Groen c^warLr Jexels in het L, Kindturbines moeten over ie maanden draaien Ruim een ton voordeel voor gemeente per 1992 de bolder Dankzij toegenomen bouwactiviteit: Het is feest in De Lindeboom TESSELSE BIERKELDER 9 1drijfsleider )eg eerste paal Programma van bezoek minister Maij-Weggen Toch moet gemeente acht ton ombuigen - TUssen dijk en duinenrij De belt cc D op 30 april gaan de deuren open van de enige echte 5 IERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10575 DONDERDAG 25 APRIL 1991 advertenties, abonnementen, etc pld De Rooy BV„ Postbus 11, 1790 AA Den Burg, kon 02220-12741 na 18.00 uur 14881 Telefax 02220 - 14111 cue Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 0-12741. •tie buiten werktijd Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon 02220-17266 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742, N M B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs M3,95 per half jaar; Los 1\,20 aanleg van het Texelse windturbinepark is begonnen. Vóór 1 ustus a.s. zullen vier windmolens op de dijk bij de PEN- trale in Oudeschild beginnen met het maken van stroom uit en daarmee voorzien in minstens 12% van de totale elec- teitsbehoefte op Texel. ten Have bezig met het heien van de eerste paal. ermiddag sloeg bedrijfsleider Ir ten Have van de Texelse PEN- rale de „eerste" paal van de lering van een der molens, waar- het startsein voor de bouw gegeven. Het was een officieu lechtigheid, waarbij het unieke kter van dit projekt werd on- treept. Er zijn intussen meer en ere windparken van het PEN in rdholland, maar alleen op Texel irake van een combinatie van Ivermogen en dieselvermogen, die reden wordt het Texelse Imolenpark voor 50% gesubsi- rd. Afhankelijk van de hoeveel- stroom die door de turbines wordt geleverd zorgen ieselaggregaten van de centrale aanvulling. Dat betekent een jkse besparing van 400 ton olie en navenant minder grote uit- van stikstof- en zwavelverbin- n. van 1,7 kilowatuur per jaar dekt on geveer de behoefte van 640 huishou dens. Dat is een aanzienlijke bijdrage, die de noodzaak tot uitbreiding van de electriciteitscentrale overbodig zou maken als er altijd voldoende wind zou zijn. Maar zelfs op Texel staat wel eens weinig of geen wind, zodat de capaciteit van de gewone centrale afgestemd moet zijn op de maximale vraag die zich dan kan voordoen. Bij warmtekrachtkoppeling, een andere bron van electriciteit buiten de gewo ne centrale, ligt dat anders. De genoemde opbrengstcijfers van het Texelse windmolenpark zijn voor zichtig geraamd. De direct betrokke nen verwachten dat er in de praktijk nog meer zal uitkomen. Knallend Voorzien van helm en oliejas bracht Ir Wim ten Have gisteren om 14.00 uur het heiblok van de gebroeders Vroom B.V. uit Middelie in werking, waardoor de vijf meter lange „eers te" paal op een van de vier locaties in snel tem po de bodem werd ingedreven. Tradi tiegetrouw werd direct daarop een partij vuurwerk die aan het heiblok was bevestigd, tot ontsteking ge bracht. In werkelijkheid werd begin deze week al met het heiwerk begonnen, zodat deze fase van het projekt in middels is voltooid. De palen vormen kransen waarop een laag van 1,25 meter beton wordt gestort. Aldus ontstaat het voetstuk van de molen die er met bouten aan wordt be vestigd. Een van de palenkransen moest dubbel worden uitgevoerd we gens de slechte structuur van de on dergrond ter plaatse; hier bevond zich vroeger een „waal" of een slenk. Het betonwerk wordt uitgevoerd door besparing in de aandacht worden gebracht. Ten Have vertelde gister middag dat de schoolkinderen van Texel bij die activiteit betrokken zul len worden. Dat heeft te maken met de twee jaar geleden gelanceerde (maar helaas mislukte) actie om gel den in te zamelen voor een „scholen molen". Bovendien wordt de betrokkenheid van de jeugd belangrijk gevonden voor de maatschappelijke bewustwording op energiegebied en voor het stimuleren van alternatieve energiebronnen. 