Grom "ZwartsJ~exeh in het hart-, ollege wil geen nader onderzoek iaadslid Bakker nog steeds ngerust over stortplaats Texel betrokken bij oefening met geleide Patriot/Hawk wapens Twee gewonden door frontale aanrijding Uitzending Radio Texel over relatienotagebied Fietsende vrouw gewond door weigerende rem IMieuw café in De Koog veroorzaakt overlast tote schade door pstaart botsing ^wouiuji|*jQ j CONFORM de INSTRKkr 0F>t)RACHT •RICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10582 DINSDAG 28 MEI 1991 r E X E LS E«9 COU RANT idvertenties, abonnementen, etc. «ld De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, !n 02220-12741.. na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 tie Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon J-12741. werktijd deze week tot en met dinsdag a s •et Berndsen, Wilhelminalaan 58, Den Burg, telefoon 02220-14896 .^Bemdsen, Wilhelminalaan 58, Den Burg, telefoon 02220-14896 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.9917.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67 34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementspnjs ƒ43,95 per half jaar; Los ƒ1,20 begrijp het niet waarom het college zo halsstarrig tegen een hydrologisch onderzoek blijft. Het lijkt wel of ze bang zijn om Lelijk vervuiling aan te treffen rond de stortplaats", aldus en Links-raadslid Peter Bakker. Enige tijd geleden uitte hij in brief zijn ongerustheid rond het afdekken van de stortplaats 't Horntje. Hij werd daarin gesteund door de regionale in- cteur van de volksgezondheid voor de milieuhygiëne. Het col- ziet echter geen reden voor nader onderzoek. Deze kwestie it donderdag aan de orde in de commissievergadering voor incieel, economisch en technisch beleid. ter waarschuwde in zijn brief dat je vuilstortplaats wel degelijk nisch verontreinigd afval is ort. Daarnaast zijn mogelijk met iuur besmette beenderen aange- en in grond, die zou worden ge it voor het afdekken van de plaats. En dat terwijl wethouder stra had toegezegd dat over het kplan eerst nog zou worden iroken in commissieverband en de Werkgroep Landschapszorg. er haakte hiermee in op een jven van H. Copier, regionale in- teur van de volksgezondheid, noemde half januari de vuilstort „ramp voor het milieu". Volgens ïspecteur zijn twintig jaar lang al- i afvalstoffen gestort op een zan- je, dus goed doorlaatbare bodem, igesn afdichtende onderlaag, dus irschijnlijk heeft zich vuil in de bo- lenma het grondwater verspreid, dat er geen geohydrologisch on- :oek is gedaan, is het niet moge- !tn uitspraak te doen over de t van de situatie," aldus de in- :teur. Het college heeft Bakker begin mei schriftelijk geantwoord op zijn vra gen. Het afdekwerk was volgens B en W nog niet begonnen. Over de mogelijke miltvuurbesmetting heeft de gemeente intensief overleg gehad met de provincie, de Veterinaire In spectie in Rotterdam en de dierge neeskundige faculteit in Utrecht. Hieruit kwam naar voren dat bij men sen alleen miltvuurbesmetting kan ontstaan als men met een open wond in aanraking komt met een besmet „vers" kadaver. Uitgesloten wordt dat besmetting ontstaat door aanraking van oude botten. Rundvee kan wel besmet raken, ten zij het materiaal dat de sporen van de ziekte bevat onder de grond zit. Op aandringen van de provincie en de Veterinaire Inspectie heeft de ge meente het beendermateriaal drie meter onder de oppervlakte laten storten op 't Horntje. „Nu er binnen kort een definitieve afdeklaag zal zijn aangebracht, beschouwt de Veterinai re Inspectie deze zaak hiermee als af gedaan," aldus de brief van het college. B en W zijn er verbaasd over dat de inspecteur van volksgezondheid een diepgaand eindafwerkingplan voor de stortplaats noodzakelijk vindt. „Hij concludeert dat zonder enig onder zoek en louter speculatief. Maar wij hebben tot op heden geen enkele aanwijzing gehad dat het milieu in de omgeving onevenredig wordt belast. Maandelijks controleert een bureau monsters uit vijf peilbuizen bij de stort. Analyseresultaten geven aan dat er geen sprake is van een veron trustende situatie," meent het college. Milieuramp? Maar de waarnemend regionale volksgezondheid-inspecteur L.M. van Aernsbergen heeft ondertussen ook een brief gestuurd waarin hij aan dringt op geohydrologisch onderzoek. „Het college voelt