t Groen "Zwartrjexeh in het harL, \fspraken over vliegwijze moeten overlast voorkomen jverleg buurtbewoners en paracentrum „Sanering slaapplaatsen door gemeente een overval" Wil Huizinga verzorgde alles tot in de puntjes De Koog Promotion verontwaardigd: Beachpark Overleden na kortstondig ziekbed een inkrimping ourleinkazerne uiten bewustzijn a val met fiets Boer vindt granaat AT- r TUssen dijk en duinenrij [eRICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10563 DINSDAG 12 MAART 1991 advertenties, abonnementen, etc. «veld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, jon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 ictie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon [0-12741 tie buiten werktijd de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon 02220-17266. Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.74£ N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs /43,95 per half jaar, Los ft,20 Weggedrag van de parapiloten is maatgevend voor de hoeveelheid overlast. )e kunt in twee minuten als een Stuca-vliegtuig naar beneden jren. Dat levert tijdwinst op, maar ook veel herrie." Aldus chef- er G. Mulder van het Paracentrum Texel tijdens een onlangs uden overleg met omwonenden over het voorkomen van ge- verlast door de para-vliegtuigen. Duidelijk is dat de manier in vliegen bepalend is voor de hoeveelheid lawaai. De directie het Paracentrum heeft de buurt een aantal toezeggingen ge- lan om de situatie te verbeteren. 'aracentrum zal er zelf op toe dat hun piloten zich aan de af- |ken houden. Daarnaast wordt rzocht of nog andere geluid- enden maatregelen kunnen len genomen. De kwestie zal sdag 20 maart worden bespro- ttijdens een (openbare) vergade- |van de commissie geluidhinder Iveld Texel, om 14.15 uur in het huis. Igens de buurtbewoners veroor- ikt de frequentie en wijze van vlie- Idoor het Paracentrum grote uidsoverlast. Niek Welboren is één 1 hen. „Er wordt wel gezegd dat foveral tegen zijn, maar dat is he- laal niet zo. De „normale" vliegac- teiten staan niet ter discussie." ■rijdag j.l. gepresenteerde defen- nota van minister R. ter Beek ingt aanzienlijke inkrimping van de gsmacht met zich mee. Er wordt iter niet bezuinigd op het Korps iriniers, zodat de nota geen gevol- 1 heeft voor het aantal opleidingen het materieel van de Texelse Joost grleinkazerne. Daar wordt binnen- t de eerste paal geslagen voor een uw hoofdgebouw. In verband met lespannen toestand in de wereld [gezien van enig ceremonieel rond nvang van de bouw. „Maar mis- n dat dat alsnog gebeurt bij het ken van het hoogste punt", al- ï'commandant E. de Koning. 1 19-jarige Duitse uit Duisburg is een valpartij met haar fiets buiten wustzijn geraakt en ter observatie jenomen in het Geminiziekenhuis. I ongeval vond zaterdagavond id 21.00 uur plaats. 'rouw werd op de Pelikaanweg hijgereden door een 21-jarige genoot uit dezelfde plaats. Die seerde haar echter zo rakelings Je fietssturen in elkaar verward ten. Hoewel de vrouw in de zie- •uto weer bij kennis kwam, werd voor de zekerheid toch opgeno- n. Beide fietsers behoren tot een looi die op een camping in De 39 verblijft. De omwonenden hebben al veel va ker gesprekken gehad met de Para centrumdirecteur Bob Rienks, maar een afdoende oplossing bracht dat niet teweeg. „Onze klachten werden gebagatelliseerd. Maar er zijn veel mensen die de pest aan de herrie hebben. Er wordt wel veel gemop perd, maar echt naar buiten treden deden maar een paar mensen uit de buurt," vertelt Welboren. Begin dit jaar werd besloten nogmaals met Rienks te praten. Voor het gesprek werden ook de dorpscommissie van De Cocksdorp en de actiecomitées van Eierland en De Cocksdorp uitge nodigd. Pilatus De meest gehoorde klacht is de duur van het lawaai. In het seizoen wordt zes dagen per week twaalf uur per dag gevlogen. Daarnaast