\lieuwe muziekschooldirecteur :iet Texel helemaal zitten Veel meer met Pasen caravans naar Texel .mwmmmü: 99 Geen Dienst ,Met mensen en muziek bezig zijn" Hulde aan NS en NZH Coen Zoon wint schoolslagstrijd „Westerslag" houdt voorjaarsvergadering Ecocar komt maandag Raadsvergadering Lokale zaterdag peilt meningen over folklore 'e Koog krijgt wegwijzering Bijzondere dag voor „De Klinkertjes" NDERDAG 4 APRIL 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 9 .De Klinkertjes" voor vertrek bij de bus in Den Helder. (Foto Guus van Sambeek) Hendrik Jan Trooster, de nieuwe muziekschooldirecteur. Maandag Tweede Paasdag namen wij de trein van 20.01 uur uit Haarlem richting Alkmaar. In Alkmaar zouden we overstappen in de trein naar Den Helder. Wij waren dan prima op tijd voor de bus uit Den Helder naar de laatste boot. Maar de trein vertrok pas om 20.10 uur uit Haarlem, zodat wij in Alkmaar de aansluiting naar Den Helder misten. De volgende trein naar Den Helder ging weer om 20.59 uur maar dat was voor ons te laat om de laatste boot te kunnen halen. Op aanraden hebben wij (en nog twee dames) ons probleem voorge legd aan het districtshoofd van de NS te Alkmaar, op het station aan wezig. Deze wist het zo te regelen dat we alsnog met ons vieren met een extra trein naar Den Helder zou den worden gebracht. En zo gebeur de het ook. Instappen, lichten aan, motor starten en wegwezen met een supergang. Vertrek Alkmaar 20.55 uur, aankomst Den Helder 21.15 uur. Toen we in Den Helder uitstapten werd omgeroepen: „De reizigers van de extra trein naar Den Helder wor den verzocht zich zo spoedig moge lijk naar de bus voor de Texelse boot te begeven, daar hij op hen staat te wachten." Zo haalden we dus toch nog de laatste boot. Reizen met een extra sneltrein (zonder te stoppen) voor vier personen, eerste klas, van Alkmaar naar Den Helder in twintig minuten: heeft u dat ook wel eens gedaan? Met dank aan de NS en de NZH voor de service! Hetty Gieles Oudeschild Het aantal caravans dat bij het begin van de Paasvakantie naar Texel kwam, was veel hoger dan vorig jaar. Teso vervoerde er tussen don derdag 28 maart en maandag 1 april 815. Vorig jaar was dat in de verge lijkbare periode 657. Een toename dus van 158 stuks of 24%. Bij dit getal zijn de campers inbegre pen. Vooral deze campers nemen in aantal sterk toe. Het aantal vervoerde personenauto's zakte van 13319 tot 12820, een te ruggang van 499 stuks oftewel 3,7%. Het aantal vervoerde aanhang wagens (219) bleef vrijwel gelijk. Het tegelijkertijd op Texel aanwezige aantal personenauto's van niet- ingezetenen (de meest betrouwbare maatstaf voor de toeristische drukte) bedroeg zaterdagavond 30 maart 5773 tegen 6469 op paaszaterdag 1990, een teruggang met 696 stuks. Bij het beoordelen van deze cijfers moet in aanmerking worden geno- De 11-jarige Coen Zoon heeft tijdens een internationaal zwemtoernooi in het sportfondsenbad van Volendam de eerste plaats behaald in de rubriek 100 meter schoolslag. Hij deed dit in 1.35.8, waarmee hij tevens de limiet haalde om mee te mogen doen aan de Noordhollandse kringkampioen schappen. Deze worden in mei in Heemstede gehouden. Coen Zoon haalde ook nog een bron zen medaille op de 200 meter wis selslag. Hij finishte in 3.12.8, een verbetering van zijn oude tijd met bij na tien seconden. Kustzeilvereniging Westerslag houdt op vrijdag 12 april de voorjaarsverga dering. Deze