Jeugdige klokkeluider nduidelijkheid troef j postzegelplannen Geen hinderwetvergunning: Muziekcafé in Dorpsstraat door gemeente gesloten Samengaan school-dorpshuis in Cocksdorp geen succes Projekt wellicht impuls voor visproblematiek Sodemieteren iteigening voor :onstructie venementen voor fi rekreatiekrant College voorstander verbreding Redoute Lokale zaterdag ERDAG 30 MEI 1991 TEXELSE COURANT PAGINA 7 orzitting over de postzegel- ,n in De Koog en De Cocks- ieeft niet de duidelijkheid ,aft die betrokkenen van te vo- lor ogen moet hebben gestaan, mmissie voor ruimtelijk en ■stingsbeleid besloot in ver- met de onoverzichtelijkheid van lterie niet tot advisering van illege over te gaan. Tijdens de komst werden slechts drie min er concrete uitbreidings plan ter tafel gebracht, wat is de commissie onvoldoende t biedt om tot een oordeel te n. Wethouder Barendregt komt ide maand met een concreet evoorstel bij de commissie ens om nieuwe slaapplaatsen geven, is volgens de gemeente t. Op het ogenblik zijn er van .000 slaapplaatsen 42.000 verkelijk in gebruik en liggen er vast als „recht" in het bestem- iplan. De gemeente wil weten el van die onbenutte („bevro- slaapplaatsen er werkelijk benut worden, zodat mensen met ete plannen elders op Texel vooruit kunnen worden gehol- ]rn snel duidelijkheid te krijgen een voorbereidingsbesluit geno- jm alle ontwikkelingen in de ge- de bebouwingstroken te ■zen. Ondernemers met concre- breidingsplannen in de bewuste in kregen tot januari de kans te leveren. aag of de planwijziging én de itting wel voldoende in de publi- waren geweest, bleef de ge leren gisteren bezighouden. Wuis sprak namens De Koog btion zijn afkeuring over het jegelplan uit. ,,Er wordt op deze tr onrust onder de bevolking ge kt", aldus Wuis, die voorts zei aar aanleiding van het plan door B inwoners van De Koog hals kop uitbreidingsplannen zijn in- md. Hij stelde voor het postze- an in te trekken en op de ple bestemmingsplan procedure te gaan. Wethouder Barendregt e het voorstel bezijden de dis- Laat mie bezwaarmakenden, vier nvinde familie Kooiman, meid at de uitnodiging om de hoorzit- bijte wonen, pas enkele uren aanvang in de bus viel. Omdat de reconstructie van de Post- ter hoogte van Eierland is een ■eningsprocedure gestart. Om- let nog wel een jaar kan duren deze is afgewikkeld, wordt bin- ort alvast begonnen met werk- (heden in het noordelijk deel eierland. ïmeente had volgens plan vorig I moeten beginnen met de re- wctie van het zuidelijke deel Ierland, maar de werkzaamhe- verden uitgesteld omdat nog procedures moesten worden «acht. Toen werd voorgesteld dit He werkzaamheden in één keer en. Bij het verwerven van de ligde grond liep het grondbedrijf jl een probleem op: één bewoner niet verkopen. meente krijgt subsidie van de icie voor het aanpassen van de «eg, op voorwaarde dat alles 1 januari 1993 klaar is. Vandaar e onteigening niet wordt afge- maar men vast begint op de ®n waar dat kan, bijvoorbeeld 'et aanleggen van een asverleg- teen de Muyweg en het vlieg- de aanpassing van het lunt Postweg/Muyweg en het ek ter hoogte van de bebou- voorzien van een nieuwe laag. "besteding hiervan vindt maan- aats. i zaterdag 29 juni verschijnt eerste rekreatiekrant als bij- le bij de TC 3. Hierin zullen enementen voor Texelaars toeristen uitgebreid worden agekondigd. Gedurende het 'zoen verschijnt de rekreatie- tien keer. Instanties, ver- 'gingen en clubs worden 'zocht om vóór maandag 24 11 één- en meermalige activi ty