Degradatie Texel 1 door 4-0 nederlaag Terug in de vierde klasse K.N.V.B. aalvoetbal programma Voetbaluitslagen weede plaats voor )uwtrekkers KNS Trouw in goede en kwade dagen Stikstofwerking van organische mest urn*» Nachtmarathon klaverjassen Joop Noom favoriet voor Jaap de Graaf-bokaal Overwinning voor Texelse bridgers Shovel nog nèt niet in het plantsoentje SDAG 26 MAART 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 5 ipnsdag 27 maart: 15 u. De Koog 2-Texel 3 (J2) 00 u. Oosterend 7-ZDH 3 50 u. De Krim 2-Mantje (D| 40 u. Casino 2-De Krim 1 (Dl 30 u. Oosterend 2-De Koog 2 20 u. Gamma 5-De Muij 10 u Jelleboog 3-Gamma 6 gldienst: Gempo nderdag 28 maart: 15 u. Oosterend 3-Casino 5 (J) .00 u. Texel 4-Klif 6 50 u. Texel 3-Klif 5 ,40 u. Rab-Gamma 4 ,30 u. Nioz-Attent 20 u Casino 3-Casino 2 ,10 u. Mantje 3-Oosterend 5 jldienst: De Muij jdag 29 maart: 00 u. Oosterend 2-Oosterend 1 45 u. Klif 3-Klif 2 35 u. Klif 4-Oosterend 4 25 u. Mantje 2-De Krim 2 15 u. Mantje-Texel 05 u. Jelleboog-De Krim 55 U. Klif-De Koog 45 u. Oosterend-ZDH jldienst. Attent lensdag 3 april: ,15 u. Casino 1-Texel 2 (J) ,00 u. Oosterend 4-Jelleboog 2 ,50 u. Casino 2-De Krim 2 (Dl .40 u. Casino 1-Mantje (D) ,30 u. De Muij-Gempo .20 u. Mantje 2-Rab .10 u. Albert Heijn-Casino 4 jldienst. Gamma nderdag 4 april: 15 u Oosterend 2-Casino 3 (J) .00 u. Gamma 4-Nioz .50 u. Texel 4-Oosterend 6 .40 u. Casino 6-ZDH 3 1.30 u. Klif 6-ZDH 2 ".20 u. Jelleboog 4-De Koog 4 1.10 u. Oosterend 7-Rab 2 jldienst: Casino jijdag 5 april: 15 u. Casino 5-Casino 4 (J) 1.45 u. De Krim 2-Oosterend 3 B.35 u. De Koog 2-Klif 2 19.25 u. Casino-Oosterend !0.15 u. Texel-Gamma 1.05 u. Mantje-Jelleboog ffl.55 u. De Krim-Klif ®,45 u. De Koog-ZDH Saldienst. Klif Maandag 8 april: 17.15 u. Casino 5-De Krim (J) 18.05 u. De Koog-Texel 1 (J) |terdag 23 maart: IIVB afdeling Noord-Holland: nioren: isterend ATDuinranders A2 iel Bl-WMC B1 :el B2-VZV B1 ran C1-Tex. Boys Cl Cl-Oosterend Cl sdo Cl-Tex. Boys C2 Waard C 1-Texel C2 pillen: <el D1-Oosterend D1 3-5 Koog D1-SVC D1 13-0 Boys D1-Texel D2 2-1 IH E1-Texel E1 7-2 Boys ETTexel E1 3-1 isterend E2-De Koog El 4-3 Boys E2-Texel E2 0-5 'C Fl-Oosterend F1 2-0 Boys F 1-Texel F1 2-0 Koog F1-SVC F2 6-2 [C F3-Tex. Boys F2 0-21 ndag 24 maart: IVB: 'C-Texel 4-0 VB afd. Noordholland: desluis-Tex. Boys 3-1 idermeer-Oosterend 4-0 H-HOSV 0-1 hagen 2-Texel 2 1-3 W 4-Tex. Boys 2 3-4 bx. Boys 3-Texel 4 1-5 lioren: pt Boys A1-Helder A2 5-1 imes: x. Boys-Winkel 2 5-0 creatievoetbal: lel-De Koog 0-0 sterend-Tex, Boys afgelast cksdorp-ZDH 1-1 een bekertoernooi van touwtrek- leniging „Vechtlust" uit Naarden ■ft het Texelse team van KNS in poule „zestallen getraind" een jVeede plaats behaald. In eerste in- Bntie waren de Texelaars gedeeld pste met een team uit Friesland. Er 1 echter maar weinig tijd tussen de fitste wedstrijd van KNS en het Intrekken om de eerste prijs. Dit ■k de sterke Texelaars op en Fries- 1° ging met de hoogste eer strij- Bn Als pleister op de wonde kregen ■leden van KNS wel de sportivi- Pfsprijs „Ook nu is de vakbond belang rijk en onmisbaar. De mensen moeten betrokken blijven en el kaar steunen in goede en kwa de dagen. Jullie hebt het goede voorbeeld gegeven, be dankt dat jullie meegeholpen hebben" Woorden van die strekking sprak Cor van Poelje, voorzitter van de Abva/Kabo Texel tot de