vindt plaats in hotel Op- diek in Den Hoorn, aanvang 20.30 uur. Op de agenda staat onder meer de begroting, enkele financiële voor stellen (w.o. die tot royement van een lid en contributieverhoging), de ko mend seizoen te houden evenemen ten (am. WK Prindle) en de Ronde om Texel. Maandag kan klein chemisch afval weer worden afgegeven aan de eco car. Routes en tijdschema zijn ver meld op de milieudienstenkalender van de gemeente, die elk huishouden rond de jaarwisseling heeft gekregen. Onder „klein chemisch afval" wordt onder meer verstaan: verfrestanten, batterijen, olieresten, spuitbussen en cosmetica. Verzocht wordt geen lege plastic verpakkingen aan te bieden van stoffen die niet schadelijk zijn (bijvoorbeeld shampooflessen). men dat Pasen dit jaar twee weken vroeger viel dan in 1990. Dank zij het tegelijkertijd varen van de beide dubbeldekkers ontstonden op Goede Vrijdag geen wachttijden. Dat zou zaterdag ook het geval zijn geweest als in de loop van de dag de Schulpengat niet was uitgevallen. Nu echter ontstonden gedurende korte tijd in de middag wachttijden van een half tot anderhalf uur. Terug Voor Teso onverwacht groot was de drukte van terugkerende toeristen op dinsdag j.l. Waarschijnlijk als gevolg van het regenachtige weer dienden zich al vroeg vele wachtende auto's aan. Omdat slechts één boot werd ingezet, liepen de wachttijden op tot twee uur. Om vier uur 's middags was de kade echter al weer „schoon". De gemeenteraad vergadert dinsdag a.s in het gemeentehuis, aanvang 19.30 uur. De agenda luidt als volgt: 1. Opening. 2. Vaststelling volgorde van stemming. 3. Vaststelling besluitenlijst raads vergadering de dato 12 maart 1991. 4. a. Ingekomen stukken. b. Mededelingen. c. Beantwoording vragen. 5. Verlenging tijdelijke verordening WWV-vervangende uitkering. 6. Financiële dekking excursies. 7. Wijziging brandbeveiligingsver ordening. 8. Overname brede scholenge meenschap v.o. 9. Vaststelling volumebesluit in het kader van subsidieverordening dorpsvernieuwing. 10. Overzicht post onvoorziene uitgaven. 11. Diverse investeringen D.S.W. De Bolder. 12. Extra kosten muziekschool. 13. Voorbereidingsbesluiten ten be hoeve van het (bouw)plan van: a. Fa. Eibernest voor het plaat sen van twee recreatieve opstal len aan de Molenlaan te De Cocksdorp. b. Tennisvereniging Deuce voor het plaatsen van een oefenkooi aan de Emmalaan te Den Burg; c. De Muy txv. voor het wijzigen van een toiletgroep in het pand Kikkertstraat 19 te De Cocksdorp. d. Gemeente Texel voor re constructie van de kruising Pont- weg/Pelikaanweg: e. Stichting Bejaardenzorg Texel voor het plaatsen van 6 bejaar denwoningen aan de De Ruyter- straat en de De Houtmanstraat te Oudeschild. 14. Aanleggen linksafvak Pont- weg/Pelikaanweg. 15. Drainage Vogelenzang 2e fase. 16. Vervanging van glasinzamelings- bakken. 17. Aanschaffen vorkherftruck. 18. Aanpassing van 3 garageboxen. 19. Rondvraag. 