Toch nog artsen post De Koog? „Als het weer afketst heb ik het er nooit meer over" „Uitkering voor de school schiet tekort' Plastic groeit Amsing totaal boven het hoo Gemeenschap Eierland failliet? Verplaatsing bedrijf naar Oudeschild Met hulpmotor tussen de buien door Strandbewaking 31 en 33 ten einde Open dag van crematorium Twijfels over moraal van kca-vervuilers Vergadering TVO Twee optredens door leerlingen muziekschool Menvereniging houdt een rit PAGINA 6 TEXELSE COURANT DINSDAG 23 APR||. „Als het nu wéér niet doorgaat, heb ik het er nooit meer over", verzucht dokter Waverijn. Vorige week heeft hij met zijn collega Eissen een gesprek gehad met raadsleden en drie bestuursleden van ziektenkostenvezekering NHN om te proberen alsnog genoeg steun te verwerven voor een artsenpost in De Koog. „IMu kun nen we alleen nog maar afwachten wat de gemeenteraad beslist." Het voorstel voor gemeentegarantie voor een artsenpost in De Koog is behandeld in de gemeenteraad van maart. Daar werd een motie van PvdA-er Gerard van der Kooi aange nomen. Hij wilde eerst nadere infor matie hebben omdat per 1 juni van dit jaar het vestigingsbeleid voor huisartsen verandert. Tot nu toe is vestiging van een praktijk gebonden aan strenge regels en is toestemming van de gemeente vereist. Daarnaast zijn er veranderingen op til op gebied van betaling van huisart senhulp. In plaats van particuliere verzekeringen en ziekenfonds wil de overheid namelijk komen tot een soort volksverzekering. Van der Kooi wilde weten in hoeverre deze toe komstige veranderingen invloed kun nen hebben op de Texelse situatie en of er mogelijkheden bestaan voor vestiging van een zesde huisarts op Texel. Uitvlucht? Waverijn noemt de motie een uit vlucht. „Wij artsen weten allang wat er gaat gebeuren. De raad had zich daarvan op de hoogte kunnen stellen, maar heeft dat met gedaan. Omdat dat nu alsnog moet gebeuren is dit overbodige uitstel ontstaan." Tijdens het gesprek hebben de verte genwoordigers van ziektekostenverze keraar NHN zich voorstander verklaard van een artsenpost. „Ze vinden het een zeer goede oplossing en willen het initiatief administratief steunen. Een financiële bijdrage zit er niet in", aldus Waverijn. De NHN-mensen legden de raadsle den uit dat de volksverzekering nog wel tot 1993 op zich zal liters wach ten, maar dat dit geen financiële con sequenties heeft voor een eventuele Het ziet ernaar uit dat de strandsla- gen bij paal 33 („Vlielandboulevard") en 31 (vuurtoren) het dit seizoen zonder bewaking moeten stellen. Zo wel b en w als een meerderheid van de raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid vindt waarschu wingsborden voldoende. „Om de hon derd meter een bord is echter wat overdreven", zei Erna Eelman (VVD) in een vorige week gehouden verga dering. Gelein Jansen (CDA) was dat met haar eens. Gerard van der Kooi (PvdA) bereed zijn stokpaardje door voor te stellen het aldus bespaarde bedrag te bestemmen voor bewaking van de Texelse naaktstranden. Wet houder Barendregt wilde hierover geen toezegging doen, maar beloofde de suggestie onder aandacht van b en w te brengen. Het crematorium van Schagen houdt zaterdag 25 mei een open dag. Om Texelaars in de gelegenheid te stel len deze open dag te bezoeken zorgt de AVVL afdeling Texel (bij voldoen de deelname) voor gratis vervoer. De overtocht met de boot moet wel zelf worden betaald. De vereniging voor crematie AVVL houdt maandag 6 mei om 20.00 uur in d' Ouwe Ulo een interessante the mabijeenkomst met als onderwerp: „Wat en hoe rond de uitvaart". Tij dens deze informatie-avond kunnen