Nieuwe onderwijsideaal binnen vijf jaar bereikt Forse uitbreiding Agrarisch museum Redmer IJskaschool kreeg derde lokaal Grote GARAGE DROS-SHOW 7 t/m 17 maart Man omgekomen bij ongeval op zee Landbouwgif oorzaak sterfte rotganzen Onbekenden forceren sloten van schuur Gereformeerde gemeente DINSDAG 5 MAART 1991 PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10.561 trlingen van de Redmer IJskaschool laten ballonnen op. BE Nu in Den Burg een zie achterpagina. r0or advertenties, abonnementen, etc. anaeveld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, flefoon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 14111 1 1 1 J. Am» Ban, 46.99.17.636 Jedactie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon /V f\ I /7 VC 11ft l/\0T l/l /I Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 2220-12741 \Jfl VVll Wil t LS IVXtVJ Hl rJCl rJill LVerSch„n, dinsdags en donderdags. edactie buiten werktijd a Abonnementsprijs /43,95 per half jaar; Los f\,20 rans Hopman, Pater Witteplem 27, Den Burg, telefoon 02220-15472. 9 De stichting Wagen- en Agrarisch Museum krijgt een aanzienlijke op pervlaktevergroting. Gistermiddag werd begonnen met de bouw van een 260 vierkante meter grote construcieloods en een nieuwe aan bouw waarin diareportages zullen worden vertoond. De eerste steen werd onder grotebelangstelling door scheidend beheerder Pieter Jan Plaatsman gelegd. De stichting, die al in 1964 is opge richt, heeft behoefte aan een constructieruimte waarin vele vrijwilli gers in de wintermaanden agrarische werktuigen kunnen restauren. Mede dankzij een jaarlijkse subsidie van ƒ30.000,- die de stichting sedert en kele jaren ontvangt, werd het moge lijk de plannen te verwezenlijken. Mindervaliden Naast de constructieloods, waarin het publiek onder begeleiding van be heerder Douwe de Vries kennis kan nemen van het restauratiewerk, wordt een nieuwe ruimte aange bouwd waarin men dia's gaat verto nen. Nu gebeurt dat nog op de tweede verdieping van de huidige opslagloods. Na voltooïng van de ruimte die aan het bestaande mu seum wordt gebouwd -het stichting- bestuur hoopt dat dit nog vóór het seizoen wordt voltooid- kunnen óók mindervaliden de diareportages aan schouwen, dat kan in de bestaande situatie nog niet. Het werk wordt door Timmerbedrijf Daalder en Met selbedrijf De Kort uitgevoerd. De nieuwbouw aan het Hogereind kost circa ƒ75.000,-. Vrijwilligers De opknapbeurt van de bestaande stolp, die onderdeel uitmaakt van het museum, nadert inmiddels de voltooi ing. De kosten van de renovatie van de schuur, die onlangs op de monu mentenlijst werd geplaatst, bedragen naar schatting ƒ85.000,-, waarvan zo'n zestig procent door de overheid wordt betaald. Voorzitter Joh. Roeper sprak de hoop uit dat de gemeente de eisen iets zal versoepelen. De stichting vindt een witte muur met een zwarte dakrand toepasselijker dan de voorgeschreven gele steent jes. Tevens hoopt de voorzitter van de stichting, die afgelopen jaar zo'n 7000 bezoekers ontving en als toe ristisch trekpleister veel mensen naar De Waal lokt, op de medewerking van nog enkele vrijwilligers. Een 46-jarige man uit Zevenbergen is vrijdagmiddag om 16.50 uur om het leven gekomen nadat hij was ge troffen door een omvallende kraan. Het ongeluk gebeurde aan boord van het vaartuig „Jacomina" van Smit- Tak vlak bij de Texelse kust ter hoog te van paal 28. Het schip was bezig met het het lichten van de zinkerlei ding die bij de zandsuppletie is ge bruikt. Daarbij ging iets mis, waardoor de kraan waarmee de zin kerleiding werd opgehesen, het be gaf. De man, medewerker van Smit-Tak Rotterdam, raakte bekneld onder de vallende giek van de kraan en bezweek kort daarop aan het zware inwendige letsel dat hij daarbij opliep. Nadat een arts van Texel de dood had geconstateerd, werd het li chaam vervoerd naar het uitvaartcen trum in Den Burg; zaterdag werd het door de Officier van Justitie vrijgege ven. Onder leiding van de Rijkspolitie te Water zijn Scheepvaartinspectie en de Havenarbeidsinspectie begonnen met een onderzoek naar oorzaak en toedracht van deze tragische ge beurtenis. De zinkerleiding waarmee het zand