mém Texel drie dagen in het teken van paardesport Internationaal symposium zeehonden in EcoMare erde duiker dot gelegd Afwisseling bij middagconcert Wetenschappers bespreken recent onderzoek inbestedingen Hervormde Diaconieën helpen gehandicapten Fototas uit auto ontvreemd Sandra en Natasja met lammetje op tv eelrecensie Eilandcompetitie tennis Voordeel voor gemeente Knalapparaat bij politie bezorgd PERDAG 25 APRIL 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 5 •l-'A— V Op zondag 5 mei (Bevrijdingsdag) zal in de Hervormde kerk van De Waal een gezamenlijk optreden plaatsvinden van het Texels Vrou wenkoor en het gemengde koor „Klein Begin" uit Sijbekarspel. Het Texels Vrouwenkoor en Klein Be gin zijn gelijkwaardige koren, met elk ongeveer veertig leden. De beide ko ren hebben elkaar op een concours leren kennen en daar ontstond toen het idee voor een gezamenlijk con cert. Beide koren brengen een veelzij dig repertoire, treden op bij concerten en feesten en nemen regelmatig aan concoursen deel. Het Texels Vrou wenkoor staat onder leiding van Arie Groen en wordt begeleid door pianist Fred Jansen, Klein Begin staat onder leiding van N. Peper-Koning en heeft als begeleider pianist M. van der Schaaf. Bij het concert in de kerk in De Waal zullen beide koren afwisselend aan bod komen, om het programma voor het publiek aantrekkelijk te houden. Het concert begint om 14.30 uur. Programma: Texels Vrouwenkoor: This love is but a wanton fit (TMorley) Calabapa (anoniem, 16e eeuw) Sucepit Israël (J.S. Bach) Bald prangt, den Morgen zu verkunden, Seid uns zum zweiten mal willkommen, Das klmget so herlich (uit: Die Zauberflöte, W.A. Mozart) Les abeilles (L. Delibes) Chantez Magnanarelles (C. Gounod) Klein Begin: Ons Texel (W Dekker/D. Rector) Lied van Westfriesland (H. Zaal/Van Veen) Deze tijd (O Skillings/B. Veltman) lm Polkatakt (W. Lüderlitz) Walsdroom (0. Strauss) Bruidkoor uit Undine (A. Lortzing) Texels Vrouwenkoor: Zigeunerleben (R, Schumann) The long day closes (A. Sullivan) Komt vrienden in den ronde (arr P van Hauwe) Ain boer wol naor zien naober tou (arr. P. van Hauwe) Tea for two (V Youmans/A. Groen) Wouldn't it be loverly (F. Loewe) Klein Begin: Zangerslied (W.A. Mozart/J. v.d. Stap) Ave verum (W.A. Mozart) Alma Dei creatoris (W.A. Mozart) (soliste Tiny Vlaar) Sweet and low (J. Barnby) The long day closes (A. Sullivan/H.F. Chorley) vlot tempo heeft het Water- :hap Texel een duiker ge luwd op de plaats waar de idijksweg de hoofdwatergang ■uist. De duiker neemt de aats in van de brug, die in echte toestand verkeerde en ivendien niet breed genoeg las om het moderne verkeer verwerken. Ontwerp en uit voering waren in handen van «gen mensen. Voor hen begint je bouw van een dergelijk ;unstwerk" routine te wor- in, want in de afgelopen ja- tn vervingen zij al twee idere bruggen door betonnen likers. De duiker waaraan nu de laat ste hand wordt gelegd is voor lopig de laatste. Hij bestaat uit 12 geprefabriceerde elementen, die zes tot ruim tien ton per tuk wegen en per vrachtauto inuit Bergen op Zoom werden angevoerd. De twee eindstuk- en waren zo groot, dat ze pas a de ochtendspits de weg op- ïochten. De elementen vor- leneen duiker met een lengte an maar liefst 16,25 meter. In- endig is de betonnen tunnel 'ie meter breed en twee me- ir hoog. Dat betekent dat de aaiboot waarmee het onder- ludswerk aan de hoofdwate- ig wordt uitgevoerd, er akkelijk kan doorvaren. De imenten werden met een ka li tegen elkaar aan getrokken sluiten dank zij een rubber lakking" waterdicht. Ter latse van de brug lagen een logspanmngskabel, waterlei- tg en PTT-kabel. De logspanningskabel maakt deel alt van de eilandelijke ringlei- ig, waardoor hij in verband et het werk tijdelijk kon wor- n onderbroken. Voor de wa- leiding werd een nieuwe iker (met grotere capaciteit) maakt en de telefoonkabel jfe met onder de grond maar ïr de brug liep, kon gewoon jjven zitten. Gisterochtend ird het laatste element ge- iatst. Voor het werk was ior twee dagen een kraan uit gin Helder gehuurd. Nu moet