Cjrocn '^wartsjexeh in het harL, De zon te slim af voor 99- Overdracht NlOZ-schip eestelijk beklonken Gedupeerde telers vormen actiecomité Moederdagidee JUWELIER MARTIN TROMP Reddingboot eruit voor Duits jacht Geen krant op (Hemelvaartsdag Opmerkelijk beeld Inbraak in kiosk Texelse tulpen mogen Japan niet in Geen voorrang :R|CHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10577 DONDERDAG 2 MEI 1991 advertenties, abonnementen, etc. •veld De Rooy B.V., Postbus 11. 1790 AA Den Burg, Jon 02220-12741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 tie parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon [0-12741. ctie buiten werktijd [Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, telefoon 02220-15472. Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.99.17.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs /43,95 per half jaar. Los ƒ1,20 Texels bont Er bestaat geen absolute zekerheid over de oorzaak van de besmetting van tulpen door dit grijsvirus, maar er wordt aangenomen dat de virusziekte perceelsgebonden is. De affaire die al jaren sleept vindt zijn oorsprong in een wereldwijde publicatie over dit „Texels bont", van viroloog Ir. C As jes, onderzoeker op het Laboratorium voor Bloembollen Onderzoek (LBO) in lisse. Japanners, die vreesden dat door hen geïmporteerde bollen besmet zouden zijn met dit virus, stonden na het lezen van het artikel snel bij de Nederlandse Bloembollen Keuringsdienst (BKDI op de stoep A. Abbink, hoofdkeurmeester van de BKD, vertelt: „Japanse onderzoekers stonden erop dat wij hen besmette planten zouden laten zien. Wij wisten Let op de folder van Nu montuur met meekleurende glazen op sterkte geslepen voor maar 99,-. En toch keus uit 750 monturen. y Inclusief gratis (jANSANDERS oogmeting. opticiens BR GRATIS 06 0726776 f flfdbn btwml Max. sterkte van -4 tot -»-4 enkelvoudig tot cylinder 2. v De aanbieding is geldig t/m 18 mei 1991 en bij inleve- ring van deze advertentie. Andere kortingsregelingen O' zijn hierop niet van toepassing. Viering koninginnedag in woord en beeld w Exclusief interview met voegde de scheepsbouwer daar aan toe: „Tijdens de proefvaart hebben we nog even de laatste gaten ge dicht, nu is het schip echt water dicht." Hij roemde de NlOZ-medewerkers die tijdens de bouw van het geavanceerde schip voortdurend aanwezig waren. „Een sublieme samenwerking." Vervolgens overhandigde de scheepsbouwer de certificaten van deugdelijkheid van het schip aan de technisch- administratief directeur van het NIOZ, E. van Abs. Redevoeringen J.A. Battjes, voorzitter van de stich ting NIOZ, schetste de ontwikkelin gen die voorafgingen aan de ingebruikname van het schip. „In 1984 werd het idee vóór aanschaf van dit schip gelanceerd. Nadat in 1989 de tekeningen goed werden ontvangen kwam geld beschikbaar. De bouwperiode verliep voorspoedig, niet in de laatste plaats door de he- De Texelse reddingboot „Siegfried Egmundis" rukte dinsdagavond uit voor het in nood verkerende jacht „Paloma" op de Noordzee ter hoog te van de Vliehors. Ruim voordat de Texelaars ter plekke waren, werd de actie alweer afgeblazen. Een in de buurt zijnde supplyer, de „Boa Po wer", bracht het jacht in veiligheid. Inleiding tot de actie was de waarne ming van twee rode vuurpijlen door campinghouder -en reddingbootschipper- Jaap Groen uit De Cocksdorp. De kustwacht werd gealarmeerd en omstreeks 21.45 uur ging de reddingactie van start. Ook de whipperploeg van Vlieland en de reddingboot „Carlot" van Terschelling rukten uit en de vuurtoren werd be mand. Intussen werden vanaf het jacht, dat zich op ongeveer zeven mijl ten noord-noordoosten van de Eier- landse vuurtoren bevond, nog eén stuk of zes vuurpijlen afgeschoten. Om kwart over tien meldde de „Boa Power" dat zij de „Paloma" op sleep touw had genomen. Aan boord be vond zich één Duitser, die een nogal ontredderde indruk maakte. In de moeilijke omstandigheden (oosten wind kracht 6 Bf) was hij kennelijk het spoor bijster geraakt. Hij was op weg van Helgoland naar Las Palmas. Besloten werd de „Paloma" terug te slepen naar West-Terschelling. Sleep boot „Typhoon" van Terschelling nam kort hierna het werk van de „Boa Po wer" over, geassisteerd door de „Carlot". De „Siegfried Egmundis" keerde on verrichter zake terug. Schipper Groen sprak van „een goede oefening in het donker" op de moeilijk te bevaren Ei- erlandse Gronden. lelagia, het nieuwe vlaggeschip het Nederlands Instituut voor irzoek der Zee (NIOZ), is gister- jen in de haven van Oudeschild leel in gebruik genomen. Door neerhalen van de vlag van bou- Verolme Shipyard Heusden bv et hijsen van de NlOZ-vlag werd aad symbolisch bij het woord iegd. Gehaast, want directeur G. Is van Verolme keerde na afloop emsnel terug naar zijn bedrijf, staking onder het personeel ver- I zijn aanwezigheid. 