CoêW Last van blaren, wat zijn dat?' Opbrengst kledingactie beneden de verwachtin Ondanks wind en kou tijdens wandelronde: Kaarten reserveren voor „Huelen" Prachtig resultaat fancy fair De Waal Roemeense asielzoe krijgt werkvergunnin Ziekten en plagen in akkerbouwgewassen Provinciesubsidie voor knooppunten Bescherming Bevolking herdenkt oprichting Hard gelopen bij sprintwedstrijd PAGINA 2 TEXELSE COURANT DINSDAG 28 MEI Dinsdag 28 mei In Cinema Texel draait voor het laatst „Questions and answers"; 20.00 uur. In dorpshuis d'Ouwe ULO houdt de Historische Vereniging Texel een bibliotheekavond, alleen toe gankelijk voor leden, aanvang 19.30 uur. Tevens ruilbeurs voor de verzamelaarsafdeling. De raadscommissie voor wel zijnsbeleid heeft in het raadhuis een openbare vergadering; 19.30 uur. Onder andere wordt gespro ken over het onderhoud van de Buitelboet en het beheer van het Eierlandsche Huis. Woensdag 29 mei Om 15.00 uur begint in het Ha venrestaurant van 't Horntje een openbare bijeenkomst: de gede puteerden J. Achterstraat en F. Tielrooij praten over relatienota- gebieden en natuurontwikkeling. De raadscommissie voor ruimte lijk en huisvestingsbeleid heeft in het raadhuis een openbare verga dering. Onder andere is er een hoorzitting inzake de „postzegel bestemmingsplannen" voor De Cocksdorp en Oudeschild; aan vang 19.30 uur. Het Rode Kruis Texel heeft jaar vergadering in de kantine van De Bolder aan het Wezenland in Den Burg. Tevens introductie van h« Jeugd Rode Kruis door Frank Bastiaanse. Aanvang 20.00 uur Donderdag 30 mei Vanaf 13.30 uur is er in De i reton aan de Molenstraat klave jassen voor 55 plussers. Van 19.00 tot 22.00 uur is inj, bedrijvengebouw in Oudeschild kijkavond in verband met de Lions-veiling die vrijdag a.s. begint. De raadscommissie voor finan cieel, economisch en technisch beleid heeft in het raadhuis openbare vergadering, aanvang 19.30 uur. Gesproken wordt ov= de toeristenbelasting van 1990 de voorjaarsnota 1991, de ver koop van grond op het Stappe- land voor een sport- en evenementenhal en de afwerkin van de vuilstortplaats. Het bestuur van de Stichting ft dersteuning Welzijnswerk heeft r d'Ouwe ULO een openbare ver gadering; 20.00 uur. Hoogwater Oudeschild Di. 28 09.07 en 21.0 Wo. 29 09.45 en 21.J Do. 30 10.04 en '21.1 Vr. 31 10.50 en 22) Za. 1 11.25 en 232 Zo. 2 11.54 en 000 Ma. 3 00.00 en 12.( Di. 4 00.25 em 131 Aan het strand is het een uur eerder hoogwater. De zon komt 2 juni op om 05.25 uur en gaat onder om 21.51 w 28 mei volle maan; 29 mei springtij. „Wat we kregen was goed, maar toch is de hoeveelheid minder dan we hadden verwacht", zegt Corrie Hordijk uit Oosterend over „Mensen in nood", de kledingsinzamelingsac- tie ten behoeven van bewoners van rampgebieden. Dit jaar werd door de Texelaars 5000 kilogram kleding bij eengebracht, beduidend minder dan voorgaande jaren. Oorzaak is wel licht de huis-aan-huis kledingactie van het Leger des Heils die kort daarvoor plaatsvond. Het Leger des Heils ging voor het tweede jaar achtereen korte tijd voor de actie „Mensen in nood" de Texel se deuren langs. Corrie Hordijk: „Wij kunnen dat duidelijk merken aan on ze opbrengst, die sinds die tijd flink achter blijft." Hoewel de Oosterendse Bij de VVV of telefonisch bij Niek Welboren van De Scholerie (11214) kunnen kaarten worden gereserveerd HO,- (Vriendenkring Scholerie ƒ7,50) voor het optreden van de Chi leense muziek- en dansgroep Huelen. Dit vindt plaats op zaterdag 8 juni bij De Scholerie in Eierland. Een netto opbrengst van f3300,-. Dat was het onverwacht goede fi nanciële resultaat (een record!) van de fancy fair die zaterdag werd ge houden door de Redmer IJska-school in De Waal. Het geld wordt gebruikt voor aan schaf van extra leermiddelen en voor studieondersteuning van en Papoea in Irian Jaya. Besloten is nu de oplei ding van de jongen gedurende twee jaar te bekostigen. De belangstelling voor de fancy fair en de daaruit voortvloeiende hoge opbrengst, was lager geschat omdat er die dag veel „concurrerende" eve nementen waren. Toch hebben hon derden mensen, waaronder toeristen, de weg naar de school en het