Groen r/wartrJ'exels in het hart., Jrondgebruikers Mars oelen zich benadeeld Israël verdonkeremaant Texelse aardappelen >iletwagen in De Koog urinoir in Den Burg echter beslist over paardenstallen „Er zwerft nog zeker vijf ton izoenmaatregelen leefbaarheid: ■óstenbelasting 'hoog ter dekking jten leefbaarheid? Pachter cinema nog niet bekend 1|CHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10589 it Porto bij de paardenstallen-in de Mars die binnenkort moeten wijken voor nieuwbouw. d de Porto, eigenaar van de paardenstallen in De Mars, die ild moeten ruimen voor nieuwbouw, heeft een rechtszaak de gemeente aangespannen. Hij verwijt de gemeente on- mooie beloftes geen enkele poging te ondernemen hem ndere plaats te bieden. De handelswijze van de gemeente t bouwrijpmaken van de tweede fase van het Marsplan aan veel kritiek bloot de laatste tijd. Vorige week verweet ;DA de gemeente nog slordig en onzorgvuldig met belangen jrgers om te springen. huurders van volkstuinen voelen zich benadeeld. uk grond waar de stallen van ito staan huurde hij jaren ach- van de erven Bakker. Omdat trein deel uitmaakte van de e fase van het Marsplan werd id 1989 aangekocht door de inte. De Porto zag in dat zijn moest verdwijnen. „We zien lelijk allemaal de Mars op ons en." De behoefte aan stallings voor paarden blijft hoe dan lenemen. De verklaring daar- simpel volgens De Porto: „De istelling voor paardensport toe, de bouw van de overdek- nege heeft de groei alleen maar luleerd." De Porto wilde de m die in de winter een paard Drachten niet teleurstellen en zijn liefhebberij op normale wijze voortzetten. „Ik beschouw de stallen dan ook meer dan alleen als liefheb berij." Overleg Begin van dit jaar, toen De Porto al van de plannen in de Mars op de hoogte was, had hij overleg met de gemeente gehad over een andere lo- katie voor zijn stallen. „In gesprekken met mensen van het grondbedrijf en de wethouders werd steeds gezegd dat de gemeente zijn uiterste best zou doen." Brieven die De Porto kreeg van de gemeente bevestigen zwart op wit wat hij zegt. De zijns inziens laconieke handelswijze neemt hij de gemeente kwalijk. „Ik heb me- komende zomerseizoen zullen 'betering van de leefbaarheid 6 nieuwe maatregelen worden 'fen. Tenminste, als de ge braad het benodigde bedrag, PO,-, beschikbaar wil stellen, jatregelen hebben voornamelijk kking op het schoonhouden van lrPscentra van Den Burg en De 'n de badplaats komt deze zo- N toiletwagen of -cabine en in ur9 een urinoir. I*' willen de reiniging van de Te,nen met de volgende zaken F'en: extra afvalbakken J;"', onderhoud afvalbakken extra veeg werk (f8.000,-1, l^idmatig veegwerk op zondag I en schoonspuiten straten fnen ('20.600,-). Voor een fiet senstalling aan de Brink is f 2.500,- nodig en voor een toiletwagen of - cabine f3.000,-. Dit toilet wordt neergezet bij het brandweerhuisje aan de Dorpsstraat. Deze lokatie geniet ook de voorkeur van ondernemers en bewoners van De Koog, zo bleek vo rige week in een onderhoud tussen gemeente en dorpsvertegenwoordi gers. De gemeente heeft als voor waarde gesteld dat de Koger ondernemers zelf zorgen voor het schoonmaken van de toiletten, zoals dat ook in Oudeschild bij de openba re toiletten op de haven gebeurt. Als dit niet lukt, zal deze zomer geen toiletwagen- of cabine worden ge plaatst. De kosten van het in de nabijheid van de Groeneplaats te zetten dubbe le urinoir bedragen f10.500,-. De exacte lokatie is nog niet bekend. Financiering Wethouder Terpstra zal vanavond de raadscommissie voor financieel, eco nomisch en technisch beleid vragen E X E LS E^COURANT .«rtenties, abonnementen, etc. o De RooyBV., Postbus 11. 1790 AA Den Burg, 02220-12 741, na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 Parkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon 12741 lerktiid deze week tot en met dinsdag a.s. Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, telefoon 02220-17266 Postgiro 652 Bankrelaties Amro Bank nr. 46.9917.636 Rabobank nr. 36.25.01.742; N M B. nr. 67.34 60.398 Verschijnt dinsdags en donderdags. Abonnementsprijs f43,95 per half jaar; Los f1,20 dewerking verleend bij de aanleg van de ontsluitingsweg naar de Mars, want ik vond dat dit in het belang van de woonwijk was. Ook bij het af graven van de verontreinigde grond heb ik de gemeente geen voet dwars gezet, hoewel ik dat op juridische gronden in beide gevallen wel had kunnen doen. Het afgraven zou daar door zijn vertraagd, waardoor de grond niet meer naar de oude vuilstort meer kon worden afge voerd", aldus De Porto, die voor zijn bereidwilligheid wel een keurige be dankbrief van de gemeente kreeg. Verderop in diezelfde brief werd De Porto echter gesommeerd het terrein op korte termijn te ontruimen. In een eerder schrijven werd De Porto de huur al opgezegd, waartegen hij be zwaar tegen heeft aangetekend. Alternatief Het overleg met de gemeente liep vast. De Porto vindt dat merkwaardig want ambtenaren hadden al laten doorschemeren dat het grondbedrijf wel percelen in bezit had die ge schikt waren als alternatief. Willem van 't Wout, hoofd van de afdeling grondzaken van de gemeente legt het desgevraagd uit. ,,B en w hebben beslist dat De Porto zelf naar een al ternatieve locatie moet uitkijken. Dat heeft hij dan ook gedaan." De Porto liet zijn oog met name vallen op het voormalig autokerkhof aan de Pont- weg. Het probleem was echter dat de door De Porto uitgezochte alterna tieven volgens Van 't Wout geen bouwmogelijkheid bieden aan de „hobbyboer". Alleen volwaardige agrarische bedrijven mogen zich in landelijk gebied vestigen. De Porto's paardenstallen worden echter als lief hebberij gezien door de gemeente, zodat geen bouwvergunning kan wor den verleend. Albert Hut van ruimte lijke ordening stelt dat de gemeente daarin een consequent beleid voert. „In het verleden zijn talloze bouwaan- vragen voor stallen van particulieren afgewezen." Hoewel De Porto liever een soepele overeenstemming met de gemeente had bereikt, besloot hij nadat de onderhandelingen waren mislukt in overleg met zijn advocaat een rechtzaak tegen de gemeente aan te spannen. Zijn raadsman schat de kansen op een gunstige beslissing door de kantonrechter voor De Porto op 26 juni hoog in. De Porto heeft ieder jaar de huur betaald, zonder dat sprake is van een beëindigingsclausu le. Ook de gemeente accepteerde de huursom. De Porto is van mening dat hij daardoor recht heeft op huur-en ontruimingsbescherming. Volkstuinen Naast deze affaire is in het Marsge- bied sprake van nóg een zaak die vragen oproept. De gemeente kocht terrein van Tuinderij Buijsman met het oog op woningbouw. De volkstuin ders die grond van Buijsman huurden kregen echter mondeling toezegging dat de oogst van dit jaar geen risico liep, aldus de tuinbezitters. De verba zing was dan ook groot toen in de krant stond dat de artikel 19-procedure voor de bouw van een contingent seniorenwoningen op het sportterreintje achter de Wilsterstraat onlangs is gestart. Dat betekent dat als eventuele bezwaren tegen de bouw ongegrond worden verklaard ook de volkstuinen die aan het sport terrein grenzen deels bouwrijp wor den gemaakt. Gedogen Volgens Van 't Wout van de afdeling grondzaken staat in de koopovereen komst met Buijsman dat de grond per 1 juli formeel vrij van gebruik is. Jaap Buijsman, zelf een van de Lees verder pagina 5 wt Waterschap nog met toe aan fusering sw Historisch boekwerk over Den Hoorn Wormenkwekerij in De Cocksdorp Eindstand Texels voetbal Springers Recreatie B.V. laat weten dat zij het erfpachtrecht van de bio scoop Cinema Texel per 15 juni heeft verkocht. Een dezer dagen zal de betreffende acte worden gepas seerd, aldus werd meegedeeld door de heer A H. Notenbomer, die als adviseur aan Springer is verbonden. De nieuwe erfpachter wil dat zijn naam pas wordt onthuld als de hand tekeningen onder de acte staan. De bioscoop is met ondergrond eigendom van de gemeente. Deze gaf het bedrijf in eerste instantie in erf pacht uit aan de Stichting „Reteat" en vervolgens aan Springer. Tegen een nieuwe erfpachter kan de ge meente geen bezwaar maken, zolang deze zich houdt aan de oorspronkelij ke erfpachtsvoorwaar den. Daarin is onder andere vastgelegd dat het ge bouw als bioscoop in gebruik blijft met minimaal 150 voorstellingen per jaar. Texelster betreft, moeten dus een reisje naar Israël maken, op zoek naar de verdwenen rode aardap pel. „Het probleem is dat we nu niet kun nen leveren, terwijl er zowel op Texel als aan de overkant enorm veel vraag naar de Texelster is. Op jacht naar wat is achtergebleven dus." De 1200 kilo Texelster die is teruggekomen ziet er wel goed uit. „Effe kleiner dan bij ons, waarschijnlijk doordat de grondsoort daar anders is. En door die droogte natuurlijk," aldus Bakker. Als Sherlock Holmes met de onafscheidelijke Watson zullen de Texelse aardappeldeskundige Gelein Jansen en BD-boer Benno Bakker binnenkort naar Israël moeten afreizen, op zoek naar