Zoveel mogelijk vissers legaal bezig houden... Nieuwjaarsviering Baha Ts op 21 maart in De Koog Geen vuurwerk, maar meditatie Jaarvergadering Vissersvereniging DETV Texel ...op een sociaal verantwoorde wijze. Uitbreiding Waalder museum 'n aanfluiti Ster in voorruit Gebedsbijeenkoms PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 12 MAAR De vissersvereniging DETV tijdens de zaterdag gehouden jaarvergadering in De Bijenkorf. Zoveel mogelijk vissers moeten op legale wijze een behoorlijke boterham kunnen verdienen onder verantwoorde sociale omstan digheden. Deze wens heeft de Vissersvereniging DETV Texel hoog in het vaandel staan en was onderwerp van discussie in de jaarvergadering die zaterdagochtend in De Bijenkorf in Oosterend werd gehouden. De alom heersende wanverhouding tussen vangstrechten en vangstcapaciteit is er echter de belang rijkste oorzaak van dat de regelgeving spanningen oproept. „Al leen een individuele zeedagenregeling, gerelateerd aan quotum en motorvermogen, kan een oplossing bieden", aldus voorzitter Bas van der Beek in zijn openingstoespraak, waarin hij een aan tal kritische kanttekeningen plaatste. DETV vraagt al een jaar om de indivi duele zeedagenregeling. De Texelse vissers smaken nu de voldoening dat de landelijke organisaties (Federatie van Vissersverenigingen en de Neder landse Vissersbond! dit idee hebben overgenomen en er krachtig voor pleiten in Den Haag. Het nationale en het EG-beleid moet gericht zijn op duurzame, constante en zo hoog mo gelijke produktie van consumptievis. Van der Beek veronderstelde dat na genoeg alle betrokken ondernemers en organisaties het daarmee wel eens zullen zijn, maar dat de discus sie losbrandt als het beleid zelf en de handhaving daarvan aan de orde komt. Dat beleid is gebaseerd op het TAC/quotum systeem, technische maatregelen en reduktie van de vangstcapaciteit. Afkeuring Eind volgend jaar zal de EG het be leid evalueren. Van der Beek ver wachtte dat dan zal blijken dat het beleid in hoofdlijnen succesvol is ge weest maar dat op onderdelen onvol doende resultaat is geboekt. Met dat laatste doelde hij op het beheer van de kabeljauw- en schelvisstand en de vermindering van de vangstcapaciteit. Wat betreft de kabeljauw vond spre ker het afkeurenswaardig dat de mi nister in Brussel heeft ingestemd met de zg. 8 dagenregeling, in het licht van het feit dat Nederland al een zeedagen- en een kistenregeling kent. „Een kwestie van dubbel pakken. Voor mij blijft het onbegrijpelijk waar om cle bijvangst van de boomkorvis- serij, als die meer dan zes kisten bedraagt, overboord moet. Met in standhouding van de kabeljauw heeft het niets te maken (de vis is abso luut doodl maar administratief klopt het wel. „De minister handelt naar de letter maar niet naar de geest van de wet". Naar aanleiding van een toespraak van directeur Visserijen Draisma op een symposium in Den Helder, waar in deze opmerkte dat de vissers meer eigen verantwoordelijkheid voor het beleid moeten nemen, zei de DETV- voorzitter: „We kunnen slechts ver antwoordelijkheid nemen voor een geloofwaardig beleid en niet voor een failliet handhavingsbeleid. Zolang geen oplossing is gevonden voor de wanverhouding tussen vangstrechten en vangstcapaciteit blijft het dweilen met de kraan open, met als gevolg haat en nijd op de havens". Ontheffingen Het nodige tumult is ook opgeroepen door de onlangs verstrekte ontheffin gen aan een aantal schepen waar door deze meer zeedagen hebben gekregen. De onenigheid leidt tot we derzijds gedreig met processen. De enige die daar belang bij hebben zijn de advocaten en er wordt niets be reikt omdat de oorzaak van het kwaad niet wordt weggenomen. Ook de invoering van veilplicht waarvoor door de politiek wordt gepleit, zal geen oplossing bieden, zo meende Van der Beek die