,,l/lfe hebben een fantastisch bedrijf" Dpen Dag van sociale werkplaats De Bolder Contract Radio Texel met LenR over reclame „Zonnebloem" zoekt vrijwilligers voor vakantieweek Texelse kampioenschappen badminton verschoven NDERDAG 25 APRIL 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 7 Ie willen laten zien wat De Bolder is. We hebben een fan- itisch bedrijf, waar heel veel verschillende producten worden maakt," glundert directeur Leen Noordzij van de sociale werk- iats aan het Wezenland 1. Hij is trots op het bedrijf dat al ds 1958 bestaat en waar in een zeer goede onderlinge ver- indhouding een hoge productie wordt gehaald, lereen is zaterdag welkom tussen 11.00 en 14.30 uur om De Ider in actie te zien. stofleerafdeling wordt gewerkt met zware naaimachines. heeft de kleinste sociale werk- ts van Nederland. Een sociale kplaats is een bedrijf waar men- met een lichamelijke of een Istelijke handicap in het productie wees kunnen meedraaien, omdat lening wordt gehouden met wat ze |l en niet kunnen. Om een rea- lisch beeld te geven van het werk K wordt gedaan in de Texelse so- iale werkplaats zullen de werkne- ners van De Bolder zaterdag niet in i zondagse pak verschijnen, maar |Swoon in werkkleding. „We maken sneen soort doordeweekse dag van. Het moet geen braderie worden," al dus Noordzij. Machinepark |t idee voor de open dag bestaat al Ig. Twee jaar geleden waren er al «den over te horen van werkne- !rs en ook van mensen buiten het Irijf. Omdat de laatste jaren be- irlijk is geïnvesteerd in het bedrijf [het machinepark flink is uitge- !d, is besloten nu iedereen een ie achter de schermen te gunnen, irdzij: „Er komen regelmatig groe- op bezoek. Na de rondleiding ien ze steevast: jeetje, ik had er in idee van wat hier allemaal ge- Jrt. Maar dat kunnen we alleen la- Izien als alle productielijnen (jsien. Het gaat er natuurlijk niet p dat de medewerkers aan het eind II de dag hun normale productie {ben gehaald, een praatje met de loekers hoort bij zoiets." Vooroordelen wordt vaak gedacht dat het een plaats is waar gehandicapten worden beziggehouden, zoals in een dagver blijf. „Helemaal niets van waar," al dus Noordzij: „We zijn puur een productiebedrijf. Dat is ook wel te zien aan ons machinepark. Als men sen hier hebben rondgelopen zijn ze De buitendienst van De Bolder zorgt voor de gemeentelijke groenvoorziening. dat vooroordeel wel kwijt." „Eigenlijk zijn we een dwaas bedrijf," vindt de directeur. De Bolder heeft zo'n 85 personeelsleden, inclusief ka der. Er worden ongeveer twintig ver schillende producten gemaakt van zeer uiteenlopende soort. Er worden meubels gestoffeerd, markiezen ge maakt, hout bewerkt, voor het open- roordelen rond de sociale werk te bestaan helaas nog steeds. Er baar groen gezorgd enz. enz. „Helemaal geen effectieve combina tie, bedrijfsmatig gezien. We hebben eigenlijk vijf soorten winkels, maar juist daardoor kan je onderling uitwis selen." Nieuwe medewerkers worden ook niet meteen vast ingedeeld bij één bedrijfsrichting. Ze beginnen waar ze het meest nodig zijn, bij de drukste afdeling. Na een maand of twee wordt van afdeling gewisseld. In samenspraak met de werknemer wordt uiteindelijk de meest geschikte afdeling uitgezocht. „Dat is eigenlijk nooit een probleem. Iemand die het ergens naar zijn zin heeft, haalt ook een goede productie. Als een werk nemer zich niet lekker in zijn vel voelt, zie je dat in het werk terug." Uitproberen Voordeel van het wisselsysteem is dat alle takken kunnen worden uitge probeerd. „We hebben eens iemand gehad die alles wel wilde, behalve in de buitendienst. Je mag raden waar hij binnen een jaar zat....natuurlijk, de buitendienst! Het ligt hem goed en hij houdt van zijn werk." De Bolder is commercieel ingesteld. „We moeten wel," vertelt Noordzij. „Onze inkomsten bestaan voor een deel uit een rijksbijdrage, een deel ge meentelijke subsidie en de rest moe ten we verdienen. Alles wat we niet verdienen komen we te kort, want zowel rijk als gemeente geven niet meer." De sociale werkplaats als een schip van bijleggen? Niet meer, aldus de