Uitbreiding winkelruimte waarschijnlijk beperkt Patchwork-liefhebbers doen hobby uit doeken 1 1 1 H 1 L - M-mBM frff ll Bestemmingsplan Den Burg-centrum: iwi ~m van 6 en 7 april q 1 4»ifl 1 fl v- Kerkdiensten 7 april Meisje (13) door hond gebeten Oud papier De Cocksdorp fes 1 t m PAGINA 2 TEXELSE COURANT DONDERDAG 4 APR| Het ziet er naar uit dat de toename van winkelruimte in het cen trum van Den Burg aan banden wordt gelegd. Een meerderheid van de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid toonde zich gisteravond voorstander van een maximum van zg. „verkoop-vloeroppervlak" van 17.000 vierkante meter. De be staande winkels hebben een gezamenlijke oppervlakte van 15.400 m2, zodat nog slechts 1600 m2 kan worden uitgege ven. De commissie wil daarbij voorrang geven aan bestaande bedrijven die om een kleine uitbreiding (maximaal 25 m2) heb ben verzocht. Als dit uitgangspunt wordt toege past, resteert nog maximaal 1000 m2 voor grotere uitbreidingen en nieuwe winkels (bijvoorbeeld ont staan door omzetting van woning in bedrijf). Probleem is dat de thans bekende wensen tot uitbreiding sa men al 1600 m2 bedragen.... Om méér bedrijven aan bod te laten komen, willen b en w een vergroting van ten hoogste 25 m2 per bedrijf toestaan. De commissie bedacht gis teravond hierop dus een variant (nl. eerst kleine uitbreidingen van be staande bedrijven, daarna de reste rende ruimte verdelen). Of die inderdaad tot beleid wordt verheven, is nog onzeker. Van ambtelijke zijde werd verondersteld dat de variant ju ridische problemen oplevert. „Hoe dan ook moeten we woekeren met schaarse ruimte", concludeerde wethouder Klaas Barendregt. De commissieleden Erna Eelman (VVD) en Cor Kuip (Texels Belang) houden er een andere mening op na. Zij wil len geen limiet stellen, maar het van de ondernemers zelf laten afhangen of zij al dan niet een zaak beginnen of uitbreiden. „Nu wordt het een kwestie van wie het eerst komt, die het eerst maalt. Op een gegeven mo ment is de koek op. Maar als een on dernemer nog een gat in de markt ziet, moet hij die kans kunnen grij pen", betoogde Erna Eelman. Niet voor altijd Beleidsambtenaar Albert Hut lichtte toe dat het maximum van 17.000 m2 is vastgesteld op basis van ken getallen, zoals inwonertal. Als de sei zoenverbreding blijft doorgaan en het aantal potentiële klanten op het eiland daarmee toeneemt, zal dit in vloed hebben op de berekening van fjet maximum. Een totaal winkelop pervlak van 17.000 m2 geldt dus niet voor „eeuwig". Hut stelde bo vendien dat het stellen van een limiet de gemeente een instrument in han den geeft om de bestaande detail handel te beschermen tegen ongewenste ontwikkelingen, zoals de verkoop vanuit containers waarmee 's zomers de markt wordt afge roomd. De discussie kwam aan de orde bij de behandeling van het concept bestemmingsplan Den Burg-centrum. In een onlangs gehouden hoorzitting werd ernstige kritiek geuit op dit plan, dat „weinig flexibel" zou zijn, vooral voor ondernemers. De moge lijkheden op bestemmingswijziging en HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Ter Haar. De Waal dienst in De Koog. De Koog 9.30 uur ds. Kok. Den Hoorn 11.00 uur dhr. Kuiper. Oosterend 9.30 uur dhr. Kuiper m.m.v. R.K. Vrouwenkoor. Oudeschild 11.00 uur ds. Fibbe. De Cocksdorp 11.00 uur ds. Ter Haar. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur ds. J.W. Kuipers uit Dokkum. Uitzending via Radio Texel; 19.00 uur ds. J.W. Kuipers uit Dokkum. Uitzending via De Lichtboei. Oosterend 10.00 uur dhr. W. Fuick- schot; 19.00 uur dhr. W. Fuick- schot. GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend. 10.00 uur ds. G. J. van Aalst; 16.00 uur ds. G.J. van Aalst. Do. 11 april: 19.00 uur ds. M.J. van Gelder. