Groen ^warLrJexels in het hart- Spoed zetten achter ïieuwbouw Oudeschild" iw 1 Pü P -G* Piet Zoon beëdigd als Statenlid B en W verdeeld over verplaatsen Question ioorzitting over nieuwe woonwijk: Beslissing in raadsvergadering mei SNOOKEREN BILJARTCENTRUM DE LINDEBOOM lotei De Lindeboom Aantal werklozen laagst in 5 jaar JERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10573 DONDERDAG 18 APRIL 1991 advertenties, abonnementen, etc. .veld Si De Rooy B.V.. Postbus 11, 1790 AA Den Burg, oon 02220-12741, na 18.00 uur 14881, Telefax 02220 14111 ctie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 20 12741 ictie buiten werktijd de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon 02220-17266, Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46 99.17 636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs /43,95 per half jaar; Los 71,20 t plan voor een nieuwe woonwijk aan de westkant van Oude- hild is bij de bevolking met instemming ontvangen. Aldus ek gisteravond tijdens een goed bezochte hoorzitting in rpshuis 't Skiltje. Wel werd er sterk op aangedrongen dat de meente haast maakt, zodat de bouw zo snel mogelijk kan be- men. Het ziet er echter naar uit dat op zijn vroegst pas over n jaar met de invulling van het gebied kan worden gestart, rder zetten verscheidene aanwezigen vraagtekens bij de hoog- van de grondprijs. iretaris Gerard Weijers van de ■pscommissie hield een vurig plei- 3i voor een voortvarende aanpak, wees op eerdere uitspraken van neentezijde en concludeerde hier- dat de planontwikkeling veel lan- p duurde dan was voorgespiegeld. Jok beschikte Weijers over informa- I inzake de grondverwerving. De leente heeft in februari een bod laan van een rijksdaalder per vier- ite meter (agrarische) grond. Dit ird door de andere partij (het he lende land is van de Doopsgezin- kerk en wordt gepacht door J. tentje) redelijk bevonden, maar nog Kt goed genoeg. De onderhandelin- in liggen sindsdien echter stil, wist uiers. „Waarom? Gemeente, ga als- ilieft morgen al onderhandelen, int dit is het plan waarop heel Ou- child wacht." Andere strook lijers vroeg zich ook af waarom de Imeente geen gebruik maakt van een strook grond achter de Heems- [rkstraat in de richting van het Mie- id Ivoorheen Puzzelweggetje). Deze bok is reeds eigendom van de ge- ente en wordt verpacht aan een [rariér. Dan hoeft minder grond te irden verworven, wat de grondprijs igelijk drukt en de realisatie van It plan kan versnellen. De betreffen- strook grond is echter te smal om |t hele plan op te realiseren. Boven in schijnen met de bewoners van I Heemskerkstraat afspraken te zijn (Smaakt dat zij zo lang mogelijk een |j uitzicht houden. Op de betreffen- )e strook is wel woningbouw gep- id, maar pas na 2000. ithouder Klaas Barendregt, die de irzitting leidde, zei dat eerst wordt eken naar wat stedebouwkundig I mooiste oplossing is. Hij gaf toe lat een voortvarende aanpak inzake I grondverwerving nodig is. ,,We laan zo snel mogelijk met dit plan loor. Het heeft een hoge prioriteit." Minstens een jaar I normale planologische procedure Imt nog ongeveer twee jaar in lag. De enige mogelijkheid voor gemeente om realisatie te bespoe len, is het starten van een artikel procedure. Vooruitlopend op de ittelijke procedure kan dan alvast it de bouw worden begonnen. iar ook in dat geval zal dat op zijn ■rvroegst pas over een jaar het ge- ral zijn. Van ambtelijke zijde werd Bgevoegd dat het bovendien lo- jisch lijkt om eerst een nog vrij kavel lan de De Wittstraat te bebouwen, jegens Gerard Weijers is dit niet iarendregt wenste verder niet over grond en de prijs daarvan te dis- siëren. „Het gaat nu over de op- van het plan. Is dit voor VOOR ELK WAT WILS BILJARTS POOLBILJARTS SNOOKERTAFELS Seopend van donderdag tot zaterdag van 16.00 uur tot 24.00 uur. En op speciaal verzoek ook zondagmiddags geopend van 14.30 