bondsleden die werden onderscheiden wegens 25-jarig of 40-jang lidmaat schap. Dat gebeurde donder dagavond in „De Schakel" aan het begin van de jaarvergade ring van de afdeling. Het ging in totaal om elf jubila rissen. Lieuwe Visser uit Den Burg („kustwachter buiten dienst"), Willem de Vries (Rijkswaterstaat) en Dick West dorp (Gemeentewerken) waren de bond veertig jaar trouw ge bleven en kregen een gouden speldje. Een zilveren speld was er voor Ben Nieboer (Gemeen tewerken), Lammert van der Schans (De Bolder), Sieme Timmer (Rijkswaterstaat) en Theo Zijm (Rijkswaterstaat). Dezelfde onderscheiding was ook bestemd voor P. Bakker, S. van Heerwaarden, A. Hut en J. Ie Roux, maar die waren ver hinderd of wilden het huldeblijk liever in besloten sfeer ontvan gen. Op de foto staan dus al leen (staand van links naar rechts): De Vries, Visser, West dorp, Timmer, Zijm, en Nieboer. Zittend: Van der Schans. Vrij regelmatig komen vragen binnen over de te verwachten stikstofwer king uit organische mest. Deze zijn niet eenvoudig te beantwoorden. Het is afhankelijk van de gehalten aan stikstof. Enorme verschillen ko men in de praktijk voor. De werking is verder afhankelijk van het tijdstip van aanwenden en het moment van onderwerken. In de loop der jaren is veel onderzoek gedaan naar de stikstofwerking van organische mest. Hieruit zijn richtlij nen gekomen die voor de praktijk toepasbaar zijn. Bekend is geworden dat in organische mest (drijfmest en vaste mest) de stikstof in drie vor men aanwezig is: a. Stikstofmineraal (N.M.) Deze mine rale fractie omvat met name stikstof in de vorm van ammoniak. Dit deel is gelijkwaardig aan kunstmeststikstof als het op hetzelfde moment wordt gestrooid. b. Eerste jaarsstikstof (N.E.) Deze stikstof is ingebouwd in gemakkelijk aantastbare organische stof en komt gedurende het eerste jaar vrij. Vooral in de maanden waarin de tempera tuur hoog is, dus van mei tot sep tember. c. Reststikstof (N.R.) Dit is stikstof die is ingebouwd in moeilijk aantast bare organische stof. Dit deel van de stikstof komt vrij over een periode van 20 jaar. De procentuele verdeling van de in de mest aanwezige stikstof is over de drie te onderscheiden fracties; Drijfmesten van: rundvee (50NM, 25NE, 25NR); kippen (50NM, 33NE, 17NR); varkens (50NM, 33NE, 17NR). Vaste mest van: kippen (60% ds) (45NM, 37NE, 18NRI; slachtkuikens (45NM, 35NE, 20NR); rundvee (20NM, 40NE, 40NR);. Nu is het bekend dat van de NM fractie door vervluchtiging gemakke lijk stikstof verloren gaat. Dit is bij di rect onderwerken 5 procent. Wordt na één dag ondergewerkt, dan is 35% van de NM fractie weg. Na drie dagen is 60% verloren gegaan. Om zoveel mogelijk profijt van de NM fractie te hebben is het van belang dat de mest direct wordt onder gewerkt. Voorbeeld Als voorbeeld wordt rundveedrijfmest genomen en hiervan wordt de voor de plant beschikbare hoeveelheid stikstof berekend: Varkensdrijfmest bevat gemiddeld 6Vi kilo stikstof per ton drijfmest. Wanneer hiervan 20 ton per hectare wordt aangewend in de maand maart en binnen één dag wordt ondergewerkt, komt beschik baar: 130 kilo stikstof, totaal hiervan 50 procent, ofwel 65 kilo 33 procent N-E, oftewel 43 kilo en 17 procent N-R is 22 kilo. Van de 65 kg gaat 35 procent verloren binnen één dag on derwerken. Dan is over: 42 kg en van de N-R werkzaam 70 procent. Dit