrekken van de subsidie om het salaris van de jeugdwerker te betalen, ook moet aanvaarden. B en w stelden tot nu toe voor de ver huiskosten niet te vergoeden. Gerbrand Poster (Texels Belang) en Erna Eelman-van der Kooi (VVD) zei den het collegestandpunt te steunen, waarop Gerard van der Kooi verklaar de er niets meer van te snappen. „Voor zover ik begrijp staat het colle gestandpunt op dit moment niet meer vast." Hij zei echter van een bedrag van f1218,-geen punt te wil len maken. Cees Hin (CDA) wil zich nog met zijn fractie beraden. Een 67-jarige inwoonster van Den Burg is op een station in Rotterdam zondag beroofd van haar handtas. In de tas zat een portemonnee met gi ropas, cheques en bootkaarten. Het incident vond plaats terwijl de Texel se in de trein wilde stappen. Een on bekende jonge vrouw rukte op dat moment de handtas uit de schouder tas van de Texelse. Een vriendin deed nog een poging de daderes vast te grijpen, maar deze wist zich los te rukken en te ontkomen. De spoorwe grecherche stelt een onderzoek in. Kweldons-junior tweemaal voor het voetlicht verscheen. Waar hij als diensplichtig soldaat een verslagen indruk maakte, kwam hij vermomd als rebelse hippie beter uit de verf. Teksten als: „Hello mother, make love not war" en „peace man", werkten op de lachspieren van velen. Het aandeel van souffleuse Janny de Ridder bleef beperkt. Slechts enkele schichtige blikken in die richting be wezen haar aanwezigheid. Grimeur Gerard Moonen had het aanzienlijk drukker door het grote aantal ver kleedpartijen gedurende het to neelspel, dat tot het eind toe boeiend bleef. Voorafgaand aan de voorstelling on derging de Bethel-kapel een ingrijpen de verbouwing, waarvoor de regisseur de uitgebreide reeks spon sors met naam en toenaam dank zegde. Oosterhof nam ook de geluid seffecten voor zijn rekening. G.T. De vraag of de gemeente wel of niet moet deelnemen in een stichting ter exploitatie van een medische post in De Koog, hield de gemoederen in de commissie voor financieel, ecomo- misch en technisch beleid donderdag weer aardig bezig. Omdat de discus sie rond de artsenpost twee dagen eerder volgens wethouder T. Krijnen- Baijs niet erg onderbouwd bleek, was zij nu -op de „publieke tribune"- opnieuw aanwezig, in ge zelschap van de huisartsen A. Wave rijn en K. Eissen. Ondanks verduidelijking van deze zijde bleven Cees Hin (CDA) en Erna Eelman-van der Kooi (VVD) van mening dat de post een verantwoordelijkheid van de artsen zelf is. Gerbrand Poster (Texels Belang) en Peter Bakker (Groen Links) bleken geen enkele moeite met het voorstel te hebben. Hoe eerder de artsenpost er komt, hoe beter, is hun mening. Het PvdA-raadslid Van der Kooi wil zich, alvorens een standpunt in te nemen, even beraden. In tegenstel ling tot fractiegenote Gré Zegers- Zijm, heeft hij zelf echter weinig pro blemen met het voorstel. Het CDA is van mening dat een me dische post in De Koog een zaak is van de huisartsen zelf, en niet van de gemeente. „De gemeente mag niet op de ondernemersstoel gaan zitten. Als we in dit soort zaken springen zijn we op de verkeerde weg." De enige taak die de gemeente zou kun nen vervullen, ligt volgens Hin in de voorwaardenscheppende sfeer. Gemeenschapsgeld Wethouder Terpstra bracht hier te genin dat een aantal voorzieningen op Texel onmiddellijk teruggedraaid zou moeten worden, als die schei ding zo scherp lag. „Neem de aanleg van de passantenhaven of het zwem paradijs. Dat zijn voorzieningen waar de gemeente erg veel gemeenschaps geld in heeft gestoken om ze van de grond te krijgen." Ook devestiging van Verpleeghuis Texel hoort volgens wethouder Krijnen als goed voorbeeld in dit rijtje thuis. Waverijn vertelde dat de toenemende aantallen toeristen de dokters, vooral tijdens het hoogseizoen, boven het hoofd groeien. Een groei die volgens de artsen ook een gevolg is van het tot nu toe gevoerde gemeentelijk be leid, dat het toerisme stimuleert. „Wij willen ook 's zomers een leefbaar be staan kunnen leiden en hebben om die reden samen met de gemeente naar een oplossing gezocht. We heb ben uiteindelijk niet eens de plicht toeristen te behandelen. Als we het hoog zouden willen spelen, hebben we het recht toeristen voor artsbe- zoek door te verwijzen naar Den Hel der. Zo'n situatie is echter te zot voor woorden." Waverijn is van mening dat de vijf huidige praktijken voor de Texelaars zelf voldoende is. „Als er geen toe risten waren, zou er geen arts weg gaan. 