20. Sluiting. p de HTS hield hij het snel voor gezien, maar van zijn klarinet )n hij geen genoeg krijgen. De 29-jarige Hendrik Jan Trooster is ir 1 mei de nieuwe directeur van de Texelse Muziek- en Dans- hool. Hij is geboren in Zwolle en heeft klarinet gestudeerd in nhem en Utrecht. De combinatie directeur/docent spreekt hem n. „Ik vind lesgeven leuk, maar ook het leidinggeven spreekt e aan. Ik zie Texel helemaal zitten." dicht. En je kunt daarmee doorgaan tot je een ons weegt, maar ik wilde meer. Ik had voor mezelf werk ge- creeerd om ervaring op te doen. En als ik dat met had gedaan, was ik hier nu niet aangenomen. Ik heb door mijn bezigheden al veel facetten van het werk meegemaakt. Overzichtelijk Schiermonnikoog ben ik vaak ge weest, Texel nog nooit eerder, moet ik tot mijn schande bekennen. Het feit dat je op een eiland zit trekt me. Het biedt een bepaalde overzichtelijk heid. Toen ik de advertentie zag heb ik gelijk gesolliciteerd. De combinatie directeur zijn en lesgeven, dét is het. Je kan je beleid afstemmen op wat docenten vinden en zelf toetsen, zo wel organisatorisch als financieel. Dat is belangrijk, anders kom je als directeur op een eilandje te zitten." Heeft u nu al ideeën over hoe u de zaken gaat aanpakken? „Dat is nog niet te zeggen. Ik weet dat er problemen zijn geweest, maar daar weet ik verder helemaal niets van. Wil ik ook niet. Ik moet blanco beginnen. Dat is moeilijk als er een bepaald verleden is, maar het is mijn verleden niet. Ik hoop dat de mensen hier mij ook zonder enig vooroordeel zullen benaderen. Natuurlijk heb ik een bepaalde visie op muziek- en dansonderwijs. Kwali teit moet je waarborgen. Je bent niet puur een soort cultureel centrum voor tijdverdrijf. Die mogelijkheid moet er wel zijn, maar daarnaast moet er basis zijn voor de mensen die méér willen. Ik heb in Arnhem ook leerlingen die naar het conserva torium willen. Die moet je wat bieden. Streng Ik leef erg mee met mijn leerlingen. Maar ik ben ook kritisch hoor. Ik pro beer ze te stimuleren. Streng? Nee, niet in de zin dat ik boos word. De leerling heeft altijd een soort afhan kelijkheid van de docent. Dat kan je positief gebruiken, maar ook negatief. moet je erg in de gaten houden. Je kunt leerlingen ook teveel aan je bin den. En dan krijgen ze nooit zelfver trouwen. Op gegeven moment moet die bevestiging niet meer nodig zijn, dan wéten ze het zelf. Eigenlijk doe je niet anders dan aantrekken en af stoten." Hoe staat het met de verhuizing „Hou op, het is vreselijk moeilijk om hier onderdak te vinden. Maar we zijn druk op zoek, temeer daar mijn vrouw eind mei onze eerste baby verwacht. Zij staat helemaal achter de verhuizing naar Texel. Ik vind het belangrijk dat een leerling Wat 'k 9a doen op mijn eerste offi- stapsgewijs bepaalde stadia door- *^*ciële werkdag? Met iedereen een kop maakt. Ze moeten zich prettig voelen met een bepaald instrument. En als ze dan van een docent de bevesti ging krijgen dat het goed gaat, zullen ze dat elke keer willen toetsen. Dat waarna de kinderen konden zeggen hoe ze het vonden klinken. Naarmate de tijd vorderde, waren de jeugdige koorleden steeds sneller tevreden.... Het was dan ook hard werken gebla zen. Het studioverblijf werd slechts een enkele maal onderbroken voor het scheppen van een luchtje en een ijsje om de kelen te smeren. Het eindresultaat stemde iedereen echter tevreden. Volgens een ingewijde klinkt het koor „zeer verfrissend en speels, wat de mini-cd een speciaal karakter geeft". De kinderen waren op het laatst wel moe, maar er viel geen onvertogen woord. Een gezellige sfeer kenmerkte de dag van begin tot eind, tot plezier van juf Gerda Lont, moeder Ineke Vonk en Lot Kombrink, Gqus van Sambeek en Monique Fok ker van poppentheater De Regen boog, die als begeleidsters waren meegegaan. Het gezelschap werd heen en terug gebracht met een bus van de NZH, die zowel op Texel