(jroen C^wcirtsjexels in het L, Renovatie 120 woningen brak snelheidsrecord Weigerende gasklep oorzaak van brand Bedrag van bouwers voor gehandicaptensport „Gasgeisers elk jaar laten controleren1' nister Maij-Weggen llicht naar Texel tsing met gewonde n flinke schade jjrt geding Roemeens |zin uitgesteld aartverkoop „Torvald" an start Vijziging tips fexeltoerist Recordinzameling Ecocar Nieuwe slachtplaats naast noodslachting? Weer aanrijding op „berucht" hoekje „Suppletie 18-21 in week 24 klaar" richt 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 10570 DINSDAG 9 APRIL 1991 r E X E LS COU RANT Iadvertenties, abonnementen, etc. wpld De Rooy B.V.. Postbus 11, 1790 AA Den Burg, ,on 02220-12741. na 18.00 uur 14881 Telefax 02220 - 14111 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon [0-12741 •tip buiten werktijd Timmerman. Schoorwal 11, Den Burg, telefoon 02220-14687. Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr 46.99.17 636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags Abonnementsprijs /43,95 per half jaar; Los f 1.20 gstwaarschijnlijk zal minister ja Maij-Weggen van verkeer en jrstaat maandag 29 april de offi- opening verrichten van de expo- „40 jaar zeehondenopvang" in jiate. De minister heeft toege in principe te zullen komen. Het litieve programma van de ope is nog niet bekend. Officieus zal xpositie al eerder te bezichtigen Op zondag 21 april houdt Eco- open dag en zijn er activiteiten xnbinatie met de „Dag van de en het nationale museum- kend. e kruising Keesomlaan/Pontweg t een ongeval aanzienlijke mate- schade veroorzaakt. Bij de bot- Eg raakten twee auto's total-loss. inzittende moest met een bove- Jjnlractuur naar het Geminizieken- lis worden vervoerd. Het ongeval ind zaterdagmorgen rond 07.00 plaats. ftotsing ontstond toen een Karige Cocksdorper, komende van- t De Koog, op de Pontweg voorsor- ierde om de Keesomlaan in te slaan. Kbestuurder die achter hem reed, sn 19-jarige Duitser uit Hagen, lerkte dit te laat op en botste tegen em aan. Hierbij raakte een bij de icksdorper op de achterbank zitten- Kaassagier gewond aan zijn arm. looi de aanrijding schoot het voer- uig van de Duitser naar de linker weghelft, waar uit tegengestelde ichting twee vrachtauto's naderden. Je koorste vrachtwagen kon de auto an de Duitser nog op tijd te ontwij- en. De vrachtauto achter hem, :uurd door een 27-jarige man uit iskerk, niet meer. De auto van ierist raakte aan de voorzijde Br beschadigd. Takelbedrijf Van in heeft beide personenauto's (gesleept. ■/raag of de asielzoekende Roe- een Dumitru Poleakov, in afwach- ig van de beslissing over ekenning van de status als politiek Khteling, op Texel mag blijven is pg niet beantwoord. Afgelopen don- prdag zou er in Haarlem een kort (ding plaatshebben. Om onbekende penen is dit echter uitgesteld tot 7 r jaand heden kunnen kaarten wor- II gekocht voor de veebelovende fgaproductie Torvald de treur ig" van de Muziek-en Dansschool Bel. jiitvoermgen worden in de Burge- Jster De Koning-hal gehouden op terdag 20 april om 20.00 uur en Mag 21 april om 14.00 uur en irden geheel verzorgd door de leer- n van de muziek- en dansschool, ten a f5,- zijn verkrijgbaar bij Het i Boek in de Binnenburg, Da- mode Moerbeek in de Parkstraat et kantoor van de Stichting On- teuning Welzijnswerk in d'Ouwe pt is nog mogelijk om wijzi- ingen of nieuwe vermeldingen "ior te geven voor de rubriek •ps" in het zomernummer n Texeltoerist Magazine. Om de vakantiegangers zo com- leet en correct mogelijke in- Tmatie te kunnen bieden, 'bben wij de meest actuele gevens nodig. Bladert u daar- jhi even kritisch door het met 'Sen verschenen voorjaars- 'Rirner. Reacties moeten iterlijk donderdag 11 april bij |e redactie bekend zijn, tel. |P41, of fax 14111. Ook voor "ikondigingen van evenemen- in in de komende zomer kunt p'er terecht. Richard Eelman Imiddenoverhandigt de tas met geld aan de dames Schipper en Waverijn van de Stichting Paardrijden voor Gehandicapten. Links directeur Wendrich van de Woningbouwvereniging en aannemer Visser. „Nooit heb ik zo'n perfecte planning meegemaakt. Normaal lopen bouw bedrijven iets achter op het schema, maar Visser liep maanden voor! Hij