Bijzondere vondsten van iportduikers in bruikleen Vaardevolle kanonnen voor museum Deense kotter zonk ter hoogte van Texel Reddingsactie in potdichte mist ladsvergadering Aan het model is af te leiden dat dit kanon op de verschansing van een schip heeft gezeten 5ERDAG 7 MAART 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Archeoloog Piet Kley, duiker Jac Betsema en museumconservator Willem Peter van der Vis buigen zich over één van de twee bijzondere kanon nen. die momenteel In het museum zijn te zien. Het tweede kanon dat door Jac Bet sema aan het museum is uitgeleend, is minder groot: 142,6 centimeter lang met een diameter van 9,3 centi meter. Er is minder over bekend. Het heeft geen versieringen of een inge graveerd jaartal dat verwijst naar de datum waarop het is vervaardigd of de plaats van herkomst. Het kanon komt waarschijnlijk eveneens uit de 16e eeuw. Aan de vorm is af te lei den dat het werd gemonteerd op de verschansing van een schip. Kanonnenwrak De kanonnen zijn gevonden in het wrak dat van de onderzoekers van het ministerie van WVC de naam "Burgzand Noord II" heeft gekregen. In Texelse duikerskringen zijn de scheepsrestanten echter beter be kend als "het Poolse kanonnenwrak" of het "koper en lood-wrak". In juli 1985 veranderde de loop van een geul die langs de zandbank Burg- zand stroomt. Hierdoor spoelden drie wrakken bloot: Burgzand Noord II, III en V. Het kanonnenwrak lag schuin weggezakt op 10 meter diepte in de wand van de geul. Van de construc tie van het schip was weinig te zien. Alleen de stompen van enige spanten staken uit het zand omhoog. Van de lading was echter meer zicht baar. Middenin het wrak lag een bult van 200 tot 300 zwerfkeien. Tussen die stenen bevond zich naar schat ting tien ton aan baren lood. Zes van deze baren zijn geborgen en aan het museum geschonken, evenals een stapel bladkoperen blaadjes en rollet jes bladkoper. Aan de zuidwestkant van de steen- en loodbult staken vier bronzen ka nonnen schuin uit het zand, waaron- bied hebben gedoken. Aanvankelijk aarzelend, maar later steeds enthou siaster verleenden zij hun medewer king. Kley trof bij de duikers diverse „archeologische schatten" aan, soms op de schoorsteenmantel, maar soms ook weggestopt in een kist op zolder. sterie van WVC is niet bereid meer financiën beschikbaar te stellen. Het belangrijkste resultaat van het project is dat nu redelijk betrouwbaar beeld bestaat van de twaalf wrakken en dat het ministerie op basis van de gegevens kan beslissen welke mte- Niet alleen scheepswrakken zijn in ar cheologisch opzicht interessant. De Waddenzee heeft in zeer vroeger tij den drooggelegen en er zijn bewo- ningsresten gevonden. Kley: „Hans Eelman heeft bijvoorbeeld resten ge vonden van zoutwinning uit de vroe ge middeleeuwen. Er zijn ook overblijfselen van dorpen en zelfs kastelen. Dat zijn helemaal belangrij ke vondsten." Twintig jaar Voordat de twee zeldzame kanonnen in bruikleen werden afgestaan, ston den ze jarenlang bij Jac Betsema in huis. Al zo'n twintig jaar speurt hij de zeebodem rond het eiland af op zoek naar bijzonderheden. En hij heeft al aardig wat gevonden. „Ja, zét. Niet allemaal kanonnen hoor, ook kleine spullen. Het staat allemaal in de ka mer, maar op een gegeven moment ben je erop uitgekeken en dan zet je het op zolder. Maar die rommel moet naar het museum, want daar hoort het. Wat wordt er thuis nou naar ge keken?" Volgens Betsema is in de Waddenzee nog veel materiaal met archeologi sche waarde te vinden. „Je zoekt daar beneden helemaal op de tast, want het zicht is meestal erg slecht. Soms is het wat beter, dan kun je een metertje of zo zien. En als je dan later op die plek terugkomt bij minder zicht herinner je nog wel hoe het wrak er bij lag." Betsema verwacht geen tegen- sprestatie van het museum voor het lenen van zijn materiaal. „Welnee, het is alleen maar leuk dat wordt uitge zocht wat het precies is en hoe oud het is. Je leert daar zelf ook weer een boel van." De