zich door de ana lyseresultaten gesterkt in haar me ning dat er geen reden is om te denken dat de stort een mogelijke ramp voor het milieu kan zijn. Maar de vijf peilbuizen, die zich allemaal aan de noordzijde van de bewuste plek bevinden, geven geen represen tatief beeld van de invloed op de bo dem en het grondwater", aldus Van Aernsbergen. Peter Bakker is niet tevreden met het antwoord van B en W. „Ze geven geen antwoord op mijn vragen. En over die eerste brief van de inspec teur werd gezegd dat de man over- Lees verder pagina 3 Opruimingswerkzaamheden na de frontale botsing op de Pontweg. (foto Bert Koning) Twee autopassagieres moesten zon dagmiddag met verwondingen die het gevolg waren van een frontale botsing per ambulance naar het Ge- miniziekenhuis worden vervoerd. Het ongeval vond omstreeks 16.00 uur plaats op de Pontweg ter hoogte van het Gerritslanderdijkje. Eén wa gen werd onherstelbaar, de ander zeer zwaar beschadigd. Een 77-jarige Groninger die komende uit Den Burg het Gerritslanderdijkje op wilde rijden lette tijdens het link- safslaan niet goed op. Hierdoor kwam de man met zijn Ford frontaal in botsing met een tegemoetkomen de VW-Passaat. Deze werd bestuurd door een 36-jarige man uit Alphen aan de Rijn. Hoewel beide bestuur ders ongedeerd bleven liep een 76-jarige inzittende van de Ford een gekneusd borstbeen op. Een passa- giere van de VW hield aan het onge val een gebroken neusbeen over. Beide voertuigen werden naderhand door een takelwagen weggesleept. Radio Texel zendt woensdagmiddag een rechtstreeks verslag uit van de hoorzitting over de relatienotagebie- den. De uitzending begint om 14.45 uur op 106.1 Fm. Veel blaren voor wandelaars sw Russische rotganzen toch vergiftigd w Wie heeft vleermuizen in de tuin? i* Zeehondenvrouwtjes uit Harder wijk op huwelijksreis in EcoMare Weinig publiek voor watersporten Een 46-jarige vrouw uit Zaandam liep een lelijke hoofdwond op nadat ze donderdagavond met haar fiets in De Koog door een ondeugdelijke rem met hoge snelheid tegen een houten hek belandde en over de kop sloeg. Haar hoofd smakte daarbij tegen de grond. De vrouw werd voor behan deling per ambulance naar het Gemi- niziekenhuis gebracht. Omstreeks 20.00 uur fietste ze langs de Ruyslaan door het bos. Toen zij een bocht nam boog de weg plotse ling steil naar beneden af. Op dat moment merkte ze dat de terugtra prem van de fiets niet werkte. Door de vaart die ze kreeg kon ze een be tonnen rand langs het fietspad niet meer ontwijken. Nadat ze op volle snelheid de dichtbijgelegen rijbaan was gepasseerd botste de vrouw te gen het hek aan de overzijde. De vrouw raakte door de valpartij niet buiten westen. De hoofdwond kon in Den Helder worden gehecht. Van de fiets werden voorwiel en voorvork beschadigd. nu in noordelijk Nederland: het laag vliegen door „vijandelijke" vliegtuigen (nodig bij een dergelijke oefening) ontmoet in bewoonde gebieden steeds meer bezwaar en men wil ze ker weten of de aparatuur ook goed werkt in een zeer vlak gebied van land en water. Samen Het is een geïntegreerde oefening, waarbij acht F 16 vliegtuigen van 322 Squadron van de basis Leeuwar den, samenwerken met de Patriot en Hawk eenheden. Het is een typisch staaltje van moderne luchtverdedi ging, waarbij het succes practisch helemaal afhangt van geavanceerde electronica. De F 16's, die dagelijks twee missies uitvoeren, stellen in de oefening vijandelijke toestellen voor die een doel op Vlieland trachten aan te vallen. Het is zaak de uit zuidelijke richting zeer laag (80 meter!) over het IJsselmeer naderende vliegtuigen onderweg tijdig te signaleren en te vernietigen. Dat moet gebeuren met de Hawk raketten van Breezanddijk. Mocht de vijand onverhoopt door de hier liggende eerste verdedigingslijn breken, dan mogen de Patriots (be kend geworden tijdens de Golfoorlog) van Texel het proberen. In het theore tische geval dat ook dat mislukt, is er nog het afweergeschut bij de vuurtoren en in laatste instantie een eenheid van met Stinger-raketten uit geruste manschappen op Vlieland zelf. Niet echt Natuurlijk worden tijdens de oefenin gen niet echt vliegtuigen vernietigd. Er worden ook geen raketten afge schoten. Zelfs de lanceerinstallaties van deze peperdure projektielen ont breken. Het gaat er slechts om te kunnen bepalen of de