is er hinder van para's die naast het vliegveld in bomen, bebouwing of landerijen te recht komen. De para's maken het meest gebruik van een „Pilatus Porter", een toestel dat minder lawaai produceert dan de Cessna 206, die soms wordt ingezet voor het maken van hoogtesprongen boven 9000 voet. Maar als met hoge snelheid een landing wordt uitge voerd, produceert ook de Pilatus veel geluid. De havenmeesters van Vliegveld Texel hebben alleen een adviserende taak en hebben geen bevoegdheid tot ingrijpen als piloten met hoge snelheid en dus veel herrie landen of opstijgen. „Wij geven geen ver keersleiding, zoals op Schiphol. Wij verstrekken alleen informatie zodat er geen brokken worden gemaakt. Dat is het geval op alle „groene" vliegvel den," aldus Nico Mulder, assistent havenmeester. De havenmeesters ver zoeken de piloten die gebruik maken van het vliegveld wel om aan een aantal punten gehoor te geven, zoals het hoger vliegen dan strikt is vereist en het extra rustig uitvoeren van lan- Een agrariër heeft vrijdagmiddag nabij het Meyertebos een granaat naar bo ven geploegd. Het projectiel bleek 28 centimeter lang, met een diameter van 10 centimeter. De granaat is vei lig gesteld en wordt binnenkort on schadelijk gemaakt door de duik- en demonteergroep van de marine. dingen. ,,Maar de piloten zijn vrij om te doen wat ze willen, wij hebben geen sanctiemogelijkheden." Minder agressief Mulder vertelt dat in het seizoen over de radio wel eens opmerkingen wor den gemaakt tegen parapiloten die met al te veel geweld naar beneden komen. „Daar luisteren ze wel naar. Afgelopen jaar is trouwens vooral in het begin van het seizoen opvallend minder agressief gevlogen." Paracentrum-directeur Bob Rienks heeft de omwonenden toegezegd te zullen onderzoeken of de Pilatus van een geluidarme propellor kan worden voorzien. Het toestel krijgt momen teel een zwaardere motor, waardoor het hoge „gillende" geluid dat ont staat bij het opstijgen voortaan min der zal zijn. Rienks: „Ik heb regelmatig gesprekken met de haven- Haast niet te geloven: Slijderink weg van Texel in Baha'fs uit hele provincie vieren „nieuwjaar" op Texel w DETV wil vissen op sociaal verantwoorde wijze Snelle tijden op nieuw parcours rond De Waal Eiland Rügen in verval meesters. We proberen bijvoorbeeld door regelmatig andere aanvliegrou tes te kiezen, de overlast te beper ken. Natuurlijk staan wij open voor klachten. We leven als buren naast elkaar, we zitten samen in één schuitje. Daar moeten we het beste van proberen te maken." Voor het seizoen zullen de vliegprocedures nog eens worden doorgenomen en na de zomer volgt een evaluatie met de buurtbewoners. Hinderwet De commissie Geluidhinder Vliegveld Texel wordt gevormd door deskundi gen uit diverse sectoren, zoals milieu- gedeputeerde Geert de Boer (voorzit ter), wethouder Dirk Terpstra en afge vaardigden van de Rijksluchtvaartdienst, de Inspectie Milieuhygiëne, de Inspectie Ruimtelij ke Ordening en de Werkgroep Land- schapszorg Texel. Alle geluidaspecten rond het vliegveld worden door de commissie besproken, waarna een advies volgt aan het ministerie van verkeer en waterstaat (waar het vliegveld officieel onder valt) of de gemeente (die er met bestem mingsplannen ook een beetje invloed op kan uitoefenen). Het Paracentrum heeft voor haar ac tiviteiten geen hinderwetvergunning nodig. Andere lawaaiproducerende bedrijven moeten wel aan die verpli chting voldoen. Het Paracentrum valt echter onder de luchtvaartwet. De Rijksluchtvaartdienst is de toezicht houdende instantie. „Raar, maar het valt nou eenmaal onder een ander re gime," aldus Anton Wilkens van de gemeentelijke afdeling milieubeheer, „Paniekvoetbal" noemt De Koog Promotion het vanavond in de raads vergadering te behandelen voorberei- dingsbesluit tot wijziging van de „gemengde bebouwing" in het bestemmingsplan van