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg 16.15 uur dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.00 uur Zr. J. Groenenveld- Kiestra uit Hardegarijp. Uitzending via De Lichtboei. BAPTHISTENGEMEENTE in Eben Haëzer, Julianastraat 11, Den Burg. 19.00 uur ds. John Haskell uit Breda. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg zaterdag 19.30 uur da meskoor. Uitzending via De Lichtboei. Zondag 10.45 uur herenkoor, crèche De Koog 9.30 uur Woord- Communiedienst. Oosterend 9.30 uur Woord- Communiedienst. De Cocksdorp 9.30 uur. JEHOVA'S GETUIGEN Koninkri]kszaal, Schilderend. 10.30-11.20 uur openbare Lezing. „De komst van de Messias en zijn heerschappij" 11.20-12.30 uur Wachttorenstudie. „Gij wordt met een prijs gekocht." Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdag 18.00 tot dinsdag 8.00 uur: Dokter R. Coutinho W. Vos, Schilderend 40, Den Burg, tel. 12023. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundi ge hulp: raadpleeg de ingesproken boodschap op de praktijknummers 12270, 14727, 14669 of 13086. Gezinsverzorging In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.00 uur worden gebeld met mevrouw B. Dijkstra, telefoon 18832. Nuttige adressen: 'Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancever voer bellen: 06-11. 'Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht): 12222. 'Dierenartsen Praktijk: Keesom laan 11, Den Burg. Dag en nacht bereikbaar via telefoon 12527. 'Kruisvereniging Texel: Van vrijdag 18.00 tot maandag 8.00 uur: tel. 02230-23024. 'Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 16270. 'Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. 'Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222. 'Kunstgebitreparatie: Tandtech- niek Van Kralingen (samenwerkend met het Tandheelkundig centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R. van Oosten (parti culiere praktijk), tel. 16441. 'Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd al leen voor spoedeisende gevallen. vrijstelling zijn in dii nieuwe plan te beperkt, aldus de critici. Wie de be stemming van een pand wil wijzigen, moet voldoen aan een aantal door b en w gestelde voorwaarden. Op de hoorzitting waren die nog onbekend, tot ergernis van de commissieleden. Criteria Gisteravond gaf wethouder Baren dregt vijf criteria: het maximum van 17.000 m2 vloeroppervlak mag niet wworden overschreden, de onderne mer moet een haalbaarheidsonder zoek laten verrichten (naar eigen voorkeur), de uitkomst hiervan moet worden voorgelegd aan de consulent Economische Zaken van de provincie, de raadscommissie ruimtelijk beleid moet erover adviseren en de woning voorraad moet constant blijven. Kuip en Eelman-van der Kooi pleitten voor een maximale vrijheid voor de ondernemer en wezen een verplicht haalbaarheidsonderzoek van de hand. Van der Kooi (PvdA) en Vlaming (Groen Links) betuigden adhesie aan het college-voorstel. „Regulering is prima. Ik denk dat niemand, ook Kuip en mevrouw Eelman niet, volstrekte ondernemersvrijheid wil. Kijk maar eens naar de vestiging van winkels in 't Stappeland, waar de Koger onder nemers om beschermende maatrege len van de gemeente hebben aangedrongen", aldus Van der Kooi. Gelein Jansen (CDA) zei dat de mo gelijkheden op uitbreiding niet door één grote zaak mogen worden op geslokt. Woningen Als enige vindt Cor Kuip dat het constant houden van de woningvoor raad niet als voorwaarde mag wor den gesteld. „Dit gaat te ver voor de Texels Belang-fractie. In het nieuwe bestemmingsplan zijn de uitbrei dingsmogelijkheden al zó beperkt, dat de woningvoorraad vrijwel in stand blijft. Woningen boven winkels zijn bovendien te klein", aldus Kuip. Erna Eelman was het ditmaal niet met hem eens: „Die winkelwoningen zijn juist aantrekkelijk voor veel