Schilderijen en foto's in raadhuis l Lokale omroep staat er beter voor dan verwacht Folklore Lil van Koningsveld en Miek Jimmink MacDonalds straks in zwemparadijs Calluna? „Muziekschool boet aan kwaliteit in als zij kosten zelf moet betalen" Kerkdiensten 28 en 29 maart Indruk wekkend bij koffieconcert om PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 26 MAART De gemeente hoeft de eerder bere kende exploitatie-verliezen van de Stichting Lokale Omroep Texel (SLOT) niet éénmalig aan te zuive ren. Volgens wethouder Dirk Terpstra is uit een uitgebreid financieel onder zoek gebleken dat de stichting er anders voor staat dan aanvankelijk werd aangenomen. In tegenstelling tot eerder verstrekte gegevens blijkt de SLOT een positief resultaat te hebben behaald. „Zowel voor hen als voor ons als gemeente een goe de zaak, maar ik moet zeggen dat ik er wel een zuur gevoel bij heb," al dus de wethouder. Volgens Terpstra was de boekhou ding dermate amateuristisch, dat de financiële zaken niet helder voor het voetlicht kwamen. Ook Erna Eelman-van der Kooi (VVD) zei de kwestie wonderlijk te vinden. „Eerst wordt er om extra geld ge vraagd, waar de SLOT mijns inziens eigenlijk geen recht op heeft, en dan is het opeens niet meer nodig." Het VVD-raadslid stelde voor de jaarlijkse gemeentelijke bijdrage aan de lokale omroep te koppelen aan de eigen in komsten, bijvoorbeeld aan de activi teiten die worden ontplooid om donateurs te werven. „Als Radio Texel bijvoorbeeld ƒ11.000,- aan in komsten werft, stellen wij eenzelfde bedrag beschikbaar." Gerbrand Poster (Texels Belang) zei het geld dat aan T-shirts (met opdruk Radio Texe!) is besteed, ruim ƒ2.640,- absurd hoog te vinden. Vooral omdat er maar ƒ700,- uit is binnengekomen. Ook de schoonmaakkosten, een paar duizend gulden per jaar, vond hij bui tensporig. Terpstra merkte op dat de gemeente als geldgever de zaak in de VERVOLG VAN PAGINA 1 nen vergroten. „Het spreekt de men sen aan als bedienend personeel, zowel in horeca als winkels, op woensdag in oud-Texelse klederdracht getooid gaat. Een test in onze eigen zaak viel zeer in de smaak bij de klanten." Voorzitter Bob Loos signaleerde het enthousiasme achter deze initiatief volle aanwezige en zijn verzoek tot haar om in het folkorebestuur zitting te nemen klonk bijna als een huwe lijksaanzoek. Hij liep echter een „blauwtje"; de dame wees het ver zoek van de hand. „Ik wil me wel in zetten voor de klederdracht", troostte zij hem. Mevrouw Agter betuigde Ri ta Huizinga haar steun, maar volgens haar trekt het bediendend personeel nimmer de gewenste kostuums aan. „Ze willen doodgewoon niet", aldus mevrouw Agter, die zei al kleding op maat in de kast te hebben. programma Na deze discussie werd door het scheidende bestuur de jaarcijfers ge presenteerd, die over 1990 een posi tief exploitatiesaldo van ruim ƒ8000,- lieten zien. Dankzij de low-budget- begroting ontlopen de ondernemers uit Den Burg een contributieverho ging. Ook organisatorisch laat het bestuur de opvolgers niet in een leemte achter. Het folklore- programma, dat gericht is op histori sche, publiekstrekkende elementen werkt kostenbesparend. Op Paaszaterdag worden door winke liers bloemen uitgedeeld aan passan ten, die daarbij begeleidende teksten ontvangen. De activiteiten ronde de viering van Koninginnedag staan nog niet helemaal vast. Voor die rond Pinksteren ligt het