Koninginneloop weer in straten Oosterend „Je zag mensen denken: die twee hebben d-Texelaar ontwierp uwwerken van formaat KORT TEXEI5 Oud-beheerder „Rode Zee" 60 jaar getrouwd Eksters Texelaar verdacht van brandstichting Speel-o-theek Darttoernooi in De Pilaar tervangkooi en Annie de Graaf 60 jaar getrouwd IRDAG 25 APRIL 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 9 „slechte" jagers die sinds 1976 Eco- mare, waar jij ook werkt, met 7165.000,— ondersteunden via het Jachtfonds waaraan iedere jachtacte- houder -en dat zijn er ruim 33.000- jaarlijks 7 50,— betaalt. Jaarlijks werd vast 75000,— aan Ecomare betaald plus 7500,— voor ieder uitgezet zee hondje (en dat waren er 120, naar mijn weten). Bovendien werd vorig jaar 735.000,— betaald voor de aan schaf van een nieuwe zuiverings installatie. Misschien toch wel positief? Daarom blijf ik de jacht ver dedigen en ook de kust! Leo Daalder De Koog Ik wil even reageren op het bericht in de Texelse Courant van donderdag 18 april over de door een paar kinderen in de dennen aangetroffen vangkooi met een levende ekster als lokvogel. Paul Kuip, voorzitter van de afdeling van het KNVJ, noemt het een „volstrekt wettig" middel om eksters te vangen. Dat is niet juist. De jachtwet noemt als geoorloofde middelen om houtduiven, zwarte kraaien, kauwen, vlaamse gaaien, eksters, konijnen, vossen en verwil derde katten te vangen of te doden: middelen geschikt tot delven of slaan, fretten, buidels en kastvallen. Kastvallen zijn kisten waarmee men zoogdieren vangt. Enkele jaren gele den is men in jagerskringen op het idee gekomen dat ook een gazen kooi als kastval zou kunnen worden beschouwd. Overal in het land zijn toen van dergelijke vangkooien in ge bruik genomen. Vorig jaar is echter ook iemand door de kantonrechter in Almelo veroordeeld voor het gebruik van een ekstervangkooi omdat deze niet beschouwd kan worden als kast val en dus verboden. De betrokkene is in hoger beroep gegaan en het wachten is nu op een beslissing van de rechtbank in Zwolle. De KNJV is van mening dat de ekstervangkooi nog geoorloofd is zolang er geen uit spraak in hoger beroep is, maar dat is niet juist, ledereen die zo'n vang- tuig gebruikt loopt het risico dat hij wordt geverbaliseerd en veroordeeld. Verder heeft Minister Braks vorig jaar aangekondigd dat het gebruik van „kastvallen" voor eksters verboden zal gaan worden, omdat op grond van de EG-vogelrichtlijn het gebruik De stratenloop die jaarlijks op konin ginnedag wordt gehouden, is net als vorig jaar in Oosterend. De proef van een jaar geleden werd een suc ces, gezien de gezellige entourage en grote belangstelling van zowel publiek als atleten in Oosterend. De loop, de tiende in successie, start orr#18.00 uur in de Kerkstraat. Start en finish zijn voor de deur van 't Ca feetje. De jeugd (tot en met 12 jaar) bijt het spits af. Als de deelname net zo groot is als vorig jaar, starten de meisjes een minuut na de jongens. Het rondje van 1060 meter voert over de Kerkstraat, Peperstraat, An kerstraat, Achtertune en Kerkstraat. De prijsuitreiking vindt direct na af loop plaats, zodat de jeugd niets hoéft te missen van de meierblis. Om ongeveer 18.20 uur start de rest. Op verzoek van de politie van Coe- vorden is een 31-jarige inwoner van De Koog aangehouden. Hij wordt er van verdacht brand te hebben gesticht in de Drentse plaats, waar hij vroeger woonde. van vallen voor het