640 huishoudens De vier windturbines die straks in Oudeschild draaien zijn van het type Newinco Aerotech 23-PI 250. Ze hebben elk een vermogen van 250 kilowatt, een ashoogte van 30 meter, een rotordiameter van 23,1 meter (de totale hoogte is dus meer dan 40 meter) en een gewicht van 32 ton. Zodra het harder waait van 5 meter per seconde (windkracht 3) gaat de molen draaien. De wieken maken dan 43 toeren per minuut, wat ook het geval is bij hogere windsnelheden. Dit vaste toerental is nodig om de frequentie van de opgewekte stroom gelijke tred te laten houden met de stroom die door de diesels in de cen trale wordt opgewekt. De opbrengst 'gebruikneming van het windmo rk zal pas in oktober of novem ("orden gevierd tijdens een fgie-actieweek" waarbij ook an PEN-initiatieven voor energie voor. geïnteresseerden belangstellenden sollicitanten familie vrienden klanten leveranciers kooplustigen Drijver Bouw B.V. uit Den Burg. Hij fungeert als onderaannemer van aan nemer Van Ooms uit Avenhorn, die destijds als laagste inschrijver uit de bus kwam. Met dit onderdeel van het werk is een naar verhouding groot deel van de investering gemoeid. Ook P.Daalder Aannemingsbedrijf kan wor den beschouwd als een Texels bedrijf dat een graantje meepikt. Het hele windturbinepark kost f2,45 miljoen. De helft van dit bedrag wordt gesub sidieerd door de EG en de NEVEM (Nederlandse Maatschappij voor Ener gie en Milieu). Bewezen kwaliteit De voorbereiding en uitvoering van het windturbinepark valt onder de verantwoordelijkheid van projektma- nager Ir J. Duizend van het PEN. On der zijn hoede kwamen ook de drie andere (veel grotere) windmolenpar ken tot stand, die het electriciteitsbe- drijf inmiddels tot stand heeft gebracht. Molens van het type dat op Texel wordt geplaatst, hebben hun betrouwbaarheid inmiddels bewezen. Ze staan onder andere in het wind- park Enkhuizen. Ir ten Have blikte tij dens de borrel na afloop van de plechtigheid nog even terug op de soms moeizame strijd die aan deze dag vooraf was gegaan. Toen hij vijf jaar geleden begon over een windtur binepark op Texel, werd hij nauwelijks serieus genomen. Windenergie werd aanvankelijk afhoudend benaderd. Het was immers concurrentie voor de gewone centrale. Sindsdien is de mentaliteit drastisch veranderd. Het electriciteitsbedrijf spant zich nu juist in voor alternatieve energie en het af remmen van de vraag naar stroom. Het park op Texel heeft in eerste in stantie vooral tegenwind gehad van de provincie. Gedeputeerde Staten vonden de molens aan de rand van de Waddenzee lelijk en lagen hard nekkig dwars. Gemeente Texel en de Organisatie voor Duurzame Energie tekenden vergeefs beroep aan. Het licht kwam alsnog op groen te staan toen Provinciale Staten vorig jaar pla nologische beslissingen namen die het plaatsen van windmolens moge lijk maakten. Inmiddels is het definitieve program ma bekend van het bezoek dat mi nister Hanja Maij-Weggen van verkeer en waterstaat maandag aan Texel brengt. De minister komt naar het eiland om de expositie „40 jaar zeehondenopvang" in EcoMare te openen. Dit zal tussen half vier en vier uur gebeuren. De minister arriveert om ongeveer 15.15 uur per politieboot in de haven van Oudeschild. Om 15.30 uur wordt zij ontvangen door bestuur en direc tie van EcoMare, waarna een wel komstwoord volgt door burgemeester Schipper, in diens functie als voorzit ter van de Stichting Texels Museum. Vervolgens zal directeur Kuiper van EcoMare een korte toelichting geven op de achtergronden van de Texelse zeehondenopvang. Minister Maij- Weggen zal volgens schema om 15.50 uur de officiële openingshan delingen verrichten. Naar verwachting zal zij een als „spectaculair" betiteld cadeau meebrengen. De bewinds vrouw zal hierna in select gezelschap In vergelijking met drie jaar geleden is de bebouwde oppervlakte op Texel met ruim 60.000 vierkante meter toegenomen. Recente metingen van 's lands topografische dienst hebben dit uitgewe zen. De toename heeft voor Texel financieel gunstige gevolgen. De gemeente krijgt hierdoor met ingang van volgend jaar jaarlijks ruim f100.000,- méér via de zg. „algemene uitkering" uit het gemeentefonds van het rijk. De bebouwde oppervlakte bedraagt volgens de nieuwste gegevens 932.647 m2. De vorige keer kwam de topografische dienst tot 871.875 m2. Bij de berekening van de alge mene uitkering wordt uitgegaan van een rijksbijdrage van 71641,- per 1000 m2. Verder tonen de metingen aan dat de gemiddelde hoogte van de bebouwing op Texel met twee centimeter is gestegen. Dit levert de gemeente vanaf volgend jaar 720.000,- extra op. Onder druk Momenteel bedraagt de algemene uitkering circa 712,5 miljoen. Vanwe ge de