schoolplein weten te vinden, onge twijfeld mede dank zij het uitsteken de weer. Aan de diverse kramen en terrasjes werden goede zaken ge daan. Koffie en zelfgebakken koek gingen vlot van de hand en de olie bollen werden sneller verkocht dan buurman Peter Smit ze kon bakken. Al om 13.00 uur was men „los". Ook de verlotingen hadden veel af trek, mede dank zij de opvallend kostbare prijzen (waaronder schapen wollen dekbedden) die Texelse bedrij ven daarvoor beschikbaar hadden gesteld. Zowel ouders, leerkrachten als de kinderen zelf hadden zich in gespannen om de fancy fair, die gro ter was opgezet dan ooit, tot een goed eind te brengen. Voor de uitslag van de verloting wordt verwezen naar de „TC3" van het komende week end. het belang van de kledingactie het Leger de Heils inziet, twijfet of de huis-aan-huis actie op da ze wel is toegestaan. „Bij ons" den mensen de afgedankte klei schoeisel, lakens en gordijnstol bepaalde punten in, hetgeen w toegestaan. Wij doen dat aljare achtereen." Desondanks is ze tij toch nog zoveel bruikbare Weding werd bijeengebracht. „Jammer g< noeg waren de vrachtwagens wr stichting „Mensen in nood", die< kleding op 22 mei naar 's Hertoc bosch brachten, niet vol. Dekles sactie had een landelijk karakter deel van de opbrengst wordt rechtstreeks opgestuurt naarirc in vluchtelingkampen en rampg? den, zoals Bangladesh. De overg ven kleding wordt verkocht aan kledingsorteerbedrijven. Met dat worden ook weer hulpaanvrage? gewilligd. Er is een eind gekomen aan de kerheid van het met uitwijzing dreigde Roemeense gezin Polea Toewijzing van een werkvergun aan Dumitru Poleacov verzeken voorlopig een verblijf van een) Texel. „De gevluchte Roemeen het geluk dat hij in de goede b roepsgroep zit", zegt Jan Kuyf van het arbeidsbureau.„Voor to werk dat de cv-monteur nu op verricht, zijn geen andere mem beschikbaar." Wanneer Poleacov zou worden wezen zou zijn Texelse werkgev korte termijn geen andere cv-m kunnen vinden. Een soortgelijke ture stond namelijk al maanden open bij het arbeidsbureau, one wervingsadvertenties in de reg' dagbladen. Hierdoor besloot he traal Bestuur Arbeids Voorzien" (CBAV), een bemiddelingsorgaa mengesteld uit vertegenwoordig van de overheid, werkgevers er werknemers, de Roemeen een vergunning te verlenen. Het CE handelde op advies van het ree bestuur. Poleacov wordt gezien een hooggekwalificeerde electr teur. De opleiding die hij in Ro< voltooide is volgens Kuyper, va gelijkbaar niveau als de HTS m derland. De werkvergunning d" heeft gekregen is voor één jaa' dig. Als zich dan op de arbeids geen verandering heeft voorgei waar het niet naar uitziet, zon Kuyper- wordt de vergunning 2 matisch met dezelfde termijn v lengd. De toekenning van de definitieve status van politiek" ling kan nog wel enige jaren oi laten wachten. In afwachting' kunnen de Poleacov's voorlop'i Texel blijven. AIS ELKE SECONDE TBI Oudste deelnemer Hen Bakker 1711 krijgt bij verzorgingspost ..Ceres'' een verfrissing van Anita Roest aangereikt. Misschien een beetje frisjes, maar het bleef zo goed als droog, dus we mogen niet klagen", aldus Ben Roest, voorzitter van wandelsportvereniging „Het Gouden Boltje". Voor de 21ste wandelronde om Texel schreven zo'n 273 wan delsporters zich in. Zaterdagmorgen om 6.30 uur zette de en thousiaste stoet dauwtrappers zich op 't Horntje in beweging. Gemakkelijk kregen ze het niet. Op het strand werd het gestel bij vlagen gegeseld door de koude noordwesterwind. De echte pijn kwam bij ongetrainden verderop, door blaren, blaren en nog eens blaren. Toch waren er niet veel uitvallers. Jaap van Wijk was één van de me dewerkers van Rijkwaterstaat die op het strand een oogje in het zeil hiel den. „Langs de waterkant klaagden deelnemers over de wind, die ze pal in het gezicht stond. Het strand was, mede door de lage waterstand vrij hard." Daardoor hoefden de lopers, uitge zonderd een stuk van De Hors, niet door het mulle zand te ploegen. RWS had in De Slufter een ca. 20 meter lange brug over het water aangelegd. „Doordat het eb was, was 12 meter genoeg geweest, maar je neemt het zekere voor het onzekere." Een deel