isentatie beleidsnota: \reaal landbouwgrond toekomst hard nodig" Panda-bus zaterdag 1 juni in Den Burg :**mtXlTlÊAï is veebeoordelen ingst collecte weken Israël Vleermuizen Sfh Geen investering voor noodcamping Rommelmarkt in Oosterend Voorlichtingsavond ANWB-klassificatie Slootonderzoek Mavo-leerlingen DAG 30 MEI 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 5 ben een sterke en gezonde w op Texel en willen dat in mst zo houden. Het huidige idbouwgrond zullen we lig hebben", aldus Rinus Kui- ens de gezamenlijke land- anisaties. B taal bij de presentatie norgen van de Beleidsnota .andbouw. De makers schet- lt rapport hun visie op de L voor de komende tien jaar. imeentehuis kreeg het colle- oekwerk als eerste overhan- uidig opgestelde beleidsnota rultaat van langdurig onder- de vier Texelse landbouwor- s. Voormannen Rinus Kuiper e Maatschappij voor Land- ees Hin (Land en Tuinbouw- aas Eelman (Christelijke n Tuinders Bond) en Jos Bloembollencultuur) waren ita kracht bij te zetten, bij itatie aanwezig. De opstel- je nota zien de plannen van icie om de relatienota- en twikkelingsgebied te verdub een regelrechte bedreiging gezonde ontwikkeling van ie landbouw. Volgens Kees renen de beoogde 870 hec- groot verlies. „Het betreft van bijzonder hoogwaardige iging van Oudleerlingen >er een cursus veebeoorde- lij zullen melkkoeien op hun kenmerken met elkaar wor- leken. Er wordt vooral op (keling, het type, de uier en gelet. Zes maandagavon- 3 juni zal bij verschillende irs worden geoefend. In juli cursus afgesloten met een De beste kandidaten mo- dden Beemster deelnemen .H.-kampioenschappen. Geïn- sn kunnen zich opgeven bij: ger, tel. 12978 of Marcel 18486. j-collecte die onlangs is ge- leeft het volgende opgele- Burg f3.200,70; De Waal Den Hoorn f688,65; De p f163,55; Oudeschild Oosterend f974,65. Totaal kwaliteit. Dat hebben wij ook aan de provincie kenbaar gemaakt." Inktvlek De landbouworganisaties vinden de huidige verhouding tussen natuur (6000 ha) en landbouw (9000 ha) op het eiland evenwichtig. Als het voornemen van de provincie werke lijkheid wordt, wijzigt zich dat vol gens Hin door het „inktvlekeffekt" in een fifty-fifty verhouding. „Dat bete kent het einde van de landbouw hier. Onaanvaardbaar". Verdubbeling van het relatienotagebied vindt hij in strijd met het Nationale Milieubeleidsplan, wat terugdringen van de bestrij dingsmiddelen en meststoffen propa geert. „We zijn bereid daaraan mee te werken, maar daarvoor is vrucht wisseling nodig. Wanneer nu cultuur grond wordt onttrokken, betekent dat een aanslag op de wisselteelt", aldus Jos Timmer. Indamming van het landbouwareaal beperkt bovendien de mogelijkheid van landruil tussen boe ren. „Dit vormt een belemmering van de ontwikkeling van de agrarische bedrijven", vindt Kees Hin. „De Texel se boeren zijn trouwens inventief ge noeg om zelf te bepalen wat de markt vraagt. Dat is een beter oplos sing voor de overschottenproblema- tiek dan een beheersvergoeding." Blij Loco-burgemeester Klaas Barendregt, die namens het college de nota in ontvangst nam, is blij met de beleids nota. „Het is heel goed dat de land bouw haar beleidsvisie op papier heeft gezet. Het is goed dat het standpunt duidelijk en overzichtelijk naar buiten wordt gebracht. Binnen kort moet er worden beslist over het nieuwe bestemmingsplanbuitenge bied. Als gemeente kunnen wij met deze beleidsnota ons voordeel doen. Barendregt vond dat de nota b en w ook goede diensten kan bewijzen bij de hoorzitting over de tweede fase van relatienotagebied, die gisteravond is gehouden. Overzichtelijk De 22 pagina's tellende beleidsnota schetst op overzichtelijke wijze een beeld van de ontwikkeling van de landbouw in de