Cjroen r/\vartsjexeh in het karL. ozefschool staat voor igrijpende verbouwing Bouw educatieve vleugel EcoMare start spoedig 7de van „lange-gangentijdperk" ALS AANNEMER BILLIJK INSCHRIJFT passing gebouw onderwijsvisie band ontvreemd Ernstig gewond Botsing door eend Dirk Pool geeft wisselbeker terug Big brother is watching you... ICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10586 DINSDAG 11 JUNI 1991 (ertenties, abonnementen, etc. Id De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 02220-12741, na 18.00 uur 14881 Telefax 02220 - 14111 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 2741. buiten werktijd jpman, Pater Witteplein 27, Den Burg, telefoon 02220-15472. Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr 46 9917.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N M B. nr 67 34.60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs ƒ43,95 per half iaar; Los /1,20 Aangeboden oo 7 jun 1091 ten txK/rAi «Jm boer* van «fin êdv)C£t<évP aan bol {jatólw .-an EcoMare eèrtül/r vixi» «n Noord/m», Taxtf PEN energiebcdnit noord hoHand^ Geslaagden LBO en RSG zal een begin worden gemaakt met een ingrijpende, niljoen vergende verbouwing van de Sint Jozefschool in lurg. Opvallendste aspect is de grote centrale hal waarmee ;hoolgebouw wordt uitgebreid. De aanpassingen zijn geba- op de veranderde onderwijskundige visie. „Vroeger had je kaal onderwijs waarbij de leerstof centraal stond. Alle kin- doorploegden de stof in hetzelfde tempo. Nu staat het entraal. Door dit meer individuele onderwijs is meer ruimte verklaart directeur Leo Annyas. efschool maakt gebruik van regeling die bepaalt dat je scholen in aanmerking ko or „een algehele aanpassing ijpend onderhoud". Eigenlijk in 1930 gebouwde school ar al aan de beurt, maar mi- Ritzen van onderwijs schoof lissing een jaar op. De uit 1974 daterende, vleugel de verbouwing worden mee- m. De aanpassingen gelden eerstkomende veertig jaar. schooldirecteur Annyas is lige schoolgebouw „een ty- rodukt van klassikaal onder- Logisch, want zestig jaar toen de school werd ge werd nu eenmaal op die ma- gegeven. Nu hebben we te net andere werkvormen, ir je het gebouw op een an- ze benut." ieel is om van een „lange- school", met daardoor veel :e vierkante meters, een te maken waar het vloerop- optimaal wordt benut voor en van onderwijs", vult voor- ans Bakker van de Stichting ik Onderwijs Texel aan. „Het gebouw legt beperkingen op gewenste onderwijs-' Timmerhoek ewenst" doelt Bakker op het n, raam te vernielen heeft eert lige Texelaar In de nacht van op zaterdag een greep kunnen de etalage van een winkel op lenplaats. Hij eigende zich een slavenarmband ter waarde 30,- toe en verdween met zijn op een fiets. Getuigen meld- h bij de politie. Naar aanlei- n hun verklaring kon de politie (else) meisje aanhouden, dat verklaarde niets met de te maken te hebben. Haar Jevond zich alweer aan de it. De politie heeft een opspo- vel tegen hem uitgevaardigd. individuele, kind-gerichte onderwijs, zoals dat nu al jaren op de momen teel 262 leerlingen tellende school wordt gegeven. In de praktijk bete kent dat kinderen veel zelfstandig werken. Alleen, met tweetallen of in groepjes besteden ze tijd aan bepaal de taken, die verschillen van taken waarmee andere kinderen uit dezelf de leeftijdsgroep bezig zijn. Wie on der schooltijd een rondje door het gebouw gaat, heeft een goede kans her en der buiten de klaslokalen „stu derende" kinderen aan te treffen. De groepen 1 en 2 maken daarbij ge bruik van de gang. In „hun" deel zijn hoekjes ingericht, zoals een timmer hoek en een zand-watertafel. De oudere kinderen zijn vaak te vinden in de ontmoetingsruimte tussen het oude en nieuwe schoolgedeelte Ide huidige „hal"). De ontmoetingsruimte en de gangen bieden echter te weinig ruimte. Bo vendien worden de kinderen die daar aan het werk zijn, veelvuldig gestoord door kinderen uit andere groepen die naar het toilet gaan. Hart Door de verbouwing hoopt de schoolleiding in een situatie te belan den die het ideaal benadert. Belang