ingen vergiftigde rotgans ille getuigen Glasnost FRMILIEBERICHTEH rathion-raadsel nog niet opgelost Stortplaats Hitainerbrandje kiem gesmoord ni'imiiiiiiiiiiiM daG 28 MEI 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 3 ringen van de vergiftigde rot- zijn stille getuigen van de Glas- aldus Piet Postma van tsbosbeheer. In februari vond de opzichter zo'n 60 door onbe- en vergiftigde rotganzen in en boerderij Zeeburg. Uit naspeu- n bleek dat één van de slacht- s 5000 kilometer verderop in d-Syberië in 1989 van ringen voorzien. Sinds de nieuwe poli- koers van de Sovjet-Unie is de s van dat land geopend voor erse onderzoekers. exemplaar was één van de 200 aarginds destijds zijn geringd, •riest toeval dus", aldus Postma elast is met het beheer van de ozenboerderij in polder De Een- ,t SBB kocht het 100 hectare nde bedrijf in 1976 aan als fou- jebied voor overwinterende vo- waaronder rotganzen. Zo'n acht nduizend ganzen strijken jaarlijks september op en rond Texel Het merendeel daarvan vertrekt arte tijd in zuidelijke richting, uitgestrekte zeegrasgebieden bij uid-Engelse en Franse kust. Post ij gebrek daarvan in deze om- ig strijken de ganzen neer op I, Door actie van de Wildbeheer leid proberen we de ganzen zo mogelijk op het land van Zee- en andere reservaten te jentreren, daar is voldoende De vogels nemen ondanks af- rmaatregelen toch, tot ontevre- teid van de landbouwers, nu en 'bezit van gras dat eigendom is boeren. „Het betreft maar zo'n procent van de dieren, maar leidt het nog wel eens tot boze lies", aldus Postma die uit begra- ionderzoek op Zeeburg heeft af- d dat de ganzen in bepaalde inhoud van een huisvuilcontainer Ie zondagavond door onbekende mk vlam. De metalen container ndbij de parkeerplaats van cam- j De Bremakker aan de Tempe- nveg. De brandweer was snel ter kkeen bluste het vuurtje in korte afsluitbare metalen afvalbak is mdom van de firma Tatenhoven. «pingbeheerder Joop Koning zag 21.00 uur rook opstijgen uit het lamelde huisvuil en constateerde hij het vuur zelf niet afdoende kunnen blussen. Daarop riep hij tulp in van de brandweer, irschijnlijk werd het brandje ver laakt doordat een smeulende si lt tussen het huisvuil was beland. perioden per etmaal zo'n kilogram gras naar binnen werken. Onderzoek De beheerder is al sinds de aankoop van Zeeburg betrokken bij het onder zoek naar de rotganzen. Postma: „Waarom? Het is belangrijk gedrag en aantallen van de ganzen te kennen. De wereldpopulatie schommelt al ja ren rond de 220.000 exemplaren. Maar het zijn er minder geweest." In de jaren vijftig en zestig werd er nog volop gejaagd op de vogels, waar door het aantal tot 20.000 daalde. Eén voor één verboden de kustlanden van Europa geschrokken de jacht en de rotgans werd een beschermde diersoort. Vooral toen Denemarken - een doortrekland van en naar broed gebied voor rotganzen- de jacht op rotgansen buiten de wet plaatste, steeg de populatie explosief, tot het huidige niveau. Maar het onderzoek waarbij Postma is betrokken heeft een tweede reden. SBB wil inzicht hebben in het trekge- drag van de vogels, zowel op Texel, als naar andere gebieden. Een deel van de dieren wordt dan ook gevan gen en van gekleurde ringen voor zien. „Door felle kleuren zijn de ringen ook van afstand goed te zien. Aan de kleurencombinaties kan de observeerder de dieren herkennen en hun gedrag in kaartbrengen. Vertrek Wanneer het voorjaar zich aandient groeit de rotganzen populatie op het eiland weer aan tussen de acht en tienduizend. Tot eind mei, dan zijn de vogels goed op gewicht. Postma, die de rotganzen nauwlettend gadeslaat, merkt aap het gedrag van de vogels dat de vertrektijd aanbreekt. „Dit jaar werden de dieren vlak voor pinkste ren onrustig." Eerste pinksterdag be gonnen duizenden rotganzen aan een 5000 kilometer lange reis richting het broedgebied Taymyr, een rotsachtige eilandengebied. Na bestudering van vlieggedrag en -snelheid zijn weten schappers van mening dat de