'ustverdediger Wiering 1 rustiger vaarwater Koninklijk goud voor 40 jaar trouwe dienst Inbraak in winkel Fietsdriedaagse izikale intocht ndvierdaagse Combinatie koor en Musica Texla voor herhaling vatbaar AG 11 JUNI 1991 TEXELSE COURANT Via een raam van een campingwinkel aan de Tempeliersweg is vrijdag tus sen 02.00 en 09.00 uur ingebroken in een kantine van een kampeerbe- drijf. Er wordt een Sony CD-speler vermist ter waarde van f598,-. Om het apparaat mee te kunnen nemen hebben de daders het snoer door gesneden. zelfde mensen", stelt Wiering die zich niets méér wenst te voelen dan een ander, 's Avonds traden medewerkers van aannemersbedrijven op het ZDH- veld in Den Hoorn aan tegen het voetbalteam van Rijkswaterstaat. Na dat de veerhaven was voltooid volg de de aanleg van de NlOZ-haven en begin jaren zeventig werd begonnen met de aanleg van de werkhaven in Oudeschild en een inlaatsluis voor de ontziltingsmstallatie en de PEN- centrale. In de avonduren dook hij de studie boeken in om zijn kennis bij te spijke ren. „Theorie hoort nou eenmaal bij het werk. Na een koude werkdag was je 's avonds soms zo rozig als wat. Het was dan moeilijk om de aandacht erbij te houden." Ondanks deze beproeving voltooide hij alle cur sussen met succes. Vliegtuig Een van de opvallendste gebeurtenis sen beschouwt hij nog steeds de noodlanding van een Duits vliegtuig ruim twintig jaar geleden op de Hors. „Een Hansajet, met een kapitaal aan onderzoeksapparatuur aan boord. Uit angst voor plundering werd het toestel goed bewaakt. Voor transport van het vliegtuig naar paal 12 heb ben we een speciale slee gemaakt die door een bulldozer werd getrok ken." Ook de Anneliese, de gestrande coaster, zit hem nog vers in het ge heugen. „Het schip vormde door zijn ligging een bedreiging voor de kust en werd daarom onder de Wrakken- wet geplaatst. Zo kregen wij de ver antwoordelijkheid voor de boot. Een vreemde gewaarwording om als één van de eersten op een totaal verlaten schip de eigendommen van de be manning veilig te stellen." Degene die op slinkse wijze de scheepsbel in zijn bezit kreeg heeft zich nog steeds niet gemeld. Hoewel...diverse betrok kenen kregen in die tijd mysterieuze telefoontjes waarbij het geklingel van een bel duidelijk was te onderschei den. Fotografie Wiering raakte gaandeweg in de ban van de fotografie. Uit de vele foto's van het werk blijkt dat de camera zelden ontbrak als hij „op pad" was. Soms liep dat verkeerd af. „Eén toestel kwam na het nemen van een foto bij paal 10, toen een noord wester de zee huizenhoog opstuwde, in aanraking met het water. Hoewel de foto wel lukte en destijds zelfs de krant haalde, bleefvan het toestel weinig goeds over." Later overkwam hem hetzelfde toen hij het bij een zware storm weggespoelde parkeer terrein van paal 9 wilde vereeuwigen. Het werkterrein van de kustverdedi- ger verplaatste zich naar de westkant van Texel. In 1980 volgde hij Herman Gerrits op als hoofd van de sectie Westkust van de technische dienst. Onder zijn leiding werden de ver zwakte, onregelmatige duinen aan de kustzijde geëgaliseerd en beplant met helm. Texel weet zich door een zoge heten superstormvloedkering, die langs de gehele Texelse westkust loopt, veilig beschermd tegen ex treem hoge waterstanden. Nog steeds worden stuifschermen geplaatst om stuivend zand vast te houden. Resultaat van deze vorm van landaanwinning zijn onder andere de meertjes op de Hors. „Het is een pr achtig gebied geworden met veel vo gels en bijzondere planten", aldus Wiering. Veel werk werd verzet bij de aanleg van de vierentwintig strand- Toerclub Taxi 12000 houdt op 17, 18 en 19 juni een fietsdriedaagse. Het is voor de toerclub de derde