wordt dan 30 kilo stikstof. Uitein delijk mag van de 130 kilo stikstof (42 en 30 kg) 72 kilo aan werkza me stikstof worden verwacht voor het betreffende gewas. De 22 kilo in de vorm van N-R komt over een pe riode van 20 jaar beschikbaar voor de plant. Aan de hand van bo venstaande uitgangspunten is even eens de werkzame stikstof uit kippen en rundveemest te berekenen. Vreterij In gescheurd grasland kunnen grote aantallen emelten en ritnaalden voor komen. Deze dieren kunnen akker- bouwplanten aan- of afvreten. Vooral „oud" gescheurd grasland staat be kend om deze vreterij. En na een dro ge zomer als 1990 is schade van emelt en ritnaalden te verwachten. Om dit te voorkomen is een volvelds- behandeling met de daarvoor toegela ten middelen aan te raden. Grasland Ook aan grasland kunnen emelten schade aanbrengen door de graswor tels aan te vreten. Tevens kunnen rouwvlieglarven schade aan de grasmat aanbrengen. Ook hiervoor geldt: wanneer de schadedrempel wordt overschreden, voer een behan deling uit. Om de emelten op te spo ren is een grondonderzoek mogelijk door graszoden in een oplossing van 1 kilo keukenzout op 10 liter water te dompelen. Stikstof onderzoek Om een goede basis te hebben voor de stikstofbemesting op akkerbouw gewassen is grondonderzoek een goede basis. Aan de hand van de analyse-uitslagen kan worden bij- gestrooid met stikstof. Vooral voor granen en suikerbieten is dit onder zoek waardevol. In de nacht van zaterdag op zondag werd in het Eierlandse Huis in De Cocksdorp een klaverjas-marathon gehouden.Zestig deelnemers streden in vijftien partijen om de hoogste plaatsen. Eerste werd het koppel Freek Veeger/Nico Ooijvaar, op de voet gevolgd door Piet Zijm en Kees Dekker. Zijm en Dekker maakten een goede kans op de eerste plaats, maar wisten hun uitstekende positie in de laatste partijen teniet te doen. Zondagmorgen omstreeks acht uur werd de einduitslag bekend gemaakt. Uitslagen: 1. Freek Veeger/Nico Ooijvaar 26764 2. Piet Zijm/Kees Dekker 26470 3. Renny ten Hoor/Gerry Grootjen 26014 4. Hans Westdorp/Bas Tromp 25846 5. Wil Maas/Aart Winters 24698 Zondag is in manege Akenburg de op één na laatste menwedstrijd om de Jaap de Graaf-bokaal verreden. Op zondag 14 april volgt de finale, de twee onderdelen van de wedstrijd (dressuur en vaardigheidsproef) wor den dan buiten verreden. Jurylid Gerard Kriek bemerkte een duidelijke vooruitgang bij de menners. Kriek benadrukte dat het niet per se nodig is om in 'n grijs of zwart pak te rijden, maar dat nette kleding toch wel op prijs wordt gesteld. Het viel op dat veel menners de voltes niet rond, maar eivormig reden. Verder werd het beschot van de manege nog wel eens geraakt. Dit levert strafpunten op. Ditmaal deelde Kriek de prijzen uit, omdat organisator Piet Beers zelf in de prijzen viel. Beers, als enige foutloos in de vaardig heidsproef, werd eerste. Jannechien Makelaar bleef Nicole Kalk net voor en eindigde verrassend als tweede. Er zijn nu vijf van de zes wedstrijden verrden. Voor het klassement vallen de twee slechtst gereden wedstrijden af, de finalewedstrijd telt in ieder ge val mee. Joop Noom is koploper, ge volgd door Nicole Kalk en Willy Zijm. Uitslagen: (dressuur, vaardigheid, totaal) 1. Piet Beers (142. 80, 222), 2. Jannechien Makelaar (142,75, 75/ 217,75); 3. Nicole Kalk 142, 75. 217); 4. Joop Noom (144,25. 