Ineens benjk te klein om te privé-volgboten voor Dirk en Eddy Pool? Muziek- en Dansschool houdt open dag 1 RONDE Öft/n TEXEL WEERT KAMPIOEN II londje: „Kinderen niet stabiel bij problemen" teen wachttijden °nd Pinksteren Goed zicht voor duiven Voorinschrijving Lionsveiling gesloten Uit het politie-rapport zaterdag 27 april 1991 Edwin Het., argum< .zoon niet te.J ÖdorED DE KEUNING TEXEL, zaterdag 'Verleden jaar de Ronde om Texel, een race yoor catamarans rond het eiland, gewonnen en dit jaar van deelname worden uitgesloten. Dat overkomt de 11-jarige Eddy Pool. De regle menten zijn veranderd. Daarin staat nu 'Mini mum leeftijd zeilers 15 jaar. Dispensatie wordt niet verleend'. |n wedstrijdleldai ^Vler te horen. Stukje van het artikel uit de „Vaarkrant", dat de aanleiding vormde voor een fabrikant om een aparte reddingboot beschikbaar te stellen. j mPERPAG 23 MEI 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 7 MEDEDELINGEN VAN B EN W rubriek „Van het raadhuis" bevat formatie en mededelingen van de imeente Texel. Lezers die vinden at aan een bepaald onderwerp aan lacht moet worden geschonken, tonnen contact opnemen met de af teling algemene zaken in het ge meentehuis. Nadere inlichtingen: lestel 247. Hoorzittingen )p woensdag zullen tijdens de verga- lering van de commissie ruimtelijk- huisvestingsbeleid een tweetal loorzittingen worden gehouden, tet betreft zogenaamde „postzegelplannen" oor gedeelten van De Cocksdorp, te Koog en Oudeschild. realisering van een eventuele door raak in Oosterend. 6 vergadering vindt plaats in het Imeentehuis en begint om 19.30 ur, rdereen wordt uitgenodigd deze ver kering bij te wonen en krijgt de ge- genheid om zijn/haar visie over de fnoemde plannen mondeling ken- &ar te maken en toe te lichten. Bouwvergunningen r Kuip, voor het wijzigen van een N en het plaatsen van een luifel Ho heeft rond het pinksterweekein- 1 bet vervoersaanbod moeiteloos Unen verwerken. Vrijdag en maan- '9 werd de gehele dag met twee N gevaren, zodat wachttijden 'bleven. In vergelijking met vorig toen Pinksteren later plaatshad 'mei t/m 4 juni), viel de belang- "9 voor een verblijf op Texel ze- liet tegen. i opzichte van vorig jaar steeg het hvanvervoer (vanuit Den Helder) "2 stuks, het personenautover- e'met 44 en het aantal aanhan- s "iet 20 stuks. tje cijfers blijkt dat veel toeristen n "et Pinksterweekeinde nog een dagen extra hebben vastgek- Pt- Vanaf Texel werd ruim zes ce"t minder aan personenwagens Ptgezet, Dezelfde daling was ook Pen bij de caravans (ruim 15 pro- en de aanhangers (9 procent). eental vreemde auto's bedroeg etgelopen Pinksterweekeinde Vorig jaar waren dat er 7632. aan de Dorpsstraat 31 te De Koog; Firma Veltkamp voor het plaatsen van een opslagloods aan de Marico- weg te Den Burg; Texelse Wol Onder neming voor het plaatsen van een expeditieloods aan de Laagwaalder- weg 12 te Oudeschild; G. Slont voor het gedeeltelijk vergroten van een woonhuis aan de Buytengors 110 te Den Burg; Vereniging Gemeenschap Eierland voor het veranderen van het Eierlandsche Huis aan de Klimpstraat 33 te De Cocksdorp; W. Grabowski voor het plaatsen van een serre aan de Witteweg 25 te Den Hoorn; J. de Waard voor het plaatsen van dakka pellen aan de Wijde Steeg 4 te Ou deschild. Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen een be zwaarschrift indienen. Nadere infor matie hierover is te verkrijgen bij de gemeentesecretarie, afdeling R.O.V., kamer 205. Afgelopen zaterdag werd in Roye (Frankrijk) het concours gestart, waaraan 45 Texelse duiven meede den. Ondanks de bedekte lucht was het zicht goed en werd al om kwart voor acht het lossingssein gegeven. De windrichting was 's ochtends eerst pal noord en draaide later naar het zuidwesten, zodat de duiven het niet al te zwaar hadden met de 400 km die ze moesten gaan. Eerste werd een duif van Sjoerd Feenstra, die om 13.27.04 uur op het hok viel. De snelheid van de duif bedroeg 1172.95 meter per minuut. De uitslag: Sjoerd Feenstra: 1,2,6; Meyerd de Waard: 3, 4, 5, 9, 10; Arie Ellen 7, 11; Herman Groene- veld: 8. De voorinschrijving van de Lionsvei ling is gesloten. Dit betekent dat mensen die nog spullen hadden wil len inleveren, maar hiervoor niet heb ben ingeschreven, te laat zijn. De „voorinschrijvers" kunnen hun goede ren zaterdag 25 mei van 9.00 tot 15.00 uur inbrengen. De veiling vindt plaats op 31 mei en 1 juni. Donder dagavond 30 mei kunnen de goede ren worden bekeken. Een 12-jarige scholiere uit Heems kerk werd vorige week met een ge compliceerde beenbreuk naar het Geminiziekenhuis vervoerd. De fiet sende scholiere zwenkte op de Westerweg dermate ver uit, dat zij op de andere weghelft belandde. Een naderende bestuurder, een 36-jarige inwoner van De Koog, kon haar niet meer ontwijken. Vanuit de haven van Oudeschild is een 130 meter lang, wit nylontouw ontvreemd. De kuil touwwerk, eigen dom van Duikclub Texel, lag op de kade in de buurt van het clubschip. De diefstal is vermoedelijk 11 mei ge pleegd. Het touw heeft een waarde van ongeveer 500,-. Een agrariër heeft op een stuk land langs de Sommeltjesweg in De Waal een brisantgranaat aangetroffen. Het projectiel werd tijdens werkzaamhe den opgegraven en is overgedragen aan de duik- en demonteergroep van de marine. Een bedieningsfout veroorzaakte donderdag om 9.15 uur een vals alarm bij een bankgebouw in Den Burg. De politie trof vorige week een merkwaardig tafereel aan op de Groeneplaats. Een aantal jongeren was, overigens met toestemming van de eigenaar, bezig een personenauto met diverse kleuren lak te bespuiten. De eigenaar stond er naast en ver klaarde tegen de werkzaamheden geen bezwaar te hebben. Op verzoek van de politie is het bespuiten elders voortgezet. Een 30-jarige inwoner van Dronten meldde vrijdag een poging tot diefstal uit zijn auto. Uit de wagen bleek niets ontvreemd. Wel werd door het forceren van het slot het linkerportier voor ongeveer 500,- be schadigd. De Verkeersgroep Alkmaar heeft tegen een 30-jarige Texelaar proces verbaal opgemaakt wegens overtre ding van de maximumsnelheid. De man reed zaterdagnacht met een snelheid van 150 kilometer per uur over de Nieuwlanderweg. De bestuur der kon zijn rijbewijs niet tonen en bleek bij nadere controle tevens met een gladde band te rijden. Een 35-jarige bewoonster van de De Ruyterstraat in Oudeschild deed „Kruideniers en fietsenmakers zijn het", verklaart Van der Zwan de hou ding van redders en organisatie, „brokkenmakers en idioten." In het zee-aanvaringsreglement staat dat men op zee hulp dient te verlenen aan iedereen die dat kennelijk nodig heeft, tenzij men zelf in gevaar ver keert. Hoe is deze regel te rijmen met de privé bewaking van de familie Pool? De heer Van der Zwan ziet daarin geen probleem. In dat geval redt hij de familie Pool en de rest er bij. Hij wenst in te staan voor een volledige veiligheidsgarantie. Niet stabiel Toen Van der Zwan nog meevoer met z'n reddingsvaartuiè) was