die zij gaan houden in zomermaanden door te ge- Dit kan (tijdens kantooru- 'I aan de balie van "geveld en De Rooy, '«straat 10 in Den Burg. U at ook even bellen, telefoon 220-12741. ook de krantenberichten over de planwijzigiog aan de aandacht was ontsnapt, zouden zij ondanks het ver strijken van de termijn, graag de op tie op slaapplaatsen die op hun pand aan de Dorpsstraat rust, behouden. Binnen vijf jaar willen zij ongeveer 90 slaapplaatsen realiseren, zo stelden de Kooimannen gisteravond. Een con creet uitbreidingsplan kon echter niet aan de commissie worden voorge legd. Wat dat betreft lag de zaak bij bezwaarmaker M. van der Kloet voor de commissie duidelijker. Deze bewo ner exploiteert aan de Molenstraat drie zomerwoningen. Van der Kloet stelde tot zijn grote verrassing te hebben vernomen dat hij „goed is" voor 200 slaapplaatsen. „Omdat ik absoluut niet van plan ben die alle maal te benutten, heb ik iets te ver delen," aldus de Cocksdorper. Aan zijn eisen, behoud van de recreatieve bestemming en terugdringing van het aantal slaapplaatsen (van 200 naar 20), kan waarschijnlijk zonder proble men worden voldaan. Ook de plannen van de familie A. Buijs passen in het beleid dat de commissie voorstaat. De familie wil binnen een aantal jaren hun hotel, dat nu over 33 bedden beschikt, uit breiden met 12 bedden. Serieus Volgens wethouder Barendregt wor den uitbreidingsplannen die de ko mende weken nog binnenkomen, serieus bekeken. Cor Kuip (Texels Be lang) achtte die termijn nog veel te kort. Hij zou graag zien dat plannen in die richting bij wijze van spreken over twee jaar nóg welwillend wor den bekeken. Frits Langeveld stelde voor alle on dernemers in de g.b.-stroken persoon lijk te benaderen. „Vraag ze gewoon of ze nog plannen hebben en zo ja, of ze dat vóór 1 januari aan de ge meente willen laten weten." Jim leroux, hoofd ruimtelijke orde ning, zei echter de vinger aan de pols te willen houden. „Als we niet op passen, zitten we over een jaar weer met allerlei opties op slaapplaatsen waarvan we niet zeker weten of ze worden benut". Sinds enige tijd wordt de klok van de Nederlands Hervormde kerk in Oosterend (de enige luiklok die het dorp rijk is), geluid door vrijwel zeker de jongste klokkeluider van Neder land. De pas aangestelde klokkelui der is Jacob Mechielse, de tien jaar oude zoon van de koster van de kerk. Jacob was al langer sterk geïnteres seerd in het werk van klokkeluider Luitje Huisman, die jarenlang trouw De combinatie gemeenschaps centrum-schoolgebouw leidt in het Eierlandsche Huis in De Cocksdorp tot onenigheid. Het contractoverleg tussen de leiding van basisschool Durperhonk en het bestuur van de vereniging „Gemeenschap Eierland", die het multifuncionele dorpscen trum beheert, lijkt in een impasse beland. „Ga nu eerst eens met el kaar om de tafel. Pas dan kunnen details worden geregeld", aldus Erna Eelman-van der Kooi (VVD) tijdens de raadscommissie voor welzijnsbe leid. Het gecombineerde gemeenschap scentrum werd in 1983 door Ge meenschap Eierland overgedragen aan de gemeente. Daardoor kon meer subsidie naar het Eierlandsche Huis vloeien. Met name een zwembad kon hiermee worden aangelegd. Hoewel de eigendomssituatie van het dorps huis dus wel veranderde bleef het beheer in handen van het echtpaar Ooievaar. Naast het beheer pacht Henk Ooievaar het horecagedeelte nu zo'n negen jaar. De Cocksdorper ba sisschool werd 16 jaar geleden in het multifunctionele centrum onderge bracht. De Gemeenschap Eierland