„Goed geluisterd naar inspraak" Hartstichting wil geen apparatuur op wadden Raad stelt nieuw bestemmingsplan vast Voor het Pinksterweekend van 18, 19 en 20 mei iMlllllliililim IMHHi Kerkdiensten 19 mei Nieuwe hartdefibrilator in ambulancemaar: Aanrijding Thijsseschool mag toch verbouwen Opbrengst collecte Bibliotheek gesloti Besluit over seismis onderzoek uitgestel PAGINA 2 TEXELSE COURANT DONDERDAG 16 MEI Sinds dinsdagavond geldt voor het centrum van Den Burg een nieuw bestemmingsplan. De gemeenteraad kon zich op vrijwel alle punten goed vinden in het door b en w aange paste concept-plan. Enige hete han gijzer was de bestemming van discotheek Question; bij stemming bleek een krappe meerderheid tegen ..wegbestemmen" (zie artikel elders in deze krant). De indeling in catego rieën van de horecabedrijven en het .flexibele maximum" vloeroppervlak voor de detailhandel werden door de raad geaccepteerd. Tegen het in december ter visie ge legde ontwerp-bestemmingsplan wa ren 67 bezwaarschriften ingediend, waarvan één niet ontvankelijk we gens overschrijding van de reactieter mijn. B en w verklaarden vijftien bezwaren gegrond en zes gedeeltelijk gegrond. De overige bezwaarmakers werden in het ongelijk gesteld. Hier op maakte de raad dinsdagavond drie correcties: twee inzake Question/Ca sino en één inzake café In den Groot- en Slock. Deze bezwaarschriften werden dus alsnog gegrond ver klaard. Water bij de wijn Voor het overige ging de raad opmer kelijk soepel akkoord met het bestemmingsplan, dat in eerste in stantie door menigeen als „te betut telend" was betiteld. B en w hebben hier en daar water bij de wijn ge daan, maar tevens aannemelijk weten te maken dat het in de hand houden van het drukke centrum noodzakelijk is. De vrees dat de ondernemersvrij heid teveel wordt aangetast (men kan niet zomaar een zaak beginnen of uitbreiden), kon redelijk worden weggenomen. Dit laatste zeker na de toezegging dat de hoeveelheid nog te verdelen winkeloppervlak afhankelijk is van de ontwikkelingen in de (toe ristische) markt. Momenteel is nog 1600 m2 beschikbaar, maar als bij voorbeeld seizoenverbreding verder doorzet kan dit maximum in opwaart se richting worden bijgesteld. Goed geluisterd Hoewel zij opnieuw een lans probeer de te breken voor méér ondernemers vrijheid, complimenteerde raadslid Erna Eelman-van der Kooi (VVD) het college met het aangepaste plan. „U heeft heel goed geluisterd naar de belanghebbenden. Op veel punten is het plan ten gunste van de bezwaar- makenden bijgesteld. Inspraak heeft duidelijk doorgewerkt", aldus me vrouw Eelman. Gerbrand Poster (Texels Belang) daar entegen vond dat het bestem mingsplan méér bescherming zou moeten bieden aan bestaande bedrij ven. „Nu blijft het mogelijk dat het aantal bedrijven in één branche onbe perkt kan worden uitgebreid. Straks heb je vijftien schoenenzaken. Libera lisme heeft ook zijn beperkingen....", aldus Poster. Wethouder Barendregt reageerde verbaasd: „Eerst krijgen wij het verwijt dat we te regulerend optreden. Maar we willen teveel in menging in de exploitatie juist voor komen, dus vrijheid binnen de bestaande bestemming. Ik denk niet dat de heer Poster veel medestanders zal hebben." Gelein Jansen (CDA) ging in grote lij nen akkoord met het plan. Gerard van der Kooi (PvdA) en Jaap Vlaming (Groen Links) noemden het nieuwe HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 9.30 uur ds. Ter Haar. Uit zending via Radio Texel. De Waal 9.30 uur ds. Kok. De Koog 9.30 uur dhr. Guiljam; 11.00 uur dhr. Guiljam. Den Hoorn 11.00 uur ds. J. Kok. Oosterend 9.30 uur ds. Fibbe. Oudeschild 11.00 uur dhr. Kuiper. De Cocksdorp 11.00 uur ds. Fibbe. GEREFORMEERDE KERKEN Den Burg 10.00 uur drs. Hoeksta uit Emmen m.m.v. The Singers of The Lord; 19.00 uur drs. Hoekstra uit Emmen. Uitzending via De Lichtboei. Oosterend 10.00 uur ds. J.J.N. Wil mink; 19.30 uur ds. J.J.N. Wilmink