nogmaals bepleitte dat alleen een individuele zeedagen regeling, gerelateerd een quotum en pk, soulaas biedt. Met zo'n regeling kan van jaar tot jaar de capaciteits benutting op vangstrechten worden afgestemd. Ook de garnalenvisserij kreeg aan dacht. Deze sector heeft het in het afgelopen jaar redelijk gedaan. De vangsten waren matig maar de prij zen goed. Maar ook de garnalenvis- sers moeten waakzaam zijn. Het grootste gevaar dat hen bedreigt is de concentratie aan afnemerszijde, waardoor de veilingklok zijn functie verliest. „Ik moet er niet aan denken dat straks op het hoofdkantoor van Harlewood in Engeland het inkomen van de Texelse garnalenvisser wordt bepaald". De voorzitter vond verder dat de expansiedrift van de Zeeuwse mosselvissers en de uitbreiding van de sportvisserij „goed in de gaten" moeten worden gehouden Sociaal Ook de sociale zekerheid voor de vis sers kwam aan de orde. Op de visse rijschepen wordt gewerkt en verdiend volgens het zg. maatschapscontract waardoor ook de vissers die zelf geen schip in eigendom hebben, fei telijk ondernemer zijn. Dit gezamenlijk verantwoordelijk zijn voor besomming en risico is de beste garantie geble ken voor een goed inkomen voor zo wel eigenaars als medeopvarenden. Tegen ziekte en ongeval hebben de deelvissers zich verzekerd bij het So ciaal Fonds Maatschapvisserij. Van der Beek herinnerde eraan dat elke deelnemer in de maatschap recht heeft op een overzicht waaruit blijkt hoe zijn deel in de opbrengst en de kosten is berekend. Het DETV- bestuur vindt dat de schipper- eigenaar dit overzicht ongevraagd moet verstrekken. Spreker ging in op de commotie die is ontstaan over de eventuele aanslui ting bij de bedrijfsvereniging Habivi. Hij betreurde het dat dit in de publici teit is gekomen voordat alle aspecten zijn onderzocht. Het DETV-bestuur zal pas een oordeel geven als alle in formatie binnen is en daartoe des kundigen raadplegen. Er zal dan een aparte vergadering worden belegd waarin het verenigingsstandpunt wordt bepaald. De DETV-vergadering werd zoals ge woonlijk bijgewoond door een grote schare vissers, maar ook door verte genwoordigers van landelijke visserij organisaties, het gemeentebestuur, de Helderse vissersvereniging en de Texelse/Helderse visafslag. Van der Beek verwelkomde ook de ere-leden B. Vlaming, vd Schans, Weijdt en Daalder. Enkele ogenblikken stilte werden in acht genomen ter herden king van René Katsmar die bij een ongeluk tijdens zijn werk om het le ven kwam en bestuurslid Joop Betse- ma die aan een hartaanval bezweek. Met tevredenheid werd gememoreerd dat Texel èr twee nieuwe kotters bij- kreeg, de TX 19 van Krijnen en de TX 88 van Boom. De oude TX 36 kwam als TX 9 naar Texel terug, waardoor ook in het bedrijf van de familie Drijver een stuk aanpassing heeft plaatsgevonden. In zijn alge meenheid constateerde de voorzitter dat de Texelse visserijbedrijven hun spullen op tijd vervangen en - nog belangrijker - zorgen voor zodanige vangstrechten dat het schip rendabel geëxploiteerd kan worden. „Het ge tuigt van slecht ondernemerschap als men miljoenen investeert in de we tenschap dat de regels overtreden moeten worden om deze investering terug te verdienen". Ruime jas De vissersvereniging zit goed bij kas, zo bleek uit het financieel overzicht van penningmeester Jan van der Vis. Het vermogen is het afgelopen jaar gestegen tot ruim f335.000,-. Dit wordt echter niet als uitzonderlijke luxe gezien. Het is heel goed moge lijk dat de vereniging voor onver wachte zeer grote uitgaven komt te staan, zoals enige jaren geleden bij de kadeverlenging, en dan komt zo'n reserve goed van pas. Een potje waaruit de vereniging bij zondere uitgaven kan bekostigen is het Stivilo-fonds. Hieruit is f20.000,- gehaald als bijdrage voor een olierei- nigingsinstallatie. Eerder