yVe nemen straks knotten exelse wol mee naar huis" dere donderdagmiddag rondrit over het eiland VD hekelt houding GS zake 2e relatienota RED DE DIEREN IN DE GOLF dtimers Plantengroei Waddeneilanden in woord en beeld gebundeld r Ihssen dijk en duinenrij Vrijwilligers voor vakantie-activiteiten Inbraak in tent O.T.M.V. Fuiken gestolen Aanbestedingen WSPA OERPAP 23 MEI 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 11 ieten we bij u wezen voor de |rjt?"( vraagt een mevrouw aan hauffeur van een normale lijn- stbus, die net bij het busstation de Elemert is komen voorrijden, e, mevrouw die komt dadelijk. U ent hem zo. Hij is nogal grijs, zal laar zeggen", luidt het antwoord, is nog geen kwart voor twee. nevrouw voegt zich weer bij de mdere wachtenden. Ze heeft ingeschreven voor een busron- yan Autobus Onderneming Texel die volgens de folder langs iooiste plekjes van Texel voert, i kwart voor twee komt de bus ijden. Met „nogal grijs" is niets I gezegd. bus, bestuurd door Piet Kikkert, iden zich AOT-bedrijfsleidster He- de Boer en gids Martha Witte iudeschild. Behalve de zes pas- »rs, stappen ook VVV- jnemers Henk Groenen en Ans jssens in. De reserveringen voor Dndrit (ƒ17,50 p.p.) lopen via de en door de tocht eens mee te »n, weet je tenminste waar je praat, vertellen ze. we voor het WV-gebouwtje in loog stoppen, staan daar liefst lassagiers klaar. Vriendelijk knik- |,de meesten zijn de 55 jaar gepasseerd, wordt een plaatsje bus gezocht. „Miep, duik maar op het eerste het beste plaatsje je ziet", roept een vermoeid kij- |e man naar zijn vrouw, edereen zit, heet de gids de pas- ers welkom. In het Nederlands én d Duits stelt zij zich voor. „Ik Witte. Een echte Texelse familie- n. Op het eiland wonen ongeveer D mensen die zo heten. Ook iffeur Piet Kikkert heeft zo'n ech- ixelse familienaam." Terwijl de De Koog uitrijdt, gaat ze in op de tnedenis van het dorp. De passa- i kjjken aanvankelijk zwijgend uit ■nam. Als de duinen nabij de Rui- m zicht komen, klinkt er voor m\gemompel op. „Mooi, idden-Eierland wordt gewezen op si „En hier bevindt zich het isfe kerkje van Texel." Alle hoof- draaien naar één kant. „Nou, in- aad. Het mag de naam niet hebben", hoor ik iemand in m'n buurt zeggen. Uitproberen Achter me blijken twee dames uit Delft te zitten. Ze hebben vier vakan tiedagen op het eiland achter de rug. „We zijn hier om het eiland eens uit te proberen," vertelt één van hen. „Later dit jaar wil ik met m'n dochter en haar kinderen terugkomen. Hoe het bevalt? Nou, heerlijk. Het valt me op dat alles hier zo verschrikkelijk schoon is. Zelfs langs de wegen. Als ik m'n familie hier had zitten, zou ik best op het eiland willen wonen. Maar in Delft heb ik sinds kort ook een stukje Texel, want ik slaap onder zo'n schapenwollen dekbed. En we nemen straks natuurlijk knotten Texelse wol mee naar huis. Om te breien." Terwijl ze me even peinzend aankijkt, zegt ze opeenskordaat: „Moet je ho ren, het is geen kritiek hoor, maar als je toch een stukje gaat schrijven, meldt dan even dat de bewegwijze ring op de fietspaden hier op het eiland te wensen overlaat. De rich ting staat óf helemaal niet aangege ven, óf is slecht zichtbaar omdat delen van de pijlen op de paddestoe len onleesbaar zijn geworden. Van de week zijn we werkelijk bekaf thuisge komen van een fietstochtje. We heb ben kilometers te ver gereden, omdat we totaal niet meer wisten waar