sportduiker blijft op zoek naar verborgen schatten op de zeebodem. „Dat is een tic hoor. Mijn vrouw heeft wel eens gezegd: je moet eens een fototoestel meenemen onder wa ter. Maar dan blijft dat toestel bene den liggen, terwijl ik aan een stukkie koper sta te trekken, moet je maar rekenen. Dat zit er nou eenmaal bij mij ingebakken. Ik blijf op zoek naar de schatkist met goud. Ik hoef niet mee te doen in de staatsloterij, zeg ik wel eens. Ik duik, da's al spannend genoeg...." Betsema uit Oudeschild, sinds jaar en dag verwoed sport- ker en verzamelaar van antiek uit scheepswrakken van Noord- Waddenzee, heeft twee zeer bijzondere bronzen kanonnen in ikleen gegeven aan het Maritiem en Jutters Museum. Zo'n jaar geleden dook hij ze op. Hij heeft thuis nog veel meer ardevolle vondsten. „Ik vind het leuk om meer te weten te nen over die spullen. En door ze in het museum neer te zet- kunnen meer mensen ervan genieten," aldus Betsema. Zijn >rbeeld krijgt navolging: ook andere Texelse duikers hebben gezegd materiaal beschikbaar te willen stellen voor het mu- m. der ook de kanonnen van Jac Betsema. De andere twee, waarvan één vrijwel identiek aan het kanon met jaartal 1554 van Betsema, wer den omhooggehaald door Flip Duin- ker en Hans Eelman. Laatstgenoemde haalde uit een nabijgelegen wrak rond 1985 ook een zeer oud bronzen kanon van aanzienlijk formaat naar boven. IJzeren kanon Uit het wrak kwamen nog vele ande re interessante vondsten naar boven, zoals een bronzen vatkraan, gebroken pijpen, een vierkante fles met tinnen dop en een koperen olielampje. Drie ijzeren kanonnen liggen nog beneden. IJzer dat lange tijd in zout water heeft gelegen is bijna niet te conser veren. Als deze kanonnen boven wa ter zouden worden gehaald, blijft er na verloop van tijd niets meer van over. In het voorjaar van 1990 verdween het wrak weer onder het zand. De WVC-onderzoekers hebben nog niet exact kunnen bepalen hoe oud het wrak is. Het schip kan in de 16e eeuw gezonken zijn, maar ook in de 17e eeuw. Verder onderzoek in de toekomst zou hierover uitsluitsel kun nen geven en is dus zeer gewenst. Honderden wrakken Het "Poolse kanonnenwrak" is niet het enige interessante wrak in het Waddenzeegebied. Honderden sche pen liggen op de bodem van de Wad denzee. Geld om al die wrakken op te graven is er niet. De duikgroep van WVC moet de beperkte geldmiddelen dus zeer weloverwogen besteden. Op 1 maart 1990 werd een inventari satieproject gestart, waarvoor de ge meente Texel, de provincie Noordholland en het Rijk (ministerie van W.V.C.) geld beschikbaar stelden. Een gedeelte van de westelijke Wad denzee werd als proefgebied uitgeko zen. In dit gebied liggen twaalf wrakken, waarover onderwaterarche- oloog Piet Kley in één jaar zoveel mogelijk te weten moest zien te ko men. Ook het "Poolse kanonnenw rak" ligt in het proefgebied. Piet Kley is bij vrijwel alle Texelse sportduikers op bezoek geweest, die regelmatig op de wrakken in het ge- De inscripties geven een beeld van de plaats van herkomst van het kanon ressant genoeg zijn om op te graven of te beschermen. Het grootste deel van de Waddenzee is echter nog niet onderzocht. W. P. van der Vis, conservator van het Maritiem en Juttersmuseum hoopt op een vervolg. „Als je be denkt dat de kanonnen die nu "bo ven water" zijn gekomen zó uniek zijn dat elk museum in de wereld zijn vingers erbij aflikt, dan is elke cent die in het inventarisatie-onderzoek is gestoken dat dubbel en dwars waard geweest. Je moet er niet aan denken dat door geldgebrek geen vervolgon derzoek kan plaatsvinden. Binnen een jaar kan een rijk en goed op te gra ven wrak uit elkaar zijn geslagen, waarmee ook alle archeologisch be langrijke gegevens en voorwerpen verloren gaan. Als je door onderzoek weet dat een belangrijk wrak wordt bedreigd kan je er wat aan doen. Ik hoop dan ook dat Rijk, Provincie en gemeente dit jaar wederom geld we ten vrij te maken voor hervatting van het onderzoek." Geld is op Het onderzoek van Kley loopt