Groen (^wartsjexels in het harL, fecte „Schulpengat aar Rotterdamse werf Roemeense vluchtelingen met uitzetting bedreigd Bijtende honden verwonden eigenaresse dierenpension MILI w zakelijk S3 mzm Rechter beslist vandaag over gezin Poleakov 5$ v- GESLOTEN icht Honecker ren op Texel Ramen vernield Aanrijding met zware schade OPLAGE 30.000 Kan de Meierblis blijven? ICHT 15 SEPTEMBER 1887 NR. 10569 DONDERDAG 4 APRIL 1991 EXELSE COURANT Ivertenties, abonnementen, etc. Id De Rooy BY, Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon |l 2741. He buiten werktijd Berndsen, Wilhelminalaan 58, Den Burg, telefoon 02220-14896. Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags Abonnementsprijs ƒ43,95 per half jaar; Los /1,20 C vlaggeschip Schulpengat" is _m naar een dok in Rotterdam (ken om te worden gerepa- Het werk zal drie tot vier da- jren, zodat de boot begin ide week weer in de vaart kan. ■fekt betreft een van de vier Iers van de Voith Schneider tuwingsinstallatie. Zaterdagoch- ijdens de dienst van 7.05 uur g Den Helder deden zich in het hevige trillingen voor. In Den er werd gepoogd de afwijking te elpen, wat niet lukte. Daarop Bin zeer traag tempo naar Texel jgevaren, waar het schip aan de Hverd gelegd, terwijl de „Molen- gde dienst overnam, 's Middags duiker Fup Boon met een col- en onderzoek in, waarbij bleek n der bladen van propeller 3 in irkeerde stand stond, mogelijk t gevolg van het breken van echanisme waarmee de and wordt geregeld. Al gauw uidelijk dat het defekt alleen is helpen als het schip uit het wa- jrdt gehaald. De „Schulpengat" snsdag op eigen kracht, op drie Hers en met weinig snelheid, (otterdam gevaren en ligt inmid- j in het dok van Niehuis van den Iwaar de boot ook zijn afleve- jokking heeft ondergaan. Vertraging svolg van de problemen vielen ig twee afvaarten uit, wat eni- loping van het vervoersaanbod jchttijden tot anderhalf uur tot j had. De achterstand kon ech- fel morden ingelopen door de ingat" samen met de enkeldek- larsdiep". iet eerst voeren de twee dub- _..kers vrijdag tegelijkertijd, waar- Har ondanks het enorme aanbod Buto's nauwelijks wachttijden inden. is de eerste twee weken dat de re dubbeldekker in gebruik is, in zich wat kinderziekten gema- Jeerd. Merkbaar voor het passa- rs was het enkele keren weigeren ie grote deuren van het onderste lek. In één geval moest het worden omgedraaid om de j te kunnen lossen. Het trof on- kig dat er toen net een ambu- ■chip „Ostseeland" van de voor- lige DDR-leider Erich Honecker ■zaterdag en zondag even in de 'en van Oudeschild. Het Oostduit- Blaggeschip" van 40 bij 8 meter, er bepaald niet luxueus uitziet, is lekocht door een handelaar uit erdijk. Hij wil het weer doorverko- ■De Ostseeland was van Harlin- iop weg naar Scheveningen. Het lip is gebouwd in 1960 en heeft Wnotor van 1300 pK uit 1980. lance met een zieke aan boord was. Daarom is afgesproken dat de ambu lance voortaan altijd naar het boven dek gaat, dat is voorzien van (rol)deuren van een ander, minder storingsgevoelig type. Problemen met de rijdekdeuren hebben zich destijds ook voorgedaan met de „Texelstroom" en de „Marsdiep". Door bijstellen en inlopen werden de ze overwonnen. Twee inwoners van Den Burg en één uit De Cocksdorp hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag een bewoner van de Parkstraat getergd door het raampje in zijn voordeur in te slaan. De man ging verhaal halen bij een naastgelegen café, waarbij ook een raam sneuvelde. De namen van de daders zijn bekend bij de politie. Er zal een schaderegeling worden ge troffen. Een 21-jarige Amsterdammer reed met de Renault van zijn vader over de haven van Oudeschild. Hij wilde richting jachthaven gaan, toen van rechts een 40-jarige inwoner uit Den Burg naderde in een BMW. De Amsterdammer, die mogelijk werd verblind door de zon, zag de ander te laat. Hoewel beiden verklaarden lang zaam te hebben gereden, volgde toch een aanrijding, waarbij de BMW aan de voorzijde zoveel schade opliep dat deze vermoedelijk total loss is. De Renault, die door de klap ook nog te gen een grote steen werd geslingerd, liep