belangstellenden zich opgeven voor de open dag. In het dagelijkse leven staat iemand nauwelijks stil bij het feit dat rond een sterfgeval allerlei zaken moeten worden geregeld. En door het verdriet dat door een sterf geval ontstaat worden soms zaken niet helemaal naar behoren geregeld, waardoor later grote problemen kun nen ontstaan. Er kunnen tal van zaken tijdens het leven worden geregeld, maar ook na een sterfgeval hoeven geen moeilijk heden te ontstaan. Maar daarom is het belangrijk te weten hoe moet worden gehandeld. Op informele en vrijblijvende wijze is iedereen welkom te komen praten en vragen te stellen tijdens de bijeen komst. Regionaal voorlichtster Marie van der Hoeven en bestuurders van de AVVL afdeling Texel zullen trach ten duidelijke informatie te geven. Gerard Zijm van notariskantoor Bos wijk is aanwezig om vragen over na latenschappen te beantwoorden. artsenpost. En in plaats van de oude vestigingsregeling die per 1 juni wordt gewijzigd komt een nieuwe, waarin de rol van de gemeente wordt overgenomen door de ziektekosten verzekeraars. „Er is geen ruimte voor een zesde huisarts, dus die komt er ook niet na wijziging van de vesti- gingsregeling. De enige uitbrei dingsmogelijkheid die er is, is een artsenpost in het seizoen. Ik hoop dat de raadsleden naar aanleiding van het gesprek deze zaak weer in hun fracties zullen bespreken en dat het dan snel in «de raad komt", aldus dokter Waverijn. Spoeling dun Hij heeft er zjjn twijfels over of de post, bij goedvinden van de raad, nog dit jaar kan worden opgezet. „Er zouden dan nog snel procedures moeten worden gevolgd voor het plaatsen van de containers, waarin de post moet worden gehuisvest. En daarnaast is het aanbod van as sistenten in het begin van het jaar wel groot, maar tegen het seizoen wordt de spoeling dun...." De artsen vinden het vreemd dat door enkele raadsleden moeilijk wordt gedaan over de financiële garantie die voor het opzetten van de post van de gemeente wordt gevraagd. Waverijn: „Als gevolg van gemeente lijk beleid is het toerisme toegeno men. We kunnen het ons goed voorstellen dat dat leuk is voor de ei- landelijke economie, maar er is nooit iemand komen vragen of wij die ex tra drukte wel aankunnen. Die toe risten worden ons ongevraagd op het dak gestuurd. Het college van b en w erkent de verantwoordelijkheid van de gemeente om te zorgen voor goe de medische voorzieningen ook voor toeristen, alleen enkele raadsleden liggen dwars." MM Precedenten De dokter kan zich wel voorstellen dat het geven van garantie door de gemeente een uitnodiging is voor an dere instanties in de medische en pa ramedische sector (tandartsen, dierenartsen enz.) die in het seizoen ook te maken hebben met extra drukte. „Het is met ongewoon dat een gemeente steun verleent in het belang van de bevolking. En ik weet niet of de werkdruk voor die andere instanties net zo erg verhoogt als bij ons. Bij ons is vooral 's nachts de belasting erg zwaar en ik denk dat dat voor hen wel meevalt." Waverijn legt uit dat de gemeente na drie.jaar van haar verantwoordelijkheid af zou zijn, als de post eenmaal goed draait. „Dan verdient het zich vanzelf terug en kunnen de winsten worden ge bruikt om te investering in uitbreiding van de openstelling. Ik ben trouwens van mening dat zo'n post vierentwin tig uur per dag geopend zou moeten zijn." Tot nu toe redden de artsen zich in de drukke periode door een assistent aan te trekken. Is dat geen afdoende oplossing? „Het blijft behelpen. Je houdt de verantwoordelijkheid en de drukte 's nachts. Bovendien zit je dan zomers met in totaal vier