heeft gewerkt met een snelheid, knowhow en netheid zoals je die maar zelden tegenkomt." Uiterst lo vende woorden van de heer H. Drei- er, exportmanager Europa van de Duitse kozijnenfabrikant Recken- drees. voor de Texelse aannemer Martin Visser, ter gelegenheid van de oplevering van 120 gerenoveerde sociale huurwoningen aan de Bern- hardlaan. Dreier vond dit project zó bijzonder, dat hij er graag voor uit Herzenbrock (bij Bielefeld) naar Texel kwam. Tesa- men met alle andere bij de renovatie betrokken leveranciers en bouwers vierde hij de oplevering vrijdagavond in bowling De Koogel op feestelijke wijze. Personeel en bazen bestreden elkaar in ploegverband op diverse spelonderdelen, zoals bowling, tafel tennis, flipperen en sjoelen. Hoogte punt van het daaraan voorafgaande officiële gedeelte was de overhandi ging van een bedrag van f 700,- na mens de bij de bouw betrokken bedrijven aan de Stichting Paardrijden voor Gehandicapten. Teugels De jongste medewerker van Vissers Bouw- en Timmerbedrijf, de 19-jarige leerling-timmerman Richard Eelman, viel de eer te beurt het bedrag te overhandigen. De tas vol rijksdaalders werd namens de stichting in ont vangst genomen door de dames L. Schipper en M. Waverijn. Mevrouw Schipper toonde zich bijzonder ver heugd over dit gebaar. Dankzij de Stichting Paardrijden voor Gehandi capten, die nu ongeveer vier jaar bestaat, beleven wekelijks zeven vol wassenen en kinderen veel plezier aan paardrijden in manege Akenburg. Zij worden begeleid door vrijwilligers. „Maar omdat het sport voor minder- validen betreft, zijn extra voorzienin gen nodig, zoals een aangepaste stei ger voor het opstappen en een aangepast zadel. Op het ogenblik is onze wens om aangepaste teugels aan te schaffen", aldus mevrouw Schipper, die hiermee aangaf dat het bedrag een goede bestemming zal krijgen. Woningbouwvereniging Normaal krijgt de opdrachtgever (in dit geval de Woningbouwvereniging Texel) van de uitvoerende bedrijven een presentje uit dank voor de op dracht, vergezeld van de wens „veel succes". Ditmaal hadden de bedrij ven de koppen bij elkaar gestoken en besloten iets voor een goed doel be schikbaar te stellen. De WBV verleen de daaraan graag medewerking. Om echter de WBV „er met bekaaid af te laten komen", hadden de bouwers nog een cadeautje in petto. Vissers oudste werknemer, de inmiddels in de vut zittende Arend Dijker, over handigde een schilderij waarop - toepasselijk- een paardehoofd was afgebeeld. WBV-voorzitter Ed Moojen beloofde dat het schilderij een mooie plaats zal krijgen in het nieuwe kan toor, dat waarschijnlijk aan de Gast huisstraat zal worden gerealiseerd. Volgend project Directeur Hans Wendrich van de Wo ningbouwvereniging zei trots te zijn op het project. Visser had voor de WBV al eerder 46 woningen aan o.m. Thijsselaan en Drijverstraat gereno veerd. „Die samenwerking was pri ma, zodat er geen twijfel was dat we voor de 120 woningen opnieuw met Visser in zee zouden gaan", aldus Wendrich. „Gezien het elan op de bouwplaats en de reacties van de be woners was dat een goede keus. Er waren nauwelijks klachten. Vrijwel iedereen was zéér positief over de werkwijze en de bouwers." Wendrich verklapte dat alweer een nieuw renovatieproject op stapel staat. Totaal gaat het om 42 wonin gen, verdeeld over meerdere dorpen. Het betreft woningen van „complex 1", oftewel bouwjaar ca. 1948. Als alles volgens planning verloopt, kan na de bouwvak met realisatie worden begonnen. Montageklem De snelheid waarover de heer Dreier van Reckendrees vol bewondering sprak, is grotendeels te danken aan het opmerkelijke systeem dat Visser heeft toegepast bij het plaatsen van de nieuwe kozijnen. Eerder, bij de re novatie van de 46 woningen aan o.m. de Thijsselaan, besteedde de Texelse Courant hieraan al aandacht. De kozijnen worden met ruit en al in een raamwerk („montageklem") aan gebracht. Deze klem is een ontwerp van uitvoerder Hans Koorn van het aannemersbedrijf en Hans Boom van het gelijknamige dok- en smederijbe- drijf uit Oudeschild. Met behulp van een bouwkraan worden de kant-en- klare kozijnen op hun plaats ge bracht. De overlast voor bewoners blijft hierdoor tot een minimum be perkt. 