Groen c/tvarLrJexels in het karL> öortbestaan folklore angt aan zijden draad ndanks sluitende exploitatie en zomerprogramma Stortplaats Texel als „tijdbom" omschreven inke schade bij Jtsing op Pontweg Snelheidsduivel Zieke kegeirob Politieauto tweemaal aangereden door beschonken bromfietser OPLAGE 30.000 GEEN KRANT NA PASEN tERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10567 TEXELSE COURANT advertenties, abonnementen, etc. u De Roov BV. Postbus 11, 1790 AA Den Burg, oon 02220-12741, na* 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 ctje Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 20-12741. Ctde Graaff.^ater Witteplein 3, Den Burg, telefoon 02220-15639 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36,25.01.742; N M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs f43,95 per half jaar; Los ƒ1,20 eter een half ei, dan een lege dop." Troostende woorden gis- avond van Bob Loos, voorzitter van de Stichting Folklore el/Ondernemersvereniging Den Burg, tijdens de jaarvergade- j in De Lindeboom. De bestuursverkiezing had slechts drie in ats van de benodigde zes kandidaten opgeleverd. Daarmee ïgt het voortbestaan van de folklore aan een zijden draad, izij gegadigden voor een bestuursfunctie zich aanmelden voor augustus, de laatste folkoredag, zal er in 1991 een eind ko- in aan een al 28 jaar durende traditie. Oorzaak: geen van de ernemers uit Texel's grootste dorp wil de schouders zetten er de publiekstrekker bij uitstek. „Het is jammer", verzuchtte K scheidende voorzitter, die desondanks hoopt dat de lege ikken alsnog worden ingevuld. 1st Bob Loos, stapten eveneens jretaris Astrid Wilkens en pen- gmeester Ed Stiekema op als ituurslid van de ondernemersvere- ing. Het drietal nam, samen met (aanblijvende Peter Bakker (He la) tevens het bestuurlijke werk innen de folklore-stichting voor hun ikening. Tijdgebrek lag ten grond- lag aan hun beslissing. „Ook voor ns heeft een uur maar vier kwar- er, helaas geen vijf", aldus Loos, Iwiens gezicht de verrassing viel i te lezen toen uiteindelijk drie on- letnemers zich bereid verklaarden lun taak binnen de vereniging over e nemen. Martin Zegel, Bert van der Nal en Els Whyte zijn de nieuwe na tiën, naast die van de aanblijvende %ter Bakker. )p het gebied van organisatie gaat linnen de folklore het nodige veran- en. De vertrekkende bestuursleden [een afremmende file zijn maandag ie auto's en een motor op de itweg tijdens een kop-staart- tsing total-loss geraakt. De motor- Ier, die achteraan in de file reed, st zó plotseling remmen, dat hij het ware vanaf zijn motor werd nceerd en twee auto's vóór hem r op het wegdek belandde. Bij R ongeval vielen geen gewonden. e bootfile moest ter hoogte van de pn der Sterrweg afremmen. De Jto's achterin de file moesten feeds abrupter op de remmen staan, en 21-jarige bestuurster uit Ooster- jid kon haar auto nog net op tijd tot tilstand krijgen. Zij werd van achte- in echter aangereden door een p-jarige vrouw uit Den Burg, die let meer kon stoppen. De motorrij er, een 20-jarige man uit Den Burg, |d vervolgens weer op haar auto [Hoewel de betrokkenen allen een fee klap te verduren kregen, was ;tershulp ter plaatse niet nodig. De :orrijder stond binnen korte tijd [er op de benen. hadden zich ingespannen hun opvol gers niet met een functie af te sche pen, die, zoals zij dat ruiterlijk toegaven, „veel te tijdrovend was." Hij somde daarvoor een aantal oorza ken op: „Het bestemmingsplan „Den Burg-centrum", de nota Leefbaarheid, de onlangs gepresenteerde herziene versie daarvan en het verkeerscircula tieplan, allemaal zaken waar wij op hebben gereageerd. Dat ligt nu zo goed als achter ons, het kan wel weer twintig jaar duren voor het vol gende bestemmingsplan voor Den Burg ter visie wordt gelegd." Hij gaf daarmee aan dat de intredende bestuursleden minder zwaar zouden worden belast. Het antwoord op de vraag waarom het zittende bestuur dan zelf met aanbleef overtuigde: „We willen niet het Heintje Davids effect creeëren." Twee petten Hij drukte de aanwezigen tijdens zijn wervende toespraak evenwel op het hart het bestuurswerk toch met te onderschatten. Hij stelde daarbij de grenzen van het werk van de onder nemersvereniging nog eens vast door boodschap