llleen het wegdek over de dui- nog worden aangelegd, id volgende week is het ver- Ier weer welkom. De bouw van de duiker op het moment dat het tweede segment wordt geplaatst op de bodem ven de tijdelijk .Ingepolderde" hoofdwatergang. gerstrating van het fietspad langs nUyslaan zal worden uitgevoerd |aannemingsbed[ijf De Vries er Wiel. Dit bedrijf was met een Dg van f42.850,- de laagste in- n)yer van drie aannemers, die bij jiderhandse aanbesteding waren r ken. Gemeentewerken heeft de fating van de Pelikaanweg ge ld aan aannemingsbedrijf Wester- ïu't Den Burg. Deze aannemer fhet f122.000,- de laagste in- frer van drie bedrijven die voor ■derhandse aanbesteding waren ■Podigd. De bedragen zijn exclu- tw. De duiker gistermiddag, in afwachting van het herstel van het wegdek. De collecte tijden de Hervormde diensten dit weekeinde zal ten goe de komen aan de opvang van geestelijk en lichamelijk gehandicap ten in Egypte. Van Nelly van Doorn, die in dat land als zendelinge werkzaam was, verna men de Hervormde Diaconieën van Texel dat vooral hulp aan de alle rarmsten in dat land noodzakelijk is. Tot nu toe worden gehandicapten voor de omgeving verborgen gehou den en leven een afgezonderd be staan. Nu is men begonnen gehandicapte kinderen op te vangen in dagverblijven en hen onderwijs te geven. Het Diaconaal project van dit jaar, wat per 1 mei afloopt, is bestemd voor schoolbenodigdheden voor deze groep kinderen De collecte van zondag gaat in zijn geheel naar dit doel. In De Waal verleent het Amsterdamse zangkoor „De Babylo nische Zangverwarring" medewerking aan de kerkdienst, die 's morgens om 09.30 uur begint. Zaterdagavond in De Waal, tijdens de mis die begint om 20.00 uur, valt dit koor eveneens te beluisteren. Een persoonlijke bijdra ge kan ook op rekeningnummer 362556113 van de Rabobank worden overgemaakt, onder vermelding van Diaconaal Werkverband. Op 3 en 4 mei a.s. zal in EcoMare een internationaal symposium over zeehondenonderzoek plaatsvinden. Op vrijdag 3 mei zullen wetenschap pers uit verschillende landen een le zing houden, een dag later is de jaarlijkse bijeenkomst van de zeehon denopvangcentra in het internationa le waddengebied. EcoMare heeft dit jaar de organisatie, mede wegens het 40-jarig bestaan van de Texelse zeehondenopvang. Voor het internationaal symposium van 3 mei hebben onderzoekers uit Duitsland, Denemarken, Groot- Brittannië en Nederland hun mede werking toegezegd. Zij zullen nader ingaan op verschillende aspecten van het zeehondenonderzoek in de afge lopen jaren. De dag begint om 11.30 uur met een welkomstwoord van EcoMare-directeur Jan Kuiper. De eerste bijdrage van het Rijks Insti tuut voor Natuurbeheer (RIN), gepre senteerd door dr. Norbert Dankers en dr. Peter Reijnders, belooft zeer inte ressant te worden. Het RIN heeft on langs een visie op de lange-termijn- ontwikkelingen van de Waddenzee gepubliceerd. Dankers en Reijnders zullen de populatie-ontwikkelingen In de Parkstraat bij het postkantoor werd zondag een fototas met inhoud gevonden. De tas bleek te zijn ont vreemd uit een niet afgesloten perso nenauto. De inhoud was niet meer compleet: een camera en een groot hoeklens ontbraken. Sandra Bakker (20) en Natasja Won der (21) uit Den Burg zijn zaterdag middag op televisie te zien in het Vara-programma Kassa!". De meis jes demonstreren de werking van een tamelijk overbodig huishoudelijk ap paraat, een „pluisjeszuiger", op een Texels lammetje. De Vara filmde het tafereel dinsdagmiddag bij hoeve „Mont Rosa" van de familie Kooiman aan de Emmalaan. De meisjes eerder die dag door de televisieploeg ge vraagd in de winkel van Kees de Waal aan de Binnenburg, waar beide werken. Ondanks de geringe voorbe reidingstijd waren de programmama kers heel tevreden over hun bijdrage. Dinsdag maakten meer Texelaars hun opwachting voor de „Kassa1"- camera, waarbij ze het nut van merk waardige apparaten aan de kaak stel den. Zo probeerde kunstschilder Harry Tielemans een hopeloos functi onerende campingdouche goed te la ten werken. Alle opnamen worden