Koude weer leidt tot stagnatie van groei LRNDBOUH KOR! TEXELS Verrassend fotodebuut Joost van der Hoek Ijl mu$si dsvergadering E terschap vergadert ^nletsel voor mfietster Dokbeurt voor reddingboot Blazer TX 33 museumboot Inzameling KTF wordt succes Verduistering „Milieuvriendelijke" aanwending drijfmest AG 7 MEI 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 9 3EDELINGEN VAN B EN W iriek „Van het raadhuis" bevat ldtie en mededelingen van de inte Texel. Lezers die vinden jn een bepaald onderwerp aan- moet worden geschonken, |p contact opnemen met de af- algemene zaken in het ge- ehuis. Nadere inlichtingen: 247. Bouwvergunningen legers voor het gedeeltelijk ver in van een voorgevel aan Wil- lalaan 1a te Den Burg. Stich- lassantenhaven voor het vergro- I n een havengebouw aan de I te Oudeschild. K. van der I voor het gedeeltelijk vergroten I m woonhuis aan de Pontweg pen Hoorn. I vbelanghebbenden kunnen te- ize beschikkingen ingevolge de Jministratieve Rechtspraak iidsbeschikkingen een be- jchrift indienen. Nadere infor- hierover is te verkrijgen bij de intesecretarie, afdeling R.O.V., 205. I meenteraad houdt dinsdag a.s. Ijering, aanvang 19.30 uur in I >meentehuis. De agenda is als I Opening. I Vaststelling volgorde van I stemming. I Vaststelling besluitenlijst raads vergadering de dato 9 april 11991. la. Ingekomen stukken. Ib. Mededelingen. |c. Beantwoording vragen. IVervanging abri's. I Overzicht post onvoorziene I uitgaven. I Verlenging Verordening Ouder- I jchapsverlof. I Verplaatsingskostenverordening. I Vaststelling nota leefbaarheid. iBeslissing bezwaarschrift H. iGrootjen. I Jumelage. IVoorbereidingsbesluiten ten be- Ihoeve van het bouwplan van: la. Woningbouwvereniging Texel Ivoor het plaatsen van een kan toor en 15 woningen aan de lasthuisstraat te Den Burg; Oe Krim b.v. voor de uitbrei- ling van een restaurant en re- :eptie met luifel aan de toggeslootweg te De (--Jocksdorp; c. Petroland voor seismisch on- Jderzoek in de Waddenzee, j. G. Grootjen voor plaatsing taxistalling, Dorpsstraat 58 te De Koog. Vaststelling bestemmingsplan Den Burg centrum, vnelpunten Texelse ar- leidsmarkt. Aanschaf van een zaalstof- :uiger. Vaste geldleningen. Aanschaf zonwering gemeen tehuis. 3ijdrage 125-jaar Vereniging openbaar onderwijs. Verbouw Jac. P. Thijsseschool. Diverse notities gemeentewer ken het afval betreffende. Bewegwijzering diverse dorpen, ^lota gescheiden inzameling FT. afval. Diverse strandzaken. Vaststelling meerjarenprogram ma restaurantje Rijksmonu- nenten. Rondvraag Sluiting. lofingelanden van het Water- Texel komen woensdag 15 mei inbare vergadeing bijeen in de aal van het gemeentehuis, aan- 20.00 ur. De agenda: Opening. aststelling volgorde van temming. lotulen. •gekomen stukken en medede len. aststelling rekening van in- omsten en uitgaven over het ienstjaar 1990. aming Zeewaterkerende werken 991. aststelling wijziging Verordening P de Waterschapsomslag. •vulling vacature hoofdingeland, ondvraag. 'uiting. 