(omende zandsu winder gecompliceerd „Opletten, anders is het zo met jullie gedaan" Jacob Vismart loopt wekelijks een marathon TEXE A/einig last oor badgasten Zandwirmebied Te maken zan id bezwaar tegen iegenplan ongegrond Effecten tussenbalans blijven rampzalig Brand veroorzaakt door oude geisers Asielzoekers weg met videocamera's Diefstallen Milieuweekend voor scouting Bus klemgereden Geluidsoverlast NDERDAG 4 APRIL 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 11 a zandsuppletie die binnenkort bij De Koog van start gaat. zal n veel minder gecompliceerd karakter hebben dan de suppletie e vorig jeer bij Eierland werd opgeleverd. De twee sleephopper- iigers die het zand aanvoeren, zullen hun vracht rechtstreeks i met eigen vermogen naar het strand persen, zonder dat er in hefeilend of opjaagstation aan tepas komt. Dat is mogelijk ndat het water voor De Koog dieper is dan bij Paal 28, zodat i diepstekende hopperzuigers veel dichter onder de kust kun- >n komen. ie combinatie Boskalis Ooster- «ijk/Volker Stevin die op de donder- lag in Den Haag gehouden lanbesteding de laagste inschrijver was. moet het projekt uiterlijk 17 weken na de start van de werk- mmheden opleveren. Het eigenlijke endspuiten moet binnen veertien «eken klaar zijn. Op dit moment toet het werk nog worden gegund, lat het formeel mogelijk is dat ge- mde combinatie het werk niet jjgt, maar geen der betrokkenen ie wij spraken houdt daar ernstig •kening mee. De gunning wordt hrigens nog deze week verwacht; [werkzaamheden zullen ongeveer Jn week later van start gaan. Iskalis/Volker Stevin schreef in voor |.640.000,- (exclusief btw), wat lor Rijkswaterstaat een meevaller as want daar had men het werk js% duurder geraamd. Zowel Boska- lals volker Stevin zijn al eerder bij pdsuppleties op Texel betrokken «/veest. Boskalis voerde twee keer p zandsuppletie bij Eierland uit en llker Stevin was één van de part us van de Kombinatie Texel die on- pgs de door pech achtervolgde jidsuppletie tussen de vuurtoren en Slufter tot een goed einde bracht. Zes inschrijvers mer twee was Van Oord- irkendam B.V., óók een partner van p inmiddels opgeheven Kombinatie ixel, die inschreef voor f .780.000,-. Nummer drie was Bal- It Nedam met f18.310.000,-. Voor sn bezwaarschrift van de gemeente 1 1987, tegen het veranderen van Istatus van de Pontweg van se- bdair in tertiair, is nu pas beant- >ord door de provincie. Het werd fiegrond verklaard. ïs in de tien jaar worden de we- ^plannen herzien en opnieuw vast heid. De oude plannen dateerden in 1978, zodat in 1988 nieuwe in |rking moesten treden. De besluit- >rming liep echter vertraging op, zo- de provincie besloot voor het jaar f8 uitkeringen op basis van het fe plan aan de gemeenten te ge- W ïf 1989 ging het nieuwe plan in. ordat de provincie de Pontweg ..gedegradeerd" tot tertiaire J, krijgt gemeente Texel ji-670,67 minder vergoeding voor 8 onderhouden van deze weg. ïflen de vaststelling van het wegen- fln kan geen beroep worden aange land, dus het heeft weinig zin voor I gemeente om juridische stappen |pndernemen. Maar er zal nog wel I ^nef aan de provincie worden B'cht waarin de teleurstelling over besluit en de belachelijk lange jfandelingstermijn van het bezwaar het Texelse projekt hadden zich totaal zes inschrijvende aannemers of kom- binaties van aannemers gemeld. De zandsuppletie De Koog werd gelijk met twee andere soortgelijke werken aanbesteed: zandsuppleties tussen Callantsoog en Petten en bij het Zeeuwse Zoutelande. Het Texelse werk is het