gebruikt bij de montage van het on derdeel Kassa Kiepkar", waarvan za terdag ongeveer 3'A minuut zal worden uitgezonden. Producer Paul van Veelen zei desgevraagd tevreden te zijn over de medewerking van de Texelaars. Naar aanleiding van een oproep in deze krant hadden onge veer tien eilandbewoners naar de Va- ra gebeld met suggesties voor overbodige attributen, waarvan er drie werden geselecteerd. Alleen het weer dreigde dinsdag roet in het eten te gooien, maar tussen de buien door liet het zonnetje zich regelmatig zien, zodat prima plaatjes konden worden geschoten. Tevens werden opnamen gemaakt over een ander onderwerp, dat in hetzelfde programma wordt uitgezonden. In het kader van „veilig heid in zwembaden" werd in zwem- park Molenkoog een reportage gemaakt met in de hcrofdrol Dennis Huizinga uit Den Burg, die een paar jaar geleden bijna verdronk toen hij met een been klem kwam te zitten tussen spijlen aan de zijkant van het zwembad. I toneelrecensie van De Duinkan- 1 in de krant van dinsdag was een H weggevallen. Hieronder geven Nogmaals de betreffende passage Niet overdreven hebben amateur-acteurs de 3 zeer overdreven te praten. Nel jheeft juist een zeer natuurlijke r van spelen, wat het stuk een •sch tintje gaf. van de zeehonden in het licht van deze visie plaatsen. Naar aanleiding van de lezing van dr. Sven Tougaard (Denemarken), die om 15.15 uur begint, zal een discussie worden gevoerd over de noodzaak van het opvangen van zeehonden. Op het Waddensymposium op Ame land in 1990 bleek dat er grote ver schillen van mening bestaan over de wenselijkheid en het nut van het op vangen en uitzetten van zeehonden. Andere lezingen zijn van dr. Mike Fe- dak (GBr.) over het duikgedrag van zeehonden, dr. Edith Ries (RIN, Texel) en dr. G. Heidemann en dr. Jocken Schwarz (Kiel, Did.) over de behande ling van „huilers". De tweede dag staan praktische za ken rond het opvangen van zeehon den centraal. De verschillende opvangcentra zullen een kort over zicht geven van hun activiteiten van het afgelopen jaar. Problemen kunnen gezamenlijk worden besproken en oplossingen worden uitgewisseld. Programma: Zondag 28 april: Deuce: H. Elzinga-H. Lauwers J. Joosten-W. Vos D. Bol-Arjen Saai E. Wichers-R. Buitenweg H. den Brok-J. Beintema R. Verduyn-J. Zoetelief 9.00 u. 9.00 u. 10.00 u. 10.00 u. 19.00 u. 19.00 u. Heri Hodie E. Balkhoven-S. Amende H. Maas-A. Saai 9.00 u. 19.00 u. Uitslagen: W. Vos-H. Elzinga 6-10; H Schraag-H. Lau wers 11-4; R v.d. Bent-J. Joosten 15-3; E. Wichers-A. Saai 7-11; R Buitenweg-S. Amen- de 8-213; H. den Brok-H Maas 12-8; J. Zoetelief-A Saai 11-2. VERVOLG VAN PAGINA 1 b en w jaarlijks f100.000,- méér uit de toeristenbelasting en woonforen- senbelasting denken over te houden. Het college baseert dit optimisme op de cijfers van het afgelopen jaar. Daarin speelde de mooie zomer, evenals in 1989, een rol, maar b en w willen dit „mooi-weereffect" niet overdrijven. Volgens b en w heeft het goede vakantieweer tot 50.000 extra overnachtingen geleid. Dit aantal zal bij het opstellen van ramingen inzake de opbrengst van toeristenbelasting buiten beschouwing worden gelaten. Aanvankelijk was het „mooi- weereffect" op 150.000 overnachtin gen bepaald, waarmee het voordeel van ongeveer f100.000,- is verklaard. Meer controle De precieze opbrengst van de toe ristenbelasting bedroeg in 1990 f2.040.000,-. Aangezien er een be drag van f1.672.000,- was begroot, bedraagt de meeropbrengst f368.000,-. In de voorjaarsnota zul len b en w aangeven welke gevolgen deze cijfers hebben voor de raming van de toeristenbelasting voor dit jaar. Aan de opbrengst liggen omstreeks 2.265.000 overnachtingen ten grond slag, een stijging van 11 procent ten opzichte van 1989. De afdeling finan ciën heeft vorig jaar controles bij be lastingplichtigen gehouden. Daarbij werden geen onrechtmatigheden ge constateerd. B en w zijn van plan de controle dit seizoen op te voeren. Net als in de voorgaande zomers zal hiervoor extra personeel worden ingezet. Eventueel gebeurt dat in de vorm van een sta geproject. 