^menwerking zorginstanties in PIO Texel is een oor de rest groot voorbeeld van de provincie" Docenten in het nauw door examenstunt RSG (7 I Leerlingen basisscholen herdenken oorlogsdoden ortoestellen ar Georgië 'S zet container ater hekwerk Dagopvang Opnamen „Kassa!" van ander geval ..NRT tK ZEGGEN HOU" Schoonheidsmythe SDAG 30 APRIL 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 5 iebt bewezen dat u afspraken kunt maken met elkaar. U It de overheid alleen maar nodig voor enige financiële steun, nel is een groot voorbeeld voor de rest van de provincie", al- I ex-gedeputeerde Cees Korver vrijdag in de Gollards, tijdens iresentatie van het Project Integratie en Innovatie Ouderen- i, kortweg PIO. Op Texel wordt momenteel onderzoek gedaan de behoeften en wensen van ouderen op gebied van hulp- jning en er wordt gekeken in hoeverre zorgverlenende in- ties kunnen samenwerken. piO-project is een landelijk plan bij zorgverlenende instanties die p samenwerking of nieuwe »n willen uitwerken een beroep ien doen op professionele advi- 5 op Texel zijn door de deelne- I aan het PlO-project inmiddels plannen bedacht die nader zul- vorden uitgewerkt. «ren die op zichzelf wonen willen raak zo lang mogelijk blijven Dat kan, als de thuiszorg wordt breid. Hans Bakker, directeur van jrgingstehuis Sint Jan, kreeg sig- uit de prak fc!jk dat er behoefte n extra hulp. Hij kaartte dit aan n collega J. Donatz van Samen Bollards. Samen besloten ze te rzoeken of samenwerking met is- en bejaardenzorg en het werk mogelijk zcu zijn. emeente is groot voorstander jamenwerking tussen de Texelse instanties. Deze reageerden zelf mthousiast op het plan, evenals met ouderenzorg belaste in- jngen. „Donatz zorgde ervoor dat mdelijke PlO-project de kapstok waar wij onze samenwerkings- ;en aan konden ophangen. En Ischiep meteen de mogelijkheid mdere, nieuwe initiatieven te ont- ilen", aldus Bakker. De gemeen- if een subsidie van ƒ33.000,- br de projectkosten. Weinig aandacht maande en nieuwe ideeën op ge ld van de ouderenzorg op Texel den momenteel onderzocht op baarheid. Daarvoor is het nodig veten hoeveel en wat voor zorg er n in de toekomst nodig is. Bak- Er blijkt nu weinig aandacht te voorouderen die volledig Handig wonen en geen enkele van buitenaf ontvangen. Maar lichting, verwijzing en de dienst- mngen om ouderen langer thuis innen laten wonen scoren hoog. gaat om maaltijdvoorziening, lering, aanpassing van wonin- enzovoort." Onder voorbehoud vergrijzing van de bevolking is tiding van de ouderenzorg nodig. :it ook verwerkt in de tien in die zijn geopperd. „Het zijn en onder voorbehoud, niets er- ioeft te worden gerealiseerd, het kén wel. Misschien komen g plannen bij," aldus Bakker, tn ideeen zijn: itaande woningen aanpassen bejaarden. het eiland opleidingen starten functies in de ouderenzorg, zo- e instellingen op Texel niet volle- hankelijk zijn van bestaande uten aan de overkant. Hierdoor erintreders een kans worden ge- 9 mei gaan de afgedankte hoor- ellen die door Texelaars bijeen lebracht naar de dovenschool in i. Georgië. Nog steeds kan men raten inleveren bij taxi Toon It in de Wilhelminalaan in Den Georgië Kontakt kreeg bericht iet met de jonge Wachtang, die I zij een een actie op Texel een lorapparaat kreeg, nog steeds gaat. De jongen krijgt les in ®n en horen en alle betrokkenen 'pgetogen over de resultaten. yaterstaat gaat de vuilcontainers haven van Oudeschild achter n grendel zetten. De containers 'edoeld voor