grootste. Het gaat hier om het opspuiten van twee miljoen kubieke meter zand over een lengte van ca vijf kilometer: tussen de palen 18.33 en 23.40. Ongeveer hetzelfde tracé werd in 1984 al opgespoten. Het stuk dat nu wordt opgehoogd begint een paar honderd meter zuide lijker, omdat de kust bij paal 18 (de plek waar de Annelieze strandde) het meest wordt bedreigd. Grof zand Net als bij de vorige suppletie wordt het aan te voeren zand gewonnen in het speciaal daarvoor aangewezen zeegebied dat op ongeveer vijftien ki lometer uit de kust is gelegen ter hoogte van de Slufter. Het grove zand dat hier vandaan komt, blijft veel langer liggen dan het fijnere zand dat vroeger in de Waddenzee werd gewonnen. Verwacht wordt dan ook dat de nieuwe zandsuppletie bij De Koog een jaar of vijf zal stand houden. Lang voor de afloop van de ze termijn moet vast staan of men op deze wijze de kust in stand zal blijven houden of dat maatregelen met een meer afdoende karakter zul len worden genomen. De studie daar over is in volle gang en moet eind volgend jaar zijn afgerond. Weinig last Bij De Koog zal het werk zodanig worden georganiseerd dat het strand leven er zo weinig mogelijk hinder van ondervindt. Het opspuiten begint ter hoogte van het paviljoen Beach- Inn (paal 211 en gaat eerst in zuidelij ke richting. Dit drukste strandgedeel- te van De Koog zal dan ruimschoots voor de bouwvakvakantie alweer be schikbaar zijn voor de badgasten. Ook op de rest van het op te hogen tracé zal het strandleven weinig hin der ondervinden. Inzake het plaatsen van huisjes e.d. heeft Rijkswaterstaat al geruime tijd overleg gehad met eigenaars en exploitanten. Overleg tussen het rijk, de provincie en de Vereniging voor Nederlandse Gemeenten (VNG) heeft opgeleverd dat de incidentele korting van f140.000,- voor 1991 van de baan is. Desondanks zullen de gevolgen van de tussenbalans op rijksniveau voor 1992 en 1993 aanzienlijke gevolgen voor de gemeentelijke begroting heb ben. Debezuiniging van f400.000 van 1992 staat nog recht overeind. De efficiencykorting ziekteverzuim van f130.000,-, ook voor 1992, is af hankelijk van nog te voeren ovefleg tussen werkgevers en werknemers. Voorts wordt de gemeente 10 pro cent gekort op de zogenaamde doe luitkeringen. De invulling hiervan wordt door het ministerie uitgevoerd. Jacob Visman ..Niet praten, maar schuiven Brandweerlieden bezig met het verwijderen van brandbare materialen uit het magazijn van Jonkersbergen Een groot deel van de matrassen werd door het vuur aangetast. Gasten van kampeerboerderij Jon kersbergen aan de Hemmerweg ro ken vrijdagochtend een brandlucht. Nader onderzoek wees uit dat in een opslagruimte achterin het gebouw brand was uitgebroken. De brand weer was snel ter plaatse en doofde het vuur, dat zich door de gunstige wind niet verder had uitgebreid. De brand is ontstaan door een tech nisch mankement aan vier geisers, die enige jaren niet waren gebruikt, maar nu weer dienst doen. In de ruimte waar de apparaten hangen waren tevens matrassen opgeslagen. Het grootste deel daarvan werd der mate beschadigd dat de matrassen niet meer bruikbaar zijn. Doordat een waterleiding sprong ontstond ook waterschade. Twee op Texel gehuisveste asielzoe kers blijken met de noorderzon te zijn vertrokken, met medeneming van spullen die niet hun eigendom zijn. Enige tijd geleden hadden zij twee vi deocamera's met een totaalwaarde van f9500,- gehuurd bij een Texels bedrijf. Vorige week hadden ze deze weer moeten inleveren. Toen dat niet gebeurde werd