leverde dit fonds f15000,- op als bijdrage voor het visserijgedeelte van het Maritiem en Juttersmuseum. Het volgens rooster aftredende bestuurslid J. van der Vis werd bij acclamatie herkozen. Ook C.J. Brou wer, als opvolger van de overleden J. Betsema, werd benoemd zonder stemming. Voor het zover was herin nerde Alfons Boom eraan dat volgens de statuten bij voorkeur een opvaren de van een garnalenkotter in aanmer king zou moeten komen. Hij had gelijk, maar geen der aanwezigen had bezwaar tegen de voordracht van het bestuur zodat conform werd beslist. In de plaats van de niet herkiesbare Aad Zegers werd met 51 van de 77 stemmen A.J. Kooger van de TX 68 gekozen. De instelling van een arbitragecom missie stond wel op de agenda, maar werd op voorstel van het bestuur naar een volgende vergadering ver daagd omdat de voorbereidingen nog niet rond waren. Koos Bremer bracht als vertegen woordiger van het Sociaal Fonds Maatschapvisserij verslag uit. De in voering van een wachttijd van een week alvorens ziekengeld kan worden gevangen, heeft het gewenste effekt opgeleverd: de uitkeringen voor lang durig zieken konden worden verhoogd. Haringvissers In de rondvraag uitte Bram van Dijk kritiek op de openingsrede van de voorzitter: er was geen aandacht besteed aan de haringvisserij, hoewel daar lang niet alles pais en vree is. Van der Beek merkte op dat de „ha ringclub" in Nederland zeer klein is: 17 schepen. Daaronder bevinden zich naar verhouding veel (7) Texelse schepen, die volgens de voorzitter de „unieke" gelegenheid hebben om hun zaken zelf te regelen. Hij betreurde de speelspalt die zich heeft gemani festeerd; „Ga in Godsnaam bij elkaar zitten in het besef dat je naast ne- Dinsdag 12 maart In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Blue Heaven". De jaarvergadering van Gym nastiekvereniging Texel (voor le den vanaf 16 jaar en voor ouders van jongere leden), begint om 20.30 uur in het Koffiecentrum, Weverstraat 58. De gemeenteraad vergadert in het raadhuis, 19.30 uur. Woensdag 13 maart In het Eierlandsche Huis wordt de laatste ronde gehouden van het clubkampioenschap klaverjas sen. Informatie: H. Schoonheden, telefoon 13297. In d'Ouwe ULO begint om 20.00 uur een informatieavond in ver band met de cursus „Voorberei ding op verder leren". Informatie: tel. 14203 of 10233. Donderdag 14 maart Vanaf 19.00 uur wordt in „Time out" jongerensoos gehouden, ge organiseerd door de evangelisi groep J-side. Om 19.45 uur draait de film „Caught". De afdeling Den Burg van de f derlandse Bond van Platteland; vrouwen heeft om 14.00 uur bijeenkomst in De Schakel. Do ter Siebinga spreekt over „bo- tontkalking". Komende dagen onder meer: Vrijdag: IVN-bijeenkomst in hel LHNO-gebouw en damsimulta; met Wiersma en Van Lith in Oosterend. Zaterdag: Oefenwedstrijd wiele vereniging, reünie ULO 1970-7 en SVC-toneel in Eierlandsche Huis. Hoogwater Oudeschild 4.10 en 17 5.50 en 18 7.15 en 19 7.54 en 20 8.44 en 20 9.24 en 21 9.55 en 22 9.46 en 22 Aan het strand is het een uur eerder hi water. Laagwater valt gemiddeld 6.15 na hoogwater De zon komt 17 maar om 6.51 en gaat onder om, 18.46 ui 16 maart nieuwe maan; 17 m springtij. Di. 12 Wo. 13 Do. 14 Vr. 15 Za. 16 Zo. 17 Ma. 18 Di. 19 men ook geven moet om tot over eenstemming te komen". Kees Mulder vroeg aandacht voor de giftige schoonmaak- en andere mid delen die door de visserij worden ge bruikt en wilde informatie over minder schadelijke vervangende mid delen. Ing J.K. Nooitgedagt, voorzitter van de Nederlandse Vissersbond: „Wat verkocht wordt is blijkbaar niet zo schadelijk, anders zou het verbo den zijn". Wethouder Dirk Terpstra_ riep de visserij op tot waakzaamheid in deze. Veel middelen zijn schadelijk voor het milieu. Het gaat steeds met kleine beetjes tegelijk maar over het land als geheel is sprake