minstens vijf ton Texelster-aardappelen. Van de 1000 kilo poot- aardappelen die zij in dat land uitzetten kwam maar 1200 kilo terug... Vorig jaar herfst kwam Donatus op de markt met de biologisch- dynamische Texelster-aardappel. Er werd veel publiciteit aan gegeven, waar onder andere de inkooporgani satie Agresco op af kwam. Deze in stantie verzorgt alle agrarische handel tussen Israël en Nederland. Agresco was zeer geïnteresseerd in de Texelster, omdat ook in Israël enige BD-boeren zijn, maar men moeite akkoord te gaan met de maatregelen en de financiering ervan. Als de com missie instemt, zullen de maatregelen worden uitgevoerd, vooruitlopend op het officiële besluit in de raadsverga dering van juli. Terpstra wil de kosten dekken uit de post „onvoorzien 1991". De maatregelen worden be schouwd als een proef, dus heeft de financiering een éénmalig karakter. Als de maatregelen de komende ja ren worden gehandhaafd, zal naar een permanente kostendekking moe ten worden gezocht. B en w overwe gen in dat geval de toeristenbelasting te verhogen. „Het college acht het in beginsel verdedigbaar om het tarief van de toeristenbelasting voor 1992 op onderdelen aan te passen ter dek king van de kosten van de leefbaar heid", zo luidt officieel het standpunt. Ballonnetje Wethouder Terpstra zal over deze op vatting vanavond in de commissiever gadering een ballonnetje oplaten. „Eens kijken hoe de raadsleden erop reageren", zegt Terpstra desgevraagd. „Het college zegt overigens met, dat alle leefbaarheid-kosten uit een ver hoging van de toeristenbelasting moeten worden gedekt." Als andere dekkingsmogelijkheden noemt Terpstra verhoging van de onroerend- goedbelasting en besparing op ande re taken van de gemeente. heeft om een aardappelsoort te vin den die resistent is tegen allerlei ziek ten. De Israëli wilden de Texelster graag op enkele kibboetsen uit proberen. In overleg met Gelein Jansen besloot Donatus een ton poot-aardappelen naar Israël te sturen. „Het was eigen lijk voor de lol, kijken hoe de Texelster het daar zou doen," aldus Benno Bakker van Donatus, die toe geeft dat alle belangstelling voor het nieuwe ras wel vleiend was. „We hadden met Agresco afgespro ken dat we het grootste deel terug kregen van wat de Israëli zouden telen. Dit om te voorkomen dat er een deel wordt achtergehouden waarmee zij zelf verder gaan telen." Spannend De hele winter hielden Jansen en de Donatus-mensen contact met Israël om te horen hoe de Texelster het deed. „Spannend, hoor. Vooral toen we hoorden van die problemen met de droogte", vertelt Bakker. Aardappel-exporteur Hettema heeft verschillende contactpersonen in het buitenland en ook via hen hoorden de Texelaars dat hun product het pri ma deed op de kibboets. Het voor deel van aardappels uitzetten in Israël is dat de oogst binnen is ver voor de komst van de andere nieuwe aardap pelen. Dat levert aantrekkelijke ver koopprijzen op. Helaas bleef de terugkeer van de Is raëlische Texelster uit. „We belden steeds en kregen elke keer de verha len dat ze eraan kwamen. Ze komen later, ze komen nog even later.... Maar vorige week kwam er een tele foontje dat ze er écht aan kwamen. Vreemd, want alle grote schepen met aardappelen aan boord waren al weg. Ze kwamen dus per vliegtuig. Krank zinnig natuurlijk. En veel te laat, want de markt was al ingestort." Gezien de positieve verhalen reken den Jansen en Bakker op zes tot tien ton opbrengst. Tot hun verbijstering werd 1200 kilo Texelster uit Israël af geleverd. „We hebben als een gek heen en weer gefaxt. Toch wel wat dreigbrie ven en prijskaartjes, want dit kan na tuurlijk niet. En je gaat twijfelen of er toch iets fout is gegaan met de Texelster. Maar we vermoeden dat ze de rest gewoon hebben gehouden," aldus Bakker. Hij en Jansen, die de soort heeft ontwikkeld en al aan een klein blaadje kan zien of het „zijn" Pootgoed In samenwerking met Jansen is op nieuw gestart met de vermeerdering van de Texelster. „Het klinkt mis schien gek als je weet hoeveel vraag we hebben, maar we hebben meer pootgoed van de Texelster staan, dan consumptie-aardappelen. Als we wèl goede contacten kunnen leggen met Israël, met garanties dat we alles te rugkrijgen, kunnen we daar hoeveel heden Texelster uitzetten en ruim voor de overige soorten de nieuwe oogst op de markt brengen." Benno Bakker, binnenkort in Israël met Gelein Jansen op jacht naar de Texelster DONDERDAG 20 JUNI 1991

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1