jon geren." Wethouder Barendregt lichtte toe dat het college dit criterium heeft geno men omdat woningen essentieel zijn voor de leefbaarheid in het centrum. Uiteraard ontbrak een discussie over de bestemming van horecapanden niet. Op de hoorzitting had horeca- woordvoerder Mans Segers (die ook gisteravond het standpunt van Hore ca Nederland, afdeling Texel uiteen zette) zich opgewonden over de voorgenomen gedetailleerde bestem ming van horecabedrijven. In plaats van het huidige, algemene „horeca" zouden vijf categorieën komen: hotel pension, appartementenhotel, restaurant-snackbar, bar-disco en ca fé. „Dit is een onaanvaardbare in menging in de exploitatie van horecabedrijven", herhaalde Segers gisteren. Natte horeca Voor het eerst werd in het openbaar toegegeven dat deze nieuwe indeling is gemaakt om greep te krijgen op de natte horeca. Wethouder Barendregt gaf onomwonden aan dat dit het doel is. Gerard van der Kooi (PvdA) stelde voor om het aantal catego rieën terug te brengen van vijf naar drie. „Hoe verder je definieert, hoe groter de problemen", aldus Van der Kooi. Na enige discussie werd geko zen voor de driedeling logies (hotel, pension, appartementen), uitgaan (café, bar, disco) en eten (restaurant, snackbar). Alleen Cor Kuip voelt hier niets voor. Hij ziet meer in een twee deling: logies en overige horeca. Inzake de eventuele verplaatsing van discotheek Question en nachtbar Ca sino liet Barendregt de optie „weg- bestemmen" los. B en w zijn tot de conclusie gekomen dat dit geen goe de methode is en hebben gekozen voor onderhandelen met exploitant Ed Stiekema over een alternatieve lo- katie. Question en Casino zullen nu de horeca-bestemming mogen hou den (wel met mogelijkheid tot omzet ten in woningen). Notaristuin Gepraat werd voorts over de nota ristuin aan de Achterom, die naar de mening van b en w openbaar toegan kelijk moet worden, in combinatie met een voetpad tussen Achterom en Weverstraat (naast de apotheek). Gelein Jansen en Gerard van der Kooi vinden dit een goed idee, maar Vlaming, Eelman-van der Kooi en Kuip zijn niet gecharmeerd. Volgens mevrouw Eelman is het pad een in breuk op de privacy van aanwonen- den en ontsluit het niets waar je anders niet kan komen. Vlaming brak een lans voor het instandhouden van het besloten karakter van het park. Van der Kooi had een bijzondere re den om tegen pleinvorming annex woningbouw achter de Doopsgezinde kerk te zijn. Hij had een stokoude no tenboom ontdekt, die voor de re constructie het veld zal moeten ruimen. „Van deze bomen zijn er ver schrikkelijk weinig op Texel. Mis schien vinden de anderen het raar, maar voor mij is dit een reden om te gen te stemmen." Jaap Vlaming vond het echter zo gek nog niet en ging met Van der Kooi mee. Ook Er na Eelman zal in de raadsvergadering bij de vaststelling van het nieuwe bestemmingsplan tegen stemmen. „Het wordt zo een onrustig straatje en dat past niet in de buurt van een kerk. Bovendien krijgen de dames Keyser een rare hoek in de tuin." Wethouder Barendregt zal alle voor stellen uitgebreid aan de orde stellen in het college van b en w. Een 13-jarig meisje uit Krimpen ad IJssel moest zich maandag onder doktersbehandeling stellen, nadat zij was gebeten door een hond. Het meisje, dat met haar familie lo geerde in hotel De Pelikaan werd in het dijbeen gebeten door de hond van een andere hotelgast, een 36-jarige Amsterdammer. Volgens laatstgenoemde was de hond woe dend geworden door het uitdagend geschreeuw van kinderen. Zaterdag wordt in De Cocksdorp en omgeving oud papier opgehaald door de ouders van de leerlingen van o.b.s. Durperhonk. Men wordt verzocht het papier uiterlijk om 8.30 uur aan de weg te zetten, 's Middags wordt in de rest van de Eierlandse polder pa pier