rijkste en opvallendste aanpassing is de nieuwe centrale hal. Hierdoor ont staat méér ruimte voor zelfstandig werken en zal van minder verstoring sprake zijn. Twee „loze" gang gedeelten komen te vervallen. Annyas: „De nieuwe hal wordt het hart van de school. Er kunnen niet alleen méér kinderen zelfstandig wer ken, maar ook bevordert de hal de saamhorigheid op school. Je kunt er 'groeps-overstijgende' projecten hou den, tentoonstellingen, lezen en bij voorbeeld een 'weekopening'. Alle kinderen komen dan aan het begin van de week samen in de hal, als overgang van het weekend naar de werkweek. Met zo'n bijeenkomst kun je veel doen, bijvoorbeeld er een the- Bakker flinks) en Annyas bij „hun" Jozefschool. De hoek van het schoolplein in de achtergrond zal worden opgeofferd voor de realisatie een gro tecentrale hal. die het nieuwe hart van de school moet gaan vormen. ma aan koppelen. Ook kun je de hal gebruiken voor ouderavonden en der- gelijke." Andere belangrijke aanpas singen zijn de verplaatsing van de kleuteringang, de realisatie van twee spreekkamertjes (iets waaraan grote Lees verder pagina 5 Als bij de binnen enkele weken te houden aanbesteding een acceptabele prijs uit de bus komt, zal direkt na afloop van de bouwvakvakantie worden begonnen met de uitbreiding van het EcoMare- gebouw aan de Ruyslaan. Belangrijkste onderdeel van die uitbreiding is een „edukatieve vleugel", die hard nodig is voor de natuurcursussen die in het centrum voor wadden en Noordzee worden gegeven. Het betekent een investering van ongeveer zeven ton. Een belangrijk deel van dit bedrag is al binnen. Minister Maij-Weggen schonk onlangs twee ton en vrijdag kwam daar nog een ton bij het Pro vinciaal Elektriciteitsbedrijf Noordhol land. Voor de resterende vier ton is een beroep gedaan op ministeries en fondsen. De kans op succes lijkt dusdanig groot dat het verantwoord is om met de bouw te beginnen. Voor de aanbesteding zijn vier aan nemers uitgenodigd, onder andere van Texel. De edukatieve „vleugel" wordt een apart gebouw van ongeveer 24 x 16 meter rechts van de entree van het hoofdgebouw. Het omvat onder an dere twee leslokalen en is ontworpen door architekt Vegter uit Leeuwarden, de vader van de ontwerper van het huidige EcoMare-gebouw. De inrich ting is zodanig dat twee groepen cur sisten er tegelijkertijd kunnen worden ontvangen zonder elkaar te storen. Een voor Texel unieke bijzonderheid is dat het gebouw een (schuin) dak van „levend groen" krijgt: er zal gras op groeien. Net als een bergingsbedrijf werkt de architekt volgens „no cure no pay". Mocht de bouw om een of andere reden niet doorgaan, dan zijn geen kosten verschuldigd. In dezelfde bouwstroom en daarom tegen in verhouding lage kosten zal het EcoMare-gebouw aan de andere kant van de entree worden uitgebreid met werk- en informatieruimte. De fi- van het PEN llinksl overhandigt de cheque aan Jan Kuiper. nanciering daarvan krijgt men rond uit eigen middelen. Dat geldt ook voor de voorgenomen uitbreiding van het horecagedeelte, later in het jaar. Over de nu op handen zijnde bouw wordt al twee jaar gedacht en met het bij elkaar schrapen van het geld is directeur Jan Kuiper al meer dan een jaar bezig. De bedoeling is de fi nanciering van de edukatieve vleugel met éénmalige bijdragen helemaal rond te krijgen, dus zonder lening en daaruit voortvloeiende kapi- taalslasten. Dat lijkt dus te gaan lukken. De ton van het PEN werd vrijdagoch tend symbolisch overhandigd door Ing Wim ten Have, manager van de Texelse afdeling van het PEN-bedrijf. Hij vertelde dat het geld afkomstig is uit de zg. ADV-pot die gevormd is uit gelden die vrijkomen door de arbeids duurverkorting. Dit miljoenenfonds (het PEN heeft 1600 werknemers) moet worden aangewend ter onder steuning van milieuactiviteiten en werkgelegenheid. Daaraan voldoet EcoMare De edukatie is primair ge richt op milieubehoud en de werkge legenheid die de vleugel oplevert bestaat uit minstens drie „strukture- le" arbeidsplaatsen. Natuur- en milieu-edukatie vormt een steeds