draaiboek reeds klaar. Een de monstratie schapenscheren staat op Als het wachten lang duurt, neem je gewoon alvast een hap. En daarna nog één. Tenslotte heeft die stok je al uren aan zitten kijken en kW die zoutjes er na zo'n tijd beslist niet lekkerder op. Voor de palmpasen-optocht van start ging. had dit meisje al een flinke bres geslagen. De broodhaan bleef heel. datspreekt. Het weer tooné dit jaar eens geen spelbreker. Aan belangstelling had de optocht in Den Burg dan ook beslist niet te klagen. Miek Jimmink (links) en Lil van Koningsveld gisteren tijdens het inrichten van hun gezamenlijke expositie. De twee Texelse vrouwen die momenteel exposeren in het raad huis vallen niet onder het begrip „jong talent". Toch hebben zij nog maar enkele jaren geleden de eerste voet op het artistieke pad gezet. Lil van Koningsveld-van Gemert (66) uit De Koog maakt sinds vijf jaar gouaches en olieverfschilderijen en Miek Jimmink-Keijser („nog nèt 47") uit Den Burg houdt zich vanaf 1987 serieus bezig met fotograferen. Op aandrang van anderen laten ze nu een flinke greep uit hun werk in de raadhuiskelder zien. Dat gebeurt niet omdat ze het werk zelf zo goed vinden, maar vooral om leerzame reacties van kijkers uit te lokken en ook in de hoop dat zich kopers zullen aandienen. Ontwikkeling De gouaches en olieverfschilderijen van Lil van Koningsveld vertonen nog duidelijk de sporen van het amateu risme, wat geen wonder is want vóór 1987 heeft ze nooit iets aan tekenen of schilderen gedaan. Ze is zomaar begonnen, zonder enige begeleiding. „Ik zag in de Hema een verfdoos en ik dacht: dat wil ik eens proberen. Toen ik eenmaal bezig was, ging het best leuk. Ik kreeg er steeds meer plezier in en nu heb ik al een hele collectie'". Lil van Koningsveld is niet eenkennig wat de onderwerpen be treft: landschappen, stillevens, por- Zwemparadijs Calluna (R.M.T. n.v.) verwacht dit jaar ƒ71.410,- winst te behalen. De toekomstverwachting is positief. Er worden op het ogenblik plannen ontwikkeld voor de bouw van een MacDonalds-restaurant bij het zwemparadijs, wat de exploitatie nog zou kunnen verbeteren. Het col lege is vooralsnog niet bereid hierin mee te financieren, zo werd tijdens de raadscommissie voor financieel, economisch en technisch beleid dui delijk. Gerard van der Kooi (PvdA) en Ger brand Poster (Texels Belang) stemden hiermee in en zeiden over de cijfers niet enthousiast te zijn. „Er zijn zo veel onzekere factoren, dat ik voor mezelf met de overtuiging heb, dat het een florissant bedrijf is waar je haastig je geld in moet steken," al dus Van der Kooi. Het CDA en de VVD zijn van mening dat de resulta ten in de goede richting gaan. tretten van mensen en dieren en vooral bloemen. Ze schildert niet in het veld maar aan de hand van (meestal zelf gemaakte) foto's. De re sultaten lopen in kwaliteit uiteen, maar verraden allemaal een veelbelo vende penseelvoering. Een verdere kwaliteitsontwikkeling zit er dik in, maar zou nog versneld kunnen wor den door een critisch begeleidende vakman. Enkele uitschieters wijzen op onmiskenbaar talent: het portret (wat een waagstuk!) van kleinzoon Sven Manten is erg leuk en ook de schilderijen van bijna volgroeide Texelse lammeren en een tweetal knobbelzwanen springen eruit. Het zelfde geldt voor enkele landschap pen en stillevens. Lil Koningsveld heeft tot dusver niet met opdrachtge vers te maken