van een aanzienlijke hoeveelheid. „Volg de ontwikkelingen op dat gebied en zoek naar minder schadelijke alterna tieven". Voorzitter Trap van de Coöp. Inkoopvereniging voor Visserijbeno digdheden vertelde dat bedrijfsleider Piet Scheringa naar aanleiding van eerder gestelde vragen over dit on derwerp een inventarisatie heeft ge maakt van de diverse middelen, 'waarbij was gebleken dat ze allemaal in de natuur goed afbreekbaar zijn. Nog een keer kwamen de extra zee dagen aan de orde, die door de mi nister zijn toegekend aan bedrijven die daarom hebben gevraagd. Voor zitter Kramer van de Federatie had geen goed woord over voor deze „fraudegevoelige" ontheffings- regeling. Het heeft te denken gege ven dat uit bepaalde havens enorm veel aanvragen zijn gekomen en uit andere havens haast niet. Kramer zei dat de minister hierover zal worden benaderd. Stabiel Alfons Boom herinnerde eraan dat er het afgelopen jaar niet alleen twee kotters zijn bijgekomen maar dat er ook een stuk of vier zijn verdwenen, met alle gevolgen voor de werkgele genheid in de visserij en derhalve een aandachtspunt voor het gemeente bestuur. Hij kreeg het geruststellende antwoord dat ondanks het verdwij nen van schepen het totale aantal ar beidsplaatsen niet is verminderd maar zelfs iets is toegenomen. Bepalend Op zeven plaatsen in Nederland wordt op donderdag 21 maart door Baha'i-aanhangers „nawruz" gevierd. De Koog is er één van. In hotel De Koogerhoop komen zeker tachtig mensen bijeen om op feestelijke wijze hun nieuwe jaar in te luiden. De organi satie is in handen van het Noordhollandse BahaT-comité. Ook niet-aanhangers van het geloof zijn welkom. „Iedere Bahé'i kan zelf kiezen waar hij of zij nieuwjaar wil vieren, maar naar het feest op Texel komen voor namelijk mensen uit Noordholland," aldus Antoinette Habraken uit De Koog, die samen met haar man Theo zestien jaar geleden Baha'i werd. Ze legt uit dat 21 maart het begin is van de Bahé'i-jaartelling, die bestaat uit negentien maanden van negentien dagen. Elk jaar kent vier of vijf schrikkeldagen. Het Bahé'f-nieuwjaar wordt niet be gonnen met knallend vuurwerk of champagne, want de aanhangers van het geloof mogen geen alcohol of an dere drugs gebruiken. De nawruz- viering speelt zich af op de nieuw jaarsdag en begint rond 10.30 uur met een meditatief programma, waarbij speciale muziek wordt gespeeld en gebeden worden gezegd. Eén van de leden van de nationale geestelijke raad spreekt een ope ningswoord met daarin een nawruz- boodschap, die is gestuurd door het universele huis van gerechtigheid (dat is het Bahé'i-bestuursorgaan voor de hele wereld). Na een koffiepauze wordt een videoband vertoond over het Bahé'i-geloof, met muziek erbij. Voor de lunch brengen alle Bahé'f's iets eetbaars mee, zodat een soort lopend buffet kan worden opgesteld. Poppenspeler Voor de kinderen is 's middags een optreden van een poppenspeler. De Bahé'f-kinderen zullen liedjes ten ge hore brengen en voordrachten hou den. Het middagprogramma voor de ouderen is vrij. Als het mooi weer is kan een wandeling langs zee worden gemaakt, maar wie dat niet wil kan meedoen aan een gesprek over het geloof. Rond 16.00 uur wordt de dag besloten. „Het is echt een feestpro gramma, dus niets is verplicht", al dus Antoinette Habraken. Voorafgaand aan de nieuwjaarsviering houden de Bahé'f's een vastenperio de van negentien dagen. Dat houdt in dat zij na zonsopgang en voor zonsondergang niets mogen eten en drinken. „Je ondergaat alles dan veel bewuster. De periode van het jaar, de naderende lente....je voelt alles. De bedoeling van het vasten is ook dat je tijd hebt om je met geestelijke za ken bezig te houden, méér te lezen of de natuur in te trekken. Na zons ondergang bidden we samen en dan is het echt een feest om iets te eten." Aan de