's Morgens worden de oude kozijnen uit de gevel verwijderd en aan het eind van de middag is de woning weer dicht. „Dit is kozijnen monteren in de hoogste moeilijk heidsgraad", aldus Dreier en diens compagnon H. Elsendoorn, directeur van Reckendrees Nederland. „Boven dien is het systeem positief voor het personeel, want het spaart de rug." De heren erkenden dat Reckendrees hard heeft moeten aanpoten om het werktempo bij te benen. Op rolletjes Tot driemaal toe zag Visser zich ge noodzaakt de planning aan te pas sen, waarop leveranciers en onderaannemers telkens moesten in spelen. „We hebben als een team ge fungeerd, alles liep op rolletjes", aldus een tevreden Martin Visser. Met de renovatie werd begonnen in februari van het vorige jaar. Volgens de oorspronkelijke planning zou de laatste woning vlak voor de bouwvak dit jaar worden opgeleverd. Nu was het al op 5 april zo ver. In vergelijking met elders uitgevoerde projecten lag het tempo op Texel zó hoog, dat het belangstelling van de overkant trok. „Blijkbaar kan het op initiatief van de uitvoerder ontwikkel de systeem bijna revolutionair worden genoemd", concludeerde architect Kees Alkema, die vrijdagavond na mens de bij de bouw betrokkenen het woord voerde. Weliswaar was de vervanging van houten kozijnen door kunststof exemplaren het meest spectaculaire onderdeel van het groot onderhoud, maar Alkema vergat de „stille werkers" niet te noemen, „van wie sommigen zelfs onzichtbaar on der de vloer aan de riolering zaten te prutsen zoals de zonen van Piet de Wit". Naast hoofdaannemer Visser waren directie en personeel van de volgende bedrijven vrijdagavond in de bowling aanwezig: Reckendrees, De Wit In stallatietechniek, Houthandel Eecen, Verenigde Schilders, Installatieburo Schuyl, CVI centrale verwarming, Westerlaken grondwerk, Rab Bouw materialen, smederij Hans Boom, Bakkers Ijzerhandel en architectenbu reau Alkema. De renovatie stond on der leiding van Hans Koorn (uitvoerder van Visser), Jan Joosten (opzichter van Alkema) en Arie de Ligt (opzichter Woningbouwvereni ging Texel). De Ecocar heeft gisteren op Texel een absolute recordopbrengst verza meld. Op de verschillende inzamel punten leverden 265 aanbieders liefst 1903 kilo milieu-onvriendelijk afval aan. Normaal wordt ongeveer rond de 900 kilo ingeleverd. De hoge op brengst wordt in verband gebracht met de „grote schoonmaak". De kantonrechter heeft slager Wil lem Goënga tot 1 december uitstel verleend om een nieuwe slachtplaats van de grond te krijgen. De schik king biedt hem gelegenheid nog tot het eind van dit jaar gebruik te ma ken van de slachtplaats aan de Hal- lerweg, die in verband met -veroudering en de bouw van nieuwe woningen moet verdwijnen. De slachtplaats had eigenlijk in januari al moeten zijn ontruimd. Het argument van Goënga dat drie1' eneenhalve maand tijd te kort is om een ander onderkomen te realiseren, deed de kantonrechter tot uitstel besluiten. De plannen voor een nieu we slachthal, pal naast de noodslachtplaats aan de Maricoweg, verkeren inmiddels in een vergevor derd stadium. Omdat het be drijfspand in de bestemming „groenvoorzieningen" is geprojec teerd, moet nog wei een artikel 19 procedure worden gevoerd. Het voor- bereidingsbesluit dat hiervoor is ver eist, wordt in de raadsvergadering van mei aan de orde gesteld. De ge meente heeft toegezegd alles in het werk te stellen om de vergunning zo snel mogelijk af te geven. Op het ogenblik wordt het plan door de pro vincie beoordeeld. Goënga hoopt na de bouwvak, hal verwege de maand augustus, met de bouw te kunnen beginnen. De slach- thal (met koelruimte) krijgt een op pervlakte van ongeveer 100 vierkante meter. Het is de bedoeling dat er een com binatie tussen Goënga en Aad van Heerwaarden, slachter van de noodslachtplaats, wordt gevormd. Beiden worden dan firmanten in „Slachthuis bv" Mogelijk kan nog een derde slager tot de combinatie toetreden. Een 20-jarige bromfietser uit Den Burg veroorzaakte woensdagavond een aanrijding met een auto op de hoek Zwaanstraat-Gravenstraat. Nie mand werd gewond, de schade was gering. De jongeman, die het brom fietsverbod negeerde, naderde de on overzichtelijke hoek vanaf de Zwaanstraat uit de