aan beide zijden grote deuken op. De familie Poleacov. Het asielzoekende Roemeense gezin wacht gespannen op de afloop van het proces. RECREATIESTICHTING TEXEL a fi. Een splinternieuw blad dat gra tis verspreid wordt onder alle gasten van de RST-kampeer- terreinen en op nationale en in ternationale beurzen. Met een advertentie bereikt u minstens 40% van de toeristen op Texel. Opgave en inlichtingen: Langeveld de Rooy, tel.12741 Rein Stam, tel. 17805. Vandaag beslist de rechtbank in Haarlem in een kort geding of de in Nederland asielzoekende Roemeen Dumitru Poleakov, die met zijn gezin wacht op toekenning van de vluch telingenstatus, op Texel mag blijven. Op advies van de Vluchtelingen- werkgroep Texel ging Poleakov in verweer tegen een eerdere uit spraak, ten gevolge waarvan hij te rug moet naar zijn vaderland. In afwachting van de beslissing over toekenning van de status als politiek vluchteling, wat nog jaren kan duren, eiste de Nederlandse Staat aanvanke lijk dat hij de tussenliggende periode het land moet verlaten. Dat betekent zo goed als zeker, zo stelt vluchtelingenwerk-coördinator Lex Ka per, dat justitie hem beschouwt als iemand die om louter economische motieven in Nederland verblijft. Via het kort geding hoopt de Roemeen het tegendeel te kunnen aantonen, waardoor hij met echtgenote Constanta en hun twee kinderen op Texel kan blijven. Baan Poleakov woont met zijn gezin sinds zijn aankomst in september vorig jaar in een ROA-huis (Regeling Opvang Asielzoekers) dat hem door het mini sterie van WVC beschikbaar werd gesteld. Inmiddels heeft de stichting Vluchtelingenwerk Texel een werkver gunning aangevraagd voor de asiel zoeker en werkt de electrotechnisch-ingenieur sinds een maand bij een Texels installatiebedrijf. „Mijn opzet is niet van de gemeen schap hier te profiteren", zegt de Roemeen, die zich de Nederlandse taal al redelijk heeft aangeleerd. „Ik wil net als ieder ander mijn geld eer lijk verdienen." Dumitru kan niet begrijpen waarom het ministerie van justitie hem als economische vluchteling beschouwt. „Mijn vrouw en ik werkten beiden in Roemenië en hadden, zelfs voor Hol landse begrippen, een riant salaris. Uit érmoede vlucht je dan toch niet." Met enige aarzeling vertelt hij de re den waarom hij met zijn gezin zijn vaderland is ontvlucht. „Na de revo lutie veranderde er in feite weinig in Roemenië. De hoge posities bleven in handen van communisten, alleen klei ne functie-verschuivingen deden zich voor. Een majoor werd kolonel bij voorbeeld. Na de „revolutie" nam ik elke dag deel aan een grote de monstratie tegen het bewind van llie- scu, de opvolger van Caucescu." Door een onbenullige parkeerfout kwam de Roemeense politie achter zijn identiteit. Pakweg een week na dit voorval volgde het eerste anonie me telefoontje waarin hij werd be dreigd. Enkele dagen later werd stseeland" naast de kotters in de Oudeschilder haven. tFoto Bert Koning Het is nog niet zeker of de ernstige hondebeten die dierenpension- houdster Gretha Huijsman uit Eier- land vorige week opliep volledig zullen herstellen. Nadat bloeddorsti ge New Foundlanderhonden woens dagmiddag ondermeer de bovenkant van haar rechteroor afbeten, slaag den chirurgen er inmiddels wel in dit lichaamsdeel weer aan te hechten. Het ongeval gebeurde nadat de vrouw drie New Foundlanders, eigen dom van een Oosterender, had uitge laten in de buurt van haar hondenpension. Gretha Huijsman ver telt vanuit het Gemini ziekenhuis over de toedracht van het ongeluk: „Mijn dochter, die verderop stond, riep iets naar mij, waardoor de honden direct in haar richting renden." Het 36-jarige slachtoffer werd door de drie uitgelaten New Foundlanders voorover getrokken. Liggend op haar buik werd ze minstens tien meter over het gras meegesleurd. Prooi Het uitgelaten gedrag van de dieren maakte snel plaats voor agressie. Ter wijl één dier er vandoor ging, takelde een tweede haar rug en benen toe „Het andere beest stortte zich op de achterkant van mijn hoofd, echt hij pakte mij alsof ik een prooi was en ging vreselijk te keer. Als mijn man er niet zo snel