het afval van de sschepen, maar worden de te tijd ook door particulieren ge- voor het weggooien van vet, ^rkte olie en kapotte visnetten. emeente accepteert het vuilnis dus moet Rijkswaterstaat het erst uitzoeken, waarna de onder fi'caliën" vallende afvalstoffen hoge kosten naar het over- tation moeten worden gebracht. aar dat Rijkswaterstaat heeft de containers achter een te zullen plaatsen, dat maar >aar uur per dag geopend zal Tijdens de presentatie van het PlO-project maakte J. Donatz van Samen één/Gollards be kend, dat de provincie een fi nanciële bijdrage van ƒ48.400,- heeft toegezegd voor uitbrei ding van de dagopvang in het Verpleeghuis Texel. boden en wordt de kwaliteit van het huidige personeel bevorderd. In het verpleeghuis start in september een opleiding ziekenverzorging, maar daar kunnen maar drie personen aan meedoen. Educatie van en voor ouderen om de zelfstandigheid te bevorderen, zo dat ze zo lang mogelijk thuis kunnen blijven wonen. Een zorgloket waar ouderen met al hun vragen, ongeacht de aard ervan, terecht kunnen. Als er geen direct antwoord kan worden gegeven, zal verwijzing moeten plaatsvinden. Een woonboerderij voor demente rende oudere boeren, omdat het te rugbrengen in oude vertrouwde omgeving het dementeringsproces kan vertraging of stopzetten. Ontwikkeling van een protocol om dementie te signaleren. Hoe eerder het probleem namelijk wordt herkend, hoe beter er hulp kan worden geboden. Thuiszorg uitbreiden. Aanstelling van een „zorgcoördina- tor", die alle zorg die kan worden ge boden op elkaar afstemt, zodat overlapping kan worden vermeden. Deze functie kan misschien worden gecombineerd met het zorgloket. Mogelijkheden bieden voor „be schermd wonen", waarbij van diverse zorgvoorzieningen gebruik kan wor den gemaakt. Als verzorgingsplaatsen niet wor den benut, zou het geld dat er voor beschikbaar is op andere plaatsen van het zorgcircuit moeten kunnen worden gebruikt, Zorgloket Wethouder Tine Krijnen, die de pro jectpresentatie opende, memoreerde in haar toespraak dat het PlO-project goed aansluit bij de gemeentelijke no ta ouderenbeleid. Ze pleitte extra voor het instellen van een zorgloket, dat ze liever „informatiepunt" wilde noemen. De wethouder is blij dat de ouderenbond ANBO bij het project is betrokken. Richard van Hassel van de Nationale Ziekenhuisraad (NZR) en tevens advi seur namens de landelijke organisatie Aan het begin van hun laatste schooldag maakten RSG-scholieren het hun leraren het lesgeven vrijdag onmogelijk. Als „straf" voor een uit puttend studiejaar hadden de leerlin gen een aantal routes uitgestippeld die per fiets door de docenten moesten worden volbracht. Het be trof een ludieke stunt van de ein dexamenklassen van atheneum. Havo en Mavo. De initiatiefnemers waren geïnspireerd door de aan staande fusie tussen LBO en RSG. Ter voorbereiding van dit onverwacht scholierenverzet waren leerlingen donderdagavond het gebouw binnen gedrongen en de hele nacht in touw geweest en hadden de school het aanzien van een bouwplaats gege ven. Om de docenten het ontsnap pen te beletten werden houten trappen tijdelijk vewijderd en werd de hoofdtrap met bouwmateriaal gebarri cadeerd. Tijdens hun „gevangen schap" kwamen de leerkrachten niets te kort: Koffie en gebak ston den klaar. De aula was volgezet met bouwsteigers, die door de jeugd als snel als tribune in bezit werden geno men. 