gehad. „Ik schilder wat ik leuk vind". Het is haar eerste tentoonstelling, afgezien van de Tour In expositie van het afgelopen jaar waarop een gouache „Wind en Zee" van haar was te zien. „Bij die ten toonstelling zei iemand tegen me: Je hebt zoveel andere dingen gemaakt. Die moet je ook laten zien". Dat was het duwtje dat ze nodig had om naar het raadhuis te stappen om de helft van de raadhuiskelder te reserveren. Daar hangen van héar nu 42 werken die te koop zijn voor f45,- tot f485,-. Natuurliefde De liefde voor natuur en landschap bracht Miek Jimmink tot fotografe ren. In 1987 was zij een van de deel nemers van de cursus voor natuurleider, georganiseerd door de plaatselijke IVN-afdeling. Tot de op drachten die ze moest uitvoeren hoorde het maken van een serie na tuurfoto's voor een tentoonstelling en het bedenken van een lezing die met zelfgemaakte dia's moest worden geïllustreerd. Dat was aanleiding om zich serieus met fotografie bezig te gaan houden. Voor die tijd maakte ze ook wel foto's („Met het toestel van mijn vader") maar dat gebeurde nog al pretentieloos. Goed fotograferen is meer een kwestie van „zien" dan van dure techniek. De meeste topfo- to's zouden ook met een eenvoudige camera gemaakt kunnen zijn. Op haar expositie laat Miek Jimmink een fraaie plaat van waterlelies (in de Moksloot) zien die gemaakt is met een camera van rond f100,-. Dat is minder dan de prijs waarvoor de foto nu te koop is. Bij de deur Meerdere van de geshowde foto's zijn gemaakt in de directe omgeving van haar huis. De plaat die ze zelf het mooist vindt stelt haar pony's voor, in tegenlicht bij een nevelig zonnetje. Vele keren richtte Miek (die graag luistert naar de critiek van plaatselijke vakfotografen en gelukkig weet dat ze nog veel moet leren) de lens op fraaie, kleurige wolkenluch ten. Merkwaardig is dat veel mensen denken dat zulke luchten zeldzaam zijn, terwijl ze toch tientallen keren per jaar voorkomen. Maar je moet natuurlijk wel even kijken... Ook zon sondergangen boven zee en ander water horen tot het favoriete genre van Miek Jimmink, hoewel de tot die sector behorende resultaten minder geslaagd zijn omdat de op zichzelf interessante voorgrond teveel in duis ternis is gehuld. Beter tot hun recht komen een rietpartij in Waalenburg, grote zadelzwammen op een sterven de berk, een waterpartij bij De Bol en een ruige Noordzeebranding, evenals nabijopnamen van bloemen en plan ten, met als uitschieter een plaat van met rijp overdekte dennenaalden. De foto's, allemaal in kleur en in op vallend goed gekozen lijsten, zijn te koop voor f95,- tot f345,-. De expositie van Miek Jimmink en Lil van Koningsveld is tot en met 11 april te bezichtigen gedurende de openingsuren van het raadhuis. De Muziek- en Dansschool kan waarschijnlijk rekenen op een één malige gemeentelijke bijdrage van ƒ75.917,- Het bedrag is een gevolg van het vertrek van directeur Bert Kemper, die na een vertrouwenscri sis met een deel van het personeel via de kantonrechter ontslag kreeg aangezegd. Wethouder Dirk Terpstra stelde voor het benodigde geld (procedure- en vervangingkosten plus 11 maandsalarissen) te putten uit de algemene reserve. „Als de muziekschool, die niet bijster goed bij kas is, de kosten zelf moet beta len, gaat dit zeker ten koste van de kwaliteit." HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg: vr. 9.30 uur ds. Ter Haar, morgengebed. 