6-jarige inwoonster van De dorp is zondag gewond geraakt aar been. Ter hoogte van de rongweg stak zij de Postweg waarbij ze een 53-jarige auto- 'ste uit Brussel over het hoofd oor de aanrijding raakte zowel to als de bromfiets zwaar be- '9d. Het meisje werd per ambu- naar het ziekenhuis afgevoerd. De Texelse reddingboot Sieg fried Egmundis onderging maandag bij Hans Boom een korte dokbeurt. Dit was nodig omdat enige bouten uit de alu minium schacht waren verdwe nen. Tevens kreeg het schip een onderhoudsbeurt en zorg den de eigen opvarenden dat de Siegfried weer fris in de verf kwam. Normaal wordt het onderhoud aan de reddingboot gedaan op een kar bij de ligplaats in De Cocksdorp. De tractor die de Siegfried altijd te water laat en weer op de wagen trekt, is echter onlangs zelf te water geraakt en dus momenteel met te gebruiken. De historische Texelse blazer TX 33 wordt, als de gemeente bereid is vergunning te verlenen, museum boot. Klaas van Twillert is exploitant van het schip en is in onderhande ling met het Maritiem- en Juttersmu- seum van Oudeschild. De TX 33 is ondergebracht in een stichting. Van Twillert heeft het antie ke vissersschip dat ooit is gebouwd in opdracht van Cornelus Drijver uit Oosterend gerestaureerd en verzorgt vaartochten vanuit Zeewolde. Maar hij onderzocht al enige tijd mogelijke heden om met de blazer tochten te verzorgen vanuit de oorspronkelijke thuishaven: Texel. De schipper kwam in contact met het Maritiem- en jut- tersmuseum. Conservator Willem Pe ter van der Vis: „Het is een initiatief van hem, maar wij zien er wel wat in. We hebben onze ideeën overlegd. Als de gemeente de benodigde ver- De inzameling die het Koninklijk Texels fanfarekorps houdt ten bate van het nieuwe verenigingsgebouw lijkt een groot succes te worden: er is al f70.000,- bijeen gebracht. KTF- voorzitter Wim van Sambeek: „Fan tastisch. Dit hadden we wel ge hoopt, maar zeker niet verwacht!" Het meeste geld is gekomen van de bedrijven. De 400 ondernemers die persoonlijk bezoek hebben gehad, of ferden tot dusver f42.000,- en deden harde toezeggingen voor een totaal bedrag van f4800,-. Vijftig bedrijven moeten nog reageren. Bij de actie werd niet alleen een beroep gedaan op de ondernemers zelf maar ze kre gen ook het verzoek een beroep te doen op toeleveranciers of andere za kelijke relaties. Maar ook het „gewone" publiek heeft inmiddels laten blijken het fan fare een goed hart toe te dragen. De huis aan huis-actie waarbij envelopjes werden bezorgd die zaterdag werden opgehaald, leverde f21.108,- op. De mensen die zaterdag niet thuis waren of om een andere reden niet werden bereikt, zullen dinsdag nog een keer worden opgezocht. Een zestigtal le den en sympathisanten van het fan fare is bij de actie ingeschakeld. Vermeldenswaard is ook de reactie van oud-Texelaars op het vasteland, die op een oproep in de Texelse Cou rant reageerden door f1555,- over te maken. Hoewel de bedragen die nu nog moe ten binnenkomen, zeer welkom zijn, twijfelt niemand er meer aan dat de financiering van het nieuwe gebouw (waarvan de spanten inmiddels zijn geplaatst) probleemloos rond komt. gunning verleent, zal de TX 33 van mei tot oktober varen onder de vlag van het museum." Wildgroei Om wildgroei op gebied van rond vaarten tegen te gaan, heeft de ge meente een vergunningenstelsel in het leven geroepen. Van Twillert heeft inmiddels officieel zo'n vergun ning aangevraagd. „Zijn schip voldoet aan alle eisen en vormt geen concur rentie voor de andere rondvaartsche- pen die vanuit Oudeschild opereren. Dit is echt iets voor liefhebbers," al dus Van der Vis. Met de TX 33 kun nen maximaal twintig mensen mee. Er zal één of twee keer per dag een tocht van zo'n drie uur op de Wad denzee worden gemaakt, waarbij de opvarenden wordt getoond hoe het er in vroeger tijden aan toe ging op de houten zeil-vissersschepen. Hoe veel de kaartjes gaan kosten is nog niet bekend. Wel is duidelijk dat, als alles doorgaat, de