's Zomers moeten we extra mankracht inhuren om de zaken aan te kunnen en als je het goed bekijkt houd je daar nauwelijks iets aan over. We willen liever 's zomers ook eens op vakantie kunnen gaan en een nor maal leven leiden." Eventuele winst wordt volgens dokter K. Eissen uitsluitend gebruikt om de post langer open te houden. „Voor mijn part dag en nacht. Dat is eigen lijk ons streven. Dat moet zichzelf, in drie jaar tijd, verdienen." De artsen zijn ervan overtuigd dat de post zich zelf goed kan bedruipen en dat de gemeente om die reden ook geen en kel financieel risico loopt. Ingewikkeld Erna Eelman-van der Kooi (VVD) zei de post op zich een goede zaak te vinden, maar grote problemen te hebben met de wijze waarop hij tot stand moet komen. „Laten de huis artsen in deze hun eigen verantwoor delijkheid nemen. De voorgestelde gang van zaken is veel te ingewikkeld en geeft de gemeente enorm veel werk. Ik vrees dat het personeelsuit breiding tot gevolg krijgt. Alles moet worden gecontroleerd en geadmi- nistrateerd", aldus het VVD-raadslid. Ambtenaar Dick van der Wel zei dat het extra werk erg meevalt. Hij ver wacht dat het het eerste jaar om een dag of veertien zal gaan. Volgens Waverijn is het de bedoeling vooral toeristen die op het zuidelijk deel van het eiland verblijven, actief (via de assistentes) naar de artsen post in De Koog door te verwijzen. Toeristen die op het noordelijk deel van het eiland verblijven, behouden echter de mogelijkheid een huisarts in de buurt te bezoeken. De artsen zouden om de Koger middenstand wat meer bij de zaak te betrekken, graag een logiesverstrekker uit De Koog in het bestuur van de stichting hebben. Het medisch centrum in De Koog moet niet verward worden met de eventuele bouw van een gezond heidscentrum op Texel. Beide zaken staan los van elkaar. Een voorlopig bestuur, bestaande uit J. van Hoorn, A. Maasdam en C. Zeijlstra, is bezig te onderzoeken of een dergelijke voorziening op Texeltot de mogelijk heden behoort Dat is nog lang niet zeker, want het ministerie heeft aan de vestiging van een dergelijk cen trum een aantal eisen gesteld: het centrum moet minimaal over twee huisartsen, algemeen maatschappelijk werk, wijkverpleegkundigen en wijk ziekenverzorgenden beschikken. Landelijk zijn in gezondheidscentra vaak allerlei instanties ondergebracht: gezinsverzorging, fysiotherapie, apo theek, verloskundigen, diëtistes, tan dartsen, enzovoorts. Momenteel wordt bekeken welke instanties op Texel in principe aan een gezond heidscentrum willen meewerken. Texels Belang-raadslid Cor Kuip wil dat in het „tussenstuk" van 't Stappeland-gebied aan de Nikadel huurwoningen worden gebouwd voor jongeren en jonge gezinnen uit De Koog. Volgens Kuip bestaat daar aan „schreeuwend behoefte". Het raadslid ondersteunt hiermee de vi sie van de dorpscommissie van De Koog, die met de bouw van huurwo ningen de leefbaarheid in de bad plaats wil opvijzelen. „De vraag van de dorpscommissie is volkomen terecht", aldus Kuip. „Mo menteel telt het dorp maar twaalf huurwoningen. Jongeren uit De Koog vind je in Den Burg op het Pater Wit- teplein, hoewel ze liever in hun eigen dorp waren gebleven. Ik wil daarom graag dat er een contingent huurwo ningen voor De Koog beschikbaar komt. Nu verschuilen we ons achter de eventuele bouw van 26 dienstwo ningen voor Stappeland-medewerkers. Maar dat zijn weer koopwoningen." Kuip verkondigde dit standpunt in de verleden week gehouden vergadering van de raadscommissie voor ruimte lijk beleid. Wethouder Barendregt