als aan de overkant gratis voor vervoer zorgde. (Foto Guus van Sambeek) koffie drinken!' Hoe denken de winkeliers en het winkelend publiek over het feit dat de folklore-dagen in Den Burg aan een zijden draadje hangen? Radio Texel peilde de meningen en wijdt het themaprogramma van de lokale zaterdag (tussen 15.00 en 16.00 uur) geheel aan dit onderwerp. Van 17.45 tot 18.00 uur kan in het nieuwsprogramma „Perslijn" telefo nisch op de folklore-perikelen wor den gereageerd. Maar de lokale dag biedt uiteraard meer. Een korte greep uit de programma's die zaterdag te beluisteren zijn. Na Springtij geeft Niek Welboren tussen 11.00 en 12.00 uur de laatste stand van zaken over zijn reis naar Paasei land. Fanfarekorps Excelsior staat tussen 14.00 en 15.00 uur centraal in „Op Lokatie" en Nettie Molenaar gaat tussen 16.00 en 17.00 uur in gesprek met Han Bakker van „Scholleboe". sste jongens willen brandweerman ■den als ze later groot zijn. liet? :e. Mijn vader had een eigen be- een houthandel. Ik had wel zin 'het familiebedrijf over te nemen, linggeven, dat bloed zit er bij mij in. leb een jaar in Amerika gezeten een uitwisseling. Toen ik terug m ben ik naar de HTS gegaan, r heb ik vier weken gezeten. Ik er letterlijk uitgewandeld. We Iden namelijk een les over produc- echnieken. Die docent zei: de eni- reden waarom je op een HTS zit im te leren hoe je niet drie eierrek per minuut moet maken, maar ...Ik stond op en zei dat ik daar verkeerd zat. Wegwezen, rinet spelen was altijd al mijn hob- maar ik durfde er mijn beroep niet te maken. Ik was opgevoed met idee: je moet geld verdienen, 3 dat je je zaakjes voor elkaar it. Maar na die HTS had ik zoiets i, dat kan wel zo zijn, maar je et ook iets doen wat je wil. En li kom je er wel." Iieeft zich in een muziekstudie Itort? Na een half jaartje aanmodderen in wolle ben ik bij Reinier Hoogerheide «Arnhem terecht gekomen. Van em heb ik in vijf jaar heel veel ge- lerd. Al na een paar jaar heb ik aast mijn studie een eigen onderne- linkje op muziekgebied opgezet met nkele docenten. Een soort muziek- chool om ons eigen werk te creë- »n. De reguliere muziekschool bood ins geen kansen. Het liep als een rein. Op gegeven moment had ik relf veertig leerlingen voor klarinet. Orkest let Gelders beroepsorkest vroeg me basklarinettist. Als ze muziekstuk- Mi speelden waarin dat instrument Brkwam, deed ik mee." toe vonden uw ouders het dat u de miek wereld verkoos boven een ze- Ibestaan als houthandelaar? Mijn moeder was enthousiast. Die ld het vroeger zelf ook wel willen Jen. Ik kom uit een gezin van zeven Kleren. Niet allemaal muziekfana- n, maar wel allemaal geïnteresseerd lulturele zaken. Eén is edelsmid, jft ander is kunstschilder.... Mijn va ir had zoiets van: laat maar gaan. Jj vóór de zomer krijgt De Koog de Schikking over bewegwijzeringsbor- in. Toeristen zullen op zes plaatsen de badplaats naar drie bestemmin- »n worden verwezen, te weten het W-kantoor, het politiebureau en het Itagentschap. De dorpscommissie in De Koog wil graag méér aandui den op de borden. Gewenst zijn IWijzingen naar telefoon, NH kerk, ■kerk, gebouw KNZHRM, bushalte, randpalen 17, 20 en 21, EHBO- ,st centrum, parkeren, EcoMare, vemparadijs, voetbalveld en dorps- 'kler. Het college van b en w is te- jp deze opsomming: „Ons inziens is |Veel te veel. Men ziet dan door de «hen het bos niet meer", stelt het lllege. Het gemeentelijk plan