GEREFORMEERDE GEMEENTE in kerkgebouw Schoolstraat, Oosterend. zo. 10.00 uur en 16.00 uur dienst, ma. 10.00 uur en 16.00 uur dienst. GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk te Den Burg. zo. 11.30 en 16.30 uur dienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE 10.00 uur ds. Knipscheer. Uitzen ding via De Lichtboei. Kerkbusje Den Hoorn. BAPTISTEN GEMEENTE TEXEL 10.00 uur ds. R. Meeuwsen uit Den Helder. ROOMS-KATHOLIEKE KERK Den Burg za. 19.30 uur da meskoor. zo. 10.45 uur Gospeltrain, Kinder- nevendienst. Uitzending via De Lichtboei. ma. 10.45 uur herenkoor. St. Jan, ma. 9.30 uur. De Koog zo. 9.30 uur, Woord- Communniedienst. De Cocksdorp zo. 9,30 uur, Woord-Communniedienst. Oosterend zo. 9.30 uur. JEHOVA'S GETUIGEN Koninkrijkszaal, Schilderend. 10.30-11.20 uur Openbare Lezing. Thema: „De wonderen van gods schepping waarderen". 11.20-12.30 uur Wachttorenstudie: „Een zuivere taal voor alle natiën". Opgaven voor vermelding in de lijst „Voor het weekend" moeten dinsdags vóór 12.00 uur worden ingeleverd. Artsen Uitsluitend voor spoedgevallen Van vrijdag 18.00 tot dinsdag 8.00 uur: Dokter R. Coutinho W. Vos, Schilderend 40, Den Burg, tel. 12023. Dokter L. Barnard, Kotterstraat 24, Oosterend, telefoon 18234. Tandartsen Voor spoedeisende tandheelkundi ge hulp: raadpleeg de ingesproken boodschap op de praktijknummers 12270, 14727, 14669 of 13086. Gezinsverzorging In het weekend kan op zaterdag en zondag tussen 17.00 en 19.00 uur worden gebeld met mevrouw B. Dijkstra, telefoon 18832. Nuttige adressen: "Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancever voer bellen: 06-11. "Rijkspolitie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 18.00 uur. Telefoon (dag en nacht): 12222. •Dierenartsen Praktijk: Keesom laan 11, Den Burg. Dag en nacht bereikbaar via telefoon 12527. •Kruisvereniging Texel: Van vrijdag 18.00 tot maandag 8.00 uur: tel. 02230-23024. •Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 16270. •Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, tel. 12066. •Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 12222. •Kunstgebitreparatie: Tandtech- niek Van Kralingen (samenwerkend met het Tandheelkundig centrum; vergoed door het ziekenfonds), tel. 12069. Tandtechniek R. van Oosten (parti culiere praktijk), tel. 16441. •Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg. Tel. 12112. Zaterdag 11.00-12.30 en 15.00-17.00 uur. Zondag 11.00-12.30 uur en 16.00-17.00 uur. Buiten die tijd al leen voor spoedeisende gevallen. Wethouder Barendregtniet té regu- lerend.... bestemmingsplan een bewustzijn van het feit dat er grenzen aan de groei zijn. Horeca Met name om greep te kunnen heb ben op de „natte" horeca, deden b en w een voorstel om in het nieuwe bestemmingsplan de horecabedrijven in categorieën te verdelen. In het vo rige, uit 1965 daterende bestem mingsplan werden alle hotels, restaurants en café's over één kam geschoren. Een exploitant kon desge wenst zijn appartementen maken bo ven zijn café, of zijn restaurant omtoveren in een café annex snack bar. In het concept-plan dat in de cember ter visie lag, was een zeer gedetailleerde indeling gemaakt. Té ingrijpend, aldus de Texelse horeca. „De horeca-ondernemer kan zelf het beste beoordelen hoe hij zijn bedrijf exploiteert. Deze inmenging van de gemeente is niet acceptabel", luidde samengevat de kritiek van horeca- woordvoerder Mans Segers tijdens hoorzittingen en commissievergade ringen. B en w zagen in dat de voorgestelde indeling praktische moeilijkheden zou opleveren, en maakten een vereen voudigde indeling: logiesverstrekken- de bedrijven (H-bestemming), eetgelegenheden (R) en uitgaansbe- drijven (C). Appartementenhotel zal in een afzonderlijke bestemming worden ondergebracht. Met dit voorstel ging de raad dinsdag akkoord. Aanvankelijk wilde het college de no- taristuin openbaar toegankelijk