toestellen tijdig onderschept zouden zijn als het „me nens" zou zijn geweest. Daartoe worden alle koers-, radar- en afvuur- gegevens van de bij de oefening be trokken vliegtuigen en apparaten vastgelegd, onder andere op video film, zodat alles achteraf kan worden geanalyseerd. Twijfel over de goede werking van de detectie- en afvuur- apparatuur is er overigens nauwe lijks. „Er zal geen vliegtuig doorkomen", aldus meent waarne mend squadroncommandant kapitein J.G. Blom stellig. Het gaat er bij de oefening dan ook meer om te bepa len in hoeverre het systeem in ver warring kan worden gebracht door (bewust opgewekte) storingssignalen en door reflecties die het grote water oppervlakte zou kunnen oproepen. Ook het opdoen van routine in de bediening van de apparatuur is van belang. Te verwachten is dat met een ander squadron in het najaar in het zelfde gebied een soortgelijke oefe ning zal worden gehouden. Laagvliegen Het laagvliegen van de F 16 jagers dat bij deze oefeningen nodig is, ge beurt alleen boven een deel van het IJsselmeer. Bij het naderen van de Afsluitdijk gaan ze weer op normale hoogte vliegen en blijven ze ook bin nen het gebied dat bij de gewone schietoefeningen op de Vliehors wordt gebruikt. Bij de oefening zijn totaal zo'n tachtig personen betrokken. Bij de Patriot- post op Texel is achttien man inge schakeld, die zijn ondergebracht in de hotels „Nieuw Breda" en „De Nieu we Aanleg". Wapensysteem, span ningsvoorziening, commandopost en logistieke trailers omvatten totaal der tien voertuigen, die met toestemming van het Waterschap Texel op de weg op de kruin van de dijk werden ge zet, ter weerszijden van de uitwate ring van het Krassekeet-gemaal. Dit weggedeelte werd afgesloten en er werd een bord geplaatst waaruit blijkt dat de bewakers van de (gro tendeels geheime) spullen zonodig van vuurwapens gebruik maken als onbevoegden hier doordringen. Met uitzondering van een vlag en een an tennemast is de hele tijdelijke basis afgedekt met camoeflagenetten. In een pas geopende horecagelegen heid in de Dorpstraat in De Koog werd dit weekeinde de geluidsinstal latie iets te enthousiast getest. Ge luidsoverlast was het gevolg. De politie die op verzoek van een klagende buurtbewoner poolshoogte ging nemen constateerde dat de tole rantiegrens hoorbaar werd overschre den. De agenten grepen niet in, maar stelden zoals dat is voorgeschreven de gemeente in kennis. De afdeling milieuzaxen zal binnenkort metingen bij het café verrichten. Wanneet blijkt dat de geluidgrenzen worden overschreden zal worden op getreden tegen de exploitant van het café. Texel is sinds gisteren een van de lo caties van een oefening van de Ko ninklijke Luchtmacht, waarbij wordt getraind met vuurleidingsapparatuur voor geleide wapens van het type Patriot en Hawk. Op de dijk bij het gemaal Krassekeet staat tot het eind van deze week een reeks mobiele in stallaties van de Patriot-apparatuur van het 503 Squadron, bestaande uit een radarset, vuurleidingscen trum en ondersteunende apparatuur, waaronder een aggregaat en bij de vuurtoren is luchtafweergeschut op gesteld. De Hawk apparatuur staat bij Bree zanddijk en het overkoepelende vuur leidingscentrum is gevestigd op de vliegbasis Leeuwarden. Het is de eer ste keer dat een dergelijke training in Nederland wordt gehouden. Tot dus ver gebeurde dat in Duitsland in het heuvelachtige terrein rond Stolzenau, de thuisbasis van 503 Squadron. Om twee redenen oefent de luchtmacht Ie Kogerweg, ter hoogte van de igiëweg, deed zich donderdag- a9 een kopstaartbotsing voor. wee betrokken wagens, beiden j.om van toeristen, werden be- 'digd. hauffeur van een Opel, een *fige man uit Elim (Drente) reed 'n9 t Horntje met voor hem een a' die door een 57-jarige inwo- 'an Zuidwolde werd bestuurd. moment dat deze de Georgië- °P wilde sturen remde hij plot- 9 af. Dat verraste zijn Brvolger volkomen, die de Toyota T)eer kon ontwijken. De Opel e aan de voorzijde flink bescha- erw'jl de Toyota aan de linke rzijde werd beschadigd. De electronische karavaan op de dijk bij Krassekeet. Inzet: De eerste luitenants P.L. Tijsen en B. Kamstra bespreken met sergeant-majoor H. de Bruyne de eerste resultaten van de oefening. Op de achter grond de zeewaarts gerichte radarantenne.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1