afgelopen tien jaar. Texel kent momenteel 313 landbouw bedrijven die gezamenlijk 8471 hec taren in gebruik hebben. Zo'n 600 mensen zijn werkzaam in de land bouw en dat is altijd nog zo'n zeven tien procent van de beroepsbevolking. De bruto-opbrengst «sschien benieuwd hoe het él is vergaan? Dinsdag- ipril om 18.00 uur kwam ik om, bij Karin in Baana te lo- vrijdag ging ik met haar itrand in Herzlia, later de afstand in zo'n 35 minu- ar gelang vóór of tegen nas altijd veel wind maar s dat je evengoed zonder k en in zomerjurk fietst! Op l onmoetten we een Russi- die Karin twee keer op een ast had gezien. Hij vroeg i thee en zo waren Sasha het eerste Russische gezin tocht. Verschillende wensen mens de Texelaars vervullen, lag om Jeruzalem te mogen lerzlia bracht Karin me naar waar honderd alleenstaan- n tweeën (als vreemden) mer wonen, te vergelijken tamer in de Gollards. In de een jonge vrouw uit Zuid- we raakten aan de praat en e ons dat er in Ra'anana centrum is, waar nieuwe I nonen. Ze gaf mij het adres I ocht ik de huismoeder en I ópelijkwerkster. Na m'n ver- 19 ik het eerste huisnummer, I ische vrouw met een oude I haar dochter die maar één I 't. Zij waren twee maanden I het praten ging moeilijk begrepen elkaar. In de vol gen kreeg ik nog vijf huis- Eén gezin uit Koerdistan en in- Eén familie was zelfs via sar Israël gekomen. Sommi- laar al twee jaar, je moet werk vinden voordat je zelf tunt huren. De mogelijkheiid oor je zelf te kopen is klein, 9eld net genoeg is om van Meubels enz. krijg je alle- ruikleen. Eén moeder huilde ®e mensen vroeg ik niet vensen waren, dat is een en zaak. Ik deed wat in 'Pkwam en bracht voor elk elfde: 1 emmer, met melk bare kan, handdoek, was- edoek, dweil, vim, spons. van de totale landbouw bedraagt zo'n 80 miljoen gulden. Daarvan komt f26,5 miljoen voor rekening van de melkveehouderij. De melkpro- duktie van de Texelse koeien steekt met kop en schouders boven het Noordhollands gemiddelde uit en zelfs op landelijk niveau behoort Texel tot de beste melkveehouderij gebie den. De mestproduktie valt hier in het niet vergeleken met intensieve veehouderijgebieden in Nederland. De fosfaatbemesting blijft ver beneden de normgrens (110 kg). Sinds de melkproduktie in 1984 aan banden is gelegd neemt het aantal schapen op het eiland weer toe. In tegenstelling tot de overkant, waar het overtollige grasland voor akkerbouw of bollen teelt wordt gebruikt, liet men de Texelse weiden in toenemende mate door schapen begrazen. In 1990 zo'n 36.000, samen goed voor een omzet van f4,4 miljoen gulden. Het meren deel van de landbouwbedrijven heeft akkerbouwgewassen in het bouwplan opgenomen. 3559 bunder, waarbij de verbouw van aardappelen de exten sieve graanteelt bijna van de eerste plaats heeft verdrongen. Tuinbouw De teelt van witlofpennen ziet er veelbelovend uit, maar voor andere tuinbouwartikelen lijken de vooruit- *-4l» 8 V, r »vr-r Rinus Kuiper overhandigt de Beleidsnota Texelse Landbouw aan wethouder Klaas Barendregt. Jos Timmer, Klaas Eelman en Kees Hin kijken toe. In het bericht uit de vorige krant over het onderzoek naar vleermuizen dat binnenkort zal plaatsvinden op het eiland is per ongeluk weggevallen aan wie deze informatie moet wor den doorgegeven. Wie vleer muiskolonies weet of plaatsen kent waar deze diersoort regel matig is te zien, wordt ver zocht contact op te nemen met: F. Bobeldijk Hoep 57 1741 MB Schagen Telefoon: 02240-14462 (na 18.00 uur) zichten ook goed. Met de teelt daar van is nu f 1,5 miljoen gemoeid. Akkerbouw brengt bij de boeren f20,5 miljoen in het laatje. De Texel se bloembollenteelt, jaarlijks goed voor f20,9 miljoen, neemt ten op zichte van overkantse praktijken een eigen plaats in. De