tot 20.00 uur. Heeft u vragen of Milt u reserveren, telefoon 15677. Oudeschild acceptabel, ja of nee?" Helemaal aan een discussie over de financiën ontkwam de wethouder echter niet. Veel aanwezigen hadden er vragen over of kritiek op. Piet van der Star vond het vreemd dat de grondprijs aanvankelijk was ingeschat op f110,- tot f150,- per vierkante me ter, maar dat inmiddels wordt uitge gaan van f150,- tot f180,-. Hij kreeg geen goed antwoord op de reden van deze verhoging. Ruime opzet Duidelijk werd wel -na een vraag van Aris Witvliet- dat de ruime opzet van de wijk de grondprijs in opwaartse richting beïnvloedt. De bebouwings dichtheid is amper twintig woningen per hectare, wat de helft is van De Mars. Beleidsmedewerker Albert Hut van de gemeentelijke afdeling ruimte lijke ordening lichtte toe dat een keu ze was gemaakt voor vrij veel groen. „Je moet jezelf de vraag stellen: als de woningen dichter op elkaar staan, wil je er dan nog wonen?" Baren dregt verzuchtte: „Meestal krijgen we kritiek omdat we te dicht op elkaar bouwen,..." Tweede ontsluiting Veel aanwezigen bleken bezorgd over een doorgaande autoroute van Heemskerckstraat naar De Wittstraat dwars door de nieuwe wijk. Volgens Jaap Krijnen, die aan de De Wittstraat woont, is de hele buurt te gen zo'n doorgang. Het wordt dan te druk en bovendien is de straat te smal, aldus Krijnen. Namens de dorpscommissie verklaarde Gerard Weijers dat een tweede ontsluiting van de nieuwe wijk via de De Wittstraat absoluut ongewenst is. De leden van de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid pikten deze signalen op. In de zaal bleek geen weerstand te bestaan tegen de aanleg van een dam, die met paaltjes zal worden afgesloten voor autover keer, in plaats van een brug voor al leen fietsers en wandelaars. In geval van nood kan dan toch door auto's (brandweer, ambulance) van deze ontsluiting gebruik worden gemaakt. Er werd een vergelijking getrokken met de situatie Buytengors- Bernhardlaan, die in de praktijk ook alleen door fietsers en wandelaars wordt gebruikt. De vier aanwezige commis sieleden (Texels Belang en Van Asselt ontbraken) voelden wel voor dit alternatief. Parkeren Vanuit de aanwezigen werd verder gepleit voor ruime parkeermogelijkhe- den. De situatie in de De Wittstraat wordt als krap ervaren. In de nieuwe wijk wordt uitgegaan van de gebrui kelijke norm 1,1 parkeerplaats per wo ning, waarbij erop wordt gerekend dat de eigenaren van vrije- sectorwonmgen de auto op het eigen erf parkeren. De ontsluiting van de wijk zal ge schieden via de Heemskerckstraat, op de plaats waar nu de parkeer plaats tegenover Gamma is. Omwo nende Aldert van der Meulen zei te vrezen dat opheffing van deze par keerplaats zal leiden tot parkeerover last op de Heemskerckstraat. Hij drong er op aan dat voor een alterna tief wordt gezorgd en deed zelf alvast een suggestie: het summier gebruikte deel van de parallelweg aan de overzijde van de Heemskerckstraat voor Rab en Rien Bakker langs. De gemeente zal over deze kwestie nog overleg voeren met de firma Rab. Discotheek Question moet verdwij nen van de plaats waar het nu zit. Maar hoe? Het college kon er geen overeenstemming over bereiken. Twee leden vinden dat het bedrijf moet worden wegbestemd, zodat ook bij eventuele verkoop van het pand geen voortzetting van de acti viteiten kan plaatsvinden. De andere twee collegeleden zijn van mening dat eerst met de betrokken onderne mer moet worden onderhandeld over een nieuwe lokatie. Pas als die is ge vonden willen zij denken over plano logische maatregelen. In de vergadering van mei mag de raad de knoop doorhakken. Het ontwerpbestemmingsplan voor Den Burg centrum heeft van half de cember tot half januari ter inzage ge legen. Er zijn 64 bezwaarschriften binnengekomen. De indieners daarvan kregen vorige maand in een speciale vergadering de gelegenheid hun