neemster, die zich niet lekker voelde, werd door Van Wijk na een bezoek aan EHBO-post naar haar logeera- dresgebracht. Stempelen De eerste van de drie posten waar de deelnemers de controlekaarten lie ten stempelen was het paviljoen „De Zeeaster" bij paal 17. De deelnemers ondervonden weinig hinder van de zandsuppletie op het strand. De provincie heeft subsidie toege zegd voor de aanpak van drie ver keersknooppunten op het eiland. De bijdragen worden echter alleen gege ven als de bouwwerkzaamheden ge reed en betaalt zijn vóór 1 januari 1993. Voor de reconstructie van het kruispunt Akenbuurt/Pontweg wordt 75 procent subsidie gegeven. Dat be helst een bedrag van 7147.675,-. Voor de aanpassing van de Postweg wordt 7390.000,- subsidie gegeven, dat is ook 75 procent. Voor de kruising Kogerweg/Nieuwlan- derweg wordt maar 50 procent gege ven (778.554,-) omdat de werkzaamheden bijna geheel gebeu ren op het quartaire deel van de Ko- gerweg. Geen van deze aanpassingen mag volgens de ter plaatse geldende bestemmingsplannen. Er moeten dus nog planologische procedures worden gevolgd om ze te mogen uitvoeren. De provincie waarschuwt dat de toe zegging van de subsidie niets te ma ken heeft met eventuele toestemming voor wijzigingen op het bestemmingsplan. Wel waren ze door het vele schuim en overmatige algenvorming gedwon gen hele stukken achter elkaar te lo pen. Texelaars, waarin het jutterbloed kruipt waar het niet gaan kan, raap ten en passent nog aangespoelde spullen op. Nadat sommigen van hen een maaltijd hadden besteld in het strandpaviljoen verlieten de wande laar bij paal 33 het strand. Hierdoor liepen ze de Open Dag Waterrecrea tie even verder op het strand net mis. Anita Roest, die de lopers on derweg verfrissende drankjes voor zette, vertelt dat de bij de eerste ronden het startpunt bij De Cocks dorp lag. „Tegenwoordig komt het overgrote deel van de wandelaars van de overkant. Er doet ook een Belg, een Fransman en zelfs een Canadees mee. Het is dus veel logischer om in de buurt van de veerhaven van start te gaan. De deelnemers kunnen dan ook di rect na afloop zo de boot opstap pen." 76 Texelaars namen aan het rondje deel. Hardloper Koploper van begin af aan was Ron Broersma uit 't Horntje. „Maar", zo zegt Anita, „In plaats van wandelen heeft Jiij volgens mij hele stukken hardgelopen". Organisator Ben Roest zegt desgevraagd. „Strikt volgens de regels was Broersma's tijd te snel, maar wij maken daar niet zo'npro- bleem van." Ron Broersma passeerde Veertig jaar geleden werd de voor malige Bescherming Bevolking (BB) in het leven geroepen. Ter gelegen heid daarvan zal op 15 september in de hal van de Coöperatieve Veiling Kennemerland in Alkmaar een reünie worden gehouden. De feestelijke bijeenkomst van de BB afdeling Noord-Holland wordt georga niseerd door het Reünie Comité BB Tijdens de dag, die duurt van 11.00 tot 23.00 uur, zullen naast optredens van prominente Noordhollandse muzi kanten tevens films uit de B.B.-tijd worden vertoond. Stands met drank jes en hapjes zullen niet ontbreken. Iedere Texelaar die ooit lid is geweest van de B.B. kan tezamen met part ners en huisgenoten deze gebeurtenis bijwonen. Schriftelijke opgave bij: Reünie Comité BB Noord-Holland. zo rond 14.00 uur de finish. Tweede werd de Hoornder Harry Bakker en Albert Hoven behaalde een derde plaats. Anita Roest over de prestatie tocht: „Toch gaat het met om het winnen, we hebben er ook geen prij zen aan verbonden, leder die de ron de uitloopt ontvangt een medaille. Het gaat puur om het volbrengen van de tocht." Niet iedereen was daartoe in staat. Ongetrainde lopers kwamen er op pijnlijke wijze achter dat hun voorbereiding te kort was geschoten. Rode Kruismedewerkers hadden bij de verzorgingspost in Hotel Prins Hendrik de handen vol opgelopen blaren door te prikken. Bij enkelen werden de verkrampte spieren ge masseerd. Jongste Bij de laatste verzorgingspost, vlak voor Ceres „bemand" door Anita Roest, bleven de meeste lopers niet lang stilstaan. Oudste deelnemer, de 71-jarige Han Bakker die om 15.00 uur als zevende passeerde, had nau welijks de tijd de verfrissing naar bin nen