voor de suppletie van het hefeiland naar het strand van Paal 28 werd ge perst, werd verwijderd omdat het grootste deel nodig is bij zandsupple- ties die binnenkort beginnen bij Sche- veningen en het Duitse waddeneiland Sylt. nen door gemeente en in aansluiting daarop de toestemming van het mini sterie van onderwijs en wetenschap pen. Het overleg tussendorpscommissie, gemeente bestuur, schoolleiding en ouderraad, verenigd in een bouwcommissie, ver liep aanvankelijk met zo soepel. Uit eindelijk kwam toch het gewenste resultaat uit de bus. „De bouwkosten bleven binnen de begroting", aldus Arensman. Hij prees het werk van Gerty van Oene, die namens de ge meente de bouwcommissie begeleid de. „Als u de touwtjes niet zo strak in handen had gehouden was het dak misschien met goud belegd, maar had er nu geen derde lokaal gestaan. Een knap stuk werk, er is zelfs nog geld over." Kritiek Volgens hem komt het resterende geld goed van pas om enkele wen sen die te vervullen. „De zonwering ontbreekt nog en wellicht behoeft de centrale verwarming nog enige aan passing", aldus Arensman die blij was dat ook het achterstallige onder houd aan de school was aangepakt. „Zelfs de lerarenkamer, altijd een on dergeschoven kindje, werd ingrijpend verbeterd." Daarnaast werden onder meer muren opnieuw geverfd, vloer bedekking vervangen, thermopeenramen geïnstalleerd. Ook het schoolplein biedt inmiddels een geheel vernieuwde aanblik. Arensman was verheugd dat de ge meente had besloten de jaarlijkse boomplantdag in De Waal wil hou den. De schooljeugd mag dan helpen met het planten en krijgt aanwijzin gen over de verzorging van bomen. Bonzai Plaatsvervangend directeur Jan Drie huis, sinds enkele maanden gestatio neerd op de Waalder basisschool, vergeleek de school met een klein bonzai boompje. Als je het jarenlang koestert en nauwgezet snoeit, wordt het een waardevol bezit. Hij prees de inzet van de mensen zonder wiens inspanningen het nooit zover zou zijn gekomen. „Daarvan kan ik nu de vruchten plukken", aldus Driehuis. Hij prees daarbij met name het werk van zijn voorganger Ruud Nooij. De directeur zei de toekomst met vertrouwen tegemoet te zien. Zowel de goede vervoersvoorziening als de expansie van de dichtbijgelegen woonwijk „De Mars" lijken voldoen de leerlingenaanbod in de toekomst te waarborgen. „Tussen de zestig en tachtig leerlingen zullen onze school parathion, als insectenbestrijder in de landbouw gebruikt, heeft de ver giftiging veroorzaakt van tenminste veertig rotganzen, zes kauwen en drie smienten, die SBB-opzichter Piet jlostma vorige week dood aantrof op een stuk land bij hoeve Zeeburg en In de polder Eierland. Gisteren trof hij weer een aantal dode vogels aan op hetzelfde stuk land. Een onderzoek, dat door het Dierkun dig Instituut in Lelystad werd uitge voerd bevestigde de doodsoorzaak, die reeds werd vermoed door de poli tie. Nog niet bekend is wie schuldig is aan de vergiftiging. De Algemene lnspectiedienst(AID| zal een onder- jek instellen. imiddels zijn van het betreffende reiland grasmonsters genomen voor nderzoek naar giftige bestanddelen. Onbekenden hebben de sloten van een schuur aan de Hallerweg, eigen dom van een tuinder uit Den Burg, Vernield. De politie stelt een onder zoek in. Vermoed wordt dat de da ders jeugdige personen zijn. Het Pieter Jan Plaatsman 1641 pakt na vijftien jaar museumbeheer voor één keer in zijn oude metse- srhadebedraa IS noq onbekend laarsvak weer op. Geholpen door aannemer Wim de Kort tlinksl plaats hij de eerste steen voor y y de nieuwbouw. het aantal weer toe boven de mini mum bestaansgrens. De wethouder stak in haar toespraak de schoollei ding een hart onder de riem. „U bent ondanks het rommelige verleden blij ven vertrouwen in een goede toe komst." Zij benadrukte dat de gemeente streeft naar handhaving van scholen in kleine kleine kernen. Voor verwezenlijking van de nieuw bouw schoof zij alle eer naar haar voorganger Piet Zegers, die de slech te staat van onderhoud van het ge bouw destijds onderkende en de noodzaak inzag tot vergroting en re novatie van het gebouw. De school maakte toen al geruime tijd gebruik van een