klachten mondeling toe te lichten. Het oude bestemmingsplan dateert uit 1965. Het kende gemengde be bouwingsstroken, maar de ruime be stemming bood de gemeente weinig mogelijkheden om ongewenste ont wikkelingen tegen te gaan. In het ontwerp-plan is zoveel moge lijk gekozen voor bestemmingen over eenkomstig met het bestaande gebruik. Door middel van uitzonde ringsmogelijkheden kan de gemeente behalve greep houden op ontwikke lingen ook flexibel zijn. Grenzen Er zijn duidelijke grenzen aangegeven voor de groei van het winkelapparaat in de hoofdstad van het eiland. Hore cabedrijven mogen alleen bestaan binnen een bepaald gebied. Het colle ge wil geen maximum stellen voor vloeroppervlakte van winkels. B en w Het moment dat Piet Zoon de verklaring en belofte aflegt. zijn voorstanders van het handhaven van een woning als een woonpand in een winkel wordt veranderd. Dat be vordert de leefbaarheid en betekent behoud van het woningenbestand op het eiland. Als er een haalbaarheid sonderzoek moet worden gedaan om de mogelijkheden van een nieuwe voorziening te onderzoeken, dan zijn de kosten voor degene die een ver gunning wil aanvragen. Het college wil alleen de geplande woningen aan de Wilhelminalaan la ten bouwen, niet die aan het Achter om. Achter de Doopsgezinde kerk in de Jan Reijstraat willen b en w een soort pleintje vormen, maar de no tenboom die daar staat mag niet het slachtoffer worden van de bouww- werkzaamheden. De daling van de werkloosheid blijft zich voortzetten. Eind maart waren bij het arbeidsbureau in Den Burg 404 personen als werkzoekende ge registreerd, 41 minder dan dezelfde maand een jaar geleden. De werk loosheid in deze periode van het jaar is in de horecasector het laagste van de afgelopen vijf jaar. Arbeidsbureau-directeur Theo Zijm toont zich echter bezorgd over de ontwikkeling bij Texelaars die al lan ge tijd zonder baan zitten. „Het lijkt erop dat de groei van deze groep langdurig werklozen zich door zet", aldus Zijm. „Wel is bekend dat de toename vooral bij de vrouwen plaatsvindt en dat het heel gebruike lijk is, dat herintredende vrouwen zich bij de aanvang van een oplei dingstraject als werkloos werkzoe kenden laten inschrijven. Zij doen dit met het oog op toepassing van sub- Sinds dinsdagochtend omstreeks 10.00 uur hebben Provinciale Staten van Noordholland een Texelaar in hun midden. Piet Zoon uit Den Burg legde op dat tijdstip in Haarlem de verklaring en belofte af, waarmee hij officeel als Statenlid voor de VVD werd geïnstalleerd. De 41-jarige Zoon, in het dagelijks le ven gemeentesecretaris, zal zitting nemen in drie commissies, waarvan de kerncommissie „financiën en be leidsplanning" de gewichtigste is. De andere commissies zijn „personeel en organisatie" en „onderzoek van de rekening". Zoon toonde zich hierover tevreden. Hij kan nu zo ongeveer alle algemene bestuurs- en beheerstaken tot zijn pakket rekenen. Protest De beëdiging verliep rumoerig, omdat zich onder de 29 nieuw gekozen Sta tenleden een afgevaardigde van de Centrum Democraten (Wim Elsthout uit Haarlem) bevond. Voor de poort van het provinciehuis had zich een groep betogers verzameld, die met spandoeken, tromgeroffel en het roe pen van leuzen het ondemocratisch karakter van de CD onder aandacht brachten. Ook in de Statenzaal, waar de beëdiging plaatsvond, roerden de betogers zich. Toen de naam van Elsthout werd afgeroepen, klonk van af de publieke tribune luid boegeroep, waardoor het voor de CD'er onmoge lijk werd zich verstaanbaar te maken. Omzoomd door fotografen en came- ralieden legde hij nauwelijks hoorbaar de verklaring en belofte af, wat voor commissaris der koningin drs. R.J. de Wit voldoende was. Hierna bleef het nog korte tijd onrustig, maar toen Zoon aan de beurt was (de beëdiging van alle 79 leden ging op alfabeti sche volgorde), was de rust in de zaal wedergekeerd. Ook uit