cultuur is geba- seërd op vruchtwisseling en slechts mogelijk indien voldoende land be schikbaar is. De meeste bedrijven hebben gerekend naar de hoeveelheid land een geringe oppervlakte met bollen volgeplant. Door overkantse collega's werd deze eigenschap lange tijd als een achterstand beschouwd. Sinds het bebruik van bestrij dingsmiddelen steeds meer weer stand oproept, lijken Texelse bedrijven in een voordeelpositie te raken. Ont trekking van landbouwgrond zou dit voordeel weer teniet doen, zo is de mening van Jos Timmer, die de bol- lenkwekers vertegenwoordigt. Leefbaarheid De produktiekosten in de landbouw zullen worden opgedreven door ver scherpte milieu-eisen, dalende prijzen en de noodzaak van produktierech- ten. Om het voortbestaan van de be drijven te waarborgen zullen de landbouwers de activiteiten moeten vergroten. In de beleidsnota becijfe- vaatdoek, tafelkleedje, houten lepels, rasp, vierglazen kopjes (zo nodig nog plastic voor kind en kleurtjes of iets dergelijks) afwasbak, knijpers, zeef, twee dekbedden en twee dekbedhoe zen, twee lakens en twee slopen. U begrijpt dat het veel werk was om al les bij elkaar te krijgen! Later kwam er nog een Russisch gezin bij, maar die mensen heb ik niet ontmoet om dat ze niet thuis waren. Karin heeft dat afgemaakt. Was het niet gewel dig wat ik namens kon doen?!!! Bij elk deed ik een Tesselkaart, als groet er op geschreven „With love from Texel (Holland)!" En wat waren ze dankbaar...!! God heeft me geleid, ik bracht het rond op vrijdag en dan is er geen taalschool, anders krioelt het er van de mensen, ze komen van alle kanten om daar Hebreeuws te le ren! Wat een wonder, want ik wist dat niet. Toen ik een andere keer iets bracht en het wél druk was, o dan kijken ze je zo aan van: „Is het mis schien voor mij?" Tegen iemand zei ik zo, „Ik wou dat ik millionair was!" „Nee hoor" zei de dame „Als u doet wat u kunt bent u een gezegende!" Voor de honderd alleensfaanden bak te ik cakejes, zocht honderd geschik te stenen op het strand (prachtig zijn ze daar, ik ben altijd „weg" van ste nen) om een kaarsje op te zetten. Knipte, plakte en schreef honderd kaartjes met Tesselgroet en samen brachten we het rond. Ze waren ver rast deze jongeren, dat er iemand aan hen dacht. De kaarsjes kocht ik in de fabriek, waar ze door Etiopi- sche Joden worden gemaakt. De mannen maken de grote en de vrou wen de kleine Jerusalemkaarsen. Leuk om te zien! in „Het Olijfblad" kunt u deze kaarsen kopen en zo dus helpen. U hoorde deze dagen hoeveel Etiopische Joden werden opgehaald?! En ook hier geldt: alle beetjes hel pen!" In Jerusalem is een huis voor kreupele Arabische kinderen, geeste lijk en lichamelijk gehandicapt. Aan hen bracht ik droptoffees, een zee- hondenkaart en een geldbedrag na mens sommigen van u! Met de dame die het tegen mij zei zeg ik: „U bent gezegend, door Israël, Gods volk, te helpen". Namens allen, dank u wel. Paula Brouwer-Terpstra Den Burg De Panda Natuurbus van het Wereld Natuurfonds komt naar Texel. Op za terdag 1 juni zal het voertuig van 10.00 tot 14.00 uur standplaats in nemen op de Groeneplaats voor het raadhuis om het publiek op speelse maar indringende wijze te informe ren over het werk van het Wereld Natuurfonds en over de noodzaak om de natuur in stand te houden. De „doe en ontdek-bus", die niet eer der op Texel is geweest, is vooral be doeld voor de jeugd in de basisschoolleeftijd, maar ook oude ren, zowel Texelaars als toeristen, zijn welkom. De entree is gratis. In de bus bevindt zich een „dierenba- lie", er wordt aanschouwelijke infor matie gegeven over jongen van dieren, verhoudingen, eieren en za den, gewicht, snelheid, slaapplaatsen en er is een „menukaart" die laat zien