3 miljoen overnachtingen Daarbij zal worden gelet op het aspect controle en er zal worden on derzocht in hoeverre aansluiting kan worden gezocht bij door andere in stanties gehanteerde cijfers met be trekking tot het toerisme. Op Texel kan het aantal toeristen ook worden afgeleid uit de vervoerscijfers van Teso en de reserveringscijfers van de VVV. De woonforensenbelasting bracht vo rig jaar precies f697.000,-, f27.000,- meer dan begroot. Het totale bedrag aan toeristische heffingen bedroeg dus f2.737.000,- (f2.040.000,- f697.000,-), wat omgerekend neer komt op ongeveer 3.040.000 over nachtingen. Uit een weiland aan de Nieuwlander- weg zondag een knalapparaat weg genomen dat wordt gebruikt om vogels te verjagen. De onbekende had het geval voor de deur van het politiebureau achtergelaten. Toen de eigenaar aangifte van vermissing kwam doen, kon hij het apparaat me teen meenemen. Hij werd verzocht 's nachts geen gebruik te maken van de knalmachine. De laatste tijd zijn bij de politie veel klachten over geluidso verlast in de nachtelijke uren door deze apparaten binnengekomen. Het Kassa!team bij de Kiepkar. Staand v.l.n.r. verslaggever Jack Kerklaan, de Texelse meisjes Natasja Wonder en Sandra Bakker, cameraman Jan van den Burgh en geluidstechnicus Edi Harmsen. Gehurkt chauffeur Kees van de Berg en producer Paul van Veelen Texel staat vanaf morgen drie dagen lang in het teken van paardensport. Tijdens het inmiddels traditionele indoor-outdoorweekend doen ruiters uit de hele provincie mee aan de ru brieken dressuur, springen, rijstijlspringen en afdelingsdressuur in en rond manege Akenburg. Pu bliek is het hele weekend welkom, de toegang is gratis. Het indoor-outdoorweekend is enige jaren geleden door de wedstrijdcom missie van de Waddenruiters, Klep- pertjes en de Stichting Overdekte Manege Texel opgezet om wat com binaties van de overkant naar het eiland te krijgen. Onderdak voor de paarden en ruiters van de vaste wal wordt geregeld. Het Texelse wedstrijdweekend wordt altijd gehouden rond eind april, bij de wisseling van indoor- en outdoorsei- zoen. Tijdens de indoorstnjd op zater dag wordt namelijk alleen het onderdeel dressuur verreden, terwijl outdoor zowel aan dressuur, sprin gen, rijstijlspringen, acht- en viertal- proeven kan worden deelgenomen. Aangespannen Vorige jaren werd, om het paar- desportevenement compleet te ma ken, op zaterdag tevens aangespannen wedstrijden gehouden. Wegens het enorme aantal rijdende deelnemers is daar dit jaar geen ruimte voor. Het Texelse paardesportweekend is een fenomeen aan de overkant. Na deel daarvan is dat zóveel aanmeldin gen binnenkwamen dat het maximum aantal snel was bereikt. Daarom besloot de organisatie een deel van de Texelse deelnemers vrij dag tussen 16.10 en 22.00 uur al aan de start te laten komen in de binnen- manege. De organisatie van het festijn is een grote klus en wordt ge daan door een enthousiaste groep vrijwilligers. Om de financiële gaatjes te dichten wordt een verloting met fraaie prijzen gehouden. Het hele weekend zijn in de manege lootjes verkrijgbaar voor een gulden per stuk. De trekking is zondag. Rijstijl Zaterdagochtend begint de dressuur om 08.15 uur. De laatste combinatie rijdt rond 19.30 uur. Tussendoor wordt enige malen prijsuitreiking ge houden. Zondag speelt alles zich op het ter rein rond de manege af. In negen verschillende rijbanen wordt vanaf 8.30 uur dressuur gereden. Vanaf 11.30 uur wordt afdelingsdressuur (viertallen en achttallen) verreden. Rij baan 1 ligt op het land dat door P. Bakker beschikbaar is gesteld, rijbaan 2 is beschikbaar gesteld door A. Brans en rijbaan 3 door de SOMT. Het springen begint rond 08.30 uur. 's Middags wordt nog een speciale rijstijlwedstrijd gehouden De wedstrijddag wordt besloten met een grootse parade door alle deelnemers om 14.30 uur. Deelnemende ruiters die eventuele veranderingen of tussentijdse promo ties willen doorgeven moeten van avond bellen naar Petra Keyser, telefoon 17762.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 5