keer dat dit evenement wordt ge houden. Drie jaar geleden hebben ze de organisatie overgenomen van de wielervereniging. Een inhaaldag is wegens de geringe belangstelling tijdens de vorige ver sies deze keer niet meer in de drie daagse opgenomen. De toerclub heeft een paar prachtige tochten uit gezet over het mooie eiland Texel. Er kan worden gekozen tussen de af standen 25 enn 40 km. Onderweg zijn stempelposten opgesteld. Bij drukke wegen als de Pontweg wordt gepost, zodat ook jongere deelne mers veilig kunnen oversteken. Op de derde dag is er voor iedere deelne mer een verrassing. De inschrijving vindt plaats in de kantine van Texelse Boys op maandag om 17.30 en 18.30 uur. Voorinschrijving is niet mogelijk. De kosten voor de jeugd tot 16 jaar bedragen f4,50 en voor de volwassenen f7,50. ledereen die de tocht volbrengt krijgt een mooie herinnering. Wie nog vra gen heeft kan terecht bij J. Zijm (14025) of J. Kuyper (13920). gen na afloop de welverdiende me daille (eens in de vijf jaar) of een metalen herdenkingsstrip (de tussen liggende jaren). Plaats van aankomst was traditiegetrouw de Groeneplaats in Den Burg. De fanfarekorpsen KTF en Excelsior zorgden voor de vrolijke noot bij de aankomst. Niet elke wan delaar begreep waarom zij het laatste traject vanaf het LBO tot aan de fi nish niet werden begeleid door marsmuziek, zoals ze dat gewend zijn. Organisator Hennie van Heer waarden over deze ongebruikelijke gang van zaken: „Onvoldoende mu ziekkorpsen verleenden dit jaar mede werking. Zodoende was alleen in het centrum van Den Burg fanfaremuziek te horen." Organiserende vereniging „Het Gouden Boltje" hoopt dat het volgend jaar alle fanfarekorpsen weer van de partij zullen zijn. Zinkstukken jenoegen denkt hij terug aan de widerdduizenden vierkante me- iikstuk die in deze eeuw op de rivan de Waddenzee zijn ge- Ds zware matten dienden ter terming van de zeebodem, die door het afsluiten van de Zuid- in toenemende mate werd on- ijnd door sneller in- en omend water. Op den duur zou (addenzeedijk daardoor in gevaar m Volgens Wiering is deze bo- ilijtage een constant proces dat matig wordt gepeild. „Daardoor en op tijd beschermende maat- len worden genomen." Van alle lodes die werden beproefd wor- illeen zinkstukken nog steeds 0d „Vroeger werden deze mat- die uit rijshout en riet waren op- ikken, met de hand gevlochten, iren vlechters (rijswerkers) uit endam deden hun werk bij laag r nabij 't Horntje, niet ver verwij- Ivan de definitieve ligplaats, aan lidoostkust. Het afzinken van de jten maakte op Wiering grote in- I Daar was veel mankracht voor |Sg- Dertig tot veertig Texelaars ^dagavond werden ze muzikaal laid. De wandelaars die dit jaar je 31-ste keer de avondvier- e volbrachten. Iedere avond [door hen vijf, tien of vijftien ki- r afgelegd. De deelnemers, e zeshonderd dit jaar, ontvin- Nu is het werk veel meer geautoma tiseerd en vereist het veel minder mankracht." Veerhaven Het werk van Wiering beperkte zich echter niet tot het leggen van zinkstukken alleen. Begin jaren zestig was hij betrokken bij de aanleg van de veerhaven op 't Horntje. De grond die daarmee vrij kwam werd gedeel telijk gebruikt voor het op Deltahoog te brengen van de dijk in de Prins Hendrikpolder. „Tijdens die periode woonden wij toen in een huisje hoog op de duinen waar nu de NIOZ- Willem Wiering, hoofd van de Technische Die veertig jaar te hebben gewerkt aan de kustve zinkstuk was daarvoor liefst duizend kilogram steen noodzakelijk. „Vooral in de herfst was het vaak koud en nat werk, daar zeurde je niet over. Het enige wat ons kon tegenhouden was ijs of wind, waardoor het zinkstuk kon afdrijven." Teneinde het drijvende houtwerk op de