we zaten." We naderen de Vlieland-boulevard. De zon is helemaal verdwenen en uit de loodgrijze lucht vallen de eerste spatten. In het weiland links zitten twee lepelaars. De gids maakt de mensen op de dieren attent. De hele bus rekt de nek uit. „Wat, ooie vaars?" „Oh, ja, nu zie ik het! Goh, ze zijn niet zo groot als ik had ge dacht", wordt er geroepen. Terwijl de gids honderduit vertelt, na deren we even later het Wagejot. „Door Texelaars ook wel het kluten- poldertje genoemd." Er blijken veel soorten vogels te zitten, maar de klu ten laten het even afweten. Nergens te zien. Op het laatste moment ont waren we er één, met twee schrieli- ge jongen in haar kielzog. Aan de overkant van het gangpad zit ten twee dames uit Rotterdam. Ook zij vertellen al enige dagen op het eiland met vakantie te zijn. „We loge ren in een hotel in De Koog. Eergister hebben we toevallig de Texelroute met de auto gereden. Veel plaatsen die we nu aandoen, hebben we dus al gezien. Maar dit is interessanter, omdat je nu het een en ander hoort over wat je te zien krijgt." Room op de koffie Via Oosterend en De Waal rijdt de bus voor een pauze naar Catharina- hoeve, waar de mensen drie kwartier de tijd hebben om een kopje koffie te drinken en de benen even te strek ken. Chauffeur Piet Kikkert komt handenwrijvend binnen. „Zo'n rondrit is nou echt de room op de koffie. Het is niet te vergelijken met het werk op de lijndienstbus. Dat komt ook omdat je samen met een gids werkt. Dat is gewoon gezellig. Als er geen Duitsers in de bus zitten, ver zorgen we als chauffeur ook wel eens zelf het commentaar." Kikkert, die sinds 1975 bij de AOT werkt, vertelt dat een deel van de route ook verreden wordt met de lij nen 27 en 29, de toeristische routes. „Dat zijn ook routes waarin je veel contact met je passagiers hebt. Maar dat heb ik eigenlijk altijd wel. Er hangt erg veel van je instelling als chauffeur af. Als je de mensen bij binnenkomst niet begroet, is de kans groot dat ze jóu ook zonder een woord voorbijlopen." Het idee om de busrondrit weer in ere te herstellen is afkomstig van be drijfsleidster Helena de Boer. In het verleden combineerde zij haar kan toorwerk bij de AOT met een weke lijkse rondrit over het eiland, waarbij zij als gids optrad. „Nadat we elf jaar geleden met de rondritten zijn gestopt, leek het ons leuk de draad weer eens op te pakken. Er is nu in vergelijking met vroeger één verschil. Toentertijd huurde de VVV de auto bus van de AOT, nuverzorgen we de rondritten geheel zelfstandig en ver zorgt de VVV alleen de reserverin gen. Er is voor de rondritten altijd erg veel animo geweest. Alleen in het echte hoogseizoen, bij lekker strand weer, liet de belangstelling te wensen over." Wandeling Kwart over vier. De meeste passa giers hebben na een korte wandeling hun plaatsen in de bus weer ingeno men. De sfeer is losser, het ijs is ge broken. Er wordt hoorbaar geconverseerd. We passeren hotel Bos en Duin. Opeens vraagt iemand waar nu het huis van Jan Wolkers ligt. „Daar, dat witte huis met die ronde uitbouw." Alle hoofden buigen zich zijwaarts, naar de zoom van het bos. Er wordt zwijgend gekeken. De tocht gaat nu richting Den Hoorn. „Texel is een prachtig eiland. Mijn vrouw en ik genieten hier enorm. We zijn nu voor de tweede keer op het eiland," vertelt een toerist uit Ruinen (Drente). „Of we met het openbaar vervoer zijn? Nee, met de auto. Waar om we