„Gemeente niet anders tegenover ondernemers" PvdA-kamerlid debatteert over zeedagenregeling Kritische discussie TVO met wethouders Ouderen vermaken zich met lambada Alternatieve stral voor voortijdig ontsteken Meierh Brons voor Texelse jachthoornblazers PAGINA 6 TEXELSE COURANT DINSDAG 30 AP| „In de afgelopen periode is de rol van de gemeente veranderd van aanjager tot meer remmend. Halverwege de jaren tachtig was het nodig om initiatieven zoals het zwemparadijs te stimule ren, maar nu lijken de grenzen in zicht of zijn ze bereikt. De ge meente staat echter niet anders tegenover de ondernemers." Aldus pareerde wethouder Klaas Barendregt kritiek van het be drijfsleven op het gemeentelijk beleid in een donderdagavond ge houden vergadering van het Texels Verbond van Ondernemers (TVO). In „De Rotisserie" in Oosterend had den Barendregt en collega Dirk Terpstra een pittige discussie met bestuur en leden van TVO. Het nieu we bestemmingsplan Den Burg centrum, de uitgifte van recreatieve slaapplaatsen en de grondprijzen vormden de heetste hangijzers. „Toch geloof ik dat de wethouders zich hier niet in het hol van de leeuw hebben gewaand", conclu deerde TVO-voorzitter Ko Vinke aan het eind van de bijeenkomst. Zijn mening werd door de aanwezigen gedeeld; gesproken werd van een nuttige gedachtenwisseling, die voor herhaling vatbaar is. „Banken en makelaars wachten geen half jaar op de uitkomsten van een haalbaarheidsonderzoek. Als een on dernemer een zaak wil beginnen in een pand, waarvoor hij een voorlopig koopcontract sluit, krijgt hij niet eeu wig de tijd. Zo werken voorlopige koopcontracten niet." Met dit voor beeld gaf TVO-lid Willem Leijdekkers aan dat het voorgenomen „reguleren de" beleid van de gemeente bij de ontwikkeling van Den Burg-centrum in de praktijk op problemen zal stui ten. B en w willen ondernemers ver plichten een haalbaarheidsonderzoek te laten verrichten voor uitbreiding of vestiging van een detailhandelzaak. „De vrijheid van ondernemen wordt hierdoor aangetast", luidde de stel ling waarover donderdagavond werd gediscussieerd. Wethouder Barendregt wilde op het voorbeeld van Leijdekkers geen uit spraak doen over de tijd die met de procedure voor wijziging of vestiging is gemoeid. „Ik vind dat dit wel bin nen een normaal tijdsbestek moet kunnen gebeuren", aldus Barendregt. Gat in de markt Frits Langeveld wilde weten wie de uitkomsten van het onderzoek beoor deelt en wat daarbij het afwijzingscri terium is. Langeveld: „Stel dat er in het centrum drie schoenhandels zijn en ik wil een vierde beginnen, omdat ik een gat in de markt zie. Ik vind dat een ondernemer deze vrijheid moet hebben; het is toch zijn risi co?" Barendregt antwoordde dat het „gat in de markt" juist via haalbaarheid sonderzoek moet worden aange toond. De beoordeling daarvan is volgens hem objectief, omdat de consulent van Economische Zaken wordt geraadpleegd. Barendregt legde uit dat het nieuwe bestemmingsplan de gemeente de mogelijkheid biedt om bepaalde on gewenste ontwikkelingen tegen te gaan. Als voorbeeld noemde hij ver houding natte horeca en leefbaarheid. Verscheidene aanwezigen vroegen zich af waarom de gemeente zonodig meer greep op de detailhandel wil krijgen, terwijl het kennelijk vooral om de regulering van de natte horeca te doen is. Barendregt antwoordde dat er méér factoren een rol spelen. „In het centrum grijpen de functies steeds intensiever op elkaar in. Ver keer, wonen, uitgaan, winkelen in één beperkt gebied vraagt om een meer sturend optreden. Detailhandel mag niet zó ver uitbreiden dat er in het centrum niet meer wordt ge woond. Wij hebben gesteld dat de woonfunctie niet verloren mag gaan, ook al valt het in stand houden van de woningvoorraad juridisch niet als criterium te handhaven." Te hoge lasten? Wethouder Terpstra ging in op de stelling dat de lastenverhoging voor het bedrijfsleven in geen enkele ver houding zou staan tot de lastenver hoging voor de burger. Inderdaad blijkt in de heffing van het reinigings recht een verschil ten nadele van de bedrijven te zijn ontstaan, maar dat Ruim honderd