vangen van vo gels niet is toegestaan. Zo „wettig" is het middel dus niet. Of het vangen van eksters omdat ze schadelijk zou den zijn voor andere vogels wel zo zinnig is, moet ook worden betwij feld, maar daar wil ik nu niet verder op ingaan. Tot slot nog een correctie: gifeieren zijn al veel langer dan drie jaar verbo den, zoals de heer Kuip zegt. Er kan sinds 1977 op grond van een bepa ling in de jachtwet zelfs geen vergun ning meer voor het gebruik worden gegeven. Gezien de a-selectieve wer king van gifeieren (ook andere dieren dan eksters kunnen erdoor sterven) maar goed ook. Adri Binsbergen Rijswijk Het 1710 meter lange parcours loopt via Kerkstraat, Kerkplein, Oesterstraat, Vliestraat, Mulderstraat, Bijenkorfweg, linksaf Peperstraat, An kerstraat, Achtertune en weer Kerkstraat. Gelopen wordt in de vol gende categorieën: jongens en meis jes tot en met 12 jaar (1060 meter), Tijdens de ,,Oranjeweek" van 27 april tot en met 5 mei is de speel-o- theek gesloten. Buiten de vakanties gaan de deuren weer open. Als experiment zal de speel-o-theek deze zomer drie keer open zijn in de vakantie. Er zal speciaal buitenspeel goed worden aangeschaft, ideeën daarvoor zijn welkom. Er ligt een en quêteformulier klaar in de speel-o- theek of in de kraam op de koningin- nemarkt. Wegens de langere openstelling wor den nog steeds enthousiaste vrijwilli gers gezocht voor twee uur per drie weken. Er bestaat nog steeds misverstand over wie gebruik kan maken van de speel-o-theek: iedereen, dus niet al leen bewoners van Den Burg. De speel-o-theek is gehuisvest in d' Ouwe Ulo aan de Wilhelminalaan op dinsdagmorgen tussen 9.00 en 11.00 uur en woensdagmiddag tussen 14.00 en 16.00 uur. Zondag wordt in café De Pilaar in Den Burg een darttoernooi gehouden. Het speltype dat wordt gespeeld is 501, best of three, knock out. Aan het deelnemen zijn geen kosten ver bonden. Na het toernooi worden de prijzen van de afgelopen dartcompeti tie uitgereikt. Nieuw bij deze prijzen zijn de meestbelovende speler en de meest spraakmakende darter. Het toernooi begint om 20.00 uur. Er wordt een grote opkomst verwacht, dus het liefst van te voren opgeven bij Klaas Fris in café De Pilaar. jongens en meisjes tot en met 16 jaar en recreanten (2 ronden, 3420 meter), dames en dames veteranen (3 ronden, 5130 meter), heren en he ren veteranen (5 ronden, 8550 me ter). De prijzen worden weer beschikbaar gesteld door de Óoste- render middenstandsvereniging. Bij de jeugd krijgen de eerste drie aanko menden een prijs, in de overige cate gorieën alleen de winnaar (een door Reinie Dijkshoorn gemaakt lopertje van hoefnagels). Voor iedere deelne mer is er een herinnering beschik baar. Alle vrijwilligers krijgen een gratis consumptie van 't Cafeetje. De inschrijving is in de kantine van SV Oosterend aan de Vliestraat, van af 17.15 uur. Deelname is gratis voor AVT-jeugd tot en met 16 jaar. AVT- senioren betalen ƒ2,50. Niet-leden tot en met 16 jaar moeten f 2,50 be talen en oudere niet-leden ƒ5,-. Inlich tingen: Cees Timmer, tel. 18512. Racket. Een 17-jarige jongen uit Den Burg heeft bij de politie aangifte gedaan van ontvreemding van zijn tennisracket. Hij had het racket in de kleedkamer van Deuce laten liggen. Toen hij het een paar dagen later wil de ophalen, was het verdwenen. Brommer. Een 14-jarige jongen uit Den Burg kon donderdag de verlei ding niet weerstaan een ritje te ma ken met een bromfiets. Op