heeft weinig problemen met de huidi ge combinatie. Beheerder Nico Ooie vaar: „De moeilijkheden begonnen vijf jaar geleden". Olga Wouters volg de Gerard Moonen op als schooldi- Het Waterschap draagt in 1993 alle wegen over aan de gemeente. Er lag al een plan klaar voor verbreding van de Redoute tot 5.20 m. Hiervoor zou subsidie van de provincie wor den gevraagd. Maar wegens de overdracht aan de gemeente is de subsidie-aanvraag gestopt. Het college van B en W is nog steeds voor verbreding van de Re doute. Deze weg wordt namelijk door veel automobilisten gebruikt die van de boot naar Oudeschild toe willen. Echter de overige reconstructies aan de Texelse wegen, waarmee over niet al te lange tijd wordt begonnen, gaan meer kosten dan was voorzien. Dat komt omdat de provincie voor de aanpassing Kogerweg/Nieuwlander- weg maar 50 procent subsidie wil geven in plaats van 75 procent. Het betreft volgens hen namelijk een aan passing van een quartaire weg. Het college wil dus eerst de financië le consequenties afwachten. recteur. Het schoolhoofd vindt dat er door de dampen die opstijgen uit het zwembad een indringende chloor- lucht in de schoolvertrekken hangt. „Dat kan schadelijk zijn voor de kin deren." Ook staan de schoollokalen nu en dan blauw van de sigaretten rook, afkomstig uit de kantine, zo stelt Olga Wouters. Discozaal Een aantal leerlingen krijgt les in een ruimte die eveneens in gebruik is als discozaal. „Geen ideale onderwijs ruimte. Drijfnatte zwemmers en voor bijvliegende tennisballen leiden de aandacht van de leerlingen ook nog eens voortdurend af van de lessen", voegt ze daaraan toe. „Al die klach ten verrassen mij", luidt het com mentaar van Henk Gieze, voorzitter van de Gemeenschap Eierland en be heerder van het Eierlandsche Huis. „De openingsuren van het zwembad zijn enkel van 8.45 tot 11.00 uur. Over de chloorlucht heb ik al een half jaar niets gehoord." Gieze vindt dat er alles aan is gedaan om de overlast voor de leerlingen zo gering mogelijk te houden. De herziene overeenkomst waarin de gemeente de samenwerking tussen betrokken partijen ten lange leste heeft gere geld, kan in Giezens ogen dan ook geen goedkeuring verdragen. „Deze overeenkomst gaat ons veel te ver." Bestuur en medezeggenschapsraad, bij monde van voorzitter Piet Postma, gaat het contract dat liefst 27 artike len bevat, nog lang niet ver genoeg. „De zaken zijn hierin onvoldoende vastgelegd." De commissieleden kon den zich ook niet in de overeenkomst vinden. Gerbrand Poster roemde na mens TexelsBelang het werk van Ge meenschap Eierland. „Ten onrechte wordt hier de indruk gewekt dat deze hardwerkende groep mensen de boosdoener is." 1 Winkeldief. Een 41-jarige inwoner van Den Burg werd vrijdagmorgen betrapt toen de man twee pakjes kip filet ter waarde van ?12,57 zonder te betalen langs de kassa van een su permarkt in zijn woonplaats wilde smokkelen. De politie werd op de hoogte gesteld en maakte proces verbaal op Graafbak gezocht. Een bedrijf op het eiland mist sinds ongeveer veer tien dagen een graafbak van een mini-graafmachine. Wie weet waar deze bak is, wordt verzocht de politie te bellen, telefoon 12222. elke zondag de Oosterender bevol king ter kerke riep. Af en toe nam' Jacob het werk van zijn leermeester over en op het laatst groeide de si tuatie dat de jonge Mechielse geheel alleen de tweede luiding voor zijn re kening nam. Zoals gebruikelijk luidt ook in Oosterend zondagmorgen de kerkklok twee maal: Van 8.00 tot 8.15 uur en van 