ouderen van Texel en uit Wieringerwerf zetten donderdag hun beste beentje voor. In de Kaapsnol(De Koog) was het swin gen en lachen geblazen bij een geza menlijke volksdans-activiteit. Hoewel lachen, zeg maar schuddebuiken. Bij deelnemers en toeschouwers was de hilariteit groot als de dames en heren hun pasjes weer eens de verkeerde kant op maakten. En dat gebeurde steeds veelvuldiger, toen dansleidster Betsy Verhoeven de moeilijkheids graad van de dansen in de loop van de ochtend opschroefde. Vooral de lambada en de Nieuwzeelandse kiwi- ring zorgden voor de nodige opwin ding. „Dit is pure ontspanning", oordeelde dansleidster en initiatief neemster Betsy Verhoeven. Zij hoopt dat de uitwisseling bijdraagt tot méér beweging voor de Texelse ouderen. „De groep ouderen is een groeiende doelgroep, waarvoor bij de sportvere nigingen nog nauwelijks aandacht is", aldus Betsy Verhoeven. Naast het door haar gegeven volksdansen, wordt in alle dorpen gymnastiek ge geven (onder de titel „Méér bewegen voor ouderen"), beoefenen ouderen koersbal, en kunnen zij twee ochten den per week terecht voor zwemles of bewegingsoefeningen in het zwembad. „Maar er is nog veel meer mogelijkmeent Betsy Verhoeven. „Tennis bijvoorbeeld, met behulp van vertragende ballen. Badminton ook, en voetbal in een kleine zaal. Om dit te stimuleren, hebben de sportraad en de Stichting Welzijn Ouderen Texel alle verenigingen aangeschreven om een instuif te houden in mei. Daarop is helaas nauwelijks gereageerd, zo dat de instuif niet doorgaat." Wel zal op de jaarvergadering van de sportraad op 16 mei voorlichting over sporten door ouderen worden gege ven door medewerkers van de Kruis vereniging Noordholland en het Sport Medisch Adviescentrum. was niet de bedoeling van b en w, aldus Terpstra. „Intern wordt momen teel onderzocht hoe dit zit. Het colle ge voert in elk geval geen bewust beleid om de bedrijven zwaarder aan te slaan." Frits Langeveld klaagde over de hoogte van de bouwleges. „Voor een wijziging van een bouwvergunning van ƒ100.000,- moest ik ƒ16.000,- le ges betalen. Ambtenaren gun ik een goed salaris, maar hoeveel uur moe ten ze hier wel niet aan besteden willen ze aan zo'n hoog bedrag ko men?" Terpstra legde uit dat de kosten zo reëel mogelijk worden doorberekend, zodat de gemeentelijke organisatie kostendekkend kan draai en. Hij ontkende dat de gemeente er een slaatje uit tracht te slaan. „In de tijd dat ik nu wethouder ben, heb ik toch al een paar keer meegemaakt dat men bij een ingrijpende wijziging van een bouwplan niet wéér de vol ledige bouwleges hoefde te betalen, hoewel de gemeente juridisch wel het recht heeft om dat af te dwin gen." Witte vlek Wethouder Barendregt gaf toe dat de stelling van b en w dat de druk op de winkels in Den Burg te groot is, niet cijfermatig is onderbouwd. „Daarom is het nu van groot belang dat het distributie-planologisch onder zoek wordt gehouden. We zullen al leen winkels bouwen in het gebied tussen Beachpark en De Koog als blijkt dat er markt voor is", aldus Ba rendregt. „Momenteel is dit tussen gebied nog een witte vlek. Mijn voorganger wethouder Schilling had grote problemen omdat het tussenge bied wegens de dure doorbraak bij de Amro-bank duur moest worden verkocht en al strak was ingevuld. Nu is alles echter weer mogelijk." Wel zijn al circa zes grondaanbiedin- gen gedaan aan ondernemers voor dagwinkels in het tussengebied. Die dateren nog uit de tijd dat Jarino de grond in eigendom had. „Je kunt het tegenover de betreffende onderne mers niet maken de grondaanbiedin- gen terug te nemen als het plan wordt gewijzigd", aldus Terpstra. Nieuwe woningen Wethouder Barendregt had nog enke le nieuwtjes in petto. Hij deelde mee dat mogelijk nog dit jaar een begin wordt gemaakt met de bouw van een stuk of acht „wisselwoningen". Bedrijven kunnen daarin krachten on derbrengen die tijdelijk een huurwo ning nodig hebben. Verder zei Barendregt dat wordt onderzocht of ook reguliere woningbouw in het tus sengebied aan de Nikadel valt te rea liseren. Geprobeerd wordt hier planologisch ruimte voor te schep pen. Ook