Jan Bloem verantwoordelijk voor de veiligheid tij dens de ronde. Bloem: „Omdat Van der Zwan tijdens zijn diensten voor de Ronde kennelijk meer oog had voor het promoten van zijn eigen bo ten dan voor de hem toebedeelde taak, hebben we besloten hem niet meer uit te nodigen voor reddings werk." Wedstrijdleider Edwin Lodder zegt: „De laatste vier tot vijf jaar is de ge middelde leeftijd van met name de bemanning steeds lager geworden. Gelukkig kenmerkten de rondes van de afgelopen jaren zich door weinig wind en daardoor waren er geen pro blemen. Bij veel wind kunnen er pro blemen ontstaan als kinderen mee zeilen. De veiligheid van het team is daarbij essentieel. Om kinderen uit te sluiten hebben we enkele redenen. Kinderen zijn geestelijk niet stabiel genoeg om probleemsituaties op te lossen. Het kind beslist zelf niet om mee te gaan, er wordt voor hem beslist. Indien de schipper overboord gaat is het kind alleen en kan dan te weinig doen." Vijftien jaar Lodder: „Deze mening hebben we doorgesproken met andere wedstrijd- comite's. Vorig jaar was er nog een dispensatiemogelijkheid via klasse organisaties, maar ook die weg is dit jaar afgesloten. De leeftijd vijftien jaar zien we als goede norm. Daar over is gesproken met mensen uit onderwijskringen, met het KNWV, dat eenzelfde norm hanteert bij zee wedstrijden en met andere wedstrijd- comite's. Het argument dat elke volwassene morgen een boot kan ko pen en mee kan doen is hoewel waar, toch niet juist. Het feit dat iemand anders zich onverantwoorde lijk wenst te gedragen mag voor de wedstrijdleiding geen reden zijn de veiligheid van de deelnemers te ver waarlozen." De Texelse Muziek- en Dansschool houdt zaterdag van 10.30 tot 15.00 uur een informatiedag in d'Ouwe Ulo in Den Burg. ledereen die dat wil kan tijdens deze dag komen ken nismaken met de lessen en activitei ten van de school. Vrijwel alle docenten zullen aanwezig zijn om demonstratielessen te verzorgen en informatie te verstrekken. Ook kun nen instrumenten worden gepro beerd. Het evenement valt samen met de landelijke Dag van de Muziek. Instrumentale lessen zijn mogelijk op slagwerk, harp, gitaar, zang, banjo, mandoline, viool, blokfluit, dwarsfluit, klarinet, saxofoon, koperen blaas- insturmenten, piano, kerkorgel, elec- tronisch orgel, keyboard, synthesizer en accordeon. De lesgelden voor de instrumentale lessen zijn afhankelijk van het gezinsinkomen en bedragen voor kinderen en jongeren tot 23 jaar ƒ284,— tot f558,— per jaar. Ook ko men er steeds meer mogelijkheden om aan de vraag naar lessen aan vol-' wassenen tegen betaalbare tarieven te voldoen: Als er na indeling van de leerlingen tot 23 jaar nog plaats is voor leerlingen, kunnen ook volwas senen voor instrumentale lessen wor den geplaatst. Het lesgeld bedraagt dan ƒ641,— per jaar. Als deze ruimte er niet is kan de school behulpzaam zijn bij het vinden van een andere lesmogelijkheid. Balletlessen Zaterdag kan een ieder zich uitge breid informeren over deelname aan de speelklas. Deze lessen algemene muzikale vorming zijn bestemd voor kinderen uit de groepen 5 en 6 van de basisschool en bedoeld als voor bereiding op latere instumentale les sen. Ook voor deze lessen is het lesgeld afhankelijk van het gezinsin komen; het varieert van ƒ154,— tot ƒ309,— per jaar. Overigens zal er bij voldoende deelname na de zomerva kantie ook weer een cursus Algeme ne Muzikale vorming voor volwasse nen van start gaan. Van 11.00 tot 