de politie gewaar schuwd, die ontdekte dat de be wuste personen zijn verdwenen. Een bromfiets van een 19-jarige in woonster van Den Burg is in de nacht van maandag op dinsdag gestolen in de Kantoorstraat. Een vriend van het meisje had de brom mer daar tijdelijk onafgesloten neer gezet. Uit een horecagelegenheid in De Koog is maandag een bruin/zwarte korte leren jas gestolen. Deze was van een 19-jarige Utrechtse. Ze had de jas even over een barkruk gehan gen en was naar de toilet gegaan. Bij terugkomst bleek het kledingstuk ver dwenen. Het had een waarde van ƒ200,-. Van het bouwterrein aan het Stap- penland te De Koog is een water pomp gestolen. Deze had een waarde van ƒ1000,-. De Slufter krijgt een opknapbeurt, want scoutingleden houden weer mi lieuweekenden. Morgen om 20.30 uur begint het evenement voor 150 scouts in de leeftijd van 12 tot 15 jaar. Zij slapen in tenten op camping Kogerstrand. Hun weekend eindigt zondag 9.30 uur. Zo'n 150 jongere padvinders, van 7 tot 11 jaar, zijn een week later aan bod. Zij beginnen op zaterdag om 10.30 uur bij het scoutinggebouw aan de Bernhardlaan, waar ze 's nachts ook zullen slapen. Hun mi lieuweekend is zondags rond 10.00 uur ten einde. Ook dit maal zal vuil in de vorm van weggegooid of aangespoeld papier, plastic of ander materiaal uit de Slufter worden verwijderd. Tijdens de milieuweekenden wordt door Scouting Texel geen oud papier opgehaald. Maar wie het wil bren gen naar het scoutinggebouw is van harte welkom. Een AOT-bus heeft in de Oranjestraat in Oosterend enige tijd klem gestaan tussen aan beide zijden van de weg geparkeerde auto's. Aan één kant van de straat geldt een parkeerverbod. Twee Duitsers hadden dat echter ge negeerd. Net toen de politie over woog de voorste Duitse wagen weg te slepen, kwam de eigenaar eraan. Toen hij zijn voertuig had verplaatst bleek er voor de bus net voldoende ruimte om te passeren. Dit probleem doet zich in de Oranjestraat vaker voor. De gemeentelijke verkeerscom- missie zal zich erover buigen. In de Kerkesteeg in Oudeschild had iemand maandag zijn radio zo hard aanstaan, dat het overal in het straatje te horen was. Buren klaag den bij de politie, die de eigenaar sommeerde het geluidsvolume terug te draaien. moedeloos naar zijn dambord. ,,Als je nou vals mocht spelen, zag ik nog wel een gaatje. Maar ja, daar zit je hier niet voor, hè?" Toeval Het wekelijkse damochtendje in het Verpleeghuis is bij toeval ontstaan. Terwijl Visman de behandeling van zijn vrouw afwachtte, ontmoette hij damliefhebber Antoon Smit, die hem vroeg of hij niet af en toe langs wil de komen. Dat gebeurde. Aan Smit en Saai legde hij situaties voor waar ze over na moesten denken. Nu, een goed jaar later, is de club aanmerke lijk uitgegroeid. „Ach, je doet zo nog eens wat voor een ander," merkt Vis man op. „Ik probeer iedereen zoveel mogelijk op eigen niveau te bestrij den. Zolang ik er toe in staat ben, houd ik vol. En je ziet ze vooruitgaan. Dat geeft voldoening." Hij heeft van kwart over tien tot te gen enen achter de tafels heen en weer gelopen. Op de vraag of hij nu niet moe is, antwoordt hij ontken nend „Ben je gek. Gisteren was ik moe. Maar ja, toen heb ik de tuin nog even omgespit. En daar ben ik misschien wel te oud voor gewor den." M.B. „Zo, nu wordt er niet meer gepraat, alleen geschoven," roept Jacob Vis man streng. Gastdammer Nan Huis man, voor de eerste maal aanwezig, kijkt verwilderd in het rond. „Heb je in dat geval misschien een pleister voor me," vraagt hij, niet van zelf kennis