19.30 uur ds. Ter Haar, H. Avondmaal. De Waal: vr. 10.30 uur ds. J. Kok, H. Avondmaal. De Koog: vr. 19.00 uur ds. J. Kok, H. Avondmaal. Den Hoorn: vr. 20.30 uur ds. J. Kok, H. Avondmaal. Oosterend: do. 19.15 uur ds. H. Fibbe vr. 9.30 uur ds. H. Fibbe Oudeschild. vr. 19.00 uur ds. H. Fibbe De Cocksdorp: vr. 20.30 uur ds. H. Fibbe, H. Avondmaal. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg: vr. 19.30 uur ds. Vermeulen uit Den Helder. GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat 19.00 uur dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg: vr. 19.30 uur Avondmaals viering. BAPTHISTENGEMEENTE In Eben Haëzer, Julianastraat 11, Den Burg. Vr. 19.00 uur ds. Meeuwsen. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg: do. 20.00 uur dameskoor vr. 15.00 uur, Kruisweg; 20.00 uur Plechtigheden, herenkoor. De Cocksdorp: vr. 15.00 uur, Kruisweg. Texels Belang zei bij monde van Ger brand Poster de gang van zaken droevig te vinden en verbond aan haar instemming de harde eis dat één van de collegeleden bij de sollici tatieprocedure voor de nieuwe direc teur wordt betrokken. Een eis die volgens H. van Atteveldt, bestuurslid van de muziekschool, moeilijk in te willigen valt omdat de sollicitatiepro cedure al rond is. Erna Eelman-van der Kooi (VVD) zei het in grote lijnen met het voorstel eens te zijn, maar had nog proble men met het betalen van de vervangings- en procedurekosten. De procedurekosten (ƒ5000,-) wil zij in ieder geval voor rekening van de mu ziekschool laten komen, de vervan- gingskosten (ƒ13.035,-) neemt zij nog in overweging. Het CDA en Groen Links gingen ac- coord met het voorstel, dat verder de raamsubsidie van de muziekschool wil verlagen met ƒ5000,- per jaar. Dinsdag 26 maart Om 19.00 uur begint in het zaaltje bij de Doopsgezinde kerk in Den Burg de Paasmaaltijd van de Oudere Doopsgezinde Zusterkring. De Historische Vereniging Texel heeft in dorpshuis d'Ouwe ULO een bibliotheekavond (alleen toe gankelijk voor leden), tevens ruil beurs voor de verzamelaarsafdeling. Aanvang 19.30 uur. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Kindergarten Cop". Woensdag 27 maart De Christelijke Bond van Platte landsvrouwen viert het 30-jarig bestaan in „De Poort" achter de Gereformeerde kerk in Den Burg, aanvang 14.45 uur. De Commissie Volwassenenedu catie heeft in het raadhuis een openbare vergadering, aanvang 19.30 uur. gaten mag houden en kritiek op het beleid mag leveren. Antwoord op de door Poster genoemde punten kon hij ter plaatse niet geven. De lokale omroep schijnt inmiddels over een nieuwe penningmeester te be schikken. het programma, net als een optreden van een dansgroep. Het geheel is vol ledig in harmonie met de wensen van zwem- en waterpoloclub TX71 die omstreeks dezelfde tijd evenementen organiseert. De folklore start op woensdag 3 juli met een rondgang van oude tracto ren en landbouwmachines en is op gebouwd rond het thema „Graanoogst". 10 Juli wordt gevuld met oud- Hollandse spelletjes, waarvan het uit voerende werk is uitbesteed aan de Texelse sportraad. Op 31 juli gebeurt dat nog een keer, er vanuitgaande dat tegen die tijd andere toeristen het eiland weer zullen bevolken. 17 juli en 7 augustus spiegelen zich eveneens aan elkaar. Dan heeft de folklore straatmuzikanten en artiesten uit heel Nederland uitgenodigd hun kunsten te vertonen. 