dan in de bus zijn gestapt7 Nou, omdat je hier wat hoort over de verschillende bezienswaardigheden. Tot nu toe heb ik al heel wat op gestoken." Zijn buurman, afkomstig uit Dieren, vertelt al voor de vijfde maal op Texel te zijn. „Precies 23 jaar geleden kwa men we hier voor het eerst. We wan delen hier wat af, zeg. Gemiddeld zo'n 20 kilometer per dag. Heerlijk." Onder de stoelen ligt het hondje van het echtpaar. Een groot deel van de rit heeft hij op schoot gezeten. „Om dat ik al zo vaak op Texel ben ge weest, heb ik vanmiddag niet écht veel dingen gehoord die ik nog niet wist. Maar toch is zo'n rondrit leuk. Wat ik minder leuk vind op dit eiland, zijn de verschillende prijzen die voor het eten worden berekend. De prijzen lopen, afhankelijk van de gelegen heid, sterk uiteen. Je kunt er, als je ergens naar binnen gaat, geen peil op trekken. Het zou fijn zijn als daar wat minder verschil in zat." Wonen Gids Martha Witte vertelt onvermoei baar door, vanuit het Nederlands tel kens weer overschakelend naar het Duits. Geen eenvoudige opgave. „We zijn erg blij dat in Den Burg voort gezet onderwijs bestaat. Onze kinde ren kunnen na de basisschool hier nog naar het Lbo, Mavo, Havo of Atheneum. Op de andere Wadden eilanden bestaat die mogelijkheid niet. Ouders moeten hun kinderen daar al heel jong op de vaste wal aan een kostgezin toevertrouwen. Hier kunnen we onze kinderen geluk kig wat langer bij ons houden." In stemmend geknik van de passagiers. „Daar denk je wel eens niet bij na, hè, als je met vakantie bent. Wat het betekent om op zo'n eiland te wó nen", zegt iemand. Als het eindpunt van de tocht in zicht komt, het busstation Elemert, slaat de regen met kracht tegen de ramen. Het is bijna half zes. De passagiers die in De Koog zijn ingestapt, worden daar natuurlijk ook weer ook afgeleverd. We stappen met z'n achten uit. In de plenzende regen bedenk ik dat zo'n rondrit voor Texelse ouderen, die niet over een auto beschikken en de deur bijna niet meer uitkomen, ook een uitkomst kan zijn. Een groot deel van het eiland op een presenteer-blaadje. En je hoeft je alleen maar te laten- rijden. M.B. >f door Klaas Bonne terend langs 's Heren wegen de trekkerkaravaan men oud, maar nog gedegen n der uit 't land vandaan auto's en motoren en ver vervlogen tijd nen zij na veel gesleutel uit de vergetelheid fan kruipt het bloed weer even het eigenlijk niet kan gaan zelfs boer Dirk, al lang in ruste niet bij weg te slaan zei hij, met zo'n soort trekker 'te ik ooit mien debuut ik kon 't verschil niet fiende !n vóór en achteruut ging het op de slootkant es falikant verkeerd en docht ik in het water de kont van 't ouwe peerd de baas dan op het land kwam 'k hij deur z'n grieze heer m zei die, hoe is 't mogelijk hele Dirk niet meer Zoals elk jaar worden ook dit jaar vakantie-activiteiten gehouden voor de Texelse schooljeugd. Onder deze activiteiten vallen de twee weken bouwdorp, de hike en de kanotocht. Voor deze activiteiten worden nog medewerkers gezocht. Het gaat om groepsleiders (-sters) en medewerkers voor de huishouding. Bouwdorp 1 vindt plaats van 8 t/m 12 juli; bouw dorp 2 van 15 t/m 19 juli en de hike van 24 t/m 26 juli. Medewerkers moeten minstens 16 jaar zijn. De ver goeding voor de bouwdorpen is Uit een tent van de Oude Trekker en- Motoren Vereniging hebben onbeken den twee nooduitgangverlichting-units en een autotelefoon-antenne ontvreemd. De