KORT TEXEIS „Muren uithakken voor mij een normale zaak" Texels enige vrouwelijke loodgieter: Andere ingang bij Kruisvereniging PTT-schotelantenne prooi vandalisten „Paintball" tast Texelse rust aan Ook oud-wereldkampioen Gantwarg bij simultaan Cursus opleiding jachthonden Politie treedt op tegen milieudelict Hond aangereden pstra verdwaalt toreneindspel andcompetitie nnis van start gin van nieuw ïfaregebouw Amnesty actief voor vervolgde vrouwen Rijksbijdrage voor gebouwenbeheer is niet toereikend ƒ1000,- voor lezing „doelmatig bouwen" Opgevoerd Weer kledingactie voor vluchtelingen DERDAG 7 MAART 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 9 ■bouwplaats achter de Burg De Koninghal. rusting proberen twee groepen elkaar te beschieten met verfkogels. De ge meente heeft geen verordening die het spel expliciet verbiedt, maar wil toch geen toestemming verlenen om dat het onrust in bos- en natuurge bieden met zich meebrengt. In het pinksterweekend is het altijd erg druk op het eiland. Daarnaast staat in het advies van de gemeentelijke afdeling algemene zaken, „het toestaan van „paintball" opent de mogelijkheid om overal op Texel „oorlogje" te spelen, iets dat vooral in deze tijd misplaatst is." Gisteren werd een begin gemaakt met een inpandige verbouwing van het Kruisverenigingsgebouw (voor heen Groene Kruis) aan de Witte- kruislaan. Als eerste wordt het consultatiebureau onder handen ge nomen. Bezoekers wordt daarom ver zocht gebruik te maken van de tandartseningang. De trombosedienst zal voortaan permanent via deze in gang zijn te bereiken. Doel van de verbouwing is een scheiding tussen tandartsenpraktijk en de faciliteiten van de Kruisvereniging. De werk zaamheden nemen enkele maanden in beslag. Aan het begin van hun werkweek ontdekten PTT-medewerkers dat de satelietschotel aan de muur van het PTT-gebouw aan de Waalderstraat was vernield. De nog onbekende daders sloegen toe tijdens het weekeinde. De scho telantenne, die nog slechts aan de bedrading hing, werd gebruikt voor reclamedoeleinden. De schade be draagt naar schatting ƒ500,-. Herhaling. De gemeente heeft voor de tweede keer het verzoek van het LBO om een fietsenstalling bij het gebouw aan de Emmalaan af gewezen. Ongegrond. Het plan voor twintig woningen aan 't Zouteland bij Den Hoorn gaat door. Gedeputeerde Ststen hebben de bezwaren die erte gen zijn ingediend ongegrond ver klaard. Korenavond. De voor 13 maart aangekondigde uitvoering van de Texelse zangkoren gaat niet door. Er is geen nieuwe datum vastgesteld. Of de korenavond dit voorjaar nog wel wordt gehouden, is zeer de vraag. Bridgebeker. Op het vierde distrikt- parentoernooi NHN hebben Sjaan de Laat en Jan Hoogerheide in de mid dengroep de beker gewonnen met 59 procent. Fanfaregebouw. De contouren van het nieuwe gebouw van fanfarecorps KTF zullen binnenkort zichtbaar wor den. Dinsdagochtend legden fanfare crack Pieter Jan Koorn en LBO-leraar Fred Wigman de eerste steen. De bouw, op een terrein achter de Burg. De Koninghal, wordt uitgevoerd in eigen beheer, onder supervisie van Tebo. Streven is het gebouw te ope nen bij de viering van het 100-jarig bestaan op 7 september aanstaande. Winkeldief. In een winkel in Den Burg werd maandag een 27-jarige Texelaar betrapt bij de diefstal van vleeswaren ter waarde van ƒ24,25 De bedrijfsleider gaf de man aan bij de politie, die proces verbaal op maakte. „Nee, fysiek is het best