vastenperiode mag, uit gezondheidsoverwegingen, alleen worden meegedaan door Bahé'f's van 15 jaar en ouder. Perzië Op Texel zijn nog maar vier Bahé'i- aanhangers. Het Bahé'i-geloof is de jongste onafhankelijke wereldreligie en stamt uit Perzië (Iran). De stichter Baha'u'lléh leefde van 1817 tot 1892 en wordt door de volgelingen als de laatste in de reeks boodschappers van God beschouwd. Hij overleed in Haifa te Israël. Antoinette Habraken: „Alle boodschappers hebben steeds weer een volgende voorspeld. Christus heeft ook gezegd dat hij zou terugkomen omdat hij nog veel meer te vertellen heeft." Het Baha'l-geloof kent enkele wetten waaraan de aanhangers zich moeten houden, zoals gelijkwaardigheid van man en vrouw, het niet hebben van vooroordelen, het uitbannen van uitersten van armoede en rijkdom en het streven naar onderwijs voor iedereen. Er zijn geen zondagse kerk diensten, maar wel negentiendaagse feesten, waarbij de Bahé'I's bijeen komen. Dan worden stukjes voorgele zen uit de geschriften en men bidt gezamenlijk. De godsdienst streeft naar wereldvrede en eenheid van de mensheid. Wie meer informatie wil hebben over het Bahé'i-geloof of de nieuwjaars viering kan contact opnemen met fa milie Habraken, telefoon 17896. voor de hoeveelheid werk die v moet worden is niet alleen het schepen maar ook de hoeveelhi die gevangen mag worden. De laars hebben die vangstrechten dig kunnen vasthouden. Voorbe Krijnen deed een van zijn kottei maar het quotum van het verkc schip bleef op Texel. Adrie Vonk maakte zich zorgen de gevolgen van de Arbo-wet v de visserij. Hij vreesde verplicht voering van veel onpractische v zieningen, waarmee de veilighei helemaal niet is gediend. Ander koesterden die vrees minder en meenden te hebben begrepen d wetgever deze zaak practisch zi naderen. „De vissers hoeven nil bang te zijn dat zij straks in eer soort astronautenpakken moete rondlopen". Dit weekend zijn wij voor het ti jaar weer op Texel, het mooiste eiland. Wij hebben weer gefiets zulks meer. Maandagochtend w in het volgens ons zo mooie do De Waal. Bij het Agrarisch en V\ museum hing de vlag uit. Wij w weten waarom. Het bleek dat h museum aan het uitbouwen is. man en ik gingen kijken, en wal denkt u: achter het museum koi een recht stuk aanbouwsel. Het zien van De Waal wordt hierdoo schuwelijk. Wij zijn met stomhei geslagen. Hoe kan de gemeente Texel zo iets afschuwelijks toest Een aanfluiting! De bewoners sc nen geen inspraak te hebben ge wat een besluit. Is er soms op 1 ook al discriminatie tussen de it sen of is hier sprake van vriendj litiek? Wij hopen, en ik denk de volgende vakantiegangers en be ners van De Waal ook, dat er e( stop komt op zulke vieze hokker aanbouwingen. Of kiest de gem voor zoiets en wordt het eiland klein Sjanghai of Hong Kong, mi lemaal gekke keetjes en schuren een mooi landschap? Dit was ee klacht van twee dauwtrappers. Dhr. en mevr. Sf Waddinxveen. Twee te dicht naast elkaar rijden vrachtauto's veroorzaakten vrijdi schade aan de voorruit van een 28-jarige vrouw uit De Koog. De Texelse reed achter een vrachtw over de Nieuwlanderweg. Toen e tegemoetkomende vrachtauto de vrachtauto vóór haar passeerde, ten de spiegels elkaar. Eén van i losgeslagen spiegels sloeg een s de voorruit van de Texelse. Vanaf 15 maart is elke vrijdagavi van 19.00 tot 19.30 uur in „Het blad" (Weverstraat 60) een korte bedsbijeenkomst om samen te bidden voor de noden van het ei' voor Israël en de wereld. De komende woensdagavonden I 20.00 uur) worden bijbellezingen houden over het gebed. Er is gek genheid tot een gesprek en het stellen van vragen. De onderwerl zijn op de dagelijkse praktijk gerr zoals gebed om wijsheid, verloss1 genezing enzovoorts, ledereen is kom op de middagen en avonden

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 2