maken en een pad aanleggen, dat een ver binding zou vormen tussen het Ach terom en de Weverstraat. Mede naar aanleiding van de argumenten die door bezwaarmakers naar voren wer den gebracht besloten b en w af te zien van het pad. Wel wil het college de tuin als „groenelement" handha ven en de toegankelijkheid verbete ren. Het deel van de oorspronkelijke tuin dat bij enkele be woners van de Julianastraat in gebruik is, zal door deze bewoners blijvend kunnen wor den benut. Mede vanwege de rustpunt-functie van de notaristuin, zien b en w af van woningbouw aan het Achterom. Aan de Wilhelminalaan geprojecteer de nieuwbouw komt daarentegen niet te vervallen. In de raadsvergade ring werd een bezwaarschrift hierte gen op verzoek van Poster nog wel in stemming gebracht, maar de Texels Belang-fractie kreeg alleen steun van Groen Links. Vermaning Een twistpunt vormde het b en w- voorstel om achter de Doopsgezinde kerk een besloten pleintje te realise ren met enkele (bejaarden)woningen. De notenboom op die plaats zal, naar aanleiding van een verzoek van raadslid Van der Kooi, niet hoeven te verdwijnen. Erna Eelman wilde stem ming over het bezwaarschrift van de kerkeraad van de Doopsgezinde ge meente, die vindt dat het plein het karakter van de schuilkerk zal aan tasten, en dat de rust rondom de vermaning in het geding is. Zij kreeg alleen tn- Gerbrand Poster een me destander. Donderdag 16 mei In het programma „Allegaartje" van Radio Texel (19.00 tot 20.00 uur) wordt teruggeblikt op het driejarig bestaan van theater restaurant Klif 12 in Den Hoorn en vertelt Cor van Heerwaarden over het programma van deze zo mer. Presentatie Max Kok en Ti neke Brand. Vrijdag 17 mei De Texelse Wol Onderneming houdt van 9.00 tot 18.00 uur open huis ter gelegenheid van de ingebruikneming van het nieuwe fabrieksgebouw aan de Laag- waalderweg bij Oudeschild. Vanaf 18.00 uur kan men zich op het terrein van Texelse Boys laten inschrijven voor de sprintwedstrij den van Atletiekvereniging Texel. In „Time out" (Ouwe ULO) gaat om 20.00 uur het luilakprogram ma van start. Tot 7.00 uur mu ziek en vertoning van tekenfilms. Voor meer informatie zie het be richt elders in deze krant. In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Narrow Margin". De ge scheiden redactrice Carol Hunni- cut maakt kennis met advocaat Michael Tarlow. Als ze met hem meegaat naar het hotel, dienen zich twee bezoekers aan; een van hen schiet Tarlow dood. Daarbij worden sporen achterge laten waarvan hulpofficier van justitie Robert Caulfield gebruik maakt bij het opsporen van de dader. Als hij bezig is de doods bange Carol over te halen om te getuigen, wordt het huis vanuit een helikopter zwaar onder vuur genomen. Ze vluchten maar wor den achtervolgd. Het is duidelijk dat er verraad in het spel is. List en bedrog gaan hand in hand en uiteindelijk komt het tot een kei harde confrontatie op het dak van een voortrazende trein, waar in het verhaal zich grotendeels afspeelt. De film werd geregis seerd door Peter Hyams; de hoofdrollen zijn in handen van Gene Hackman en Anne Archer. Zaterdag 18 mei Om 5.00 uur begint het luilak- toernooi van tennisvereniging Deuce. Het IVN Texel houdt een Schor renexcursie voor leden, aanvang 9 00 uur. Verzamelen bij het hek op de dijk ten zuiden van de Schorren. Op het vliegveld begint het sprin- gevenement met „boogieschool" van het Paracentrum Texel. Bij goed weer wordt dagelijks gesprongen tussen 9.00 en 20.00 uur. Op de Groeneplaats wordt Pinksterfolkloremarkt gehouden. Om 9.00 uur start van de rom- meltjesmarkt van de zwemclub. Om 10.00 uur presentatie 45 oude Solexen en begin van de kramenmarkt. Om 11 30 uur op treden dansgroep Oude Dansen en schapen scheren. Om 13.30 uur optreden kinderdansgroep. Einde om 15.30 uur. Om 13.15 uur begint op het ter rein bij de Nikadel in De Koog een show en demonstratie van oude