ten einde, want het geld is op. Het mini- etsema: dan sta je toch weer aan een koper te trekken.. e positieve ontwikkeling is niet in jjaatste plaats te danken aan het Serzoek dat onderwater- meoloog Piet Kley in opdracht van ministerie van WVC heeft ge en. Hij legt momenteel cje laatste nd aan de eindrapportage, ■kanonnen, die vanaf vandaag in I museum te zien zijn, zullen eind li deel uitmaken van een ten- wistelling over het project Weste- Waddenzee |jderwaterarcheologie). ftwee bronzen kanonnen zijn zeer Idzaam. De grootste is 152,4 centi- eter lang en heeft een diameter van centimeter. Het wapen is prach- ersierd met onder meer een oor e vorm van een gekromde dolfijn, den en bladmotieven. Bovenop twee halfronde gegroefde hand- jen te zien, een tekstbord met raveerde letters en het wapen van ingin Bona Sforza van Polen 18-1558), alsmede het jaartal >4. Verder staan er symbolen op de graafschappen Litouwen en irland en nogmaals het jaartal >4 Dit wijst erop dat het kanon Polen of uit de Baltische staten TH. Dr onderzoekers van het ministerie WVC is navraag gedaan naar het Den bij het Royal Armouries Tower don, het meest gezaghebbende seum op het gebied van kanonnen andere wapens. Waarschijnlijk be dt zich in de hele wereld maar één er vergelijkbaar kanon, ergens in en. Binnenkort gaan enkele mede kers van WVC op uitnodiging van Ise universiteiten naar dat land )r het geven van lezingen. Zij zul- van de gelegenheid gebruik ma- i om meer over het zeldzame ion aan de weet te komen. Bij de duikers kreeg de onderzoeker veel tinnen spullen te zien, een com plete chirurgijnskist met inhoud, een lading flessen en baardmankruiken waarvan sommigen nog met vulling, vele kanonnen en kleinere spullen zo als een ivoren kompas. „Ik heb nie mand proberen over te halen vondsten beschikbaar te stellen voor het museum. Dat moeten de mensen zelf weten. Wel probeerde ik zoveel mogelijk te vertellen over de zaken die de duikers in huis hebben Vaak kwamen ze er dan zelf al mee dat het leuk zou zijn om de spullen ook aan anderen te tonen." Doordat de Texelse duikers zich be reid hebben getoond vele vondsten in bruikleen te^ geven, kan het Maritiem- en Juttersmuseum wisselende collec ties samenstellen, zodat de ten toonstelling regelmatig wordt vernieuwd en dus aantrekkelijk blijft voor herhaald bezoek. 19.30 uur opent burgemeester ipper dinsdag aanstaande in de Iszaal de vergadering van de ge- nteraad. Op de agenda van deze ibare vergadering staan de vol- Je punten: Opening. Vaststelling volgorde stemming. Vaststelling besluitenlijst raads vergadering d.d. 12 februari 1991. a. Ingekomen stukken. b. Mededelingen. c. Beantwoording vragen. Medisch Centrum De Koog. Overzicht post onvoorziene uit gaven. Automatisering paspoorten. Telefoonlijn ten behoeve van omroep Texel. Aanvraag subsidie landelijke SBD voor het Vrije School-onderwijs. Financiering integratievoorziening CVO-school Den Burg. Extra bijdrage Jeugd- en Jongerenwerk. Huisvesting kinderdagverblijf in Den Burg. Aanpassing parkeergeldveror- dening. Herstellen droogteschade sport velden. Vervallen. Voorbereidingsbesluiten ten behoeve van het bouwplan van: a. De heer H. Boom voor het uitbreiden van de woning Meiertebos 15 te Den Burg. b. Diverse bouwplannen Marico- weg te Den Burg. c. Vervallen. d. Gemeente Texel voor de reconstructie Akenbuurt en kruispunt Ruigendijk/Nieuw- landerweg/Postweg. e. De heer M. Karlas voor de wijziging bestemming Brou werstraat 2 te Den Burg. f. Gemeente Texel voor Molen laan 14 te De Cocksdorp. g. Gemeente Texel voor Kikkert- straat 31 te De Cocksdorp. h. Gemeente Texel voor Dorps straat, Nikadel en gedeelte Boodtlaan te De Koog. i. Gemeente Texel voor De Ruy- terstraat te Oudeschild. 17. Plaatsing obs De Bruinvis op OVH voor nieuwbouw of uitbrei ding. 18. Vervallen. 19. Riolering en herinrichting Vlie- straat. 20. Herstraten gedeelte Pelikaanweg en herstraten fietspad Ruyslaan. 