9.15 tot 9.30 uur, als de kerkdienst begint. Toen enkele maanden geleden Huis man wegens ziekte niet langer de klok kon luiden, lag de oplossing min of meer voor de hand. Vrijwel onge merkt nam Jacob Mechielse nu ook de eerste luiding voor zijn rekening. Iedere zondagmorgen staat hij vroeg op om op tijd in de kerk te zijn en zodra de klok acht maal heeft gesla gen, begint hij de klok in beweging te brengen. Klokkenluiden is zwaar werk en vraagt om een zeker ge wicht van de luider. Jacob moet met zijn volle gewicht aan het touw han gen om de klok in beweging te krij gen, maar als de zaak eenmaal loopt, gaat het luiden een stuk eenvoudiger en is het alleen zaak het juiste ritme aante houden. Het afremmen vindt Jacob het leukst, dan moet hij door aan het klokketouw te gaan hangen proberen de klok zo snel mogelijk het zwijgen op te leggen. Door het ge wicht van de slingerende klok wordt bij dan enkele meters de lucht in ge tild. Vader en moeder Mechielse hebben het een tijdje aan gezien, maar verke ren nu in de veronderstelling dat hun zoon het karwei makkelijk alleen aan kan. Werd Jacob de eerste weken nog door een van zijn ouders naar de kerk vergezeld, nu doet hij het hele maal alleen. De kerkvoogdij van de Nederlands Hervormde gemeente heeft Jacob inmiddels officieel be noemd, zodat Oosterend zich de eerstkomende jaren geen zorgen hoeft te maken over een vacature voor een klokkenluider. (Foto: Dirk Kuiter! „De Ridder handelt volledig in strijd met de hinderwet en de gedane toe zegging. Daarom wordt zijn muziek café in de Dorpsstraat, danwel de discotheek, op last van de gemeente gesloten", aldus Anton Wilkens van de afdeling milieubeheer. Deze maat regel werd genomen nadat twee ambtenaren van de gemeente en een wachtmeester van de rijkspolitie in de nacht van vrijdag op zaterdag constateerden dat het bedrijf zonder vergunning was geopend voor publiek. In het begin van vorig jaar zijn er gesprekken geweest tussen De Rid der en de gemeente over de moge lijkheid om in de voormalige supermarkt van Maas in de Dorpsstraat een discotheek te begin nen. „Uit bedrijfsbezoeken bleek al gauw dat het zeer onwaarschijnlijk is om in dat pand ook maar enigszins aan de geluidsnormen te voldoen, zonder speciale akoestische voorzie ningen te treffen", aldus Wilkens. Op 6 februari 1990 schreef het colle ge De Ridder dat hij voor de oprich ting van een discotheek een hinderwetaanvraag moest indienen met daarbij een rapport van een akoestisch bureau. Hierop heeft De Ridder een akoestisch bureau in de arm genomen. Wilkens: „Tijdens on derhandelingen over de bouwaan- vraag liet de man weten voorlopig af te zullen zien van een discotheek op die plaats." Schriftelijk Het college hield in mei 1990 de beslissing over de bouwaanvraag voor een eethuis/café aan. B en W wilden er zeker van zijn dat op de bewuste plaats geen discotheek zou worden gebouwd. De Ridder heeft het college schriftelijk meegedeeld dat hij op de hoogte is van de eisen waaraan een discotheek moet vol doen en dat er eerst een hinderwet vergunning moet zijn verleend, voor hij met zo'n bedrijf kan starten. „Het college vertrouwde erop dat er vol doende zekerheden tegen disco- overlast waren ingebouwd. Er werd een bouwvergunning verleend voor het veranderen van een supermarkt in een eethuis/café", vertelt de milieu-ambtenaar. De lokale zaterdag start met het pro gramma Typisch Texel, waarin onder meer aandacht wordt besteed aan de weekend-agenda. Het Springtij-team verzorgt