wat dieren eten. Verder kunnen de bezoekers zelf ervaren hoe de huid van verschillende dieren aan voelt, wordt ingegaan op verschillen de biotopen (leefomgevingen) en op de „gereedschappen" van dieren. De bus is voortdurend op tournee door Nederland en staat meestal bij een school waar op dat moment in het kader van de lessen aan een na tuurproject wordt gewerkt. Op Texel is dat dus niet het geval. De bemanning van de bus bestaat uit twee medewerkers van het WNF, die alle informatie geven en ook graag nieuwe leden inschrijven. Jeugdige WNF-leden heten „rangers" die een belangrijk deel van de aanhang van het WNF vormen en automatisch zijn geabonneerd op het blad Tamtam. Al le bezoekers van de bus mogen mee doen aan een prijsvraag. Zelfstandig Al geruime tijd is op Texel een „Panda-winkel" van het WNF ge vestigd, ten huize van de familie J. Beekman, Bomendiek 1 in De Waal. Deze winkel was een filiaal van de vestiging in Den Helder, maar heeft onlangs een zelfstandige status ge kregen. Men kan er terecht voor een uitgebreide collectie artikelen (speel goedbeesten, kladblocs, stropdassen, bekers, theedoeken, enz.) die allemaal van het bekende Panda-symbool zijn voorzien en waarvan de opbrengst ten goede komt van het wereldwijde werk van het Natuurfonds. Wie iets in de winkel wil kopen, wordt aange raden tevoren even te bellen: 1349 ren de opstellers dat als de opper vlakte cultuurgrond afneemt, de Texelse landbouwers de concurren tiestrijd zullenverliezen. „Beleidsma kers van provinciaal niveau zijn onvoldoende op de hoogte van de landbouw situatie hier, zo is mij op gevallen. Ze moesten zich maar eens beter realiseren hoe het hier in wer kelijkheid is", aldus Rinus Kuiper. „Texel is een plattelandsgemeente. Landbouw vervult daarin een belang rijke functie. Door het wegtrekken van mensen dreigt het platteland te worden ontvolkt. Daarmee komt de leefbaarheid in het geding, dat moet worden voorkomen." Het college van B en W wil voorlopig geen beslissing nemen over verbete ring van de riolering van de nood- camping. De raad heeft onlangs beslist dat de noodcamping nog een jaar op de huidige plaats blijft ge handhaafd, maar dat de regels wor den verscherpt en dat kampeerders er maar één nacht mogen blijven. Na het seizoen wordt bekeken of de noodcamping alsnog moet worden verplaatst, vandaar dat B en W geen investeringen op de huidige plek wil len doen. Daarnaast is de verwach ting dat de druk op de afvoervoorzieningen van de nood camping minder groot zal zijn, door de verkorte verblijfsduur. Peuterspeelzaal „De Bijenkorf" houdt op woensdag 5 juni van 10 tot half drie een rommelmarkt in het jeugdge- bouw aan de Oranjestraat. Naast de gewone koopjes (speel goed, potten, boeken enz.) is er een ruime keus in tweedehands kinderkle ding. Ook zijn er diverse attracties met leuke prijzen. De VW Texel houdt op dinsdag 4 juni is samenwerking met de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers (TVL) een voorlichtingsavond over de ANWB-klassificatie voor vakantie woningen. Sinds 1986 zijn alle leden van TRVL verplicht hun vakantiewoningen door de ANWB te laten klassificeren. TVL en VVV willen op die manier berei ken dat de gast een zekere mate van kwaliteit kan worden geboden. Bij de invoering van de ANWB-klassificatie voor particuliere vakantiewoningen op Texel heeft een inspecteur van de ANWB in het najaar van 1985 een voorlichtingsavond verzorgd over alles wat met deze klassificatie te maken heeft. Nu, ruim vijf jaar later, lijkt het zowel de VVV Texel als de Texelse Vereni ging van Logiesverstrekkers (TVL) een goed idee opnieuw een dergelijke voorlichtingsbijeenkomst te organise ren. Dikwijls worden vragen gesteld met betrekking