's Morgens vroeg klonk uit de versterkers van een aantal spelende popmuzikanten oorverdovend lawaai. Blokkade Voor de ingang van het gebouw was een blokkade opgezet. Commentaar van RSG-rector Henk Heetveld, die in een onbewaakt ogenblik het feestelijk bezette gebouw wist te ontvluchten: „Ik heb altijd gedacht dat fuseren be tekent dat je gaat bouwen, niet af breken." De verbouwereerde rector maakte zich vervolgens snel uit de voeten. Nadat leerlingen het gebouw weer hadden vrijgegeven trokken de docenten zoals hen was bevolen ge hoorzaam in de richting van de ge reedstaande rijwielen. Voor hen hadden de scholieren vier routes in petto. Eén groep werd door de Den nen geleid, een ander over het noor delijk gedeelte van Texel. De derde groep vertrok in de richting van Den Hoorn. De laatste, een klein, select gezelschap volgde de zogenaamde „drankroute", waarbij zij een aantal vragen over alcoholhoudende dranken dienden te beantwoorden. r De uitgebeelde karikatuur vertoont opvallend veel gelijkenis met RSG-rector Henk Heetveld. van PIO, legde de aanwezigen uit hoe het PlO-project landelijk gestalte heeft gekregen. Ex-gedeputeerde Cees Korver is altijd zeer betrokken geweest bij de ouderenzorg op Texel. Hij was vereerd dat hij ook als spre ker was uitgenodigd tijdens de pre sentatie. „U bent zeer gemotiveerd bezig. Texel is een gebied apart, met een eigen aanpak. U hebt alleen eni ge steun nodig voor het nemen van een grote stap, maar dan stéét u ook voor de zaak." De voormalige provin ciale beleidsman merkte op dat de zaak niet alleenmoet worden toege spitst op het bieden van zorg. „Er is ook andere aandacht nodig, er zijn méér ouderen dan alleen degenen die zorg nodig hebben." Regels Korver vindt dat de overheid via re gelgeving duidelijk moet maken wat wel en niet kan. „Binnen die regels moeten speciale voorzieningen wor den getroffen om ouderen te laten functioneren in onze maatschappij. De ideeën voor deze voorzieningen moeten door de ouderen zelf worden aangedragen, van onderen af aan dus." Door de vergrijzing is meer verzorging nodig. Thuiszorg alleen is niet de oplossing, aldus Korver. Hij wees er op dat in de toekomst veel geld zal moeten worden gestoken in de bouw van verzorgingstehuizen. „Het is bijna net als met de milieuproblematiek: er moeten keuzes worden gemaakt. Er is met voor alles geld." Verdienen „Is het de bedoeling om geld te ver dienen met PIO?", vroeg de heer C. de Lugt tijdens de aansluitend gehou den forumdiscussie. Volgens hoofd C. Ockeloen van het bureau ouderen zorg Noordholland is één van de PIO- doelstellingen inderdaad „méér doen met dezelfde middelen". De aanstel ling van een zorg-coördinator moet er toe leiden dat overlappingen op het gebied van ouderenzorg worden ver meden. „Zorg moet zo efficiënt mo gelijk, waardoor financiële middelen vrijkomen", aldus Ockeloen. Hij. verwacht, dat, gezien de weinig opwekkende „tussenbalans" van het kabinet, geen groter budget voor de ouderenzorg beschikbaar zal komen. Efficiëntere besteding van het geld is daarom ook noodzakelijk. Forum-voorzitter Donatz antwoordde op een vraag van Nel Eelman-van 't Veer dat het ministerie van WVC concrete plannen heeft om de subsi diestroom van rijk richting zorgsector te veranderen. Per 1 januari 1993 zal sprake zijn van één geldstroom voor verzorgings- en verpleeghuizen, wat vermoedelijk een verbetering van de huidige situatie zal betekenen. Subsidie provincie? Mart Zijm stelde de vraag of naast bijdragen van het rijk en de gemeen te ook de provincie financieel over de brug