ontbloot. Als Visman, gewa pend met een dikke sigaar, zijn tocht langs de acht damborden begint, wordt het toch nog snel stil in de zaal in het Verpleeghuis. Acht man nen achter evenzoveel damborden breken zich het hoofd hoe ze het dit maal tegen „de meester" op zullen nemen. Winnen is bijna onmogelijk. Maar remise, dat moet toch kunnen. Visman is zonder twijfel de oudste aanwezige, maar wil traditiegetrouw zijn leeftijd niet in de krant vermeld zien. „Ik wil gewoon als mens wor den beschouwd, niet als een oude baas die voor zijn leeftijd nog bijzon der kras is. Daar houd ik niet van." Leeftijd lijkt er bij Visman inderdaad niet toe te doen. Onvermoeibaar loopt hij langs de borden, situaties in één blik overziend. Dammer Saai ver telt wel eens te hebben getest of Visman oplet. „Ik dacht, laat ik eens twee keer in één beurt schuiven. Kij ken of hij dat in de gaten heeft. Nou, hij ziet alles, dat weten we dus ook alweer." Het merendeel van de dammers is in dagbehandeling. Dat wil zeggen dat ze een aantal dagen per week in het Verpleeghuis worden behandeld (bij voorbeeld fysiotherapie ondergaan), maar thuis wonen. Eén van de spelers, P. Hin, heeft een reputatie op damgebied. Omdat zijn ogen hem in de steek laten, heeft een verpleger een sterke lamp boven zijn bord geplaatst. Hiermee kan Hin de zwarte stukken op de bruine vlak ken nog enigzins onderscheiden. Zijn concentratie is enorm. Terwijl de an deren af en toe een praatje met el kaar maken, zegt hij niets. Hij is duidelijk niet van plan vandaag één verkeerde zet te doen. Visman spoort ook de anderen tot nadenken aan. „Jongens, acht geven. Anders is het zo met jullie gedaan! Te vlug schui ven is altijd fout." Als hij de zetten van J. Veldman be kijkt, klinkt er een enkele malen goedkeurend gebrom op uit zijn mond. „Ja, dat doe je verrekt aardig, zeg. Hmm. Laat ik zo eens antwoor den. Kijken of je me doorhebt." dammer. Ik bestrijd je met je eigen middelen. Zet nog maar eens op nieuw op. Dan doen we nog een pot je." Closet Als Huisman zijn dambord weer in stelling heeft gebracht, werpt zijn buurman, die de helft van zijn stuk ken in de strijd heeft verloren, er een schuin oogje op. „Nou Nan, als ik het zo bekijk, zit jij er nog goed voor." De sfeer is plagerig, maar gezellig. Als het fototoestel voor de dag komt, is de concentratie even weg. „Als ik dat had geweten, had ik m'n stroppie voor gedaan," roept iemand. Een an der weet raad. „Als je nou even naar hiernaast loopt. In het closet hangen van die witte rollen." Het loopt tegen twaalven. Er worden koppen soep binnengebracht. Dirk Witte kijkt al lepelend een beetje Veldman vertelt van huis uit geen dammer te zijn, maar de wekelijkse bijeenkomsten op prijs te stellen. „Hoewel het ochtendje zware con currentie heeft van het zingen in de grote zaal. Maar het is hier ook enorm gezellig en je leert er nog wat van. Visman laat namelijk precies zien wat je fout doet." Enkele borden verder wordt precies op dat moment een speler met zijn neus op de feiten gedrukt. „Als je op deze manierschuift, ben je drie stuk ken kwijt. Kijk, zo. Dat moest je dus maar niet doen, Kok." Buurman Mari- us Witte kijkt even belangstellend toe. Niet lang, want z'n volgende zet moet nog worden uitgedacht. Nan Huisman, die net nog vol trots heeft verteld het tegen Karin van Lith twee uur en een kwartier te hebben volgehouden, wordt in een vrij kort tijdsbestek door Visman ingemaakt. „Ja, hoor eens. Je bent een goede

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 11