trekkers, motoren, oude auto's, werktuigen, modelbouw, etc. In de Burgemeester De Koning hal herhaalt de musicalvereniging „The Pajama Game"; 20.00 uur. In Cinema Texel draait „Narrow Margin"; 20.00 uur. Zondag 19 mei Van 9.15 tot 12.30 uur wordt een oecumenische viering gehou den voor kinderen van 4-12 jaar. Verzamelen op het parkeerterrein aan de Emmalaan. Om 11.00 uur begint bij het club gebouw van Kustzeilvereniging Westerslag (paal 17) een bran- dingsurfwedstrijd. Inschrijven tus sen 9.00 en 10.00 uur. Inschrijfgeld f 10,-. In de voorspeelruimte van d'Ou- we ULO geven Jan Kuhne (saxo foon) en Alex de Leeuw (piano) een klassiek concert. Aanvang 12.00 uur; entree f5,- (jongeren f2,50). In Cinema Texel draait om 20.00 uur „Narrow Margin". Maandag 20 mei Menvereniging „Tussen Wade> Duin" houdt een puzzelrit ma picknick. Start om 11.30 uurb manege Akenburg. In Cinema Texel draait om 20' uur „Narrow Margin" In manege Akenburg wordt d; wekelijkse bridgedrive voor Jo> risten gehouden. Aanvang 20.1 uur; inschrijfgeld f5,- per persoon. Vanaf 21.00 uur wordt in theater-restaurant Klif 12 in D. Hoorn opgetreden door popgn „Pater Moeskroen" („kijken, luisteren, lachen en swingen"! Entree f10,- (vriendenprijs f7,j Dinsdag 21 mei /Vandaag wordt in alle Texelse dorpen gelegenheid geboden voor het bezorgen van afgedai te kleding ten bate van de stip ting Mensen in Nood. Adresse in de Texelse Courant van vort week. Contactpersoon: Corrie Hordijk, telefoon 18363. De Commissie Volwassenenei catie heeft om 19.30 uur in he raadhuis een openbare verga dering. In Cinema Texel draait voor hei laatst „Narrow Margin"; 20.00 uur. De Vogelwerkgroep Texel houd: een „nachtegalenexcursie". Sb om 20.00 uur bij het Turfveldr de Dennen waar de bus vanj gelbescherming" staat. De afdeling Dialect van de Hst rische vereniging Texel heeft» 20.00 uur een bijeenkomst in d'Ouwe ULO, ook toegankelijk voor niet-leden. Hoogwater Oudeschild Do. 16 Vr. 17 Za. 18 Zo. 19 Ma. 20 Di. 21 Wo. 22 Do. 23 10.54 en 2) 11.35 en 00 00.10 en II 00.50 en 12, 01.30 en 13 02.20 en 14 03.15 en 15 04.27 en 1) Aan het strand is het een uur e hoogwater. De zon komt 19 mei op i 05 40 uur en gaat onder om 21 32u 21 mei eerste kwartier; 21 meidi De Nederlandse Hartstichting zal geen apparatuur voor hartrevalidatie en -reanimatie beschikbaar stellen aan de Nederlandse waddeneilanden. De stichting vindt dat aparte voor zieningen voor de waddeneilanden niet noodzakelijk zijn. Voor wat be treft de situatie op Texel lijkt dit een terechte conclusie. Aan boord van de twee Texelse ambulances bevindt zich direct levensreddende appara tuur. Eén van de twee zg. „hartdefi- brilatoren" is recentelijk vervangen door een gloednieuw exemplaar. Een hartdefibrilator is een hartbewa- kingsapparaat waarmee electrische schokken kunnen worden toegediend om de hartslag weer op te wekken. De apparatuur wordt bediend door het verpleegkundig personeel van de Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingela den. Bij de oudpapier-wagen kunt u ook gereedschappen voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude papier etc. opgehaald in de volgende straten: 4. Molenstraat, Weststraat, Holle- wal. Lijnbaan. Gasthuisstraat en De Zes. Een 16-jarige bromfietser uit Den Burg liep maandagavond een gebro ken sleutelbeen en knieletsel op, ter wijl zijn 14-jarige passagier een open beenbreuk had. Dit kwam omdat zij op het kruispunt Schansweg/Schil- derweg geen voorrang verleenden aan een 57-jarige automobilist uit Den Hoorn. Het gewonde tweetal werd per ambulance naar het Gemini-ziekenhuis vervoerd. Zowel de auto als de bromfiets waren flink be schadigd. De voorgenomen verbouwing van de Jac.R Thijsseschool kan ten uitvoer worden gebracht. Ondanks dat in de gemeenteraadsvergadering van dins dag veel raadsleden kritiek hadden op de noodzaak van een aantal aan passingen (o.a. mogelijk te