komt. „Wie betaalt de secretariaats- en administratiekosten? Is dat wellicht een taak voor de pro vincie?", aldus Zijm. „Ik zou deze vraag heel gemakkelijk kunnen beantwoorden, maar dat is niet zo aardig", pareerde Ockeloen, hiermee subtiel aangevend dat het antwoord „nee" luidt Ockeloen ver wees naar de rol van de provincie bij andere taken in de zorgsector. „Op het beschikbare budget wordt al een groot beroep gedaan. Er "is weinig ruimte voor subsidiëring van nieuwe initiatieven", concludeerde hij. Donatz vulde aan dat de Texelse PlO-groep wel een subsidieverzoek aan de pro vincie heeft gedaan inzake een bijdra ge in de projectkosten. Daarbij was echter niet aangegeven om welk be drag het gaat. Uitvoering „Ik zou het op prijs stellen als niet al leen leuke plannetjes worden ge maakt, maar ook wordt gedacht aan de uitvoerenden", uitte Petra Zuide- wind van de Kruisvereniging haar be zorgdheid. Forumlid Nel Schuijl van de Texelse gezinszorg zegde toe er goed op te zullen letten dat niet over de medewerkers wordt heengewalst. „We mogen inderdaad niet vergeten dat er medewerkers zijn die moeite met deze ontwikkeling zullen hebben. Voorkomen moet worden dat we el kaar in de zorgsector op Texel voor de voeten gaan lopen." Of in de nieuwe situatie het zelf bestuur van de diverse medewerken de instanties valt te handhaven, is niet zeker. Volgens NZR- vertegenwoordiger Van Hassel is het streven erop gericht gezamenlijk doe len Je realiseren, zonder dat de auto nomie van de participanten wordt aangetast. Nel Schuijl maakte duide lijk dat dit laatste niet valt te waar borgen. „Het gaat uiteindelijk om het verlenen van zorg, waarbij het goed is te weten waar je elkaar kunt vin- Scholieren uit Den Burg vergaapten zich vrijdagmorgen aan de oorlogs graven op de algemene begraaf plaats aan de Kogerstraat. Het bezoek, onder aanvoering van burge meester Schipper, was onderdeel van een bijeenkomst waarin door de scholieren de bevrijding werd her dacht. Drie basisscholen uit Den Burg adopteerden vier jaar geleden drie monumenten, die herinneren aan de omgekomen soldaten tijdens de tweede wereldoorlog. De bijeenkomst startte in de raads zaal waar burgemeester Ton Schipper de leerlingen eraan herinnerde aan wie ze de huidige vrijheid hebben te danken. „Het is de moeite waard daar ééns per jaar bij stil te staan." Arnold van Bruggen, een leerling van de Thijsseschool, droeg daarna het gedicht „Bevrijding en nog wat" voor. Leerlingen van het CVO speel den en zongen onder leiding van mu ziekdocent Bernard Teilegen een muzikaal intermezzo in de raadszaal. Nadat de burgemeester nog enkele woorden tot zijn inmiddels met vlag getjes uitgedoste gehoor had gericht, werd het Wilhelmus door iedereen uit volle borst ingezet. Symboliek Gezamenlijk trok de schooljeugd ver volgens naar de algemene begraaf plaats om de gedenktekens, geplaatst na de oorlog, te bekijken. Eén daarvan werd door de republiek Georgië geschonken, ter nagedachte nis aan de gevallen strijders tijdens de Georgische opstand. De beeltenis van een afgeknotte boom symboli seert het adrupt beïndigen van het leven van jonge soldaten, het verzet Het reportageteam van het consu mentenprogramma „Kassa!" van de Vara heeft in zwempark Molenkoog geen opnamen gemaakt van Dennis Huizinga, die bijna verdronk bij een ongeval in het zwembad. In de vorige krant hadden wij dit abusievelijk ge meld. Wel filmde de Vara een jonget je uit Apeldoorn, die vorig jaar ook een ongelukje