kaartverkoop wordt geregeld via het museum. De TX 33 is vanaf zondag te bezich tigen in de haven van Oudeschild. Het schip zal dan echter nog geen vaartochten met belangstellenden maken, in afwachting van de ge meentelijke toestemming. Twee Duitse jongens worden ge zocht door de politie. Ze zijn uit een appartement in De Koog vertrokken zonder te betalen en hebben daar vernielingen aangericht. Ze zijn ver dwenen met een auto, die ze te leen kregen van een Texels garagebedrijf, terwijl hun eigen wagen daar in re paratie was. De zaak kwam aan het rollen toen de 54-jarige appartementshoudster uit De Koog aangifte deed. De jongens verbleven vorige maand twee weken in het vakantie-onderkomen. Op 28 april bleken ze het hazepad te heb ben gekozen, met achterlating van een gat in de houten wand van het appartement en een kapot matras. Ze hadden een dekbed en wat keuken gerei meegenomen. Tijdens hun va kantie op het eiland heeft het tweetal een aanrijding gehad. Ze boden hun beschadigde auto ter reparatie aan bij een Texelse garage. Ze kregen een auto te leen om in tussentijd uit de voeten te kunnen. Met deze auto zijn ze verdwenen. De beschadigde auto, die inmiddels is gerepareerd, blijkt te zijn gehuurd bij een bedrijf in Duits land. De politie heeft deze wagen in beslag genomen. Waterpomp. Aan de Rozendijk is in het bos een waterpomp van het merk Wacker PT2 met een gele beu gel gevonden. De eigenaar kan het apparaat afhalen bij het politiebureau. De laatste weken stagneert de groei van de gewassen. De oorzaak: het koude weer met nachtvorst. De kleur van het grasland wordt daar door bruinachtig en bij de granen is een paarsverkleuring zichtbaar. Door deze verandering in het weertype is de ontwikkeling van de gewassen weer terug in het normale stadium, want begin april was er nog een voorsprong van ongeveer veertien dagen. Gunstig is dit weer voor de bloembollenteelt. Te warm weer is meestal ongunstig voor de op brengsten van de bollen. Het droge weer is gunstig voor de voorjaarswerkzaamheden. Over enke le dagen zullen alle daarvoor bestem de percelen ingezaaid en beplant zijn, dan behoort de voorjaarsdrukte weer tot het verleden. Op het veehouderij bedrijf breekt daarna de tijd aan voor het grasmaaien en het inkuilen van de eerste snede. Om voloende goed weidegras voor het welkvee en de schapen met lammeren'te hebben en te houden is het van belang dat er vroegtijdig wordt begonnen met het maaien van de eerste snede, ook al lijkt de opbrengst dan nog wat laag. Goed weidegras is van groot belang voor de productie van het melkvee. Wordt het gras te stengelig en te oud dan daalt de productie. Of er moet veel teveel krachtvoer worden bijge voerd wat de kostprijs van de melk alleen maar onnodig verhoogd. Dat er op een nog te groot aantal meivee houderijbedrijven teveel krachtvoer in het voorjaar wordt verstrekt laten de deeladministratie cijfers zien. Uit goed weidegras kunnen melkkoeien tussen de 22 en 25 kg produceren. De productie daarboven zal meten worden verkregen uit krachtvoer. Bij het maaien van het weidegras moet worden gedacht aan de weidevogels. Een paar dagen voor het maaien van de percelen stokken met vlaggen plaatsen doet de dieren uit het gras vertrekken. Voorts is het maaien met een wildredder aan de maaimachine een goed hulpmiddel om de vogels en ander leven in het gras te doen sparen. Onkruidbestrijding Uit praktijk en onderzoek is bekend dat onkruid bij lage temperaturen meestal moeilijk is te