richting Groene- plaats. Op de kruising verzuimde hij voorrang te verlenen aan een even eens in Den Burg woonachtige 28-jarige automobiliste. De brommer raakte de auto in de flank. Texels klimaat gunstig voor oogst asperges? S4 Welke basisscholen worden kampioen schoolvoetbal? Duizenden guldens schade bij vernielingen op camping Publiek 't Skiltje genoot van optreden Visserskoor Oosterend dwingt kampioen gelijkspel af (2-2) Nieuwe show Job Schuring nadert definitieve vorm ri Milieuweekend weer succesvol Volgens het werkschema van Boska lis en Volker Stevin zal de zandsup- pletie geen hinder geven voor de drukste strandslagen bij De Koog. Verwacht wordt dat de verhoging van het strand tussen paal 18 en 21 in week 24 (9-15 juni) zal zijn afge rond. Mondeling is Rijkswaterstaat inmid dels akkoord met gunning van het werk aan de laagste inschrijver, de combinatie Boskalis/Volker Stevin. Naar verwachting zal de gunning een dezer dagen officieel worden be krachtigd. Het werkschema is al be kend bij Rijkswaterstaat. De combinatie is van plan te beginnen in de laatste volle week van april (22-27 april). De start is tussen paal 19 en 20, waar de zinkerleiding anderhalve kilometer de zee in wordt gelegd. De twee zeewaardige sleep hopperzuigers die het zand winnen en vervolgens in de leiding persen, zijn dezelfde als die hebben vastgeze ten bij Irak. Volker Stevin zet de Geo- potus 14 of 15 in. Boskalis werkt met de Barent Zanen. Nadat het stuk tussen paal 18 en 21 is afgerond, zijn twee weken nodig om de zinker te verleggen naar paal 22. Vanaf week 26 (23-29 juni) wordt het strand van paal 21 tot 23,4 opgehoogd. Totaal zal 2 miljoen kubieke meter zand worden gesup pleerd. Een niet goed functionerende gas klep in een geiser is vrijwel zeker de oorzaak geweest van het brandje dat op Goede Vrijdag ontstond in kam peerboerderij „Jonkersbergen" bij Den Hoorn. Het betreffende apparaat was één van de vier keukengeisers die zijn ge monteerd aan de achterzijde van de douches, in een opslagruimte. Deze geiser was oorspronkelijk in functie in het hoofdgebouw, had enige jaren ongebruikt op zolder gelegen en was onlangs door een erkende installateur op de huidige plaats aangebracht en in orde bevonden. Toch is er blijkbaar iets mis geweest met de gasklep, zodat deze nadat er was gedouched, niet of niet goed dicht ging. De geiser bleef daardoor branden zonder dat er water door heen stroomde, waardoor de installa tie oververhit raakte en gedeeltelijk smolt. Waarschijnlijk daardoor kon nog meer gas toestromen, zodat een flinke fakkel ontstond. De tempera tuur in het vertrek liep zeer hoog op, waardoor matrassen die op twee me ter afstand van de geiser op een zol dertje lagen, begonnen te schroeien. De gasten van „Jonkersbergen" die de brandlucht roken, handelden op de juiste wijze door de deuren geslo ten te houden en de brandweer te bellen. Voorlichter G. de Betue van het Gas bedrijf Kop van Noordholland in Alk maar liet desgevraagd weten dat een stagnerende gasklep inderdaad ge noemde gevolgen kan hebben. Hij wijst erop dat gasgeisers vrij ge compliceerde en kwetsbare apparaten zijn, die jaarlijks moeten worden ge reinigd en gecontroleerd. Extra aan dacht verdienen apparaten die in gebruik worden genomen nadat ze lange tijd hebben stilgestaan, zoals voorkomt in seizoenbedrijven. Door vervuiling, oxidatie e.d. kunnen klep pen e.d. stroef gaan lopen of vastra ken, zodat het is aan te bevelen een geiser aan het begin van het nieuwe seizoen uit elkaar te nemen om de goede werking van de vitale onderde len te controleren. In het bijzonder moet worden gelet op de stift die onder invloed van het waterdruk- membraan de gasklep opent en sluit. Deze stift moet soepel kunnen schui ven in een pakkingsbus, die regelma tig moet worden gereinigd en gesmeerd. Aanbevolen wordt met een installateur een onderhoudscon tract af te sluiten. De Texelse brand weercommandant overweegt zelfs een dergelijke onderhoudsregeling verplicht te stellen voor kampeerboer derijen en daarmee te vergelijken ob- jekten. De vier geisers van „Jonkersbergen" zijn inmiddels allen door nieuwe exemplaren vervangen.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1