24 Juli wordt in Den Burg de dag van het dier en 31 juli gaat de geschiedenis in als „Rampendag". Dat is-een bijdrage van de gemeente die verder weinig uitleg behoeft. Dan heeft 14 augus tus dans en hobby als thema, een breed programma-onderdeel, waar al veel toezeggingen voor deelname bin nen zijn. 21 Augustus, wellicht de al lerlaatste folkloredag, speelt zich af rondom het paard, waarbij het onder deel ringsteken niet zal ontbreken. De Texelse Menvereniging tussen wad en duin heeft zich bereid verklaard me dewerking te verlenen op die dag. De standwerkers zijn niet meer in het programmaboekje opgenomen, door dat deze bedrijfstak er „met de pet naar gooide", aldus het bestuur. „Ze deden het alleen nog voor de gezel ligheid". Herfstprogramma Van een herfstprogramma kan pas sprake zijn als mensen zich alsnog aanmelden voor een bestuursfunctie binnen de folklore. „Ze hebben tot het eind van het seizoen de tijd". Een openbare (extra) vergaderirj van de raadscommissie voor all gemeen en organisatorisch belel begint om 19.30 uur in het i huis. Gesproken wordt over de nota „Leefbaarheid". De Dorpscommissie De Koog heeft een openbare vergadering Donderdag 28 maart Om 13.30 uur begint in De Buu reton aan de Molenstraat in Dei Burg klaverjassen voor ouderen. Komende dagen. Zaterdag: Paasspeurtocht, D, E en F pupil- len SVC, ZDH en SVO. Sportvis wedstrijd bij de molen van Het Noorden. Zondag: Eieren zoeken bij paal 28. Hoogwater Oudeschild Di. 26 4.1 5 en 16.— Wo. 27 5.1 5 en 16.il Do. 28 7.14 en 19 8.21 en 20 9.05 en 21 (E 10.46 en 22 10.50 en 23, 10.47 en 23. Vr. 29 Za. 30 Zo. 31 Ma. 1 Di. 2 Aan het strand is het een uur eerder hooi water. Laagwater valt gemiddeld 6.15i na hoogwater. De zon komt 31 maart om 7.18 en gaat onder om, 20 11 uut 30 volle maan; 31 maart springtij t! hi De bijna perfecte techniek van Charles Visser en saxofonst Lm Gessel maakte zondagmiddag li het koffieconcert in Klif 12 vee— druk op het geboeide publiek. III gespeelde stukken stelden hop. eisen en op dat niveau ziet eet kant dat als een persoonlijke ui ging. Zo verkent hij voortdurenl grenzen en probeert die telken te verleggen. Gelukkig zat in t\ treden ook een flinke dosis hu de nodige gevoeligheid. In het maar ook in het oog springen de virtuoze vertolking van de m mii de ie vo lop bo va ka voor piano en sopraan sax vanh Alkema. Schijnbaar moeiteloodM den Visser en Van Gessel met m vooral ritmisch bijzonder moeih stuk. Solistisch leefden zij zich uit in speelse piano-improvisatie en /s| brede scala van de altsaxofoon volledig benut in een compostie Adriaan Valk. Het programma lx fe stond geheel uit eigentijdse „kis I ke" muziek en was ook daarom opvallende variant in de reeks k I concerten. In het voorprogramm I trad Maarten Elzinga (trompet) fl9 begeleid door zijn leraares Bett)1I ker. Elzinga is een talentvolle e trompetist met een fraaie toon e I een behoorlijke techniek. De cor I natie met een proffesioneel oplu I is een duidelijke stimulans voor 11 ginnende muzikanten, maar het A vooral duidelijk blijken hoe langtI zwaar de weg naar de top is. Ht schoolse element overheerste, zcf bleek bij „Misty", keurig geblazt maar nog zonder enige artistieke spanning. Uit de redelijke opkom bleek dat Klif Klassiek voor de 1'. se muziekwereld inmiddels eens trek kei ijk evenement is geworder I ii e

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 2