Provinciale Staten zelf klonk dinsdag protest. Fractieleider Marius Ernsting van Groen Links veegde in zijn beschouwing de vloer aan met de CD. Hij kenschetste de partij als „vreemdeling-vijandig, anti-semitisch en intimiderend". Piet Zoon vond de commotie niet storend. Hij is van mening dat de sidiemaatregelen zodra de studie is voltooid." In vergelijking met februari daalde de werkloosheid in maart met 74 perso nen. De daling deed zich in bijna alle beroepsgroepen voor. Het totale aan tal werklozen geeft een wat verte kend beeld, omdat het telmoment juist vóór de Paasdagen was gep land. Veel seizoenwerkers werden daarom in de telling nog als werkloos aangemerkt, hoewel zij aan het eind van de maand aan het werk waren. In maart kreeg het arbeidsbureau 65 nieuwe vacatures te verwerken. In 37 gevallen werd iemand voor de be treffende baan gevonden. Deze week waren er nog 175 openstaande aan vragen voor personeel. centrum-democraten het best op ba sis van argumenten kunnen worden bestreden. Een meerderheid van de Statenfracties vindt echter dat dood zwijgen de beste methode is. Elst hout is daarom in geen van de commissies benoemd. In de bijeenkomst werd dinsdag te vens het nieuwe college van Gedepu teerde Staten gekozen en geïnstalleerd. GS bestaan, net als in de vorige periode, uit acht personen. Vier partijen (CDA, VVD, PvdA en D'66), die samen 70 van de 79 ze tels hebben, leveren elk twee gede puteerden. Het provinciebeleid voor de komende vier jaar is in grote lijnen een voort zetting van het bestaande beleid. Vrijwel alle fractieleiders die het woord voerden (alleen de CD hield zich wijselijk stil) gingen in op de toekomstige positie van de provincie. 9k Eerste Texelse asperges voor burgemeester Gratis of voor een beetje naar musea Angst voor miltvuur overdreven Veelbelovend „Pajama Game" in Tweede ambulance mag blijven sw Beter videofilmen in clubverband s» Winkelbehoefte: onderzoek waard? s» Wim Eelman over „zijn" NBC-kantoor uï Zwartzwemmers in Calluna VVD-fractieleider Frans Tielrooy feliciteert Zoon met zijn plaats in Provinciale Staten De lage opkomst bij de verkiezingen op 6 maart j.l. had velen aan het denken gezet. Geconstateerd werd dat de belangstelling voor de provin ciale politiek gering is. Eén spreker wenste liever een meer algemene conclusie te trekken, nl. dat de poli tiek in zijn geheel niet meer zo leeft bij de kiezers. Alle waren het er echter over eens dat een herbezinning noodzakelijk is. In het collegeprogramma is dit -als enig wezenlijk nieuw element- ook opgenomen. Afgesproken is dat deze periode een zg. kerntakendiscussie" zal worden gevoerd. AHe taken van de provincie zullen daarbij kritisch de revue passeren. Fractieleider Wim van Gelder van het CDA, die als formateur aan de basis stond van het nieuwe college van GS, zei dinsdag: „De provincie moet niet zoveel mogelijk taken uitvoeren, maar zich juist beperken tot de taken die bij de provincie passen. Beperking is meesterschap." Pleidooi Margreet de Boer (PvdA) stelde dat dit ook taken kunnen zijn, waarvoor de provincie geen eindverantwoorde lijkheid draagt. „We moeten voorko men dat burgers buiten de boot vallen.' Frans Tielrooy (VVD) hield een plei dooi voor handhaving van de hoofd structuur rijk-provincie-gemeente. Hij verzette zich tegen de creatie van een vierde bestuurslaag (gewest), ze ker nu de eenwording van Europa in 1992 er aan komt. „Daar is ons land echt te klein voor", aldus Tielrooy. „De burgers van Noordholland zullen van nog méér loketten echt niet goed worden. Een middenkader politiek bestuur is er al, namelijk de provin cie, en hoeft niet opnieuw te worden uitgevonden." De komende vier jaar zal duidelijk worden of, en zo ja, welke verande ringen bij de provincie worden door gevoerd en welke effecten dit heeft voor de gemeenten.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1