tijdens deze uitzending korte reportages vanaf een bepaalde loka- tie. Om 11.00 uur volgt een reportage over sociale werkplaats De Bolder (herhaling). Na Goedemiddag Texel staat vanaf 14.00 uur de Lionsveiling centraal, met een tijdens de kijkavond ge maakte impressie. Van 15.00 - 16.00 uur wordt aan dacht besteed aan de „Schulpengat", waarbij oud-kapitein Klaas Schagen een kijkje op het vlaggeschip neemt. Roelie Bakker is deze maand gast- presentatrice in het „Uurtje Neder landstalig" van Willem van Leersum. Na het nieuwsprogramma „Perslijn" volgt vanaf 18.00 uur een uitzending van de Historische Vereniging. Aansluitend op een directe uitzending vanuit de R.K.-kerk in Den Burg wordt de dag beëindigd met het 1000 en 1 vragenspel, een quizz van Lia en Wm van Leersum. De kop van Noord-Holland bevindt zich economisch gezien in een neer waartse spiraal. De leefbaarheid dreigt mede daardoor te worden aangetast. Om de negatieve ontwik kelingen de kop in te drukken is besloten dat een aantal projecten een regionale aanpak vereist. Texel zal daaraan medewerking verlenen. Tijdens de raadscommissie voor wel zijnsbeleid werd goedkeuring gegeven aan het regionaal ontwikkelingsplan, zoais dat door rijk en provincie is voorgesteld. Daarmee wordt voortge borduurd op een initiatief van „Kop pen bij elkaar", dat ondermeer het idee een oesterkwekerij in het koel waterbassin te vestigen lanceerde. Het ziet er naar uit dat dit projekt binnenkort werkelijkheid zal worden. Het rijk wil voor het nieuwe ontwik kelingsplan jaarlijks M00.000,- be schikbaar stellen. De provincie doet daar nog eens f200.000,- bovenop. Texel zal per inwoner f 1,- bijdragen. Erna Eelman-van der Kooi (VVD) is voorstander. „Ooit kende de kop van Noord-Holland een vertrekoverschot. Nu komen steeds meer mensen hier wonen. Er moeten daarom voldoende voorzieningen worden geschapen. Het ontwikkelingsplan kan daar een goede hulp bij zijn." Texels Belang zag geen heil in het idee. Gerbrand Poster: „Ik ben bang dat het zal ver zanden in een zwamclub. Volgens mij komt er niets van terecht." De opzet van het ontwikkelingsplan is dat een stuurgroep, met vertegenwoordigers van gemeente, provincie en rijk, pro- jekten aanwijst. Een werkgroep, be staande uit ambtenaren, zal het idee op papier zetten. Om het belang te ondêrstrepen haalt waarnemend voorzitter, wethouder Dirk Terpstra, de huidige situatie van de visafslag en -verwerking aan. „Het visserijbe leid staat onder enorme spanning. Om de toekomst veilig te stellen moet schaalvergroting plaatsvinden en moeten visafslagen fuseren. Daar voor is intensief overleg en samen werking nodig tussen de belanghebbenden." Hij doelt daarmee op Texel, Den Helder en Wieringen. Uit een advertentie enige tijd geleden bleek dat in De Koog een muziekcafé werd geopend. De Ridder heeft ech ter tot nu toe geen hinderwetaan vraag ingediend en geen akoestisch rapport overlegd. Wilkens: „We zijn vorige week naar het bedrijf gegaan voor een verkennend onderzoek. Me vrouw De Ridder zei toen dat er geen sprake was van een discotheek, maar van een café. Het onderscheid in naam is echter voor de hinderwet niet interessant. Het gaat om de ge luidsproductie. We hebben haar ge waarschuwd dat akoestische voorzieningen moeten worden getrof fen en dat het bedrijf geen vergun ning heeft. We hebben ook gezegd dat het café zo niet geopend kan blij ven." In de nacht van vrijdag op zaterdag werd een controlebezoek gehouden. Het muziekcafé was geopend. Wl- kens