dieren net beneden de terugtrekkende vorst- grens blijven. Éénmaal, zo vermoedt men, maken de rotganzen een tus senstop in een Russisch gebied ver moedelijk in de omgeving van de Witte Zee. „Dit is een militaire zóne, waarin westers onderzoek niet is toe gestaan", licht Postma toe. Om toch precieze gegevens omtrent de vliegroute te verkrijgen zijn afgelo pen voorjaar vier rotganzen voorzien van miniscule zenders. Met behulp van satellieten kunnen biologen exact de verblijfplaats van de vogels bepa len. In het verder oostwaarts gelegen broedgebied van de ganzen, de Tay- SBB-opzichtet Piet Postma met de ringen van een rotgans die in Noord-Syberié bleek te zijn onderzocht en geringd. myrdelta die grenst aan de Noordelij ke IJszee, mogen westerse onderzoeken sedert een jaar of drie onderzoek verrichten. Duitse en En gelse teams en sinds kort ook enkele Nederlandse biologen van het RIN (Rijks Instituut voor Natuurbeheer) bestuderen het gedrag van de vogels, die aan het eind van hun reis flink zijn vermagerd. Cyclus De verwachting dat door beëindiging van de jacht op ganzen, hun aantal verder zou groeien is ongegrond, al dus Postma. „Rotganzen hebben slechts ééns in de drie jaar een geslaagd broedjaar. Vermoedelijk houdt dat verband met de geboortcy- clus van de in dat gebied eveneens voorkomende lemming, een plantene- ter ter grootte van een flinke veld muis. De nakomelingen daarvan worden gegeten door poolvossen. Wanneer er geen jonge lemmingen zijn, eten de vossen eieren of jonge rotganzen. Ook kan gewicht van de ganzen bij vertrek uit Europa van in vloed zijn. Het broedresultaat van een gezonde vogel is beter als van een verzwakte vogel, is de veron derstelling." Om gegevens over het vlieggedrag, de vliegduur, verblijfplaats en het aantal nakomelingen per ganzenpaar te verzamelen worden de ganzen voorzien van gekleurde of aluminium ringen. Nadat van de jonge ganzen gegevens over gewicht, snavellengte en andere eigenschappen zijn geno teerd, worden ze losgelaten. Aan de kleur van het verendek is de leeftijd alleen in het eerste levensjaar te zien. De gekleurde ringen zijn daarom uit stekende hulpmiddelen bij het obser veren, hoewel ook minder opvallende aluminium ringen wel worden ge bruikt. Toeval De ring van de dode vogel die Post ma in februari op Texel aantrof bleek bij navraag in het vogeltrekstation te Arnhem, afkomstig te zijn van één van de 200 exemplaren, die door Duitsers in 1989 van een aluminium ring waren voorzien. „Heel toevallig dat nou net zo'n dier toevallighet slachtoffer wordt van parathion- vergiftiging hier. Enigszins bescha mend voegt de SBB-opzichter eraan toe: „In het bijzijn van een Russische bioloog, die was geïnteresseerd in het beheer van de rotganzenboerderij, trof ik dit voorjaar achter de dijk een aantal andere vergiftigde dieren aan. Dan weet je niet waar je kijken moet." Voltreffer. Een onzuivere trap van een voetballer betekende het einde van een wc-raampje van het Haven restaurant op 't Horntje. Deze actie werd door de beheerder niet in dank afgenomen, die de politie dan ook in schakelde. Na een gesprek besloten de vier jongens de schade (fïOO,-) te vergoeden. Vernieling. De eigenaar van een appartementencomplex aan de Bad- weg in De Koog ontdekte donderdag morgen dat onbekenden een ruit hadden ingeslagen. De schade be draagt f 750,-. Paspoort. Nadat hij een andere woning had betrokken kon een 23-jarige inwoner van De Koog zijn paspoort nergens meer vinden. Tij dens de verhuizing was het identi teitsbewijs spoorloos verdwenen. Inmiddels heeft de man een nieuw paspoort aangevraagd. Taalprobleem. Wegens relatiepro blemen besloot een 31-jarige Poolse vrouw dat ze geen minuut langer meer bij haar partner in huis wilde blijven. Ze besloot met onmiddelijk ingang naar haar vaderland vertrek ken. Samen met haar vierjarige kind meldde de Poolse zich donderdag avond tegen half negen bij een inwo ner van Den Burg die de vrouw, in tegenstelling tot de