assistenten, terwijl een centrale post met twee artsen veel efficiënter zou zijn." Het voorstel van b en w om de proef waarbij bedrijven tot 100 kilo klein chemisch afval (kca) gratis mo gen aanleveren, per 1 januari 1992 te beëindigen roept bij de raadsleden Cees Hin (CDA) en Erna Eelman-van der Kooi (VVD) de nodige twijfels op. „Zal er nog wel veel worden in geleverd, als de vervuiler moet beta len", vroegen beiden zich af. Wethouder Terpstra vroeg de beide raadsleden donderdagavond wat meer vertrouwen in bedrijven te heb ben. „Tegenwoordig kun je toch in re delijkheid veronderstellen dat iedereen voldoende van de zorg voor het milieu is doordrongen." De raadsleden bleken hiervan niet geheel overtuigd en zeiden eerst over de kwestie te willen nadenken. Voor Peter Bakker (Groen Links) en Gerard van der Kooi (PvdA) lag de zaak duidelijk. Ze zeiden nadrukkelijk te willen instemmen met het principe „de vervuiler betaalt". Als de proef straks wordt stopgezet, is het de bedoeling na te gaan wat er gebeurt met het kca dat eventueel niet meer door bedrijven wordt inge leverd. „De kanalen van aanvoer zijn nu duidelijk geworden. Wij registreren wat er komt. Als dat straks niet meer gebeurt, kan ik u verzekeren dat we uitzoeken wat er dan met het chemisch afval gebeurt", aldus de wethouder. Het VVD-raadslid schrok van deze mededeling. „Dat is voor zover ik weet nooit de bedoeling van de proef geweest." Terpstra en een aantal commissiegenoten verzekerden haar dat dit wel degelijk van meet af aan de bedoeling was: lokaliseren waar het chemisch afval vandaan komt. De verwerkingskosten voor het kca stijgen gigantisch. Dit heeft tot ge volg dat de prijs per kilo dit jaar nog f4,- bedraagt, maar volgend jaar f5,- per kilo wordt. In de begroting voor 1992 worden de kosten voor het in zamelen op f166.500,- geraamd. Voor de burgers verandert er niets, die kunnen hun kca gewoon gratis bij de ecocar of bij gemeentewerken in leveren. Het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp. een multifunctioneel gebouw, waarin ook een school is ondergebracht De Vereniging Gemeenschap Eierland dreigt failliet te raken. Dat komt doordat sinds 1986 een veel lagere overheidsuitkering wordt ontvangen voor „Het Durperhonk". Deze basis school is ondergebracht in het Eier- landse Huis, een multifunctionele ruimte, die tevens als dorpshuis dienst doet. Het bestuur van de ge meenschap heeft de kosten voor school- en gemeenschapsgebruik op papier gesplitst en uit dit rekensom metje blijkt dat men nog f70.000,- tegoed heeft van de gemeente. In 1986 is een nieuw vergoedin genstelsel voor onderhoud en aan passingen van scholen in gebruik genomen, de zogenaamde „Londo- normen". Voor die tijd kreeg Ge meenschap Eierland ieder jaar f47.000,- van de gemeente voor de school. Dat werd ineens verlaagd tot f29.000,-. Omdat het Eierlandse Huis meer ge bruikers heeft dan alleen de school, zijn de kosten moeilijk te verdelen. Voor gas, water en licht zijn bijvoor beeld geen aparte meters in het ge bouw aangebracht. Dat is wel het geval met het overdekte zwembad dat in het pand is ondergebracht. Toen in 1986 de gemeentelijke uitke ring werd verlaagd aan de hand van de Londonormen, paste Gemeen schap Eierland het verschil aanvanke lijk bij. „Maar dat kan natuurlijk niet langer, onze reserves zijn op. We staan dit jaar f30.000,- in de min," aldus Erwin van der Linde, penning meester van het bestuur. „En dat ter wijl de gemeente zelf bijpast bij andere scholen die óók niet uitkomen met het Londo-geld." Geen winst De penningmeester legt uit dat de Gemeenschap Eierland met