De Koog. De gemeente wil via de wijziging greep op het aantal recreatieve slaapplaat sen krijgen. Volgens de huidige nor men mogen veel Kogenaren die op gemengde bebouwingsstroken wo nen hun huizen in slaapplaatsen, ap partementen of hotels veranderen. Het college wil dit „papieren" recht op slaapplaatsen afschaffen en aan de hand van nieuwe criteria bepalen wie er voor uitbreiding van slaap plaatsen in aanmerking komt. In een brief aan de raadsleden schrijft De Koog Promotion dat diver se ondernemers en particulieren de planwijziging om het aantal slaap plaatsen in De Koog te verminderen, zien als een „overval" De Koog Promotion stelt dat het win- tertoerisme zich de laatste jaren in opwaartse lijn aftekent. „Dit recht vaardigt de stelling dat ondernemers toenemende interesse hebben om „winterharde slaapplaatsen" te reali seren." Volgens de organisatie heb ben diverse ondernemers al plannen in voorbereiding. De planwijziging kan volgens hen tot gevolg hebben dat soms nog maar net aangekochte be zittingen direct of indirect een enor me waardevermindering ondergaan. De Koog Promotion vindt ruim de helft van de slaapplaatsen in De Koog en omgeving beslist niet win terhard en niet evenwichtig verdeeld. „Het is voor de badplaats van zeer groot belang dat er verbreding buiten het seizoen kan plaatsvinden." Tegenstrijdig Enerzijds wordt volgens de organisa tie de toename van slaapplaatsen in het dorp geblokkeerd, anderzijds tevens secretaris van de geluidhinder- commissie. „Wij gaan in de vergadering van 20 maart in deze zaak eerst alle partijen aanhoren. Het is natuurlijk een beetje een kwestie van welles-nietes. Pas als alle meningen zijn gepeild volgt een conclusie." staat de gemeente een „opwaarde ring" voor door de voorzieningen te verbeteren. „Zelfs het tussengebied (tussen Nikadel en het Stappeland) wordt met nieuwe voorzieningen uit gebreid, mét bovenliggende apparte menten. Het is zelfs nu zo dat er niet genoeg winterharde slaapplaatsen zijn om het centrum op korte termijn leefbaar en „winterrendabel" te ma ken, laat staan eerst de voorzienin gen uit te breiden." De Koog Promotion vindt de blokka de op de gemengde bebouwingsstro ken tegenstrijdig. Lang niet iedere particulier of onder nemer zal gebruik kunnen maken van de mogelijkheid om slaapplaatsen te realiseren, „Het zou ons inziens logi scher, doelmatiger en van meer visie getuigen als een totale herziening van het bestemmingplan De Koog wordt gekoppeld aan de herinrichting van het gebied tussen Nikadel/Stap- peland en Dorpsstraat/Badweg." door Klaas Bonne Het veelbesproken Stappeland Door dik en dun beschreven Komt na veel gehakkeprak Toch eindelijk tot leven De allereerste bungalows Die zijn alreeds verschenen Nadat het witgewolde vee Naar elders is verdwenen En zelfs de zo vertrouwde naam Die wij het weiland gaven Werd in een uithoek van 't terrein Wat achteloos begraven En al breken wij haast onze tong Op Beachpark en upgrading Het dekt zoals de kenner zegt In elk geval de lading En de kopers staan reeds in de rij Voor het Livingstone broodje En 't kost ons mooie eiland slechts Een tuunwal en een slootje Algemeen werd de afgelopen dagen geschokt gereageerd op het overlijden van Wil Huizinga. Nog maar 41 jaar oud ontviel hij donderdag de Texelse gemeen schap, waarbij hij zeer intens was betrokken. Buiten zijn werk als leraar en conrector bij het Lager Beroeps Onderwijs genoot Huizinga vooral bekendheid als actieve en vooruitstrevende se cretaris van het Koninklijk Texels Fanfarekorps (KTF). Wil Huizinga overleed na een kortstondig ziekbed in het zieken huis van de Vrije Universiteit in Amsterdam. Een week tevoren had hij te horen gekregen dat hij aan leukemie leed. Vorige week maandag werd hij in het Gemini ziekenhuis in Den Helder opgeno men, en woensdag werd hij over gebracht naar Amsterdam. Die