12.00 uur is er voor de dans- en muziekliefhebbers een frag ment te zien en te horen uit „Torvald de Treurwilg". Voor balletlessen kun nen kinderen vanaf 4 jaar worden aangemeld. Het lesgeld bedraagt, af hankelijk van het gezinsinkomen, voor kinderen en jongeren tot 23 jaar aangifte van vermissing van haar vuilcontainer. De mini-container moet tussen 17 april en 17 mei meegeno men zijn uit de Trompstraat. Een bewoonster van de Noordwester mist haar grote vuilcontainer sinds vrijdag. Mogelijk is de bak na leging bij vergissing door een ander meege nomen. Een 65-jarige inwoner van Gemert deed aangifte van diefstal van twee Mercedes-sterren. De sterren zijn in denacht van zondag op maandag verwijderd. De auto stond geparkeerd op een parkeerterrein bij een camping in De Koog. Een botsing op de Nikadel in De Koog veroorzaakte zondagmiddag schade aan twee personenauto's. Een 35-jarige inwoner van Den Burg verleende op het parkeerterrein geen voorrang aan een van rechts komen de inwoner van Wuppertal. De Texe laar liep schade aan de bumpergrill op, van de Duitse auto werden voor grill en koplampen vernield. Een 85-jarige automobilist uit Gro ningen schampte zondagmiddag met zijn auto langs een aan de Bosrand geparkeerde wagen van een Duitse toerist uit Oldenburg. De Groninger reed zijn spiegel eraf en liep schade aan de bumper op. Van de Duitse auto werd de lak over de hele zijkant beschadigd. Een 22-jarige motorfietser uit Bre men belandde zondagmiddag met zijn motor in een greppel langs de Lage- weg. Om een overstekende haas te ontwijken, week de Duitser plotseling uit naar links, waarna hij in de grep pel gleed. De motor liep schade op aan de kuip en het stuur. De politie heeft een eigenaar van een broodjeszaak aan de Dorpsstraat in De Koog geverbaliseerd omdat hij in de nacht van zondag op maandag om 02.40 uur nog eetwaar aan het verkopen was. Een Wieringer kotter trof zondag nabij „De Vlieter" een vermist vis- bootje aan van een op Texel verblij vende Culemborgse toerist. De eigenaar verkeerde in de veron derstelling dat zijn bootje vanaf De Volharding bij De Cocksdorp was ƒ154,— tot ƒ270,— en voor ouderen 193,— tot ƒ309,— per jaar. Activiteiten Verspreid over de dag zullen er zater dag ook nog andere activiteiten plaatsvinden. Zo wordt er opgetreden door het accordeon-orkest, een saxofoon- en een fluit-trio, zangen semble en een gelegenheidsfanfare orkest, dat bestaat uit leden van de verschillende Texelse fanfares die met informatiestands tijdens deze open dag vertegenwoordigd zijn. De fanfa res stellen tevens enkele instrumen ten beschikbaar voor de demonstratielessen. Aanmeldingen Voor het komende schooljaar kunnen tot maandag 10 juni leerlingen wor den aangemeld. Ten behoeve van de speelklaslessen en balletlessen wor den via de basisscholen folders en aanmeldingsformulieren verspreid. Voor alle lessen kunnen belangstel lenden zich zaterdag aanmelden of zo spoedig mogelijk contact opnemen met de administratie (tel. 13493). Het aantal leerlingen van de Texelse Muziek- en Dansschool bedraagt mo menteel ca. 700. Aan de school zijn naast de directeur 13 docenten ver bonden. De kwaliteit van de lessen wordt gewaarborgd door de erken ning door 'het ministerie van W.V.C. en het toezicht van de Landelijke Stichting Kwaliteitsbewaking Kunst zinnige Vorming en Amateuristische Kunstbeoefening. Iedere zaterdagochtend haalt Scou ting Texel oud papier op. De mensen worden verzocht deze spullen vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat ze vlot kunnen worden ingela den. Bij de oudpapier-wagen kunt u ook gereedschappen voor de derde wereld kwijt. Komende zaterdag wordt het oude papier etc. opgehaald in de volgende straten: 5. Jonkerstraat, Willem van Beie- renstraat, Boogerd, Schoonoordsin gel, Witte Kruislaan en Burgerhoutstraat. Oudeschild: Oud papier wordt opgehaald op dins dag 28 mei om 15.30 uur. gestolen, maar vermoedelijk is het door weersomstandigheden los geslagen. Uit een kantine van een camping nabij Den Burg is een geldlade weg genomen. De daders verschaften zich donderdagnacht toegang door vernie ling van de ruit van de toegangsdeur (schade ƒ100,-). De geldlade bevatte een gering bedrag, maar heeft zelf een waarde van ƒ500,-. - de bijlage „Vaarkrant" van De Te- igraaf haalde Eddy Pooi, die vorig iar met zijn vader Dirk de Ronde lin Texel won, onlangs nationale pu- I liciteit. De reden is dat Eddy dit iar niet mee kan doen aan de Texel- j catamaranwedstrijd omdat hij pas II |f jaar is. Daarmee voldoet hij niet ,1, de leeftijdsnorm van de Ronde- is iganisatie, die vijftien jaar als mini min heeft gesteld. Dat wordt door efamilie Pool als oneerlijk ervaren, i, en fabrikant in reddingmateriaal teft vader en zoon Pool nu naar inleiding van het artikel een privé- iddingploeg aangeboden. De orga stic van het Rondje lijkt echter jet overstag te gaan. lirk Pool: „Eddy wordt als elfjarige jet zelfstandig genoeg geacht, ter- hij beter zeilt en meer ervaren is en menige oudere zeiler. De organi se gebruikt als argument dat zij de liligheid van Eddy niet kan garande- m en dat hij onze boot niet alleen iereind kan zetten." jol wil dat men kijkt naar de zeil- restaties net als in het buitenland; ear heeft men toegang tot elke edstrijd bij het tonen van een zeil- evet. ledereen die volgende week jor het eerst een nieuwe boot jopt mag meedoen: „Ze modderen laar wat aan in Nederland. De fou- >o liggen bij het zeilbeleid, ook het NWV is hier schuldig aan. Het NWV wordt door de ROT-organisatie thaamteloos als afschuifsysteem ebruikt. Een paar jaar geleden sti- luleerde de ROT nog het jeugdzeilen tor een aparte prijs en gratis in- [hrijving. Dat is ook al van de jan." Brokkenmakers Iphet artikel kwam een reactie uit srkel en Rodenrijs van een firma, ehandelt in reddingsmateriaal. Het idrijfwil de veiligheid van de familie tooi wel garanderen en biedt zich aan als persoonlijke redder. Ze zijn, mitsop uitnoding, van plan naar de l Ronde te komen met een zeven me- Ife/tojereddingsrubberboot met een motorvermogen van 200 PK en 3 De bemanning van de TX33 ..Jen MaartenKeek vorige week even vreemd op ven deze vangst. Vijftien mijl ten westen ven Callantsooa schoof non "s" °en e' Pl<"selln9 her nar in. De herkomst van het gevaarte is niet bekend De as is er onder vandaan geheeld, wellicht ken hll nog worden opgeknapt. De rest heeft zijn weg naar de oud-ijzer boer inmiddels gevonden professionele redders aan boord. Di recteur Van der Zwan heeft voor zijn actie zijn redenen. Hij bewondert Ed dy om zijn prestaties en ziet in de leeftijdsgrens een drogreden om het de concurrentie gemakkelijk te ma ken. Bovendien heeft hij zich mate loos geërgerd aan het „schandalige gedrag" van reddingboten vorig jaar, toen catzei- lers met forse overredingskracht rich ting haven van Oudeschild werden geduwd, hetgeen op tv breed werd uitgemeten.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 7