'erolme-directeur had echter toch gelegenheid enige woorden tot lim vijftig genodigden, waaron- lurgemeester Ton Schipper, te en. In de salon van het schip hij een bijzonder woord van wei voor de doopmoeder van het b, mevrouw Zijlstra. Hij herinner- log eens aan de bouw van de Pe- I waaraan door Ime-medewerkers totaal 90.000 was besteed. Dat is ongeveer tig procent van de jaarcapaciteit de werf uit Heusden, die ook «woordelijk was voor de bouw Teso's Schulpengat. „De Pelagia Det na de proefvaart ruimschoots de verwachtingen." Gekscherend IVegens Hemelvaartsdag zal donderdag 9 mei a.s. geen Texelse Courant verschijnen. In ontgaande jaren was het ge- iruikelijk dat de kranten van linsdag en donderdag in de lemelvaartsweek werden sa- lengevoegd tot één krant, die p woensdag verscheen. Dit- laal zal de Texelse Courant an dinsdag gewoon op die eg uitkomen. In de TC3 van aterdag 11 mei is ruimte gere- erveerd voor het verdere ieuws van volgende week. Wij arzoeken correspondenten en dverteerders met bovenstaan- e rekening te houden. De directie. - te zandsuppletie verloopt voor- poedig. Inmiddels is het werk evorderd tot aan paal 20, pre- tegenover de Badweg. Dat pc/e gisterochtend tot een pmerkelijke situatie bij hoog later. Paviljoen Drie stond oog en droog op het ter plaat- 5 wel honderd meter breide frand. Tegelijkertijd reikte het '3ter bijna tot aan het slechts vkele meters noordelijker gele- 5n strandpaviljoen Paal 20.... ren Schilling, Pietersen, Bakker en Buisman die bijna bij nacht en ontij aanwezig waren. Door hen werd niet op een uurtje gekeken.", aldus de NlOZ-voorzitter. De derde spreker was prof. L.M. Schoonhoven, verte genwoordiger van het Biologisch Oceanografisch en Aardonderzoek, dat direct onder het ministerie van landbouw en visserij ressorteert. „De zee is de bakermat waarin de wortels van ons bestaan zich bevinden. Het is van cruciaal belang haar voor de aarde te behouden. De Pelagia kan daarbij grote diensten bewijzen", al dus Schoonhoven. Hij gaf het woord aan de heer Hutter van de Neder landse Organisatie van Wetenschap pelijk Onderzoek (NWO), de directe financier van het nieuwe schip. De aanschaf werd mogelijk door een speciaal fonds van het ministerie van onderwijs en wetenschappen. Hutter maakte bekend dat NWO een ambi tieus voorstel heeft ingediend bij het ministerie voor verruiming van de fi nanciering van wetenschappelijk on derzoek. Toch raadde hij zijn gehoor aan nog geen hooggespannen ver wachtingen te koesteren: „Het kan nog wel drie jaar duren voor de toe zegging rond is", W.G. Mook, hoofd en tevens wetenschappelijk directeur van het NIOZ, kreeg van hem een baroscoop waarmee het weer kan worden voorspeld. „Een niet weten schappelijk omschreven en omstre den instrument, maar wel mooi", aldus Schoonhoven. Vervolgens werd door de aanwezigen, waaronder vele vertegenwoordigers van de weten schap en overheid, een toast op het nieuwe schip uitgebracht. Snoepreis Even na twaalven manouvreerde ka pitein Gerssen de 66 meter lange Pe lagia omzichtig door de havenmond van Oudeschild, ditmaal met de NlOZ-vlag in top. Met bijna het voltal lige gezelschap nog aan boord begon een vaartocht die de passagiers langs de toekomstige thuishaven van het schip voerde. Via het Molengat werd de proefvaart in het ruwe Noordzee water glansrijk volbracht. Tijdens de reis lieten de gasten zich het koud buffet dat hen door het piepjonge ca teringbedrijf van Ruud Boom uit Ou deschild was voorgezet, goed smaken. Even na tweeën meerde de kapitein het schip af in Gerssens woonplaats, Den Helder. De Pelagia zal daar afgemeerd blijven totdat de werkzaamheden, die ge paard gaan met de uitbreiding van de NlOZ-haven, omstreeks juni zijn afge rond. Naar verluidt zal ook zuster schip Tyro de vernieuwde haven als thuisbasis kiezen. Multifunctioneel Per 1 juli zal