avond werd hij getroffen door een hersenbloeding, waaraan hij donderdagochtend overleed. Gouden kracht Huizinga was dé organisator van KTF. Sinds hij in 1979 in het bestuur werd gekozen als secre taris, was hij de stuwende kracht achter evenementen, acties en tal van verenigingsactiviteiten. Zo zette hij de actie „Pak an" (voor de aanschaf van nieuwe unifor men) op, en werkte hij plannen uit voor de viering van het 90-jarig en 100-jarig bestaan van KTF. „Een gouden kracht is ons ontvallen", zegt voorzitter Wim van Sambeek. „Wil was een per fectionist. Alles tot in de puntjes verzorgd, dat was Wil ten voeten uit." Temidden van de voorbereidingen voor het eeuwfeest is Huizinga nu weggevallen. Het bestuur hoeft echter niet met de handen in het haar te zitten, want - typerend voor Huizinga- het draaiboek is kant en klaar. Tot in detail heeft hij de actieplannen uitgewerkt voor de realisatie van het nieuwe verenigingsgebouw, waarvoor afgelopen week de eer ste steen werd gelegd. Twee ju bileumactiviteiten zijn inmiddels achter de rug: de succesvolle uit gave van de videofilm Den Burg 1953 en het al even geslaagde concert van de Koninklijke Militai re Kapel. Binnenkort volgt meer nieuws over volgende acties. „Het nieuwe clubgebouw was Wil zijn grootste wens. De actie plannen zijn van hem afkomstig. Zoals zo vaak kwam de eerste aanzet bij hem vandaan. De plan nen zijn in grote lijnen in het bestuur besproken, Wil vulde ze vervolgens in. Hij hield niet van losse flodders, maar trad alleen naar buiten met goed doorknede plannen", aldus Van Sambeek. Drumband Wil Huizinga was al vroeg actief voor KTF. In 1958 werd hij lid van de drumband. Later maakte hij de overstap naar het orkest als slagwerker Ook verzorgde hij enige tijd de opleiding van de jeugdtamboers. Grote bekendheid verwierf Huizinga als lid van de boerenkapel. Als begaafd spreker fungeerde hij niet alleen als spreekstalmeester (een taak die hij ook bij de uitvoeringen van KTF op zich nam), maar ook hield hij conferances, die soms langer duurden dan het optreden van de boerenkapel.... Op mark ten, feesten en in bejaardenhui zen maakte Huizinga de show. Befaamd was de „blaastest": mensen uit het publiek werden dan uitgedaagd om zo lang mo gelijk op de bas te blazen. Wie het het langst volhield, werd be loond met ludieke prijzen. Huizin ga had in zulke dingen veel plezier en verscheen altijd goed voorbereid ten tonele. Ook voor de Anbo was Huizinga enkele malen per jaar de grote gangmaker. Op originele wijze presenteerde hij bingo-avonden in De Buureton. Verder was Huizin ga actief bij SV Texel als jeugd leider en ontspande hij zich met kennissen bij jachtpartijen Fusie Ook bij het LBO deed Huizinga zich gelden als een harde, ener gieke werker, die vooraan stond als er wat viel te organiseren. In 1977 trad hij in dienst bij de school, na als leraar in Den Hel der en Venhuizen te hebben ge werkt. Huizinga gaf op Texel les in Nederlands, rekenen, aardrijks kunde, geschiedenis en muziek. Later werd hij adjunct-directeur, speciaal belast met de onder bouw (eerste en tweede klas sen). In die hoedanigheid was hij het afgelopen jaar betrokken bij de voorbereidingen voor de fusie met de Rijksscholengemeen schap, een zaak waarin hij veel uren stak. Op de nieuwe school zou Huizinga conrector worden van de brug- en tweede klassen, een taak die hij als een uitdaging beschouwde en waarin hij veel zin had. Het heeft niet zo mogen zijn. De condolatie gisteravond in het rouwcentrum aan de Bernhard- laan trok vele honderden be langstellenden. De opkomst collega's, scholieren, muzikanten en anderen was zó groot, dat zich een lange rij wachtenden buiten het centrum formeerde. Wil Huizinga is vandaag gecre meerd in Schagen. Het LBO was om deze reden de gehele dag gesloten.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1