migdringen overlast lijkt goed mogelijk Actie voor hulp aan rampgebied Georgië Durperhonk groeit uit z'n jasje: noodlokaal erbij? nder straaljagers Noordelijk Texel Dekens, kleding en speelgoed BRUINING GELDSERVICE iteitsplaatje Georgiër Vandaag besteld, morgen uw geld. DONDERDAG 27 JUNI 1991 ;HT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 10591 „We hebben nu al tachtig leerlingen op de lijst voor volgend seizoen en maar drie lokalen. Er moet dus echt op korte termijn iets gebeuren", al dus Olga Wouters, hoofd van basis school 't Durperhonk in De Cocksdorp. Wethouder Tine Krijnen is het met haar eens en wil zich sterk maken voor een noodlokaal. Doordat de gezinsgrootte de laatste jaren is toegenomen en doordat de noordkop van het eiland als werkge bied aantrekkelijker is geworden, is het aanbod van leerlingen voor 't Durperhonk in de loop der jaren gestegen tot boven de tachtig. Teveel voor de drie lokalen die in het multi functionele Eierlandse Huis zitten. Dit werd tot nu toe opgelost door één dag in de week de gemeenschaps ruimte van het Eierlandse Huis te ge bruiken als klaslokaal. Dit gebeurde in goed overleg met het beheerder sechtpaar Ooijevaar. Als er echter niets gebeurt zal ko mend schooljaar drie dagen per week gebruik moeten worden gemaakt van deze uitwijkmogelijkheid. Op hun knieën „Onaanvaardbaar", vindt Olga Wou ters. „Het is een ruimte zonder ra men, met een bar en zonder aangepast meubilair. De kinderen moeten op hun knieën op een stoel zitten om bij een tafel te kunnen schrijven, want we kunnen niet iede re keer de schoolmeubels heen en weer slepen. Voor één dag per week gaat dat nog wel, maar drie dagen is echt te gek." Wethouder Krijnen toonde alle begrip voor het probleem. „Voordat het mi nisterie met een definitieve oplossing komt, is zo een half jaar om. We moeten hier eerder op inspelen, dus ik wil met spoed onderzoeken of er een noodlokaal bij de school kan worden geplaatst en hoeveel dat gaat kosten." De wethouder wil de zaak in de raadsvergadering van augustus aan de orde stellen. „Snel ler kan echt niet, ik heb geen la met geld die ik even kan opentrekken om meteen iets te regelen." Wouters kan zich vinden in deze oplossing, al zal het de eerste weken van het nieuwe schooljaar wel even behelpen worden. „Dat moeten we dan maar beschouwen als een over gangssituatie." Tijdelijk uitwijken naar de oude peuterspeelzaal, waar mo menteel een nieuwe voorziening voor wordt gemaakt, zien zowel Wouters als de wethouder niet zitten. „Het is daar echt een puinhoop. Dat zou on verantwoord zijn." Voor als u zich uit en/of thuis wilt voelen: Kom dan naar Restaurant 't Bikkelement Kikkcrtstraal 19. 1795 AA Dt Cocksdorp. telefoon 02220-16547. s» Jong en oud welkom tijdens de open dag De Krim b» Doorbraak voor Texelse popgroep „Vivid"? b* Gedeputeerde opende expositie over schatkamer uit zee b» Gelein Jansens aardappelras „Texla" de wereld over b» Coen Zoon snelste van Noord- Hollands op de vlinderslag ■tenties, abonnementen, etc. De Rooy B.V., Postbus 11, 1790 AA Den Burg, 2220-12741. na 18.00 uur 14881. Telefax 02220 - 14111 - 1 - "1 - I Postgiro 652 7^ t Bankrelaties Amro Bank nr. 46.9917 636 Brkstraat 10 of Warmoesstraat 45, Den Burg, telefoon /f* f\ 0 Y! IZT'T*! \r" f? t* 1 77 ftT i/4 ft Rabobank nr. 36.25.01.742; N.M.B. nr. 67.34.60.398 jilen werktijd W%/ wr f \r Verschijnt dinsdags en donderdags. merman, Schoorwal 11, Den Burg, telefoon 02220-14687. -J J Abonnementsprijs f43.95 per half jaar; Los f1,20 rlast die op Noordelijk Texel wordt veroorzaakt door vlieg- die op de Vliehors schietoefeningen uitvoeren, is geen ie zaak. Het is voor de vliegers heel goed mogelijk hun en op ten minste een mijl uit de kust te houden, on- het type vliegtuig of de weersomstandigheden, jrmetingen die momenteel door de luchtmacht worden erd, geven aan dat nu 10 tot 20% van de oefenende gen de noord-oostelijke kust van het eiland te dicht nade- de metingen van september 1989 ging nog 53% over de e verbetering, maar we zijn ■den als iedereen zich aan houdt", aldus majoor J.D. de luchtmachtvoorlichting, ren met enkele andere htofficieren op Texel was made te geven over de „Fly -radar die sinds 17 juni op ij De Cocksdorp staat om lanen van de oefenende srs te registreren. is de tweede keer dat deze die morgen worden afge- rden gehouden. Aldus wordt