juiste plek te krijgen kwam veel kennis en re kenwerk om de hoek kijken. Wiering: „Door jarenlange ervaring krijg je rou tine. De praktijk leert het je vanzelf. van Rijkswaterstaat dienstkring Texel, stopt na diging. gebouwen staan." De naam daarvan was heel toepasselijk ,,'t Hoge Huys". Echtgenote Annie, met wie hij in die periode in het huwelijksbootje stapte, haalt het bewijs daarvoor di rect van zolder. Het naambord is nog puntgaaf. Het werken met veel men sen tegelijk aan een project heeft hem altijd aangetrokken. „Er vielen wel eens woorden, maar doorgaans was het er gezellig, we waren -en zijn dat overigens nog- allemaal de- werk in de waterbouw is als de zee; geven en nemen." het woord is Willem Wiering (58 jaar) uit Den Burg. In if bij Rijkswaterstaat bracht hij vele jaren door aan de rand ief eiland om duinen en dijken van bescherming te voorzien i de opdringende zee. Het hoofd van de sectie Westkust, zijn functie in waterstaatsjargon werd genoemd, nam vrij- ifscheid van de dienst om gebruik te maken van de VUT- ing. Zeeën van tijd nu om van al dat moois te genieten dat i danzij hem bespaard is gebleven. Jtverdediger wilde aanvankelijk de zee bevaren. vater heeft me altijd aangetrok- iaar verre reizen zijn er nooit an gekomen", aldus Willem g. Op zijn vijftiende trad hij in bij de firma Daalder uit Alk- Dat bedrijf was destijds al be et onderhoudswerk voor iterstaat. Het terrein was veel- tend. „We werkten op het r in de duinen of aan de dijk." in de eerste klussen voor Wie- ias de aanleg van een glooiing iet dijkstuk „Bolwerk Robben- lij De Cocksdorp. „Een leuk dijk. Het laagste gedeelte lag ed onder water, alleen bij eb orden gewerkt aan het plaat- in ronde perkoenpalen en een basaltglooiing. het vloed werd konden we het gelegen gedeelte afmaken", jiering uit. Een ingrijpende klus et aanleggen van een asfaltg- I rond de vuurtoren in 1958. werd het verharde stuk nog cir- 0 meter in zuidelijke richting gd. De kust ging daar erg snel ■uit. Ook bij de herstelwerk- leden van de uit waterkering et Molwerk bij 't Horntje was ig betrokken. Hij komt tot de jsie dat hij „meer dan ééns met Jen in het water heeft in". werden opgetrommeld om de keien aan te geven die nodig waren om het zinkstuk onder water te laten ver dwijnen en voor altijd op zijn plaats te houden. Per vierkante meter PAGINA 7 Onder toeziend oog van velen, onder wie echtgenote Anrie, ontvangt Willem Wiering (rechtsl de onderscheiding uit handen van de heer Kieft. De carrière van Willem Wiering werd vrijdagmiddag met koninklijk goud bekroond. Tijdens een druk bezochte afscheidsreceptie in „Catharinahoeve" ontving de Rijkswaterstaatmedewerker de ere medaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. „Het laatste waarop ik heb gere kend", aldus een volkomen ver raste Wiering die het eregoud kreeg opgespeld door Willem Kieft, hoofdingenieur-directeur van RWS Noord-Holland. Kieft prees zie inzet van het scheidende hoofd van de sectie Westkust. „De diavoorstel lingen die je in de avonduren gaf waren een goede promotie voor de dienst. Je ging er zó in op dat je verzuimde overuren te schrij ven." Collega's, die de oprit van het restaurant hadden volgezet met RWS-materiaal, brachten de levensloop van Wiering uitgebreid onder de aandacht. Ze herinnerden Wiering aan de ontelbare helm- planten waarmee de schrale duin toppen onder zijn verantwoording zijn beschermd tegen het verstui ven. Triomfantelijk werd een krui wagen voor het echtpaar Wiering geplaatst, waarin RWS- medewerkers één voor één bossen helm plaatsten. Ditmaal bungelde aan elke pol echter een bankbiljet. hoofden tussen paal 8 en 18. Hier door is de kustafslag aanmerkelijk