bij was geweest had ik het waarschijnlijk niet overleefd", Paasdrukte iets minder Paula lenigt nood in Israël Nieuwe directeur muziekschool Geen last van zandsuppletie sr „Beachpark" van start sw Ultraloop succes Winkelstop in Den Burg? Patchworkers in actie Dumitru, samen met een mede- demonstrant in elkaar geslagen door onbekenden. „Dat was voor mij aan leiding het land te verlaten. Het ge weld en de onzekerheid. Je wist niet meer wie je wel en niet kon vertrou wen. Je beste vriend kan je wel ver linken aan de Securitate, de Roemeense veiligheidsdienst, die nog volop actief is." Hoop De Nederlandse justitie eist voor het verkrijgen van de status van politiek vluchteling bewijzen van deze dreige menten, maar die kan Dumitru niet geven. „Daardoor is voor mij de kans groot dat ik Nederland moet verla ten." Hij hoopt dat zijn Haarlemse advocaat een gunstige beslissing kan forceren. Zijn echtgenote Constanta is ten einde raad. „We kunnen alleen nog maar hopen op een gunstige beslissing vandaag door de rechter." Indien deze negatief uitvalt over weegt de Jozefschool, waar de twee Roemeense kinderen Irina en Mihai basisonderwijs volgen, een actie op touw te zetten om alsnog het gezin voor uitzetting te behoeden. aldus een nog steeds geschokte Gre tha Huijsman. Haar man, die gealar meerd door het lawaai snel was komen aanrennen, zag één van de ruim zestig kilogram wegende hon den bovenop zijn vrouw staan en fel op haar hoofd inhappen. Als gevolg hiervan werd het bovenstuk van haar rechteroor er vrijwel afgescheurd. Bo vendien liep zij verwondingen op aan het achterhoofd, linkerbovenarm en borst. Ook haar rug en rechterboven- been ontkwamen niet aan de vlijm scherpe tanden van de andere hond. Redding Gretha Huijsman: „Mijn man slaagde er na verwoede pogingen in mij van de dieren te bevrijden. Wonder boven wonder liep hij daarbij zelf geen w Te vroeg takken storten op de Meierblis?* Fout, want u heeft kans op een proces-verbaal, maar... het is vergeeflijk. Onvergeeflijk is dat er Texelaars zijn - soms zelfs zogenaamde dorpsnotabelen - die geverfde rommel, onbrandbare spullen, autobanden, vaten afgewerkte olie, enz. op de Meierblis dum pen of onder de takken ver bergen. Op 30 april staan we, naar goed Texels gebruik, met z'n allen weer rond het vreugdevuur, de kinderen vooraan, en die krijgen dan de volle laag... Van buiten en binnen zwart door de giftige walm, kuchelen we na afloop naar huis. Dat gebeurt, als we onze mede burgers niet tot de orde roepen. Help dus deze milieu-criminaliteit om zeep. Bij de reinigingsdienst - tel. 12510 - kan men toch alle stof fen kwijt! Waarschuw zonodig de politie (tel. 12222) of Milieubeheer (tel. 62188), al was het alleen maar om te voorkomen dat gifti ge stoffen gezondheid en milieu bedreigen. Trouwens de Meierblis moet toch blijven?! te vroeg: vóór 15 april. Publ. gemeente Texel l.v.m. verhuizing van onze drogisterij van Weverstraat 3 naar Weverstraat 1 zijn wij vanaf maandag 8 april t/m vrijdag 12 april gesloten. BB Drogisterij Dros Magazijn schrammetje op." Dirk Huijsman sloot de drie dieren direct op in het hondenverblijf en bracht zijn gewon de vrouw met de auto naar dokter Barnard in Oosterend. Een taxi vervoerde het slachtoffer vervolgens naar het Gemini zieken huis in Den Helder waar chirurgen tij dens een spoedoperatie het afgebeten lichaamsdeel, dat nog slechts met een dun draadje aan haar hoofd hing, weer aannaaiden en zich ontfermden over de andere cen timeters diepe wonden. Of het oor volledig zal herstellen is nog maar de vraag: „De dokters hier zijn gematigd optimistisch. Voorlopig houden ze mij nog een poosje in het ziekenhuis ter observatie", zo vertelt Gretha. Inmiddels is, op aandringen van art sen in het Gemini ziekenhuis die de aard van de verwondingen als bijzon der ernstig omschrijven, aangifte van het ongeval gedaan bij de politie. Nog niet bekend is of de drie honden moeten worden afgemaakt. Gretha Huijsman neemt wat dat betreft geen blad voor haar mond: „Ze zijn een gevaar voor iedereen."

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1