te doen. Als het een keer te zwaar is, vraag ik ge woon iemand of hij helpt tillen of zo. Maar ik vind niet gauw iets te zwaar of te vies. Voor vuile handen ben ik niet bang. Ook ga ik gewoon mee het dak op, in de kouwe wind, of kruip in nauwe ruimtes onder de vloer Je komt als loodgieter wel Het spelen van „Paintball" tast de rust en ruimte aan waar Texel be kend om staat. Dat is één van de re denen waarom het college van b en w geen toestemming verleent aan Dhr. Nijdam uit Zaandam, die mon deling heeft verzocht in het pinkster weekend het spel op een nader te bepalen lokatie op het eiland te mo gen spelen. „Paintball" wordt gespeeld in een bosgebied. Gekleed in militaire uit- Ze is 18, ze komt uit Oude schild en ze is loodgietster. Conny van Beek doet menigeen verward opkijken als zij zich met haar collega's van IBS/Oele aanmeldt voor een klus. Een vrouw in de bouw,,Ja, een vrouw in de bouw. Sommigen vin den het niks, maar de meesten rea geren positief", vertelt Conny. van Tatenhove in valletje in de Ween- se partij. Broekema hoefde niet anders te doen dan de theorieboeken te volgen om in een ommezien de winst te grijpen. Uitslagen: A.Terpstra - R.Vittali 0 - 1 K.Kistemaker - A.Bakker remise E.de Visser - H.Tuinema remise Dirk Leegwater - P.Eelman 0 - 1 T.v.Lingen - F.Eijgenraam 0 - 1 H.Broekema - F.v.Tatenhove 1 - 0 K.Bruining - H.SIuijter 1 - 0 M.Witte - W.Hoekman 0 - 1 afgebr.partijen: J.Dros - R.Vittali 1 - 0 R.Vittali - P.Eelman remise Bij de damsimultaan op vrijdag 15 maart in De Bijenkorf, nemen Texelse dammers het op tegen het duo Harm Wiersma en Karen van Lith. Inmiddels wil ook oud-wereldkampioen Anatoli Gantwarg uit de Sovjet-Unie graag kennismaken met Texel en iedereen die van dammen houdt of het beter wil leren. Gantwarg wil graag spelen, vooral tegen de jeugd, ledereen die dat wel eens wil meemaken, is op 15 maart vanaf 19.30 uur van harte wel kom in De Bijenkorf. Wie mee wil doen en zich nog niet heeft opgege ven (zowel jeugd als ouderen) kan dit alsnog doen bij J. Visman, telefoon 18335, of bij Piet Bakelaar, telefoon 13843. Vorig jaar werd een cursus opleiding jachthonden succesvol afgesloten. Vier honden behaalden tijdens een landelijke wedstrijd een C-diploma en één hond zelfs een B-diploma. Het behalen van een diploma is echter zeker niet het doel van de opleiding. Het bijbrengen van gehoorzaamheid en discipline is natuurlijk het belang rijkste voor eigenaar en hond. De cursus duurt circa drie maanden en wordt gegeven door Hetty Seepma en Sieb Keyser, eventueel voor enkele onderdelen bijgestaan door een er kend KNJV-instructeur. Enthousiaste hondenbezitters kunnen zich vóór 31 maart aanstaande bij Hetty Seepma, telefoon 17886. Hier kan tevens meer informatie worden ingewonnen. De rijkspolitie Texel maakt werk van het milieuproject dat vorige week werd gestart. Maandag trof de politie op drie plaatsen nabij De Cocksdorp autowrakken aan. De respectievelijke eigenaren moeten deze weghalen. Als dat niet gebeurt, worden ze ge verbaliseerd. De politie zal in het ka der hiervan een maand lang extra attent zijn op lichte milieudelicten. Een 56-jarige automobiliste uit Leer- sum schepte dinsdag omstreeks half twaalf op de Californiëweg een hond, die onverwacht de weg op rende. De hond, een vrij jonge Duitse herder van een ter plaatse woonachtige fa milie, vluchtte van schrik weg. Over het lot van het dier was aanvankelijk niets