zei de wethouder dat de ge meente onderhandelingen voert over uitbreiding van het bedrijventerrein in De Mars richting de Ruitersplaats. Kleine, niet-zware bedrijven zullen, als dit plan doorgaat, zich dan in het verlengde van het bedrijventerrein aan de Abbewaal kunnen vestigen. Voor verdere bedrijvenvestiging bij Den Burg ziet Barendregt mogelijkhe den in de invulling van „gaten", zoals recent aan de Maricoweg/Bernhard- laan is gebeurd. Het gebied bij de oude TEM komt hiervoor eventueel in aanmerking. Grondprijzen Wethouder Terpstra vertelde waarom de gemeente verschillende grondprij zen hanteert. „De prijzen kunnen per terrein verschillen, omdat de kosten voor de ontwikkeling van een gebied flink uiteen kunnen lopen. De ge meente heeft er echter geen belang bij hogere grondprijzen te hanteren dan nodig is. Wel is het zo dat het grondbedrijf de risico's moet afdek ken. Soms moet je lang wachten voordat de grond wordt uitgegeven, kijk maar naar 't Stappeland, dat ton nen heeft gekost." Een ander voorbeeld is het bedrijven terrein aan de Abbewaal, waar aan vankelijk een grondprijs van ƒ125,- werd gehanteerd. Dat bleek te duur, zodat de vraag niet op gang kwam. Pas toen -onder invloed van een brief van het TVO-bestuur- de gemeente de grondprijs liet zakken tot ƒ80,-, bleek er wel degelijk interesse te be staan. Onvermijdelijk was een discussie over het aantal slaapplaatsen. Wat velen niet wisten, was dat logies met ont bijt buiten de telling valt. Hans de Leeuw hield een pleidooi om een ge middelde bezettingsgraad van vier in plaats van vijf personen per zomer huis te hanteren. Zo wordt automa tisch een nieuw reservoir slaapplaatsen gecreëerd, zodat hotels die nu in hun uitbreidingsplannen worden geblokkeerd, de noodzakelijke kwaliteitsverbetering kunnen doorvoe ren. „Waarom heeft het college niet het lef om de telling te veranderen?" Barendregt wilde er niet van weten. „Dit leidt tot bijstelling van het maxi mum van 47.000 slaapplaatsen, en dat is niet gewenst." Plezier overheerste bij de dansuitwisseling van Texelse en Wieringerwerlse ouderen. Kamerlid Jan van Zijl brengt op 14 juni een bezoek aan de viscoöperatie in Oudeschild. Na afloop van een toespraak kunnen Texelaars met de politicus, die voor de PvdA de visse rijzaken behandelt, in debat gaan over de door hem voorgestelde zee dagenregeling voor kotters. Van Zijl komt naar Texel op uitnodiging van de Visserijvereniging DETV, die scep tisch heeft gereageerd op zijn poli tieke plannen. Zijn voorstel is om de nu geldende, historisch gegroeide vangstrechten te vertalen in vangstdagen. De vis sers vrezen daardoor oneerlijke con currentie, omdat het landelijke quotum snel zal worden volgevist. Minister Bukman van landbouw en visserij vindt dat in de huidige situa tie de vissers onvoldoende kunnen worden gecontroleerd op fraude. Ver schillen in vangstrechten tussen de kotters werken onoverzichtelijkheid in de hand. Bukman's voorstel, later door kamerlid Van Zijl enigzins bijge schaafd, moet de ingewikkelde vangstcontroles overbodig maken. In de nieuwe situatie is vastgelegd dat een schip een vastgesteld aantal da gen mag vissen, waardoor frauderen moeilijker is, zo veronderstellen de bedenkers van het plan. „Een zeer onduidelijk voorstel, wat veel onrust onder onze leden heeft gezaaid", al dus DETV-voorzitter Bas van der Beek. Sanering „De vissers vrezen dat de miljoenen die voor vangstrechten zijn neerge teld nu voor niets zijn geweest." Kot ters met weinig vangstdagen vissen in korte tijd zoveel mogelijk. Vissers met veel vangstdagen, die hun activi teiten spreiden over het hele jaar, ko men dan onvoldoende aan hun trekken, stelt de vissersvoorman. De kopers van visrechten hebben in belangrijke mate bijgedragen aan ge zondmaking van de sector. Naast het versterken van het eigen bedrijf, leve ren ze een belangrijke bijdrage aan de sanering van de vloot." Kleine, onren dabele visserijbedrijven besluiten het quotum te verkopen en hun visactivi- teiten te staken, verklaart Van der Beek. Inmiddels is door het bedrijfsle ven al ruim elf miljoen op