directeur. „Tot twee jaar geleden kregen we jaarlijks een vast bedrag van het rijk. Wat we dan nog tekort kwamen werd voor tachtig procent betaalt door het rijk en voor twintig procent door de gemeente. Dat systeem hield in dat je elk jaar tekort kwam. Heel frustrerend." Zwartboek In het verleden is er een zwartboek uitgegeven over sociale werkplaatsen waar het er zeer streng aan toe ging. De werknemers zouden onder enor me werkdruk staan en nog niet zo mondig zijn dat zij zich daartegen verzetten. Op Texel is dit nooit het geval geweest, al werd de sociale werkplaats wel eens geconfronteerd met dit slechte imago. „Het vergoe dingensysteem is inmiddels veran derd. We krijgen nu één keer een vast bedrag van het rijk en van de markt voor is." Een project op gebied van hydrocultuur is nog in ontwikke ling. Wachtlijst De Bolder kampt met een grote wachtlijst. Dat komt voor een deel omdat op Texel niet veel mogelijkhe den zijn voor mensen met een handi cap in het normale bedrijfsleven. „Het is akelig dat er mensen moeten wachten, maar het is tegelijk ook een compliment voor ons bedrijf. Men wil hier graag werken. Overigens heeft het rijk ons voorgespiegeld dat we over enige tijd geld krijgen naar het aantal mensen op de wachtlijst. Als dat doorgaat, zitten wij goed." De Bolder probeert zoveel mogelijk men sen een kans te geven door vacatu res in te vullen met halve banen. „Als iemand bij ons begint raden we dat altijd aan. Later groeien die per sonen wel naar hele werkdagen toe, hoewel sommigen het op een halve dag houden." Volgens Noordzij is werk voor men sen met een handicap net zo belang rijk als voor ieder ander mens. „Het is een stuk status. Je hoort erbij. Daarnaast ontstaan er sociale con tacten die iemand behoeden voor een isolement." Boekje De bezoekers krijgen zaterdag een boekwerkje over De Bolder, waarin staat wat een sociale werkplaats is. De titel is „Het is even wennen", een zin die ooit eens door één van de medewerkers werd gezegd. „Dat is toepasselijk voor de sociale werk plaats. Als je er niet bekend mee bent dan heb je twijfels. Wil ik dat wel? Maar ik heb nog nooit anders gehoord dan positieve geluiden als iemand eenmaal de stap heeft genomen. Ze zeggen allemaal: had ik het maar eerder gedaan. Bang voor nog meer aanmeldingen na de open dag? Nou, echinepark van de afdeling houtbewerking is aanzienlijk uitgebreid. Dick Witte legt de plaat zorgvuldig neer. gemeente en verder moeten we ons redden. Dat betekent dat we elke cent winst zelf overhouden. Veel leu ker, je dóet het ergens voor. Niemand werkt graag om alleen maar verlies te lijden. Dat motiveert niet. En die extra verdiensten worden weer geïn vesteerd in het werk of uitbreiding van de arbeidsplaatsen. Ondanks dat we steeds commerciëler moeten wer ken, is de werksfeer verbeterd en is de mening over sociale werkplaatsen gelukkig weer positiever geworden," aldus Noordzij. Molentjes De grootste wijziging in de productie die De Bolder heeft meegemaakt is het verdwijnen van de molentjes. „Als je het op Texel over De Bolder Debt, wordt gezegd: daar worden molentjes gemaakt. Dat gebeurde vroeger ook, honderdduizenden zijn er hier vervaardigd voor de souvenirs branche. We hadden diverse types, met een speeldoosje of verlichting. Maar het kon echt niet meer uit. Zo'n zes jaar geleden zijn we daar mee gestopt. Maar iedereen heeft het er nog over." Nieuwe producten worden gedeeltelijk gekozen omdat er vraag naar is, maar ook omdat er mogelijkheden voor zijn om een goe de productielijn binnen het bedrijf op te zetten. Zo worden sinds kort pla ten gemaakt die onder vloerbedek king kunnen worden gelegd en lijmkammen voor een gereedschapfa- -briek. „We willen niet op één activi teit blijven zitten. De campingartikelen zoals garnalennet- jes, waslijnen voor caravans en ten tharingen zijn seizoensgebonden. In juli loopt dat terug, dus dan zoeken we iets anders, maar wel iets waar Het breienvan een garnalannetje vergt veel oefening en handigheid. dan maken we er toch gewoon een bedrijf van tweehonderd man van?" Bolderdirecteur Leen Noordzij: ,,ln ons bedrijf loopt niemand met molentjes. De Stichting Lokale Omroep Texel (SLOT) heeft een overeenkomst gesloten met drukkerij-uitgeverij Lan- geveld de Rooy over de exploitatie van etherreclame. Als uitgever van de Texelse Courant werd LenR door het Texelse college van b en w aan gewezen als contractpartner. De toe stemming voor uitzending van reclameboodschappen op Radio Texel hangt nu nog af van het Com missariaat voor de Media (CvdM), dat het contract zal beoordelen. De aanvraag die lokale omroepen moeten indienen voor het verkrijgen van toestemming, moet aan een aan tal voorwaarden voldoen. Onder meer moet de aanvraag zijn vergezeld van een advies van de betrokken ge meente. Uit dit advies moet blijken welke uitgever(s) van lokale dag- en nieuwsbladen voor het sluiten van een overeenkomst in aanmerking ko men. Op Texel is dit alleen de Texelse Courant. Deze regeling is in het leven geroepen om eventuele derving van reclame-inkomsten voor de lokale nieuwsmedia tegen te gaan. Tussen de regionale radiozenders en de dag bladen zijn soortgelijke overeen komsten gesloten. Acquisitie Nadat b en w hun advies hadden uit gebracht, opende het SLOT-bestuur de onderhandelingen met de uitgever van de krant. Overeengekomen werd dat LenR de acquisitie van adverten ties op zich zal nemen. De tarieven zullen in onderkng overleg worden vastgesteld, uitgaande van de norma le commerciële maatstaven. Tariefkor tingen bij adverteren in beide media zijn mogelijk. Verder neemt LenR de administratie van de etherreclame op zich. Omroep en krant willen de vervaardi ging van bandjes met reclamebood schappen uitbesteden. Met hen wordt contractueel overeengekomen dat ze voor het samenstellen van de bandjes gebruik kunnen maken van de studio van Radio Texel. De recla me moet kant en klaar op band wor den aangeleverd. Radio Texel zal de Het bestuur van de Texelse afdeling van de Zonnebloem is op zoek naar vrijwilligers, die kunnen helpen tij dens de vakantieweek voor ouderen en gehandicapten van 26 tot 31 augustus a.s. De reis gaat naar Eindhoven en om geving en er wordt aan deelgenomen door 22 personen, waarvan er tien afkomstig zijn van Texel. Vrijwel alle maal zijn het rolstoelers. Gehoopt wordt dat jonge mensen vanaf onge veer 18 jaar deze mensen op allerlei manieren terzijde willen staan. „Het is leuk werk dat veel voldoening geeft", aldus Ans Gieles-ldema van de plaatselijke Zonnebloem-afdeling. Geïnteresseerden kunnen bij haar te recht voor nadere informatie, telefoon 13259. Een andere Zonnebloem-activiteit is de jaarlijkse bootreis, die op 7 mei a.s. wordt gemaakt vanuit Oude- schild, nu met de „Grevelingen". Bij goed weer voert tocht naar Enkhui zen, anders blijft men dichter bij huis. Mede als gevolg van het succes van de vorige keren is deze acht uur du rende reis inmiddels volgeboekt: er gaan 120 personen mee, allemaal van Texel. Wie zich nu nog aanmeldt, wordt op de reservelijst gezet. De Texelse kampioenschappen bad minton die gepland waren op zondag 28 april zijn verschoven naar de maandagavonden 6 en 13 mei. Dit om eventuele belangstellenden nog de gelegenheid te geven zich op te geven. Iedere inwoner van Texel die denkt de badmintonsport machtig te zijn, is hierbij uitgenodigd en kan zich opgeven bij Nellie Witte, tel. 14239 en Margriet Reij, tel 12345 t/m zaterdag 4 mei. Er wordt in het dames- en herenenkelspel gespeeld. De wedstrijden beginnen beide avon den om 19.00 uur. reclameboodschappen volgens een tevoren afgesproken schema uitzen den. De bruto inkomsten uit de etherreclame zullen op fifty-fifty ba sis worden verdeeld tussen krant en omroep Redactioneel In de overeenkomst zijn ook principe afspraken gemaakt over redactionele samenwerking tussen beide media. Mogelijk zal de Texelse Courant nieuws aanleveren voor een lokaal nieuwsblokje, zodra de omroep de hiervoor benodigde faciliteiten heeft. Afgesproken is in elk geval dat de ra dio kan gebruikmaken van nieuwsbe richten uit de Texelse Courant. Het contract heeft een looptijd van een jaar.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 7