gewaarschuwde politie, redelijk tè woord kon staan. Deze tolk slaagde erin de vrouw op andere gedachten te brengen, waar na zij (tijdelijk) weer naar haar part ner terugkeerde. Hond vermist. Een tot dusver on bekende vrouw uit De Koog ver scheen donderdag op het politiebureau met de mededeling dat zij haar hond, een Golden Retriever kwijt was. Het dier draagt een witte halsband, waarop naam en adres staan vermeld. meerheden waren snel ter plaatse en voorkwamen een voortijdige vuilverbranding lr«en was en dat hij voor zijn ekt nog even wilde kankeren. Nu het college ineens dat er geen we argumenten zijn om een on- oek in te stellen. Maar er is in- 'els wèl een andere inspecteur Se komt tot dezelfde conclusie 'e eerste!" Bakker is van mening e' meer onderzoek in de omge- van de stortplaats moet worden 'en. „We weten dat er klein che- h afval ligt. Het grondwater ernt door de druk van de Mok- lendinwaarts erlangs, dus het hijna niet anders, of er moet ver eniging van de grond in de om- "9 zijn." college wil zich de kosten van geohydrologisch onderzoek 'eren. Bakker vindt dat onzin. bedrag is „peanuts" in verhou- 1 'ot wat het hele afdekplan kost. kan het probleem niet zijn, om fi- ?le'e redenen kunnen ze het niet "npelen. 'k begrijp er niks van." naadslid hoopt in de commissie- 'edering opheldering te krijgen. Er is er Een en daar vertrouw ik op. Bedroefd maar dankbaar voor alles wat zij voor ons heeft betekend, geven wij u kennis dat op 26 mei 1991 op 73-jarige leeftijd van ons is heengegaan mijn lieve vrouw, onze zorgzame moeder en oma, en mijn lieve dochter Nel van der Slikke echtgenote van Pieter Plaatsman Jzn. P. Plaatsman Ineke en Doede pieter colida, benny anneke Jan en Cora angelique stephan W. van der Slikke Texel, 26 mei 1991 Hogereind 17, 1793 AD De Waal De rouwdienst zal worden gehouden op woensdag 29 mei om 14.00 uur in het Uit vaartcentrum, Bernhardlaan 147 te Den Burg, waarna de begrafenis zal plaatsvinden op de Algemene begraafplaats te Oosterend. Gelegenheid tot condoleren dinsdagavond van 19.30 tot 20.30 uur en na de begrafenis in het Uitvaartcentrum. Liever geen bezoek aan huis. Wij hebben afscheid moeten nemen van onze lieve zuster, schoonzuster en tante Nel Plaatsman-van der Slikke 73 jaar is zij geworden. Heemskerk P. v.d. Slikke Amstelveen N. Penha-v.d. Slikke Den Burg W. J. v.d. Slikke B. v.d. Slikke-Bügel Beverwijk P. Sturkenboom-v.d. Slikke M. Sturkenboom Neven en nichten Veel te vroeg hebben wij afscheid moeten nemen van onze buurvrouw en oma Mevr. C. Plaatsman-van der Slikke We zullen haar vrolijkheid en enthousiasme erg missen. Hans en Cora de Winter Grischa, Joost en Dieneke Als mij zou worden toegestaan mijn tranen te storten, zou ik ze als volgt willen verdelen: voor mijn zeer geliefde man, voor mijn lieve kinderen, kleinkinderen, familie en vrienden. Doordat wij zo'n fijne band hadden is dit een moeilijk afscheid. Alida Op 25 mei 1991 is op de leeftijd van 68 jaar van ons heengegaan Alida Willemina van der Zee echtgenote van Willem Riepma DreumekW. Riepma Wijk bij Duurstede: Dick Riepma Lianne, Marije Apeldoorn:Wiebe Riepma Willie Riepma-van Zanten Saskia, Douwe 25 mei 1991 Molenstraat 17 6621 BE Dreumel De oecumenische Dienst van Woord en Gebed zal gehouden worden donderdag 30 mei 1991 om 13.30 uur in de Barbarakerk te Dreumel. Aansluitend hieraan zal de crematie plaatsvin den in het crematorium „Rijk van Nijmegem", Schoenaker 12 te Beuningen. Gelegenheid tot schriftelijk condoleren voor de dienst, achter in de kerk en persoonlijk na de crematie in de koffiekamer van het crema torium. Liever geen bezoek aan huis. In plaats van kaarten Voor uw blijk van medeleven na het overlijden van onze vader en opa GERRIT JAN DRIJVER betuigen wij u onze welgemeende dank. Uit aller naam. J. C. Drijver Oosterend, mei 1991 Hartelijk dank voor de innige deelneming betoond bij het overlijden van mijn geliefde vrouw R. VISSER-KALIS J. Visser Wilhelminalaan 98 1791 