te werken. „Ik wil om 15.30 uur binnen zijn", luidde het commentaar. Bram Slootweg uit Ngoddorp gunde zich" wèl éven iljd voor een praatje. „Het gaat goed, uitstekend zelfs. Ik doe nu voor de achte keer mee, nou volgend jaar weer hoor. Of ik ergens last van heb? Blaren, wat zijn dat?" Niet iedereen dacht er zo over. De jongste deelnemer, de 15-jarige Bart Oostra, kreeg wel blaren. Nadat hij door zijn oom was aangestoken met het wandelvirus, was hij vol goede moed aan het rondje begonnen. „Ik vond dat het strand beter liep dan de verharde weg. In de hulppost bij Dijk manshuizen heb ik mijn zere voeten laten behandelen en ben daarna al leen verder gegaan." Op het traject van Oudeschild naar Ceres moedig den zelfs passerende tractorchauf feurs hem aan door te zetten. Bij Ceres aangekomen kwam de eindstreep in zicht, het laatste eindje zou ook wel lukken. Rode lantaarn Rond half acht passeerden de laatste deelnemers. Rode lantaarndragers dit jaar zijn Milou Lindeman en Nancy Brattinga uit Friesland. Ze hielden de moed er nog in. „Het is al leuk dat we de eindstreep halen", aldus het montere duo. bij acht echte bladeren achttien ge vulde eieren en of larven per plant. Na het inzetten van een insecticide ter bestrijding van de bietenvlieg moet een wachttijd van een week worden aangehouden voordat nog maals een onkruidbestrijding wordt uitgevoerd. Het is beter om niet te snel te spuiten, maar het bietenge was te controleren op de bieten- vliegvraat. Meeldauw In percelen zomergerst met een dich te stand komt onderin het gewas meeldauw voor. Nu is de aantasting nog niet zo era dat er een bestrijding moet worden uitgevoerd. Hiervoor geldt als schadedrempel dat er meel dauw moet worden gevonden op het derde blad van boven voordat bestrij ding zin heeft. Bij controle van het zomergerstgewas blijkt dat op de meeste percelen het laatste blad nog niet aanwezig is. Een regelmatige controle blijft de komende weken van belang om op het juiste moment maatregelen te kunnen treffen. Aardappelopslag Ondanks een korte winterperiode zijn met alle verliesknollen van de aardap pelen bevroren. De meeste knollen la ten de eerste stengels met bladeren in de cultuurgewassen. Om te voor komen dat aardappelziektesporen zich vanaf deze opslagplanten kun nen verspreiden is het belangrijk dat de opslagplanten worden vernietigd. Dit is eveneens van belang om het aard- appelcysteaaltje geen vermeerde ringskans te geven. Vierentwintig hardlopers deden mee aan de sprintwedstrijden van Atle tiekvereniging Texel, die vrijdag wer den gehouden. Mede door het fraaie weer werd het op de verschillende afstanden, variërend van 40 tot 400 meter, een gezellige strijd. Uitslagen: Pupillen A. jongens: 1 Rob Schraag, 2. Hessel Kamstra, 3. Stefan Thijssen, 4. Martin Daalder, 5 René van der Star. Pupillen A, meisjes: 1. Mireille Oosterhof, 2. Kora Sluyter, 3. Lia Visser, 4. Greetje Haak. B en C, jongens: 1. Martijn Smit, 2. Johan van der Star. B en C, meisjes 1 Sabme Beijert, 2. Marije Bakker, 3. Bianca van Liere, 4. Netty Kiebits, 5. Nancy Sielmg. Senioren: 1. Norbert Eelman, 2 Mare Riteco, 3 Rien Brouwer, 4 Johan Meeldijk, 5 Tony van der Vis, 6. Alexander Boks, 7. Herman Ploeger jr. De 15-jarige Bart Oostra werd nadat hij het rondje had volbracht stevig in de bloemetjes gezet. De laatste week zijn eieren van de bietenvlieg waargenomen onder de bietenbladeren. De afzetting van de eieren is soms vrij groot, maar mi neergangen in de bietenbladeren worden nog nauwelijks gevonden. Gezien de ervaringen vanuit het ver leden kan de vraatschade meevallen, ook als er geen bestrijding wordt uit gevoerd. Geheel afhankelijk van het weer zal blijken in hoeverre de bietenvlieg schade zal geven. Niet alle zichtbare eieren zijn gevuld. Een bestrijding heeft zin als bij twee echte bladeren vier of meer gevulde eieren of larven per plant worden gevonden. Dat is bij vier echte bladeren zes of meer, bij zes echte bladeren tien of meer en Schilderachtig plaatje van een lange stoet wandelaars bij aanvang van het wandelrondje om Texel (foto Ben Oostcai

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 2