belangrijker „speerpunt" van de EcoMare-activiteit. Het is markt gericht en sluit dus aan op de publie ke vraag. Dat heeft te maken met de sterk groeiende belangstelling voor alles wat met natuur heeft te maken. Mede daardoor is EcoMare de be langrijkste toeristische trekpleister van Texel geworden. Van elke drie toeristen bezoekt er één EcoMare. De edukatieve dienst van EcoMare kan de aanvragen van scholen die tijdens werkweken e.d. in het centrum na tuuronderwijs willen opdoen, niet meer verwerken wegens gebrek aan ruimte en menskracht. In een jaar worden tegenwoordig zo'n tweehon derd scholen ontvangen, maar ook het natuuronderricht voor volwasse nen neemt steeds grotere vormen aan. irf Jongste informaticus komt uit Oosterend Paaseiland-beeld op Texel? w Zeeën van tijd voor Willem Wiering s« Slijderink geëerd met vernoeming plein Een toerist uit Amersfoort heeft za terdagavond op de Kamperfoelieweg een slagaderlijke bloeding aan zijn pols opgelopen door een ruit van een passerende taxi in te slaan. Hij deed dit omdat de taxi naar zijn mening veel te hard reed. De man is per am bulance naar het Geminiziekenhuis vervoerd. Een 41-jarige automobiliste uit Zeven hoven remde donderdag op de Post weg af voor een overstekende eend. Een achter haar rijdende 28-jarige man uit Ter Aar kon nog net op tijd remmen, maar de daarachter rijdende 24-jarige vrouw uit Zevenhoven niet, zodat een kettingbotsing volgde. De schade was gering en de eend bleef ongedeerd. Catamaranzeiler Dirk Pool uit Oude- schild heeft de wisselbeker, die hij vorig jaar als overall-winnaar van de Ronde om Texel veroverde, terugge geven aan de organisatie. Zoals be kend dreigde Pool de beker te behouden en mogelijk zelfs te ver nietigen, nadat zijn zoontje Eddy, met wie hij in 1990 een team vorm de, van deelname was uitgesloten. Na een laatste bemiddelingspoging vanuit het bestuur van de stichting Ronde om Texel besloot Pool de eer aan zichzelf te houden. Namens het stichtingsbestuur nam Herman Boks zondag contact op met Pool. Na enige bedenktijd legde Pool zich neer bij de regels van de organi satie. „Ik ben en blijf sportief", zegt Pool. „Ze blijken helaas niet te ver murwen. Jammer, ik had gehoopt op begrip en dat men op het eerder in genomen standpunt zou terugkomen. Ik kan wel rare dingen gaan doen, maar dat werkt alleen maar nega tief." De kampioen zal zijn titel zater dag verdedigen met dezelfde boot (Nacra 5.5), maar met een andere fokkemaat. Plaatsvervanger van Eddy is een zekere Alesi uit Beverwijk, die momenteel op het eiland is als deel nemer van de WK Prindle. „Deze Wordt de bevolking op Texel op hei melijke wijze in de gaten gehouden Een verontruste eilandbewoner dacht van wel toen hij op enkele plaatsen aan lantaarnpalen een soort zender met antenne ontwaarde. De politie kon geen opheldering geven, al wa ren de apparaten hen wel opgevallen. Gemeentewerken wist echter te ver tellen dat de busonderneming NZH er iets mee te maken heeft. En inder daad: de zenders maken deel uit van een zogenaamd teltredesysteem Hiermee wordt geregistreerd hoeveel mensen in en uit een bus stappen. De zender zorgt ervoor dat kan wor den geregistreerd bij welke halte dit gebeurd. Deze gegevens worden in het totale werkgebied van de NZH verzameld, dus ook buiten Texel. Om dat Texel nog niet zo erg lang bij de NZH is aangesloten, is het tel- systeem onlangs pas op het eiland ingevoerd. Het geheimzinnige zendertje, waarvan er velen over Texel zijn verspreid. knaap was fokkemaat van de beken de zeiler Peter Spijker. Zo goed als zeker doe ik zaterdag met hem het rondje", aldus Pool. Dirk en Eddy Pool nemen overigens wel als combinatie deel aan het Prindle-kampioenschap. Gisteren kwa men zij evenwel niet in actie; de eer ste wedstrijddag werd wegens de te harde wind afgeblazen. De weersvoor uitzichten voor de drie vandaag te houden manches zijn gunstiger. To taal moeten vier manches worden gezeild om van een geldig kampioen schap te kunnen spreken.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1