of de maatregelen die naar g van de resultaten van de etingen werden genomen, ibben gehad. De conclusie og maar 10 tot 20% van de de fout gaat, is overigens lopig. De geregistreerde me- oeten nog worden verwerkt uitaten zullen in rapport- de staatssecretaris van de- Drden overhandigd. Aan de irvan wordt beslist welke naatregelen genomen zullen im de vliegers nog beter op te houden. Concentratie m kwestie van discipline en Iheid. Bij de metingen van rden steeksproefgewijs 865 egingen geregistreerd. In allen kwam de uit noord westelijke richting naderende vlieger binnen het verboden gebied van 1 mijl (1853 meter) van de Texelse kust. De fouten werden gemaakt door alle typen vliegtuigen en ook de nationaliteit en de weersomstandig heden maakten niets uit. Dringend verzoek Naar aanleiding van deze toch wel schokkende bevindingen die de Jdachten van de mensen in de noord- kop bevestigden, kregen alle bij de oefeningen betrokken (Navo)lucht- machten het dringende verzoek zich aan de 1-mijl regel te houden en er gingen ook telegrammen naar de eenheden zelf. Bovendien werd begin vorig jaar een baken geplaatst op de Vliehors waardoor de vliegers zich beter konden oriënteren. Het wordt namelijk niet uitgesloten geacht dat ook goedwillende vliegers wel eens van de route afwijken omdat het zee- en waddengebied rond de noordpunt maar weinig referentiepunten biedt en, afhankelijk van eb en vloed, tel kens van gedaante wisselt. De af stand tot de kust wordt niet gemeten maar geschat. De waarschuwingen en het baken hebben dus resultaat gehad, maar niet genoeg. Aanvullende maatrege len zijn dus te verwachten. Op de aard daarvan kan niet worden vooruit gelopen, 'maar disciplinair optreden Off vond onlangs in de tuin rning Hozendijk-Grensweg titeitsplaatje met het op 's eorg. leg. 7095", afkomstig Georgische soldaat die aan van de oorlog deel uitmaak- et in opstand gekomen batal- aadpleegde Jaap J. Bakker schild, die erachter kwam ilaatje toebehoorde aan An- tgelijk plaatje werd in 1970 i door de heer S. Daalder, op het strand bij paal 21 u lp van een metaaldetector 's met „schat zoeken". Dit ermeldde het nummer 8694 l'jkf nu te hebben toebe- n Harabadse. Het op naam an de plaatjes was voor Bak- llijk aan de hand van een SchiesskladdeDat is een lijst die bij oefeningen met geweer en pistool werd gebruikt en waarop de schiet- resultaten werden aangetekend. Op de lijsten stonden de namen van de schutters met hun registratienum mers. De (niet complete) „schiess kladde" hoort tot de Georgische collectie van het Maritiem en Jut- tersmuseum en is afkomstig uit 1943, dus uit de periode dat de Ge- orgiërs nog in Zandvoort zaten. De Georgiërs waarvan de plaatjes zijn gevonden zijn bij de opstand van 1945 om het leven gekomen, aldus bleek deze week uit gegevens waar over de stichting „Texel-Georgië Kon- takt" beschikt. De „schiesskladde" is niet meer kompleet. Een identiteitsplaatje dat twee jaar geleden door Kees Smit van Rijkswaterstaat in een bunker bij De Koog werd gevonden (nummer 124134) kon daarom nog niet wor den „thuisgebracht". tegen de betrokken vliegers is met uitgesloten. „Als we in onze tuin zitten kunnen we elkaar door het lawaai niet ver staan en onze gasten worden er bang van". Zoetelief ging met de offi cieren in discussie omdat hij meent dat de hinder nog verder kan worden teruggedrongen door de aan- en af- vliegroute iets te verleggen en door het plaatsen van een extra baken. Kinderen, zoels dit weesmeisje Nino, hebben grote behoefte aan kleding en speelgoed. Omdat de Koerden. Ethiopië en Bangladesh alle aandacht opeisen, laten de grote hulporganisaties het door aardbevingen getroffen Georgië links liggen. Ten einde raad heeft het Georgische ministerie van volksge zondheid een beroep gedaan op het Texel-Georgië Kontakt (TGK). Het TGK vraagt de Texelaars nu om mee te helpen aan een inzameling van hulpgoederen. De actie start van daag en is op 12 juli ten einde. Het TGK wil de spullen zelf wegbrengen, zodat men er zeker van is dat ze op die plaatsen terechtkomen waar de nood het hoogst is. Het aardbevingsgebied bevindt zich 200 km ten noord-noordwesten van de Georgische hoofdstad Tblisi. Begin mei werd het getroffen door een zeer krachtige beving: 7,3 op de schaal van Richter. Heviger dan die vorig jaar in Armenië, maar omdat de regio vrij dun bevolkt is