de Pelagia aan het zee- onderzoek beginnen. Het schip wordt gebruikt voor waarnemingen in de Lees verder pagina 2 Livingstone-directeur Tebbe S4 TVL wil cursussen voor beter gastheerschap w Tilly Eelman en Alexander Boks winnaars van koninginneloop Texelse aardappel overal ter wereld in trek v» Folkloreprogramma bekend Uit een kiosk op het strand bij paal 28 (De Krim) werden in de nacht van maandag op dinsdag diverse goede ren ontvreemd. Inclusief vernielingen bedraagt de schade naar schatting ruim ƒ1350,-. De eigenaar van de ki osk, een 36-jarige inwoner van De Cocksdorp, heeft aangifte gedaan bij de politie. De dief (of dieven) heeft zich toegang verschaft door een ruit uit te nemen, nadat eerder vergeefs was geprobeerd een deur open te breken. Vermist worden zonnebrillen, speelgoedauto's, vliegers, dozen snoepgoed en kaarten van Texel. Verolme-medewerker J. Broeks 11 en K. Gerssen, de kapitein van de Pelagia. hijsen de NlOZ- vlag in top. Juist nu de bollenvelden volop bloei en heeft een groep Texelse tulpente lers de koppen bij elkaar gestoken. Ze willen niet langer uitgesloten zijn van verkoop van hun produkten aan Japan. Afnemers in dat land tellen grif één tot twee cent méér neer voor tulpebollen dan kopers in ande re exportlanden. Oorzaak van de ex portuitsluiting voor Japan is het incidenteel op Texel voorkomen van een virus, waardoor tulpenbladeren een grijsgespikkeld aanzien krijgen. De kwekers willen een actiecomité oprichten dat keuring van Texelse tul pen voor Japan alsnog mogelijk gaat maken. De initiatiefnemers zijn af komstig uit Tulpenstudieclub I. Dat is een groep kwekers die door jarenlan ge uitwisseling van kennis de kwali teit en opbrengst van hun produkten probeert te verbeteren. Het zit deze telers hoog dat Texelse tulpen, als enige in heel Nederland, uitgesloten zijn van de strenge keuring voor ex port naar Japan. Een land dat na ja renlange handelsinspanning door Nederlandse bedrijven steeds meer Hollandse bollen importeert. dat dit in enkele Texelse tulpenperce len, met name in de Prins Hendrik polder, voorkwam. Het lag dus voor de hand hen mee te nemen naar de ze bewuste velden." Vrede ledereen leek er vrede mee te heb ben. De BKD had aangetoond dat de ziekte uitsluitend voorkomt binnen een door zeewater geïsoleerd gebied. De Japanse onderzoekers hadden de zekerheid dat alleen gezonde bollen de landsgrenzen passeerden: de ziek te was immers perceelsgebonden. Nederlandse tulpentelers en de ex porteurs reageerden schouderopha lend. Slechts een relatief klein produktiegebied was uitgesloten van export van tulpenbollen naar Japan. Voor de gedupeerde Texelse telers was daarmee de kous nog niet af. Zij betalen wél de verplichte heffing, waarmee de keuringskosten voor het zogenaamde Japancertificaat worden gefinancierd. Een doorn in het oog van de Texelaars, want het zijn juist hun bollen die zijn uitgesloten voor Een 16-jarige bromfietser uit Den Burg kwam maandagavond op de kruising Pontweg-Pelikaanweg in bot sing met een auto, bestuurd door een 28-jarige man uit Houten. Niemand werd gewond, maar de voorvork van de brommer en de linkervoorzijde en de motorkap van de auto werden be schadigd. De aanrijding werd veroor zaakt door de automobilist, die komende vanaf de Pelikaanweg ver zuimde voorrang te verlenen aan de bromfietser, die op het fietspad langs de Pontweg reed in de richting van Den Burg. deze keuring. Het meest gedupeerd voelen de telers zich toch door het prijsnadeel waarmee ze al jarenlang worden geconfronteerd. BKD- hoofdkeurmeester Abbink: „We kaar ten het probleem steeds aan bij zo wel Nederlandse bestuurders als bij de Japanners. Tot nu toe helaas zon der resultaat." Overigens zijn andere Texelse bollen, zoals hyacinten, niet vatbaar voor het gevreesde grijsvirus en dus wel geschikt voor export naar het land van de rijzende zon. De oprichters van het actiecomité, willen zowel de verantwoordelijke mensen in Nederland als in Japan wakker schudden. Gedegen keuring van de Texelse gewassen moet aan Japanners voldoende garantie geven dat ook de goedgekeurde Texelse bol len virusvrij zijn. Gehoopt wordt dat collega's het belang inzien van hen initiatief en zich als lid van het comi té laten inschrijven om zo gemeen schappelijk een vuist te vormen.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1