de Beatrixlaan werd hij echter door de politie aangehouden. Hermandad constateerde niet alleen dat de jon gen nog te jong was om te mogen brommen, ook bleek dat de bromfiets rijtechnisch niet aan de eisen voldeed en ontbrak een verzekeringsplaatje De brommer werd in beslag genomen en zal worden vernietigd. Bordjes. B en w volgen het advies van de raadscommissie voor finan cieel, economisch en technisch beleid op om voor de zomer in drie dorpen bewegwijzeringsbordjes aan te bren gen. Het college komt hiermee terug op het eerder ingenomen standpunt om alleen De Koog van dergelijke bordjes te voorzien. Ook Oosterend en Den Burg komen nu aan de beurt. se gebouwen die ooit bij ar- ct Piet de Graaf op de tekenta- I uitgedacht bewijzen nog I hun onverzettelijkheid in het R straatbeeld. Maar misschien (mooiste bouwwerk wel zijn jk. Al zestig jaar delen Annie de Graaf lief en leed. Het lar De Graaf is niet meer ichtig op het eiland, maar lo- tregelmatig in hun „tweede lotel Opduin. „Nee, geen ont- lan mijzelf, al had ik het graag Edoen." idgedienden uit de bouwwe es Piet de Graaf geen onbekende, ihitect ontwierp de 84-jarige, iussum woonachtige. De Graaf liukwekkende reeks gebou- jNiet alleen op Texel, maar it hele land", aldus de trotse fs, mens vader ooit bode was iet gemeentehuis. „We woonden ^.raadhuis." De gemeente- let bracht hem de liefde voor bij. Iviteit, daar hield ik van." Ge in ontwerpen kun je echter niet van de ene op de andere dag. Nadat hij enkele jaren op de ambachtschool met het timmermansvak had kennis gemaakt trad hij bij Willem Bakker als gezel in dienst. Op voor hem kenmer kende wijze spoorde die de jonge Piet de Graaf aan :,,Je hoeft niet hard te werken, als je maar op schiet." In de avonduren volgde de aanko mend architect schriftelijke cursussen om „het vak" in de vingers te krij gen. In de dertiger jaren werkte en leerde hij in Amsterdam, waar hij als lid van de Arbeiderssportbond zijn te genwoordige echtgenote Annie leerde kennen. Ze trouwden en de kinderen kwamen snel. Drie dochters en één zoon, die na aanvankelijk in vaders voetsporen te zijn getreden later pro jectontwikkelaar werd. Na de tweede wereldoorlog wendde De Graaf al zijn creativiteit en vindin grijkheid aan voor de wederopbouw van het platgebombardeerde Rotter dam. Hij werd een autoriteit op het gebied van architectuur van school gebouwen. „Dat kwam door de Texelse huishoudschool, die door mij werd ontworpen." Het bouwwerk viel BRIEVEN VAN LEZERS - BUITEN VERANTWOORDELIJKHEID VAN DE REDAKTIE ik dinsdag 16 april j.l. een eksters zag op het weiland „de Rovershut" aan de Ploe- erweg, plaatste ik in die omge- ijns inziens goed verborgen, ihtbaar vanaf de paden, in het n ekstervangkooi. Struinende n (scholieren uit Zaandam) ten desondanks de kooi en en hem, met lokekster, naar re. Natuurlijk koren op de mo- emge Ecomare-medewerkers/ die klaarblijkelijk ogenblikkelijk inlichtten. „Bloedstollende" :n verschenen in de kranten (oppen als „Kinderen veront- gd door gekooide ekster e Courant) en „Mishandeling kinderen" (Helderse Courant), itaand mijn antwoord op de ar- Als jachtopziener loop ik al en als vogelwachter al 17 ee in de terreinen van Staats leer op Texel. Mag ik daarom dat ik wel wat weet van wat de natuur afspeelt? Ik vind en eksters de mafia in de na- iker voor broedvogels, omdat geen natuurlijke vijanden meer i. Vroeger werden ze kortge- i door