tafel ge bracht, waardoor landelijk al vijftig kotters zijn gesaneerd. Van 31 kot ters is de aanvraag in behandeling. Geheel in strijd met de over- heidsplannen vinden de Texelse vis sers dat het aantal dagen dat een schip maximaal mag vissen direct verband moet fjouden met de grootte van het beschikbare visquotum per bedrijf en het vermogen van de kot ter. „Het georganiseerde bedrijfsleven moet aan de minister en de tweede kamer duidelijk maken alleen zo'n zeedagenregeling te willen", aldus Van der Beek, die vindt dat het indi viduele quotum de basis moet blijven voor de vissers. Denkwerk Visserijvereniging DETV heeft uit on genoegen over het visserijbeleid het idee gelanceerd een werk- en stuur groep te installeren, die opereert on der auspiciën van het Produktschap voor Visserij. De door DETV bepleite stuurgroep heeft tot taak de moge lijkheid van een zeedagenregeling, aangepast aan de vangstrechten per ondernemer, te onderzoeken. Zij zal moeten bezien of voor schepen met vangstrechten op meerdere soorten vis, dezelfde situatie van toepassing is. Of verplichte sanering overbodig zal zijn, doordat vrijwillige bedrijfs- beindiging vanzelf plaatsvindt zal nog moeten blijken. In de stuurgroep, die de beslissingen Drie Hoornder jongens vat rond 13 jaar zijn op bijzonj wijze gestraft, omdat ze zi dag de Meierblis aan de a weg aanstaken. In overleg de ouders heeft de politie opgedragen ervoor te zorg dat de de Hoornder MeierI vóór dinsdag „de mooiste Texel" wordt. Die straf is i voerbaar, want dank zij op den van de brandweer m slechts een klein deel van blis in vlammen opgegaan karwei zal dan ook bestae het maken van een mooie brandstapel uit het reeds wezige materiaal. De blis namelijk bijzonder slordig brandbare rommel lag ovt veel te grote oppervlakte spreid. Het muisje krijgt r een staartje want het opt van de brandweer is in 6i ke gevallen niet gratis. Dl nmg gaat dus naar de ou neemt, zullen bestuurders ul serijwereld plaatsnemen. De groep zal bestaan uit één ol rechtskundigen, een vissenjdi ge van het Landbouw Econoi Instituut (LEI), en een visser} Samen moeten deze groepen worden geacht de overheid di uit handen te nemen. Het be) ven kan hierdoor tevens eens op overheidsplannen reageren Zowel de Federatie van Visse gingen als de Nederlandse Vis bond nemen het Texels initiati serieus in behandeling. Tijden vergadering van de Federatie I de zaterdag staan de Texelse stellen op de agenda. In Nederlands kleinste stadje Bronk- horst hebben de Texelse Jachthoorn Blazers met 1044 punten in de klas se A jachtsignalen, het vorig jaar be haalde brons weten te behouden. Deze kwalificatie wil zeggen dat de professionele jury onder leiding van Gerrit ten Braber zestig tot zeventig procent van het maximaal aantal punten voor de vier verplichte signa len heeft gegeven. Gezien de sterke uitbreiding die de groep het afgelopen jaar heeft onder gaan en het feit dat enkele leden pas een paar maanden intensief met het Jachthoornblazen bezig zijn, mag dit een bevredigend resultaat worden ge noemd. De TJB traden zaterdag met negen „First Pless Blazers" en 2 „Parfoch Hoorn Blazers" aan. De ver eniging begint langzaamaan een ech te eenheid te vormen, wat dan ook door de jury met een acht voor de indruk van de groep werd beloond, 's Middags werden de vrije fanll blazen, bracht de TJB de Heg fanfare en de Hundefanfare te gehore. De wil was er, maan verheid en de juiste muzikale ring waren nog wel voor verb! vatbaar. Bij het individuele ins zen ging het een stuk beter, de zenuwen van het alleen voi groot publiek blazen slaagden Texelse deelnemers. Mevr. M. Zandstra en de here Drijver, K. van der Meer, J. Fel en R. Zandstra behaalden brff kwalificatie zilver was er voor heer S. den Boer. Tussen de optredens door hee TJB haar instrumentarium uitgi met handgemaakte hoorns va' strumentenbaumeister Anton t len. De vereniging is erg verhe met de bladmuziek die ze hef ten te bemachtigen voor deze toon hoorns. Al met al een zei geslaagde dag en een stimulf het volgend jaar.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 6