verminderd. Suppletie Ook was hij betrokken bij de eerste zandsuppletie op het strandgedeelte tussen de Slufter en de vuurtoren. „In vijf jaar tijd was circa drie miljoen kubieke meter zand verdwenen. Door veranderingen in stroming en win drichting verdwenen de buitenste zandbanken en werd de zeebodem vlak voor de kust uitgehold. De dui nenrij vormde zo een gemakkelijke prooi voor de kolkende zee. Gedeel tes van natuurgebieden De Slufter en De Mandenvallei dreigden daardoor verloren te gaan. Iets verderop werd het stuk dijk bij het reddingboothuis bedreigd door een stroming die steeds dichter onder de kust kwam. Het stroomgat vernauwde door een oprukkende zandplaat (Steenplaat). Besloten is toen dit zand daar weg te zuigen, zodat de stroming onder de kust kon afnemen en de dijk werd ontlast. Met het verkregen materiaal, circa drie miljoen kubieke meter zand, kon het strandgedeelte vanaf De Slufter worden opgehoogd. Twee vliegen in één klap zogezegd." Rust Nadien, 1985 eh in 1990, was het nog tweemaal nodig nieuw zand op het strand te brengen, hoewel het daarvoor verder uit zee werd gehaald. Het is iets grover van korrel en blijft goed liggen. „Het is een geruststel ling dat het huidige beleid erop is ge richt de huidige kustlijn te handhaven", aldus een opgeluchte Wiering. Bij elke zandsuppletie, ook die bij De Koog in 1984 en nu de de tweede, was Willem Wiering vanaf de aanbesteding tot de afronding betrok ken. „De enorme omvang van water bouwkundige projecten als de suppletie heeft altijd grote indruk op me gemaakt. Ook het overleg tussen de betrokkenen heeft mij altijd ge boeid. Ik mag dan officieel wel een ambtenaar zijn, maar ik had toch wel veel te maken met het bedrijfsleven." Vergaderingen en voorbereidingen be tekenden wel meer bureauwerk voor Wiering. Dat bleek voor een buiten mens als Wiering soms een hele be proeving. „Ik ben een tamelijk onrustig mens. Soms hield ik het niet meer uit tussen al die paperassen. Daar kunnen ze op kantoor van mee praten. Ik was blij als ik weer eens de buitenlucht in kon. Als medewer ker van Rijkswaterstaat klinkt het te genstrijdig, maar het geluid van de wind en de zee brengt mij tot rust." G.T. Tonneke Teilegen had de leiding over de Missa Hoewel de Mozartvertolking nog niet helemaal perfect verliep, liet het amateur-symfonie-orkest Musica Texla met twee zeer aansprekende vertolkingen van E. Elgar horen op de goede weg te zijn. Echt genieten werd het bij de Missa Brevis in D K.V. 194 door een gemengd koor, strijkers en een organist. Musica Texla opende een beetje on zeker met de Titus-ouverture van Mo zart. Beter ging het in de overige Mozartvertolkingen, met als hoogte punt het vivace van de Jupitersymfo- nie en het allegro-deel van de symfonie in G. Symfonie nummer 3 van Haydn kwam rommelig over. Zeven blazers van Musica Texla zorg den voor een gevarieerd intermezzo met één waar hoogtepunt: seven on parade, van R Hanmer. Deze leuke, lichtklassieke muziek lag de spelers goed, zodat behalve alleen het juist spelen van de noten ook veel gevoel in de vertolking werd gelegd. Het hele orkest vertoonde een zelfde dramatische expressie in het Chan son de nuit en het Chanson de matin van Elgar. De musici vormden hierin een zeer fraai gedragen geheel dat de toehoorders deed wegdromen. Het koor dat de Missa Brevis zong, vormde een harmonieus geheel. De Latijnse tekst van de kerkelijke com positie vormde geen probleem voor de zangers. Dit, en de op elkaar in gespeelde samenzang, wees op een geduchte voorbereiding. Voor wie het concert heeft gemist: er is een tweede uitvoering op dins dag 25 juni in de NH kerk van Oosterend.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 7