bestrijden. Het duurt vrij lang voordat de onkruiden het middel opnemen omdat de sapstromen in de planten traag ver loopt. Tevens harden de onkruiden af door lage temperaturen waardoor ze moeilijker zijn te bestrijden. Afhanke lijk van het assortiment onkruiden, ontwikkelingsstadia en de weersom standigheden, zal het middel plus de dosering moeten worden gekozen. Er zijn duidelijk verschillen in de werking van de onkruidbestrijding, evenals ir> de prijs en de hoeveelheid werkzame c.q. actieve stof. Voor het inkomen van de boer kan het van belang zijn dat er kritisch wordt gekeken naar de hoeveelheden te gebruiken middelen. In de akkerbouw wordt steeds meer gebruik gemaakt van lage doserings systemen bij de onkruidbestrijding in bieten, erwten en maïs. Deze wijze werkt erg gunstig, mits het systeem goed wordt toegepast. Als voorwaar de voor een goed resultaat staat dat de middelen moeten worden toege past op kleine, jonge en niet afgehar de onkruiden. Zijn de onkruiden groter dan de kiemplantstadia, dan dient de dosering te worden ver hoogd en het tijdstip tussen de eer ste en tweede en enventuele derde bespuiting te worden verkort. Bijvoor beeld bij bieten niet vier keer een halve of hele kilo gebruiken maar bij voorbeeld vier maal een zeventiende liter of kilo van de middelen gebrui ken. Normaal is met een tussenpoos van zeven dagen te spuiten, maar bij ongunstiger omstandigheden reeds na vijf dagen terugkomen met een tweede bespuiting. Ditzelfde geldt bij de onkruidbestrijding in erwten en maïs. De mogelijkheden zijn groot, mits op de juiste wijze toegepast. Rommel opruimen Nog te vaak is te horen dat het te rommelig is op de boerenerven op Texel. Voor het visitekaartje van de Texelse lanbouw is dit geen goed beeld. Dit moet toch te verbeteren zijn. Dat is mogelijk door rommel op te ruimen of te verplaatsen zodat het geheel een verzorgder indruk achter laat bij de bezoekers van Texel. Deze tijd van het jaar leent zich bij. uitstek om het erf eens op te ruimen. Bij de meeste akkerbouwers, bloembollente lers en veehouders is met een paar uur arbeid reeds veel te bereiken Want opgeruimd staat netjes en het oog wil ook wat. De schapencommissie van de geza menlijke landbouworganisaties op Texel heeft het plan een cursus te la ten geven over het beoordelen van slachtlammeren. H. van Diepen, vroe gere medewerker van het RR. te Le lystad, zal deze bijeenkomsten verzorgen. De bedoeling is om eerst de levende lammeren in het grasland te beoordelen en later, nadat ze zijn geslacht, in het slachthuis. Het maxi maal aantal deelenemers is gesteld op 15. Voor opgave aan deze beoor delingscursus en voor nadere inlich tingen kan men zich in verbinding stellen met Frans Koorn, tel. 16317. De cursus wordt gegeven in juni. op gave voor 15 mei. Stikgift Geheel afhankelijk van de ontwikke ling van de granen kan de tweede stikstof aan granen (behalve zomer- gerst) worden gegeven. Wel dient er rekening mee te worden gehouden dat door de lage temperaturen de mi neralisatie in de grond nog minimaal is. Met het oplopen van de tempera turen komt de mineralisatie in de grond ook op gang en zal er meer stikstof voor het graangewas vrijko men. Het advies voor de tweede be mesting is voor: wintertarwe van 30 tot 60 kg stikstof per ha: wintergerst eveneens 30 tot 60 kg stikstof per ha; zomertarwe van 30 tot 50 kg stikstof per ha: voergerst 30 kg stikstof per ha: haver 30 kg stikstof per ha; rogge 50 kg stikstof per ha; Aardappelopslag