70, 214,25), 5 Irma Reuvers (138,5 75, 213,5); Klassement: (puntentotaal van de drie beste wedstrijden): 1. Joop Noom 673; 2. Nicole Kalk 659, 3 Willy Zijm 652,5; 4. Bert van de Hoff 634; 5 John van der Zwaag 632 Texel is na een slechts tweejarig ver blijf terug in de vierde klasse van de K.N.V.B. Twee jaar geleden gepromo veerd via het kampioenschap in de vierde klasse A van de K.N.V.B. en vorig jaar vooral na de winterstop succesvol, met uiteindelijk een alles zins verdienstelijke zesde plaats op de ranglijst. Men miste toen op slechts één punt de laatste periode- titel. Dit jaar was er één van kom mer en kwel, enorm veel blessures en een aantal spelers die bijna het gehele jaar uit vorm waren. Trainer Vaars was een met te benij den trainer die, wegens blessures, steeds weer een andere opstelling uit de hoge hoed moest toveren. Ook in de uitwedstrijd tegen het Edamse E.V.C. had hij weer met een afwezige speler te maken. Nu was het Paul van Exel die wegens ziekte verstek moest laten gaan. Texel startte in de volgende opstelling: doel: Bart Heer schap, achter: Jan Willem Kraaij, Ni- col Schermer, Koos Tjepkema en Gerrie Plaatsman, voor Ruud Beer- ling, Ralph Koning en Arjen van der Knaap. In eerste instantie was het verschil tussen nummer voorlaatst en nummer drie van de ranglijst nauwe lijks merkbaar. Texel voetbalde vrij aanvallend en wanneer de Texelse spitsen wat zorgvuldiger met de kan sen waren omgegaan was een 0-1 voorsprong in die fase van de wed strijd zeker niet onverdiend geweest. Na dertig minuten was het echter E.V.C. dat de leiding nam. Een schot van zeker dertig meter werd door keeper Bart Heerschap losgelaten en een E.V.C. speler kon de bal simpel intikken: een 1-0 voorsprong voor E.V.C. Texel was duidelijk aangeslagen door deze tegenvaller en na 43 minu ten werd het nog erger. Eén van de spelers van E.V.C. loste vanaf de lin kerzijkant een zeker met onhoudbaar schot. Keeper Bart Heerschap kon Op het „Van Mook en Bakker Bridge- toernooi" te Hippolytushoef boekte het Texelse koppel Lies van Gent en Henk Grootjen veel succes, er waren 76 deelnemers die naar speelsterkte in drie lijnen werden ingedeeld. Het Texelse koppel, dat in de hoogste klasse uitkwam, stond al na de och tendzitting veruit nummer één met ruim 71 procent. Als winnaars in de A-lijn en met de hoogste score van het totaal aantal deelnemers (ruim 62%) sleepten zij aan het eind van de dag de wisselbe ker en een forse geldprijs in de wacht. het van vrij grote afstand komende schot rustig zien komen. Mogelijk dacht hij dat de bal naast zou gaan, want hij reageerde nauwelijks en de bal hobbelde rustig bij de tweede paal in het Texelse doel: 2-0 voor E.V.C. Texelse wissels In de vijfde minuut van de tweede helft was Texel dicht bij een tegen treffer. Arjen van der Knaap schoot de bal keihard in, maar helaas be landde de bal op de paal en leverde deze actie dus niets op. Kort hierna werd Van der Knaap gewisseld voor de jeugdige Sjoerd Postma, die zeker een verbetering betekende. Ook in deze fase van de wedstrijd was Texel niet of nauwelijks de mindere van E.V.C. Alleen het maken van doelpun ten is sinds de afwezigheid van Er- win Koning een heel moeilijke zaak. Bij E.V.C. lukte dit halverwege de tweede helft beter. Uit een afgesla gen Texelse aanval stond de laatste man Nicol