aan het college van b en w nog eens hardop te onderstrepen. „Wij zijn geen dorpscommissie. We voelen ons wel geroepen festiviteiten in Den Burg te organiseren. Het gaat ons te ver als praatgroep problemen in het dorp aan de gemeente door te spelen. Wij zijn geen trechter en heb ben maar één pet op. De belangen behartiging van bewoners van De Mars bijvoorbeeld is een activiteit die ons niet past." De folklore-onderdelen die de stich ting wel pasten werden teneinde het ondenemersbestuur te ontlasten, vanaf dit seizoen door werkgroepen georganiseerd. Eén neemt het uitvoe rende werk van Palmpasen voor zijn rekening. De organisatie van Konin ginnedag is bij een aantal andere vrij willigers ondergebracht, net als die van de intocht van Sint Nicolaas. Voor de werkgroep die de organisatie van de zomerse folkloredagen voor zijn rekening neemt zocht de stich ting, hoewel het „scenario" daarvoor al klaar ligt, nog twee mensen. Net als voor de bestuursinvulling bestond daar geen animo voor. Wens „Leeft de wens telkens folklore te houden nog wel in Den Burg", een onvermijdelijke vraag, die niet on beantwoord bleef. Loos: „Naïve win keliers verschuilen zich achter de gedachte dat het rendement van dit historische gebruik nihil is. Op korte termijn beschouwd zou je dat kunnen concluderen, omdat op die bewuste woensdagavond het publiek de win kels niet bestormt. Op wat langere termijn werkt het echter positief." De mensen blijven, ondanks de in spanningen van de buitendorpen - zelfs burgemeester Schipper zet zich in voor dat doel - in toenemende ma te het centrum van Den Burg opzoe ken en beweging zich in grote drommen door de binnenstad. Els Whyte, vroeg zich af of de geringe betrokkenheid van de meer afgelegen middenstanders bij de folklore- activiteiten niet te verklaren is. „Tot waar denkt het bestuur dat het cen trum van Den Burg zich uitstrekt tij dens de zomerse woensdagen." Verderop in de vergadering toonde de strijdlustige onderneemster, na over leg in „de wandelgangen", zich als- Kunnen deze dames de zijden draad waar de folklore aan hangt weer tot een stevig geheel breien. nog bereid zitting te nemen in het ondernemers bestuur. Uit de vergade ring bleek dat de folkloristische in spanningen wel degelijk de waardering hadden van het grote pu bliek. Rita Huizinga, exploitante van De Smulpot, dacht de historische aantrekkingskracht nog wel te kun- Lees verder pagina 2 sr Twee Texelse vrouwen exposeren in raadhuis sr Postagentschap in De Koog geopend *r Deense kotter bijna gezonken sh Texel 1 degradeert ri Shovelrace liep net niet uit de hand Op de compactors die bij de stortplaats worden ingezet, rust geen zegen. Nadat het eigen ap paraat van de gemeente het had begeven, werd een compactor van de vaste wal gehuurd. Ook die gaf onlangs de pijp aan Maarten Op het ogenblik wordt het afval daarom met een gewone shovel samengeperst Omdat die niet echt voor deze taak is berekend, geeft dit wat extra stankoverlast tot gevolg. De voormalige regionale inspecteur van Volksgezondheid, dr. H. Copier, blijkt halverwege de maand januari Gedeputeerde Staten te hebben geadviseerd maatregelen te treffen voor de stortplaats. De stortplaats is door hem een ramp voor het milieu genoemd, omdat er geen afdeklaag onder zit en afvalstoffen zich via bo- B ongeval op de Pontweg had een flinke ravage tot gevolg dem engrondwater gaan verspreiden. Peter Bakker (Groen Links) had een exemplaar van de brief toegestuurd gekregen en vroeg zich af of het schrijven nog consequenties kan hebben voor de manier van afdek ken. Volgens wethouder Dirk Terpstra is er geen reden tot zorg en gaat de provincie, accoord als een afdekkende kleilaag wordt aange bracht. Copier beschrijft de stortplaats als een „tijdbom", die door opstelling van een goed afwerkingsplan on schadelijk moet worden gemaakt. Omdat een inspecteur een instantie als GS alleen van advies kan dienen, maar geen zelfstandige beslissingsbe voegdheid heeft, nam het college in januari onmiddellijk contact op met de provincie, „We hebben toegelicht dat we ons op het gebied van ver gunningen altijd aan de eisen hebben gehouden, ledereen was ervan op de hoogte dat de vergunning in verband met de bouw van het overslagstation niet