bekend, maar later werd het thuisgebracht. „Hij is nog wat stijf jes, maar heeft niets gebroken. Het zal wel niet lang meer duren of hij rent weer in het rond", vertelde de dochter des huizes gisteren. De auto van de vrouw uit Leersum werd licht beschadigd aan koplamp en bumper. Sinds twee maanden is ze aan het werk en tot dusver heeft ze geen spijt van haar keuze. „Zeker niet. Het is wennen, maar het is een afwisse lend beroep. Soms zit ik drie dagen op één klus, een andere keer hebben we drie klussen op één dag. Boven dien kom |e nog eens op plaatsen waar je anders niet zo snel zou ko men. We zijn vaak buiten, dat vind ik lekker, en zitten niet stil. Soms moet je wel eens kruipen in een ruimte van dertig centimeter hoogte, maar dat doe ik liever dan de hele dag achter een computer zitten", aldus Conny. Hoe is ze tot haar toch wel bijzonde re beroepskeuze gekomen? „Ik heb eerst mavo D gedaan en daar knoopte ik een jaar op het LBO aan vast. Als enig meisje deed ik de richting metaal, maar niet met het vaste voornemen om loodgieter te worden. Dat idee kwam pas na een maand of acht. Ik ben toen een keer met Dirk Witte, die ik uit Oudeschild kende, meegeweest en dat beviel me wel. 't Is te proberen, dacht ik." Geen poppen „M'n vriendinnen vonden het destijds heel leuk. Weer eens wat anders, zei den ze. En een ander noemde me stoer. Of ik altijd al een type was die bezig was met knutselen en soldeer bouten? Nee, maar ik was er zeker niet zo eentje die met poppen speel de. Autootjes wel, en met crossfiets jes." Conny meldde zich aan bij Piet Schuijl, directeur van IBS/Oele. Die nam haar echter niet meteen aan, maar adviseerde haar een opleiding van een half jaar te volgen aan het Centrum voor Vakopleidingen (CVV) in Alkmaar. „Een nuttige opleiding, speciaal gericht op het loodgieters vak", aldus Conny. Haar baas vult aan: „Tegen een meisje wordt anders aangekeken. Op haar wordt extra kri tisch gelet. Ze moet dus de mensen zien te overtuigen met handigheid en vakkennis. Vandaar dat ik veel waar de hecht aan een goede opleiding." Thuis besproken Schuijl verklapt dat de komst van Conny wel eerst met het personeel is besproken. „Het is anders dan ge mengd werken op kantoor. Als lood gieter ben je vaak met een collega op pad. Als die collega een vrouw is, kan dat wat uitmaken. De kwestie is V Conny van Beek weet inmiddels wel hoe ze met een boor moet omgaan, zoals hier bij de ver bouwing van drogisterij Mets. ,.lk ben niet iemand die bang is om vieze handen te krijgen", zegt ze daarom door de mannen eerst thuis besproken. Geen van de echtgenotes maakte bezwaar, dus kon Conny worden aangenomen." Schuijl is blij met elke gemotiveerde arbeidskracht, want het aanbod op de arbeidsmarkt is momenteel klein. „Er zijn weinig vaklui." Hij is nog bezig om voor Conny extra subsidie van het rijk los te weken; een toezegging is nog niet binnen. Of er sinds Conny's komst minder ruwe taal wordt gebruikt en dergelij ke, kan Schuijl niet beamen. Conny zelf meent dat er niet veel anders wordt gereageerd. „Ik word niet ont zien en dat vind ik prima. Dat is me tevoren ook verteld. De collega's rea geren trouwens heel normaal." Pielen Is het werk soms niet te zwaar? vaak op rare plekken, je zit altijd er gens tussen te pielen." „Vrijwel vanaf het begin moest ik va- nalles zelf doen. Gaten boren en mu ren uithakken vind ik inmiddels heel normaal. Dirk Witte is mijn leer meester, dat gaat prima. Ik ga nog nergens alleen op af, maar ik weet dan ook nog lang niet alles. Boven dien heb ik geen rijbewijs...." Toekomst Het loodgietersvak bevalt Conny dus wel. Welke toekomstmogelijkheden zijn er nog voor haar? „Momenteel ga ik nog een dag per week naar de streekschool in Heerhugowaard. Ik wil daar mijn monteursdiploma halen. Het duurt vier jaar voordat ik me eer ste monteur mag noemen. Daarna zijn er mogelijkheden tot specialise ren, bijvoorbeeld als c.v.