uit is op winst maken, maar ook geen verlies wil lelden. Er is nog geen overleg ge weest met de gemeente over het te kort. Wel over een nieuw contract dat moet worden afgesloten. „Het oude contract tussen de Gemeen schap en de gemeente is van 1982. Inmiddels hebben we er tennisbanen en een zwembad bij, dus er moest een nieuwe overeenkomst komen over wie waarvoor verantwoordelijk is," legt Van der Linde uit. Het con cept daarvan is klaar en zal binnen kort in de raadscommissie voor welzijnsbeleid worden besproken. In dit contract is een verdeling van de kosten voor de school en de ge meenschap opgenomen. Schraal De berekening is gebaseerd op het aantal vierkante meters dat per in stantie wordt gebruikt en het aantal uren dat er gebruik van de ruimte wordt gemaakt. De kosten voor de school zijn voor rekening van de ge meente. „Hieruit blijkt dat we e, die vijf jaar nog het één en andi goed hebben. Kijk, we draaiden maal financieel altijd quitte. We snappen best dat de gemeentel nigt omdat men zelf minder geld het rijk krijgt, maar moet Gemej schap Eierland het verschil op hoesten? Dat is niet eerlijk," aid Van der Linde. Het bestuur van: Vereniging Gemeenschap Eierlat heeft over deze situatie vrijdag i gesprek hebben met de afdeling derwijs van de gemeente. Wethouder Tine Krijnen wil geer zeggingen doen over bedragent Gemeenschap nog tegoed zout ben. „Het is bekend dat de Lord normen schraal zijn. Maar ze ha het ermee moeten doen." De ie houder vindt een duidelijk coma tussen beide partijen de basis onderhandelingen. „Dan kan ge worden onderzocht of ze nogis op geld hebben. Natuurlijk zijm bereid om met de bestuursledes de Gemeenschap te praten ove oplossing." Geluidsow In de vorige week gehouden w ring van de Gemeenschap Eierl tevens aandacht besteed aanf luidsoverlast die in de zomermi bestaat rond het Eierlandse Hu bestuur doet er alles aan omdt, tot een minimum te beperken a hoopt men dat de verlichtingen pad naast het gebouw zo srisf lijk wordt aangebracht door iiy meente, opdat de nachtelijke feestgangers die route zullen geti ken in plaats van door de stra» De Cocksdorp te trekken. Metiro hebben aangetoond dat het Eief se Huis zelf geluiddicht is en as normen voldoet. Het Texels Verbond van Ondernemers (TVO) houdt donderdag om 20.00 uur ledenvergadering in de Rotisserie te Oosterend. Na het huishoudelijke gedeelte wordt een forumdiscussie gehouden met de wethouder Baren dregt en Terpstra. Ondanks ijzige regenbuien kwamen zondag 45 enthousiaste eigenaars van historische rijwielen met hulpmo tor in actie voor het maken van een eilandtour. Het waren allemaal leden van de RHC l„Rijwiel met Hulpmotor Club"), afkomstig uit het hele land. Er waren zes Texelaars bij, waaronder Mosquito-enthousiast Bart Boon uit De Cocksdorp, die de rit op Texel had uitgezet en er met enkele eilandgeno ten leiding aan gaf. De deelnemers hadden hun „brommer" met ander vervoer naar Den Helder gebracht en maakten de oversteek met de boot van half elf. Zonder zich door het barre weer te laten hinderen, tufte de groep via Den Hoorn, de dennen, Den Burg en De Koog naar het vlieg veld, waar een lunchpauze werd ge houden en waar een interessante rondleiding werd gemaakt onder lei ding van Nico Mulder. Vervolgens ging het via de polder Het Noorden, Oost, Oosterend en Oudeschild terug naar de boot van vijf uur. Afgezien van enkele lekke banden die snel konden worden hersteld en een brommer die definitief uitviel en daar om de bezemwagen in moest, verliep de rit zonder problemen. De RHC ei landtour lijkt traditie te worden. Zon dag was het de derde