opgehaald door de Strijbosschool van 13.00 tot 15.00 uur. Donderdag 4 april In theater-restaurant Klif 12 geeft conferencier Job Schuring een try out voorstelling van „De Anti quair", aanvang 20.30 uur. En tree f12,50 (vriendenprijs f10,-). Vrijdag 5 april In De Buureton in de Molenstraat geeft Freek Veldwisch een dia lezing over Indonesië en Nieuw- Guinea, aanvang 14.00 uur. Alle 55-plussers zijn welkom. De toe gang is gratis, maar men wordt wel in de gelegenheid gesteld een vrijwillige bijdrage te geven voor de actie „Stuur een Papoea naar school". Wie komen wil wordt verzocht zich tevoren even aan te melden via telefoon 12696. Om 20.30 uur wordt bij het Scoutinggebouw aan de Bern- hardlaan het officiële startsein gegeven voor het jaarlijkse mi lieuweekend van Scouting Texel. In Cinema Texel draait voor het eerst „The Witches" (De hek sen), aanvang 20.00 uur. De film, gebaseerd op een verhaal van meester-schrijver Roald Dahl, gaat over „echte" heksen, die niet op een bezemsteel vliegen, ook geen puntmuts dragen maar gewoon gekleed gaan en in niets zijn te onderscheiden van andere vrouwen. Sommige heksen zijn zelf elegant en charmant, zodat iedere vrouw een heks zou kun nen zijn. Onder leiding van Anje- lica Huston verzamelen zich een paar honderd van zulke leuk ogende vrouwen voor een con gres onder bedriegelijke voor wendsels. Een beminnelijke oude dame en haar kleinzoon ontmas keren het duivelse komplot dat het oogmerk heeft alle kinderen op de wereld uit te roeien en ze zijn tenslotte getuige van het vreselijke lot dat de heksen uit eindelijk ondergaan. „The Wit ches" is een mooi eerbetoon aan de nog niet lang geleden gestor ven Roald Dahl die nog net in de gelegenheid was om zijn goed keuring aan de film te hechten en daarbij tevreden constateerde dat zijn toon en stijl in de film behoorlijk tot uitdrukking komen. Zaterdag 6 april Om 14.00 uur gaat op het wie- Iercircuit bij Den Burg een skee lerwedstrijd van start. Na afloop uitreiking van de prijzen van de schaatswedstrijden van de afge lopen winter. In de kantine van Texelse Boy om 17.00 de diplomauitreikiry aan de geslaagden van de scheidsrechtercursus. In Cinema Texel draait om 20 uur „The Witches". Zondag 7 april Om 11.00 uur begint op het strand bij paal 17 een ontmo ting van Golden Retrievers. G hoopt wordt dat zoveel moge eigenaars van dit hondenras i hun dieren van de partij zulle? zijn. In theater-restaurant Klif 12 i,- Den Hoorn geeft het barok e semble „Galleria Armonica" uitvoering in de serie „Klif kle siek" met gebruikmaking van historische instrumenten. Ent f15,- (vriendenprijs f12,50). In Cinema Texel draait om 14 uur „De kleine zeemeermin", tekenfilm van Walt Disney na: het bekende sprookje van Arv dersen. Om 20.00 uur wordt in Ciner Texel „The Witches" vertoond Maandag 8 april In „Time Out" (d'Ouwe ULOl wordt de workshop „T-shirtsi werpen" gehouden, aanvang 19.00 uur. In het zaaltje bij de Doopsgei de kerk vergadert het Overko lend Orgaan van Vrouwenorganisaties Texel, ai vang 13.30 uur. De gemeenteraad komt om 19.30 uur in openbare vergaj ring bijeen in het gemeentel In Cinema Texel draait om 2( uur „The Witches". De afdeling Stamboomonder van de Historische Verenigin: Texel heeft een bijeenkomst d'Ouwe ULO, ook toegankeli voor geïnteresseerde niet-led aanvang 20.00 uur. In dorpshuis De Waldhoorn I het subsidieadviesorgaan (cf missie die aan de gemeente seert over het toekennen val subsidies op sociaal-cultureel bied) een openbaar toeganki vergadering, aanvang 19.30 Dinsdag 9 april Om 14.00 uur begint in hotel Lindeboom de jaarlijkse bierts wedstrijd van het Nederlands Brouwerij Kantoor. Hoogwater Oudeschild Do. 4 Vr. 5 Za. 6 Zo. 7 Ma. 8 Di. 9 Wo. 10 Do. 11 11.55 en 23 12.15 en M 00.35 en 12 01.00 