-monteur." |uel tussen Auke Terpstra en Ri- fittali dat maandagavond in de Burcht voor de interne compe- an schaakclub En Passant werd jeld mondde uit in een gelijk- dig toreneind- dat door Terpstra verkeerd werd ideld. Vittali profiteerde opti- van de dwaalwegen waarop egenstander zich begaf en haal- i volle buit binnen. i kon een winstpunt overigens gebruiken want uit zijn beide roken partijen tegen Paul Eel- en Jaap Dros haalde hij niet dan een half punt. Beide partij erden niet meer hervat; met Eelman kwam Vittali remise en omdat hij in de afgebroken een eeuwig-schaak- lamsme in werking kon zetten, jl analyse van de afgebroken ig tegen Dros had duidelijk ge- t dat er voor Vittali geen werke- jverlevingskansen meer waren. Kistemaker en Aad Bakker ten er een vrolijke partij van: de kansen waren voor Bakker dje jedig een pion won en >udig leek te zullen gaan win- Bakker raakte op de dame- el echter verstrikt in de verwik- jen die hij zelf had roepen en Kistemaker kwam uit- lijk in een eindspel nt waarin nu hij over een pluspi- ischikte. Toen Bakker iddels weer op zijn scherpst - ïandig laveren de gevaarlijke vrij- van Kistemaker arresteerde, be- in beide schakers dat het tijd om remise overeen te komen. Kleiman heeft na een zeer mati- Irste seizoenshelft de wind in de m: naast zijn remise tegen de als I genoteerde Vittali behaalde hij Iwaarbevochten overwinning op aie Dirk ivater die lange tijd het beste iet spel had, maar in het pel door Eelman te pakkeh werd Tien, Harm Broekema versloeg k van Tatenhove in minder dan etten. Met open ogen wandelde ipril begint de eiiandcompetitie nis. ledereen die lid is van een eniging of de wedstrijden thuis i spelen, kan zich opgeven. De ijpetitie bestaat uit thuis- en uit- Istrijden en er is zowel een »es- als een herenpoule van vijf zes personen. kan zich opgeven voor de zon- iddag of de zondagavond. Elke trijd duurt één uur, waarbij de s worden getèld. De leden van renigingen die meedoen aan de ijke competitie zijn van deelna- tgesloten. Voor opgave en in- igen kan contact worden lomen met: F. de Haan (Deuce), on 13438; R. van der Bent ÏHodie), telefoon 16301 of 34 en H. Kalis (Oosterend), tele- ■18310. ontouren van het nieuwe ge- V van fanfarecorps KTF zullen inkort zichtbaar worden. Dinsda- itend legden fanfare-crack Pieter Koorn en LBO-leraar Fred Wig- de eerste steen. De bouw, op terrein achter de Burg. De Ko- 'lal. wordt uitgevoerd in eigen 1eronder supervisie van Tebo. ren is het gebouw te openen bij lering van het 100-jarig bestaan tseptember aanstaande. Van 8 tot 31 maart houdt Amnesty International een actie voor vrouwen die wegens hun politieke en maat schappelijke activiteiten door de au toriteiten van hun land worden vervolgd. Diverse vrouwenorganisa ties doen aan de actie mee. Ook particuliere vrouwen kunnen hun bij drage leveren door voorbedrukte kaarten te versturen naar de betref fende regeringen. Op