strenge brandpreventie-eisen) en de financie ring, ging de raad unaniem akkoord met de verbouwing. Dat gebeurde onder tijdsdruk, want een dag later vond de aanbesteding plaats. De raad aanvaardde hierbij het risico van pre- cedentwer king. Wethouder Krijnen- Baijs liet weten dat een andere school al schriftelijk op een gelijke behandeling had aangedrongen. ziekenwagen. De nieuwe defibrilator verving veertien dagen geleden het vorige apparaat, dat nog goed functi oneerde, maar boekhoudkundig was afgeschreven. De aanwinst (waarde 728.000,-) is een modernere uitvoe ring van de zes jaar oude defibrilator in de andere ambulance. „Een dure, maar noodzakelijke aanschaf. In beide wagens beschikken we over perfect werkende apparatuur", stelt Nel Smidt van de Ambulancedienst Texel. Zij denkt dat hiermee in de be hoefte aan direct levensreddende har- tapparatuur op Texel behoorlijk is voorzien. Reistij'd Voor hartrevalidatie moeten patiënten naar het Geminiziekenhuis in Den Helder. Voor sommigen kan de reis naar het ziekenhuis te vermoeiend zijn. Vanwege de langere reistijd is dit probleem vooral op de andere wad deneilanden actueel. De Amelander initiatiefnemer Durk van der Molen reageert dan ook teleurgesteld op de afwijzing door de Nederlandse Hartstichting. Van der Molen is het met de argumentatie van de stichting absoiuut niet eens en zal zijn pogin gen voortzetten. Dode mus Van der Molen: „De Hartstichting heeft in eerste instantie verwachtin gen gewekt, die niet bewaarheid zijn geworden. Je kunt zeggen dat we blij zijn gemaakt met een dode mus." Onder meer stelt de Hartstichting dat in Nederland op meerdere plaatsen ver moet worden gereisd voor hartre validatie. „De stichting noemt dan de gebieden Achterhoek en Zeeland. Dat De collecte van de Hartstichting heeft dit jaar ƒ9.522,70 opgeleverd, beduidend meer dan voorgaande ja ren. Dank gaat uit naar al de collec tanten die voor dit succes hebben gezorgd. Voor de diverse dorpen gel den de volgende bedragen: De Cocksdorp ƒ433,95; De Koog ƒ1110,-; De Waal ƒ126.05; Den Burg ƒ4.736,05; Den Hoorn ƒ464,50; Oosterend ƒ980,25; Oudeschild ƒ740,80; buitengebied ƒ931,10. mag echter geen excuus zijn om t de waddeneilanden maar niets te doen. Als de probleemgebieden kend zijn, moet er iets aan won» gedaan. Daar lopen we tochvw langs de deuren", aldus Van dei! len. „De Hartstichting moet de mera duidelijk maken dat er iets voorfi wordt gedaan. Het is natuurlijke belangrijk dat er geld beschikte voor onderzoek en ontwikkeling maar ook verbeteringen in afg^ gebieden mogen niet worden vei ten." Doorj De Hartstichting heeft een a and voor een tweede defibrilator op' land niet gehonoreerd. Wel heef1 stichting het eiland een oefenpc: beschikking gesteld. Halverwege deze maand wordt: Stichting Welzijn Ameland opgtf voor de bevordering van lichamei en geestelijke volksgezondheid.' der Molen: „We geven de moe-I op, maar gaan gewoon door. Da willen we niet alleen de situatie Ameland, maar op alle wadden* den verbeteren." Op maandag 20 mei is de ope" bibliotheek in Den Burg geslote' rest van de week kunnen de M op de gebruikelijke tijdstippen»! geleend. Petroland BV heeft nog steeds! toestemming voor seismisch o"1 zoek in het Texelse gedeelte va' Waddenzee. Weliswaar nam dei meenteraad in 1988 al èen voC dingsbesluit waardoor de noodzakelijke artikel 19-proced»1 gang kon worden gezet, maai" puteerde Staten van Noordholh' weigerden vorig jaar een verg'11 af te geven. Petroland is hierte^ beroep gegaan bij de Raad var' Naar aanleiding van deze gang1- zaken moet de Texelse raad op1] een voorbereidingsbesluit nen» Dinsdagavond kwam dat aan'- tijdens de raadsvergadering, a"1 raadsleden konaen het niet den. De stemmen staakten bil gen 7, zodat het voorbereidingsbesluit in de eet» gende raadsvergadering opniee- de agenda zal staan.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 2