door het kabinet gepiesenteer- de „tussenbalans" staat de geldstroom van rijk richting gemeen ten echter onder druk. Ook de ge meenten zullen hun steentje moeten bijdragen aan de landelijk noodzakelij ke bezuiningsoperatie. Ook voor de „rijke" gemeente Texel zal dit de ko mende jaren leiden tot begrotingste korten, als er geen maatregelen worden genomen. De afdeling finan ciën van de gemeente heeft berekend dat het tekort voor volgend jaar nog wel meevalt, maar dat in 1993 een gat van 71,1 miljoen moet worden overbrugd, In dit cijfer is de verho ging van de algemene uitkering met ruim een ton wegens de uitbreiding van de bebouwde oppervlakte nog niet verwerkt. B en w hebben dinsdag over deze kwestie vergaderd. Het college kwam tot de conclusie dat het „gat" min der groot is dan op grond van de eerste berekeningen wordt aangeno men. Naast de genoemde meevaller van ruim 7100.000,- denken b en w dat door het stijgend toerisme jaar lijks nog een bedrag van 7100.000,- extra beschikbaar komt uit de op brengst van de toeristen- en woonfo- rensenbelasting. Verder verwacht het college dat de overname van wegen van het waterschap zal leiden tot een efficiencyvoordeel van eveneens 7100.000,-. Totaal dus extra beschik baar circa drie ton, waardoor het te kort in 1993 geen 71,1 miljoen maar 7800.000,- zal bedragen, aldus b en w. Voorstellen Met andere woorden: de gemeente moet in 1993 voor ongeveer acht ton bezuinigen. B en w spreken liever over „ombuigen", omdat dit meer het beleidsmatige aspect aangeeft, terwijl „bezuinigen" een puur financiële klank heeft. Het college wil het doel bereiken via een „integrale herover weging van taken". Alle gemeentelij ke taken worden daarbij kritisch onder de loep genomen. Burge meester Schipper en de wethouders Krijnen-Baijs, Barendregt en Terpstra zullen spoedig zelf met voorstellen komen inzake de beleidsonderdelen die voor ombuiging in aanmerking ko men. Tevens moeten zij aangeven welke taken zij niet voor ombuiging geschikt achten. B en w zullen voor- door Klaas Bonne De vuilnisbelt is opgeheven, De meeuw pikt vruchteloos in het slijk, Ons afval gaat in de container, Bij de Ouweschilder dijk. Waar de inhoud van de wagen. Zorgvuldig afgewogen wordt. En daarna zorgt Van Tatenhove, Voor het verdere transport. En de Texelse bevolking, Wacht met engelengeduld, Op de chemische reactie. Van de afgedekte bult. En het beeld zal straks vervagen, Bij 't schijnsel van het Licht van Troost, En hopelijk zal geen nazaat vragen. Wie die troep daar heeft geloosd, Maar wie weet, zien zij in donkere nachten. Als de stormwind door de Mokbaai huilt. Op de berg de geest van opa, Die de rotzooi heeft vervuild. een rondgang maken door het cen trum. Daarbij zal gelegenheid zijn voor een gedachtenwisseling over de visie van EcoMare en het beleid van Verkeer en Waterstaat. De rondgang neemt ongeveer een uur in beslag, waarna de minister vertrekt naar de zandsuppletie nabij De Koog. J. Ree der, hoofd dienstkring Texel van Rijks waterstaat, zal ter plaatse tekst en uitleg geven. De minister zal om 17.30 uur haar bezoek beëindigen en naar de haven van Oudeschild ver trekken. stellen doen een totale kostenbespa ring van een miljoen te zien geven. Dus twee ton meer dan eigenlijk no dig is. Het college geeft hiermee de gemeenteraad de mogelijkheid om keuzes te maken. De raad kan dan aangeven welke zaken belangrijk ge noeg zijn om toch uit te voeren, zon der dat de ombuigingsoperatie van acht ton in gevaar wordt gebracht. Toeristenbelasting Eerder in dit artikel is aangegeven dat Lees verder pagina 5 De Bolder is een fantastisch bedrijf s» Koninginnedagprogramma voor het hele eiland Waterschap verving laatste brug door duiker Drie dagen paardesportfestijn rond manege Zeehondensymposium in EcoMare th Twee echtparen zestig jaar getrouwd Derde verjaardag zet klif op stelten PAUWELKWAKKUPPERSKOLSCHHERTOGJANRIDDER PAUWELKWAKKUPPER C3 CC z> CD t- CD X O O cc w met meer dan 60 soorten bier waarvan 6 van de tap En op de eerste dag doen wij het zo, U krijgt het eerste glas Witbier van ons kado. Geopend van woensdag t/m zondag van 17.00 tot 02.00 uur. x O O z z O D O r cn di co LU z z D O D CC 00 z LU 5 0 j 1 X O O z z O DUVELWIECKSEWITTEWESTMALLEAMSTELBECKSURQUELL DUVELWIECKS

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1