is be- ■|t op ƒ2600,-, terwijl het plan van 'orpscommissie ƒ15.000,- kost. ruik gemaakt wordt van gele jrdjes (91/2x80 cm) met zwarte let- rs. oor de gemeente is voor Den Burg «neens een plan opgesteld voor wegwijzering. Zoals het er nu naar Riet zal vanaf twaalf lokaties wor- H verwezen naar zes bestemmin- E (gemeentehuis, politie, wkantoor, zwembad, sporthal, De Einghal). B en w vinden het voorts pngrijk dat het gebruik van de par- [fiherreinen wordt gestimuleerd ff de bewegwijzering. In Den Burg jjden de bordjes op zijn vroegst in «najaar aangebracht. De kosten Bgeraamd op ƒ5500,-. De onder- Ejersveremging van Oosterend fff bij de gemeente eveneens om |regwijzering gevraagd, hoofdzake- K vanaf parkeerterreinen naar het rum- Voorgesteld wordt om oude jepsluiken te gebruiken, maar b w willen uit oogpunt van unifor- 't liever gele bordjes net als in de Jre dorpen. Totaal vergen de drie ®nnen bijna ƒ10.000,-. Ik heb muziek altijd gezien als een serieuze bezigheid. Het is geen zwe verig gebied, het is overal, iedereen heeft een stereo-installatie. Het is een uitingsvorm van mensen en niet alleen maar tijdverdrijf." Het lesgeven zat er bij u al vroeg in. Wat vindt u er zo leuk aan? „Om in een klein verband met men sen om te gaan. Om een contact met mensen op te bouwen door het vak dat je uitoefent. In Arnhem heb ik een groep met zestien klarinet tisten die ik allemaal zelf heb opge leid. Het doet me pijn om daar afscheid van te nemen. Spanningen Individueel lesgeven is leuk omdat je persoonlijk met mensen te maken krijgt. Je bent niet altijd alleen maar met muziek bezig, maar ook met an dere dingen. Mensen moeten bijvoor beeld spanningen kunnen loslaten om lekker te kunnen spelen. Met mensen en met muziek bezig zijn, dat is mijn ideaal. Ik heb ook veel kamermuziek gemaakt in een kwartet waarmee wé ook in het bui tenland optraden. Dat blijft ik doen hoor, ook als ik op Texel woon. Ik wil bewust tijd vrij houden om eens per week een halve dag met het kwartet te repeteren in Amsterdam. Ik wil mensen leren om muziek te maken. Niet alleen zodat ze een noot kunnen spelen, maar ook hóe ze er staan, een bepaalde uitstraling. Ze moeten leren zichzelf los te laten. En ze moeten het leuk vinden om mu ziek te maken. Niet dat ze verplicht een uurtje komen opzitten." En nu moet u verhuizen naar Texel. Een hele stap? „Ik ging in Arnhem een bepaald soort bedreiging vormen voor de be staande muziekschool. Al enkele ja ren zat ik daar wat op te bouwen en te proberen tot samenwerking te ko men. Maar continu ging die deur Zestien kinderen uit groep 3 en 4 van basisschool De Bruinvis uit Ou deschild vormden dinsdag het koor „De Klinkertjes". Liefst drie uur lang waren de jongens en meisjes inten sief bezig in een professionele mu- ziekstudio in Den Bosch. Onder leiding van Piet Krens, muzikant van de groep Straat (vandaar de naam „De Klinkertjes"), werd de robben- samba „De zeehond" ingezongen. Het lied komt voor op een mini-cd, die op zondag 21 mei in EcoMare wordt aangeboden ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de zee hondenopvang. Het inzingen was be paald niet gemakkelijk. Telkens moesten verschillende stukjes wor den gezongen, die enkele keren wer den herhaald. „Straat" had daags tevoren de muziek op band gezet. Regelmatig werd het opname resultaat in de studio afgedraaid,

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 9