het neerleggen van zo nde chlorose-eieren die met gif zwaar slaapmiddel waren in- ■en, dus zeker geen humaan piddel. Nu zijn wij als jagers te- in met het vangen met een lok- I dat gaat geruisloos en snel en ■humaner. Er is geen stress bij igen eksters merkbaar en ze [normaal, daarom is een gevan- jkster heel goed in leven te hou- De vangkooien worden -en •n officieel ook gebruikt worden- nd april, want dan zijn er nog (ige eksters geboren. Ik heb i°it een ekster gevangen die al I had. Dus het verhaal van ['e-medewerker Henk Brugge eksters omkomen in het I een fabeltje. Jij weet wel be- II ik, Henk! Dan het verhaal van I Dijksen van Ecomare, die zei [ekster die in de kooi zat sterk agerd was en er slecht uitzag. [Systke, waarom werd door jul- de „in slechte conditie zijnde" ekster direct in de natuur teruggezet, terwijl het zelfs strafbaar is om eksters uit te zetten! Nee, de ekster was door mij 's ochtends „kersvers" in de kooi gedaan. Dan wijst zij op een rapport van een RIN-medewerkar waarin gesteld zou zijn dat eksters slechts V/2 tot 3 procent van de zangvogelpopulatie om zeep helpen. Maar hoe zit het dan met de eieren die ze vóór het uitkomen al hebben opgevreten en hoe komt het over bij de vele mensen die in hun tuinen, met een boom en een haag, een broedende zangvogel hebben zitten en plots een ekster die eitjes of broedsel weghaalt? Voor al die men sen betekent het dat 100 procent is weggeroofd! Als de kraaiachtigen - waartoe ook de ekster behoort- van al die lijsters, merels, vinken enz. een gedeelte wegroven is dat misschien „maar" 3 procent, als zij het nest echter leeghalen van een voor Texel zeldzame roodborsttapuit of het paapje, dan kan dat wel 60 procent betekenen. Het is maar net hoe je het bekijkt en uitlegt. Dan die kreet Van Sytske (in mijn ogen een blamage) „dat ze (de jachtopzichters) maar eens wat aan die rondzwervende WILDE (ze be doelt waarschijnlijk verwilderde) kat ten moeten doen, want die richten veel meer schade aan de natuur". Sytske, jij weet zó veel, kan jij mij vertellen waanneer een kat verwil derd is? Een kat kan grote afstanden afleggen, dat is bewezen door sporen in de sneeuw. Ik zou er slecht opstaan bij de vele kattenliefhebbers als ik naar jou zou luisteren en iedere kat in het veld een kopje kleiner zou maken. Nee, ik schiet ze selectief. Vogelwachters mogen ook verwilder de katten vangen, niet schieten, want ze hebben geen jachtacte. Nou dan heb je met recht: „een kat in de zak"want hoe krijgen zij ze dood? Je begrijpt wat ik hiermee bedoel. Is dat nu jouw natuur-diervriendelijke wijze van vangen? Wat een tegen strijdigheid. We weten het, alles wat ook maar iets met jacht te maken heeft, veroordeel je. Nooit iets posi tiefs, altijd negatief. Wat echter te zeggen van bijvoorbeeld al die laars Piet en Annie de Graaf, beiden nog bijzonder vitaal, vieren 11 juni hun 60 jarig huwelijksjubileum „Kijk, een brief van Koningin Beatrix waarin ze ons persoonlijk fe liciteert. Is dat niet prachtig." Jelle Visser, gisteren precies zestig jaar met zijn Rienkje getrouwd, herinnert zich zijn trouwdag nog precies. Terwijl paard en wagen nog hèt vervoermiddel was, trok het kersverse paar rechtstreeks vanaf het stadhuis per taxi gemo toriseerd over het eiland. „Je zag de mensen denken: Die twee hebben lef" Oorspronkelijk komt hij uit Friesland. „Ik werkte op het land, in de buurt van Franeker. Ook in het begin