tot de klassificatie. Veel logiesverstrekkers willen bijvoor beeld in verband met nieuwbouw of renovatie weten waarop zij moeten letten. Alle informatie over het hoe, wat en waarom van de klassificatie zal daar om door een inspecteur van de ANWB uit de doeken worden gedaan tijdens een bijeenkomst in Hotel Op- duin om 20.00 uur. Ook geïnteresseerden die (nog) geen lid zijn van TVL, zijn welkom. Be langstellenden kunnen zich tot 1 juni telefonisch opgeven bij de VVV, tele foon 14741. Mavo 3-leerlingen van de RSG heb ben voor biologie een slootonderzoek gehouden. Hierbij hebben ze gekeken naar de waterkwaliteit op Texel. Ze onderzochten de biologische kwaliteit door te kijken naar het aantal diertjes en plantjes en de chemische kwaliteit en de hoeveelheid zuurstof, fosfaat en nitriet. Ze veronderstelden dat het water bij de duinen het schoonst zou zijn, en aan de Waddenzeekant het meest vervuild. Dit klopte maar ge deeltelijk, want de sloot bij de Ro vershut was matig vervuild. Verder gegevens: de sloot bij de Schans is sterk vervuild, de sloten bij de Hem- merkooi, Buitenheim en Rovershut zijn matig vervuild en de sloten bij de Marsweg en bij Het Woutershok zijn weinig vervuild. De mate van vervui ling viel de leerlingen een beetje te gen. Ze hadden verwacht dat de Texelse sloten schoner zouden zijn. I: Vtu* *u>« MEDEDELINGEN VAN B EN W De rubriek „Van het raadhuis" bevat informatie en mededelingen van de gemeente Texel. Lezers die vinden dat aan een bepaald onderwerp aan dacht moet worden geschonken, kunnen contact opnemen met de af deling algemene zaken in het ge meentehuis. Nadere inlichtingen: toestel 247. Bouwvergunningen M. J. den Boer voor het plaatsen van een badruimte woonhuis aan de Ro- zendijk 37 te Den Burg; I. Scholtz- Linkenbach voor vervangen van twee opstallen door schuur aan de Ruigen- dijk 14 te De Koog; R. A. van Boven voor het plaatsen van een kap op het woonhuis aan de Schilderweg 194 te Den Burg; P. J. Prins voor het ver nieuwen van een woonhuis aan Ro- zendijk 16 te Den Burg: J. Bakker voor het vernieuwen van een berging aan de Oosterenderweg 8 te De Waal: R. A. de Vries voor het gedeel telijk vergroten van een woonhuis aan de Buytengors 112 te Den Burg: M. P. van de Wetering voor het ge deeltelijk veranderen van een gevel aan de Warmoesstraat 26 te Den Burg: H. Boom voor het gedeeltelijk vergroten van een woonhuis aan het Meyertebos 15 te Den Burg: K. N. J. Bakker voor het gedeeltelijk verande ren van een woonhuis aan Diek 7a te Den Hoorn: C. N. Slot voor het ge deeltelijk vergroten van een aardap pelbewaarplaats aan de Hoofdweg 106 te De Cocksdorp; S. A. de Smidt voor het vernieuwen/vergroten van een schuur/garage aan Oost 46 te Oosterend: H. Boeyen voor het plaat sen van een schoorsteen aan de Noordwester 5 te Den Burg: A. J. Kop voor het plaatsen van een schuurtje aan het Vroonlant 1 te Den Burg: J. M. Witte voor het plaatsen van een garage aan de Duykerdam 24 te Den Burg; A.M. Langeveld voor het plaatsen van een landbouw- schuur aan de Postweg 140 te Eier- land: A. Kooiman voor het plaatsen van een magazijn/toilet aan de Bad- weg 200 te De Koog. B. G. Ipenburg voor het plaatsen van een berging aan de Sluyscoog 45 te Den Burg: C. J. Kuip voor het veranderen van een horecabedrijf aan de Dorpsstraat 17 te De Koog: F. Schellinger voor het veranderen van een voorportaal aan Tienhoven 10, De Waal. Derden-belanghebbenden kunnen te gen deze beschikkingen ingevolge de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschikkingen een be zwaarschrift indienen. Nadere infor matie hierover is te verkrijgen bij de gemeentesecretarie, afdeling R.O.V., kamer 205.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 5