diefstal vond zondagochtend vroeg plaats. De tent was ter gelegenheid van de manifestatie van de vereni ging opgezet aan de Nikadel. De da ders hebben zich toegang verschaft door in het doek te snijden. De scha de bedraagt naar schatting 71500,-. VD-afdeling Texel is „ontstemd ''ontrust" over de provinciale ePt-nota „Globale begrenzing de fase relatienota en natuu- vikkeling op landbouwgrond". Texel schrijft dat in een brief gedeputeerde Staten van Bholland. In de nota staat (zie se Courant 14 mei j.l.) dat de ,nde jaren het aanwezige areaal enotagebied moet worden ver- ®'d, ten koste van landbouw- en. VVD Texel noemt de schaal °P dit gebeurt „onver oord". (de VVD zich vooral over op- ls door de provincie gehan- 8 Procedure. „Op geen enkele r blijkt dat vooraf serieus over- 8 gorden gevoerd met het colle- b en w van Texel. In het •aurevoorstel staat dat GS de gemeente 'slechts' schriftelijk op de hoogte zullen stellen. Dit lijkt nergens op! Zo ga je als overheden niet met elkaar om!!", aldus schrijven de Texelse liberalen. VVD Texel wijst GS op de gevoelig heid van het natuur- en landschaps- beleid van rijk en provincie op het eiland. „Al diverse keren zijn proble men geëscaleerd. Aan dergelijke escalaties hebben wij geen behoefte meer." Vandaar dat wordt aangedron gen op een zorgvuldige procedure. „Maar dan wel een andere dan die u in de concept-nota voorstelt", aldus staat in de brief. De VVD concludeert: „Als u met succes uw beleid wilt invoeren, zult u eerst draagvlak moeten creëren in het betreffende gebied. Zoals u het nu aanpakt, zal het bij voorbaat tot mislukken zijn gedoemd." 7150,— per week, voor de hike is dat 7100,—. Alle medewerkers gaan ook nog een keer met elkaar uit eten op kosten van de zaak. Meer inlichtingen (en aanmeldingen) zijn te verkrijgen bij Andries Huberts, overdag te berei ken op telefoonnummer 14300, 's avonds 18972. De politie kreeg zaterdagochtend zeer vroeg een telefoontje dat een oranje busje met daarin twee blote mensen slingerend over de Pontweg in de richting van de boot reed. De achter volging werd ingezet en de wagen kon worden aangehouden. De twee inzittenden bleken inmiddels voorzien van kleding en de bestuurder van het busje, een 28-jarige Duitser uit Es sen, had niet teveel gedronken. Wel lag in de wagen een fuik met palin gen, witvissen en een baars. De Duitsers gaven toe de fuik te hebben gestolen uit het kanaal bij de Muyweg. De renovatie van de riolering in de Vliestraat te Oosterend is gegund aan De Vries en van der Wiel uit Sint Maartensvlotbrug. Er is een bedrag van 7101.400,-mee gemoeid. Overige inschrijvers waren de firma's Wester- laken en Texel b.v. De werkzaamhe den zullen op zeer korte termijn beginnen. De verbouwing en aanpassing van de Thijsseschool is voor 7729.400,- ge gund aan H. Daalder en zonen uit De Cocksdorp. Bouwbedrijf Duin en Vis sers bouw- en timmerbedrijf waren de overige mededingers. giro 5953980 World Society for the Protection of Animals Amsterdam Kalverstraat II2, I0I2 PK Amsterdam Liefhebbers van flora en fauna kun nen hun hart ophalen aan een nieuw boek. De rijkelijk geïllustreerde uitga ve ,,De plantengroei van de Wadden eilanden" brengt de vegetatie van de waddeneilanden tot leven. Bio loog prof. Viktor Westhoff en bo- demkundige, dr.ir. M.F. van Oosten, bundelden hun kennis tot een ruim vierhonderd pagina's tellend stan daardwerk. Een