op afvalhopen is de bron vanwaar de aardappelziekte, phyophthora, zich kan verspreiden naar de aardappelpercelen. Om deze infectie en virusziekten te voorkomen is het noodzakelijk om te hopen af te dekken. Dit kan gebeuren met zwart plastic. Geef de infectieziekten geen kans om zich vanaf de afvalhopen in het veld te vermeerderen. Morgen wordt op het bedrijf van de familie Cees en Annie Hin aan de Ot- tersaat bij Oudeschild een de monstratie gehouden met twee machines, waarmee drijfmest in en onder de zoden wordt gebracht. Be langstellenden zijn vanaf 10.30 uur van harte welkom. Het „milieuvrien delijk" aanwenden van drijfmest heeft bij de veehouderij alle aan dacht. De apparatuur is echter nog niet zodanig dat er geheel schadevrij mest in en onder de grasmat kan worden gebracht. De demonstratie is bedoeld om te laten zien welke tech nische verbeteringen inmiddels zijn gerealiseerd. Sinds hij drie jaar geleden een „ech te" fotocamera aanschafte en an derhalf jaar terug een fotografiecursus volgde, is Joost van der Hoek uit Den Hoorn niet meer te stuiten. Bijna dag en nacht is de 22-jarige amateurfotograaf bezig met zijn hobby. Aangemoedigd door leden van de Fotokring Texel houdt Van der Hoek nu zijn eerste exposi tie. Tot 16 mei is in de expositie ruimte van het raadhuis een verrassend fraaie zwartwit impressie te zien van een reis die Van der Hoek vorig jaar maakte door een aantal Oosteuropese landen. Mensen staan in de meeste foto's centraal: portretten en mensen in een straatbeeld. „Portretten vind ik het leukst om te doen", aldus de weinig spraakzame Van der Hoek. De door hem afgebeelde personen blijven ken nelijk zichzelf, ze nemen geen gefor ceerde pose aan. Dat levert een indringende serie op van gezichten, waarvan het harde leven in armoedi ge landen als Roemenië en Turkije af straalt. Opmerkelijk zijn enkele situaties op straat, die op vrij ongebruikelijke wij ze in beeld zijn gebracht. „Stiekeme" foto's, genomen van achter voorbij gangers, die een indruk geven van het leven van alledag. Op zich rom melige composities, die dankzij dit simpele vastleggen toch een bepaal de charme hebben. Het sterkst zijn foto's waarop het contrast rijk-arm gestalte krijgt. Om de expositie te completeren heeft Van der Hoek nog enkele sfeer volle foto's opgehangen van duin en strand op Texel en het bos bij Heiloo, waar hij enige tijd woonde. De zeg gingskracht van zijn reisfoto's is ech ter onmiskenbaar het grootst. De serie is gemaakt in de zomer en het najaar van 1990. Nadat Van der Hoek een maand in een dorp in Hon garije werkte (hij hielp bij de verbou wing van een landhuis), maakte hij met een vriend een trektocht, die hem voerde door Joegoslavië, Grie kenland, Turkije, Bulgarije, Roemenië en Tsjechoslowakije. „Mijn camera, een Pentax Super ME, had ik altijd bij me", aldus Van der Hoek. Met een zoomlens 35-70 mm en 400 Asa- filmpjes schoot hij zijn materiaal bij een. Gaandeweg kwam de gedachte op om het werk te exposeren. Gehol pen door kennissen en leden van de Fotokring Texel, heeft hij dit doel nu bereikt. Het is bepaald geen ten toonstelling van doorsnee vakantie kiekjes; voor Joost van der Hoek hopelijk een stimulans om zich verder te ontwikkelen en in de nabije toe komst opnieuw met eigen werk naar buiten te treden. Joost van der Hoek met één van de in Oost-Europa gemaakte foto's, waarin de tegenstelling tussen arm en rijk tot uitdrukking komt.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 9