van mijn Texelse periode was ik boeren knecht. Maar al snel kon ik bij de ge meentelijke vuilnisdienst aan het werk. Dat ging toen wel wat anders dan nu. We trokken met paard en wagen via onverharde wegen het eiland over. Rode Zee Met het vuil werden aanvankelijk slo ten in Waalenburg gedempt. Voordat de vuilstort aan de Veenselangweg in gebruik werd genomen, werd het vuil nog bij Den Burg gedumpt. Als be heerder van de „Rode Zee" voltooide hij de laatste negen jaar van zijn bij na veertigjarige loopbaan bij de ge meente. Op Texel leerde hij aan het begin daarvan Rienkje Kalis kennen. Span nendste ogenblik voor het gezin Vis ser, dat inmiddels al fors was gegroeid, was ongetwijfeld de be schieting tijdens de tweede wereld oorlog. Jelle Visser: „De helft van ons huis werd kapotgeschoten, ter wijl we nog binnen zaten. Met z'n al leen zaten we tot ons middel in het puin. Wonder boven wonder konden we het allemaal navertellen." Na de oorlog werd huisnummer 98 aan de Wilhelminalaan weer geheel in de oude staat hersteld en staat ook nu nog als een rots in de branding. Hoewel de zestigjarige bruiloft met opzet niet werd aangekondigd, vierde men het feest wel in familiekringen. Jelle Visser (84): „Zelf ben ik nog best, maar voor mijn vrouw zou de spanning wat te veel van het goede zijn." Toch ging de trouwdag niet on opgemerkt voorbij. Bijna doorlopend rinkelt de deurbel van het huis aan de Wilhelminalaan en werd weer een feestelijke bos bloemen de woonka mer binnen gebracht. In restaurant De Raadskelder kon het paar de feli citaties van de familie in ontvangst nemen. Die bestaat uit zeven kinde ren, 18 kleinkinderen en inmiddels al 14 achterkleindkinderen. „Denk ik, maar dat kunnen er ook best een paar meer zijn", aldus de goedge luimde bruidegom. 's Avonds, tijdens de feestelijke bij eenkomst bracht muziekvereniging KTF het jubilerende paar een prachti ge serenade. Reikhalzend kijken Rienkje en Jelle Visser uit naar bur gemeester Schipper en zijn echtgeno te, die hen vandaag komen opzoeken goed in de smaak bij andere gemeen ten. Opdrachten volgden in hoog tempo. Cas „Natuurlijk niet alleen scholen, ooi het voormalige Badhotel werd doo mijn toenmalige Texelse collega Nii Schermer en mijzelf ontworpen. O drachtgever Twisk had kort na de oorlog niet zoveel geld." Het liefst had de ontwerper nog een extra v dieping gemaakt. Ooit maakte Piet de Graaf de bouwtekening van danslokaal Casino. Anno 1991 gaa de discotheek onder de naam Que on door het leven. „Als architect t ik door de praktijk gevormd. Het heeft veel energie en wilskracht gi kost, maar als ik nu moest kiezen zou ik het wéér doen. „Als je een vak echt wilt leren, krijg je het alti voor elkaar. Dat geldt ook nu nog.' Met die woorden steekt De Graaf Texelse scholieren een hart onder i riem. „Het is een vak waar ik met plezier aan terugdenk," aldus Piet Graaf, die op 73-jarige leeftijd zijn laatste bouwwerk, een groot scho gebouw, ontwierp. Nu bezoekt het bejaarde echtpaar nog regelmatig dochter Irma, die woont in de pittoreske boerderij „I Strooppot" bij Den Burg. In totaal hebben de De Graafs 10 kleinkind! ren en één achterkleinkind. Wie wi zullen deze nazaten in de toekoms hun stempel op het Texelse straat beeld drukken. Rienkje en Jelle Visser. Al zestig jaar onverbrekelijk met elkaar verbonden voor hun huis in de Wilhelminalaan.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 9