AR Den Burg - Texel Met leedwezen hebben wij kennis moeten nemen van het overlijden van ons lid en onze dorpsbewoonster Mevr. C. Plaatsman-van der Slikke Wij wensen de familie veel sterkte toe in deze moeilijke tijd. Dorpscommissie De Waal Met ontsteltenis hebben wij kennis genomen van het plotseling overlijden van A. Smidt Hij was meer dan 40 jaar een gewaardeerd lid van onze vakbond. Bouw- en Houtbond FNV afdeling Texel ^£SV' I.V. "M. •-ifVLu Het is te mooi voor woorden! Onze dochter Anouk is geboren op 22 mei 1991. Rob en Tineke Tiemersma Kogerstraat 11 1791 EN Den Burg-Texel 02220-13227 Bel je even voor je langs komt? Hartelijk dank voor alle leuke kaarten en wensen bij de geboorte van Pieter. Fam. de Groot-Beekman Romplaan 14, 1852 BR Heiloo Morgen de grote dag Pa en Moe gefeliciteerd. De kinderen. Wij gaan trouwen Peter Betsema en Helga Bruin Op 7 juni 1991 om 15.00 uur in het gemeentehuis te Den Burg. Wie ons wil feliciteren is welkom op onze receptie tussen 19.30 en 21.00 uur in „Dorpshuis 't Skiltje" te Oudeschild. Wilt u ons iets schenken dan graag zo S3 Ons adres: Spinbaan 3, 1791 MC Den Burg. Alex Cofino en Joke Koper stappen op 31 mei 1991 om 16.30 uur in het huwelijksbootje. Dit zal plaatsvinden in het gemeentehuis te Den Burg, Texel. Wij houden receptie van 18.00 tot 20.00 uur in „Loodsmanswelvaren", Herenstraat 12, Den Hoorn, Texel. Ons adres: Wilhelminalaan 28, 1791 AN Den Burg. Hartelijk dank voor de kaarten, bloemen en an dere attenties die ik tij dens mijn verblijf in het ziekenhuis en bij thuis komst mocht ontvangen. Mien Boon Graag wil ik iedereen be danken voor de kaarten en bloemen, ontvangen tijdens mijn verblijf in het Medisch Centrum te Alkmaar en bij mijn thuiskomst. Theo Jonker New Roads T-shirts en sing lets in vele kleuren Nu 3-shirts voor 1 prijs f 29,95. Zegel Mannenmode, We verstraat 32. T.k. Alpenkruiser 10-pers. di verse extra's o.a garagebeu gels. Vr.pr. f750,— tel. 16606. 29 mei Donnie 1 jaar van harte. Jochem. Garage Zijm en Blonk biedt aan diverse BMW's o.a. 316, 320, 728 i, 316 Cabriolet (Bauwer) met en zonder LPG, bouwjaren van '80 tot '87. Inl. 14576. Bodywarmers, twee kanten draagbaar. Mantje Sport. Robey sportswear, T-shirts, polo's, shorts en baseball- shirts in een prachtige kwali teit. Zegel Mannenmode, Weverstraat 32. Heb jij interesse in het Jeugd Rode Kruis? Kom dan woensdag 29 mei a.s. naar de kantine van De Bolder. Om 21.00 uur wordt het JRK geïntroduceerd door Frank Bastiaanse. Wil je meer weten bel 13710 of 15453. Zaterdag 8 juni gezamenlijk concert Excelsior, Mannen koor en Soli Deo Gloria in de Herv. kerk Den Burg. Aan vang 20.00 uur. Een goede tweedehands fiets koopt u natuurlijk op de Lionsveiling. Te koop Suzuki TS 50, kleur zwart/blauw pr.n.o.t.k. Tel. 17466. Te koop blankhouten stoelen met canvas-zitting. Tel. 17819. Consenso, katoenen over hemden lange en korte mouw in zomerse kleuren Zegel Mannenmode, We verstraat 32. Rucanor, mooie collectie bermuda's met bijpassende shirts. Mantje Mode Te koop mooie poly-speed boot 55 pk Yamaha b.b.m. Inkl. trailer en div. accessoi res. Tel. 15496-13517. Het verslag van „Wadden- toernooi 1991" op Vlieland staat ook in de „Harlinger Courant". Vanaf morgen verkrijgbaar f 1,— bij Nauta Boek, of bij onze Texelse cor respondent Dirk Kuiter, Tel. 12400. Volop meubilair voor studen tenkamers te koop op de Li onsveiling. Doe-het-zelver vraagt te koop: diverse houtbewer kingsmachines. Tel. 14373. Heb jij interesse in het Jeugd Rode Kruis? Kom dan woensdag 29 mei a.s naar de kantine van De Bolder. Om 21.00 uur wordt het JRK geïntroduceerd door Frank Bastiaanse. Wil je meer weten bel 13710 of 15453. Zaterdag 8 juni gezamenlijk concert. Excelsior, Mannen koor en Soli Deo Gloria in de Herv. Kerk Den Burg. Aan vang 20.00 uur. Ook voor de „smikkel en smakkel" kunt u op de Li onsveiling terecht. Ford Escort Laser, bj. '84, tel. 16606

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 3