Schermer tegenover twee tegenstanders. Hij werd uitgespeeld en ook keeper Bart Heerschap was kansloos: 3-0 voor E.V.C Een kwar tier voor tijd viel het doek definitief voor Texel toen E.V.C. 4-0 aan liet te kenen. Zelfs de eer kon Texel niet redden. Vijf minuten voor het einde van de wedstrijd, voorstopper Tjepke ma was toen al vervangen door Mar tin Bakker, schoot John List een toegekende strafschop tegen de paal. De terugspringende bal belandde voor de voeten van Ralph Koning, maar ook die zag geen kans de bal in het doel te schieten. Na afloop van deze verloren gegane wedstrijd bleek tevens dat Texel 1 was gedegradeerd naar de vierde klasse van de K.N.V.B. Voorbereiding In de resterende vier wedstrijden, uit tegen Helder (koploper) en Z.A.P., en thuis tegen Alcmaria Victrix (degra datie kandidaat) en De Valken kan trainer Vaars rustig sleutelen aan zijn team. Ook zondag bleek weer eens dat sommige spelers echt aan ver vanging toe zijn. Mede gezien de toe komst verdienen de A-junioren Postma en Kraaij zeker een vaste plaats. Zondag speelde Ruud Beerling ook een verdienstelijke wedstrijd. Laatste man Nicol Schermer voldeed opnieuw, alleen zijn twee boekingen in evenzovele wedstrijden duidelijk te veel van het goede. De grote proble men voor de Texelse trainer liggen toch duidelijk bij een uit vorm zijnde keeper Bart Heerschap en de Texelse spitsen, die maar niet scoren. Moge lijk dat volgende week (Texel 1 is het Paasweekend vrij) de hopelijk herstel de Paul van Exel weer in de spits kan spelen. ,,Zie eens aan, de lantaarnpalen staan nog recht overeind." De opluchting stond Piet Plug, direkteur gemeentewerken, zaterdag na het volbrengen van zijn shovelrace op het gezicht te lezen. Plug, die tijdens de sportdag voor aannemers in grondwerken door een ander bedrijf was aangewezen de toer te volbren gen, zei - voor aanvang van het rondje over het parkeerterrein - nog nooit „zo'n ding" te hebben bestuurd. Dat moet waar zijn geweest. Met gas op de plank schoot hij er vandoor. Gelukkig wist hij tijdig de rem te vinden, zodat het plantsoen bleef gespaard. Enkele hobbels in het parcours werden hem bijna fataal, maar hij wist de macht over het stuur nog net op tijd te herwinnen. Ook de finish bereikte hij in stijl. Op het laatste nippertje tot stilstand ko mend, joeg hij het publiek de stuipen op het lijf. Ook Jan Hopman, werkzaam bij De Vries en Van der Wiel, zorgde voor de nodige commotie. Na eerst ach teruitrijdend half in de plant- soenstrook te zijn aangeland, reed hij met de nodige bravoure een pion plat. Toen hij tijdens zijn manoeuvres om weer in het gareel te komen, per ongeluk op de toeter drukte, was de vreugde bij het publiek compleet. Het is dan ook geen wonder dat De Vries en Van der Wiel op het eind van de dag op de eerste plaats eindigde. Het bedrijf voelde echter tot het laatst toe de hete adem van de firma Westerlaken in de nek. De krachtme ting werd beslecht in de meerkamp 's avonds. Gemeente Texel eindigde op de derde plaats, de firma Tatenhove op de vierde en Texel bv belandde op de vijfde plaats. Over één ding was iedereen het grondig eens: de dag was door het Recreatieteam prima georganiseerd. Jan Hopman van De Vries en Van der Wiel wil tijdens het omzeilen van de pionnen een stuk plantsoen meepakken

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 5