ver wees naar overleg met de werkgroep De Koog en zei dat voor de toewij zing van contingenten de medewer king van de provincie bitter nodig is. Een en ander werd naar voren ge bracht tijdens de bespreking van de beleidsnota „Woningbouw tot het jaar 2000". Daarin wordt uitgegaan van een hoofdbouwstroom in De Mars. Gelein Jansen (CDA) plaatste daarbij zijn vraagtekens. „De puist aan Den Burg wordt wel erg groot, nu zo ver in de richting van de „Rui- Uit een winkel in Den Burg heeft een onbekende dader zaterdagmiddag een pantalon en een hesje ontvreemd. De kleding heeft een waarde van H00,-. Omdat er verdenkingen in de richting van een bepaalde persoon waren, deed de politie onderzoek in de be treffende woning. De gestolen kle ding werd hierbij niet aangetroffen. Nakomelingen van de in 1953 in Den Burg overleden Jacob Zijm heb ben op zondag 10 maart een familie reünie in restaurant „Loodsmansduin" in Den Hoorn. Er worden ongeveer tachtig deelnemers verwacht, waaronder een tiental uit Canada. Jacob Zijm, timmerman, werd op 8 februari 1884 geboren in Den Burg en was woonachtig in de Mo lenstraat. Hij was gehuwd met Jo hanna Bakker. Het echtpaar kreeg negen kinderen, waaronder een doch ter die later naar Canada emigreerde. De familiebijeenkomst, die duurt van 11.00 tot 18.00 uur, is georganiseerd door kleindochter Joke Maas en zoon Nicolaas Simon. tersplaats" gaat worden uitgebreid", aldus Jansen. „Zo raak je steeds ver der van de centrale voorzieningen en van de openbaar-vervoerroutes. Bo vendien staan er opvallend veel bord jes „Te koop" in De Mars. Dat geeft te denken. Ik zou daarom liever kie zen voor nieuwbouw op kleinere lo- katies. Is het niet mogelijk om eens een plan te ontwikkelen voor het Jan Dirkszoord?" Volgens Barendregt biedt het opvul len van „gaten" onvoldoende sou laas, omdat dan contingenten zullen vervallen. „We moeten zorgen dat we de hoofdbouwstroom aan de gang houden", waarschuwde de wethou der Slopen en nieuwbouw inzake het Jan Dirkszoord is nog niet aan de or de, aldus Barendregt. Het rijk zal slechts toestemming geven voor ver nieuwen of verbouwen, gezien het feit dat de afschrijvingstermijn nog niet is verstreken. Chef-ambtenaar Jim Ie Roux gaf toe dat qua ruimtelijk beleid de opvulling van gaten eigenlijk de voorkeur heeft. Maar voor sociale huurbouw zijn con tingenten nodig, en die mogen slechts in „maagdelijk terrein" wor den gebruikt. Zijn naaste medewerker Albert Hut lichtte nog een tip van de sluier op door te wijzen op de finan ciële noodzaak van verder bouwen in De Mars. „We moeten bouwen, an ders worden de rentelasten te hoog. Daarnaast hebben we in de afgelo pen jaren forse investeringen ge pleegd in de infrastructuur van het Marsgebied." Gelein Jansen pleitte voorts voor de aanleg van een ringweg om de Mars. „Nu heb je alleen een grote en een kleine ontsluiting en moet je via aller lei kronkelpaden bij je huis komen Commissielid Erna Eelman (VVD) vroeg zich af hoe groot de behoefte aan nieuwe woningen feitelijk is. „Waar ligt het verzadigingspunt?" Net als ieder jaar, komen ook nu op 1 maart over de hele wereld mensen bijeen om samen te bidden. Ook aan Texel gaat de Wereldgebedsdag niet voorbij. Diverse kerken over het hele eiland zullen op die dag voor ieder een open staan. De liturgie voor de Wereldgebedsdag is dit jaar gemaakt door vrouwen uit Kenia, die iedereen oproepen zich te verzetten tegen machten en invloe den die schijnbaar sterker zijn dan de eigen krachten. Op Texel kan op de volgend plaatsen aan de Wereldgebedsdag worden deelgenomen: De Doopsgezinde kerk van Den Burg, 19.00 uur; de Roomskatholieke kerk van Oudeschild, 19.30 uur; het ge bouw naast de Hervormde kerk in De Cocksdorp, 19.30 uur; de Roomska tholieke kerk van Oosterend, 20.00 uur; „Ons Huis" in Den Hoorn, 20.00 uur In De Waal kunnen mensen op woensdag 6 maart om 20.00 uur te recht in de kerkekamer van de Her vormde kerk aldaar.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 5