en er weinig flat gebouwen staan, viel het aantal slachtoffers mee. Gesproken wordt van 200 doden, een onbekend aantal vermisten en 150.000 daklozen. On der de doden bevonden zich naar verhouding veel kinderen, omdat de ramp overdag gebeurde en de jeugd op school zat. Veel schoolgebouwen stortten in elkaar. De meeste volwas senen waren buiten aan het werk. De ravage was enorm en is, nu twee maanden later, nog altijd niet her steld. Sommige dorpen zijn voor on geveer 90 procent verwoest. Wegens de slecht begaanbare bewegen is het rampgebied uiterst moeilijk te berei ken. Mensen die het gebied vanuit Tblisi bezochten, hadden met de auto wel acht uur nodig. Het herstelwerk wordt bemoeilijkt doordat de aarde nog steeds onrustig is; dagelijks wor den schokken gevoeld. Geld en materialen ontbreken de au toriteiten. Omdat ook de grote hul porganisaties, zoals Artsen zonder Grenzen en het Rode Kruis, niet de helpende hand toesteken, blijft er een noodsituatie heersen. „De mensen zitten te springen om alle hulp die maar denkbaar is", aldus Maria de Graaf van het TGK. Zij heeft zelf contact gezocht met verscheidene hulporganisaties, maar tot dusver tel kens bot gevangen. „Laten we dan in elk geval op Texel doen wat we kun nen doen", zegt zij. Wat is nodig? Gevraagd wordt om dekens, lakens, baby- en kinderkleding, babyvoeding (voor in de fles), schoenen, speel goed en verder „alles dat een ander gelukkig kan maken". Voorwaarde is dat de spullen nog in goede staat verkeren en schoon zijn. Bij voorkeur dienen de hulpgoederen in bananen- dozen te worden verpakt (stevig, met handgrepen en goed stapelbaar). Contactadressen zijn het Texel- Georgië Kontakt (tel. 17019) en Nora Verheij (tel. 15582, of buiten werktijd 18902). Naar dit laatste adres kan ook worden gebeld indien men spul len heeft die men met zelf kan bren gen. Andere hulp krijgt de organisatie van Gerbrand Poster (financiën), Roelie Bakker (Radio Texel) en Aad Blom (veiligheid, „diplomatieke zaken" en vervoer). Behalve hulpgoederen is ook geld nodig om de transport kosten te dekken. Giften kunnen worden overgemaakt op banknummer ABN 5876.27719, of giro 14700, ten name van het Texel-Georgië Kontakt, actie Noodhulp. De adressen in de verschillende dor pen waar de hulpgoederen kunnen worden bezorgd, worden vermeld in de TC3 van a.s. zaterdag. Twijfel Sommige mensen twijfelen aan de waarde van de metingen. De lucht macht heeft het plaatsen van de Fly Catcher niet bekend gemaakt, maar de vliegers kunnen het best weten en tijdens de meetperiode extra be hoedzaam zijn, om daarna weer hun eigen zin te doen, zo wordt gerede neerd. Bovendien heeft elk gevechts vliegtuig apparatuur aan boord dat een signaal geeft zodra het toestel door een radarsignaal wordt geraakt. De luchtmachtofficieren verklaarden die argwaan niet te delen. Het grote aantal overtredingen dat de vorige keer werd geregistreerd wijst er al op dat de vliegers niet gewaarschuwd waren. Ook nemen ze aan dat het apparaat dat waarschuwt voor radar golven alleen bij bepaalde oefeningen wordt gebruikt. Het zou anders zeer hinderlijk zijn voor de vliegers want Nederland staat vol radars. Mini-demonstratie De luchtmacht gaf informatie over de Fly Catcher voor enkele persvertegen woordigers in het Eierlandsche Huis. Ook de gemeenteraad was daarvoor Bij de Fly Catcher achtergrondI geeft projectofficier kapitein H. Herber (rechts) toelichting. uitgenodigd, maar alleen Gerard van der Kooi was aanwezig. Voor onver wacht politiek evenwicht zorgde ech ter Gerard Zoetelief van het strandpaviljoen 33 die zich aandien de, toen het gezelschap na afloop een kijkje ging nemen bij de appara tuur op de dijk. Er waren juist oefe ningen aan de gang, zodat getoond kon worden hoe de toestellen werden waargenomen en geregistreerd. Zoe telief had zijn auto geparkeerd naast de installatie, voorzien van Wadden- zeevlaggen en borden met teksten als „Weg ermee" en "Inpakken en wegwezen". Hij had ook een brief aan de officieren overhandigd, afkom stig van „buurtbewoners van de Noordelijke helft van de Vuurtoren- weg" met klachten over straaljagers die nog altijd van de route afwijken. VREEMD GELD NODIG? Voor alle valuta. Thuis afleveren mogelijk. Altijd de scherpste koers. Tel. 17333, Nikadel 20. De Koog. 13 uur per dag, 7 dagen in de week.

Texelsche Courant | 1991 | | pagina 1