indrukwekkend boe kwerk, waarin in drie gedeelten de flora en fauna van alle in Nederland bewoonde waddeneilanden tot in de tail wordt beschreven. Vooral de plantenliefhebber vindt er veel van zijn gading in terug. Het auteursduo betitelt het boek als: „Ons levenswerk". „Een terechte conclusie", aldus Adriaan Dijksen, bi oloog bij EcoMare. „De samenstellers zijn echte kenners. Bovendien maken ze goed gebruik van de kennis van Wilma Eelman uit Den Burg en Cees Bruin uit Den Hoorn, de Texelse plan- tenkenners bij uitstek." In dertien afzonderlijke hoofdstukken wordt de plantengeschiedenis en de invloed van (micro)klimaat, bodem en waterhuishouding (abiotische facto ren) op de plantengroei uitgebreid on der de loep genomen. Veel aandacht voor de duinen, die per slot van reke ning op alle eilanden, met uitzonde ring van Texel, het grootste deel van de oppervlakte uitmaken; Het ont staan van de duinen en de invloed van mens en dier in het duingebied. Duidelijk worden de desastreuse ge volgen beschreven voor prachtige en zeldzame vegetaties door ontginnin gen rond de eeuwwisseling (aanleg Moksloot en aanplanten bos). Met geen woord wordt echter gerept over de directe en indirecte gevolgen van de recreatie. „Wellicht viel dat buiten de opzet van het boek", zo redeneert Dijksen na bestudering. Wél tal van boeiende beschrijvingen van de flora van verschillende landschappen: dro ge duinen, natte duinvalleien, wadden en kwelders, leder eiland wordt af zonderlijk beschreven, met telkens veel aandacht voor de groei en ont wikkeling van de vegetatie, zodat een breed beeld ontstaat van de bijzonde re en unieke eigenschappen daarvan op de waddeneilanden. Het boek is rijk geïllustreerd. Zo'n 170 afbeeldingen, waaronder zo'n 100 kleurenfoto's, ondersteunen de teksten. Hier en daar valt de kwaliteit van de foto's wat tegen - Texel heeft met zijn grote, gevarieerde planten- rijkdom voor de gemiddelde fotograaf wel méér in petto. Niettemin zitten er tal van mooie, karakteristieke plaatjes tussen, die zeker de moeite van het bekijken waard zijn. We concluderen dan ook dat het boek een welkome aanvulling is, zeker voor de wat meer in het plantenrijk geïnteresseerde na tuurliefhebber. De kosten van het boek, dat is uitge geven ter gelegenheid van het 90-jarig jubileum van de Koninklijke NederlandseNatuurhistorische Vereni ging, konden mede door donaties van verschillende fondsen net beneden de 780,- blijven. Vogelaars Voor natuurliefhebbers die de blik iets hoger hebben gericht is er van de zelfde uitgeverij, Uitgeverij Pirola uit Schoorl, in oktober 1990 het boek „Broedvogels van Noord-Holland" verschenen. Net als de hierboven omschreven uitgave over plantengroei worden vragen over 178 algemeen en zeldzaam in Noord-Holland broe dende vogels op wetenschappelijke wijze beantwoord. Ook qua omvang, tekst en illustraties veel gelijkenis waarbij een goed inzicht ontstaat in de samenhang tussen met name het Texelse landschap en zijn natuurlijke bewoners. Het boek werd samen gesteld door Wim Ruitenbeek, Kees Scharringa en Piet Zomerdijk, in op dracht van de Stichting Samenwer kende Vogelwerkgroepen Noord-Holland en het Provinciaal Bestuur Noord-Holland. Prijs 747,50. V.l.n.r. VW-medewerkers Henk Groenen en Ans Laurijssens. chauffeur Piet Kikkert. AOT- bedrijfsleidster Helena de Boer en gids Martha Witte.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 11