Texel kan men voor kaarten terecht bij Lenie Bre mer, Kotterstraat 21, Oosterend, tel. 18672. Meer en meer nemen vrouwen over de hele wereld deel aan politiek en maatschappelijk werk. Daardoor lo pen zij in sommige landen ook meer risico om vanwege deze activiteiten te worden opgepakt, gemarteld of vermoord. De slachtoffers zijn vrou wen van alle leeftijden, uit alle lagen van de bevolking: vakbondsleden, landarbeidsters, journalistes, weten schappers en sociaal werksters. Som migen staan vooraan in de sociale en politieke veranderingen van hun land. Anderen zijn slachtoffer omdat zij de vrouw, moeder, dochter of vriendin zijn van personen die als gevaarlijk worden beschouwd. Het college van b en w wil dat aan vijf gpenbare basisscholen (Thijsse- school, Strijbosschool, Drijverschool, Bruinvisschool en Daalderschool) niet meer preventief- en technisch onder houd wordt gedaan dan door het rijk via het Londo-vergoedingensysteem aan de gemeente wordt vergoed. Ex tra onderhoud in de vorm van schil deren is eigenlijk wel nodig, maar door het rijk wordt geen rekening ge houden met de invloeden van weers omstandigheden in kustgebieden. Dit is al eerder aangekaart, maar de ge meente wil dit nogmaals doen via de VNG (Vereniging Nederlandse Ge meenten). De Bouw- en Houtbond FNV. afde ling Texel krijgt ƒ1000,- van de ge meente voor het organiseren van een lezing over „doelmatig bouwen". Tijdens een uitgebreide informatie avond, die zal worden gehouden op 16 april, zal Ir. C. van Duyvenstein van de Technische Universiteit van Delft het woord voeren. Het afdelingsbestuur van de Bouw en Houtbond heeft bij de festiviteiten rond de aflevering van de miljoenste woning van Noordholland in Hoorn een lezing bijgewoond van Van Duy venstein. Deze had betrekking op het op een milieubewuste manier om gaan met en hergebruik van bouw materialen. De hoogleraar vertelde ook over nieuwe ideeën die zijn ont wikkeld in Delft. Het leek de FNV- mensen belangrijk dat ook Texelse betrokkenen bij de bouwwereld van deze ideeën kennis nemen, vandaar dat het plan werd opgevat Van Duy venstein naar het eiland te halen. De universiteit eist daarvoor echter een vergoeding van ƒ1000,-. Twee brommers die een paar dagen eerder uit het verkeer waren geno men, zijn dinsdag door de technici van de verkeersgroep Alkmaar van de rijkspolitie afgekeurd. De brommer van een jongen uit De Cocksdorp produceerde iets teveel decibels, had een te breed stuur en een niet goed functionerende voorrem. Bovendien was hij opgevoerd: het vermogen be droeg 1,1 kW, in plaats van de toe gestane 0,44 kW. De andere brommer, van een jongen uit Oude schild, kreeg exact dezelfde beoorde ling. Beide zullen een boete moeten betalen. In De Schakel zal op donderdag 21 maart aanstaande weer een kledïng- markt worden gehouden, aanvang 10.00 uur. De opbrengst hiervan gaat naar de Stichting Vluchtelingenhulp. Kleding en schoeisel dat met meer wordt gebruikt, kan worden gebracht op maandag 18 maart van 10.00 tot 11.00 uur, op dinsdag 19 maart van 14.00 tot 15.00 uur en op woensdag 20 maart van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16 00 uur in De Schakel. Wie het niet zelf kan brengen, kan tot dinsdag 19 maart, 12.00 uur, contact opnemen met mevrouw De Haas, telefoon 12298. De kleding- markt wordt georganiseerd door de Hervormde Vrouwendienst Den Burg.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 9