21. Vervanging lichtmasten door „antieke" lichtmasten in de War moesstraat en de Gravenstraat en in Oosterend. 22. Rioolberekening De Koog. 23. Aanpassing woonforensenbe- lasting. 24. Nota rendabele en onrendabele rioolaansluiting. 25. Rondvraag. 26. Sluiting. De Texelse reddingsteams van de stations Eierland (reddingboot „Sieg fried Egmundis") en De Koog (wip- perploegl waren dinsdagavond betrokken bij een zoektocht naar vijf vermiste opvarenden van een gezon ken Deense kotter. Kort nadat de reddingboot was uitgevaren, kwam het bericht dat de vissers allemaal veilig aan boord van een coaster wa ren genomen. De reddingboot, die nog geen twee zeemijl had afgelegd, kon zodoende rechtsomkeert maken en de wipperploeg, die op het strand stand by was, behoefde niet in actie te komen. „Een goede oefening", oordeelde reddingbootschipper Jaap Groen. De zoekactie gebeurde namelijk in dichte mist. „Het zicht bedroeg niet meer dan vijftig meter, we konden meteen al de vuurtoren niet meer zien", aldus Groen. „In zulke omstan digheden komt het aan op andere kwaliteiten Je moet op de radar naar buiten, 'n Radar is een leuk instru ment, maar je kunt er niet mee onder water kijken. Ook kennis van de lig ging van zandbanken in het Eierland- se Gat is nodig. In mist heb je enorm je aandacht erbij nodig en komt het aan op goed teamwerk." De „oefening" duurde maar kort. Om twintig voor negen werd alarm gege ven, een kwartier later vertrok de boot en om twintig over negen kwam het bericht „bemanning ge red". Het kustwachtcentrum in IJ- muiden, dat de actie coördineerde, blies de actie om half tien af. Tanker In dat ene uur was echter veel ge beurd. Even na half negen sloegen de Denen alarm. Hun kotter „Peter Mariene" was in aanvaring gekomen met de Japanse tanker „Golden Sunshine". Dat gebeurde 15 zeemijl ten zuidwesten van de vuurtoren, on geveer 12 mijl uit de kust ter hoogte van De Koog. Niemand sloeg over boord of werd gewond, maar de kot ter was ernstig beschadigd en maak te water. In paniek zonden de Denen een SOS uit, waarna ze in twee rub beren reddingsvletten het zinkende schip verlieten. Behalve de Texelse reddingsteams werd ook de Helderse reddingboot „Suzanna" gelanceerd, terwijl op Terschelling de „Jan van Engelenburg" gereed werd gemaakt. De „Dreg III" van een bergingsbedrijf uit Den Helder zette eveneens koers naar de plek des onheils. Diverse schepen in de buurt keken uit naar de ronddobberende visserlui. Vreemd genoeg bood de „Golden Sunshine", die op weg was naar een Duitse ha venplaats, geen hulp. De tanker had geen noemenswaardige schade opge lopen en zette zijn koers voort. Wrakboei Lang hoefden de Denen niet in hun rubberboten te blijven. Omstreeks twintig over negen werden ze aan boord genomen door de onder Cypri otische vlag varende kustvaarder „Swaneck". Nadat dit bericht was bevestigd, werd de actie afgeblazen en konden de onderweg zijnde red ders huiswaarts keren. De vijf Denen besloten om met de „Swaneck" mee te varen naar het Kieler kanaal. Gisteren werd de gezonken kotter ge lokaliseerd door betonningsvaartuig „Breeveertien", die de plek meteen voorzag van een wrakboei. Het wrak ligt nog net in de oostgaande scheepsroute. Rijkswaterstaat zal on derzoeken wat er met het wrak moet gebeuren., Verder werd een lichte olieverontreiniging geconstateerd, maar deze was volgens RWS „niet bestrijdenswaardig". Iedere zaterdagochtend haalt Scouting Texel oud papier op. De mensen wor den verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingeladen. Bij de oud papoer-wagen kunt u ook gereed schap voor de derde wereld kwijt. Ko mende zaterdag wordt het oude papier etc. opgehaald in de volgende straten: 5. Jonkerstraat, Willem van Beie- renstraat, Boogerd, Schoonoordsin gel, Witte Kruislaan en Burgerhout straat. De Koog. Iedere tweede zaterdagochtend van de maand wordt oud papier opgehaald in De Koog en directe omgeving, leder wordt verzocht het papier tijdig gebun deld aan de straat te zetten.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 7