houten noodlokaal. Inclusief aanschaf meubilair en on derwijsmiddelen stelde de gemeente zo'n ƒ280.000 beschikbaar voor de totale verbouwing. Video De wethouder bood aan het eind van haar toespraak schooldirecteur Jan Driehuis een videoband aan met daarop een documentaire van BBC school-tv., gemaakt door Hans Ver hoeven over een oorlogskind uit Am sterdam dat naar Texel kwam om aan te sterken. Piet Arensman, voorzitter van de dorpscommissie zegde, toe het multi functionele complex in goede zorg te beheren. Hij memoreerde nog eens de tijd die voorafging aan de nieuw bouw, de goedkeuring van de plan- Nadat wethouder Tine Krijnen-Baijs zich door de papieren toegangsdeur had gestort was het nieuwe overgedragen. Weerstand Bert Reintjes reageert instemmend: „Aanvankelijk ondervond deze onder wijsvorm veel weerstand bij ouders en gemeente en andere basisscholen, maar de nieuwe generatie kijkt er an- lokaal symbolisch aan de dorpscommissie w Bittere pech voor Arco w Zeehond dineert in haven SM KMK indrukwekkend s» Wachtang hoort! s» Amateurtje zet hotel op stelten sn Beenbreuk bij motorcross „Excelsior" op dreef 'Wethouder Tine Krijnen-Baijs (wel- zijn) roemde vrijdagmorgen de inzet en creativiteit van leiding en bestuur van de Redmer IJskaschool in De 'Waal. Tijdens de feestelijke over- rdracht van het vurig gewenste derde lokaal aan de dorpscommissie sprak zij in aanwezigheid van een groot aantal genodigden. Nadat de Waal der basisschool begin jaren tachtig door tekort aan leerlingen met slui ting werd bedreigrd, noodzaakte jruimtegebrek tot de inmiddels vol tooide uitbreiding, waarvan de kosten rond de 2,5 ton bedragen. lu nog is de Redmer IJskaschool ge zeteld in dorpshuis De Wielewaal en aarmee feitelijk eigendom van de orpscommissie. Aan deze situatie al naar verwachting in juli een eind )men. Dan zijn de onderhandelingen gerond en gaan zowel dorpshuis als chool over in gemeentelijke handen, aardoor continuïteit beter is ge- aarborgd. Wervingsactie >t de nu afgeronde nieuwbouw erd al in 1983 een aanzet gegeven or Bert Reintjes, destijds voorzitter n de oudercommissie. Het leerlin- naantal daalde in die periode tot neden de twintig. Reintjes: „Het n zo niet doorgaan, sluiting dreig- Door wervingsacties, waarbij rlingen zelfs een nieuwe fiets in t vooruitzicht werd gesteld, nam de komende jaren naar verwachting bezoeken, niet alleen uit De Waal, maar afkomstig vanaf het hele eiland." Jenaplan Dat heeft veel te maken met de maatschappelijk gerichte manier van onderwijs, waarmee de Redmer IJs kaschool zich doelbewust probeert te onderscheiden van andere scholen. De grondgedachte daarachter is het zogenaamde Jenaplan. Het klassen systeem vervalt, de lessen vinden meer groepsgericht plaats, ongeacht leeftijd. Een nieuwe onderwijsmetho de die steeds meer ouders lijkt aan te spreken, aldus Driehuis. „De kracht van het verhaal zit hem in de manier van lesgeven. We proberen de sociale vaardigheid van het kind te bevorderen waarbij de kinderen steun krijgen van elkaar. Ook proberen we ze doelbewust voor te bereiden op de latere beroepskeuze. Uiteraard ver geten we niet de traditionele vakken, dat spreekt voor zich", aldus de di recteur, die verwacht dat binnen vijf jaar volledig aansluiting isgevonden bij ander Jenascholen in het land. „Het vergt nog enige tijd, aanpassing en omschakeling, zowel van leerlin gen als onderwijskrachten, maar we hebben er alle vertrouwen in." ders tegenaan. De jeugd leert beter met elkaar te werken, bovendien kent het systeem nauwelijks zittenblij- vers", aldus Reintjes die de toe gangssleutel tot het nieuwe lokaal vervolgens van de directeur in han den kreeg gedrukt. De nieuwe ruimte zal plaats gaan bieden aan groep één en twee, de kleuters. Hoofdaannemer was bouwbedrijf Frans Zegel (Siep Schellinger), verder verleenden medewerking: IBS, Oele loodgietersbedrijf, Schoo Centrale Verwarming en de Verenigde Schil ders. In de aankondiging van de kerk diensten ontbreekt die van woensdag 13 maart aanvang 19.00 uur. Ds. J. Baaijens predikt dan in de Gerefor meerde gemeente Oosterend.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1