en 12 02.05 en 14 02.55 en 16 04.40 en 17 06.05 en 18 Aan het strand is het een uur eerde hoogwater. De zon komt 7 april op 07.02 uur en gaat onder om 20.231 7 april laatste kwartier; 8 april dood! Patchworkgroep Eierland trad tijdens de paasweek uit de anonimiteit. De met wandkleden en andere decora ties verfraaide Scholerie in Zuid- Eierland zette de deuren deze week open voor de liefhebbers van deze kunstzinnige handwerkvorm, waarbij kleine lapjes stof aaneengeregen worden tot een kleurig motief. De paasexpositie blijkt, tesamen met het permanente schoolmuseum van Niek Welboren, een aardige pu bliekstrekker. „Belangstelling, ja, maar zoveel had den we niet verwacht", aldus organi satrice Riet de Ridder, die per dag zo'n 70 mensen samen met Elly Mast rondleidde over paasexpositie. De aanzet tot deze vrijetijdsbesteding werd vier jaar geleden door hand- werkdocente Ietsje van der Werf ge geven die Riet de beginselen van de handwerktechniek bijbracht. Daarna gaf Riet de Ridder zelf een cursus aan een kleine groep vrouwen. „We hadden er plezier in en gaandeweg groeide de animo. Nu zijn we met een groep van tien vrouwen." Elke donderdag komen we in de Bethel- kapel bij elkaar. Elf wandkleden die deze vrouwen maakten zijn nu te be zichtigen. De animo om uit restverwerking stof fen kleden, maar ook kussens en an dere zaken samen te stellen bleef. Sterker nog, groeide alleen maar. De Patchwork vindt zijn oorsprong in Amerika, waar emigranten gedreven door geldbrek net zolang kleine rest jes katoen aaneenregen totdat een dikke bonte lappendeken ontstond. „Niet uitsluitend door armoe hoor", aldus mede-organisatrice Elly Mast. „Net als wij nu kwam men indertijd ook voor de gezelligheid bij elkaar." Met het verdwijnen van de armoede en de intrede van electrische dekens verdween de noodzaak tot deze handwerkvorm. Amerikaans/Engelse handwerkvorm wint ook hier aan populariteit en is in sommige kringen bijna tot cultus ver heven. „Je kunt je artistieke gevoel er in kwijt", aldus Elly Mast. De over zichtstentoonstelling is daar het be wijs van. De muren van het voormalige schooltje werden „aangekleed" met kleine lappendekens, die bestemd zijn voor in de box. Grotere wandkleden zijn puur decoratief. Ontwerp „Bij het maken van zo'n kleed begin nen we meestal vanuit het midden en werken dan naar de randen van het kleed toe. Soms gebruiken we een bestaand patroon als voorbeeld. 1 Jf ,C" S jj 1 fv' W 1 t maar het is minstens zo leuk o iets te ontwerpen." De dames, wel ook mannen hun belangste hebben laten blijken, zetten hel werp niet op papier, maar weit vanuit het hoofd. Zij wijst naar het uit diverse kil blauw samengestelde „Chimne cornerstone" ontwerp, een schoorsteendecoratie met strak hoekige motieven. Vaste principes, donkere tinten, wisseld met lichte kleurschakei voeren bij het Logcabini-ontwei boventoon. Werkelijk geen stukje katoen h( weg te worden gegooien. Dat I een deksel van een doosje, wa piepkleine aaneengeregen lapje bont geheel vormen. Dat niets creatieve dames te dol is bewij kleurige paaseitjes die niet zijn verfd, maar met lapjes katoen versierd. „Een aardigheidje, net die pluche speelgoedbeesten", een gekscherende Riet de Ridd Speldekussens, zitkussentjes e haar warme winterjas in kleurij bordmotief zijn meer functione voorwerpen van haar hand. ,,E' oude techniek in een nieuw jat grinnikt ze. Binnenkort start zij een nieuws patchworkcursus, die op maan morgen wordt gegeven in de 8 kapel. „Er is nog wel plaats vo keie deelnemers", aldus Riet i' der, die telefonisch onder nurm 11429 bereikbaar is. Liefhebbei deze handwerksvorm kunnen c lijks tot en met zondag 7 april 10.00 uur tot 17.00 uur de ex| bewonderen. t

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 2