keer dat de hulpmotorenthousiasten de oversteek maakten. De langste reis was ge maakt door Angelique Slenders die met haar gezin was overgekomen uit Bergeyk in de buurt van de Belgische grens. Bij de RHC kunnen zich men sen aansluiten die beschikken over een rijwiel met hulpmotor van vóór 1960. Het meest vertegenwoordigde merk is Mosquito, maar ook Berini's, Solexen, Sparta's en Mobilettes zijn goed vertegenwoordigd. De oudste „brommer" in de tour van zondag was de uit 1920 daterende Cyclo-Tracteur van Henk van der Ham uit Beesd, voorzien van een 4-takt motor van 110 cc die zijn kracht via een rol op de voorband overbrengt, ongeveer zoals bij een Solex. Andere paradepaardjes waren de 80 cc BMI uit 1934, eigendom van C.B. Beyer- man uit Schoonrewoerd IZH) en een uit 1948 daterende Ducati van de zelfde liefhebber. De foto toont de deelnemers tijdens een korte pauze op het haventerrein van Oudeschild. Het bedrijf van de familie Amsing in Spang krijgt de laatste tijd zóveel plastic geleverd, dat het de grote stroom niet meer aankan. Om die re den verzoeken de Amsings de Texe laars het even rustiger aan te doen met inleveren. Plastic tasjes en kunstmestzakken kunnen nog wèl volop worden aangevoerd. Deze ko men zonder extra werk onmiddellijk voor recycling in aanmerking. Dit geldt voor de meeste andere plastic produkten niet. Omdat goede voorlichting over het inleveren van plastic ontbreekt, moet het bedrijf veel werk verzetten om het plastic werkelijk schoon af te kunnen leve ren. Etiketten mogen er bijvoorbeeld niet meer opzitten. Plastic azijnfles sen, spaflessen en sla-olieflessen ko men niet voor hergebruik in aanmerking. Het wordt op prijs gesteld als dergelijke artikelen niet meer worden ingeleverd, want ook de familie Amsing moet de artikelen Leerlingen van de Texelse muziek- en dansschool verzorgen vrijdag en zon dag optredens, die beiden gratis toe gankelijk zijn. Vrijdag is van 19.00 tot 22.00 uur een voorspeelavond in de ruimte van d' Ouwe Ulo. Er wordt medewerking verleend door leerlingen zang en vi ool, die werken van Schubert, Stra- winski. Bading en Vivaldi ten gehore zullen brengen. Van 11.00 tot 12.00 uur is zondag een voorspeeluur in het theater Klif 12 te Den Hoorn. Daar treedt een bokfluit-gitaarensemble op, evenals leerlingen op harp, gitaar, saxofoon, piano en koperen blaasinstrumenten. die ze niet kwijt kan gewoon n het overslagstation brengen en per ton afval betalen. „We hebben gewoon even de I dig om alles te sorteren", aldus ny Amsing, die het ook fijn zoi vinden als er op zondag geen of oud papier meer wordt gebr „Dan hebben wij ook even eer om op adem te komen." Uitgesorteerd huishoudplastic I op het ogenblik 3 a 4 cent pei op. Oud De gemeente wil al het afvalt duur centraliseren bij het overs tion in Oudeschild. Het college de familie Amsing verzocht de lijkheden te bekijken om hun t hier naartoe te verplaatsen. Ook al het oud papier zal dan centrale punt moeten worden leverd. Wethouder Dirk Terpstra deeld commissie donderdag mee dal vreesde extra innamevergoedir doorgaat. Er hoeft geen 4 een kilo oud papier toebetaald te v Er was berekend dat voor oud dit jaar aan transportfirma De f36.000,- extra zou moeten vs betaald. Menvereniging „Tussen Wad e houdt zondag een rit met gas de overkant. Om 11.15 uur wo gestart bij Hotel de Lindeboon afloop kunnen de deelnemers doen aan een gezamenlijke m in Klif 12 te Den Hoorn, voor per persoon. Wie mee wil doen aan de rit i het eten moet zich vóór dond 25 april opgeven bij Lies Eelnr lefoon 12746.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 6