is verlengd. Het is van de dolle om dat hele circus nog voor drie maanden aan te halen," aldus Een 40-jarige Amsterdammer van Duitse origine reed donderdagavond met zeer hoge snelheid in zijn Por sche over de Pontweg in de richting van de boot De politie zette met een onopvallende wagen de achtervolging in en constateerde dat de man zeker 150 reed. Bij de Tesohaven werd de wegpiraat aangehouden. Hij vertelde dat hij zeker niet harder dan 80 90 kilometer per uur had gereden. Er werd proces verbaal opgemaakt. Bij de vuurtoren is vrijdagmiddag door familie De Jong uit De Cocks- dorp een jonge kegelrob aangetrof fen. Het dier was duidelijk verzwakt en is overgebracht naar EcoMare. Medewerkers van EcoMare consta teerden dat het jonge vrouwtje, in middels „Ellen" gedoopt,'zwaar te lijden had van long-, lint- en spoel- wormen. De kegelrob of grijze zee hond woog zo'n twintig kilo, terwijl ze tussen de vijfendertig en veertig kilo zou moeten zijn. Kegelrobben worden in het begin van het jaar geboren bij Vlieland. De jon gen zijn langharig en gaan daarom de eerste tijd niet te water. Een maand lang drinken ze bij de moeder. Het gewicht neemt toe van 12 tot 40 ki lo. Als ze hun beharing kwijt zijn en zelf moeten vissen, neemt het ge wicht eerst even iets af. „Ellen" was er niet best aan toe, maar knapt door de goede verzorging bij EcoMare zienderogen op. Als zich geen complicaties voordoen kan ze in mei weer worden uitgezet. Terpstra, die zei dat ook bij de pro vincie vreemd tegen het schrijven van de inmiddels vertrokken inspec teur wordt aangekeken. Hij benadrukte dat het zeker geen gemeentelijk feilen is dat het vuil nog niet naar de vaste wal kan worden afgevoerd. „De provincie mag zichzelf op dit punt wel eens diep in de ogen kijken." Naar aanleiding van gesprekken met de provincie zijn wel extra monsters bij de stortplaats genomen. Het eva luatierapport hierover meldt dat het regenwater, dat door het vuil heen- zakt en in het grondwater terecht komt, moet worden gestopt. De ge meente, die zelf al tot deze conclusie was gekomen, had om die reden in middels het plan opgevat het stort af te dekken met een beschermende kleilaag. Erna Eelman-van der Kooi (VVD) is van mening dat er in deze zaak spij kers op laag water worden gezocht. „Er is gewoon huishoudelijk afval gestort, geen industrieel vuil." Terpstra zegde echter toe de kwestie nauwlettend in het oog te houden. „Ik verzeker u dat we hier niet licht vaardig mee om zullen springen." Een 22-jarige man uit Den Burg is, terwijl hij onder invloed op zijn brommer reed, tweemaal tegen een politieauto aangereden. De bromfiet ser, die zaterdagnacht via de Kee- somlaan de Westerweg op wilde rijden, deed dit met zo'n hoge snel heid, dat de politie hem een stopte ken gaf. Dit werd genegeerd. De bestuurder remde af en reed hierna met hoge snelheid weer in de rich ting van Den Burg. Tijdens deze ma noeuvre raakte hij met zijn brommer de politiewagen, die enkele krassen opliep. Nadat de Texelaar nogmaals een stopteken had gekregen, remde hij weer af, waarna hij voor de tweede maal probeerde weg te komen. Voor dat hij in de berm van de weg be landde, raakte hij de politieauto nog een keer. Toen de politie de man naar het bu reau bracht voor een ademanalyse, verleende hij geen volledige mede werking. De politie heeft procesver baal opgemaakt wegens het rijden op een opgevoerde bromfiets, het rijden onder invloed, het weigeren van een ademanalyse en het negeren van een stopteken. Het rijbewijs van de man is ingevorderd. Zijn brommer, die lich te schade opliep, wordt technisch on derzocht. Een splinternieuw blad dat gra tis verspreid wordt onder alle gasten van de RST-kampeer- terreinen en op nationale en in ternationale beurzen. Met een advertentie bereikt u minstens 40% van de toeristen op Texel. Opgave en inlichtingen: Langeveld de Rooy, tel. 12741 Rein Stam, tel. 17805. In verband met het uitvallen als werkdag van maandag 1 april a.s. zal dinsdag -2 april geen Texelse Courant verschijnen. Advertentie's voor de krant van donderdag 4 april kunnen zoals gebruikelijk tot woensdag 10.00 uur worden ingeleverd. Directie Langeveld de Rooy DINSDAG 26 MAART 1991

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1