is hier boos over. „Onze voor waarden worden zó flagrand genegeerd, dat we niet anders kun nen dan harde maatregelen nemen. Het is juridisch vrijwel onmogelijk om het bedrijf onmiddellijk te sluiten. Men krijgt een maand de tijd om een aanvraag in te dienen. Als dan nog mets is gebeurd, wordt de toegang verzegeld." Het besluit, dat wordt gesteund door het college, is doorge geven aan de officier van Justitie, de rijkspolitie, de inspecteur_voor milieu hygiëne te Haarlem en de arbeidsin spectie in Amsterdam. VERVOLG VAN PAGINA 1 lengrond van Texel (De Naai) natuu rontwikkelingsgebied te maken. "Er wordt ons iets door de strot geduwd. Hebben de agrariërs te goed op hun land gepast, dat ze zo gestraft wor den?". Lap zou liever zien dat de pro vincie wat doet aan het probleem van de meeuwen en kraaien die mas saal jonge weidevogels opvreten. Kapitaalsvernietiging Namens de loonwerkers (10 bedrijfs- hoofden; 50 medewerkers) wees Werner Dros op de negatieve gevol gen voor deze groep als er straks minder werk is als gevolg van de aanwijzing: vernietiging van kapitaal en verdwijning van arbeidsplaatsen. Klaas Eelman, namens Coöperatie en andere agrarische toeleveringsbedrij ven zoals de fa A Bakker, koesterde een soortgelijke vrees. Deze bedrijven zijn al getroffen door de gevolgen van de quotering. Hij wees erop dat een ruim bouwplan, dus veel grond, de mogelijkheid biedt van vruchtwis seling waardoor het toepassen van bestrijdingsmiddelen beperkt kan blijven. Lia Duinker uit Nieuweschild, namens loonbedrijf F. Duinker en Zn, verwek te met een verbitterd en meeslepend betoog langdurig applaus. Zij was niet alleen tegen de aanwijzing van nog meer relatienotagebieden we gens de negatieve gevolgen voor de bedrijvén. maar meende bovendien dat die maatregelen ook voor de na tuur niet goed zijn. „In het gebied tussen Pen-centrale en Wagejot moet een reeks goed renderende veebedrij ven wijken voor zwanen en ganzen. Iedere boer op Texel kan u vertellen dat ganzen liever productiegras eten dan feugeltjesgras. Als het ministerie nu toch zoveel geld over heeft voor ganzen, verstrek de veeboeren dan materialen om de schade te beper ken, verhoog de schadevergoedingen en laat de boeren". Ook van de wens om de betreffende gebiedjes „schraal" te maken zou wel eens niets terecht kunnen komen, want de ganzen die hier zonodig moeten wor den ingejaagd, poepen enorm. Nog meer kanttekeningen maakte zij om aan te geven dat het voorgestelde beleid duur en inefficiënt is en ont reddering teweeg brengt onder boe rengezinnen. Ze besloot haar betoog met een verhaal over Fulps Duinker, de wiervisser die na het afsterven van het zeegras in de jaren dertig ge dwongen werd loonwerker te worden en met veel moeite aan zijn kinderen en kleinkinderen een gezond bedrijf kon nalaten. In zijn huis woont nu zijn kleinzoon die ook loonwerker is en ook Fulps heet. „De geschiedenis lijkt zich te gaan herhalen. Een goed draaiend bedrijf van Fulps Duinker wordt door de overheid de nek om gedraaid. Toen verdween het wier, nu verdwijnt het werk". Water en brood Willem Bakker van Spyk was de laat ste spreker. Hij toonde na het uiten van zijn critiek een Hoornder Hart (Texelse lekkernijen) maar ook een fles water met een stuk brood. Als de relatienotaplannen de ijskast in gaan, zullen de gedeputeerden te zij ner tijd ieder een Hoornder hart krijgen. Zouden ze doorzetten, dan konden ze rekenen op water en brood...

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 7