beleefde in hetzelfde bad. „Kassa!" besteedde in de uit zending van zaterdag j.l. geen aan dacht aan dit onderwerp. den. Maar ik weet niet of in de toe komst autonomie mogelijk blijft." Intentieverklaring De bijeenkomst werd afgesloten met de ondertekening van een intentiever klaring door de participerende instan ties (Anbo Texel, Kruiswerk Kop van Noordholland, RIAGG Den Helder, Stichting Bejaardenzorg Texel, Stich ting Gezinsverzorging en Bejaarden hulp Texel, Stichting RK Verzorgingstehuis Sint Jan, stichting Samen Eén/Gollards, Stichting Wel zijn Ouderen Texel, Woningbouwvere niging Texel). Zij verklaren hiermee samen te werken om vernieuwing van de ouderenzorg op Texel tot stand te brengen, zowel op bestuur lijk als op uitvoerend niveau. en de bevrijding. Het laatste monu ment dat werd bekeken was een kruis ter nagedachtenis van de ges neuvelde soldaten uit het Gemene best. Aangemoedigd door burgemeester Schipper stapten de leerlingen na enige aarzeling van het grintpad af om de netjes gerang schikte grafstenen van nabij te bekij ken. Bij wijze van uitzondering mocht het jonge gezelschap zich op het grasveld begeven. De grafzerken van soldaten, onder andere afkomstig uit Engeland en Kenia, werden door hen met bewondering bekeken Deze be graafplaats werd door de Common wealth (het Gemenebest) opgericht als tastbaar bewijs van de bittere strijd. De blanke grafstenen en het kruis zijn gemaakt van rotsblokken, gehouwen uit de Engelse krijtkust. Op 4 mei, tijdens de dodenherden king, zullen door enkele leerlingen bloemstukken bij het monument „De goede herder" worden gelegd. Diefje. In een winkel in de Parkstraat werd gistermiddag een 11-jarige jongen betrapt toen hij voet balplaatjes meenam zonder te beta len. De politie werd ingelicht. W>«*1 tHKMn »*'»or»oc^rtrH» ««c-i Or Graag wil ik als groepsbegeleidster van de Stichting Vrouwenhulpverle ning „Avalon" reageren op het artikel m de Texelse Courant van 11 april, met als titel „50 pond afvallen in zes maanden tijd". Allereerst wil ik mijn waardering uit spreken voor de prestatie van Mia Groenhof. Ik ben blij dat Mia in haar interview zo duidelijk weergeeft dat zij, als vrouw, op haar uiterlijk werd en wordt beoordeeld. Juist déérop wil ik reagerend, me in goed gezel schap voelend met Naomi Wolf, die momenteel erg in de picture is met haar boek „De mythe van de schoon heid". In mijn werk, het begeleiden van groepen vrouwen die eetproble men hebben, kom ik veel vrouwen tegen die al jarenlang een gevecht aangaan met zichzelf en de weeg schaal. Vrouwen, die geobsedeerd zijn door (niet) eten en die zich na het lezen van dit artikel niet direct gesteund zullen voelen. Wat ik onder aandacht wil brengen is het feit dat afvallen voor een groot aantal vrouwen niet zo eenvoudig is, en dat het mij en hen stoort dat de verwachting is: zie er slank, stralend en aantrekkelijk uit. Deze verwach ting maakt dat veel vrouwen al heel jong zich niet tevreden voelen met hun lijf en zich in allerlei (veel schade doende) bochten wringen om te vol doen aan die schoonheidsmythe. In de groepen „vrouwen en eten" van Avalon leren vrouwen respect en waardering te krijgen voor zichzelf. Mijns inziens constructiever dan te voldoen aan wat „men" van je ver wacht. Lidwien Buur, St. Avalon, Den Helder. Burgemeester Schipper legt uit aan de leerlingen van de basisscho len in Den Burg wat geschreven staat op de grafzerken

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 5